ZATERDAG 29 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD. - PAG. 6 Mijne Heeren, de verandering der tijden heeft 'n aanpassing op allerlei gebied nood zakelijk gemaakt. Toch gelooven wij, dat het wezenlijke van de verschillende reu- nie's en feestelijkheden hierdoor niet is geschaad, hoewel het overdadige is weg gelaten. Vandaar dat wij U een program ma voorzetten, wat in uitgebreidheid niet onderdoet voor dat van vorige Lustra, ja, waarin zelfs dat gulden woord door ons allen zoo lang gemist, weer in volle glorie voorkomt: Maskerad! En Gij allen denkt terug aan de Maske- rade's uit Uw eigen tijd en in gedachte ziet Ge U zelf weer in vorstelijke en fleurige kleedij, geheel in Uw rol, te paard door de Breestraat rijden. En toen uit de courant ten de berichten tot U kwamen, dat er in Leiden, dit jaar weer een Maskerade zou komen, hebt Ge vol trots de foto's en de met wapens versierde visite-kaartjes voor den dag gehaald en aan Uw oudsten zoon getoond. En hoewel thans geen koningen en her togen, maar potsenmakers en zeemtouwers de groepen in dezen optocht zullen vormen, toch zal Uw hart evenzeer van vreugde op springen als Gij deze vroolijke stoet door Leiden's straten zult zien trekken. Immer in 1575 werd onze Universiteit in gewijd met een allegorisch historische op tocht, en sindsdien zijn alle belangrijke Academische herdenkingen door dergelijke optochten opgeluisterd, waaruit later de Maskerade's zijn ontstaan. Wij vervullen derhalve een plicht aan de traditie door de Maskerade in eere te her stellen, en hieruit is voor een groot gedeel te de betoovering te verklaren, die er op U en ons van het woord alleen uitgaat. En uit den vorm van den stoet, die gij zooeven met ons hebt gevormd, kan men de factoren opmaken, waarop in Leiden de kameraadschap wordt gegrondvest: Eenvoud en oprechtheid. In die verhou ding zult Gij deze vijf dagen weer tegen over elkaar staan, en de relatie's die Ge misschien in het dagelijksch leven met elkaar hebt, zullen verbroken zijn. Moge dit Lustrum een kostbaar en onver getelijk deel aan Uw Leidsche herinnerin gen toevoegen. Tot slot wil ik een woord van dank brengen aan U, Dames en Heeren genoo- digden, voor het feit dat Gij met Uw aan wezigheid deze bijeenkomst hebt willen opluisteren. Maar tevens wil ik de gele genheid aangrijpen om U dank te zeggen voor de belangstelling en de medewer king, die wij bij de voorbereiding van dit Lustrum allerwege van U hebben onder vonden. Wat een Lustrum in Leiden zulk een bij zondere kleur geeft,i s de opgewektheid en de hartelijkheid, waarmede de geheele stad dit feest met ons meeviert. De wijze, waarop Leiden's burgerij met ons heeft me degewerkt, is dit keer wel bij uitstek groot geweest en ik verzoek U, Mijnheer de Bur gemeester, onzen grootsten dank daarvoor aan Uw ingezetenen te willen overbrengen. Laat ons het 72ste Lustrum van de Leid sche Universiteit aanvangen met het al oude lied, welke klanken deze week reunis- ten, burgerij en studenten tot één. groot feestvierend gezin zullen vereenigen, ons aller dierbaar Io Vivat. REDE BEELAERTS VAN BLOKLAND Namens de reünisten sprak vervolgens jhr. mr F.. Beelaerts van Blokland, als volgt: Het is een zeer bijzonder voorrecht, dat mij te beurt valt, geroepen te zijn hier aan deze plaats, namens alle oud-leden van het Leidsch Studenten Corps, die ter Reünie herwaarts zijn getogen, uiting te mogen geven aan de gevoelens van warme erkentelijkheid, welke ons bezielen, voor de schitterende