STADS NIEUWS MAANDAG 24 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Juni 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 772.3 te Haparanda. Laagste barometerst.: 755.5 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 25 Jun:i Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen, licht tot half bewolkt, droog warm weer behou dens kans op onweer. Sinds Zaterdag heeft zich de hoogedruk verder over Scandinavië uitgebreid. Tenge volge van een drukstijging over de Brit- sche Eilanden, kreeg het hoogedruk gebied verbinding met den Azoren-hoogedruk. De depressie in het Noord-Westen vulde ver der op. De secundaire, welke Zaterdag over de Golf van Biscaje lag, werd van de hoo- ge depressie afgesnoerd en ligt thans als een zelfstandig ondiep minimum over Zuid- Frankrijk. Over het geheele vasteland en Zuid-Scandinavië is het weer fraai. Lichte Oostenwind, onbewolkte hemel en hooge temperaturen. Tengevolge van de drukstij ging bewesten de Britsche Eilanden draai de de wind aldaar naar het Noorden, waar door er de bewolking toenam en het iets kouder werd. Over Noord-Scandinavië, waar de hoogedruk ontwikkeling een Wes telijken luchtstroom tengevolge had, wordt het eveneens koeler, terwijl er plaatselijk matige regen viel. De druk verdeel in g maakt het voortduren van het mooie weer ten onzent waarschijnlijk. luchttemperatuur. 28.5 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichtnng „De Zijl" 23 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 9.56 uur tot Dinsdagmorgen 4.08 uur. hoog water. Te Katwijk: op Dinsdag 25 Juni voorm. 10.17 uur en nam. 10.54 uur. FlNANCIëN EN ECONOMIE N. z. h. t. m. ejl. In de heden gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders in de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitgebracht over het af- geloopen jaar en werden de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1934 goedgekeurd. Het exploitatie-saldo bedraagt ƒ571.408.88 1/2 (vorig jaar 639.875.62 1/2) Na de normale afschrijvingen en de af schrijving van verliezen wegens ophef fing van enkele lijnen te Haarlem, sluit de winst- en verliesrekening, met inbegrip van het nadeelig saldo oveT het jaar 1933 (f 480.775,34), met een nadeelig saldo van 938.436.48. Dividend-uitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar). De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer dr. H. van Manen, werd herkozen. In de heden gehouden algemeene verga dering van Aandeelhouders in de Electri- sche Spoorweg Maatschappij N.V. werden de balans- en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Di vidend kan niet worden uitgekeerd (even als vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris, de heer ir. A. G. A. van Eelde, werd herkozen. In de heden gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders in de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschap pij N.V. werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en de aan de beurt van af treden zijnde commissaris, de heer ir. A. G. A. van Eelde, herkozen. In de heden gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders in de Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen N.V. werden de balans en winst- en ver liesrekening over het afgeloopen jaar goed gekeurd. Dividend kan niet worden uitge keerd (vorig jaar 5.50 op de aandeelen Serie A). De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris, de heer jhr. dr. H. G. van Holthe tot Echten, werd herkozen. de laatste loodjes wegen het zwaarst. Inderdaad, maar ze zijn bijna uitgewo gen. Vandaag wordt het model stembiljet verspreid. Bijna alle propagandisten heb ben hun kwantum reeds afgehaald. Wie het nog niet deed doe het alsnog. Vanavond moet alles bezorgd. Morgen verschijnt een extra manifest. En waar morgen de laatste dag is voor de verkiezingen moet dit ook morgen wor den verspreid. Propagandisten, dit moet uw laatste ver spreidingsactie zijn. Reeds morgen na 12 uur kan dit manifest worden afgehaald. U kimt dan 's avonds nog naar de groote openlucht Meeting die morgenavond 8.15 uur wordt gehouden op „Den Burcht". Als sprekers zullen op treden rector beune en ir. feber. Voor deze samenkomst worden alle Ka tholieken uitgenoodigd. En na deze laatste bazuinstoot rest nog alleen het werk op den stemmingsdag zelf. Daarvoor