De Stembureaux TH. B. J. WILMER STADS NIEUWS zijn morgen geopend van 8 tot 5 uur No. I van Lijst 1 DINSDAG 25 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. telegrafisch weerbericht raar waarnemingen verriehit 1b den morgen van 25 Juni 1935, medegedeeld ioor het Kon. Ned. Met. Irnt. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 767.3 te Thorshavn. Laagste barometerst.: 755.6 te Brest. Verwachting tot den avond van 26 Juni: Meest zwakke wind uit Zuidelijke tot Oostelijke richtin gen, helder tot licht bewolkt, droog weer, behoudens kans oi Een strook van hooge luchtdruk reikt van de Golf van Riga over de Noorsche Zee naar den Oceaan. Een luchtstroom uit uit het Zuiden en Zuid-Oosten om de de pressie in de Golf van Biscaje brengt zo merhitte over het geheele vasteland. Ten Noorden van IJsland ligt een depressie. De Zuid-Westelijke luchtstroom langs haar Zuidzijde bleef binnen de Poolcirkel. Ten Westen van Ierland brengen Noordelijke windeen koelere luchtmassa's in Spanje en langs de Zuidrand van de Golf van Biscaje, die in West-Frankrijk onweersregens ver oorzaken. De grootste hitte heergcht in het Oosten in Oost-Duitschland. In Schotland en Ierland blijft het echted koel en betrok ken. Het is te verwachten, dat het warme zomerweer nog eenige etmalen zal aanhou den alvorens een omslag te verwachten is. LUCHTTEMPERATUUR. 27.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 23.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eji. Van Dinsdagdagnamiddag 0.56 uur tot Woensdagmorgen 4.08 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Woensdag 26 Juni voorm. 11.32 uur. REGEERINGS BELEID. Aanpassingspolitiek is constructieve politiek, aldus de minisjter. Minister Oud heeft een politieke rede ge houden in een vergadering te Alkmaar van de Federatie „Den Helder" van den Vrijz. Dem. Bond. De minister verdedigde de aanpassings politiek der regeering. Het zou een onverantwoordelijke politiek zijn, aldus de minister, indien men alle re serves ging opteren in de verwachting, dat alles spoedig weer goed zou worden. Hef fing ineens moest daarom ten stelligste worden afgewezen. Een politiek van pot verteren kan niet anders dan zeer slechte gevolgen hebben. Geen devaluatie. De minister wees devaluatie met na druk af. Veel wordt, zoo sprak hij, in verband met de vaste lasten, gesproken over deva luatie. Behalve om moreele redenen, ver dient dit middel ook om andere redenen afkeuring. Devaluatie werkt als een stoom wals en brengt vaak voordeel aan hen, die het niet verdienen, hetgeen wel zeer on rechtvaardig is. Op het gebied van verlaging van vaste lasten zal de regeering verder gaan, maar niet mocht worden verheeld, dat het werk zeer omvangrijk en moeilijk is. In deze politiek van aanpassing behoort de vermindering van openbare uitgaven. Vooral op onderwijsgebied en sociale za ken moet worden besnoeid, omdat deze de voornaamste oorzaken waren van de ver- hooging der staatsuitgaven. Spr. kwam tot de slotsom, dat vele on aangename dingen moeten geschieden, om het vojk en het land voor ergere dingen te behoeden. Geschiedt het niet, dan zullen de gevolgen zeer ernstig zijn. De „Volkskrant" merkt naar aanleiding van deze rede o.m. op: „Over wat in het bezuinigingsontwerp staat valt te praten; de geheele Kamer acht verlaging der openbare uitgaven nood zakelijk en moet dus met de regeering tot een compromis kunnen komen en komen. Iets anders is intusschen het handhaven der huidige regeeringspolitiek: is wat daar omtrent de „Standaard" iaat verluiden juist, dan zien wij niet hoe een conflict tusschen het ministerie en de Kamermeer derheid zal kunnen worden vermeden". DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. De Lustrum-Commissie schrijft ons: De kalme rust welke iederen Zondag in Leiden heerscht, zal ook den 30sten maar weinig verbroken worden. Waar het Luna park gesloten is, zullen slechts versierin gen en de vele wandelaars herinneren aan de Lustrumfeesten. Pas in den mid- er iets gebeuren wat de moeite waard is om gezien te worden. Evenals op Donderdag en Vrijdag de roeisport hoogtij heeft gevierd, is de Zondag gewijd aan de paarden-sport. Voor kenners en leeken biedt het programma voldoende om een aangenaanen middag op het U.V.S.