ontvangst, ons bereid, en voor de hartelijke woorden van welkomst, waarmede U, Mijnheer de Praeses Col- legiï, in Uwe schoone rede onze harten hebt willen verkwikken. Wij zijn daarvoor in hooge mate dank baar. Het feit, dat het de vertegenwoor diger van het Leidsch Studenten Corps was die tot ons sprak, is ons een vol strekte waarborg voor de oprechtheid Uwer woorden en schenkt ons de innige overtuiging, dat de sierlijke vorm in dit geval niet moest dienen om een ontsten tenis van gevoel te verhullen. Te meer reden tot erkentelijkheid heb ben wij voor de ons te beurt gevallen hartelijke ontvangst, omdat daaraan zoo klaarblijkelijk elke gedachte vreemd is aan hetgeen men tegenwoordig zoo vaak te hooren krijgt, dat de ouderen nu maar eens voor de jongeren plaats moeten maken. En nu weet ik wel, dat de afwe zigheid van die gedachte niet op rekening mag worden gesteld van in Leiden meer dan elders ontwikkelende gevoelens van altruïsme of van respect voor den ouder dom; maar het doet toch altijd aange naam aan, te gevoelen, dat men waarlijk welkom is. Zelfs meenen wij niet aan een overmaat van zelfoverschatting te lijden, wanneer wij ons voorstellen, dat een lus trumviering zonder Reünisten toch eigen lijk niet aan Leiden's verwachting en wen-- schen zou beantwoorden. Maar ook de ouderdom eischt niet het monopolie voor zich op van altruïsme. Eerlijk wil ik erkennen, dat het niet in de eerste plaats is om Uwe lustrumviering te doen slagen, dat wij heden herwaarts zijn gekomen. Onze komst is niet vrij van eigenbelang; wij hopen voor ons zelf iets te vinden. Wat ons naar Leiden dreef is de kracht der herinnering. Wat ons trok zijn de banden, die, eens in deze stad gelegd, ons nimmermeer loslaten. Wat ons bezielt is aanhankelijkheid aan onze Academie en aan ons Leidsch Studenten Corps. Het is niet alleen om met oude vrienden samen te zijn en ons in onze herinneringen te vermeien, dat wij van middag naar de Sleutelstad zijn opgetrokken. Het is ook om uiting te geven aan het door den Praeses Collegii zoo terecht vooropgestelde gevoel van saamhoorigheid met hen, die na ons kwamen, met hen die thans het Leidsch Stu denten Corps vormen. En met hoeveel aan dacht, belangstelling en waardeering wij ook de door U aangekondigde archieften toonstelling zullen bezoeken, retrospectieve beschouwingen mogen bij ons niet op den voorgrond staan. Ons ouderen is het goed met onze epigonen samen te zijn, en van gedachten te wisselen met de jongeren. Verloren is, wie er zich geen rekenschap van geeft, dat het niet alleen de jonge ren zijn, die bij die wisselwerking kunnen winnen. Veel vertrouwen stellen wij in den geest van het Leidsch Studenten Corps, die, zooals ons daareven nog met ronde stel ligheid is bevestigd, ook onder veranderde uiterlijke verschijnselen dezelfde is geble ven van voorheen.Voor dien geest is het nieuwe niet verwerpelijk omdat het nieuw is. Ook conventies en gebruiken waarvan het nut twijfelachtig schijnt en het bestaansrecht ons niet aanstonds in het oog springt, zijn veelal gebouwd op de wijze ervaring van de geslachten, die ons voorgingen. Zeker, die geslachten hebben ook him dwalingen en dwaasheden gekend. Maar de dwaasheden gaan voorbij en de dwalin gen dragen op hare beurt bij tot de vor ming van ervaring, waarmede het nage slacht zijn voordeel kan doen. Het is in menig opzicht een moeilijke tijd, dien wij thans beleven. Ingewikkelde problemen, van een aard waarvoor vroe gere generaties zich niet gesteld