AAN ONZE ABONNE'S Vraag: Naar ik iheb vernomen is voor een bezoek aan België een toeristenkaart voldoende, maar heb ik dan geen moeite bij terugkeer in Nederland. En waar moet ik die aanvragen en aan welk adres? Antwoord: Deze kunt u aanvragen bij den A. N. W. B„ Parkstraat 18, Den Haag. Met dezelfde kaart kunt u terugkomen over de grens. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Noordwijk naar Emmerick? Hoe veel K.M.? Wat moet ik hebben om over de grens naar Duitschland te kunnen gaan. Waar moet ik dat bekomen? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Woerden, Kamerik, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherp en zeel, Renswoude, Ede, Ginkel, Arnhem, Wester voort, Duiven, Zevenaar, Elten, Emmerich. Afstand 154 K.M. Voor een reis naar Duitschland heeft u een paspoort noodig, aan te vragen bij het gemeentebestuur. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Hazerswoude naar Gellicum? Hoeveel K.M? Antwoord: Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Meerkerk, Leerdam, Asperen, Gellicum. Afstand 40 K.M. Vraag: Kimt u mij zeggen waar Ren- kum ligt en of er een sanatorium is? Antwoord: Renkum ligt aan den Rijn, 76 KM. voorbij Wageningen. Daar is gevestigd het Sanatorium Oranje Nassau's Oord. Vraag: Hoe is de mooiste weg per fiets van Bodegraven naar Kerkrade? Hoe veel K.M.? Zijn er in plaatsen op die route ook inrichtingen, waar men goedkoop kan overnachten voor kath. meisjes? Antwoord: Bodegraven, Woerden, Utrecht, Jutfaas, Vreeswijk, Culemfoorg, Geldermalsen, Tuil. Zalt-Bommel, Hedel, Den Bosch, langs de Zuid-Willemsvaart naar Helmond, Nederweert, Keipen, Horn, Roermond, Sittard, Amstenrade, Heerlen, Kerkrade. Afstand 242 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Rijnzaterwoude naar Apeldoorn? Hoeveel K.M.? Antwoord: Rijnsaterwoude, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Mil- ligen, 't Loo, Apeldoorn. Afstand 115 K.M. Den mooisten weg kunt u zoo lang maken als uzelf wil. Deze route echter buitenge woon mooi. DERDE BLAD. - PAG. 10 I VOOR DE KEUKEN EN DE 1 HUISHOUDING. LEKKERE HAPJES. Eiercroquetten. Benoodigd: 4 hardgekookte eieren, 30 gr. boter, 30 gram bloem, 1)4 dL. melk of room, peterselie, zout, peper, noot, 1 blaad je witte gelatine, 1 eierdooier, eiwit, pa neermeel en desgewenscht champignons. Bereiding: Men snijdt de hard gekookte eieren in kleine stukjes of maakt ze fijn met een vork; vermeng ze naar verkiezing met gehakte champignons. Maak een witte saus en roer de eieren er doorheen met de kruiden en de in een lepel kokend water opgeloste gelatine. Spreid de eieren op een kouden schotel uit, zoodat ze geheel bekoelen. Verdeel daarna de massa in acht gelijke deelen en geef aan elk achtste deel met twee lepels den croquetvorm, dit is langwerpig rond Rol de croquetten eerst door paneermeel, daarna door eiwit en vervolgens nog eens door paneermeel. Zorg dat intusschen het frituurvet warm is en bak de croquetten een paar minuten in het warme vet en laat ze daarna op een grauw papier uitdruipen. Men stapelt de croquetten op een schotel, versierd met een vingerdoekje en gegarneerd met ge bakken peterselie. (Wasch mooie takjes peterselie af, droog ze tusschen een doek en bak ze 2 seconden in heet frituurvet, in een croquetlepel bijeengehouden). Eieren in een vuurvasten schotel. Benoodigd: 4 eieren, 20 gr. boter, zout. Gewoonlijk neemt men hiervoor een vuurvast schoteltje, waarin men eenige eieren tegelijk kan bakken. Bereiding: Smeer den schotel in met boter, breek hierin de eieren, zoodat de dooiers heel blijven, strooi een weinig zout op het eiwit. Zet de eieren 10 minu ten in den oven, bedruip de dooiers nu en dan gedurende het bakken met een weinig gesmolten boter, zij zullen dan glazig worden. Men neemt daarna de eieren uit den oven en als zij niet voldoende