STADS NIEUWS VRIJDAG 21 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 MET EEN ENKEL WOORD worden onze propagandisten er nog eens aan herinnerd dat onze VERKIEZINGSCOURANT zeer beslist vandaag huis aan huis moet worden verspreid. Alles ligt aan ons se cretariaat gereed en kan dadelijk worden afgehaald. ALLE KATHOLIEKEN worden er aan herinnerd, dat vanavond om 8.15 uur, in het gymnastieklokaal van de R.-K. School aan de Lusthoflaan onze LAATSTE BUURTVERGADERING wordt gehouden, waarop als spreker zal op treden onze lijstaanvoerder Th. B. J. Wilmer. Gelegenheid tot debat staat open. Wie nog aan onze actie wil deelnemen door het ophangen van een VERKIEZINGSPLAAT gelieve zich omgaand te melden aan ons secretariaat. Er zijn nog enkele biljetten verkrijgbaar. Vanaf heden tot en met Woensdag 26 Juni rijdt onze geweldige VERKIEZINGSAUTO door de stad. Verdere berichtgeving morgen. HET BESTUUR VAN ,J>R. SCHAEPMAN". POLITIEKE VERGADERINGEN. De K. D. P. Gisteravond heeft de Kath. Democr. Par tij in den Burcht een propagain'da-vergade- ring geihouden met ails spreker den partij secretaris, den heer C. D. Wesseling, uit Den Haag. De heer Wesseling besprak o.m. een strooibiljet van den R.K. Staatspartij in den Haag, dat hij „perfide laster" noemde. Zoo is het in den Haag, zoo is 't ook in Leiden, in de R.K. Staatspartij en in de R.K". Pers aldus deze spreker. De heer Verkuylen, de voorzitter van de vergadering, zeide, dat de lezers van de Katholieke Pers „op een lage manier wor den misleid". Dat ook „enkele geestelijken meedoen aan dat vieze gedoe" van de Ka tholieke Pers. Dat de Katholieke Pers in de verkiezingscampagne „een verzameling leugens" is, enz. Ziehier eenige voorbeelden om te typee ren de geestesgesteldheid, die er op deze bijeenkomst heerschte, en de toon, welke er werd gevoerd. De heer Verkuylen vertelde nog, dat hij kort geleden een Pater Franciscaan had ontmoet, die hem zeide: Ik heb liever te doen met een goeden K.D.P.'er, dan met honderd baantjesjagers en klaploopers der RK. Staatspartij. De vergadering ap plaud iseerde krachtig op deze., interessan te mededeeling! W ij hebben wel 'ns een Pater Franciscaan of 't kan ook een Jezuiet geweest zijn (wij weten het niet meer) ontmoet, die ons zeide: Ik- heb liever te doen met een goeden Protestant, dan met hon derd in tegenspraak met him beginsel handelende en levende Katholieken. De heer J. A. M. v. Oyen kwam in debat en veroordeelde scherp de afbraakpolitiek van de K.D.P. „Nationaal Herstel". „Nationaal Herstel" had gisterenavond in den foyer van de Stadsgehoorzaal een ver kiezingsbijeenkomst belegd, welke door een honderdtal personen was bezocht. De ver gadering werd gepresideerd door dr. C. J. A. Van Iterson, die een gemoedelijk wel komswoord sprak. Als eerste spreker heeft vervolgens mr, C. P. de Vries, eenige grieven tegen de gemeentelijke politiek kenbaar gemaakt, waarbij het beleid van den wethouder van fabricage ter sprake kwam. Spr. keerde zich tegen den socialistischen invloed in stads- en landsbestuur en keurde de inscha keling van de vakbonden in de steun-uitkee- ring ten sterkste af De gemeentelijke winkel van de Lichtfabrieken en de gemeentelijke wassoherij, de hooge loonen van het ge meen tepersoneel haalde spr. aan ten be wijze van den soc. invloed in het stadsbe