zagen, vragen thans om oplossing. Mogen de ge wezen academieburgers, wier medewer king voor die oplossing wordt gevraagd, daarbij, bewust van nationale saamhoorig heid, van den goeden Leidschen geest doordrongen zijn, mogen zij, al is hun Leid sche periode afgesloten, blijk geven in alle opzichten te voldoen aan de eischen, door het Corps aan zijn leden gesteld, mogen zij steeds indachtig zijn aan de schoone leuze van dat Corps: Firtus Concordia Fi des. Wanneer wij denken aan de moeilijk heden, waarvoor de tegenwoordige gene ratie zich geplaatst ziet, laat ons dan in onze herinnering teruggaan naar den waar lijk niet minder zwaren tijd, waarin onze hoogeschool, thans 360 jaren geleden, werd opgericht. Met dankbaarheid in het hart herdenken wij bij dit lustrum haren stich ter Prins Willem van Oranje. Met dank baarheid stellen wij het ons daarbij voor oogen, dat wanneer in onze geschiedenis Nederland en Oranje één waren, steeds alle moeilijkheden werden overwonnen. Zoo was het in het verleden, zoo zal het, met Gods hulp, blijken ook nu nog te zijn. Wij vergeten het niet op den dag van heden, dat Oranje nimmer in gebreke is gebleven aan Leiclen's hoogeschool zijne gehechtheid te bewijzen. Voor hun acade mische studiën hebben de Prinsen uit ons Oranje-Huis steeds hun schreden naar Leiden gericht. En toen, met de verande ring van de tijden, ook de denkbeelden die eertijds de vrouw van de Academie hadden verwijderd gehouden, wijziging hadden ondergaan, lag het voor de hand, dat onze geëerbiedigde Koningin het oog op Leiden gevestigd had als de plaats waar Prinses Juliana zou studeeren. Tusschen Leiden's hoogeschool en Oranje bestaat een onverbrekelijke band. Ons allen, alumni van die hoogeschool, gaat de bloei van onze Alma Mater diep ter harte. Erkentelijk voor het vele gpede, dat wij haar te danken hebben, behoeven wij geen lustrumviering om met haar mede te leven. De lustrumviering is alleen, als een verjaardag in den vriendenkring, een welkome aanleiding om de gevoelens, die ons bezielen tot uiting te brengen. Wanneer ik zeg, dat wij met onze Uni versiteit medeleven, dan is het duidelijk dat ik daarbij niet in de laatste plaats het oog heb op het wedervaren en de praesta- ties van de breede schare van professoren, wier roeping het is Leiden's roemrijken naam in binnen- en buitenland hoog te houden en te doen weerklinken. Het is misschien een bewijs, dat wij met den nieu- weren tijd nog niet voldoende gelijken tred weten te houden, maar, hoe ons hart ook zwelt van nationalen trots over de over winningen van zwemsters, voetballers en sprinters, nog meer gevoelen wij Reünisten toch altijd nog voor den luister, welken onzen Academie ontleend aan den weten- schappelijken arbeid harer hoogleeraren. En wij verdheugen er ons op velen hunner bij deze gelegenheid wederom de hand te mogen drukken. Maar het zijn niet alleen studenten en professoren, die ons omringen. Wij bevinden ons in onze Academiestad, de eenige stad in ons land, die naar waarheid op den naam Academiestad aanspraak kan maken. Bij onzen intocht hebben wij er ons wederom rekenschap van kunnen geven, hoe Leiden's burgerij de Academie in het harte draagt, hoe beide zijn saamgegroeid. Van dien samengroei kunnen wij ons nauwelijks een meer sprekend beeld den ken dan wij zien in onzen mede-Reunist, den hooggeachten Van de Sande Bakhuy- zen, die, geboren civis Leidensis, na als Odysseus over den aardbol te hebben rond getrokken, thans in zijn persoon op zoo ge