No. 1 van Lijst 1 VRIJDAG 21 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht 1b den morgen van 21 Juni 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometers!.: 765.5 te Avord. Laagste barometerst.: 739.8 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 22 Juni: Meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen, afnemende bewolking, weinig of geen regen, warmer overdag. De uitgebreide depressie in het Westen diepte zich wat uit en trok Noord tot Noord-Oostwaarts. Zij bracht vrij zware re gen over de Britsche Eilanden, alwaar ook thans het weer nog somber en regenachtig is. De gisteren over ons land gelegen se cundaire veroorzaakte ook hier zware re genval (Maastricht 13, De Bilt 10 mm.), ter wijl een daalgebied, dat naar Zuid-Duitsch- land trok, daar eveneens veel neerslag bracht. De hooge drukking over Frankrijk nam in beteekenis af. Thans is nog een kleine kern nabij Zwitserland aanwezig, welke zich echter weer Noord- en Noord- Oostwaarts uit gaat breiden. In Frankrijk klaarde de lucht wat op, waardoor vooral in het midden de temperatuur steeg. De depressie over de Oostzee trok Oostwaarts af, gevolgd door flinke barometerstijgin gen. Over Scandinavië veranderde de lucht druk weinig. Behalve de reeds genoemde temperatuurstijgingen trok ook elders in het waarnemingsgebied een lichte stijging van de thermometer op. Voor onze omge ving is op afnemende bewolking, vermin derde regenkans en stijging van tempera tuur, vooral overdag, te rekenen. LUCHTTEMPERATUUR. 18.7 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zeminrichting „De Zijl" 18.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS tJ. Van Vrijdagnamiddag 9.55 uur tot Zaterdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 22 Juni voorm. 7.25 uur en nam. 7.49 uur. Op welke lijst? De a.s. Gemeenteraadsver kiezingen In de maand Juni worden in alle ge meenten van dit gewest de gemeente raadsverkiezingen gehouden. Hieronder volgen de data, waarop in de verschillende gemeenten de verkiezing wordt gehouden, met daarnaast het nummer van de lijst der R. K. Staatsparty in ieder dier ge meenten: 25 Juni: VOORSCHOTEN 26 Juni: LEIDEN BOSKOOP KATWIJK HILLEGOM lijst no. 1 lijst no. 1 lijst no. 3 lijst no. 5 lijst no. 8 Uitslagen Gemeenteraadsverkiezing VALKENBURG. De uitslag der gehouden stemming voor de gemeenteraad is als volgt. Uitgebrachte stemmen 422. Ongeldig 17. Geldig 405 stemmen. De kiesdeeler was 57 6/7. Lijst 1 Chr. Hist. 172 stemmen. Lijst 2 Anti Rev. 90 stemmen en op de Christ. Arbeiderspartij 143 stemmen. Gekozen van de Chr. Hist, lijst 3 leden, van de A. R. 2 en van de Chr. Arb. partij 2 leden. Gekozen A. Verhaar, Nic. v. v. Nagel, A. Zandbergen Chr. Hist., D. de Vries Pz. en J. Schoneveld A. R., P. Zwaan en J Dijk van de Chr. Arb. Partij. ZOETER WOUDE. Totaal aantal kiezers dorp 795. Weipoort 279. Hooge Rijndijk 803, totaal 1877. Uitgebrachte stemmen 764, 267, 750, tot. 1781. Geldige stemmen 756, 263, 72L tot. 1740. Ongeldige stemmen 8, 4, 29, tot. 41. Lijst 1. (Lijst Starrenburg). dorp Weip. H. R.d. tot. H. M. Starrenburg 111 35 91 237 J. J. Grossat 1 1 1 3 W. Hoogervorst 240 Lijst 2 (R. K. Staatspartij) Jac. van Leeuwen 465 180 346 991 P. J. Tijssen 1 1 9 11 H. J. van der Krogt 3 1 4 A. C. Paardekooper 3 2 2 7 W. C. de Groot 1 5 6 L. Onderwater 10 5 15 Th. C. Berg 1 1 H. Bunnick 4 4 A. Berg C. Th. Orntzigt 1 1 C. J. van Haastregt 