Zomer-Prijzen 1 KIPPENVOER NAAIMACHINES VAN BRUSSEL's J. DE LA BIJE, Leiden LUSTRUMFEESTEN DONDERDAG 27 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD. - PAG. 15 Ontsla? onderwijzeres. B. en W. stellen voor, Mejuffrouw S. C. W. Bader op diens verzoek eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van on derwijzeres aan de 0.1. school aan de Paul Krugerstraat. Verhuring schoolgebouw. Op 1 Maart j.l. is uit de huur gekomen het benedenvoorlokaal van het voormalige schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht No. 9, dat bij raadsbesluit van 25 November 1929 werd verhuurd aan de afdeeling Lei den van de Sociaal Democratische Studen- tencluib. Het Bestuur van het Genootschap „Ars Aemula Naturae", dat reeds een gedeelte van het gebouw in gebruikt heeft, verizoekt dit lokaal te mogen huren. Bij B. en W. bestaat tegen inwilliging van dit verzoek geen bedenking. De huur prijs dient 50.per jaar te bedragen, ter wijl aan de huur de gebruikelijke voorwaar den behooren te worden verbonden, waar onder de bepaling, dat de kosten van ver warming, verlichting en schoonhouden ten laste van den 'huurder komen. Aankoop grond. De heeren D. en H. W. A. van Riessen hebben aan de gemeente te koop aange boden een perceel grond aan den nieuwen rijksstraatweg onder de gemeente Oegst- geest, groot 5195 M2., voor 1.60 per M2 oi in totaal voor 8.312. Met de Commisisie van Beheer over de gestichten Endiegeest, Voorgeest en Rhijn- geest, achten B. en W. den aankooop van dit in het gestichtsterrein diep inspringende perceel zeer gewenscht. Niet slechts ter af ronding van het gestichtsterrein echter dient tot dezen aankoop te worden over gegaan, het is ook in overeenstemming met het resultaat van het met de hoogere auto riteiten gepleegde overleg inzake het uit breidingsplan van Oegstgeest ter plaatse, dat de gemeente den grond in eigendom tracht te verkrijgen. B. en W. achten den prijs aannemelijk en stellen voor tot aankoop te besluiten. Instellen van een rechtsvordering. Eenigen tijd geleden werd door een auto mobiel, bestuurd door J. A. van der Voort, wonende te Stompwijk, een leuning van de aan de gemeentetoebehoorende Kippenbrug aangereden, waardoor schade ontstond, waarvan de herstellingskosten op*/ 32.32 zijn gesteld. Aangezien genoemde van der Voort voor deze schade aansprakelijk is te stellen en hij haar, ondanks daartoe aan gewende pogingen, tot dusverre niet heeft vergoed, zal dit bedrag langs gerechtelijken weg moeten worden ingevorderd. B. en W. stellen voor te besluiten tot het instellen van een rechtsvordering. Eenigen tijd geleden werd een gaslan taarn, staande op de Rijn- en Schiekade na bij den Haagweg, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door en in eigendom toebehoorende aan K. van den Nieuwen- dijk, expediteur te Voorschoten. Aangezien voornoemde van den Nieuwendijk voor de daardoor aangerichte schade, in totaal 53.29 bedragende, aansprakelijk is te stel len en het, ondanks daartoe aangewende pogingen, tot dusverre niet is mogen ge lukken deze vordering voldaan te krijgen, zal dit bedrag thans langs gerechtelijken weg moeten worden ingevorderd. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. Emigratie van werkloozen r r Zuid-Afrika Het is B. en W. gebleken, dat er voor bouwvakarbeiders mogelijkheid bestaat em plooi te vinden in Zuid-Afrika. Ten einde in dat land te kunnen worden toegelaten, moeten de aspirant-emigranten een waarborgsom storten van 100.,- thans vertegenwoordigende een waarde van 700.tenzij een solide borg voor beta ling van dat bedrag wordt gesteld. De borg wordt alleen aangesproken, in dien de betrokken emigrant binnen twee jaar, nadat hij zich .in Zuid-Afrika heeft ge vestigd, moet worden ondersteund. Hoewel B. en W. verwachten, dat emi gratie van werkloozen in deze gemeente naar Zuid-Afrika tot een enkel geval zal blijven beperkt, meenen B. en W. toch dat er aanleiding is om rekening te houden met de mogelijkheid, dat een beroep op de gemeente wordt gedaan om zich hetzij ge heel of gedeeltelijk voor het vereischte be drag garant te stellen. Naar de meening van B. en W. zal er in gevallen, waarin de antecedenten van den betrokkene in redelijke mate de verwach ting wettigen, dat hij in Zuid-Afrika er in zal slagen, voor zich en/of zijn gezin het onderhoud te verdienen en ook overigens aan de door ons College te stellen voor waarden wordt voldaan, aanleiding kun nen bestaan om in dien zin medewerking te verleenen. Met het oog hierop geven B en W. den Raad in overweging hen te machtigen in enkele voorkomende gevallen medewer king te verleenen aan emigratie van daar voor in aanmerking komende werklooze in woners naar Zuid-Afrika. DoodsimpeL Als ik de gangwissel in de derde versnelling zet, levert ie een kop prima cacao. Een prachtvinding. (Tout k Vous) VERBETERING VAN DEN HAAGWEG VANAF DE VINK TOT DA COSTA- STRAAT. Het stukje bij de Spoorweghaven blijft voorloopig onveranderd! In verband met het voornemen van het Rijk om het in deze gemeente gelegen weg- vak de VinkLeidèn (Haagweg) tusschen km. punt 15.236 en km. punt 16.232 van den op het rijkswegenplan voorkomenden weg no. 11, Haagsche SchouwLeiden Bodegraven, te verbeteren, zijn tusschen het Rijk en de gemeente besprekingen ge voerd over de aan te brengen verbeterin gen. Gelijk ook bij den Hoogen Rijndijk het geval was, gaat het belang van het Rijk niet verder dan het meer geschikt maken van den weg voor het doorgaand verkeer; de onderhandelingen beoogden daarom een ruimere verbetering tot stand te brengen, die rekening hield met de plaatselijke be langen. Waar echter de meerdere werken van plaatselijk belang mede den rijksweg voor doorgaand verkeer ten goede komen, was ook in dit geval een bijdrage van het Rijk in die meerdere door de gemeente uit te voeren werken billijk te achten. De op dezen voet met het Rijk gevoerde onder handelingen hebben tot overeenstemming geleid, zoodat thans het plan van de ver betering van den Haagweg aanhangig kan worden gemaakt. Zooals op overgelegde kaarten is aan gegeven, is voor het wegvak, dat zich uit strekt van nabij de Vink tot kort bij de Da Costastraat en dat deels bebouwd is, deels onbebouwd, het volgende wegprofiel ont worpen, gerekend vanaf de zuidoostzijde van den weg: een trottoir, breed 3 Mèter, een ventweg ter breedte van 5 Meter, een heg van 0.75 Meter, een rijwielpad, breed 2.50 M., de rij weg, ter breedte van 8.50 Meter met aan weerszijden een berm van 2.40 Meter en langs den Rijn een voetpad van 2.50 Meter met een oeverberm van 0.50 Meter. Dit pro fiel zal echter hier en daar eenigszins moe ten worden versmald, in verband met de bebouwing en met de bruggen in den weg. Het Rijk zal het rijwielpad, de heg, den rijweg, de beide bermen en het voetpad met oeverberm aanleggen, terwijl de ge meente zal zorg dragen voor den aanleg van het trottoir en den ventweg met een vol doend ruime rioleering voor het geheele wegprofiel en de aanliggende bebouwde perceelen. Voor wat