lukkige wijze de hooge functiën vereenigt van praeses van het college van curatoren der Rijksuniversiteit en van burgemeester der gemeente Leiden. Het is ons Reünisten een voorrecht hem hier te mogen begroeten. In de naaste toekomst hopen wij dat weder om te mogen doen in uw uit zijne assche herrezen mooie, oude stadhuis. Alles was ons heden omringt en weder vaart stemt in krachtige harmonie samen met de gevoelens, die uit ons eigen gemoed opwellen. De hartelijke ontvangst ons ten deel gevallen, doet ons meer dan ooit, ons één gevoelen met het Leidsche Studenten Corps, één gevoelen ook met allen wien de roem van onze Academie ter harte gaat. Ik denk daarbij ook aan de velen, die door verblijf in Oost of West, of wegens andere overwegende redenen, verhinderd werden met ons op te gaan naar Leiden, maar die, in gedachten met ons vereenigd, heden onze Academie gedenken. Aan dat gevoelen, dat ons allen samen- vindt, moge ik uitdrukking geven door den hardgrondigen wensch: Vivat, crescat, flo- reat in Aeternum Academia nostra Lug- duno-Batava! Hierna hield het Collegium van het Leidsch Studentencorps en de Commissie van Orde en Vertegenwoordigers van de Sociëteit Minerva receptie in de sociëteit, waar het woord tot de reünisten gevoerd werd door den president der Sociëteit, den heer P. B. M. ten Bosch. In den namiddag te 7 uur heeft in de Stadsgehoorzaal een reünisten-maaltijd plaats, terwijl de leden van het L.S.C. te half acht in de sociëteit eten. DE STRATEN IN FEESTTOOI De stad heeft thans haar maskeradepak volledig aangetrokken; het eerbiedwaar dige grijze Leiden is verjeugdigd en ver jongd en heeft zich uitgedost als een jo lige, studentikose clown. De vroolijke straat versiering en het heerlijke zonneweer lokken duizenden stedewaarts, om de versiering te bekijken en op te gaan in de woelige drukte van de bevlagde en bekranste straten en ste gen. Na de inspectie van eergisteren is er door verschillende buurt-commissies nog ijverig getimmerd en behangen. De Hoogewoerd b.v. maakt nu er guirlandes van dennegroen zich van be gin tot eind langs de huizen slingeren een veel appetijtelijker indruk. De Hooigracht wordt aan weerszij den afgesloten door groote triomfbogen in de kleuren oranje-blanje-bleu, en op iedere bloemenzuil, die de „gracht" flan keeren, vindt men herhaald het motief van deze eerepoorten: twee 'starende oogen van wijsgeerige uilen. Vele groote vlaggen-banen hangen boven den rijweg en vervroolijken het aspect. Hedenavond van 8.30 tot 10.30 uur wordt er op de Hooigracht lustrum-alarm gebla zen door een muziekcorps. Ook de Kraaierstraat doet mede aan de pret en is in het kortste gedeelte met een kruisgewelf van groene kransen overspannen. De versiering van het Kort-Rapen- burg was een moeilijk probleem, dat niet geheel is opgelost. Witte bloemen- zuilen, groene kransen en vlaggen geven ook aan dit drukke plein een lustrum tintje. De S t e e n s,t r a a t-bewoners hebben een versiering 'aangebracht van wimpel tjes-slingers en blauwe zonnen. De over- heerschende driehoeks- en cirkel-vormen zullen wel bedoeld zijn als een stille hul de aan de wiskundige faculteit. De Morschstraat toch al fraai wordt met het uur mooier, want in de festoenen zullen heden nog duizend rozen verwerkt worden. De toegangspoort wordt, door een versterkte geluidsinstallatie, „muzikaal" gemaakt. Met op den achter grond de verlichte koepel van de Morsch straat is deze straat 's avonds een mid- zomernachtsdroom. Wat was de