UIT DE RIJNSTREEK FAILLISSEMENTEN UIT DE RADIOWERELD DINSDAG 2 JULI 1935 OE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 16 NIEUWKOOP. AFSCHEID VAN DEN HEER P. A. TH. VAN DER WEIJDEN Als dijkgraaf van den Polder Nieuwkoop en Noorden. De ingelanden van den Polder Nieuw koop en Noorden waren Vrijdagavond in een groot getal op uitnoodiging van de Heemraden in Hotel „Het Vliegende Paard" opgekomen om afscheid te nemen van hun Dijkgraaf, den Oud-Burgemeester dezer Gemeente, den Heer P. A. Th. van der Weijden, thans wonende te Best (N.Br.). Ook Mevrouw Van der Weijden en de zoon, Burgemeester P. M. M. van der Weijden, waren uitgenoodigd en aanwezig. De oudste Heemraad en per 1 Juli nieuw benoemde opvolger, de heer Ant. Krom wijk, opende met een korte toespraak de bijeenkomst en gaf terstond het woord aan den aftredenden Dijkgraaf. De heer Van der Weijden zegt gaarne gevolg gegeven te hebben aan de uitnoo diging en wel allereerst om het lange tijd perk gedurende welke spr. de funotie van dijkgraaf vervullen mocht. Voorzoover kon worden nagegaan was nog nooit een zelf de persoon 35 jaren achtereen deze func tie toevertrouwd geweest, of men zou al moeten teruggaan tot de 17 eeuw, toen de baljuw van de Heerlijkheid tevens Schout of Burgemeester, tegelijkertijd dijkgraaf was over de waterschapsbelangenHet was de in Nieuwkoop's geschiedenis hoogver- maarde Jhr. Johan de Bruijn van Buiten- wegh, die van 16171657 het dijkgraaf- schap heeft waargenomen en derhalve een diensttijd had van 40 jaren. Op de tweede plaats zoo zegt spr. héb ik dat gaarne gedaan, omdat in die 35 jaren een zoo hechten band is ontstaan, dat ik er in zekeren zin zelfs behoefte aan gevoeld heb op meer intieme en rustige wijze afscheid te nemen. Gevoelens van weedom en dank baarheid. U zult begrijpen aldus spr. dat ik in dit moment beheerscht wordt door gemeng de gevoelens van weedom, en ook gevoelens van dankbaarheid. Sprekers herinnering gaat dan allereerst terug naar den dag wel ke hij zich nog herinnert als ware hij gis teren geleefd, waarop de benoeming ge schiedde en wel in de plaats van zijn Vader die benoemd was tot Hoogheemraad van Rijnland en sedert 28 Mei 1867 de functie bekleed had. Spreker gaat nu na de personen, die hij gekend heeft als heemraad en gaat na hoe hij zelf 35 jaren geleden in de kracht van zijn leven en met de schoonste idealen ver vuld was en nu staat oud en verzwakt, aan den avond van het levên.... wat gevoe lens wekt van weedom. Edoch kan en wil spr. die 35 jaren ook van den anderen kant bekijken en wel van den kant der dankbaarheid, welke zich al lereerst richt tot God voor een zoo lang leven, vervolgens tot de ingelanden, die zooveel jaren achtereen hem hun vertrou wen schonken en bij de waarneming zoo veel volgzaamheid betoonden en zooveel oprechte vriendschap bewezen, dan ook tot de heemraden en tot de commissie van in gelanden, met wie te vergaderen of schouw te drijven steeds een zoo groot genot was om de gemoedelijke toon en allerprettigste verstandhouding en tot de polderambtena ren, wie spr. huldigt om hun trouwe plichts betrachting, klachten kwamen nimmer in, wat mede voldoende bewijst. Aan allen brengt spr. hartelijk dank, excuus vragend aan hen, wie hij onaangenaam geweest mocht zijn, de verzekering gevende, dat op zet of kwade bedoeling nimmer in het spel zijn geweest, doch alsdan gedreven werd door plicht. Spr. gaat Nieuwkoop en Noorden verla ten, den polder,- die hem zooveel gelukkige jaren heeft verschaft, de polder met zijn uitgestrekte rietvelden, die hem inder tijd met zijn kweekerij zoovele idealen heeft geschonken, eens zijn lust en leven, zijn welvaart en glorie. En nu? De oorlog en de daarop gevolgde economische crisis hebben dat alles verwoest. Ik berust daar in zegt spr. hier was geen menschen- hand