DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26ste Jaargang WOENSDAG 3 JULI 1935 No. 8155 S)e £eidóelic(3oii/tai/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMEB BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Constructieve politiek Het verschijnen van de Memorie van Antwoord der Regeering op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het Bezuinigingsontwerp geeft, natuurlijk, aan leiding tot commentaar in de pers. Natuurlijk hoewel er eigenlijk nog niet veel meer ova: te zeggen valt, dan wat de „Volkskrant" schrijft: „Afwachten blijft, voorzoover wij het zien, de boodschap". Inderdaad, ook wij zien het zóó. Scherp merkt de bekende driestar-schrij ver van de „Volkskrant" op: Van den eenen kant maakt de re geering het woord van minister Oud tot het hare: aanpassingspolitiek is constructieve pohtiek. Hierin ligt op gesloten dat het kabinet niet voorne- nemens is zijn politiek van aanpassing, ergo van koopkrachtvermindering, ten slotte koopkrachtvernietiging, op te geven. En van den anderen kant wordt in in deel der memorie van antwoord, dat klaarblijkelijk minister Gelissen tot auteur heeft, een industrialisatie=-ver- ruiming uiteengezet, die inderdaad al klopt ze niet volkomen met vroe gere uitlatingen van minister Colijn verwachtingen doet koesteren, waar tegen wij ons niet zouden verzetten Afwachten dus, tot de nadere ophelde ring, bij het mondeling debat, is o.i. het meest verstandige standpunt. De „Maasbode" echter heeft blijkbaar geen behoefte, om haar definitief oordeel nog wat op te schorten, om af te wachten! Haast enthousiast schrijft het blad: Alles bijeen genomen vonden wij in dit regeeringsstuk een zoo duidelijke sterke tendenz in de door de katholieke Kamerfractie gewenschte algemeene richting, dat ongetwijfeld een basis tot verdere samenwerking met deze regee ring aanwezig mag worden geacht. Al leen het feit, dat de regeering niet ge heel consequent de vaste lasten aan tast, mag naar onze meening niet de aanleiding worden om haar de gelegen heid te ontnemen tot het voeren van de aangekondigde constructieve wel- vaar tspolitiek, waarop zoo lang werd aangedrongen. Vooral nu deze politiek zal worden gevoerd onder de energieke leiding van een man als minister Gelis sen, die juist wat er op dit punt on der de Katholieken leeft steeds zoo scherp naar voren bracht, ook in deze Memorie van Antwoord. Vergissen wij ons, wanneer wij in de pasage tegen de devaluatie een iets minder stelligen toon meenen te be luisteren dan vroeger? De regeering verklaart „dat zij waardevermindering onzer munteenheid voor het volk als geheel zeer schadelijk beschouwt en daarom het uiterste zal doen om haar te voorkomen". Twijfelt zij of dit wer kelijk zal gelukken? In de pers-beschouwingen zijn de wijzi gingen, in het bezuinigingsontwerp aange bracht, op den achtergrond geraakt. En toch zijn deze zeer belangrijk. Maar 't is vanzelfsprekend, dat de vraag voor het algemeen politiek beleid, de alge meene richting van het regeeringsbeleid, de alles-overheerscheide vraag is en moet zijn. ORKAAN BOVEN DE WITTE ZEE. Minstens 20 slachtoffers MOSKOU, 3 Juli. Boven de Witte Zee en het schiereiland Kola heeft een zware orkaan gewoed. Van drie visschersschepen zijn de wrakken aangespoeld. De beman ningen zijn om het leven gekomen. Ver scheidene andere visschersschepen, die door den storm in volle zee werden ver rast worden vermist. Men vreest dat zij ook vergaan zijn. Twee groote motorsche pen werden door een sleepboot, die voor hulpverleening was uitgezonden, met de kiel omhoog in de Witte Zee aangetroffen. De bemanning was om het leven gekomen. Tot dusverre schat men het aantal slacht offers op minstens twintig. BINNENLAND EEN MIDDENSTANDSCONGRES. Na de Bondsvergadering van gisteren is vandaag in den Tivoli-Schouwburg te Apeldoorn het 32ste Nationaal Midden standscongres gehouden, hetwelk geheel gewijd is geweest aan „Moderne bedrijfs voering voor den