MAANDAG 24 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 18 DE HEILIGS CHENNENDE ROOF TE EYGELS HOVEN. Belooning van 200 uitgeloofd- In verband met de kerkroof te Eygels- hoven is een belooning uitgeloofd van 200 voor dengene, die aanwijzingen kan geven, die leiden tot het terugvinden van het Al lerheiligste. Door aanplakking in alle plaat sen in de omgeving, ook in Duitschland, is deze mededeeling bekend gemaakt. De commissaris van politie te Heerlen is belast met toewij<zing of verdeeling van de belooning. DE DIEVENBENDE OP DE VEL UWE. Reecis meer dan 40 arrestaties. In Wezep rijden motormanschappen van de" marechaussees af en aan over den Zui derzeestraatweg naar Amersfoort. Voort durend ziet men in het zijspan een man zit ten, vermoedelijk verdachte, welke wordt geleid naar de marechausseekazerne te We zep. Ofschoon de autoriteiten het diepste stil zwijgen omtrent de werkzaamheden van de Ibende bewaren, staat het vrijwel vast, dat nu reeds meer dan 40 personen zijn gearres teerd, meldt de „Msb." Het operatieterrein van de bende strekt zich van Wezep tot onder Amersfoort uit en steeds weer worden nieuwe delicten op gehelderd. Kindermoord? Van personen die nauw met het onder zoek in verband staan vernamen wij, dat de bende zich ook schuldig heeft gemaakt aan kindermoord. Twee pasgeboren kinderen, n.l. van een familie te Ooeterwalde gemeente Olde- foroek, zijn in de omgeving van het woon huis dier familie vermoord gevonden. De lijkjes waren ieder in een zak geduwd en daarna begraven achter bet huis en om allen schijn weg te nemen plante men boo- nen en bloemen op de aarde boven de lijk jes. Deze kindermoord moet ongeveer ver leden jaar gepleegd zijn. Veediefstallen en brandstichting. Het is bekend geworden, dat de groote bende zich schuldig heeft gemaakt aan een dertiental veediefstallen over de geheele Velurwe en wel van paard en koeien. Ook moet het niet uitgesloten geacht worden, dat zij debet is aan de vele bran den welke de laatste jaren in Wezep en omgeving woedden. Hiernaar wordt nog een diepgaand onderzoek ingesteld. De bevolking van Wezep weet feitelijk niet. wat er in hun omgeving gaande is. Men heeft opgemerkt, dat de marechaussee aldaar met drie manschappen uit Zwolle is versterkt, dat er een buitengewoone drukte heerscht en dat verschillende personen, die de marechauseekazerne binnengaan er met weer uitkomen. Naar verluidt zouden nog meer arresta ties te wachten zijn. Het onderzoek wordt met 'kracht voortgezet. MISDADEN ROND OSS. Weer nieuwe arrestaties. Na een week van betrekkelijke stilte heeft de politie thans M. de R. en Van On bijgenaamd „Het Schoentje" beiden uit Oss, gearresteerd, verdacht van de roofoverval op den kassier van de Boerenleenbank te Maren, in September 1930, waarbij een be drag van meer dan 2000 werd buitge maakt. Vier man namen daaraan deel, ter wijl een vijfde op de uitkijk zou staan. Zij verschaften zich toegang tot het perceel door verbreking van een raampje aan de achterzijde, doch door het gestommel, dat hierbij werd gemaakt, ontwaakte de kas sier. Hij begaf zich naar beneden om te zien wat er aan de hand was. Op hetzelfde oogenblik dat hij het gemaskerde viertal ontwaarde, werd hem de revolver uit de hand geslageruDe indringers bonden hem met touwen en dwongen hem, onder be dreiging met zijn eigen revolver, de brand kast voor hen te openen. Reeds spoedig koesterde de politie ver denking tegen De Reuver en zijn trawan ten. Bij een huiszoeking werden zelfs in de jas van De R. een aantal bankbiljetten, welke van diefstal afkomstig moesten zijn, gevonden. Daar echter geen wettig bewijs geleverd 'kon worden, ging De R. vrijuit. Kort daarop nam de R. deel aan een over val, die mislukte. Hij kon zelf