in 't spel, ook velen van U worden geslagen, berust oo kgij daarin! Achter elke bewolkte hemel is de zon, na eiken tijd volgt weer een andere. Onze Hemelvader weet, dat wij er zijn en dat zij U voldoen de. In ademlooze stilte hadden de aanwezi gen deze treffende toespraak aangehoord en een geestdriftig applaus volgde. Daarop verkreeg het woord de secretaris van den polder, de heer C. J. Groenendijk, die zegt ruim 23 jaren onder hij meent te mogen zeggen, naast en met den Dijk graaf aan het belang van den polder te hebben mogen werken en daarom uit da gelij ksche ervaring weet, wat ZEd. voor den polder was en voelde en hoe hij op ging in het behartigen van de belangen. En waar hier dankwoorden gesproken worden, acht spr. zich de eerstgeroepene om dank te brengen, want veel, zeer veel dank is hij verschuldigd van den eersten tot den laatst en dag. Het was mede aldus spr. ik mag wel zeggen: juist door Uw pro tectie, dat ik benoemd werd en nauwelijks benoemd, of daar ging al een bezwaar schrift naar Den Haag, waartegen U onmid dellijk en krachtig stelling nam, wat zoo is doorgegaan, 23 jaren lang. Nimmer ont brak iets aan de verstandhouding, ook niet bij verschil van meening. Het belang van de zaak, welke men die nen moet, eischt een goede verstandhou ding, dat is een eerste plicht, daar moet toe medewerken, hij, die leiding te volgen heeft, daar hebt gij toe medegewerkt, die leiding te geven had. Het was reeds al dus spr. Uw allereerste zorg, dat in het bestuur, maar ook tegenover de beambten vertrouwen aanwezig was, oprechtheid en goede verhoudingen en daaraan schrijft spr. 't voornamelijk toe, dat het polderbe- lang steeds voor de volle 100% behartigd is. U heeft blootgestaan aan critiek, soms zelfs aan schimp, doch dan was hierbij in 't spel: ofwel verkeerd inzicht ofwel on edele 'bedoelingen. Bijna 20 jaren bestaat nu in den polder een commissie van zes vooraanstaande ingelanden, waarom anders nam U hiertoe indertijd het initiatief en waarom anders stelde U haar instandhou ding op zoo grooten prijs, dan juist om goede verstandhoudingen te scheppen en om de grootst mogelijken waarborg te krij gen, dat het polderbelang tot in de finesses verzorgd zou worden. En als die goede verstandhouding, dat saamhoorigheidsgevoel met de meest eer lijke bedoelingen bij de laatst gehouden polderverkiezing als leus Üs aangegrepen, verachtelijk is gemaakt onder de vulgaire uitdrukking „onder één hoedje spelen", dan verdient dat zelf de grootste verachting bij ieder weldenkend mensch. Het is mij steeds een groot genot geweest aldus gaat spr. voort onder U te mo gen werken, elk initiatief, elk voorstel had steeds Uw aandacht en belangstelling. Het klimmen der jaren deed daar geen afbreuk aan. Het idealisme van Uw jonge jaren is U bijgebleven tot zelfs op den dag van heden. Gij waart en zijt voor vele anderen een voorbeeld, voor hen ook, die bij tegen slag hun hart luchten in ontevredenheid, in opstand, in kankeren, gij wist steeds en in alles te berusten. Spr. dankt en laat die dank ook uitgaan op Mevr. Van der Weij den en hoopt, dat beiden een nog ruimen levensavond beschoren mag zijn, besche nen door een blijden èn verkwikkelijken zon. Voorgelezen worden nu eenige ingeko men berichten van verhindering. De heer Th. Mourits, heemraad, herin nert in een toespraak er aan, hoe dit de laatste funotie is. welke de heer Van der Weijden in deze gemeente bekleedde en hoe hij zoo tal van jaren in verschillende functiën met ZEd. heeft mogen samenwer ken, o.a. in Boerenleenbank en Onderlinge Brandwaanborigmaatschappij en hoe daar door een steeds hechter vriendschapsband ontstond. Spr. dankt en uit zijn beste wen- schen voor een nog gelukkigen levensavond. De heer J. Verburg, heemraad, brengt dank namens ingelanden uit de Meije en herinnert