-terrein te kunnen doorbrengen. Over het algemeen zien we in onze stad weinig uitvoeringen en wedstrijden op hippisch gebied. Dat is jammer, want de paardensport kan veel geven, zoowel aan de ruiters als aan de toeschouwers. Dat dit niet te veel gezegd is, kan het con cours hippique van Zondagmiddag u toonen. Langzamerhand is de datum 1 Juli meer dan één der andere dagen van de Lus trum-week bekend geworden door het heele land en dat heeft zijn reden. 25 jaren lang heeft Leiden geen Maskerade meer gezien, zoodat op 1 Juli voor het eerst sinds al dien tijd weer een kleurige stoet van studenten door de straten trekken zal, hiermee het hoogtepunt bereikend in de reeks van feesttdagen ter eere van de Leidsche Hoogeschool en van het Leidseh Studenten Corps. Van alle zijden is mee gewerkt om dien dag te maken tot een zooals de beroemde Maskerade dag in 1905 er een geweest moet zijn. Er is al genoeg geschreven over de Rederijkers, over hun herkomst en hun bestaansvorm, maar Maandag zal toonen, dat het mogelijk is hun geest te doen her leven; de pracht van den intocht en den rondtocht door de stad zullen niet onder doen voor de schoonste en grootste der middeleeuwsche LandjuweelenEen factor is evenwel onontbeerlijk om dezen dag te doen slagen en dat is mooi weer. Als de hemel open is en de zon schijnt zal de lange kleurige slang, die door de stad trekt, eerst recht in zijn voile pracht uit komen. En des avonds, als die slang nog maals een rondtocht door de straten maakt, zullen de fakkels den tocht tot iets bij zonders maken, want, al mogen wij in Leiden verwend zijn door het feit, dat ieder jaar met 3 October een groote op tocht plaats vindt, een gecostum eerde op- toch in fakkellicht is er in vele jaren niet door Leiden's straten en grachten gegaan. Daarom kan Maandag een zeer bijzondere dag worden in de reeks der Leidsche Maskarade-dagen. De prijzen van den lustrum-hengelwed- strijd zijn vanaf Vrijdag as. te bezichtigen in de etalage van den heer F. C. Haalebos, Haven 24. PROF. DUYVENDAK NAAR CHINA. Boksergelden dienstig aan cultureele opbouwing. Vandaag vertrok de Leidsche hooglee raar in het Chineesch, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, via Siberië naar China waar hij omstreeks 7 Juli hoopt aan te komen, om daar een kleine drie maanden te ver toeven. Het ligt m het voornemen van prof. Duy vendak, om zich eerst naar Peking te be geven, vervolgens naar Nanking, terwijl hij voorts ook nog behalve Tientsing en kele andere, meer in het binenland gele gen steden denkt te bezoeken. Dezen keer, aldus het „Bbld.", heeft de reis, die natuurlijk weer in belangrijke ma te een studie-karakter zal hebben o.a. ten doel, ter plaatse nader in contact te komen met de te Nanking gevestigde Academia Siniea, een zeer belangrijke wetenschap pelijke instelling, die ten deele ook van Nederland financieelen steun ontvangt Dit laatste is n.l. indirect het gevolg van- den Bokseropstand van 1900, toen o.m. aan de legatiewijk in Peking (vier gezant- sehapsgebouwen verbrandden bij die gele genheid) ernstige schade werd toege bracht. Na ingrijpen van een internationale troe penmacht werd de orde hersteld en het eind van het lied was, dat de Chinee- sehe regeering in geduchte mate boete moest doen. Tot de aan China bij het pro tocol van 7 Sept. 1901 opgelegde bepalin gen (die o.a. ook een bijzondere regeling inhielden voor het voortaan uitsluitend voor hun gebruik voorbehouden kwartier der van een eigen militaire bewaking voor ziene gezantschappen) behoorde o.a. de be taling van een oorlogsschatting of schade vergoeding. Gedurende veertig jaar zou China deze schatting moeten voldoen. Doch reeds na zes jaar ging Amerika er toe over, aangezien het meende, ten slotte de Chineezen eigenlijk wel wat te veel te hebben laten betalen, 3/7 van zijn aandeel terug te geven. De aldus ter beschikking van China gestelde sommen werden in ge meenschappelijk overleg voor een speciaal cultureel doel aangewend, te weten de op richting van een College, waar de jeug dige Chineesche leerlingen