betreft het. bebouwde gedeelte van het wegvak zal de ventweg c.a. reeds nu worden gemaakt, terwijl langs het onbebouwde deel de aanleg zal geschie den indien en naarmate de aanliggende gronden worden bebouwd. In het bebouwde gedeelte zal beschikt moeten worden over strooken van de parti culiere voortuinen ten Zuiden van den Haagweg. Deze strooken grond zullen recht streeks door het Rijk, dat eigenaar wenscht te worden van den ondergrond over de ge heele wegbreedte, in eigendom worden overgenomen. De kosten van deze aankoop en ten be hoeve van den ventweg c.a., welke ge raamd worden op 14.500.komen voor de helft voor rekening van de gemeente, en voor de helft van het Rijk. Evenzoo draagt het Rijk de helft van de kosten van den aanleg van den vent weg en het trottoir aan het bebouwde ge deelte, alsmede voor de ter plaatse van de bruggen gelegen gedeelten, waar geen be bouwing te verwachten is. Het Rijk zal bovendien in de kosten van rioleering voor deze weggedeelten, voo zoover er thans nog geen voldoend riool aanwezig is, een bijdrage van ten hoogste 4.per strek kende meter verleenen. Voor zoover voor den ventweg c.a. be- noodigde gronden langs het onbebouwde gedeelte nog niet in handen van het Rijk zijn, zullen de eigenaren bij het bebouwen van hun perceelen, ingevolge de verorde ning op het aanleggen van straten, de des betreffende strooken grond kosteloos be schikbaar moeten stellen en de verdere kos ten voor het bouwrijp maken straataan- leg c.a. van den grond moeten vergoe den. Het onderhoud van den ventweg en van het trottoir, met uitzondering evenwel van de op de bruggen met aansluitende weg- vakken gelegen gedeelten, zoomede van de rioleering met toebehooren komt ten laste van de gemeente, die eigenaresse wordt van de rioleering. en van de verhardingen van den ventweg en het trottoir. De totale kosten van de door de gemeen te uit te voeren werken, waaronder het be drag van 14.500.wegens overname door het Rijk van voortuintjes langs het be bouwde gedeelte, worden geraamd op 50.000.de gemeente ontvangt onge veer de helft van het Rijk terug, zoodat de gemeente met een uitgaaf van 25.000. een belangrijke en noodzakelijke verbete ring van den westelijken toegang tot de stad zal verkrijgen. Bij het vaststellen van het benoodigde crediet dient er echter op te worden gelet, dat de kosten van den grondaankoop ad 14.500.door het Rijk worden voldaan, zoodat het crediet zal moeten bedragen: 35.500.voor de door de gemeente uit te voeren werken c.a., ver meerderd met 7.250.voor bijdrage aan het Rijk voor de aan te koopen strooken grond, in totaal dus 42.750.Van het Rijk wordt naar raming een som van 17.750.terugontvangen; het verschil ad 25.000.kan uit geldleening worden bestreden. Volledigheidshalve merken wij hierbij ten slotte nog op, dat wij er bij het Rijk op hebben aangedrongen, ook het wegge deelte tusschen km.punt 16.232 en de spoorweghavenbrug in deze verbetering te betrekken, omdat o.i. de voorgenomen weg- verbreeding eerst dan geheel tot haar recht zal komen. Dit denkbeeld is nog bij den Rijkswaterstaat in overweging; teneinde echter de uitvoering van de onderhavige plannen niet verder te vertragen, achtte deze het niet wenschelijk de verbetering van de beide weggedeelten aan elkander te koppelen. De besprekingen over het gedeel te tot de spoorweghavenbrug worden der halve nog voortgezet. Het stadhuisfonds. Nu de onteigening voor het nieuwe stad huis, zooals den Raad bekend zal zijn, haar beslag heeft gekregen, behooren