DONDERDAG 4 JULI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Lustrumfeesten en de burgerij VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargang No. 8156] DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het bezuinigingsontwerp Bij de behandeling van het bezuinigings ontwerp zal de Tweede Kamer voor een zeer moeilijke beslissing staan. Aan vele kanten springen de moeilijk heden naar voren. Eén er van. De Regeering schijnt niet meer zóó beslist, zóó absoluut afwijzend te staan tegenover de devaluatie als tot nu toe. Zij schijnt niet de mogelijkheid uit te sluiten, dat zij over eenigen tijd, gedron gen en gedwongen door de omstandig heden, tot devaluatie móet besluiten. Maar als die mogelijkheid bestaat, mogen dan nu worden aangenomen de salaris- en pensioen-verlagingen, welke de regeering wenscht? Zou het niet schrijnend onbillijk zijn, als men eerst het salaris en pensioen ging verlagen en kort daarna het mindere aantal guldens devalueerde tot 70 of 75 procent van de goudwaarde? Men kan daartegen opwerpen, dat de sa larissen en pensioenen weer verhoogd zou den kunnen worden. Ja dat zou kun nen. Maar wie is „optimistisch" genoeg, om te veronderstellen, dat zulks ook werkelijk zou gebeuren! Neen, eenmaal ingevoerde verlaging blijft gemakkelijk maar al te gemakkelijk! verlaging. En daarom: Indien de regeering zelf devaluatie in de naaste toekomst niet on waarschijnlijk of niet practisch-uitgesloten zou achten (natuurlijk, kan ten deze niet worden verlangd een absolute verklaring), dan zou nu verlaging van salarissen en pensioenen oi. niet kunnen worden geac cepteerd; afgezien van de al dan niet te aanvaarden motiveering en verdediging van de verlaging onder de vigeur van de huidige geld-waarde. AUTO-ONGELUK TE WOUW. Drie Eerwaarde Zusters gewond. Woensdagavond omstreeks half negen is op den Wouwschen weg in de gemeente Wouw, ter hoogte van het café )rDe Ros? kam", de heer O verduin uit Steenbergen met zijn auto, waarin ook zijn echtgenoote en vijf Eerwaarde Zusters van het zieken huis „Charitas" te Steenbergen waren ge zeten, in de sloot gereden. Het is niet met zekerheid te zeggen, hoe het ongeval zich heeft toegedragen, doch ooggetuigen vermoeden, dat de voet van den bestuurder van de rem is afgegleden en op het gaspedaal is gekomen, zoodat de heer Overd/uin in deze vrij scherpe bocht den wagen niet op den weg kon houden en aan de linkerzijde van den berm is gere den. Onmiddellijk snelde hulp toe en men slaagde er, na vrij veel moeite in, de in zittenden van de auto te bevrijden. Spoe dig was ook dr. Voenmans uit Wouw ter plaatee, die constateerde, dat drie der Eer waarde Zusters gewond waren. Een van haar had een dubbele schouderfractuur be komen, van een tweede was een arm ont wricht, terwijl de derde over inwendige pijnen klaagde. Na verbonden te zijn, werden zij per auto naar Steenbergen vervoerd. De auto, die niet ernstig werd beschadigd, is later opge takeld. Het gezelschap had een reisje naar Venray gemaakt en was op den terugweg naar Steenbergen. SCHEEPSONGELUK OP DEN INDUS. Veertien personen verdronken. SIMLA. 4 Juli. (A.N.P.) On den Indus nabij het dorp Raj is een boot die veertig boeren vervoerde, plotseling omgeslagen, waardoor alle inzittenden te water raakten. Zes-en-twinig hunner wisten zich te red den, doch de overigen verdronken. Een der boeren, die gered werd, kon weliswaar niet zwemmen, doch had zich kunnen vasthou den aan een zeer groote meloen, die in de rivier dreef, tot er hulp kwam om hem uit zijn netelige positie te bevrijden. Cumulatie. Van het pas-ingediende wetsvoorstel, cu- mulatie-bestrij ding beoogende, is de strek king velen niet duidelijk. De „Avondpost" heeft zich de moeite ge troost het heele voorstel in verstaanbaar Nederlandsch te vertalen, en we zijn zoo vrij van haar gegevens gebruik te maken. De algemeene strekking van het wets ontwerp is: le. de reeds bestaande beperkende cu mulatie-bepalingen uit te breiden; 2e de bestaande bepalingen op dit punt te ver eenvoudigen; 3e. een algemeene regeling vast te stellen ten aanzien van wachtgeld en pensioen, genoten wegens het bekleed hebben van politieke functies; 4e. een na dere regeling te treffen inzake de non-acti viteitswedde, genoten door ambtenaren, die lid van de Sta ten-Generaal worden. Wanneer thans een ambtenaar, die pen sioen geniet, inkomsten gaat trekken uit een ambt of betrekking in dienst van een publiekrechtelijk lichaam (staat, provincie, gemeente enz.) wordt zijn pensioen vermin derd met 90 pet. van het bedrag, waarmee pensioen en inkomsten gezamenlijk het laatst genoten salaris als ambtenaar over treffen, m.a.w. in dit geval mag het ge zamenlijk bedrag 10 pet. hooger zijn dan dat van het laatst genoten salaris. De hierbedoelde aftrek voor ambtenaren zal voortaan niet plaats hebben voor 90 pet., maar eventueel voor de volle 100 ptc. Het gezamenlijk bedrag van pensioen en inkomen van een ambtenaar uit publieke functies, mag dus nooit hooger zijn dan het bedrag van zijn laatste salaris als ambte naar. Deze aftrek zal voortaan (en dan ook eventueel voor de volle 100 pet.) eveneens geschieden ten aanzien van vergoedingen en pensioenen, toegekend wegens het be- kleeden van politieke functies, n_l. het lid maatschap van Gedeputeerde Staten of van het wethouderschap; ook hier zal het to taal inkomen van de betrokkenen niet hoo ger mogen zijn dan dat van het laatst ge noten salaris als ambtenaar. Zij, die pensioen genieten krachtens de pensioenwet en daarnaast tevens pensioen genieten krachtens het vervuld hebben van politieke functies (minister, gedeputeerde, wethouder enz.) zullen zich eveneens aan aftrek moeten onderwerpen, volgens een in de wet opgenomen formule. Laatstgenoemde beperking zal ook wor den toegepast op hen, die pensioen genie ten als lid van de Tweede Kamer. Er zullen beperkende bepalingen komen ten aanzien van het pensioen voor wethou ders en gedeputeerden. Aan oud-wethouders en oud- gedeputeerden kan voortaan indien zij nog geen 65 jaar zijn, gedurende drie jaar door gemeente of provincie (die zelf daarover moeten beslissen) een wachtgeld worden verleend, gelijkstaande met ten hoogste 75 pot. (1ste jaar), 50 pet. (2de jaar) en 25 pet. (3de jaar) van het genoten salaris. Met het bereiken van het 65ste jaar kan een pensioen worden toegekend, dat niet hooger dan 50 pet. van het salaris mag zijn. De hierbedoelde wachtgelden en pen sioenen zijn ook aan de cumulatie-beper kende bepalingen onderworpen. Wat de gezinspensioenen voor de hier be trokkenen betreft, wordt eveneens een re geling getroffen; het weduwenpensioen kan niet hooger komen dan 1400; het gezins- of weezenpensioen niet hooger dan 2400. Als hierboven vermelde nieuwe en be perkende bepalingen zullen geen betrek king hebben op de reeds toegekende pen sioenen en inkomens en op de thans reeds loopende functies, maar alleen op die, wel ke na 1 October 1935 worden verleend of worden vervuld. Na September 1937 zal voor alle oud ambtenaren, die Kamerlid zijn of worden, schadeloosstelling en non-activiteitstracte- ment samen niet hooger mogen zijn dan het laatst genoten salaris of niet hooger dan 5000, als het salaris lager was. De pensioenen van wethouders en gede puteerden, die reeds verleend zijn (en die dus ongewijzigd blijven, omdat de nieuwe bepalingen alleen voor de toekomst gel den), zullen met 10 pet. verminderd moe ten worden, indien, sinds den dag, waarop ze verleend werden, de salarissen van wet houders of gedeputeerden met 10 pet. of meer zijn gedaald. Hiermee is (enkele ondergeschikte bepa lingen daargelaten) de inhoud van het wetsontwerp samengevat. Het bevat dus beperkende bepalingen tegen de cumulatie of van pensioen en inkomen, of van pen sioenen gezamenlijk; of van wachtgeld en inkomen; het