meer in het bijzonder aan de medewerking welke ZEd. indertijd heeft verleend voor het stichten van een machi nale bemaling, wat een zoo groote uit komst is geweest voor het Meije-gedeelte. Geen functie was hem zoo lief. Burgemeester van der Weijden, zoon van den Dijkgraaf, zegt, dat zijn vader geen eerzuchtig mensch was, doch door de om standigheden gekomen is tot allerlei open bare functiën, waarvan geen hem echter zoo sterk aangreep en steeds zoo lief was, dan het dijkgraafschap van den polder, wat zijn oorzaak vond in de prettige verstand houding, steeds in het bestuur aanwezig. Het is daar, waar niet de politiek om de hoek komt kijken en de zaken desondanks, neen juist daardoor bekeken konden wor den op een wijze welke elke toets der cri tiek kon doorstaan. Spr. verheugt er zich over, dat het bestuur van den polder, welke 2000 H.A. omvat en derhalve het grootste gedeelte uitmaakt van de gemeente, be staat uit mannen van karakter, die ondanks de felle critiek vaak de beste stuurlui staan aan wal naar eer en geweten hun taak vervullen. Spr. dankt en hoopt dat dit ook in de toekomst zoo blijven mag. Aan Mevrouw Van der Weijden worden intusschen bloemen aangeboden. De Secretaris van den Polder vertelt nu door middel van grepen de meest interes sante bijzonderheden uit het grijze en min der grijze verleden van het waterschap en uit de 35 jaren, dat de heer Van der Weij den het dijkgraafschap vervulde. Daarna spreekt de heer P. Kuijf namens de ingelanden een dankwoord en uit vooral als schipper zijn dank voor de gulle mede werking steeds van den Dijkgraaf onder vonden, hoe indertijd een regeling getrof fen werd om te varen met mechanische kracht en hoe enkele jaren de vaarten uit stekend op diepte waren gebracht en nog steeds behoorlijk op diepte worden gehou den. De nieuwe dijkgraaf. De heer Van der Weijden spreekt vervol gens een hartelijk woord van dank aan de ingelanden en zegt op het eind van de vergadering gekomen zijn funotie te gaan overdragen op den heer Kromwijk. Met een meerderheid van 77 stemmen hebben de ingelanden de functie toevertrouwd aan den man, met wien spr. 25 jaren mocht sa menwerken, aan hem, die de belangen van den polder door en door kent en daarvoor gedurende zooveel jaren op de bres heeft gestaan. Dit blijk van vertrouwen heeft spr. veel genoegen gedaan en hij hoopt, dat de prettige harmonie onder het bestuur aan wezig blijft, dat de nieuwe dijkgraaf aan de moeilijkheden, welke zich ongetwijfeld zullen voordoen, kloek het hoofd zal weten te bieden en steeds eedgetrouw naar eer en geweten, zonder aanzien des persoons, het belang van den polder mag dienen. Spr. reikte nu de akte van benoeming over aan den heer Kromwijk en verklaarde hem ge ïnstalleerd als Dijkgraaf van Nieuwkoop en Noorden en besloot met den wensch, dat Gods zegen op zijn arbeid mocht rus ten. De heer Kromwijk richt nu een dank woord aan de ingelanden voor het geschon ken vertrouwen, vraagt aller medewerking, ook van hen die niet hun stem op hem uit brachten, aan den Dijkgraaf voor zijn ge voelvolle woorden en zegt al het moge lijke te zullen doen om naar eer en plicht het belang van den polder te dienen. Hierna volgde sluiting van dezen voor Nieuwkoop historischen avond en namen velen door middel van een handdruk af scheid van den afgetreden Dijkgraaf. Werkverschaffing. Met het oog op dien hooibouw is de werkverschaffing aan de vaart voor den tijd van 14 dagen stop ge zet. Wie behoefte heeft aan arbeidskrach ten wende zich tot de arbeidsbemiddeling ter Gemeentesecretarie, waar no.g 36 kost winners als werkloos staan ingeschreven. Nieuw sportterrein van N.V.V. feestelijk geopend. Nieuwkoop is weer een sport terrein rijker geworden. De Nieuwkoopsche Voetbatvereeniging (N.