Bij Zonnebrand, PUROL ZATERDAG 6 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 Het verkeer op onze wegen. De K.NA.C. dring* aan op het nemen van wettelijke veiligheids maatregelen voor alle weggebrui kers. Met het oog op de belangrijke beslissin gen, welke binnenkort ten aanzien van het wegverkeersvraagstuk in de Tweede Ka mer zullen worden genomen, heeft het be stuur van de Kon. Ned. Automobiel Club een persbijeenkomst georganiseerd, waar in mede aanwezig waren de juridische ad viseurs en de juridische commissie van de K.NA.C. en waarin de voorzitter, mr. J. Linthorst Homan, eenige beschouwingen heeft gehouden over het verkeer op onze wegen, zoo als het zich thans vertoont en zooals waarschijnlijk de naaste toekomst het zal laten zien. Het schijnt wel aldus ongeveer sprak de K.N.A.C.-voorzitter alsof de econo mische zijde van het verkeersvraagstuk meer belangstelling ondervindt dan de technische zijde. Immers, men leest zeer veel over de z.g. coördinatie, de hooge te korten van sommige openbare vervoermid delen en de zware lasten, welke anderen moeten dragen, maar men ervaart zeer wei nig belangstelling voor de andere moeilijk heden van het technische wegverkeer in het algemeen. To.-i mag men niet vergeten, dat zich dagelijks op den weg nog veel grooter dra ma's afspelen dan bij den strijd om het bestaan van de verkeersonderdeelen. Im mers op den weg gaat het van uur tot uur om menschenlevens. Het staat wel vast, dat de oorzaken van zeer vele ongelukken op den verkeersweg het gevolg zijn van gemis aan juiste inzich ten en van verkeerde verkeersmentaliteit. Niet alleen bij de weggebruikers zelf, d.w.z. niet alleen bij de voetgangers, wielrijders, automobilisten enz., maar ook bij sommi gen, die in him bureaux over de reglemen teering van het practische verkeer hebben te oordeelen. Er is een tijd aangebroken, waarin ieder een de voornaamste verkeersregels moet kennen. Daarop staat niet minder dan de doodstraf. Stemt het eenerzijds tot dankbaarheid, dat op vele plaatsen onderwijzend perso neel en politie constant verkeersopVoedend werkzaam zijn, anderzijds moet ten zeerste worden betreurd, dat groote groepen van ons volk nog altijd ontoegankelijk zijn voor het begrip van de gevaren welke op den weg bedreigen. Het is verheugend, dat onze wetgever aandacht schenkt aan de verkeerswetge- vdrag voor het thans ingetreden tijdperk van het snelverkeer. Kort geleden verscheen het venslag van het overleg tusschen den minister van Wa terstaat en de Vaste Commissie voor Open bare Werken, Verkeers- en Waterstaats aangelegenheden uit de Tweede Kamer over het in 1934 ingediende wetsontwerp voor een nieuwe motor- en rij wiel wet, wel- ike zal worden aangehaald onder den titel van „Wegenverkeerswet". De gedachte, ■welke aan de voorgestelde naamsverande ring iin „wegenverkeerswet" ten grondslag ligt, is uitermate gelukkig. Immers nu zal reeds door titel en considerans van de nieuwe wet als zij wordt aanvaard een ieder worden doordrongen van het on- weerstreefbare feit, dat het wegverkeer een onafscheidelijk geheel vormt. Reeds 14 jaren geleden vroeg de K.N.A. C. aan den toenmaligen minister van Wa terstaat te bevorderen, dat zou worden be paald, dat voetgangers zich niet buiten noodzaak op den rijweg mogen bevinden en in November 1934 begon zij zich verder aan deze zaak te wijden na de indiening van het nieuwe ontwerp motor- en rijwiel- wet .terwijl in Maart j J. harerzijds deze oplossing werd aanbevolen in een schrij ven aan de Tweede Kamer. Kort voor dit schrijven sprak minister Colijn als minis ter van Waterstaat ad interim in de Eerste Kamer: er komen veranderingen in het ont werp, welke gaan in de richting van een algemeen e verkeerswet. En sindsdien bleek, wat de K.NA.C. niet kon weten, n.L dat het overleg tusschen minister en com missie reeds sinds 1934 in die richting had geleid. Maar helaas, men mag niet te vroeg juichen, want men heeft wel in