vluchten, maar zijn maat werd gegrepen. Hoewel men zeker wist, dat de R. zich in een hol op de hei verborgen moest houden en door zijn trawanten van voedsel werd voorzien, bleef h^j onvindbaar. Hij slaagde erin zich drie maanden onvindbaar te houden, doch toen plotseling een felle koude inviel bleek zijn toestand onhoudbaar. Hij wilde echter de Ossche politie niet de eer geven van zijn arrestatie en meldde zich te Den Bosch bij de justitie. Hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, evenals zijn mak ker B. Thans is de R. opnieuw gearresteerd, men verwacht meer aanhoudingen, meldt „Voor uit". GOEDE VANGST VOOR DE POLITIE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op drie plaatsen in de gemeente Haren (Groningen), in villa's die onbewoond wa ren, ingebroken. Wat vermist wordt is nog niet bekend. In verband met deze inbraken is Zater dag door de recherche uit Groningen in laatstgenoemde plaats aangehouden de 23- jarige chauffeur W. S., die tevens verdacht wordt de dader van een zevental inbraken te zijn, die in den laatsten tijd in villa's te Haren zijn gepleegd. De man is ter beschikking van de justi tie te Groningen gesteld. Omtrent de arrestatie vernemen wij na der, dat deze, na een langdurig verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd. Uit het verhoor is gebleken, dat S. geen medeplichtigen heeft gehad. UIT DE OMGEVING WASSENAAR GESLAAGDE LANDSTORM-MEETING Op het landgoed „Raaphorst" Onder buitengewoon gunstige weersom standigheden heeft de Buitengewoon Vrij willige Landstorm „Zuid Holland West" Zaterdag een landdag gehouden op het fraaie landgoed Raaphorst van H. M. de Koningin. Even na een urn kwamen de bezoekers uit Noord-Oost en Zuid reeds afgezakt naar het landgoed in autobussen of luxe wagens, die na aflading van den last door de politie werden gedirigeerd naar den Kerkdam. Voor wielrijders was aan den ingang ruime gelegenheid tot stalling, terwijl tal van orde-commissarissen zorgden, dat de leden, zoowel als de bezoekers en genoo- digden in de goede richting werden ge zonden. Het fraaie landgoed zag er in de bla kende zon na de regenbuien van de laat ste weken op zijn fleurigst uit en dat op zichzelf maakte een bezoek reeds dubbel en dwars waard. Het terrein, waar de landdag werd ge houden lag in den zuidelijken hoek even voorbij den Seringenberg Het was in twee gedeelten ingedeeld, begrensd door een sloot, het eene gereserveerd voor genoo- digden, de muziek en als defileerterrein, het andere bestemd voor het publiek, op dit laatste terrein waren verschillende mo derne afweermiddelen opgesteld die zeer veel belangstelling trokken De daarbij ge posteerde militairen legden de werking uit. Opening met kanonschoten Te half drie uur werd door de firma Kat een Japansch vuurwerk afgestoken, terwijl te drie uur een drietal kanonsla gen de eigenlijke opening van den land dag aankondigden. Na het hijschen van den landdagvlag zong vervolgens het Leidsch a Capellakoor, directeur de heer Mizée, drie coupletten van het Wilhelmus. De goede zang van dit koor werd even als alle verdere gezangen en het gespro ken woord door luidsprekers over het ge heele terrein voortgedragen. In tegenwoordigheid van twee GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Hierna sprak de heer L. G Rooyaards, voorzitter van den Gew. Landstormcom missie Zuid-Holland West een kort ope ningswoord, waarin hij welkom heette de ministers van Binnenlandsche Zaken en Defensie, H. E. de Wilde en Deckers, den vertegenwoordiger van H. M. de koningin, verschillende hooge officieren en andere autoriteiten. Spr. bracht dank aan H.M. de koningin voor de beschikbaarstelling van het landgoed en uitte verder de beste wen- schen voor het welslagen van den