\7.V.), die tot dusver haar speelterrein had op het land van den landbouwer C. Kooi, aan den Stationsweg alhier, heeft aan den Aarlanderveenschenweg, vlak achter het overpad van mej. Vaikenet, be slag weten te leggen op een gunstig gele gen stukje terrein van mej. de wed. Nieu we: muizen. Dit nieuwe sportterrein is Za terdagmiddag op feestelijke wijze in ge bruik genomen en geopend. Reeds 's middags 1 uur begonnen de feestelijkheden met een vliegerwedstrijd voor kinderen, daarna een voetbalwed strijd tusschen Nieuwkoop I en Woerden H en een tusschen Nieuwkoop II en Bo degraven IV. In beide wedstrijden moest Nieuwkoop I en II in Woerden II en Bo- degracen IV hun meerdere erkennen en wel met 04 en 03. Omstreeks 7 uur opende de loco-burge meester de burgemeester was verhin derd wethouder A. J. den Hartog, met een hartelijke speech het nieuwe voetbal- terrein. Hierna werd de eigenlijke ope ningswedstrijd gespeeld tusschen Alphen uit Alphen aan den Rijn en Spartaan I uit Amsterdam. Spartaan I verloor met 25. Beide clubs gaven een mooie partij voet bal te zien. Nu volgde motorrijden met hindernissen, waarmee C. de Graaf beslag wist te leggen op den eersten prijs en Jo Vianen op den tweeden prijs. Op het terrein waren verschillende at tracties aanwezig, zooals vischtent, schiet tent, consumptietent, enz. Er heerschte den geheelen middag en avond een gezellige drukte en aangelokt door het mooie zo merweer waren vele belangstellenden aan wezig. Voor N.V.V. is het een mooie verbete ring een eigen en vrij terrein te hebben. Het is een mooi breed speelterrein, ge heel afgezet met. paaltjes en ijzerdraad met een houten omrastering aan de wegzijde Er zijn kosten nog moeite gespaard ge bleven om dit voor elkaar te brengen en het geheel met het kleedlokaal maakt een soliden indruk. ALPHEN AAN DEN RIJN. Eindexamens Chr. H.B.S. Geslaagd de heeren G. v. Baren, C. Boer, P. Duinker, C. Hoogendoorn, P. J. Hoogteyling, J. v. d. Linden, *J. Potuijt en L. Veerman. lYIartha-stiehting. Tot directeur der Martha-stichting alhier is benoemd de heer J. Meijer uit Oegstgeest. Paard op hol. De van Mandersloo- straat werd Zondagmiddag door een hol lend paard in rep en roer gebracht. Het dier had zich op het erf van den landbou wer de K. los weten te rukken van een goort, waaraan het stond vastgebonden en ging 'n stuk hout achter zich aansleepend, aan den haal. Het stuk hout kwam tijdens de vlucht van het dier in de groote etalage ruit terecht van den heer M. v. d. Hoek. De ruit werd geheel verbrijzeld, waarbij ook het paard verschillende verwondingen bekwam, zoodat de hulp van den veearts noodzakelijk bleek. Het hevig glasgerinkel veroorzaakte een groote toeloop van nieuwsgierigen WOERDEN. Eindexamen H.B.S. Voor het eindexa men H.B.S. 5-jarigen cursus zijn geslaagd: J. Beukers, Maria C. Croes, J. F. A. W. Easton, J. M. de Haas, M. E. A. de Haas, L. F. de Joog, C. D. Nagtglas, Gretha D. van Rijn, N. L. Steernberg, G. Uittenbo- gaard en L. A. R. J. de Vries Feyens. Aanrijding. Op Geestdorp had een aan rijding plaats tusschen een motorrijder en een wielrijder P. C. uit den Haag. De wiel rijder kwam. te vallen en werd gewond, zoodat een dokter erbij te pas moest komen. Ook de motorrijder kreeg schrammen. De fiets werd totaal vernield, de motorfiets zwaar beschadigd. De politie onderzoekt wie de schuldige is. Vechtpartij. Gistermiddag had een vechtpartij plaats tusschen eenige werk- loozen, een zekere v. Z. en C.B. Beiden sloegen er zoodanig op los, dat v. Z. ineen zakte en C. B. tamelijk gewond werd. De rust keerde toen bij het stempellokaal weer terug. Uitgesproken: G. Hoogenraad, groentehandelaar, vroeger te Leiden, thans te Loosduinen, Emmastraat 16. Cur.: Mr. H. A. Tels te Den Haag. P. C. van den Heuvel, Boskoop, Boot straat 14. Cur.: Mr. C. M. Loef, Boskoop. O pgehe v en: W. Donders, Wassenaar. P. Wischmeyer, R ij n s b u r g. Huizen, 1875 m. Programma's voor Woensdag 3 Juli. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.00 Chr. Nationaal Zendingsfeest i.d. Bosschen van het Kon. Paleis te Soestdijk. 11.00 Zang. 11.45 Gram.pL 12.15 Cellorecital. 1.00 Meisjeskoor „Hadassa". I.45 Gram.pl. 2.30 Vervolg uitz. Chr. Nat. Zendings feest. 3.153.45 Orgelspel. 4.00 Dito. 4.30 Kinderuur. 5.30 Vervolg uitz. Chr. Nat. Zendings feest. 6.15 Grampl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur.. 8.00 Vaz Dias, waarna NCRV-orkest. 8.45 Toespraak door Z.Exc. luit-gen. b.d. Jhr. J. H. Roëll. 9.00 Vervolg concert. 9.45 Varillonconcert. 10.15 Vaz Dias, waarna gram.pl. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. II.00 RVU. Kniples. 11.30 „Orvitropia". 12.00 „De Zonnekloppers, Gram.pl. I.00 „De Flierefluiters". 2.00 „De Notenkrakers". 2.30 E. Walds en zijn orkest. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Sportuitzending. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Gram.pl. en causerie. 7.30 Orgespel. 7.50 „Bij den verkeersdokter". 8.03 Persberichten. 8.10 Veilig Verkeer. VARA-Varia. Gr. platen. 8.30 Negeruitzending en gram.pl. 9.15 „De Bohemians". 10.00 Carillonspel Martha Veldemans. 10.15 „Fantasia". II.0012.00 Gram.pL Droitwich, 1500 m. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.50 Orgelspel. 12.35 Harold Ramsay en zijn orkest. I.35 Orgelconcert. 2.20 Het Schotsche Studio Orkest. 3!35 Het Wethmar Trio. 4.35 Orkestconcert. 5.35 BRC-Dansorkest. 6.50 Het Broadhurst Septet. 7.35 Het BBC-Militair-orkest. 8.50 G. ScottWood en zijn Band en Mantovanis Tipica-orkest. 10.35 Oude muziek (cembalo, fluit en luit). II.2012.20 Cyney Kyte en zijn Band. Radio-Paris, 1648 m. 12.35 Orkestconcert. 9.05 RadiotooneeL hierna dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 12.40—2.20 Strijkorkest. 3.505.50 Orkest van werklooze musici. 8.20 Omroeporkest. 9.25 Glinka-concert. 10.00 Zang en piano. 10.3511.20 Symphonieconcert. Keulen, 455 m. 11.10 Zang, viool en piano. 12.20 Omroepkleinorkest en blaasorkest. 4.20 Trio en piano. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Pianorecital. 9.05 Vroolijk programma. 10.5012.20 Orkestconcert. Rome, 421 m. 9.00 RadiotooneeL 9.50 Symphonieconcert. Brussel 322 en 484 m. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Het Constan- tin-orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Zang en piano. 7.05 Gram.pl. 8.20 Salonorkest. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gram.pL 5.20 Pianoduetten. 5.50 Gram.pL 6.50 Omroeporkest. 8.20 Symphonie-concert. 10.3011.15 Gram.pL en reportage. Deutschlandsender, 1571 M. 3.35 „Apell an die Jugend". 9.05 „Lachender Funk", gevar. pro gramma. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansorkest. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 3.00 Keulen. Pl.m. 8.40—9.20 DeutschLs. 10.20 Keulen. 12.05 Londen Reg. 12.50 Brussel (Rr.L 14.20 DeutschLs. 15.20 Drotiwich. 16.20 Deutschls. 17.20 Keulen. 18.50 Brussel (Fr.X. 19.20 Parijs Radio. 20.20 Brussel (Fr.). 21.20 Beroimmster. 22.50 Keulen. 4e Programma 8.05 Parijs R. 10.35 Londen Reg. 11.20 Droitwich. 15.10 Londen Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 21.50 Londen Reg. HUIZER ZENDER VERDWENEN r VERSTERKT KOOTWIJK ERVOOR IN DE PLAATS. Gisteravond in gebruik genomen. Gisteravond om acht uur is de nieuwe krachtige zender te Kootwijk, welke ge bouwd is door de Rijkstelegraaf, door de verzorgster van het Algemeen Programma, de A.V.R.O., in gebruik genomen. De omroeper vertelde, dat dit station on geveer viermaal zoo sterk is als de zender te Kootwijk, die tot dusverre dienst heeft gedaan. Een viermaal grootere energie beteekent voor den luisteraar ongeveer een verdub beling van de geluidsterkte. Bij de moderne ontvangtoestellen