onderling overleg den wetstitel gewijzigd en een rui meren considerans voorgesteld, waaruit de aanduiding, dat het regelen gold „in ver band met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen", is vervallen, maar de inhoud van de laatstelijk voorgestelde bepalingen en ook de toelichting gaan slechts schoor voetend in de nieuwere richting. De thans voorgestelde wettelijke regelen lichten zich vrijwel uitsluitend tegen het motor-verkeer, als een afweer van een vijand, die te verdringen zou zijn. En de toelichtingen leeren, dat men bij de uit voeringsbepalingen van deze wet, het nieu we verkeersreglement, zelfs de fietsers en de voetgangers niet in andere banen wil leiden. Ongerust over menige passage uit de Kamerstukken heeft de K.NA.C. zich hier over thans andermaal tot de leden der Tweede Kamer gewend, met het dringend verzoek om met de moderne begrippen re kening te houden. In dat adres wordt erop gewezen, dat het ontwerp nog steeds een eenzijdig tegen het motorverkeer gerichte scherp oriniineele tendenz vertoont. De verkeersveiligheid wordt echter door enkel strafbedreigingen niet gediend, wel door het geven van een ordening, waarbij de plaats van elke categorie van wegge bruikers in het verkeer zoo duidelijk mo gelijk wordt aangegeven. De K.NA.C. is met den minister van mee- BUITENLAND DUITSCHLAHD. DE HITLER-VEREERING AAN HET TANEN? Studentencorps te Heidelberg gestraft wegens oneerbied: gdheid ten opzichte van Hitier De academische disciplineraad van de universiteit van Heidelberg heeft besloten met algemeene stemmen het studenten corps Saxo-Borussia Heidelberg voor den duur von vier semesters met ingang van het winter-semester 193536 te schorsen wegens grove schending der verplichtingen eener studentenvereniging jegens volk, staat en hoogeschool. Een aantal studenten wordt gestraft met een ernstige berisping, terwijl een stu dent van de universiteit wordt verwijderd Aanleiding tot deze besluiten is het feit, dat op Dinsdag 21 Mei 1935 de leden van het corps Saxo-Borussia kort voor het be gin van de groote rede over de buiten- landsche politiek van Adolf Hitler een feest hadden gevierd met wijn en cham pagne en tijdens de rede het corspgebouw verlieten en zich in rok of smoking naar een café begaven, waar zij met zeer veel lawaai binnen kwamen, hoewel Hitier nog sprak. Ten tweede hebben op 26 Mei 1935 bij het eten van asperges in een ander restau rant te Heidelberg de leden van het corps in een op luiden toon gevoerd tafelge sprek de vraag behandeld, hoe men nu eig.enlijk precies asperges moest eten en in het bijzonder hoe Hitier nu wel asper ges at. DE LIEVE LINGS MARS CH VAN HITLE, Mag niet langer „gegradueerd" worden De nieuwe nationale muziekkamer is van oordeel, dat iHtler's lievelingsmarsch, de „Badenweiler Marsch" niet overal te pas en te onpas gespeeld dient te worden. De „Badenweiler Marsch" is geschreven door een onbekenden componist-kapel meester tijdens den wereldoorlog. De Füh- rer hoorde de muziek voor het eerst tij dens de Duitsche overwinning aan het Westelijk front en sindsdien is het steeds zijn lievelingsmarsch geweest; bij iedere betooging, waar de Führer verschijnt, wordt deze marsch gespeeld. De muziekkamer heeft thans bepaald, j dat deze marsch niet langer „gedegra- deerd" mag worden door hem ten gehoo- re te brengen in koffiehuizen, amusements gelegenheden of café's. „Msbd." ENGELAND. ENGELANDS ECONOMISCHE POSITIE. Minister van financiën is optimistisch. Het Lagerhuis heeft gisteren het finan- cieele wetsontwerp, dat alle begrootings- voorstellen omvat, in derde lezing met 163 tegen 11 stemmen goedgekeurd. Bij de verdediging van het wetsontwerp heeft de minister van Financiën, Neville Chamberlain te kennen gegeven, dat de vooruitzichten nog altijd, men mag wel zeggen hardnekkig, opgewekt zijn. De tak van nijverheid, die bij het verschaffen van werkgelegenheid het vruchtbaarst is, is het bouwbedrijf. De