Stationsweg toch mooi, toen er nog boom en stonden! Heimweh naar de omgehakte boomen heeft de be woners geinspireerd tot een een versiering van.omgehakte boomen. Een zeer oor spronkelijke en smaakvolle versiering van sparren! Tusschen de groene pagodes van de sparrenbeplanting, rijzen bloemenzui- len op, met op den top uitwaaiende bou quet ten van korenbloemen en balseminen, in een sluier van witte gypsophila. Reünisten zullen met vreugde bemer ken, dat hun Stationsweg weer de oude is, met op den koop toe een zeer feeste lijk aandoende versiering. De weg wordt aan de zijde van de „boo men" afgesloten door een grootsche triomfboog van V.V.V., die aan de bezoe kers een gul „welkom" toeroept. Ook het roeterige Stationsgebouw is met nationaal vlaggendoek in sparren groen gelukkig onherkenbaar gemaakt. Het aantal Amerikaansche vliegers, dat op de Oude Vest en Oude Singel door de lucht zwiert is zeer toegenomen, nadat de koeien waren afgedeinsd. Het vele oranje ook op de bruggen geeft een zonnige en opgewekte aanblik. Boven de huizen van de kleurige Ni e u w e Beestenmarkt steekt de korenmolen „De Valk" zijn bevlagde wieken in de blauwe lucht. Vele huizen in de stad, waar „ploerten" en studenten wonen, zijn eveneens in lus trum-gewaad gestoken. De versiering van de stad is zeer ge slaagd. De Leidenaars kennen hun eigen Leiden niet meer en de vele gasten, die door de straten flaneeren, nemen van onze stad den indruk mede, dat men er uitstekend de kunst verstaat om feest te vieren. De burgemeester' mr. Van de Sande Bakhuyzen, en het collegium van het L. S. C., zullen Dinsdagmiddag te 2 uur een rondrit door de stad maken ter bezichti ging van de stadsversiering. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Morgenmiddag te 1 uur vangt op het U.V.S. terrein aan den Kanaal weg het Con cours Hippique aan, georganiseerd door de Leidsche Studenten Caroussel Vereenig in g. HET PROGRAMMA VOOR MAANDAG. Maandag is de groote dag van het Kijk spel, de historische optocht en het Schouw spel bij „de Valk". Wij herinneren aan de vertrekpunten: 12 uur: Leidsche Kamer van Noordeinde. 12.10 uur: R'damsche en Goudsche Kamer van de Heerenstraat. 12.25 uur: Noordwijksche en Delftsche Kamer van Hooge Rijndijk. 12.20 uur: Haarlemsche Kamer vanaf de Zijlpoort. Te 2 uur vertrekt de groote optocht van af de le Binnenvest gracht. Te half zes wordt de optocht ontbonden VERKEERSREGELING OP 1 JULI DOORGAAND VERKEER OMGELEGD De Commissaris van Politie deelt het na volgende mede: Het moet vanwege het vele publiek op straat in verband met den optocht vrijwel onmogelijk geacht worden op Maandag 1 Juli a.s. des namiddags tusschen 1 en 6 uur met een auto of ander rij- of voertuig de binnenstad door te rijden. Daarom zal het doorgaande rijverkeer bij het binnen komen der stad op de toegangswegen door de aldaar geposteerde politie geleid worden langs de Singels en buitenwijken, zoodanig, dat dit rijverkeer ongehinderd de andere zijde der stad kan bereiken. De richting, waarheen gereden moet worden is bovendien op verschillende punten door borden aan gegeven. PARKEERGELEGENHEID Bestuurders van auto'6, die van elders ko men en de feesten wenschen bij te wonen, vinden bij eiken toegang tot de stad par keerterreinen, waar men de auto onder be waking kan achterlaten. Deze parkeerterrei nen zijn door borden aangeduid. Het bin nenrijden van de stad tusschen 1 en 6 uur namiddag zal in eigen en algemeen belang achterwege moeten blijven en worden te gengegaan. MIJDT