de deswege uitgekeerde schadeloosstellingen en ver dere tot nog toe betaalde kosten otp de be grooting 1935 te worden geregeld. Onder verwijzing naar een ter visie ge legd overzicht inzake de onteigende en de door minnelijke schikking verkregen per ceelen, geven B. en W. den Raad in over weging over te gaan tot verhooging van het crediet ten laste van het Stadhuisfonds met 260.000. WERKVERSCHAFFING IN DE DUINEN. Bij den aanleg van een waterleidingkanaal. Ten behoeve van de uitbreiding van de waterwinplaats onder de gemeente Wasse naar van de N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij, welke uitbreiding bij Raads besluit van 4 Juni 1935 werd goedgekeurd, moet o.m. een kanaal worden gegraven van 1000 M. lengte. Aangezien dit werk zich uitnemend leent voor uitvoering door werkloozen, verzoch ten B. en W. de subcommissie voor de steunverleening hun haar gevoelen mede te detelen, aangaande het voornemen om het werk in werkverschaffing te doen ver richten. De Commissie geeft in overweging het werk bij wijze van. werkverschaffing te doen uitvoeren, doch met inschakeling van een aannemer. Daartegenover meent het College van Commissarissen van de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij dat deze werkverschaffing het beste kan plaats vin den onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij B. en W. sluiten zich ten deze aan bij de zienswijze van de Commissie voor de steun verleening en geven dus de voorkeur aan werkverschaffing met inschakeling van een aannemer. In de ten laste van de gemeente komen de kosten, zal, naar B. en W. vertrouwen, een subsidie van het Rijk worden verkre gen; uiteraard zullen de aan die subsidie te verbinden voorwaarden omtrent de uit te betalen loonen enz. moeten worden in acht genomen. Schoolkindervoeding en schoolkinder- kleeding in 1934. B. en W. geven in overweging aan Ge deputeerde Staten dezer provincie het vol gende verslag uit te brengen aangaande de verstrekking van schoolkinderkleeding en -voeding gedurende het jaar 1934. „Ten behoeve van de Vereen. School kindervoeding en schoolkinderkleeding al hier, welke zich het verstrekken van voe ding en kleeding aan schoolkinderen ten doel stelt, werd voor het dienstpaar 1934 aanvankelijk uitgetrokken een bedrag van ƒ33500, welk bedrag bij reedsbesluit, d.d. 16 April 1934 werd verhoogd met 5000 tot 38500. In afwachting van de goedkeuring van dit laatste besluit door Gedep. Staten, wel ke goedkeuring eerst einde Augustus werd verleend, werden verschillende maatrege len genomen tot verlaging van de kosten, van welke de belangrijkste deze was, dat van 10 April tot 1 Juli slechts gedurende 3 dagen per week voedsel werd verstrekt en'dat de verstrekking van voedsel gedu rende de maanden Juli en Aug. geheel werd stopgezet. Aan voeding werden in totaal verstrekt 213968 porties. Ook in 1934 werd tot aanneming van leerlingen niet overgegaan, dan nadat de aanvragen daartoe door den Armenraad waren onderzocht. In sommige gevallen had een heronderzoek plaats. De kinderen, die voedsel ontvingen, be zochten de volgende scholen: O. L. school aan: het Schuttersveld 50, de Duivenbodestraat 44, de Haverstraat 81, de Paul Krugerstraat 87, den Zuidsingel 175, de Vrouwenkerksteeg 78, de Medu sastraat 70. Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar 41, school voor buitenge woon l.o. aan: de Caeciliastraat 49, Bijz. school aan: de Pasteurstraat 56, de Middel stegracht 70, het Plantsoen 49, de Pelikaan straat 86, de Oude Vest 90, de Krauwel- steeg 48. Totaal aantal kinderen 1074. Uitgereikt werden 479 jongenshemden, 479 jongensbroeken, 671 jongensblouses, 671 bovenbroeken, 556 meisjeshemden, 556 meisjesbroeken, 658 meisjesjurken, 658 meisjesschorten, 2364 paren kousen, 4056 paren klompen en 39 paren schoenen. De controle op een behoorlijk gebruik van de kleedingstukken geschiedde ook thans weder tijdens de maaltijden. De kosten van het voedsel bedroegen per portie met inbegrip van de kosten van bediening 10.43 cent. Gemiddeld was de grootte van de porties 0.604 liter. Van het toegestane subsidie werd aan de vereeniging uitgekeerd 32.640.30, terwijl voorts door haar werd ontvangen aan con- tributiën /301.75t aan bijdragen en giften /17.75, aan collecten, busjes, enz. ƒ76.34. Uitgegeven werd 33036.14, waarvan voor: voeding 20186.06, kleeding 9.653.34 uitgaven van allerlei aard als loonen, ad- vertentiën en drukwerken, meubilair, ma terialen enz. 3196.74." Beperking aantal leerlingen Gymnasium en H. B. S. B. en W. zijn van oordeel, dat tegen den grooten en vaak niet gemotiveerden drang van leerlingen naar het Gymnasium en de beide gemeentelijke Hoogere Burger scholen noodzakelijk een rem dient te wor den aangelegd. Deze overweging is voor hen aanleiding geweest eenige voorschrif ten, strekkende tot beperking van het aan tal leerlingen dier inrichtingen van onder wijs, te ontwerpen. BALANSEN. BEDRIJFS ADVIEZEN Administratie van Onroerende goederen Accountants- en Belastingadviesbureau D. SEIJDELL, LEIDEN, Breestraat 58A, Tel. 3598 moet gi] koopen in een zaak met vertrouwen. Gritzner, Minerva Kaijzer, Haid-Neu, Veritas, zoowel Hand, Inlaad Salonkast Meu bels. Nieuwste modellen tegen de laagste prijzen. Reparatie aan alle merken. Het oudste en vertrouwdste adres v.h. WESTDORP Co, Morschstraat 41 FEESTMAGAZIJN HAARLEMMERSTRAAT 267 5e huis vanaf Pelikaanstraat Steeds de nieuwste "Voordrachten Grootste sorteering Mutsen, Slingers, Feestliederen Serpentines, Confetti, Bruidszakjes enz. enz. Laat bij ons van Uw zware veeren bedden lichte 3-deelige .matrassen maken, ook kapokma trassen kunnen wor den bij'gevuld, alles in één dag gereed Gebr BRIEER, Haagewoerd 71 TELEFOON No. 1721 Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 G.H. KLEBHHANS Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 Voor verenigingen en clubs 4057 maken wij; GEBORDUURDE VAANDELS, VLAGGEN EN INSIGNES, in iedere uitvoering. Ontwerp en prijs op aanvraag. BORDUURATELIER C. DONCKER BREESTRAAT 159 - TELEFOON 851 Borduurwerken op ieder gebied. Mijn GEBROKEN VOER is een prachtkwaliteit dat U voor f 3.30 per 50 kilo franco elk dorp wordt toegezonden. Des- verkiezend wordt een baaltje doppen gegeven. 3644 PLUIM VEEV0ED ERFABRIEK voor Fransch, Duitsch, Engelsch van Mei tot 31 Augustus BERLITZ SCHOOL TURFMARKT 3 Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTR. 222 Veriovings- en Huwelijkskaarten Vlugge levering Lage prijzen Krijgt U gasten? Huurt dan tijdig Uw beddengoed bij: Mali-assenfabriek „KLEINE" Stationsweg 47a, Tel. 1748 (Reeds is het grootste deel onzer be schikbare verhtrargoederen voor die dagen besproken). Deze voorschriften zijn vervat in een wijziging van eenige artikelen van de desbetreffende verordening. Voort het Gymnasium wordt bepaald (art. 11): „Curatoren zyn bevoegd na in gewonnen advies van het betrokken hoofd der school voor lager onderwijs rector en leeraren gehoord onafhankelijk van den uitslag van een toelatingsexamen, de toelating