hebben wij nog noodig een aantal auto's. Mitsdien een herhaald dringend beroep op alle autobezitters die ons willen helpen. Uw omgaande aanmelding aan ons secre tariaat, Stationsweg 8a, zal daar met vreug de worden ontvangen. ten slotte nog dit. Van tal van kanten is ons verzocht op den avond van de verkiezingsdag een bij eenkomst te organiseeren voor onze pro pagandisten en de leden van de Kiesver- eeniging ten einde de stembusuitslag te vernemen. daarin zijn wij geslaagd. Bedoelde bijeenkomst wordt gehouden op Woensdag 26 Juni des avonds te 6.30 uur in het Jeugdgebouw aan de Hazewindsteeg bij de Oude Vest. Ten einde deze bijeenkomst naar wensch te doen slagen is het noodig, dat wij een flink aantal stemopnemers hebben. Dames en heeren die bereid zijn de stemmencijfers van de verschillende stem- bzureau's op te nemen, verzoeken wij om omgaande aanmelding aan ons secreta riaat waarna indeeling volgt. HET BESTUUR VAN „DR. SCHAEPMAN". i HET landjuweel te leiden. in Hooimaand mcmxxxv. Iedereen in de stad Leiden spreekt thans over het Landjuweel, maar of allen, die erover spreken, wel een juist begrip heb ben van wat een Landjuweel nu eigenlijk was, dat lijkt ons hoogst twijfelachtig. Wie een goed begrip wil hebben van de beteekenis der as. lustrumfeesten, althans van het hoogtepunt op Maandag 1 en Dins dag 2 Juli as., dient met eenige kennis van het Middeleeuwsohe Gildenwezen gewa pend te zijn. Evenals ieder ambacht vereenigd was in een plaatselijk gilde, zoo waren ook de be oefenaren van de edele kunst der rheto- rica vereenigd in „cameren van rhetoryke", die speciaal in de Vlaamsche steden tot grooten bloei kwamen. Deze rederijkers kamers hielden vaak onderlinge wedstrij den, welke soms weken lang duurden en met allerlei plechtigheden gepaard gingen. Voor het mooiste spel dat werd opgevoerd, werden prijzen beschikbaar gesteld, die men „juweelen" noemde en dje aan die wedsrtijden den naam gaven van „landju weel en". Dat is in het kort de verklaring van den naam. Wat er allemaal om en bij was, hoe de „earners van rhetoryke" groeiden, hoe zij waren ingericht en hoe zij de feesten van hun stad wisten op te luisteren, kan men breeder uiteengezet vinden in een boekske, dat ter gelegenheid van de viering van het 360-jarig bestaan der Leidsche Universiteit is uitgegeven door de Uitge vers Mij H. S. Stenfert Kroese. De heer H. N. Boon zet daarin de wordingsgeschiedenis der Rederijkerskamers en van de Landju- weelen uiteen, terwijl verder Jan Walch er iets meer in vertelt over het „tijdlooze" spel van den vos Reynaert, dat hij voor onze moderne ooren heeft pasklaar ge maakt. Dit vroeg-Middeleeuwsche dieren-epos hekelt op zeer humoristische wijze de dwaasheden en zwakheden van het mensch- dom door een dieren-maatschappij vol gens menschelijke begrippen voor te stel len. Jan Walch heeft in zijn spel de karakter van het oude dieren-epos behouden en ook zooveel mogelijk de visie ervan op de men schelijke zwakheden. Van de hoofdpersonen heeft hij Reynaert natuurlijk gelaten als de sluwe vos, die geen middel versmaadt om zich uit de handen van zijn vijanden te hou den en die zijn wraak op die vijanden als hij ze er onder heeft, geniet met vreugde en verfijnde wreedheid. Bruin den beer stelt hij voor als een dommen veelvraat, wien hij ook een groote gulzigheid naar drank heeft toegekend. Koning Nobel, de leeuw, is een beetje „gaga" voorgesteld, dom, maar intusschen ook met een zekere waardig heid. Koningin Gente, de leeuwin, heeft last van zwakke zenuwen. Cantecleer heeft hij behouden als schutterigen lawaaischop- per.Isengryn als gluiperigen graaier, Cour- tois als een nuffig „hondekijn" (een pe- kingeesje), Cuwaert als een laffe „kleine man", enz. enz. Zeer ondeugend heeft de auteur van Bondwijn, den ezel, een politie-agent gemaakt. Van eigen vinding is tenslotte een personage, dat als „Weder- sprake" wordt ingevoerd, een raaf, die het als deskundige" nimmer met zijn col lega's eens is. Het boekje wordt besloten door een bij drage van Paul Storm, den regisseur, die aldus besluit: „Wij hopen u een humoris tisch spel te brengen, waarin de dramati sche lotgevallen van den vos zich reien naast de clowneske capriolen van de apen en de kippen, een luchtige fantasie, die zich ten volle beloond zal rekenen als zij de feestgangers