zal men van die grootere geluidsterkte be trekkelijk weinig merken, tenzij men ver gelijkende proeven gaat nemen. Immers, met behulp van den volumeregelaar wordt de geluidsterkte ingesteld en of nu dat knopje een beetje verder doorgedraaid of iets teruggedraaid moet worden, om „ka mersterkte" te verkrijgen, is een zaak, waar practïsch geen enkel toestelbezitter op let. Bij de oudere toestellen zal de grootere sterkte van den nieuwen zender zonder eenigen twijfel dadelijk goed merkbaar zijn. Voor bezitters van oude, zoowel als van nieuwe toestellen beteekent het versterkte Kootwijk een aanmerkelijke verbetering, om de eenvoudige reden, dat de verhou ding tusschen signaal (muziek en gespro ken woord) en storingen (atmosferische, tram- en andere) zooveel gunstiger wordt. Het in gebruik nemen van dezen krach- tigen zender heeft naast de nationale, ook nog een internationale beteekenis. Gelijk bekend, was op de laatst gehou den internationale radio-conferentie aan Roemenië het gebruik van de golf van 1875 meter lengte toegewezen. Nederland was echter niet .van zins, zijn historische rechten op deze golf prijs te geven en bleef daar dus op werken. Roemenië droeg aan de Marconi-maat- schappij den bouw van een zeer sterken zender op, die thans ongeveer gereed moet zijn of had moeten zijn. In elk geval zijn wij Roemenië vóór én wij zullen hopen, dat dit land zal inzien, beter te doen elders een plaatsje te zoe ken, dan tegen ons te gaan „blazen". Resultaten nog niet overweldigend. Wij konden gisteravond nog niet enthou siast zijn, schrijft het „Hbld." over het geen wij van de prestaties van den nieu wen zender gehoord hebben, waarbij wij voor onze vergelijkingen zijn uitgegaan van hetgeen de oude Koot wij ksche zender biedt en hetgeen Droitwich laat hooren. In het begin kwam het geluid zelfs althans te Amsterdam bepaald ietwat „gekne pen" door, later trad er aanmerkelijke ver betering op, vooral merkbaar bij de uit voering van Rachmaninoff's pianoconcert te Scheveningen, maar overweldigend goed is 't toch nog niet geweest, noch wat geluidsterkte, noch wat de modulatie be trof. Huizen verdween in stilte. 22 October 1927 werd op de aloude erf- gooiersmeent te Huizen de moderne instal latie gebouwd in opdracht van de N.V. Nederlandsche Draadlooze Omroep, waar van aandeelhouders waren de Ned. Chr. Radiovereeniging, de Katholieke Radio Omroep en de Nederl. Seintoestellenfa- briek, welke laatste den zender bouwde voor een golflengte van 1071 Meter. De antenne werd bevestigd aan twee stalen torens van 60 M. hoogte. Thans moet Huizen de lucht ruimen voor Kootwijk, waar met 50 en 100 k.w. kan worden gewerkt, straks met 150. De zender is Zondagmiddag om vier uur tot stilstand gebracht. Terwijl de klokken van de Huizer Pro- testantsche kerken beierden en de vrou wen en mannen in hun Zondagsche dracht in lange rijen ter kerke schreden, trilde de antenne op de Meent voor het laatst. De K.R.O. die juist dit uur bezette, heeft van dit moment geen plechtigheid ge maakt. Nadat de laatste voetbalklanken uit het Amsterdamsche Stadion waren ver dwenen, sprak de omroeper Nieuwenhuis in den studio te Hilversum het gebruike lijke driemaandelij ksche dankwoord voor de aangename samenwerking met de an dere organisaties en met het zenderperso- neel. Hij deelde mede dat Dinsdag over Hilversum zal worden uitgezonden en la ter over Kootwijk. In het gebouw zelf, op de Huizer Meent, was niemand aanwezig. Het personeel had, vergezeld van een ingenieur van Philips, Zaterdagmiddag de laatste ronde gedaan. Zondag is een vrije dag. Huizens luchtroem heeft acht jaar ge duurd; de Nozema heeft nog geen besluit aangaande het gebouw genomen. De ra- diomasten steken werkeloos uit boven de Zuiderzeegolv en

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 16