MET UW AUTO ENZ. DE OPTOCHTSTRATEN Aan alle bestuurders van auto's en an dere rij- of voertuigen, die zich reeds in BUITENLAND DUITSGHLAND. KATHOLIEKE JONGELIEDEN GEARRESTEERD. Te Karlsruhe zijn tien leden van de Ka tholieke Jeugdvereeniging „Deutsche Ju- gendkraft" gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd leden van de Hitlerjeugd mishandeld te hebben. SPANJE. STAAT VAN BELEG TE BARCELONA. In de stad en de provincie Barcelona is gisteren de staat van beleg afgekon digd. Naar uit Ovieda wordt gemeld zijn de mijnwerkers in eenige plaatsen van het Langreodal (Asturië) in staking gegaan om te protesteeeren tegen de veroordeeling van revolutionnairen te Turon. AFRIKA. ABESSYNIE BERUST BIJ VOORBAAT IN ARBITRALE UITSPRAAK. Maar het zal nooit opgedrongen ambtenaren accepteeren. In gezaghebbende kringen te Addis Abe ba verklaart men, dat, wanneer de arbi ters die met de regeling van 't Italiaansch- Abessinische conflict zijn belast, zich te gen Abessynië mochten uitspreken, de Abessynische regeering een formeele ver klaring zal afleggen, waarbij volledige sa tisfactie aan Italië wordt gegeven. Hieraan werd toegevoegd, dat Abessinië, wanneer het buitenlandsche ambtenaren noodig heeft, deze vrijwillig zal kiezen. Op gedrongen ambtenaren zal het nimmer ac cepteeren. Naar voorts wordt gemeld, heeft de Abessinische regeering aan een Zwit- sersch syndicaat concessie verleend voor den aanleg van een straatweg van Addis Abeba naar Chartoem (Soedan). Het werk, waarmee reeds een aanvang is ge maakt, zal in 1938 voltooid zijn. CHINA. CHINEESCHE TROEPEN IN OPSTAND. Staat van beleg te Peiping. In en nabij Peiping (het vroegere Pe king) is het in de afgeloopen uren tot ern stige botsingen tusschen Chineesche troe- penafdeelingen gekomen, welke zelfs tij delijk tot afkondiging van den staat van beleg hebben geleid. De troebelen zijn ontstaan als gevolg van het feit, dat de Chineesche generaal Tsau op bevel van den militairen raad ge- bij de Stadsgehoorzaal, alwaar de Middel- eeuwsche maaltijd zal plaats hebben. Maandagavond te 8 uur geeft „Kunst na Arbeid" een concert in het Plantsoen. Te 10 uur vertrekken de deelnemers aan den optocht weer van de Stadsgehoorzaal, nu in fakkeloptocht, waarna de stoet té half twaalf in het Noordeinde wordt ont bonden. HET PROGRAMMA VOOR DINSDAG. Dinsdagmorgen is het weer zeer kalm. Des middags te 4 uur heeft een receptie in de Lakenhal plaats, te 5 uur receptie van de Senatus Veteranorum in den Vergulden Turk. Des avonds te 8 uur vindt in den tuin van de Zeevaartschool het Muziekfestival plaats van de Harmoniekaipel „Werkmans Wils kracht". Te 8.15 uur heeft in de Schouwburg de eerste opvoering van de Vos Reinaerde plaats. de binnenstad bevinden, wordt met de meeste klem bekend gemaakt, dat het rijden op wegen, waar de optocht passeert of spoedig passeeren zal, onmogelijk is en zal worden belet. Ook in eigen belang zal men z'n route zoodanig kiezen, dat de min ste verkeersbelemmering wordt ontmoet of wordt veoorzaakt. PARKEEREN IN STRATEN VAN DEN OPTOCHT STRENG VERBODEN Ook in straten, waar anders het par keeren is toegestaan, doch waar de op tocht passeert mogen na 12 uur middag geen auto's worden geparkeerd, ook niet al is de bestuurder bij den wagen aan wezig. Zet uw auto als ge op de Breestraat moet zijn, b.v. op de Vischmarkt of Boter markt. In het algemeen zal men voor par keerplaats de ruime stille straten opzoe ken, waar de optocht niet langs komt. Bedenkt ook, dat een