8 1 9 G. J. Belt N. A. Zwetsloot 1 1 Chr. C. van Velsen 2 2 C. R. van Velsen 1052 Lijst 3 (Prot. Chr. Lijst) J. de Graaf 117 34 183 334 P. Meijdam 15 3 49 67 W. Wessel 9 1 10 G. van Beveren 4 4 A. L. Hoogendoorn 11 1 12 G. van Leeuwen 5 5 J. J. van der Does 1 3 4 K. de Vries 1 1 F. J. Parlevliet 1 1 Ph. Boot 1 9 10 448 Kiesdeeler is 1740 11 158 2/11. Eerste verdeeling toegewezen aan: Lijst 1: 1 zetel; overschot 81 9/11. Lijst 2: 6 zetels; overschot 102 10/11. Lijst 3: 2 zetels; overschot 131 7/11. Tweede verdeeliing toegewezen: Lijst 2: 1 zetel. Lijst 3: 1 zetel. Totaal: lijst 1 1 zetel, lijst 2 7 zetels, lijst 3 2 zetels. Gekozen zijn: Lijst Starreniburg: H. M. Starreniburg. R. K. Staatspartij: Jac. v. Leeuwen, P. J. Tijssen, H. J. v. d. Kro'gt (aftr.), A. C. Paar- dekooper (aftr.), W. C. de Groot, L. On derwater (aftr.), Th. C. Berg (aftr.). Protestanten: J. J. Graaf, P. Meijdam (aftr.), W. Wessel. In de samenstelling van den Raad is geen wijziging gekomen. In plaats van den heer Th. Tijssen, R.K., die bij de vorige verkie zing op een eigen lijst was gekozen, is nu gekozen de heer Starreniburg, eveneens op een vrije lijst. SPORT BrunhildeNieuw Brunhilde. Gisterenavond heeft, ondanks het slechte weer, de eerste competitie-ontmoeting plaats gehad en wel van Brunhilde I tegen Nieuw Brunhilde I. De stand is: 100 M. Brunhilde 6%; N. Brunhilde 3 Speerwerpen 55. Vèr- springen 73. 200 M. 55. Kogel 35. Hoogspringen 55. Eindstand Brunhilde 31%Nieuw Brunhilde 28%. De L. A. C. organiseert op 5 en 6 Juli de Leidsche Kampioenschappen. De num mers voor de meisjes en jongens tot en met 16 jaar zijn ook opengesteld voor niet K. N. A. U. leden. Meisjes (tot en met 16 jaar): 60 M., hoogspringen, vèrspringen, balwerpen, 4 x 60 M. estafette. Juniores (tot en met 16 jaar): 80 M., vèrspringen, hoogspringen, kogelstooten 3 K.GS 4 x 80 M. estafette. Dames: 100 M., hoogspringen, vèrsprin gen, speerwerpen, discuswerpen, kogel stooten 4 K.G., 4 X 100 M. estafette. Heeren: 100 M., 400, 800, 1500, 5000 M., hoogspringen, vèrspringen, speerwerpen, discuswerpen, kogelstooten 7% K.G., 4 X 100 M. estafette, Olympische estafette. DE KIELER WOCHE. Coops eerste in de 12-voetsjollenklasse. Ondanks de zware bewolking regende het gisteren op den vijfden dag van de Kieler Woche gelukkig niet. De wind was nogal onregelmatig van de sterkte vier. In de 12-voetjollenklasse viel weer een Nederlandsch succes te noteeren, daar de Loosdrechtenaar Coops met „Het Borrel tje" als winnaar uit de race te voorschijn kwam in den tijd van een uur 10 min. 40 sec. Zijn clubgenoot A. Schoenmaker met de „Unkie" werd tweede, doch moest ge- disqualificeerd worden wegens een aanva ring met Coops. Op de internationale 6-meterklasse werd de „Irmi IV" bestuurd door dr. Lubius eerste in 1 uur 52 min. 27 sec. De „Piet Hein" van Dudok van Heel werd achtste ..Braassemermeer", bestuurd door Hans Nathan, die hier onder een Duitsch num mer zeilt werd ditmaal elfde. In de internationale Starklasse was het al weer Von Hutschler die met zijn „Pimm" als eerste eingdigde in 2 uur 2 min. 32 scc. De Loosdrechtenaar P. J. Bosch van Drakestein werd met de „Draak II" derde in 2 uur 6 min. 10 sec. Hierop volgden, wat de Nederlandsche jachten betrof, ir. Loeff als negende met de „Goetzee" in 2 uur 7 min. 58 sec., B. Maas met de „Bern" als dertiende in 2 uur 9 min. 22 sec. en H. Leegstra met de „Loosdrecht" als vijf en twintigste in 2 uur 13 min. 7 sec. In totaal waren 33 booten gestart in één groep. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde, de heer Liem Soei Diong, Leiden, mej. H. J. G. Knappert, Den Haag; Economisch doctoraal examen indologie, de heeren H. B. Eldering, Oegstgeest, A. van Oosten, Assen, L. N. v. Asperen, Haarlem; Artsexamen eerste gedeelte, de heer H. G. Ruhaak, Wassenaar, mej. G. M. On derwater, Monster, mej. T. Monshouwer, Nijmegen, Ong Kiem Hok, Oegstgeest; Bevorderd: tot arts, de heeren M. v. Meuwen, Den Haag, F. W. A. v. Asbeck, Den Haag, C. Oudenaarden, Leiden, P. v. d. Kuy, Rot terdam. NIJMEGEN. Geslaagd: Voor het doctoraal examen in de Ger- maansche taal- en letterkunde Duitsch de zeer eerwaarde pater J. C. Daniëls S.J. te Nijmegen. FlNANCIëN EN ECONOMIE N.V. NED. VERZ. MAATSCHAPPIJ „ST. WILLIBRORDUS". Aan het verschenen jaarverslag over 1934 van de N.V. Nederlandsche Verzeke ring Maatschappij „St. Willibrordus", ge vestigd te Utrecht, is het volgende ont leend: Het jaar 1934 is voor onze Maatschappij gunstig verloopen. Terwijl de ongunstige tijdsomstandigheden ook in het voorbije jaar belemmerend op het verzekeringsbe drijf bleven werken, kunnen wij met groo- te voldoening constateeren, dat de bereik te resultaten bevredigend kunnen worden genoemd. Met een netto-vooruitgang in het verze kerd kapitaal van f 1.620.085.83 bereikten wij aan het einde van het 17e boekjaar een verzekerd kapitaal van 23.953.757.81, met een totale premie-ontvangst van 675.659.11 De wiskundige reserve nam toe met 250.082.en steeg daardoor tot 2.167.728 Als de voorgestelde balans met Winst- en Verliesrekening worden goedgekeurd, zal aan de extra-reserves, worden toegevoegd 10.409.72 en zullen deze daarna bedragen 121.685.67. De totale reserves, inclusief 593.ad ministratie-reserve der afdeeling Spaarkas sen, bedragen dan 2.193.514.67. Met vol doening zien wij het verzekerd bedrag van H.H. Uitvaartdiensten alle jaren gestadig toenemen. Dit verzekerd, kapitaal bedraagt thans 1.563.942.90. Dat in deze zorgvolle tijden voor onze verzekerde gezinnen het Fonds ter verple ging van zieke en zwakke verzekerden in vele gevallen een groote weldaad was, bleek ons uit de dankbaarheid van ouders en patiënten en uit de resultaten, welke met de uitzendingen werden verkregen. Niet minder dan 49 verzekerden konden in 1934 worden uitgezonden. De aanvrage voor 1935 zyn wederom groot. Niet aan alle aanvragen zullen wij kun nen voldoen, doch velen hopen wij, zullen in onze katholieke herstellingsoorden we derom gezondh eid en levens lust terugvin den, Reeds werd voorzien in 11.120 ver- pleegdagen en betaalden wij aan ver- pleegkosten f 23.720.64. Door toevoeging uit de winst over 1934 van f 3000.wordt het totaal besteede bedrag aan verpleging 26.720.64. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens valschheid in geschrifte stond terecht de straatmaker P. van E. te R ij n s- b u r g. Verd. ontving als werklooze steun en daartoe wekelijks een formulier met opgave van zijn gezinsinkomsten inleve ren. Over geruimen tijd heeft van E. te weinig inkomsten opgegeven, waardoor hij meer steun uitbetaald kreeg dan waarop hij recht had. De officier van Justitie vorderde 2 maanden gevangenisstraf. De raadsman van verd. wees op diens armoedige omstandigheden en verzocht clementie. Mr. v. d. Boom heeft van E. conform den eisch veroordeeld. De los