tot het Gymnasium te weigeren van kinderen van wie, naar hun oordeel, te verwachten is, dat zij het onderwijs op het Gymnasium niet met vrucht zullen kunnen volgen of dat hunne aanwezigheid op het Gymnasium strijdig zal zijn met de belangen van het onderwijs of van de an dere leerlingen. Kinderen, wier ouders of verzorgers bui ten de gemeente Leiden wonen, worden niet toegelaten, indien in de woonplaats van de ouders of verzorgers een open baar Gymnasium is gevestigd. In buitengewone gevallen kunnen B. en W., Curatoren gehoord, afwijking van het bepaalde in het tweede lid van dit artikel toestaan." Toegevoegd wordt een art. 21a. luidende: „Onverminderd het bepaalde in artikel 21 zijn Curatoren bevoegd rector en leeraren gehoord een leerling tijdelijk of voor goed van het Gymnasium te ver wijderen: lo. indien, naar het oordeel van Cura toren, voldoende gebleken is, dat de leer ling het onderwijs op het Gymnasium niet met vrucht kan volgen; 2o. indien de verwijdering, naar het oordeel van Curatoren, wegens andere re denen, in het belang van het onderwijs of van de andere leerlingen wenschelijk is te achten; 3o. indien de ouders of verzorgers van den leerling buiten de gemeente Leiden wo nen en in hun woonplaats een openbaar Gymnasium is gevestigd." Voor de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus en de Hoogere Burger school voor Meisjes te Leiden, wordt slechts bepaald (Art. 21a.), dat kinderen, wier ouders of verzorgers buiten de gemeente Leiden wonen, niet worden toegelaten, in dien in de woonplaats van de ouders of verzorgers een openbare hoogere burger schol is gevestigd. In buitengewone gevallen kunnen B. en W., de Commisie van Toezicht gehoord, afwijking van 't bepaalde in het eerste lid van dit artikel toestaan." B. en W. zijn bevoegd (art. 25a.) de Commissie van Toezicht gehoord een leerling van de school te verwijderen, in dien de ouders of verzorgers van den leer ling buiten de gemeente Leiden wonen en in htm woonplaats een openbare hoogere burgerschool is gevestigd. Ziekengeld-regeling inwonend personeel. Art. 25, tweede lid, van de Ziektewet, zooals deze bij de wet van 29 December 1934 S. 724 is gewijzigd, bepaalt, dat de personen in dienst van een publiekrechte lijk lichaam niet zijn verzekerd: lo. indien zij zijn ambtenaar in den zin van artikel 1 der Ambtenarenwet 1929; 2o. indien te hunnen aanzien een re geling bij ziekte is getroffen, die door de Kroon is vastgesteld of goedgekeurd. Met ingang van 1 Juli as., op welken datum de bovengenoemde wet in werking treedt, moeten dus de aanspraken in geval van ziekte voor degenen, die ambtenaar zyn in den zin van artikel 1 der Ambtenaren wet, in het Ambtenarenreglement zijn ge wet in het Ambtenarenreglement zijn ge regeld, terwijl van af dien datum een bij zondere ziekengeldregeling als hierboven sub 2o. bedoelde alleen kan gelden voor personen, die niet zijn ambtenaar in den zin der Ambtenarenwet. De bijzondere zie kengeldregeling, die de verordening van 15 Augustus 1932 voor het inwonend personeel der gestichten „Endegeest" c.a. bevat, moet - derhalve met de gewijzigde wetgeving in overeenstemming worden gebracht, waar toe een ingediend ontwerp-verordening strekt. Lange dagen lange wegen langen tijd achter elkaar aan het stuur 'n warme dag dorst'n paar biertjes PAS OP!! Dan dreigt de slaap en: in Morpheus' armen bent u meestal veilig, maar niet achter het stuur! SS>1ïï)Q[?5J) QQGöd

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 15