een Westersche opleiding zouden genieten, om dan daarop aansluitend hun opvoeding verder in de Vereenigde Staten te voltooien. Geen enkele stem van de Katholieken mag verloren gaan. Chineesche regeering kenbaar maakten, wél die annuïteiten niet meer ten bate van hun eigen schatkist te willen gebruiken, doch ze ter beschikking van China te wil len stellen, voor bepaalde nuttige, aan dat land ten goede komende uitgaven. Ocxk Ne derland sloeg dezen weg in. Aldus kwam na overleg met het Chineesche gouverne ment in 1928 ten onzent een wet tot stand, die bepaalde, dat de gelden, welke ons land gedurende het tijdperk 1926194ó uit hoofde van het protocol van 1901 toekwa men, in de consignatiekas zouden worden gestort, om vervolgens ten bate van China te worden aangewend. De nadere bestem ming van het in totaal op ruim ƒ1.500.000 neerkomende bedrag zou de Kroon bepa len. Bij notawisseling van 4 April 1933 tus schen den Chineeschen minister van Bui- tenlandsche Zaken en onzen gezant is een en ander nader geregeld. Van het van 1 Jan. 1926 tot 1940 door China verschuldigde bedrag.wordt 65 pet. voor waterbouwkundige doeleinden besteed (met de leiding hiervan is een Nederlandseh ingenieur belast) en de rest voor cultu reele doeleinden. Uit dien hoofde nu profi teert hiervan ook de straks genoemde Aca demia Cinica. Bevordering van een nauwer cultureel contact tusschen China en Nederland, en daaronder dan zeker ook Nederlandsch-In- dië begrepen, kan ongetwijfeld in menig opzicht over en weer voor de nationale be langen dienstig zijn. Zoo zou het bijv. ze ker ook zijn nut hebben, als men in China zoo nu en dan deugdelijke voorlichting omtrent Nederlandsch-Indië verkreeg. Kortom, op het gebied van geestelijke uit wisseling tuschen China en Nederland valt er nog heel wat te doen. Moge aan een en ander de reis, die prof. Duyvendak thans onderneemt, ten goede komen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Fransche leerstoel zal niet worden opgeheven. De voorgenomen opheffing van den leer stoel in de Fransche taal en Letterkunde aan de Leidsche Universiteit, zal volgens de „Standaard" niet plaats vinden. Het be drag, dat hiermede gemoeid is, zal op een andere wijze worden gevonden. De vacature-Verwey. Naar 'het „Hbld." ter oore komt, is te ver wachten, dat, als opvolger van prof. A. Verrwey, tot hoogleeraar in de Nederland- sche letterkunde en haar geschiedenis en aesthetische critiek te Leiden zal worden benoemd dr. P. N. van Eyck, thans corres pondent van de „N, R. Ct." te Londen. Bui ten de journalistiek heeft dr. Van Eyck zieh reeds jaren lang aan de letterkunde niet slechts als dichter, doch ook als critiseh essayist gewijd. Van zijn hand verscheen o.m. een aantal critische opstellen in „De Nieuwe Gids"; „De Beweging", „De Gids", „Groot-Nederland" en het alweer ter ziele gegane tijdschrift „Leiding", waarvan hij een der redacteuren was. Cultureele opbouwing van China, Na den wereldoorlog ia men in die rich ting verder gegaan. En nu was het niet al leen meer Amerika, doch het waren ook de andere landen, die nog op schadeloosstel ling wegens den Bokseropstand aanspraak hadden, die tusschen 1922 en 1925 aan de Prijsvraag Marburg. Behalve de gisteren reeds vermelde Prijs vraag „Visser" is door de Faculteit der Rechtsgeleerdheid de Prijsvraag „Mar burg" uitgeschreven. De faculteit VTaagt hierin een kritische beschrijving der na 1918 gesloten alliantie verdragen, getoetst aan het Volkenibonds- handvest. Het opstel moet vóór 1 April 1936 onge- teekend ingezonden worden bij de ab-actis der faculteit (Prof. Mr. R. P. Cleveringa, Rijnsburger weg 29, Leiden). Het manuscript moet een motto dragen, te herhalen op een bij het manuscript ge voegde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver zal inhouden. De toekenning van den prijs zal, evenals bü vorige prijsvragen geschiedde, plaats hebben door een commissie van drie stu denten, daartoe in overleg met de faculteit aan te wijzen. CRISIS COMTTé LEIDEN. Postrekening 188690. Morgen, Woensdag 26 Juni, zal voortoo- pig de laatste Woensdag-collecte wor den gehouden. Wij roepen een ieder op tot een extra gave, opdat de gewone eollecte minstens verdubbeld wordt. 