Land dag. Vervolgens sprak de burgemeester van Wassenaar, de edel ach tb. heer J. M. Wieg man, een welkomstwoord. Het was hem aangenaam den B. V. L. in deze gemeente en op deze historische plaats welkom te heeten. Hij uitte de beste wenschen voor het slagen van dezen dag en voor den groei van het instituut. Hierna had het défilé van de onderschei dene afdeelingen plaats, voorafgegaan door enkele afweersmiddelen. Ondanks de warmte marcheerden de korpsen dapper langs de autorteiten, terwijl de kon milit. kapel onder leiding van kapitein Walther Boer défileermuziek speelde. Langs een korten omweg kwamen allen weer op het défileer terrein terug en stelden zich daar na op voor de autoriteiten, die waren ge zeten op een podium voor de respectie velijke vaandels in W-vorm. Naar schat ting waren een 6000 mannen hier aanwe zig. Na de ops telling zongen alle aanwe zigen het eerste couplet van het Wilhel mus. Toespraak minister de Wilde Een krachtig woord van hulde en op wekking werd vervolgens gesproken door minister de Wilde, die erop wees, dat in dezen tijd nog steeds wordt gewerkt aan de ondermijning van het gezag en dat daardoor de B. V. L. alle reden van be staan had. De regeering was daarom dank baar. Zij beschouwde de B. V. L. als korps dat bereid en paraat is, om goed, bloed en leven te geven voor de handhaving van het gezag, het behoud van onze vrijhe den, voor onze vorstin, en ons land. Daarna werd medegedeeld, dat was be sloten aan minister, Colijn die zijn 60sten verjaardag vierde, op dezen dag en daar door verhinderd was aanwezig te zijn, een telgram van gelukwensch te zenden, waar na werd overgegaan tot uitreiking van medailles aan de vier korpsen, die met het grootste aantal leden waren verschenen, te weten die van de Lier, 's Gravenhage, Val kenburg en Schiedam. Na den afmarsch van de afdeelingen, zong het Leidsch a Capellakoor weder eemge nummers en vervolgens hield ds. F. Bootsma, legerpredikant, een rede. Middelerwijl zochten zoowel de leden als het publiek de op het terrein geplaatste coDsumptietenten op, om zich wat op te fnsschen, terwijl de Kon. Mil. Kapel in de tent op het terrein een concert gaf. Voor zoover mogelijk namen velen een kijkje in de schitterende omgeving. Nadat het zangkoor wederom aan de beurt was geweest, heeft Z. Exc. L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Landstorm Com missie, de aanwezigen toegseproken, waar na de heer Royaards eeen dankwoord sprak. Te ongeveer 6 uur behoorde deze bui tengewoon geeslaagde landdag tot het ver leden. Om 8 uur des avonds opende de voor zitter deze openbare raadszitting met ge bed. waarna hij mededeeling deed van het bericht van verhindering van het lid L. van der Geer die wegens ongesteldheid deze vergadering niet kon bijwonen. Ove rigens was de raad voltallig. De notulen der vorige vergadering werden ongewij zigd gearresteerd. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevonden zich verschillende goed keuringsbesluiten van gedeputeerde staten o.m. op het besluit van den raad tot hef fing van de leges ter secretarie, alsmede op de invorderingsverordening op de mu ziek- en ventvergunningen. Gedeputeerde Staten werischten hierbij, dat door den amtenaar die met de inning van deze ver- gunningsgelden was belast, een cautie zou worden gestort, waartegen B. en W. bezwa ren opperden, in verband met het betrekke lijk geringe bedrag dat voor dit doel werd ontvangen. De raad ging met deze verkla ring van B. en W. acooord. Ingekomen was voorts een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, om de huren van den burgemeesters- en secre tarie-woning te verlagen tot respectievelijk 475 en 495, zulks in verband met de toe gepaste salariskorting. Waar de woninghu- ren