middenstand", een on derwerp, dat voor den middenstander indi vidueel en den middenstand als geheel vooral in dezen tijd van crisis, met haar vaak zoo fatale gevolgen voor den kledn- ondernemer in nering en ambacht, groote beteekenis heeft. In zijn openingsrede kon de Bondsvoor zitter, de heer Ed. G. Schürmarm, uiteraard weinig optiimstische klanken doen hoor en. Sedert wij de vorige maal in congres bij een waren zoo ving spr. aan is geen verbetering ten gunste van het bedrijfs leven ingetreden. „Aanpassen" is het parool van dezen tijd! Zich aanpassen aan den gewijzigden toestand! Dat dient dan ook met spoed te geschieden, want iedere ondernemer van een bedrijf is door de harde noodzakelijk heid gedwongen, die maatregelen te nemen, welke door de omstandigheden worden vereischt. Maar niet alleen het bedrijfsleven, ook de overheid moet zich aanpassen aan deze eisohen! Dat de overheid ons aanmaant ons aan te passen accepteeren wij gaarne, maar wij verwachten dan ook, dat haar woorden met haar eigen daden in overeenstemming zijn, dat ook zij zich aanpassen, en dat de be zuiniging, die dikwijls door ontbering wordt verkregen, niet wordt genullificeerd door hoogere afdracht aan den fiscus. De landbouw heeft evenals de midden stand zwaar te lijden onder den druk van dezen tijd hij heeft daarom grooten steun gekregen van de Regeering. Aan dien steun draat evenals ons geheele volk in niet ge ringe mate de middenstand bij. Maar dan mag toch zeker daartegenover de middenstand verwachten, dat de land bouw niet door allerlei coöperatieve inkoo- pen den middenstand het brood uit den mond neemt. De landbouw moet begrijpen, dat de middenstand in niet mindere mate de ge volgen van de depressie ondervindt als het landbouwend deel van onze bevolking. In dit opzicht kunnen landbouwer en mid denstander elkaar dus de hand reiken. Laat daarom de landbouwer dan ook van zijn kant bereid zijn om tegen redelijke prijzen zijn inkoopen te doen en zijn op drachten te geven aan winkelier en vak- patroon, omdat middenstand en landbouw in deze tijden meer dan ooit op elkaar zijn aangewezen. De handeldrijvende en de industrieel0 middenstand staan in het centrum der pu blieke belangstelling. Tal van wetten tot bescherming van dien stand zijn reeds in werking of in voorbereiding. Men denke echter aan de woorden van den Romein- schen dichter Virgilius: „Ik vrees de Da- naëers, zelfs wanneer zij geschenken bren gen!" Wij hebban van den wetgever in den vorm van speciale wetten geschenken ge kregen, die wij in normale tijden weer graag zullen teruggeven. Op economisch gebied heeft de Regeering een zware taak, omdat al haar maatregelen hier slechts van tijdelijken aard kunnen en ook moeten zijn. Immers, het keurslijf, waarin het be drijfsleven wordt geperst, zou zijn onmis bare bewegingsvrijheid op den duur ver lammen. Lapmiddelen mogen niet bestendigd war den en kunnen dat ook niet. Men zij echter voorzichtig en geve niet te snel toe aan spontaan opkomende 'ideeën, die in de praktijk kunnen blijken een te genovergestelde uitwerking te hebben. Een dezer ideeën is de roep naar de devaluatie. Devaluatie schept geen welvaart! Wij zien dat in andere landen, waar men één of meermalen heeft gedevalueerd. De toestand is er nog slechter door geworden. Bij deva luatie zal de handel grondstoffen en afge werkte producten duurder in het buiten land moeten betalen, zal alles wat loon, pensioen of rente trekt, duurder leven, ter wijl het buitenland door tegenmaatregelen het voordeel, dat de industrie zal knunen hebben, te niet zal doen. Wij moeten onzen gulden in tact houden! De middenstand kan daartoe meewerken, door die artikelen en die materialen, die men evengoed in het binnenland kan be trekken, ook in het binnenland te koopen en het publiek in die richting voor te lich ten. Men behoeft het buitenland niet uit te sluiten. Er zijn artikelen en grondstoffen genoeg, die men uit het buitenland moet betrekken, maar