blijken van vooruit gang in het bouwbedrijf konden nauwe lijks bevredigender zijn. De productie-in dex in 1930 op 100 gesteld, vertoont de maand Mei een stijging tot 181, het hoog ste cijfer, dat ooit is geregistreerd en niet minder dan een derde hooger dan verle den jaar. Dit wijst duidelijk op nog groo ter activiteit in het verschiet. Het spoorwegverkeer, de bankclearings ning, dat niet al te veel in de wet zelve moet worden geregeld; de op het verkeer betrekking hebbende regelingen zullen in haar details voornamelijk haar uitwerking dienen te vinden in een „verkeersregle ment". Voor dit reglement nu biedt het wetsontwerp een aannemelijke basis. Met dit al zoo gaat het adres verder is het niet duidelijk, waarom een bepa ling als de K.NA.C. in art. 25 van haar concept voorstelde, niet in de wet zou kun nen worden opgenomen. „Iedere wegge bruiker", zoo luidt deze bepaling, „is ver plicht zich op de openbare wegen en de rijwielpaden zoodanig te gedragen, dat hij niemand schade toebrengt of noodeloos last of hinder veroorzaakt". Het K.N.A.C.-bestuur beschouwt een zoodanige bepaling als den hoeksteen, waarop het verkeersgebouw mede behoort te worden opgetrokken. In het adres wordt voorts aangedrongen op afschaffing van de maximumsneliheids- verordeningen, welke slechts in schijn aan de veiligheid ten goede komen, zoomede op het inlassohen van bepalingen tegen het ge vaar, in den slechten toestand van motor rijtuigen zelf gelegen, en tegen het parkee ren erf stilstaan op gevaarlijke wijze. De K.N.A.C. hoopt, dat de hier tot uiting gebrachte gevoelens en bedenkingen als nog tot resultaat mogen hebben, dat het wetsontwerp, dat de volgende week in openbare behandeling zal komen, daarbij zoodanig zal warden geamendeerd, dat met recht van een „algemeene verkeerswet" zal kunnen worden gewaagd. Voorts hebben in de persconferentie de juridische adviseurs en verschillende jour nalisten hun standpunt ten opzichte van deze materie doen hooien, waarbij de na druk werd gelegd op de wenschelijkheid van een voor de gemeenschap zoo gunstig mogelijke centrale regeling van het weg verkeer. doorzitten bij wielrijden en stukgeloopen huid, of wanneer U last hebt van pijnlijke, brande rige of stukgeloopen voeten, zijn Purol enPurol- poeder de meest afdoende middelen daarvoor. in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Verkrijgb. bij Apothekers en Drogisten. 4292 en de kleinhandel toonen alle een gesta dige stijging. De uitvoer is in vergelijking met het vorige jaar over de eerste vijf maanden met 16 millioen pond gestegen en ook hier staat de barometer voor wat de toekomst betreft zoo goed als men maar kan wenschen. Zoo is er b.v. de invoer van grondstoffen. In Mei bedroeg deze een mil lioen pond meer dan in Mei verleden jaar. Al deze cijfers geven aan uit welke rich ting de wind waait, en gelukkig wijzen zij alle in dezelfde richting. Zij zijn alle hoop vol en volgens mijn oordeel bekrachtigen en rechtvaardigen zij een stemming van redelijk optimisme". OOSTENRIJK. EX-KEIZERIN NAAR OOSTENRIJK? Het orgaan van den Heimatschutz van Weenen, de „Oostenreichische Abendzei- tung" publiceert onder het opschrift „De Keizerin-weduwe komt naar Oostenrijk" het bericht, dat Zita von Habsburg en haar kinderen, met uitzondering van Ot to, nog in den loop van dezen zomer voor een vacantieverblijf naar Oostenrijk zullen komen en hun intrek zullen nemen in het kasteel Reichenau aan den voet van het Razgebergte in Neder-Oostenrijk. Van wel ingelichte zijde wordt in dit verband ver klaard, dat er officieel van dergelijke plannen niets bekend is. ITAUE. HET CONFLICT MET ABESSYNIE. Abessymë's beroep op de V. S. De Abessynische regeering heeft giste ren den Amerikaanschen gezant te Addis Abeba een vijf pagina's lange nota doen toekomen, waarin de verschillende punten van het ItaliaanschAbessynische conflict wordei opugesomd. Er wordt verder op ge wezen, dat de voortdurende