bepaalt, dat vergoedingen aan of uit politieke functies voortaan even eens aan beperkingen onderworpen zullen worden; en het beperkt tevens het verlee- nen van pensioen aan wethouders en gede puteerden, en het samengaan van schade loosstelling als Kamerlid en non-activi- teits-tractement als ambtenaar. AMSTERDAM GEEFT NIET HET VOORBEELD! De winkelverordening en de bakkersver ordening verworpen. De gemeenteraad heeft gisteravond bei de verordeningen met 27 tegen 15 stemmen verworpen. De winkelverordening bedoelt dat in den vervolge geen winkel waar vleesch, visch, kruidenierswaren, aardappelen, groente, fruit, boter, kaas, eieren, manufacturen, schoeisel en schoen- en zoolleer aan het publiek in het klein wordt verkocht, zon der toestemming van B. en W. mag gehou den worden. Om voor het houden van een winkel vergunning te krijgen, moet men beschikken over vakbekwaamheid en over crediet, waarover door den levens- middelenraad aan B. en W. advies wordt uitgebracht. In bijzondere gevallen zullen B. en W. deze eischen niet stellen. Overtre ding van deze verordening wordt gestraft met geldboete van ten hoogste 300.of hechtenis van ten hoogste 2 maanden. De bakkersverordening bevat ongeveer dezelfde bepalingen. Ook hier is vergun ning noodig van B. en W. en moeten bewij zen van vakbekwaamheid en credietwaar- digheid worden overgelegd, maar bovendien moet de bakker die zijn bakkerscapaciteit wenscht uit te breiden, daarvoor eerst schriftelijk vergunning hébben. Het brood mag niet worden verkocht of afgeleverd be neden den kostprijs. Ook mag geen brood worden betrokken door niet zelf bakkende bakkers van een andere bakkerij, dan die, welke in de vergunning is genoemd. Het kan ook voorkomen, dat een winkel of bakkerij wordt geweigerd, als B. en W. meenen, den Levensmiddelenraad gehoord, dat aan de soort winkel, welke wordt aan gevraagd, geen behoefte bestaat. Allereerst werd verworpen met 35 tegen 7 stemmen het voorstel van prof. Woltjer en Mej. Katz, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd bij de regeering aan te drin gen op de totstandkoming van wettelijke rijksvoorzieningen van de in de voordrach ten genoemde bedrijven en in afwachting van het resultaat van deze stappen, de voordrachten aan te houden. Verder werd verworpen een amende ment der soc. democraten om aan het coöperatieve element in de verordening een bijzondere plaats te geven met 23 tegen 19 stemmen. De verwerping van dit amendement had tot gevolg, dat de sociaal-democraten tegen het beroeps-element stemden, dat in de voordracht staat en dat dit (art. 4) werd verworpen met 21 tegen 15 stemmen. Hier mede was de ziel uit de verordening ge haald. De eindstemming voor de verordening had tot resultaat, dat de geheele verordening werd verworpen met 27 tegen 15 stemmen, nadat de heer De Miranda had verklaard, dat zijn fractie zou tegenstemmen, omdat aan de coöperaties in de verordening geen bijzondere plaats was gegeven. Ook de stemmingen over de Bakkersver ordening hadden hetzelfde verloop. Deze verordening werd tenslotte verworpen met 27 tegen 15 stemmen. Amsterdam geeft dus niet het voor beeld van een „ordening" voor den mid denstand een voorbeeld, zij t dan ook op zeer bescheiden schaal, waarnaar de mid denstand in den lande had uitgezien. Als de Amsterdamsche Raad het voor stel (door de Katholieke Raadsfractie inge diend) had aangenomen, dan had het hoo- gere instanties moeten passeeren. Of het dan ten slotte zou zijn goedgekeurd, werd betwijfeld door hen, die van oordeel zijn, dat de betrokken materie zich niet leent voor plaatselijke wetgeving, doch alleen kan worden geregeld door den landelijke®, wetgever. Doch, hoe dit ook zij hoop bestond, dat Amtserdam nu eens een voor beeld, een proeve zou geven van „ordening" in de praktijk op middenstandsgébied. En die hoop is vervlogen dank zij de poli tiek der S.D.AP., die de coöperaties