in dezen tijd van ocmtm- genteering is het plicht onze vaderland- sche industrie te steunen daardoor de werkloosheid voor een deel te bestrijden. Even actueel als de roep nam: devaluatie, is ook de vraag naar „ordenrog". Zeker, ordening moet er zijn, maar ordening uit het bedrijfsleven zelf, ordening, die men kan wijzigen, zoo snel als de omstandighe den dit vorderen, zonder dat de desbetref fende maatregel den langen weg naar het Staatsblad zal moeten afleggen. In het groote verleden van ons volk heeft de middenstand een voorname plaats be kleedt. Dit kan in de toekomst zoo zijn. Er openen zich voor de toekomst twee moge lijkheden. De eerste is, dat deze economische crisis, zooals alle voorgaande crises, van voorbij- gaanden aard is, al duurt zij dan ook veel langer dan haar voorgangsters en edscht zij ongetwijfeld meer slachtoffers. De tweede mogelijkheid is, dat wij het leed, dat over de wereld is gekomen moe een beschouwen als een structueele crisis, als een overgang naar een nieuwe maat schappij. In het laatste geval baten geen lapmiddelen en moet men den toestand hel der onder de oogen zien en zich over de geheele linie daaraan aanpassen. Maar in beide gevallen zal er plaats zijn, zal er plaats moeten zijn, voor een vakbekwa m-en handeldrij venden en industrieelen middenstand. (Langdurig applaus). Vervolgens kwam het onderwerp van dit congres aan de orde, waarover prae-advie- zen zijn uitgebracht door de heeren jhr. drs. van Bose, accountant te Arnhem en ir. H. Steketee, nijverheids-consulent te Deventer. Jhr. Von Bose verdeelt in zijn prae-ad- vies de oorzaken van de achteruitgang van dien middenstand in vier hoofdgroepen: de gedaalde welvaart, het ontstaan van nieu we gebruiken en eischen bij het publiek, waaraan de middenstand zich niet tijdig heeft aangepast of heeft kunnen aanpas sen; het ontstaan van nieuwe bedrijfsvor men in het distributie-apparaat, die den winkelier en industrieelen middenstander bedreigen, en een wanverhouding tusschen de kosten bij den middenstand en den da lenden omzet. Aan dit laatste wijdt hij vooral aandacht. Bij dalende omzetten komt er belangstel ling voor het kosten vraagstuk. Te vaak is men geneigd de fout niet bij zich zelf te zoeken. Men zoekt de oorzaak in waren huizen, filiaalbedrijven, slechten tijd, las tige banken. De toeneming van de beunha zerij brengt den stand geheel omlaag. Lager kostencijfer door een rationeele bedrijfsvoering gaf kans voor het groote bedrijf, dat veelal als het kleine bedrijf be gon. In die takken van handel, waar de winst marge ligt boven de rationeele, kan zich de coöperatieve beweging ontwikkelen. Wan neer de middenstanders hun bedrijven op de meest efficiënte wijze organiseeren is de bestaansgrond voor de coöperaties weg en komt de zelfstandige kleine winkelier in het voordeel. Uitvoerig betoogt prae-adviseur, dat be strijding van de concurrentievormen door één middel effectief kan zijn, n.l.: moder ne bedrijfsvoering voor den middenstand, rationalisatie van het bedrijf. Prae-adviseur waarschuwt tegen een sa menwerking van beroeps- en bedrijfsgenoo- ten om elkaar een bestaan te waarborgen door een te hooge prijszetting. Van groote beteekenis zijn de eischen, welke aan de(n) verkooper(ster) dienen te worden gesteld. Bepleit wordt een goede opleiding, want daarmede is het nog treu rig gesteld. Aan het prae-advies van ir. H. Steketee is het volgende ontleend: Sedert jaren heeft de groot-industrie ge tracht het nuttig effect van de onderne ming op te voeren; ieder werk in de fa briek wordt zorgvuldig voorbereid op grond van gegevens over materialen, werktijden en kosten. Aan juist bedrijfsinrichting, op leiding en instructie van personeel, alsmede orde en regelmaat, wordt de meeste aan dacht besteed. Om een zoo hoog mogelijk effect te hand haven, is voortdurende studie van nieuwe werkmethoden, ontwikkeling van techniek, transport e.d. noodzakelijk. Met bedrijfservaring, vakbekwaamheid, zorg