stuur. Ook noemde spr. het een groote misstand, dat bij het openbaar onderwijs zooveel „roode" onderwijzers werkzaam zijn, of ten minste georganiseerd zijn in een vereeniging, die aangesloten is bij het N.V.V. Spr. hield ten slotte en pleidooi voor „Nationaal Herstel", dat de eenheid des volks wil bevorderen. Vervolgens sprak de heer H. P. H. Würtz, die betoogde, dat er in den gemeen teraad geen plaats is voor politiek, van welke richting ook. De Raad is een admi nistratief lichaam, dat er zit om zaken te doen. Spr. gaf eenige cijfers over de ge- meente-financiën, met deze cijfers trachten de aan te toonen, dat de financieele toe stand der stad niet zoo bizonder gunstig is. De Antirev. Kiesver. In de Graan beurs heeft gisteren de Anti rev. Kiesv. een propaganda-vergadering gehouden, waarop de vijf eerste candida- ten van de lijst 't woord voerden. Ook ds. v. Apeldoorn, Ned.-Herv. Predikant heeft daar gesproken. De tentjesverkoop ten bate van de „Si- mavi" op Woensdag IJ. heeft opgebracht t 112.91%. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. j De feestwijzer. Bij de N.V. Alg. Boek en Handelsdruk kerij v.h. Batteljee en Terpstra, alhier, is verschenen het lijvige programmaboek voor de viering van het 72ste lustrum ter her denking van den stichtingsdag der Leid- sche Hoogeschool. De titelpagina van dezen officieelen feest wijzer brengt de Aoademie in beeld, waar omheen drommen menschen met den Roo- den Vos erbij, die het geheel beheerscht, naar een teekening van den heer Th. H. Arriens. We zullen tijdens de Lustrumfeesten da gelijks tevoren een kort resumé van het programma der feestelijkheden geven en heden dus volstaan met enkele bijzonder heden over den Historischen Optocht, voor stellende den intocht van Rederijkerska mers binnen Leiden in den jare 1560. Op Maandag 1 Juli zal dit festijn plaats hebben. Daartoe zullen de verschillende Rederijkerskamers van verschillende kan ten der stad optrekken naar Molen „De Valk" en wel ais volgt: Te 12 uur: vertrek Leidsche Kamer van het Noordeinde; 12.10 uur: vertrek Rotter- damsche en Goudsche Kamer van de Hee renstraat; 12.15 uur: vertrek Noordwijk- sche en Delftsche Kamer van den Hooge Rijndijk; 12.20 uur: vertrek Haarlemsche Kamer van de Zijlpoort. Te 1 uur vindt de plechtige begroeting van de verschillende Kamers met vendelgroet plaats, waarna de groote optocht een aanvang neemt. Er wordt in Oud-Hortuszicht gepauzeerd. Na afloop vindt in de Stadsgehoorzaal een middeleeuwsche maaltijd der deelnemers plaats, waarna te 10 uur een fakkeloptocht vanaf de Stadsgehoorzaal trekt. Dinsdagavond 2 Juli heeft de eerste uit voering in den Schouwburg plaats van het spel van den Vos Reinaerde. Op Woensdag 3 Juli hebben de volksspe len plaats, en op Donderdag 4 Juli de gar nizoenswedstrijden. Vermelden we tot slot nog, dat de lus trum-commissie zich tot haar spijt gedron gen ziet het optreden van de Don Kozak ken uit Concours Hippique op Zondag 30 Juni te schrappen. Zij geeft echter de verzekering zich te zullen beijveren om dit nummer door een gelijkwaardig te doen vervangen. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Collectanten gevraagd. Leiden gaat feestvieren, en terecht, want veel, zeer veel heeft de stad aan Uni versiteit en studenten te danken. Dit feestvieren gaat echter niet zoo on bezorgd als de oudere generaties dit voor heen gekend hebben. Wat zou het een vreugde kunnen brengen in vele gezinnen, slachtoffers van de langdurige crisis, zoo iedereen een kleine gave afstond van het voor zijn genoegen uit te geven geld. Het Crisis-Comité te Leiden stelt zich voor, Maandag 1 Juli, de dag van den op tocht te collecteeren en heeft dan dringend hulp van dames en heeren collectanten noo- dig. Laten velen zich spoedig opgeven bij den penningmeester, den heer Crommelin, Twentsche Bank, Breestraat 81. ST. JOSEPHS-GEZ.-VER. De bedevaart naar Keulen. Nog steeds wacht de Senior op antwoord ,van enkele leden, die zich voor dezen reis gemeld hebben. Vóór Zondag 23 Juni a.s. moet het antwoord er zijn. Daar rekenen wij op! Werkt dus mee. Spreekkoor Kath.-dag. De repetitie van Vrijdag (21 Juni) is ver vallen. Daarvoor in de plaats moeten alle medewerkenden a.s. Zondag te kwart voor twaalf aanwezig zijn in het Gezellenhuis. Niemand onbreke! SPORTFONDSENBAD LEIDEN. Eindelijk is dan de beslissing van de Kroon gevallen en is bij Koninklijk Be sluit ongegrond verklaard, het beroep van de Raden der Gemeenten den Haag en Dordrecht, tegen het besluit van Gedepu teerde Staten, waarbij goedkeuring is ont houden aan het besluit van de Raden, tot het waarborgen van de betaling van rente aflossing en verdere kosten wegens een door derden aan de op te richten Sport- fondsenbaden te verstrekken leeningen van resp. 400.000 en 240.000. Wij vestigen er nadrukkelijk de aandacht op, dat vooral wat betreft de Gemeente Dordreoht het Kon. Besluit zegt, dat de fi- nantieele toestand der Gemeente verre van gunstig is, zoodat een zeer voorzichtig gel- dellij'k beleid geboden is. (De finantieele po sitie der Gemeente Leiden daarentegen is verre van ongunstig te noeimen). Dit wil echter nog volstrekt niet zeggen, dat er nu in die Gemeenten geen Sportfondsenbad zal worden gebouwd. De Directie van de N.V. Sportfondsen zijn geen Heeren die spoedig het hoofd laten hangen en bij de pakken gaan neerzitten. Integendeel, dit hebben wij gezien in de Gemeente Delft en Schiedam, waar de Ge meenten niet bereid waren mede te werken en toch de Stichting van de Sportfondsen- baden tot stand is gekomen door bemidde ling van de bekend Ziekteverzekering ver eeniging de „Centrale Onderlinge" te 's-Gravenhage. Voor onze geheele Sportfondsenibeweging in Nederland, dus ook voor Leiden, is dit resultaat van het grootste belang, omdat het Delftsche voorbeeld onomstootelijk de kans van slagen heeft aangetoond, wan neer de Spaarders maar voet bij stuk hou den. Er zijn helaas (en gelukkig) afdee- lingen, waar het evenals in Delft ook min der, vlot verloopt. Gelukkig? Ja zeker, want het gedwongen wachten heeft dit groote voordeel gebracht, dat thans rijkelijk ge profiteerd kan worden van de ervaring, welke de Sportfondsen reeds hebben op gedaan en ongetwijfeld nog zullen opdoen bij den bouw en exploitatie van Baden el ders, terwijl wij ons automatisch aanpassen bij de tegenwoordige slechte economische verhoudingen, de crisistoestanden onzer huidige samenleving. In onze afdeeling Leiden is echter geen sprake van niet vlot verloopen, gezien ons groot aantal spaar ders en de tot nog toe gevoerde besprekin gen met B. en W. Nogmaals wijzen wij er met nadruk op, dat het exploitatie-risico