Transferovereenkomst gesloten TATERDAG 15 JUNI 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 MET DUITSCHLAND In aansluiting op het communiqué betref fende het tot stand komen van een nieuwe tramsferovereenkomst met Duiitschland voor het jaar loopende van 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936 worden van offioieele zijde de volgende mededeelingen gedaan omtrent den inhoud van de getroffen rege ling. Tot goed begrip daarvan moge de vol gende algemeene opmerkingen daaraan voorafgaan. Toen in den zomer van het vorige jaar de thans ten einde loopende transferrege ling tot stand kwam, was het betalingsver keer tusschen Nederland en Duitschland nog niet aan een clearingverdrag gebonden. Spoedig daarna bleek echter, dat de beta lingsmogelijkheden van Duitschland in een snel tempo venminderden, zoodat, om erger te voorkomen, reeds in September het eerste clearingverdrag werd afgesloten, waardoor althans werd bereikt, dat de op brengst van den Duitschen export naar Nederland ook werkelijk geheel voor de be taling van Nederlandsche vorderingen op Duitschland zou worden aangewend. Sinds dien is herhaaldelijk gebleken, dat allen, die vorderingen op Duitschland hebben, zij het op grond van goederenleveranties, of wel dienstprestaties of credietgeving offers moeten brengen om evengenoemd beta lingsverkeer niet geheel te doen vastloopen. Hoewel niet kan worden ontkend, dat de fi- nancieele crediteuren van Duitschland reeds eerder in sterke mate door de steeds slechter wordende situatie zijn getroffen en bovendien aan grootere risico's zijn blootgesteld dan de andere groepen, zal het in het licht van bovenaangeduide feiten en van hetgeen overigens omtrent de ont wikkeling van de Nederlandsch-Duitsche clearing algemeen bekend is, geen verwon dering baren, dat thans, bij het sluiten van een nieuwe transferregeling, wederom ook door deze groep offers moeten worden ge bracht. Belanghebbenden dienen zich daar bij voor oogen te houden, dat deze offers thans in de eerste plaats ten goede komen aan het algemeen Nederlandsch belang, im mers daardoor wordt op den duur de clea- ring-situatie verbeterd, hetgeen in hooge mate noodzakelijk is omdat, naar gehoopt wordt, de situatie van den Nederlandschen export naar Duitschland daardoor gunsti ger zal worden of althans een verdere be perking van dezen export zal kunnen wor den voorkomen. In verband daarmede zij vermeld, dat tij dens de onderhandelingen ook nog een re geling op ander gebied tot stand is geko men, welke een verdergaande verbetering van de clearing beoogt. Bijzonderheden hieromtrent zullen binnenkort worden me degedeeld. Hierbij zij ten overvloede nog opgemerkt, dat evenals onder de vroeger transferover eenkomsten, geen enkele Nederlandsche schuldeischer verplicht is van de voor hem in deze overeenkomst bedongen voordeelen gebruik te maken, indien hij de daaraan eveneens verbonden nadeelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rechten tegenover zijn Buitsche schuldenaren geheel onver kort en valt hij onder de Duitsche wette lijke bepalingen, waarop het transfermora torium berust. Thans volgen de hoofdpunten van de nieuwe transferovereenkomst Betaling in contanten. Vorderingen van Nederlandsche schuld- eischers uit hoofde van renten, dividenden en de-gelijke opbrengsten zullen, voorzoo- ver de Duitsche debiteuren bij de Konver- sionskasse für deutsche Auslandsschulden betaald hebben, tot een bedrag van 3 y pet. per jaar getransfereerd worden. Huren en pachten zullen voor 4/5 gedeelte worden getransfereerd. Dividenden van kapitalen, die geen nominale waarde hebben worden hi het algemeen voor de helft getransfe reerd. Regeling boven het contanjte gedeelte. Voor opbrengsten boven het hierboven genoemde in contanten te betalen gedeelte geldt het volgende: Ten aanzien van obligatiëii, welke meer dan 3 y pet. rente dragen, zullen Neder landsche schuldeischers voor het meerdere, doch tot geen hooger rentebedrag dan 5V2 