143 collecten werden in den loop van 1932 tot en met heden gehouden. Moge de collecte van morgen een dankbaar slot zijn. De Crisis is nog niet voorbij blijft dus Uwe gave storten op Postrekening 188690. PROPAGANDISTEN. Gisteren is opgave verzocht van dames en heeren, die bereid zijn, morgen aan de stembureaux stemmen op te nemen. Ter voorkoming van misverstand zij er op ge wezen, dat bedoelde dames en heeren niet voor 5 uur aan de stembureaux behoeven te zijn. Men gelieve zich hiervoor alsnog op te geven aan het secretariaat, Stations weg 8a. Het bestuur van „Dr. Schaepman". SPEELTUINVEREENIGING ZUIDER KWARTIER. Kinderuitvoering. Van de groote kinderuitvoering, die gis teravond door de Speeltuinvereeniging Zui derkwartier in „Zomerlust" werd gehou den, kan in de eerste plaats gezegd worden, dat het er warm was. Hoewel alle deuren naar don tuin wijd open stonden, heerschte er in de zaal een hooge temperatuur en tusschen de nummers door zag men dan ook menigeen de tuin in vluchten om een luchbje te scheppen. De feestavond werd ditmaal wel wat erg ver in het seizoen ge houden, maar verschillende omstandighe den hebben daartoe geleid en het is te be grijpen, dat het bestuur het niet over zijn hart kon verkrijgen de kinderen, die in het afgeloopen jaar in hun verschillende clubs weer zoo hun best hebben gedaan, dezen feestavond, waarop zij met hun prestaties voor het publiek treden, te onthouden. De voorzitter, de heer Merts, opende den avond met een welkomstwoord aan allen, speciaal aan de vertegenwoordigers van zustervereenigingen. Daarna werd het rij'k gevarieerde programma afgewerkt, waarin zooals reeds gezegd de clubs van de ver- eeniging zelf het leeuwenaandeel hadden. Er was één vreemde eend in de bijt, de mondaocordeon-vereeniging „Bravo", on der leiding van Mej. Karola Albrecht. De kinderen zongen met volle toewijding hun liedjes, een debutant je veroverde de harten door de buiging waarmede zij voor het pu bliek trad en het haar schuchter stemmetje, een jongen en een meisje van wat grooter slag zongen een aardig duet en tenslotte trad de zangclub op met een aardig speel- liedje, dat goede propaganda maakte voor de vereeniging. Het tooneelclu'bje onder leiding van den heer A. C. v. d. Woerd voer de op met veel succes, „Jan Klaassen als kok". Het dansclubje onder leiding van den heer Anton de Groot bracht een aardig menuet op het toon eel, Na de pauze trad 'behalve „Bravo" en de Zangcluto ook nog de Korfbalclub op met een verdienstelijk tableau dat door een spreekkoor werd toegelicht. Een jazz-or kest zorgde voor de entre-act muziek en wist de zaal tot luidruchtige enthousiasme te brengen. Het was al heel laat in den avond toen de kinderen en de ouderen, gë- echauffeerd maar voldaan, huiswaarts gin gen. De opheffing der Kamer van Koophandel. De Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereeniging „Leiden en Omstreken" gevestigd te Leiden, verklaart in een adres, dat de voorgesteld verlaging van de bijdragen voor het Handelsregister en de daardoor veroorzaakte inkrimping van het aantal Kamers van Koophandel waardoor ook de Leidsche Kamer van Koophandel zou worden ingedeeld bij de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage, althans sterk in de uitoefening van haar taak zou worden belemmerd, haar niet voorkomt te zijn een verlichting van las ten voor het bedrijfsleven, maar eerder een verzwaring van lasten, daar het bedfijfs- leven zich daardoor tot een verder afge legen centrum zou moeten wenden, wes halve zij Uw hoog College verzoekt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in staat te laten haar economische taak als voorheen te vervullen. Een afschrift hiervan is verzonden aan den Minister van Economische Zaken. Naar aanleiding hiervan verwijzen wij naar 'een bericht in ons blad van heden, waarin medegedeeld wordt, dat de regee ring voornemens is de voorgestelde wet in. te trekken. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Donderdag a.s. algemeene ledenvergade ring des avonds 8 uur in zaal 6 van den Volksbond. Daar de agenda belangrijk is, verwacht het 'bestuur allen ter vergadering. Ieder kenne zijn plicht. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 541. Tieleman Dros. Leiden, Middelstegracht 107-117. Fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen. Uittr. Beh. venn.: A. H. Dros Sr. N. Beh. venn.: A. H. Dros Jr., Leiden. De heer A. H. Dros Sr. is thans commissaris. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Openluchtmeeting op den Burcht, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Bouwvakarfbeider^bond „St. Joseph", Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juni as. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! Bescherm Uw kleeren tegen mottenl Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox is insectendood! HEETE DAGEN IN JUNI. Met het weer kunnen wij dikwijls groote verrassingen beleven. De lange tijd van koel weer, die wij sinds eenige dagen ach ter den rug hebben, gaf slechts aanleiding tot een verlangen naar zomerweer maar zeker niet tot de stellige verwachting dat het spoedig zou komen. Eerst door een plotselinge en moeilijk te verwachten ver andering in de algemeene windrichting in ons land en omgeving kan zulk een sterke stijging van de- temperatuur tot stand ko men als de laatste dagen ons hebben ge bracht. Toen namelijk door een verande ring in de luchtdrukverdeeling in Europa de wind uit het Oosten ging waaien en daarmede de zeer warme lucht werd aan gevoerd uit het Oosten van Europa, waar intusschen de temperatuur reeds sterk was gestegen, kon het gure weer plaats maken voor het zeer warme. Dit is een voor den tijd van het jaar zeld zame gebeurtenis. Gewoonlijk komen de heete dagen in den zomer veel later en niet vóór Juli. Wanneer wij zorgvuldig de annalen der meteorologie nagaan vinden wij slechts zeer weinig Junidagen, die zoo warm zijn geweest als gisteren. Zoo vond ik bij het onderzoek van de dagelijksche tem- peratuurwaarnemingen gedurende de laat ste 40 jaren in Zuid-Holland verricht in de maand Juni, dus in totaal op 1200 dagen slechts 9 dagen, die een maximum-tempe ratuur van tenminste 30 graden Celsius (86 F.) brachten, onder welke negen dagen dan 23 Juni 1935 een plaats inneemt. Zulk een dag wordt in de klimatologie een tropische dag genoemd. Welnu tropi sche dagen in Juni zijn wel uiterst zeld zaam en daarom kunnen we zeggen, dat de warmte van gisteren, klimatologisch beke ken, wel een zeldzaam verschijnsel was. Of dit nu een blijvende ommekeer in het karakter van den zomer beteekent wil ik eerst afwachten. Bij acht van deze geval len, hierboven bedoeld, volgde steeds een afkoeling binnen enkele dagen en in zeven hiervan was de zomer, die volgde geen bij zonder warme zomer. De tropische dagen in Juni komen overigens te weinig voor dan dat men er een gevolgtrekking ten aanzien van den zomer uit zou kunnen ha len. Alleen in de warmste zomers heeft het heete weer eenige stabiliteit. We moeten dus maar afwachten hoe het verder gaat. Eindexamen Gem. H.B.S. Voor het eindexamen der Gem. H.B.S., afd. B., zijn geslaagd de leerlingen: G. J. Abelman, J. G. Arendz, A. de Blécourt, M. Boeseman, J. L. Buitendijk, O. Krabben dam, J. B. van Dijk, A. J. Dijl, mej. A. C. van Dorssen, mej. H. Dürer, mej. M. J. van Geer, mej. A. Hokkeling, A. J. J. Holthui- zen, N. Kooreman, H. Leyh, J. Moraal, A. C. Remeijer en G. G. Rotbard. Afgewezen 13 candidaten. De Wethouders van Onderwijs, van Fi nanciën en Bedrijven en van Sociale Za ken, zijn, in verband met de Gemeente raadsverkiezing, verhinderd morgen spreek uur te houden. Ter gelegenheid van het Lustrum der Leidsche Studenten, zal de Mannenzangver. „Kunst na Arbeid" een concert geven op Maandagavond 1 Juli a.s. in het Plantsoen met medewerking van Mevr. v. d. Heiden- Brakel, piano en den heer J. J. Waas, piston. Het programma zal nader worden bekend gemaakt. Een zakenman, die niet adverteert omdat zijn grootvader het ook niet deed, moet een kniebroek aantrekken en een pruik opzetten. Een zakenman, die niet adverteert omdat hij het al eens geprobeerd heeft, doch weinig succes heeft gehad, moet zijn sigaar weggooien als ze is uitgegaan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2