Italiaansche troepentransporten, de bloedige overval van Oeal-Oeal en de weigering van Ita lië een vredelievende oplossing te aanvaar den, de Abessynische regeering dwingen zich te beroepen op het anti-oorlogspact, ten einde op het laatste oogenblik nog met de middelen van het volkenrecht de onafhan kelijkheid en ongereptheid van Abessynië te verdedigen. Door het van de hand wijzen der Engel- sche bemiddelingspogingen, aldus de Abes synische regeering, heeft Italië bewezen, dat het oorlogszuchtige bedoelingen koes tert. V. S. honden zich afzijdig. Volgens goedingelichte kringen heeft de Amerikaansche regeering besloten zich ge heel afzijdig te houden van het Italiaansch- Ethiopisch geschil. Hoewel de officieele in stanties aan het departement van bui ten- landsche zaken nog steeds geen commen taar willen geven, gelooft men te Washing ton algemeen, dat de regeering der Ver- eenigde Staten zal voortgaan met het vol gen van de lijn van niet-inmenging, welke de buitenlandsche politiek van Amerika kenmerkt. Het is waarschijnlijk dat de re geering te Washington den Negus op zijn verzoek om hulp zal antwoorden dat het geschil tusschen Italië en Ethiopië ressor teert bij den Volkenbond, en dat de Ver- eenigde Staten niet kunnen intervenieeren, daar dit land geen lid is van den Volken bond. De minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil heeft verklaard dat geen en kel ander land zich betreffende het Ethio- pisch geschil tot de Vereenigde Staten heeft gewend, en dat ook geen enkel land met de regeering te Washington overleg heeft gepleegd over de Abessynische kwes tie. Het departement van buitenlandsche zaken, zoo voegde de minister hier nog aan toe, had geen bericht ontvangen van ver scheping van munitie en oorlogstuig naar Abessynië door de een of andere Ameri kaansche firma. Het departement is op het oogenblik bezig aan de opstelling van een duidelijke verklaring over de Amerikaan sche politiek betreffende het embargo op vervoer van wapenen en oorlogstuig naar oorlogvoerende landen. Deze verklaring zal spoedig gepubliceerd kunnen worden. De voorbereiding er van dateert al van lang geleden en staat in geenerlei verband met hetgeen in Abessynië gaande is. OOK D'ANNUNZIO'S LAATSTE WERK OP DEN INDEX. Men seint uit Rome d.d. 5 Juli aan de „Msbd.": De H. Congregatie van het H. Officie heeft in opdracht van den Heiligen Vader op den Index der verboden boeken ge plaatst het jongste werk van Gabrielle d'Annunzio, dat getiteld is: „Honderd, hon derd, honderd bladzijden uit het geheime dagboek van Gabrielle d'Annunzio, die gaat sterven". Het verbod wordt gemotiveerd met de verklaring, dat dit werk in hooge mate im moreel is en bovendien dwalingen en gods lasteringen bevat. MEXICO. EEN ONDERHOUD MET MGR. RUIZ T FLORE S „De kerk zal niet toestaan, dat de Mexi- caansche Katholieken onder de banier van hun religie een opstand organiseeren" De „New York Times" publiceert een onderhoud met Z.H. Exc. mgr. Leopoldo Ruiz y Flores, Apostolisch-delegaat in Mexico, die sedert zijn verbanning uit Mexico in 1932 (hij werd destijds door een aantal bewapende manschappen in op dracht van de Mexicaansche regeering over de grens gezet) te San Antonio in den Amerikaanschen staat Texas leeft. Op een verzoek van den correspondent van de „New York Times", om zijn mee ning omtrent den huidigen toestand in Mexico weer te geven, antwoordde de kerkvorst als volgt: „Dat er in Mexico bewapende groepen voorkomen, daarover behoeft men zich geenszins te verwonderen, als men be denkt, dat van de twee en zeventig presi denten, die tot dusver hebben geregeerd, vijf en vijftig militaire waren er slechts twaalf van de twee en zeventig langs le- galen weg aan de macht zijn gekomen. In talrijke Mexicaansche staten zijn er op het oogenblik zelfs zeer vele bewapen de afdeelingen, die zonder twijfel wapens en munitie trachten te smokkelen. Deze groepen, kan men, ruw geschat, in vier soorten