voor ambtswoningen het percentage van 15 van het salaris niet mogen te boven gaan. Het lid Spierenburg juicht het van harte toe, dat Gedeputeerde Staten den gemeen tebesturen dergelijke verplichtingen op legt, doch zou het eveneens toejuichen in dien deze zelfde maatregel ook zou worden toegepast op de wommghuren van de ar beiderswoningen. De voorzitter zeide hierop, dat B. en W. in deze diligent waren geweest, en aan de Bouwvereeniging Herman Boerhaave het verzoek hadden gericht om een huurver- laging voor de arbeiderswoningen onder het oog te zien, waarop tot heden nog geen antwoord werd ontvangen. Inzake de plaatsing van een straatlan taarn in de Boekhorstlaan deelde de voor zitter mede, dat zulks bij nader onderzoek gebleken is, niet mogelijk te zijn, en te hooge kosten met zich zou medebrengen. De steunverleening aan ongehuwden. Door de besturen van den Ned. R. K. Landarbeidersbond, den Ned. Chr. Land- arbeidersbond, den R.K. Bouwvakarbei dersbond en den Ned. Bond van Arbei ders i. h. Landb. Tuinb. en Zuivelbedrijf was ingezonden een schrijven om de steun verleening aan ongehuwde werklooze kost gangers niet stop te zetten, en wederom in te voeren. De voorzitter deelt naar aanleiding van dit adres mede, dat de toepassing van de steunverleening niet des raads is, maar be hoort tot de competentie van Burgemeester en Wethouders. De maatregel is genomen om voor deze categorie van personen een prikkel te vormen om werk te zoeken in den tijd, dat iedereen aan het werk zou behooren. Spreker vervolgde met te zeggen, dat de steun ƒ5 a ƒ6 bedraagt, zoodat B. en W. van oordeel waren, dat de ongehuwde werkloozen in dezen tijd wel 6 zouden kunnen verdienen. Het lid Spierenburg kan zich niet met de zienswijze van B. en W. vereenigen, en bestrijdt deze meening, daar men van deze personen toch niet mag verwachten, dat zij voor elk aannemelijk bod aan het werk moeten gaan, en dus onder het bestaande contractloon zouden moeten gaan werken. Met den meesten aandrang verzocht spre ker B .en W. hun houding alsnog te willen herzien in het belang van deze betrekkelijk kleine groep van personen, die door de maatregel van B. en W. zeer worden gedu peerd. Het lid de Groot sprak in vrijwel gelij ken zin en illustreerde een voorkomend ge val in deze gemeente, hetgeen zu. grensde aan onmenschelijkheid. In ieder geval ver wacht spreker van B. en W., dat zij dan toch zooveel mogelijk de soepelheid in casu zouden betrachten,rekening houdende dat de meesten ouderloos zijn. Ook het lid Witteman sloot zich böj de voorgaande sprekers aan. De voorzitter merkt allereerst op, de il lustratie van het lid De Groot niet te aan vaarden, deze voorstelling is naar het oor deel van dezen spreker te dramatisch; spr. wil het lid Spierenburg ndet bestrijden wanneer hij zegt, dat deze jonge menschen voor elk aannemelijk bod maar aan het werk moeten gaan, en verwijst hen dan naar de particuliere liefdadigheid of die van hun Kerkgenootschap. De heer Spierenburg repliceert hierop en blijft zijn eerder ingenomen standpunt handhaven, waarop de voorzitter deze aan gelegenheid renvoyeert naar B. en W., die toch de verantwoordelijkheid over deze aangelegenheden moeten dragen. Ingekomen was vervolgens een verzoek van de even genoemde organisaties om de verstrekking van pekelharing te bewerk stelligen, alsmede de verstrekking van goedkoope versche groenten. Het lid Spierenburg is B. en W. dankbaar voor hetgeen in deze reeds is gedaan, maar wil een beroep doen op genoemd college, om te trachten ook voor de kleine onbe middelde kweekers deze haring ter be schikking te krijgen. Hierop antwoordde de voorzitter, dat dit tenstrengste verbo den is, hoe zeer spreker het ook betreurde. Wat de verstrekking van