boven het gewone winkelbedrijf wilde bevoor- deelen. Zeil en voetbalsport. Kinder spelen en verlichte vaartuigen. Het feest voor de Leidsche hengelaars, gistermorgen in het Nieuwe Kanaal gehou den, moge in opzet en deelname uitstekend geslaagd zijn, het resultaat stelde teleur. Er waren ongeveer 150 prijzen beschikbaar gesteld, doch slechts 44 deelnemers hadden visch gevangen. De overigen „vingen bot". De prijzen vielen ten deel aan: le prijs: Leuerink f 10, plus extra prijs zwaarste visch f 5, tevens medaille der Lustrum Commissie; 2e prijs, volledige uit rusting voor een visscher, Joh. Keizer, be nevens extra prijs medaille; 3e prijs, Nag- tegaal f5, plus medaille; 4e prijs Holwer- da f 5, plus medaille; 5e prijs L. de Haan f 5; 6e prijs, A. v. Leeuwen; 7e prijs H. de Wit; 8e prijs I. Hartevelt; 9e prijs J. Mas- saar; 10e prijs A. H. J. v. Tuin; He prijs H. Schouten; 12e prijs P. Melet; 13e prijs C. Lens; 14e prijs H. Nijsen; 15e prijs J. de Vos; 16e prijs P. van Egmond; 17e prijs J. Klinkhamer; 18e prijs N. van Hooidonk; 19e prijs A. Wolters; 20e prijs G. van Polanen; 21e prijs Jac. Keizer; 22e prijs W. Hartevelt; 23e prijs A. Vermond; 24e prijs J JBoom; 25e prijs J. Lalau; 26e prijs J. Veeren; 27e prijs J. Schouten; 28e prijs Zaalberg; 29e prijs Bergman; 30e prijs J. Sirat; 31e prijs Turk; 32e prijs Brakshoven; 33e prijs Buitendijk; 34e prijs Laterveer; 35e prijs Teske; 36e prijs Vos; 37e prijs v. As; 38e prijs v. d. Burg; 39e prijs Verver; 4ste prijs Guldemönd; 41ste prijs C. Kapaan; 42ste prijs J. Klink hamer; 43ste prijs J. Dubbelman; 44e prijs van Veen. De overige prijzen werden onder de niet- prijswinnaars verloot. Een lezer schrijft ons: „Leiden is de stad der visscher ij, een stad van hengelaars en peuëraars", schreef Hil- debrand ongeveer honderd jaar geleden. Gij hebt nog steeds gelijk waarde heer. Had ge die formidabele stoet gezien, welke er gistermorgen op uittrok om het Rijn- en Schiekanaal te gaan bezetten, de literatuur ware verrijkt met een epos op het onver woestbaar Leidsch visschersgeslacht. Het was 'grootsch en geweldig, al die mannen daar op een rij gezeten opeent ka nis of zalig liggende in het malsche gras. Ruim 260 paar oogen tuurden strak op ruim 260 simmetjes, vast besloten bij het onderduiken van den dobber het bliekje zieltoogend aan wal te sleepen. Ik probeerde één van het visschersle- gioen aan de praat te krijgen doch schrok van z'n nijdig en verstoord gezicht. Het was een wedstrijd en het ging om de hoog ste visscherseer. Nadien keek ik nog al leen maar naar z'n bibberend simmetje, kreeg toen pijn aan mijn oogen en gaapte en ging verder op, de bijna onafzienbare rij langs. De vischsport moet al heel oud zijn. De Germanen beoefenden haar al en ook de edellieden, schildknapen en gildebroe- ders met hun vrouwen. Dit laatste heb ik zelf gezien. Wat is dat daar voor een oploopje? Even kijken. Ha! daar blijkt er een gevangen te zijn, 'n echte waterbaars. De jager kijkt zegevierend en zegt, dat het een goeie kanjer is. Even later zit ie weer onver stoorbaar op z'n kanis. Dergelijke opstootjes verplaatsen zich zoo over de geheele linie. Alles bij elkaar erg opwindend en emotievol. Waarom lacht ge? Zeker nooit gevischt, en de zalighe den gesmaakt van het zien trillen en bib beren van den dobber, het z.g. tuk heb ben? Ga eens visschen en blijf» voortaan ern stig. Intusschen een heel vraagstuk voor de voorntjes, snoekies en baarsies om door de barricade van 260 scherp turende visschers- mannen heen te komen. Het lukt hun won derwel gezien het feit, dat er in tien mi nuten tijds één, hoogstens anderhalf visch- je sneuvelde. Anders voor het visch je wel een aardige voldoening, de mannen beet genomen te hebben. De sportieven hebben de rij heen en weer gezwommen, nu en dan aan een stukje deeg likkend? Want sabbe len doen ze, maar bijten, ho maar! mop perde 'n man. Ik ben