stijf zijn, zet men ze nog een paar minuten op een hoek van de kachel. Men moet zorg dragen, dat de eieren niet droog worden, door een deksel op den schotel te plaatsen. ^DINSDAG 18 JUNI 1935 LUCHTVAART De Koetilang op Schiphol. IN 5)4 DAG VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM. Wat Hans Maritin en Scholte ervan vertellen. Het was tien minuten voor half zeven, toen gisteravond de sirene van de ver keerstoren van Schiphol drie maal na elkaar loeide en te 18.26 uur precies stond de „Koetilang'' op het platvorm voor het stationsgebouw "stil. Hiermede had de Douglas D.C. 2 de eerste reis van Batavia naar Amsterdam volgens het versnelde dienstrooster in 5 )4 dag volbracht. Monter wuifden gezagvoerder Scholten en tweede piloot Schray. mecanicien Na- ber en de radio-telegrafist Pestman de wachtenden toe uit de oockpitt, waarvan men, zoodra de wielen den grond raakten, de oranje-blanje-bleu vlag had uitgestoken; monter en frisch stapten ook uit de cabi ne de vijf passagiers, een Nederlandsche dame, drie Engelschen en de heer Hans Martin, secretaris van de directie der K.L. M., die in Mei nog volgens het oude reis schema met de „Koetilang" de reis naar Indië had meegemaakt. Toen de douaneformaliteiten achter den rug waren en de K.L.M.-familie zich in het restaurant rondom een lange tafel had ver zameld, vonden we den heer Martin bereid, ons het een en ander van zijn reis mede te deelen. En aangezien deze trip naar Indië geen vacantie-, maar een dienstreis was, vroegen we in de eerste plaats naar het doel van deze reis. „Wel", verklaarde de heer Martin, „in geen 5 jaar was ik de route langs geweest en dus moest noodig eens worden nagegaan, hoe alles werkte. Zoowel wat betreft de or ganisatie, de gronddienst, de accomodatie langs de route voor de passagiers, de ma chines zelf enz. En het tijdstip voor heen en terugreis was zoo gekozen, dat op den heenweg met de „Koetilang" na de Zui delijke route via MaastrichtRome kon volgen, die in den winterdienst gevlogen wordt. En bovendien kon ik een proef ne men met den versnelden dienst, dien ik voor het eerst meemaakte. Voor het eerst is men er dit jaar toe overgegaan, in de dienstregeling de tijden van vertrek en aankomst der vliegtuigen op te nemen. Met trots vertelde de heer Martin, dat de „Koetilang" bijna overal hoogstens enkele minuten te laat, doch meestal eenige minuten te vroeg dan in de dienstregeling stond, arriveerde. Het voordeel hiervan was o.a. dat men dan met de aankomst van de toestellen rekening kon houden en zorgen, dat de post gereed stond. De „Koetilang" was de eerste Douglas op de Indië-route en overal was de belang stelling en bewondering voor het toestel zeer groot, zoowel uit officïeele als uit luchtvaartkringen. Het grootste voordeel van de cabine der Douglas-vliegtuigen, wat de menschen frisch en onvermoeid houdt, achtte de heer Martin het feit, dat het ge luid der motoren zoodanig gedempt wordt, dat men er nauwelijks last van heeft en op normale toon kan praten. „En stelt u voor", zegt de heer Martin, „verleden jaar deden we er nog acht da gen over, en nu.... Vanmorgen keek ik nog uit mijn hotelkamer in Athene naar de Grieksche bergen en moest me in mijn arm knijpen, om te begrijpen, dat ik van middag ad weer op Schiphol zou zitten, ter wijl ik eergisterochtend nog te Jodpur, in het harte van Indië wandelde". We vroegen nog iets over de vliegeigen- schappen van de Douglas, doch hierop ant woordde de heer Martin: „Ik beoordeel de reis uitsluitend van commercieel standpunt. Op technisch ge bied ben ik een leek, maar vraag dit Scholten". Piloot Scholte over de Douglas-toestellen. En Scholte, de gezagvoerder van de „Koetilang" antwoordde op onze vraag, hoe het vliegen met de Douglas hem bevallen was, met een ondiplomatiek woord, dat vrij vertaald hierop neer