goedkoope groen ten betreft zegt de voorzatter, dat ook dit behoort tot de oompetentie van B. en W., zoodat het eigenlijk overbodig is om hier over te gaan debatteeren. Niettegenstaan de dit, voelt het'lid Witteman er behoefte aan om bij B. en W. er op aan te dringen, dat zij tenminste.een proef nemen en met. de verstrekking van visch zoowel ails met de verstrekking van goedkoope groenten. Tenslotte besluit de raad om ook deze aan gelegenheid te stellen in handen van B. en W. Verbreeding of verlegging spoorwegovergang. Naar aanleiding van een vraag van het lid Vester in de vorige vergadering bij de rondvraag gesteld, deelde de voorzitter thans mede, dat de kosten, benoodigd voor de verlegging van den spoorwegovergang in de Hoofdstraat plus minus ruim 9000 voor de gemeente zou bedragen, zoodat het praktisch uitgesloten moet geacht worden, dat B. en W. evenals voor kort, opnieuw een verzoek zullen indienen, daar deze kos tenberekening van zeer recenten datum is. Het lid Vester zou toch nog willen aan dringen op een hernieuwde aanvrage bij de Directie der Ned. Spoorwegen, mogelijk dat de tijdsomstandigheden van dien aard geworden zijn, dat ook de Spoorwegen him zienswijze zullen herzien. De voorzitter, hoewel hij er niet veel voor voelt, wil de zaak nog wel eens ter bespreking aan B. en W. voorleggen, maar verwacht er niet veel heil van. Wethouder Van Reijsen acht het ook niet van belang ontbloot, met het oog op de verkeersveiligheid, dat B. en W. deze zaak nog eens nader onder de oogen zien. Aldus besloten. Inschakeling werkloozen in het bloem boUenbedrijf. Naar aanleiding van een door den Minis ter van Sociale Zaken toegezonden schrij ven, inzake de inschakeling van werkloo zen in het bloemboüenbedrijf, deelt de voorzitter mede, dat Dinsdag 25 Juni as een conferentie is belegd met de omliggen de gemeentebesturen, om te geraken tot uniforme toepassing van de door den Mi nister gegeven regels, waaronder het voor de bedrijven zal mogelijk zijn om personeel met z.g. subsidie in dienst te nemen. Voor het overige wenscht spr. deze aangelegen heid in comité-generaal te bespreken, waar toe wordt besloten. Begrootingswijziging 1934. Over dit on derwerp wordt niet van gedachten gewis seld, zoodat dit besluit ongewijzigd werd goedgekeurd. Verwarming Christelijke school. Het wet telijk voorgeschreven overleg tusschen het schoolbestuur en het gemeentebestuur heeft plaats gehad en geleid tot het voor stel van B. en W. om een bedrag van circa 2100.beschikbaar te stellen, om daar- mede te bekostigen de omzetting van de kolenverwarming in de Christelijke school in een centrale verwarming. B. en W. advi- seeren hiertoe onder motiveering, dat een ol iestookinrichting uit hygiënisch oogpunt te verkiezen is boven kolenverwarming. Gok meenen B. en W. dat een oliestookin richting niet alleen goedkooper is in de be diening, maar ook wat de brandstof aan gaat, hetgeen voor de Christelijke School van groot belang is, met betrekking tot het betrekkelijk gering aantal leerlingen waar voor een verminder Abedrag per leerling zal worden uitgekeerd. Ook merken B. en W. hierbij op, dat de school slechts met fi- nancieele steun zijner leden kan worden in- stand gehouden, een reden waarom de ge meente als Overheid zeker niet mag ach ter blijven met deze bijdrage-verleening. Zonder verdere discussie wordt het voor stel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een bedrag van circa ƒ2100 voor cen trale verwarming met oliestookinrichting voor de Christelijke School aangenomen. Rekeningcourant crediet Boerenleenbank. Bij dit punt merkt de voorzitter op, dat het voornamelijk aan het Waterbedrijf te dan ken is, dat de gemeente genoodzaakt ge worden is om dit rekening-courant-crediet van 30.000 op f 40.000 te brengen. Aange zien de verliezen van dit bedrijf steeds zijn gesoupeerd uit hel rekening-courant-crediet van het bedrijf bij de gemeente, zonder daarvoor de rerserve aan te spreken. Bnnenkort zal de gemeente een leening moeten aangaan ten behoeve van het be drijf, om zoodoende de tekorten te kun nen aanzuiveren. Ook het slechte binnen komen der belastingen is mede oorzaak, waarom B. en W. met dit voorstel ko men. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Rondvraag. Het lid Spierenburg vraagt hierbij of het in de bedoeling ligt van Ge deputeerde Staten om wederom, evenals het vorige jaar, de begroeting te zenden naar dat college, om daarna behandeld te worden in de raad, zoo ja, dan wil spr. B. en W. voor het opmaken der begrooting vragen ermede rekening te willen houden, dat in 1936 meerdere werken in werkver schaffing zouden kunnen worden uitge voerd, zooals het opknappen van het ter rein achter het Boerhaavekwartier en het uitdiepen van eenige slooten. In antwoord hierop deelde de voorzitter mede, dat naar hem bekend is tot mi toe geen voorschriften te dezen aanzien, van Gedeputeerde zijn afgekomen; wat betreft de werkverschaffing hoopt spreker de ge noemde objecten te zijner tijd te zullen kunnen bespreken in de vergadering van B. en W., terwijl hij opmerkt, dat zelfs als koopers zich hebben aangemeld, om grond achter het Boerhaavekwartier aan te koo- pen, zoodat van bijvoobeeld plantsoenaan- leg, nog niets zal kunnen komen. In ieder geval zal de zaak zijn aandacht hebben. Het lid Spierenburg vraagt tevens aan B. en W. te willen bewerkstellingen, dat zooveel mogelijk mannelijk personeel aan het bollenpellen zal worden gezet. Het lid Prins vraagt hierna bijzondere zorg van B. en W. voor het verbeteren van de Spoorlaan; vooral na de laatste regen achtige dagen is deze laan bijna onbegaan baar geworden, omdat deze weg hol ligt. B. en W. zullen ook hieraan him aandacht wijden. Na comité-generaal wordt de vergadering heropend in verband met den verkoop van eenige perceelen grond, gelegen aan de Hoofdstraat waarop gebouwd staan de per ceelen nummers 47, 49, 51, 53 en 55. Deze perceelen zullen worden afgebroken om plaats te maken voor een te stichten Bank gebouw voor de Coöperatieve Boerenleen bank alhier, annex woon-winkelhuis. Met algemeene stemmen werd hierover beslo ten. De discussies over ddt onderwerp zijn in geheime vergadering behandeld. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: B. S. van Kloeten, koopman, Leiden, Breestraat 52. Cur. mr. N. G. Geelkerken, Leiden. J. Souver ein, kruidenier, Katwijk aan Zee,, Jan Tooropstraat. Cur. mr. W. Hugen- holtz, Leiden. G. Hülscher, tuinder, Ter Aar. Cur. mr. A. A. N. Thomson, Bodegraven. 't Is verschrikkelijk ge steld met m'n inkomen. Na het café zoo leeg is, gaaah er ook veéï minder men schen naar het toilet. Eigen schold, juffrouw. Je zult eens wat reclame moeten maken. -(Le._Merte BlgnejL HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 8L Den volgenden ochtend stonaen Piet Prikkel en Drein Drentel al weer heel vroeg aan het strand. „Dat ver velende zeemonster krijgen we nergens te zien", zei Piet Prikkel. Wat een domoor! Want als Piet en Drein hadden omgekeken dan hadden ze kunnen zien, dat het zeemonster van Nagasaki juist zijn kop boven het water uitstak. 82. Toen Piet Prikkel en Drein Drentel dien middag uit zagen naar een gelegenheid om wat te eten, beging Piet 'n groote domheid. Inplaats van een eethuis vóór binnen te gaan, ging hij door de achterdeur om stilletjes in de potten te kijken of daar nog iets te eten was. Dat was veel goed kooper, dan wanneer hü vóór in ging, vond Piet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10