werkman G. de V. te Sassen- h e i m heeft een 20-jarigen bloemist aldaar mishandeld. Conform den eisch heeft de politierech ter de V. veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Wegens verduistering stond .terecht de koopman L. H. te Katwijk, thans gede tineerd te Amsterdam. Verd. heeft te Katwijk een fiets „ge huurd", die hij 's avonds zou terugbren gen. Inplaats daarvan evenwel heeft hij het rijwiel verkocht. Verd. is volgens zijn staat van inlichtin gen onverbeterlijk. De eisch luidde 6 maanden gevangenis straf, conform welken eisch de politierech ter H. heeft veroordeeld. De Leidsche los werkman A. van der H. stond terecht wegens vernieling van een ruit aldaar. Ook zou hij den heer S. aldaar met een broodmes hebben bedreigd, daarbij de woorden uitende: „je gaat er aan". Bovendien heeft verd. tegen den agent van politie, die hem wilde voorge leiden, wederspannigheid gepleegd. En tenslotte was verd. huisvredebreuk ten laste gelegd. De bedreiging kwam niet vast te staan. Voor de overige 3 feiten vorderde de officier van Justitie 4 maanden gevange nisstraf. Mr. v. d. B. heeft v. d. H. veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De Leidsche grondwerker G. W. heeft te Leiden een collega beleedigd. Volgens verd. heeft deze collega G. hem jarenlang het leven vergald. Jhr. mr. Van Asch van Wijck eischte 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. v. d. Boon heeft de straf gehalveerd. Een jongeman te Hazerswoude P. C. O. heeft een klein jongetje, dat op zijn erf hoepelde, een schop gegeven en stond thans terecht wegens mishandeling. Een getuige verklaarde, dat O. niet heeft geschopt. Voor de politie heeft hij echter verklaard, dat O. wel heeft geschopt. Na dat get. was gewezen op het gewicht van den eed, verklaarde hij ook thans, te heb ben gezien, dat de jongen door O. is ge schopt. De eisch luidde f 15 subs. 15 dagen hech tenis. Het vonnis is f 15 subs. 30 dagen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HET WEESPERPOORTSTATION. Bestuurder van Dieseltrein veroordeeld tot voorwaardelijke hechtenis en tot boete. De treinbestuur bij de Nederlandsche Spoorwegen W. C. J. L., die te Amsterdam terecht had gestaan terzake, dat het aan zijn grove schuld te wijten is geweest, dat op 5 Augustus van het vorig jaar een door hem bestuurde Dieseltrein bij het Weesperpoort- station te Amsterdam in botsing is geko men met een stoomtrein, tengevolge waar van het eerste rijtuig van den Diesel aan één kant geheel werd opengescheurd en verscheidene personen gewond werden, is heden door de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een maand hechtenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren en tot zestig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Het O. M. had een maand hechtenisstraf gevorderd. LEiDEN. Woensdag 26 JUNI UIT DE OMGEVING LEIDSCHE ND AM. B- K. Volksbond. Het bestuur van den R. K. Volksbond, afd. Leidschendam brengt den leden in herinnering, dat de tijd weder genaderd is om met de schoolgaande kin deren een uitstapje te maken. Hiervoor is echter geld noodig. Het bestuur vraagt geen geld, doch wel, dat de leden zorgen, dat de gelden, welke elk jaar gevraagd Worden voor het uitstapje, ook voldaan worden. Het is genoegzaam bekend, dat het zoo gemakkelijk mogelijk is gemaakt voor de leden. Twee cent per week kan toch geen bezwaar zijn en uwe kinderen 'n goe den en gezelligen