komt: „reusachtig!" Natuurlijk had Scholte nog geen kennis kunnen nemen van het dezer dagen gepu bliceerde „Uiver-rapport", wist hij zelfs nog niet, dat het gepubliceerd was, en dus vroe gen wij hem, wat hij dacht van de vlieg- eigenschappen van de Douglas, vooral bij slecht weer. Zijn oordeel luidde in elk opzicht gunstig. Hij zelf had op deze reis midden door een zware moesson gevlogen. Hij achtte daarbij de Douglas-DC2 in elk opzicht absoluut een verbetering. Door de groote stijgkracht, waardoor men juist op 3000 a 4000 meter hoogte met het beste rendement vliegt, kan men over menige bui heen vliegen, waar men anders doorheen moet. En is dit toch het geval, dan is men er door de groote snelheid ook eerder doorheen. Over de be stuurbaarheid was Scholte uitermate tevre den. Zelfs in zware remous had hij het voe- tenstuur bijna niet behoeven te gebruiken. In de cookpiirt had men alles, wat men noo dig had bij de hand, en op de juiste plaats. En het landen werd buitengewoon verge makkelijkt door de rernklappen, waardoor men, ondanks de hooge vliegsnelheid, slechts een matige landingsssnelheid kreeg. Of het versnelde reisschema voor de be manning niet vermoeiend was? In tegendeel, verzekerde Scholte. De reis in acht of negen dagen was vermoeiender. Men vloog nu in 5)4 dag 55 vlieguren, dus slechts 10 uur per dag. Bovendien maakte men, door de grootere snelheid, reeds oni de 2)4 uur een tusschenlanding. Het lang ste ononderbroken traject duurde, ondanks regen en tegenwind, 4 uur 20 minuten. Het was een traject AllahabadJodphur, waar over de oude machines ongeveer 7)4 uur vlogen. En met de Douglas kan je in de af- mattendste ritten zoo hoog gaan vliegen, dat je het in je tropenpakje koud kreeg en de verwarming moest aanzetten. Daarbij kwam, dat zelfs in de cockpitt het gedaver der motoren slechts gedempt werd gehoord, en ddf alles hield de bemanning frisch en maakte deze versnelde reis minder ver moeiend dan die volgens het oude reis schema. Neen, Scholte was een geestdriftig voor stander van dezen versnelden dienst en van de Douglas-machines. Het was ruim zeven uur, toen de drie Engelsche passagiers, een uit Jodpur en 2 uit Calcutta, afscheid van Scholte kwamen nemen, want te 7.10 uur vertrok de K.L.M.- machïne naar Londen. Eergisteren stonden zij nog in het hartje van West-Indië, van avond waarschijnlijk reeds op Piccadilly of ergens anders in de Britsche hoofdstad. En opnieuw vragen wij ons af, wie pre cies de grens zal afbakenen tusschen de fantasie van het sprookje en de nuchtere zakelijkheid van organisatievermogen en moderne teohniek. HET UIVER"-RAPPORT. Blikseminslag-theorie door dr. Duker toegelicht. Naar aanleiding van de publicatie van het rapport inzake de ramp van de „Uiver" heeft dr. P. G. J.. Duker, die reeds eerder elders als zijn meening heeft kenbaar.ge maakt, dat daarvan blikseminslag de oor zaak is, thans opnieuw enkele gegevens naar voren gebracht, waaruit zijns inziens tot geen andere conclusie dan blikseminslag kan worden gekomen. Dr. Duker wijst daartoe op de brandwon den, juister verschroeiing van de huid bij enkele der slachtoffers waargenomen onder volkomen onbeschadigd gebleven kleeding, Sporen, dat de wonden, die zijn waargeno men, afkomstig zijn van blikseminslag, zijn teniet gedaan, doordat de slachtoffers zijn blootgesteld geweest aan benzinebrand. Voorts voert dr. Duker die door den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart in het bezit is gesteld van een stuk van den vleu gel van het verongelukte vliegtuig als bewijs voor zijn stelling aan, dat het alu- minimum is weggeschroeid; benzinebrand veroorzaakt bij duraluminium, zooals de vleugel doet zien en proeven hebben uitge- ÖE LEIDSCHE COURANT wezen, slechts bobbeling van het vlak. Naar de meening van dr. Duker is bij deze ramp uitsluitend