geamuseerd heeft". Het boekje licht een tipje op van den sluier, die tot nu toe gehangen heeft over het spel, dat het onderwerp is-van het Land juweel en wat het laat zien, maakt ons in hooge mate nieuwsgierig naar hetgeen ge boden zal worden. de a.s. lustrumfeesten. Sluiting der Café's. De Commissaris van Politie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Burgemeester is bepaald, dat het sluitings uur voor drankinrichtingen is vastgesteld als volgt: Van Zaterdag, 29 op Zondag, 30 Juni te 2 uur des nachts; Van Zondag, 30 Juni op Maandag, 1 Juli te middernacht; Van Maandag, 1 op Dinsdag,2 Juli te 2 uur des nachts; Van Dinsdag, 2 op Woensdag, 3 Juli te 1 uur des nachts; Van Woensdag, 3 op Donderdag, 4 Juli te 1 uur des nachts; Van Donderdag, 4 op Vrijdag, 5 Juli te 1 uur des nachts. Tot dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hunne inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wenschen te voorzien, moeten een daartoe strekkend verzoek doen vóór Vrij dag, 28 Juni as. bij den Commissaris van Politie. zomerpostzegels. Crisis, verkiezingen, lustrumviering, va- cantiebrave jongen, het spijt me, maar onder deze omstandigheden moet jullie actie mislukken. Zoo werd ik een dezer dagen door mijn besten vriend, overigens geen pessimist, begroet. Tja, een goeie kerel, met meermalen heldere oogenblikken, maar met deze niet- i alledaagsche begroeting maakte hij toch j een bijzonder slechte beurt. Zeker, moeilijke tijdsombtandigheden maken we door, want anders was onze actie absoluut overbodig, en door deze omstandigheden is een bepaalde bevol- kingsgroep niet in staat iets af te zonderen I voor cultureele en sociale doeleinden. Maar daar staat tegenover, dat de overi gen zich als het ware aangespoord voelen meer hulp te bieden dan voorheen. Heusch, daar behoeft niet speciaal op gewezen te worden, men voelt, dat zoo gauw aan en bovendienje hebt met Leidenaars te doen. Of zegt je dat niets? Je weet toch welk feit herdacht wordt op 3 October? Eensgezind werkt hier ieder naar vermogen mede om een goede zaak tot een goed einde te brengen. Dat leert de historie, vriend, en dat zal ook onze actie weet met flinke cijfers aantoonen. Zoo hebben we o.a. 100 bestelkaarten verzonden aan groote zaken, advocaten, notarissen, doctoren enz. Hoeveel bestel lingen denk je dat reeds zijn binnenge komen? Maar neen, dat is een interne kwestie. En hoe je in dit verband lustrumvie ring enz., als belemmeringen durft opwer pen, is me heelemaal een raadsel. Deze gebeurtenissen zullen aan de lief dadigheidszin geen afbreuk doen, integen deel: groote drukte feeststemming gevulde beurzen allemaal factoren wel ke onze actie mede ten goede zullen ko men. Aan genoegens gaat nu eenmaal een goede daad vooraf. Wie het treft, die heeft het en dat is in dit geval ons comité Ga je al? Postzegels? Zeker, in het postkantoor. Het tentje is van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. geopend. Beterschap, beste jongen. Vele autoriteiten hebben zich bereid verklaard om zitting te nemen in het Co mité van Aanbeveling, dat thans als volgt is samengesteld: Mr. A. van de Sande Bakhuyzcn, Eere voorzitter, Dr. P. C. van Arkel, Prof. Mr. J. M. van Bemmelen, Pastoor Th. J. Beu- kers, P. Boet Jr., Mr. E. J. M. H. Bolsius, VAN ONZE ADVERTEERDERS. dameskapsalon maison „suze". Hedenmiddag te 3 uur heeft de opening plaats gehad van het dameskapsalon Mai- son „Suze", Korevaarstraat 7a. Mej. Suze van Zeist en de h er Piet Teske openden deze salon, welke in deze nieuwe winkel straat ongetwijfeld vele klanten zal trek ken. De inrichting van de salon is naar de eischen des tijds: modern door het aan schaffen der nieuwste machines. De toilet tafels en de installatie er van is van de fir ma Vollemans, de electrische aanleg werd verzorgd door den heer Fasseur, de sani taire- en gas-installatie door den heer de Vriend en de stoffeering door de fa. Meer burg. Het geheel, thans opgesierd door ver schillende fraie bloemstuken, ziet er wel verzorgd uit. Dr. D. E. Bosselaar, Mr. P. E. Briët, Dr. G. Brouwer, Prof. dr. E. A. D. E. Carp, D. ten Cate Brouwer, Mej. D. M. J. Coebergh, Mr. D. A. van Eek, A. van den Eelaart, Pa ter Drs. C. N. M. de Goede, A. J. van Ger- revink, T. S. Goslinga, C. M. van Hamers- veld, J. W. Henny, Mej. Dra. J. L. van