bij een Bad zoo als in Leiden van 150.000, zooveel min der, dus gunstiger geworden is dan bij den opzet van eenige jaren terug. En daarvan plukt onze beweging direct de vruchten! Immens, het aantal baden, dat per jaar noodig is voor een sluitende begrooting, is lager en zal een optimist misschien zeg gen, dat de tijden toch nog wel eens beter zullen worden, daartegenover stellen wij: Des te beter, want dan zullen wij finan- tieel een prachtig bloeiend bedrijf hebben. Deze maakt het mogelijk de tarieven te verlagen, het eigenlijk doel, het baden en zwemmen in een steeds grooter wordende kring der bevolking tot een ingeburgerde gewoonte te doen worden. Voor onze Leidsche Spaarders bestaat er dus absoluut geen reden om zich onge rust te maken, dat er nu in Leiden geen Sportfondsenbad zal komen, integendeel, indien zij maar doelbewust rustig door gaan met hunne stortingen, welke allen bij de Rotterdamsche Bank te Leiden wor den gedeponeerd, en beseffen dat Leiden niet mag en kan achterblijven met de stich ting van een open en overdekte zwemin richting, die des zomers alle geneugten van buiten zwemmen biedt. Daarbij zijn onze voordeelen: algeheele medewerking van B. en W., betere finantieele positie der Ge meente, gebrek aan een behoorlijke zwem inrichting en tenslotte een groot aantal spaarders. Maar hoe meer spaarders hoe meer kracht, en wij doen op U een beroep om mede te werken, dat het aantal spaan ders zich steeds blijft uitbreiden. Daarom moet iedere spaarder er minstens nog één aanbrengen of het adres van een toekoms- tigen spaarder opgeven aan 't secretariaat Breestraat 16. Het comité van actie. GELD-WEGSMIJTEN. Zwendel-practijken. Den laatsten tijd woedt er in de Ver- eenigde Staten een kettingbrief-waanzin, aldus lezen we in de „Msbd." Zulk een kettingbrief bevat zes namen met adres. Dengene, die zoo'n brief ontvangt, wordt verzocht aan vijf kennissen een afschrift van dien brief te sturen, waarop hij den bovensten haam weglaat en zijn eigen naam met adres als onderste plaatst. Bovendien moet hij dan aan de persoon, wiens naam bovenaan stond, een dubbeltje zenden. Als de vijf kennissen, aan wie hij afschrift stuurt, evenzoo handelen, zullen er reeds vijf en twintig brieven verzonden worden, waarop zijn naam de tweede van onde ren is. Daarna als iedereen aan het verzoek voldoet zullen er vijf maal vijf en twin tig of 125 brieven in zee gaan, waarop zijn naam reeds als derde van onderen prijkt. Na verloop van tijd zullen er 15625 brieven verzonden worden, waarop zijn naam als bovenste vermeld is en dan is het oogenblik gekomen, dat al die 15625 menschen hem een dubbeltje zullen sturen. Dat wordlt dan maar eventjes 1562.50, die men voor zijn dubbeltje terugkrijgt. In Amerika heeft deze rage aanleiding gegeven tot ernstigen zwendel. De Groningsche politie heeft dezer dagen hiertegen gewaarschuwd, omdat deze ket tingbrief-waanzin ook al naar ons land is overgewaaid en speciaal onder scholieren veel wordt nagevolgd. Men zou "erwachten, dat wij Nederlan ders te verstandig en te nuchter zouden zijn om ons door dergel ij ken Amerikaanschen import te laten beetnemen. Het blijkt ech ter, dat er hier te lande reeds dergelijke brieven in omloop zijn, waarom de Com missaris van Politie te Groningen ons ver zoekt hiertegen te waarschuwen