dag bezorgen. Dus, vrien den, die nog niet afbetaald hebben, doet het dan nog; over een maand beginnen de besprekingen reeds, waarheen het uitstapje zal gaan. STOMP WIJK. Vereeniging der Gemeenten Stompwijk en Veur. De meerderheid van B. en W. deelt het volgende mede: Reeds meerdere malen werd in uwe vergaderingen gesproken over een moge lijke vereeniging der Gemeente met een andere. Het komt B. en W. overbodig voor de verschillende pogingen, welke vroeger reeds werden aangewend om in deze iets te doen, in Uwe herinnering terug te roe pen. B. en W. geven van een en ander een nadere uiteenzetting en wenschen te doen opmerken, dat vereeniging alleen dan zal worden verkregen, als daarmede een alge meen belang zal worden gediend. Sterker nog, het algemeen belang zal wijziging van den bestaanden toestand moeten eischen, d.wjz. dat boven de belangen van elk der Gemeenten Veur en Stompwijk eischen van algemeen belang zich moeten doen gelden, die grenswijziging i.e. samenvoeging dezer gemeenten vorderen. Het antwoord op de vraag, of dat hier het geval is, moet bevestigend luiden. Als we zien, dat de Gemeenten Stompwijk en Veur verschillende zaken gemeenschappe lijk behartigen, dus dezelfde belangen heb ben, dan vallen hier ongetwijfeld die be langen samen met het algemeen belang. De gemeenten Stompwijk en Veur ex- ploiteeren gezamenlijk een gasbedrijf en een elect riciteitsbedrijf, een reinigings dienst, een O. L. School; zij bezitten geza- melijk een ambtswoning voor den Burge meester. Daarenboven wordt door de eene Gemeente tegen betaling gebruik gemaakt van werken en eigendommen der andere gemeente. Reeds tientallen jaren is de ad ministratie van Veur ondergebracht in het raadhuis te Stompwijk. De verhoudingen tusschen de Gemeenten zijn zoo eigenaar dig gegroeid, dat wij het zelfs onmogelijk achten, dat ooit die unie zou moeten wor- AGENDA Vrijdag, St. Christoffel, Café „De Har monie", 8.30 uur. Vrijdag. Bijeenkomst toegankelijk voor alle Katholieken, in de Gymnas tiekzaal R. K. School Lusthoflaan, te 8% uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Juni as. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Visch markt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 274. den verbroken. De gemeente Stompwijk heeft in medegebruik de algemeene be graafplaats van Veur, Veur het arrestan- tenlokaal van Stompwijk. Verder geven B. en W. aan, dat het contact op ander gebied niet minder groot is, hetgeen B. en W. dui delijk demonstreeren. Naar hun meening zal samenvoeging van de Gemeenten Stompwijk en Veur dam ook niets anders zijn dan een aanpassing aan de feitelijke toestand, slechts de administratieve vol trekking van een economische eenheid in een administratieve eenheid. Ter adstructie behoeven wij nog slechts te wijzen op de omstandigheid, dat er voor Leidschendam (kom der beide Gemeenten) is: een postkantoor, een Coöperatieve Tuin bouwveiling, een nijverheidsschool, een af deeling der Hanzeibank, een Boerenleen bank. Het géheele maatschappelijke leven beweegt zich naar denzelfden trant. De bij zondere scholen, staande in de Gemeente Veur, worden bezocht door kinderen uit beide Gemeenten, enz. De kerkelijke in deeling houdt terecht geen rekening met de Gemeentegrenzen, evenmin als het Ver- eenigingsleven. Verder geven B. en W. de •diverse belangen in een breedvoerige be schrijving aan en stellen voor met de be