Hoorn, Dr. H. C. Jelgersma, Mevr. H. C. KranenburgSiemens, Dr. H. H. Maas, Ir. W. J. Modderman, E. H. Moens, Mr. A. J. Romijn, Dr. S. Rozemond, Dr. J. C. Schalk- kijk, W. A. Schrandt, G. A. Smit, D. van der Stoep, Mr. dr. C. E. van Strijen, Mr. A. F. L. M. Tepe, A. D. Vijgh, E. W. Wi- chers Rollandet, Prof. dr. W. van der Woude. Het Werkcomité meent goed te doen te wijzen op een advertentie iri dit blad voor komende. Het gemeentebestuur van Oegstgeest was n.l. zoo welwillend toestemming te geven om in die gemeente een collecte te houden welke op eenigszins origineele wijze in elkaar gezet is en waarbij de Leidsche Postharmonie hare zeer gewaar deerde medewerking heeft toegezegd. r. k. handelsreizigers. De afd. Leiden van St. Christoffel hield haar ledenvergadering in ,De Harmonie". Te negen uur opende de voorz., de heer Kortekaas, de vergadering met den chr. groet en heette allen, in 't bijzonder den eerw. adviseur hartelijk welkom. De no tulen werden onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken bevatten berichten van vestiging van het R. K. Bevolkingsbu reau en een schrijven van 't hoofdbestuur. Naar aanleiding daarvan werd door den secr. een uiteenzetting gegeven wat onder handelsreiziger of agent dient verstaan te worden. Daarna deelde de voorz. namens het bestuur mede, dat in verband met de e.v. vacantie's de volgende vergadering in Augustus zal worden gehouden, en dat op die vergadering de jaarlijksche feestdag der afd. zal worden behandeld. Spr. ver zocht allen leden dienaangaande een plan te ontwerpen, ten einde tot een goed ge heel te komen, dat uit de leden is ont staan. Spr. spoorde allen extra aan dit nu eens niet aan het bestuur alleen over te laten. Daarna gaf de voorz. het woord aan den Eerw heer adviseur, na eerst zijn teleur stelling te hebben uitgesproken over de slechte opkomst der leden temeer daar er door het bestuur extra moeite is gedaan meer leden ter vergadering te krijgen. Slechts enkele waren zoo wellevend ge weest, bericht van verhindering te zenden. De adviseur hierna het woord verkrij gende begon zijn lezing over „Katholiek in privaat en openbaar leven" met de uit eenzetting des beteekenis van den onbe kenden soldaat. Zijneerw. schetste den ka tholieken onbekenden soldaat, waarvoor geen monumenten kunnen worden opge richt, omdat men hem niet ziet, omdat hij niet opvalt, wiens portret niet prijkt in dag- of weekbladen, wiens stem niet door de aether-golven wordt gedragen, maar die alleen bekend is aan zijn God. veld heer Christus. Die katholiek in zijn privaat en openbaar leven, „katholiek", offensief en defens'ief, werd klaar en duidelijk ge- toond, eerst in zijn privaat daarna in zijn openbaar leven. Duidelijk rees voor ons oog, die onbekende soldaat van Christus, die met de toornige flikkering van z'n oogen de bespotters van God en Gods dienst dwingt rekening met hem te hou den; die vuilpraters hun lafheid in het ge laat slingert. Spr. voltooide zijn beeld, door hem aan te wijzen op een vergade ring. Zoekt ge hem? Neen, aldus spr., het is niet de man, die met zijn eeuwig „een woordje, astublieft, mijnheer de voorzit ter" daarna een halve dictionnaire af draait, het is niet de man, die van actie op den vloer stamt, of die het luidst applau disseert. Maar hij, die zijn plicht doet naar vermogen en gave, die zich niet terug trekt wanneer een offer van hem gevraagd wordt, die zeker en welbewust z'n orga nisatie tracht groot te maken en alleen dan van zich doet hooren, wanneer het belang van zijn vereen, wordt aangerand. Dat is, aldus spr., de katholiek in zijn openbaar leven, de waarachtige onbekende soldaat van Christus. Een daverend applaus na deze schitte rende lezing kon slechts flauw de gevoe lens weergeven, welke de eerw. spreker bij allen had wakker geschud. Ook de war me woorden van dank door den voorzitter, namens allen gesproken, kon daar slechts een gedeelte van weergeven. Dit bleek duidelijk in de nu volgende rondvraag, waarvan door verschillenden gebruik werd gemaakt om te trachten deze gehouden lezing een blijvenden vorm te geven. Helaas, de eerw. adv. wees het ver zoek af, met de opmerking, dat hij voor de leden, die zich niet eens de moeite gaven in al die maanden, dat zijneerw. adv. is, ook maar één keer ter vergadering te komen, de