sprake van blikseminslag als oorzaak, en wel zou de „Uiver" een der grootste inslagcatastrophen hebben getrof fen, welke ooit zijn voorgevallen. De blik sem zou op de antenne zijn ingeslagen en op den vleugel getroffen, welke ooit zijn voorgevallen. De bliksem zou op de an tenne zijn ingeslagen en op den vleugel. Desgevraagd deelde dr. Duker mede, dat hij door de commissie is gehoord voor een pathologisch-anatomisch rapport. Daarbij heeft hij in zijn beschouwingen doen uitko men, dat hij als vaststaand aannam, dat de slachtoffers zijn blootgesteld geweest aan de gevolgen van den blikseminslag in het toestel. In hoeverre de commissie met zijn zienswijze rekening heeft willen houden, kon dr. Duker niet beoordeelen, doch hij meent in de conclusies van het gepubliceer de rapport niet te kunnen lezen, dat daar aan breede aandacht is geschonken. Tot welke conclusies dr. Rochat, de Haag- sche patholoog-anatoom, en dr. ir. van der Maas in dit opzicht zijn gekomen, is dr. Duker niet bekend. Wat zijn persoonlijke onderzoekingen betreft, deelde hij mede, dat hij en de commissie naast elkaar heb ben voortgewerkt, daar voor hem, na zijn mededeelingen bij het pathologisch-anato misch rapport, geen aanleiding bestond de aandacht te vragen voor het gebied, waar op de commissie zich van voorlichting door anderen wilde doen dienen. ENGELAND HERZIET ZIJN LUCHTLIJNEN. Grootsch plan ter versnelling der diensten op de dominions over twee jaar. Terwijl door de K. L. M. thans een dienst van tweemaal per week op Nederlandsch Indië wordt onderhouden, neemt de En gelsche regeering maatregelen ten einde t. z. t. een vliegdienst op Engelsch-Indië te onderhouden van niet meer dan twee da gen. De regeering heeft een ontwerp aanhan gig gemaakt, waarmede een bedrag van 1.000.000 pdst. gemoeid is. De kosten voor het sneller maken van den dienst op Indië zullen gezamenlijk gedragen worden door het rijk en de Dominions en zullen over twee jaar verdeeld zijn. Hoofdzakelijk zal het noodig zijn, een ke ten van goede luchthavens aan te leggen, uitgerust met een perfecten radiodienst. Wanneer deze taak in 1937 voltooid zal zijn, zal de regeering uitvoering kunnen geven aan haar plannen, om alle Engelsche post per luchtmail te verzenden en de snelheid van de diensten te verdubbelen. Over twee jaar zullen de machines dag en nacht over de geheele wereld vliegen, tusschen Enge land en Zuid-Afrika, de Oost, Indië, Sin gapore en Australië! Door 's nachts door te vliegen zal het mogelijk zijn in vier dagen naar Afrika en in twee dagen naar Indië te vliegen. Het eerste vliegveld dat verbeterd zal worden is waarschijnlijk Karachi ANDERMAAL MISLUKT. De vierde poging van Wiley Post. De békende Amerikaansche vlieger Wi ley Post, die Zaterdag te Burbank (Cali- fornië) was opgestegen voor een vlucht door de stratosfeer naar New York, een af stand van 2450 mijl, heeft zich nabij Dave- port (Iowa), toen hij reeds 1500 mijl had afgelegd, genoodzaakt gezien terug te kee- ren, en is veilig te Wichita (Kansas) ge land. Bij aankomst aldaar deelde hij mede, dat een gebroken zuigerstang het onmogelijk maakte de vlucht voort te zetten. Dit is reeds de vierde vlucht van Wiley Post door de stratosfeer, die is mislukt. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe is de route van Oegstgeest naar het natuurbad „Velseroord"? Hoeveel K.M.? Wanneer is deze inrichting geopend? Antwoord: Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Santpoort. Afstand 27 K.M. Op uw laat ste vraag kunnen wij geen antwoord geven. Vraag: Wanneer men een keuken, of een ander vertrek, dat met waterverf ge sausd i^, wil witten, is het dan noodzakelijk eerst de waterverf te verwijderen, of kan men het witsel, zonder gevaar van mogelijk spoedige afbladdering, onmiddellijk op de waterverflaag aanbrengen? Antwoord: De