en vooral ouders op te wekken maatregelen te ne men, die bewerkstelligen, dat de jeugd aan deze geldspelerij niet meedoet. Ook in Leiden is men bezig slachtoffers te zoöken van dezen „kettingbrief-waanzin". Wij waarschuwen voor deze in schijn aan trekkelijke manipulatie, welke echter in de practijk zich buitengewoon gemakkelijk laat leenen voor zwendelpractijken door eenige personen, diie daartoe met elkaar een complot vormen. Akte-examen L. O. Aan de Chr. kweekschool.voor onderwij zers (essen) alhier zijn geslaagd de dames A. Heyloo, Leiden, A. N. Kors, Noordwijk, A. H. C. Lindhout, Noordwijk, C. S. Over- duin, Katwijk, J. H. Ch. van Riessen, Lei den en A. Tuin/mam, Alphen a. d. Rijn. Voor het examen akte L. O. is aan de Rijkskweekschool te Haarlem geslaagd mej. A. C. H. J. van Leusden, alhier. Voor het ingenieursexamen voor natuur kundig ingenieur slaagde aan de Techni sche Hoogeschool te Delft de heer J. Piket, alhier. Gisteravond te kwart voor negen is H.M. de koningin per auto van 't Loo naar Den Haag gaande, onze gemeente gepasseerd. Portefeuille met ƒ10.000 verloren. Door den heer A. L., aannemer te Den Haag, is bij de politie alhier aangifte ge daan, dat hij, gaande 'per fiets van Leiden naar Katwijk, een portefeuille met 10.000 heeft verloren. Gestolen auto terecht De auto, welke Maandag jJ. bij den auto verhuurder V. aan den Morschsingel werd „gehuurd" is terecht.... d.w.z. een kaas handelaar uit Alphen is tot de ontdekking gekomen, dat hij zijn auto heeft geruild met den gezochten Kruiswijk. Deze heeft den geruilden wagen daarop te Bennebroek gedeeltelijk laten sloopen Handelsregister K .v. K. W ij z i g i n g. 6427. Gebr. Stikvoort, Lei den, Room burger weg 21, aannemersbedrijf. De zaak is verplaatst naar: Voorschoten, Willem de Zwijgerlaan 10. Leidsche Arbeidsbeurs. Op den 20en Juni 1935 waren 3706 (v.j. 2996) werkzoekenden ingeschreven. LAATSTE BERICHTEN JEUGDIGE BOOSDOENERS. De Arnhemsche recherche heeft een 18- jarigen jongeman aangehouden, die in een 8-tal Rerceelen te Arnhem een of meerma len de gas- en electriciteitsmeter had ge ledigd waarbij hij zich gewoonlijk toegang verschafte door middel van valsche sleu tels. Bovendien heeft de politie twee me deplichtigen gearresteerd. Bij het onder zoek is gebleken, dat het drietal nog enkele kleine inbraken had gepleegd. Zij zullen ter beschikking van de Justitie worden ge steld. DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op ƒ1. TELEGRAMMEN GROOTE BRAND IN MACEDONIË. ATHENE, 21 Juni. (V.D.). In de stad Edessa in Macedonië is een brand uitge broken, die zich tengevolge van den krach- tigen Wind mfet groote snelheid uitbreidt. Tot nu toe zijn 80 huizen door het vuur verwoest, terwijl het telegraafkantoor door de vlammen is ingesloten. De bevolking is overal uit de huizen gevlucht.. SNEEUWVAL IN ANDES. SANTIAGO DE CHILI, 21 Juni. (V.D.). Tengevolge van den hevigen sneeuwval in de Cordilleros de los Andes is het berg- traject van de directe spoorwegverbinding tusschen Buenos Aires en Santiago de Chili versperd en is het spoorwegverkeer tus schen Argentinië en Chili geheel gestremd. TWEE JONGENS VEROORDEELD TOT LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF. Wegens ontvoering van een sherif. NEW YORK, 21 Juni. (V.D.) De rechter te Jasper in den staat Indiana