onbeheerde auto in een straat voor en tijdens het passee ren van den optocht door het pubiek wordt misbruikt om er boven op plaats te nemen en dat ge uw auto dan kunt terug vinden, met butsen, krassen en andere vernielingen. RIJNSBURGERSINGEL Van 12 tot 2.30 uur namiddag is de Rijnsburgersingel voor alle rijverkeer af gesloten en eveneens voor doorgaand voetgangersverkee. Ook personen met rij wielen aan de hand worden geweerd. arresteerd werd, daar hij na den 25sten Juni was gebleven in het gebied, dat hij had moeten ontruimen. Op het vernemen van deze arrestatie kwamen de te Fengtai, ten Zuid-Oosten van Peping, gelegerde troepen van Tsau in opstand. Zij stelden zich onder leiding van generaal Pai Tsjen- woe, den voormaligen chef van Woe Pei- foe's generalen staf, die kort voor den op stand te Fengtai was aangekomen. De muiters, ongeveer duizend in getal, maakten zich meester van een pantser- trein, waarmede zij naar Peiping opstoom- den. Toen de trein het station van Joeng tinmen, aan de Zuidpoort van Peiping, ge naderd was, stopten de rebbellen. Zij eisch- ten toegang tot de stad, en toen dit gewei gerd werd, openden zij met het lichte ge schut en de machinegeweren, waarmede de trein bewapend was, het vuur op de bin nenstad Hun salvo's werden weldra be antwoord door de de te Joengtinmen ge- stationneerde troepen van generaal Wang Foe-lin, die versterkt werden door in al lerijl toegesnelde politie-afdeelinge uit Peiping. Paniek in de stad. Daar had zich inmiddels op het hooren van het geschutvuur en het geratel der machinegeweren een paniek van de bevol king meester gemaakt. Bij honderden snel de men de straat op; banken en winkels werden gesloten en de wildste geruchten deden de ronde. Ten einde den toestand meester te kunnen blijven, kondigden de autoriteiten omstreeks middernacht d en staat van beleg af. Het gevecht te Joengtinmen nam even wel een voor de opstandelingen ongunsti- gen keer. De troepen van Wang Foe-lin slaagden er in, aan beide zijden van den pantsertrein de rails op te breken, en na men daarop den trein van achter hun uit zandzakken bestaande borstweringen on der een zoo moorddadig vuur, dat de re bellen gedwongen waren zich over te ge ven. De leiders, w.o. generaal Pai Tsjen- woe, die in burger gekleed was, werden gevankelijk weggevoerd. De Japanners tevreden. De Japanners hebben officieel verklaard tevreden te zijn over de door de Chineezen getroffen maatregelen naar aanleiding van het incident te Peiping en overwegen daarom op het oogenblik geen interventie. Dertig dooden. De mislukte overval op Peiping heeft den aanvallers, volgens de jongste opgave, dertig dooden en talrijke gewonden en ge vangenen gekost. Ongeveer tien artiUerieschoten van een 6 1/2 c.M. kanon zijn in het Westelijk deel der stad neergekomen, echter zonder scha de aan te richten. Na den op Japanschen wensch geschie den aftocht der troepen van de centrale regeering, bleef in Peiping en omgeving slechts een kleine bezetting over. Daarom zullen op wensch van den stedelijken com mandant van Peiping dezen nacht troepen van het voortreffelijk gedisciplineerde en getrainde 29e legercorps van den vroege- ren gouverneur van Tsjahar, Soeng hier aankomen. Wanneer u voor een cent of vijf, zes per km een veilige taxi kunt nemen, waarom zoudt u dan na een dinertje u wagen aan een hooge geldboete (of erger) door „met een stevig glaasje wijn" zelf achter het stuur te gaan zitten?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6