waterverf moet eerst worden verwijderd, daar hierin een lijm- product zit, welke vermenging met de wit kalk verhinderd. Wit men over de water verf heen, dan zal dus de witkalk, welke geen verbinding met de aanwezige water verf kan krijgen, steeds gaan bladderen. Het is dus dienstig de waterverflaag eerst te verwijderen. Vraag: a. Wat is de kortste en mooiste weg per auto van Leiden naar Tegelen en hoeveel K.M.? b. Welke ponten moet ik over en wat zijn de kosten daarvan? c. Hoe laat begint het Passiespél op 4 Augustus 1935? d. Hoelang duurt het Passiespel? e. Zijn er ook plaatsbewijzen voor het Passiespel in Leidien verkrijgbaar, zoo niet, waar dan? Antwoord: a. Leiden, Alp'hen, Woerden, Utrecht, Woudenberg, Ede, Arnhem, Eist, Nijmegen, Mook, Gennep, Afferden, Venlo, Tegelen. Afstand 193 K.M. b. Overvaren te Lenrt-Nijmegen, 0.75 per auto, 0.04 per persoon. c. 's Middags om 2 uur. d. Tot 's avonds half zeven. e. Neen. Maar U kunt een kaart koopen bij de Ned. Spoorwegen, die tegen reductie gecombineerde reds- en entree-biljetten be schikbaar stellen. Eieren in pasteipotjes. Men gebruikt hiervoor kleine porselei nen of vuurvaste potjes. Zij kunnen slechts één ei bevatten. Plaats in elk potje een stukje boter, laat dit smelten, breek een ei voorzichtig zonder den dooier aan te raken, doe er wat zout bij en plaats op iederen eidooier een stukje boter. Zet de potjes in een warmen oven, totdat het wit gestold is en dien ze zoo warm mogelijk op. Men heeft ook pasteipotjes (potjes van papier) om deze eieren te dienen. De potjes worden dan met boter ingewreven en verder op de zelfde manier gebruikt als porseleinen. Omelet met roomvla. Benoodigd: 4 eieren, 1 dL. melk, 15 gram poedersuiker, 20 gr. boter, zout, roomvla van 2 eieren, 2 dL. melk, )4 stokje vanielje, 15 gr. bloem, 40 gr. suiker. Bereiding: Men klopt de eieren met een weinig zout en voegt de melk toe. Voor de roomvla klopt men de eieren met de sui ker, voegt het merg der vanielje toe, de bloem en de melk, en laat de vla al roe rende op de kachel doorkoken. Men bakt de omelet met de boter op een niet te heet vuur, en zorgt, dat ze goed los zit in de pan. Men legt dan de roomvla er op en slaat de omelet dicht. Men legt de omelet op een verwarmden schotel en strooit een weinig poedersuiker er overheen. Voor de omelet wordt het wit der eieren heel stijf geklopt, dan luchtig vermengd met de dooiers. Maar de boter goed warm en bak het beslag gedurende twee minu ten, daarna zet men de pan gedurende 2 minuten in den oven om de omelet bovenop gaar te maken. Vervolgens zooals boven reeds gezegd is. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". mamn3 Elke aoonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van ƒ300.tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Older nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e)2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of zij, die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf mi zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: el Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-. Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens bet ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. e. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen, Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverl, dat de dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken jn binnenwateren, rivieren of meeren al leen dan recht op uitkeering, wanneer on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- óeeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, in het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor de<n) patiën ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn is „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niet wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10