voor orde en regelmaat, kan de pa troon een heel eind komen. Beide prae-adviezen gaven aanleiding tot een geanimeerde gedachten wisseling. HET EERSTE OPTREDEN DER N. S. B. IN DE PROV. STATEN. In alle de verschillende gewestelijke colleges werd door de N. S. B.'ers een ge lijkluidend uitvoerig voorstel ingediend tot verlaging van de jaarwedden der Ge deputeerden met inkomsten uit anderen hoofde of met pensioenen, en wel „met spoed", „met de meeste spoed". Als men nu bedenkt, dat juist een anti- cumulatie-wetsontwerp in de Kamer aan de orde is! HERDENKING STERFDAG PRINS HENDRIK. Kranslegging op het graf van Prins Hendrik. Uit Doorn wordt gemeld: In opdracht van den Keizer en de Keizerin zal de vleugel adjudant van Zijne Majesteit, majoor von Ilsemarm, hedenmiddag om twee uur een krans leggen op het graf van Prins Hen drik te Delft. In de Nieuwe Kerk te Delft hebben he denochtend verschillende vereenigingen en organisaties den sterfdag van Prins Hen drik herdacht. Tegen tien uur verscheen een deputatie uit het Dagelijksch Bestuur van het Neder- landsch Roode Kruis in het kerkgebouw, bestaande uit den eersten onder-voorzitter lt.-gen. b. d. jhr. J. H. Roëll, de secretaris generaal nar. dr. Fr. W. Doncker Curtius, den penningmeester mr. W. J. baron van Lynden en het hoofd van het Ziekenhuis wezen, dr. H. K. Offerhaus. De deputatie begaf zich naar het mauso leum, waar een Roode Kruis-soldaat een zware krans met witte linten, waarop ge schreven stond: „Hoofdbestuur Neder- landsch Roode Kruis", bij het graf neer legde. Tegen half elf betrad een nieuwe deputa tie, bestaande uit de heeren H. G. M. Drabbe en M. A. Hooykaas, resp. voorzitter en vice-voorzitter van het comité van de Gemeentelijke Zeevaartschool te Rotter dam, het koor. De deputatie deponeerde een lauwerkrans met witte lelie^ op het praalgraf. Op de groen-witte linten staat geschreven: „Het comité tot huldiging van de nagedachtenis van Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg in de Gemeentelijke Zeevaartschool te Rotter dam." Om kwart over elf arriveerde een depu tatie van het Convent der Commanderij Nederland der Johanniterorde, bestaande uit de commandator luitenant-generaal Roëll van Hazerswoude, den coadjutor jhr. E. H. v. Loon en den secretaris-schatmees ter jhr. W. Laman Trip, adjudant van H. M. de Koningin en oud-adjudant en parti culier-secretaris van wijlen Prins Hendrik. Zij legden een lauwerkrans met witte le lies en een rood lint met het witte kruis der orde, bij het graf neer. SACRAMENTSPROCESSIE TE OSSENDRECHT. Ongerustheid i dominé Lingbeek. Zondag 23 Juni is te Ossendrecht weer de eerste openbare Sacramentsprocessie na vele jaren gehouden. Een paar jaar ge leden werd, op last van een der gemeente lijke autoriteiten, een onderzoek ingesteld of het al dan niet geoorloofd was aldaar een openbare Sacramentsprocessie te hou den. Uit de archieven, der St. Gertrudis- parochie meende men te kunnen bewijzen, dat zulks wel geoorloofd was. Het resultaat van het onderzoek nu was positief en als gevolg daarvan werd 23 Juni de processie weer gehouden. Het Tweede Kamerlid ds. Lingbeek is er blijkbaar niet gerust op en heeft thans de volgende schriftelijke vragen gericht tot den Minister van Justitie. Ie. Is het waar, dat in Ossendrecht op 23 Juni jJ. voor het eerst na 150 jaren met vergunning der Overheid een open bare Sacramentsprocessie heeft plaats ge vonden? 2e. Behoort Ossendrecht tot die plaat sen, alwaar volgens art. 171 van de Grond wet, alinea 2. de openbare godsdienstoefe ning buiten de gebouwen en besloten plaat sen blijft geoorloofd? 3e. Indien vraag sub 2 ontkennend moet worden beantwoord, krachtens welke wet en door welke daartoe bevoegde auto riteit is alsdan tot het houden van de sub 1 genoemde openbare Sacramentsprocessie vergunning verleend? POLITIEKE BIJEENKOMST TE AMERSFOORT. Het maandblad „De R.K. Staatsparty" bericht, dat de traditioneele bijeenkomst van de R.K. Staatspartij te Amersfoort bij de gastvrije Broeders van het Pensionaat „St. Louis" zal plaats hebben Zaterdag 27 en Zondag 28 Juli. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIE MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 4 3/4 cent per liter, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 1/2 ct. per liter. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Poolsche minister Beek brengt een bezoek aan Hitier. (2de blad). Oud-strijders te Parijs bijeen. (2de blad). Laval wil streven naar geleidelijke af schaffing der contingenjteeringen (2de blad) Een scherpe Russische nota aan Japan inzake grensincidenten. (2de blad). Scheepsbotsing in Japan. (Buiten! Ber. 2de blad). BINNENLAND. Verkiezing van Ged. Staten in de ver schillende provincies. (1ste blad). HET BEZUINIGINGSONTWERP. Wordt de onderwijsparagraaf door een nieuw ontwerp vervangen? Naar wij uit goede bron vernemen, zal de schriftelijke behandeling van het bezui nigingsontwerp in de Tweede Kamer nog worden voortgezet. De Commisie van Rapporteurs heeft zich reeds met eenige vragen om andere in lichtingen tot de Regeering gewend, die hierop met grooten spoed zal antwoorden. De resultaten van dit gemeenschappe lijk overleg zullen vermoedelijk nog deze week worden gepubliceerd. In parlementaire kringen wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat de onderwijs- paragraaf in haar geheel uit het wetsont werp zal worden gelicht en een nieuw ont werp zal worden ingediend. Wanneer dit inderdaad geschiedt be staat de mogelijkheid, dat reeds de volgen de week de behandeling een aanvang neemt. „Tijd" KAMPER BANK. Slechts één commissaris vrijgesteld. Zaterdag heeft de Civiele Kamer van de Zwolsühe rechtbank, naar het „N. v. d. D." meldt, uitspraak gedaan in de zaak van de curatoren van de Kamper Bank tegen de commissarissen dier Bank. De Kamer werd gepresideerd door Jhr. mr. M. A. de Sa- vornin Lohman. De rechtbank ontzegde één vordering (die van den inmiddels over leden commissaris Plantenga) en heeft ove rigens de vorderingen toegewezen en ge daagden ieder voor zich veroordeeld tot een schadevergoeding van ruim 51.000. Men zal zich herinneren, dat over het faillissement van de Kamper Bank destijds heel wat te doen is geweest. De directeur, de heer J. v. d. W., werd veroordeeld we gens het plegen van frauduleuse hande lingen. Br waren o.a. groote credieten ver strekt zonder dekking. Tusschen 1925 en 1931 had de 'bank een 'bedrag van ruim acht ton aan verliezen geleden. Tal van Kamper ingezetenen waren voor vrij aanzienlijke sommen geld benadeeld geworden. Er is toen een civiele procedure aanhangig gemaakt, om, indien mogelijk, de gedupeerde schadeloos te stellen, waar bij de gewezen commissarissen mede aan sprakelijk werden gesteld voor het gepleeg de wanbeheer en de fraude. Als schadever goeding was een totaalbedrag van 377.206 gevorderd. Voor de curatoren trad in deze zaak op mr. D. Sanders, voor de gegwezen commis sarissen der Kamper Bank en de nabestaan den van den inmiddels overleden ex-oom- missaris, mr. J. A. Willinge Gratama, mr. Grosheide, mr. Breukelaar en mr. J. A. Coops. De begrooting van Vaals door Gedeputeerde Staten niet aanvaard. Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben aan de begrooting over 1935 der ge meente Vaals htm goedkeuring onthouden. Deze sloot met een nadeelig saldo van 12.700. De Gemeenteraad wilde een belasting- verhooging, om dit tekort te dekken, niet aanvaarden. Zoolang dit tekort nog niet gedekt is, achten Ged. Staten het niet toelaatbaar, dat nog betalingen worden gedaan. Zoo moeten de uitbetalingen der steungelden en de loo- nen der werkverschaffing zoolang achter wege blijven. De salarissen der personen, die in gemeentedienst zijn, waren juist Za terdag j.l. uitbetaald. Woensdag as. komt de Gemeenteraad van Vaals bijeen, teneinde een nadere beslissing over deze aangelegenheid te nemen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1