schouwingen, die bedoeld zijn als leiddraad bij het bepalen van Uw houding te dezer zake, accoord te gaan, om als Uw meening weder uit te spreken, evenals op 23 Juli 1927, dat vereeniging van beide Gemeenten tot één zoo spoedig mogelijk een feit dient te zijn. Motiveering standpunt Wethouder J. C. v. <L Bosch. Inzake Vereeniging Stomp wijk en Veur. Bij nadere beschouwing is de ligging der Gemeente Stompwijk een heel eigenaardige. Het gedeelte Leidschen dam, wat toch maar betrekkelijk een klein gedeelte der gemeente Stompwijk is, dat is wel eenigszins toegewezen op samenvoe ging met Veur. Het gedeelte Westvlietweg gaat in samenleving op en neer met Voor burg, wat tot uiting komt in het kerkbe zoek, vereenigingsleven, schoolbezoek, enz. De Veenweg is wel iets van waar, dat het bij de Gemeente Nootdorp behoort, maar zi. toch niet noodzakelijk. De Veenweg is ook nog door een tamelijken afstand ge scheiden van Nootdorp, zoodat even zoo goed de grenslijn tusschen Stompwijk en Nootdorp naar het Zuid-Oosten omgelegd kan worden, opdat de Veenweg in zijn ge heel bij Stompwijk komt. De bewoners van den Zuid-Oostkant der Veenweg profi- t eer en nu toch al reeds van de voord eel en van Stompwijk, zooals wegenverlicbting, ophaaldienst, vuilnis, enz. Het gedeelte Wils veen kan men nergens onderbrengen, evenzoo als het grootste en belangrijkste gedeelte der Gemeente, n.l. het dorp Stomp wijk. Om deze afzonderlijk te laten be staan, gaat ook onmogelijk, zoodat het practisch het beste en meest logische is om de Gemeente Stompwijk in zijin geheel te handhaven, de grenslijn tusschen Noot dorp en Stompwijk gewijzigd te krijgen. Dat de Veenweg geheel bij Stompwijk komt, is misschien beter. Ofschoon Veur voor een gedeelte op samenleving met Leidschen dam is toegewezen, doch om nu de twee Gemeenten één te maken voor het belang van een 'betrekkelijk klein gedeelte, staan weer te veel bezwaren tegenover. Wat zeven jaar geleden gezegd werd van de goede vooruitzichten van Veur, blijkt wel een beetje teleurstellend te zijn, wat wel blijkt uit den belastingdruk, ook de voor uitgang, wat de bevolking betreft, loopt zoo'n vaart niet. Z.i. is ook de indeeling der Gemeenten in verschillende klassen een bezwaar, waardoor verschil in loon im de werkverschaffing, weth.-salarissen, enz. Tenslotte nog de onprettige samenwer king met den Gemeenteraad van Veur, wel ke de laatste jaren steeds minder is gewor den, hebben hem genoopt tegen het wets ontwerp te moeten zijn. NOOTDORP. Voetbalwedstrijd. As. Zondag zal op het terrein van de R.-K. Voetbalvereeni- ging „Vogel" een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen de donateurs dier vereeni ging onderling. Na afloop zal het eerste elf tal van „Vogel" spelen tegen een thans nog niet bekende ploeg. Telefoonaansluiting politie. Men ver zoekt ons mede te deelen, dat de gemeen te-veldwachter P. C. Bolk met ingang van heden dag en nacht telefonisch is te be reiken onder No. 35. NIEUWVEEN Geboren: Adrianus z. van H. Heems kerk en C. van Bergehenegouwen Marg- je Heikoop, d. van A. Schalij en I. C Hen- drikse. Ondertrouwd: S. Vogelaar en W. P. Tijsterman van Nieuwkoop J. Cal- jouw van Bergen op Zoom en J. Suur- land. Overleden: Johanna Theodora van den Helder, wed, H. Hilders 50 j. Dirk Goudriaan 71 j. Gevestigd: C. E. van der Ster van Ter Aar Tj. S. Hoekstra van Sneek.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2