erg benieuwd wie de grooste vis scher van de stad is. Wie zou hem niet eeren? Kinderspelen. Des middags werden op het sportterrein aan den Ka naai weg kinderspelen gehou den, waaraan niet minder dan 3200 kinde ren der Leidsche lagere scholen deelnamen en nu behoeven we niet nog eens extra te BUITENLAND. Mgr. von Prey sing bisschop van Berlijn?! (2e blad). Het bezoek van den Poolschen minister Beek aan Hitier (2e blad). Herriot wil het voorzitterschap zijner i partij neerleggen (2e blad). Vlootbesprekingen tusschen Engeland en Frankrijk worden voortgezet (2e blad). Financieel accoord met de Oostenrijksche Habsburgers bereikt (2e blad). BINNENLAND. De gemeenjteraad van Amsterdam heeft in de avondzitting de winkel- en broodbak kers-verordening verworpen. (1ste blad). Minister Oud en de vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Za ken doen op Middenstandscongres te Apel doorn mededeelingen over de regeerings- maatregelen voor den middenstand. (2de blad). Nieuwe regels van het bridge-spel. (2de blad). OMGEVING. Doodelijk ongeluk onder Leimuiden. (2de blad). vermelden, dat er op het sportterrein een enorme drukte heerschte. Want als er naar elk der 3200 kinderen maar één familielid kwam kijken, dan kan men reeds spreken van duizenden belangstellenden en daar spreken we dan ook van en we maken ons aan niet de minste overdrijving schuldig. De organisatie van dit grootsche festijn was in handen van een commissie bestaan de uit de heeren L. Questroo, C. P. v. cL Bie, P. Herfkens, A. v. d. Neut, T. S. Zondu en J. L. v. Heteren, terwijl de topleiding berustte in de vertrouwde handen van den heer C. A. de Bruyn. Naast deze hoofdlei ding verleenden ruim 80 dames en heeren aan de organisatie hun medewerking. Alles liep, dank zij de uitnemende regeling, prachtig van stapel en ook thans werkte het weer, dat zich gedurende deze geheele week prachtig houdt, ten zeerste mede om dit festijn te doen slagen. De jongens en meisjes bekampten elkaar in: tonnetje rollen, tonnetje steken, zakloo- pen, hoepel wedstrijd, turfrapen, eier wed loop, wasch-ophangen en ringrijden. Het ringrijden had plaats met versierde fietsen, waarbij zeer fraaie exemplaren te bewon deren waren. Voor dit ringrijden en natuur lijk ook voor tonnetje steken was de groot ste belangstelling, maar ook bij de andere spelen waren aardige momenten te bele ven en er ging over hot terrein zulk een gezwatel van stemmen en gelach en vroo- lijkheid, dat af en toe hooren en zien ervan verging. Behalve muziek, die door groote luidsprekers over het terrein werd gezon den en waardoor ook algemeene instructies werden gegeven, zorgde een poppenkast voor de noodige afwisseling, terwijl een ballonwedsfcrijd, waaraan alle kinderen deelnamen, eveneens medehielp om de feestvreugde tot het toppunt op te voeren. De Leidsche schoolkinderen hebben al met al een prachtig feest gehad. De uitslagen der diverse wedstrijden luiden als volgt (waarbij we alleen de eerste drie prijswin naars in de groep vermelden): 1. Tonnetje rollen: le prijs Jan van Dist; 2e prijs L. Duizend; 3e prijs J. Cle ments. 2: Steltenloopen: le prijs Elly Jong mens; 2e prijs Martha Griekspoor; 3e prijs Letta Greife. 3. Tonnetje steken: le prijs N. Turen- hout; 2e prijs P. Stouten; 3e prijs Chr. Haneveld. 4. Zakloopen: le prijs Kees Prins; 2e prijs M. Bosgraaf; 3e prijs M. Kikkert. 5. Hoepel wedstrijd: le prijs Marie Ligt- voet; 2e prijs Greta van Berkel; 3e prijs Sari O wel. 6. Turfrapen: le prijs M. Kruit; 2e prijs Jac. Bogaards; 3e prijs H. Meyer. 7. Eier wedloop: le prijs Emma Dubbe- laar; 2e prijs M Neuteboom; 3e prijs A. Eikelenboom. 8. Waschophangen: le prijs W. Bertels; 2e prijs Rie de Haan; 3e prijs K. de Man. 9. Ringrijden, meisjes: le prijs Geertrui v. d. Steen; 2e prijs W. Kuyntjes; 3e prijs Anny van Weizen; Jongens: le prijs Jan

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1