indeelen. Allereerst zijn er de echte bandieten, die zich in de bergen verscholen houden en in het wilde weg verschillende roof overvallen organiseeren. Dan zijn er nog groepen, die zich, uit verzet tegen bepaal de plaatselijke autoriteiten, hebben ge vormd. Op de derde plaats moeten hier de aanhangers van Villareals worden ge noemd, die van meening is, dat hij bij de laatste verkiezingen voor het president schap bedrogen is, en die zich opwerpt als de ware verdediger van de grondwet. Ten slotte is het ook mogelijk, dat er in vele streken groepen van bewapende Katholie ken voorkomen, echter zonder centrale organisatie, en, wat het voornaamste is, zonder goedkeuring van de kerkelijke autoriteiten. De bisschoppen en priesters hebben nauwkeurige instructies gekregen, dat zij noch voor, noch tegen deze bewapende groepen mogen ageeren. Noch de verdeeling van het land onder de kleine boeren, noch de invoering van wettelijke minimumloonen, hebben het land op economische gebied kunnen paci- ficeeren, zoo vervolgde mgr. Ruiz, omdat de kosten voor het noodzakelijk levens onderhoud in de laatste jaren veel snel ler zijn gestegen dan de loonen. Van mijn zegsmannen heb ik verno men, aldus de delegaat, dat de regeering zelf voor het stijgen van de prijzen der levensmiddelen verantwoordelijk is, om dat Calles persoonlijk en talrijke van tra wanten; naar men zegt, de grootste aan deelhouders zijn van de melk-, suiker-, zout- en meelkartels, alsmede van andere levensmiddelenindustrieën. U zult begrijpen, aldus de prelaat, dat de binnenlandsche toestand van Mexico onder deze omstandigheden uitermate kri tiek geworden is. De kerk evenwel zal nooit toestaan, dat de Katholieken cwider de banier van hun religie of in naam van een katholieke par tij, een opstand organiseeren, niettegen staande het grootste deel van de katho lieke kerken in Mexico gesloten is en het aantal wettelijk toegelaten priesters slechts drie honderd bedraagt, die dan nog van alle burgerrechten zijn beroofd, niettegen staande 2700 verbannen priesters zich schuil houden en de Heilige Handelingen met levensgevaar moeten verrichten, niet tegenstaande de confiscatie der katholieke scholen, ziekenhuizen en weeshuizen en de onderdrukking van de katholieke pers, niettegenstaande het feit tenslotte, dat men den Roodhemden van Garrido maar al te dikwijls bij de terroriseering der Ka tholieken de vrije hand laat. Ondanks al deze omstandigheden drukt de Katholieke Kerk den Mexicaanschen I geloovigen op het hart hun vrijheid slechts door vreedzame middelen en politieke ac- I tie te verdedigen. i Omdat bij de Mexicaansche wet alle po- litieke vereenigingen, die een religieus doel nastreven, zijn verboden zijn de Ka tholieken gedwongen zich met andere groepen te verbinden en op deze wijze zijn op katholiek initiatief groote organi saties van ouders, studenten, arbeiders en jeugdvereenigingen gevormd. De leden dezer organisaties behooren tot verschillende religies en zijn afkom stig uit de meest varieerende kringen. Hun gemeenschappelijk doel evenwel is de verdediging van hun belangen tegen de ongerechtigheden van de Mexicaansche re geering en de op het oogenblik vigeerende Mexicaansche wetten. „Msbd." smakelijk! ik vind zoo waar een haar in m'n «oenf Marina). BUITENLANDSCHE BERICHTEN TWEEHpNDERD DOOD EN IN DE VJ5. Slachtoffers van 4 Juli. Naar thans wordt gemeld bedraagt het aantal dooden ten gevolge van de ongeval len op Independence Day bijna 200, terwijl eenige duizenden personen werden ge wond. Het aantal personen, dat om het leven is gekomen door ongelukken met vuurwerk is slechts gering, vergeleken met het aan tal, dat bij verkeers-ongelukkan het leven liet. Te New York werden 30 personen ge wond, doordat een stoomboot te hard tegen den stijger botste. Te Saint Louis is brand uitgebroken in een pakhuis aan den oever van de Missis sippi, nabij de groote Mac-Kinley brug, waardoor het westelijk