heeft giste ren twee jongens, den 14-jarigen Bascum Ray en den 17-jarigen Maurice Sheridan uit Huntingdon in West-Virginia veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, waar van de eerste jaren zullen /orden doorge bracht in een staatsopvoedingsgesticht. De sherif had de jongens Maandag jl. ge arresteerd toen hij in hun auto gesmokkel de alcohol had gevonden. Op weg naar de gevangenis trokken de jongens plotseling revolvers, waarmee zij den sherif in be dwang hielden. Zij boeiden hem met zijn eigen handboeien en zetten hem uit de auto. Korten tijd later werden zij echter toch gearresteerd. Aangezien de jury hen schuldig aan ontvoering verklaarde, had de rechter geen andere keus dan hen tot le venslange gevangenisstraf te veroordeelen. BRUNO HAUPTMAN IN HOOGER BEROEP. NEW YORK, 21 Juni. (V.D.). Het Hof van Beroep van den staat New Jersey be handelde gisteren te Trenton het beroep van Bruno Hauptmann tegen zijn veroor deeling wegens moord op de baby van de familie Lindbergh. Zijn verdedigers had den zeventien punten ingediend waarop bij de beoordeeling in eerste instantie door de jury fouten zouden zijn gemaakt. Zij ver klaarden, dat wanneer geen revisie van het vonnis kon worden verkregen, zij in beroep zouden gaan bij het opperste Ge rechtshof te Washington. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 21 Juni. Vee. Aanvoer: 465 run deren, 401 Kalveren, 3047 schapen,, 1392 varkens, 756 biggen, 11 paarden, 2 veu lens, 11 bokken en geiten; 34 stieren 55 205, 2840 ct. schoon a. d. haak, handel stug; 130 kalf- en melkkoeien 75180, handel stug; 85 vare-koeien f 80130, han del traag; 216 vette ossen 80195, 28— 47 ct. schoon a. d. haak, handel stug; fok- kalveren 58, handel stug; 94 vette kal veren 2256, 4064 ct. schoon a. de haak, handel slecht; 307 nuchtere kalveren 25, handel stug; 427 schapen 1217, 2620 lammeren 46.50en 611. handel tamelijk; Texelsche lammeren 5 7.50, 636 Mest/varkens 1628, handel BURGERLIJKE STAND LEIDEN. «--v.**#; Geboren Gerarda Elizabeth Theresia dochter van L. H. v. d. Meel en S. van- Egmond. Johannes, zoon van H. Bakker en H. Colpa Frans, zoon van M. Hermans en M. Verboom Alida Catherina Doro thea, dochter van L. Schilthuizen en A. D. E. Beumer. Ondertrouwd: K. C. Koopman jm. 28 jaar en M. J. H, Mulder jd 29 jaar S. L. N. A. v. cL Meel jm. 34 jaar en J. E. M. van Loon jd. 25 jaar. Overleden: E. F. B. Grausde Ca- luwe vr. 32 jaar W. Zitmanv. Hartevelt vr. 76 jaar. zeer matig; biggen 1013.50, paarden 70180, handel tamelijk stroef; bokken en geiten 2.9, handel matig. LEIDEN, 21 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 103 partijen kaas. Goudsche kaas 72 par tijen, Leidsche kaas 31 partijen. Ie soort Goudsche 1517; 2e soort 1214; le soort Leidsche 1416; 2e soort 1213. Handel matig. ALKMAAR, 21 Juift. Kaas. Aanvoer 54 stapels, zijnde 163.000 kg. Fabriekskaas kleine f 13, Fabriekskaas commissie f 10, Boerenkaas kleine f 12.25, en Boerenkaas commissie f 14 per 50 kg. Handel matig. DELFT, 20 Juni. Vee. Aangevoerd: 9 paar den, 102 runderen, 1 graskalf, 202 nuchtere kalveren, 415 magere varkens, 624 biggen, 3 schapen of lammeren, 132 weidelamme- ren, 13 geiten of bokken. Paarden f 65180 kalfkoeien f 90190, varekoeien f 70140, nuchtere kalveren f 49, magere varkens f 1636, geiten of bokken f 