vrucht van zijn studie niet beschikbaar stelde. Begrijpelijk werd door het afd. be- GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. De Burgemeester van Leiden; Vertrouwende, dat een ieder zal willen medewerken tot een geregeld en onge stoord verloop van den Optocht van het Leidsch Sauderrtencorps op Maandag 1 Juli a.s. noodigt allen uit om alsdan^ het mid dengedeelte der straten wij tê houden, niet met den optocht mede te loopen en alle belemmeringen uit den weg te ruimen. Hij verzoekt eenieder dringend, ter voor koming van ongelukken, niet met Serpen tines of Confetti te werpen, en om in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. 4009 Het plaatsen van rij-, voertuigen, auto mobielen en rijwielen op wegen waarlangs de optocht gaat wordt niet toegelaten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1935. De Directeur der Stedelijke Lichtfabrie ken brengt ter algemeene kennis, dat in gaande 1 Juli a.s. betalingen en geldwis- selen niet meer mogelijk zijn op kantoor Hooigracht. 4007 Voortaan is daarvoor uitsluitend gelegen heid in het Administratiegebouw Lange- gracht 70, geopend van 8%14 uur. De Toonwinkel blijft Hooigracht, ge opend van 8 y212V2 en van 13 y>13 uur. De Directeur voornoemd, G. A. VAN KLINKENBERG. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminar park 8, Oegstgeest, tel. 274. stuur daarop gereageerd, doch de adviseur bleef bij zijn besluit. De wijziging der ziektewet werd ter kennis van de leden gebracht, en daarop gestelde vragen werden naar genoegen be antwoord, waarna de voorz. dezen leerza- men avond sloot met den chr. groet. Adres aan den Raad. Door den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereendgingen alhier is aan den raad een adres gezonden, waarin gezegd wordt: dat de Bond sinds de oprichting gedu rende de zomermaanden concerten geeft in het Plantsoen, dat de eerste twee jaar van het bestaan van den Bond deze concerten gratis zijn gegeven, dat het derde jaar 20 concerten zijn ge geven, waarvoor een vergoeding werd ont vangen van 800. dat het vierde jaar 15 concerten werden gegeven, waarvoor een vergoeding werd ontvangen van 600. dat dit jaar slechts 10 concerten worden gegeven, waarvoor een vergoeding wordt ontvangen van 400, dat door de Gemeente Leiden vroeger aan het Leidsche Stedelijke Muziekcorps een subsidie werd gegeven van 4000.per jaar, dat bij het verdwijnen van dit corps in de Gemeenteraadszitting werd toegestemd in de opheffing van dit corps mits aan den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare- Vereenigingen een jaarlijksche suibsidie werd toegekend van 1000. dat deze subsidie nimmer is ontvangen niet alleen, maar dat het zeer waarschijn lijk is, dat het volgende jaar in het geheel geen gelden meer zullen worden uitgetrok ken voor den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen, dat de concerten van den Bond steeds druk worden bezocht en zeer zeker in een behoefte voorzien,* I dat in andere steden grootere bedragen worden uitgetrokken voor muziekVereeni- gingen. Mitsdien geeft de Bond in overweging aan Burgemeester en Wethouders te advi- seeren aan den Bond een jaarlijksche sub sidie toe te kennen van f 1000.waarte genover aan den Bond de verplichting wordt opgelegd elk jaar 20 concerten te ge ven gedurende de zomermaanden. De collecte gisteren gehouden in de St. Petrusparochie na predicaties van rector Beune ten bate van het St. Liduinage- sticht hebben opgebracht 275 gulden. Zaterdagavond vond in het Recreatie- gebouw van het Gesticht Endegeesü te Oegstgeest onder leiding van mej. S. Nie- boer een feestavond plaats, aangeboden door de Directie der Gestichten aan de ge slaagde verpleegsters(ers) Zang, muziek, radio en voordrachten wisselden een en ander af. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door den heer van Noort en diens dochter uit den Haag. De zusters gaven onderling ook eenige stukjes ten beste. Bovendien heeft de heer van Noort alle aanwezigen de lachspieren in beweging doen houden door zijn aardige en interessante voordrach ten. Tijdens de pauze werden verschillen de versnaperingen rondgediend. Aan mej. van Noort pianiste, werd een pracht bou quet bloemen aangeboden. Een onderling bal sloot dezen zeer gezelligen avond.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2