bruggehoofd in ge vaar werd gebracht. De brandweer stelt alles in het werk om den brand te beperken en de brug te be schermen. GROOTE BRAND IN BRITSCH-INDIE. Hindoe-tempel en moskee in de asch gelegd. In de voornaamste bazar te Abottabad Britsoh- Indiëis brand uitgebroken, wel ke op een honderdtal huizen en winkels oversloeg; ook een Hindoe-tempel en een Mohaimmedaansche Moskee werden een prooi der vlammen. Nog steeds woedt de brand over groote uitgestrektheid voort. Politie en militairen nemen aan het blusschingswerk deel, doch door het gebrek aan bluschmiddelen staat men vrij machteloos. Onder de bevolking heerscht een paniek. DE MISDAAD BIJ VERSAILLES EEN MISLUKTE BRANDSTICHTING? De geheimzinnige ontploffing in de villa in de omgeving van Versailles, waarbij een vrouw om het leven is gekomen, schijnt thans te zijn opgehelderd. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de omgekomen bewoonster, die zich voor haar sterven nog het slachtoffer noemde van een aanslag, waarschijnlijk zelf de meubels in haar woning met een brand bare vloeistof heeft gedrenkt, met de be doeling het huis in brand te steken. De vluchtige dampen en de lucht vormden sa men een ontplofbaar mengsel en de eige naresse heeft daardoor geen tijd gehad om te ontkomen. HET WAREN GEEN GLAZEN- WASSCHERS. Gistermiddag is een ongewoon brutale diefstal gepleegd in een drukke Parijsphe winkelstraat tusschen de Opera en de Beurs. Drie z.g. glazenwasschers waren tij dens lunch-tijd bezig de ruiten te lappen van een juwelierszaak. Zij waren toegerust als echte vaklieden met ladders .emmers, water en andere rei nigingsmiddelen. Terwijl twee hunner heel kalm de ruiten lapten, wist de derde, on der dekking van een grooten houten plank, die zij hadden meegebracht, in den winkel te komen en voor ongeveer 300.000 francs aan edelsteenen en broches te stelen. Het drietal ging vervolgens doodkalm naar een naburig café een glaasje bier drin ken. Hun gereedschap lieten zij achter en sindsdien zijn zij spoorloos verdwenen. Pas toen de eigenaar van de zaak na de lunch in zijn winkel terugkeerde, werd de hi- braak bemerkt. Tot dolver heeft men geen spoor van de daders gevonden. Wel hebben zij vele vin gerafdrukken op de winkelruit achtergela ten. HET NUT VAN HET ESPERANTO. Bergen bezwaren aldus de „Msbd." worden tegen Eperanto ingebracht, maar de vergadering, welke gisteravond in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan het Afri- kaanderplein te Rotterdam werd gehouden bewees welke voordeelen Esperanto als wereldhulptaal en conversatietaal kan bie den.. In genoemde bijeenkomst trad voor de R.-K. Esperantistenvereeniging van Zuid „Katholika Steleto" op dr. Lepp uit Est land, die een tournee naar Europa maakt. In een zeer interessante causerie, welke geheel in het Esperanto werd gehouden, vertelde de spreker van zijn land. Ligging, grootte, arbeid, onderwijs, godsdiensten, feesten enz. Dr. Lepp zelf spreekt 10 talen, maar in Estland is dat geen bijzonder feit. Zeer ve len kennen 4 a 5 talen. Zulks moet ook wel in verband met de onderscheiden nationa liteiten in Estland. Dr. Lepp is juist ook om dit talen-com- plex een vurig Esperantist. Als practisch staaltje vertelde hij het volgende: Ik kreeg- opdracht de manne lijke jeugd te organiseeren. Twee honderd jongelui verschenen op de bijeenkomst. Doch hoe nu aan die groep permanent in 7 a 8 talen doel, werkwijze en verplichtin gen te expliceer en. Ik begon met aan allen Esperanto te leeren en nu ben ik met èèn uiteenzetting klaar. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. En.... een overstel pend gebruik werd daarvan gemaakt. Dr. Lepp besloot met een krachtig pro- pagandawoord voor het Esperanto juist om de practische resultaten uit zijn le ven. Mej. Simonis sprak nog als hoofdbe stuurslid van de nationale katholieke Es perantistenvereeniging namens het hoofd bestuur.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5