36, rund- vleesch per kg. 32, 42 en 52 cents. Boter f 1.501.57 5^ per kg. Aanvoer 54 achtste en 8 zestiende vaten, wegende te zamen 1080 kg. Handel matig. BOSKOOP, 20 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks. Golden Ophe lia 714 cent, Marcel Rouyer 1016 cent, Hadley 2050 cent, Claudius Pernet 1532 cent, Columbia 1016 cent, Butterfly 9 18 cent, Mac Keiler 9—16 cent, Wilh. Kor- des 1524 cent, Kraus 30—55 cent, Rosa- landia 10—20 cent, Florex 1532 cent, Phoebe 1220 cent, Steward 1220 cent, Chas. P. Kilham 10—16 cent, Edith Helen 2540 cent, Aug. Noack 10—18 cent, Else Poulsen 4060 cent, Gloria Mundi 4060 cent, Wendland 40—70 cent, Paul Gram- pel 2540 cent, Ingar Ohlson 3055 cent, Briarcliff 30-^5 cent, Str. van Neis 18—30 cent, Paul's Scarlet 15—20 cent, Ellen Poul sen 1830 cent, Calla 30 cent, Campanula 7—11 cent, Lathyrus 46 cent, Asparagus 16 cent, Pioenen 2035 cent, Lelies regale 50 cent, Lelies imbellatum 1420 cent, Clematis Durandi 35 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.60, Clematis The President 30 cent. Violieren 42 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7.263/4 Berlijn 59.271 New Yorkl-*71/4 Par«s 9.731 /4 Brussel 24 90 Zwitserland48.14 Milaan 12.17 Madrid 20.20 °sl°36.5» Kopenhagen32.45 Stockholm 37 471/ Weenen Praa8 Boedapest- Prolongatie 31/4 pet. BEURSO VERZICHT. De reactie op de wisselmarkt zette voort, de dollar daalde tot onder 1.47, het pond tot 7.24 J^, doch dit herstelde zich la ter eenigszdns. De Fransche franc wist zich te handhaven. Als gevolg van deze vaste stemming van den gulden en de ongunsti ge berichten uit Wallstreet heerschte op de fondsenmarkt weer een zwakke stemming. Bij uiterst kalmen handel liepen de notee ringen nagenoeg algemeen terug. Vooral Kon. Olies kregen nogal wat aanbod te ver werken, waarop Parijs met materiaal aan de markt was. De noteering liep 3 pet. te rug. Ook de Amerikaansche soorten lagen gedrukt en kregen koersverliezen te inoas- seeren. Van de Industrieelen lagen vooral Philips onder druk; de noteering was en kele punten lager. Aku's boden weerstand en konden zelfs nog een fractioneele koers winst boeken. De 5% pet. obligaties Aku's, die heden werden geïntroduceerd, noteer den ongeveer 80 pet. Unilevers liepen ver der terug en moesten opnieuw ongeveer 2% pot. prijs geven. Rubbers hadden een verdeeld verloop, de omzetten waren ge ringer dan op de vorige dagen. A'dam Rub bers schommelden omstreeks de slotkoer- sen van gisteren. Tabakken hadden een uiterst beperkte markt; de noteeringen wa ren maa rweinig veranderd. Suikers lagen overwegend aangeboden. H.V.A.'s daalden als gevolg hiervan met pl.m. 2 pet. Scheepv. en Mijnw. waren zoo goed als geheel ver onachtzaamd. De stemming was evenals elders gedrukt. Amerikanen waren on geanimeerd, de koersverliezen bleven mee- rendeels tot fracties beperkt. Duitsche obli gaties waren onveranderd. De Nederl. Staatsfondsenmarkt was zeer vast; zoowel de 4 pet. leeningen als Oude Schuld waren niet onbelangrijk beter. Naast de vaste houding van den gulden werd hiertoe bij gedragen door de verruiming op de geld markt. Indien deze verruiming nog voort duurt hetgeen zeer waarschijnlijk is dan is het mogelijk, dat het disconto van de Ned. Bank zal worden verlaagd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3