pet. in totaal, te hunner keuze kunnen ver krijgen: a. een op naam van den schuldeischer staande, niet verhandelbare chèque op de Konversionskasse, luidende in Reiehsmar ken welke voor de na te noemen doeleinden in Duitschland gebruikt kunnen worden. Deze marken zullen hierna Holland-mar ken genoemd worden, en/of b. „fundingbonds", uitgegeven door de Konversionskasse met garantie van de Duitsche Regeering, welke in guldens lui den, 4 pet. rente dragen, en een looptijd van 10 jaar hebben. De rente en aflossing dezer fundingsbonds worden door de Duit sche wet voor alle transferbelemmeringen gevrijwaard. Jaarlijks wordt een zeker vast bedrag voor amortisatie door aankoop be steed. De fundingbonds zullen verhandel baar zijn, zoodat verwacht mag worden, dat hier te lande voor deze bonds een markt zal ontstaan evenals in Engeland reeds voor de daar te lande uitgegeven bonds het ge val is. Ten aanzien van dividenden van aandee- len met nominale waarde zullen Neder landsche schuldeischers voor de helft van het verschil tusschen de getransfereerde 3 y pet. en het netto dividend „Holland marken" en/of Fundingbonds kunnen ont vangen, met dien verstande dat de totale betaling in contanten en in Holland-mar ken en/of Fundingsbonds niet minder dan 5 y pet. zal bedragen, tenzij het totale ge declareerde netto-dividend minder dan 5'/3 pet. mocht zijn. Ingeval derhalve 5% pet. of minder netto-dividend wordt gedecla reerd zal de Nederlandsche houder voor het volle bedrag boven 31/- pet. Holland- marken en/of fundingbonds kunnen ont vangen. Bij dividenden van aandeelen, die geen nominale waarde hebben, kunnen Neder landsche schuldeischers voor de helft van het bedrag boven de getransfereerde helft (dus voor y van de totale opbrengst) Hol land-marken en/of fundingbonds ontvan gen. Nederlandsche schuldeischers, die vast- rentende vorderingen hebben, welke niet in effecten belichaamd zijn, zullen voor het meerdere boven de getransfereerde 3 yK pet., doch tot geen hooger rentebedrag dan 51/» pet. in, totaal, Holland-marken en/of fun dingbonds kunnen ontvangen. Nederlandsche gerechtigden tot huren en pachten zullen voor het meerdere bo ven het 4/5 getransfereerde gedeelte, Hol land-marken en/of fundingbonds kunnen ontvangen. Zij, die Holland-marken en/of funding bonds aanvragen, zullen geacht worden af stand te hebben gedaan van het hun even tueel boven het maximum van de genoem de gazamenlïjke uitkeeringen toekomende. Voormelde aanvraag zal binnen één maand na het in ontvangst nemen van het in con tanten uit te betalen gedeelte dienen te geschieden op de wijze, zooals nader zal worden bekend gemaakt. Zij, die er van afzien het meerdere boven het getransfereerde gedeelte in Holland- marken en/of fundingsbonds te ontvangen, behouden hun aanspraken tegen de Kon versionskasse tot het bedrag hunner oor spronkelijke vordering met inachtneming van de thans gelidende Duitsche wettelijke bepalingen. Holland-marken. De z.g. Holland-marken kunnen door de Nederlandsche schuldeischer, op wiens naam de betreffende chèque luidt, in Duitschland worden gebruikt voor: a. betaling van reizen in Duitschland. Voor zakenreizen kunnen Holland-marken, die aan rechtspersonen toebehooren, uit sluitend gebruikt worden door firmanten of bestuurders. Voor niet-zakenreizen kun nen Holland-marken ook door familieleden en dienstpersoneel van den eigenaar ge bruikt worden. Het gebruik van Holland marken is per maand en per persoon tot Mk. 2000.beperkt. De Duitsche banken kunnen echter grootere bedragen uitkeeren, indien misbruik uitgesloten wordt geacht. b. voor betaling van alle Duitsche be- BINNENLAND c. voor betaling van reparaties, onder houd enz. van onroerende goederen; d. voor betaling van diensten, welke daarop betrekking hebben (b.v. beheers- of proceskosten). e. Voor ondersteuning aan familieleden of voor giften aan sociale, religieuse of der gelijke instellingen. Bovendien kunnen Holland-marken in Kreditsperrmarken worden omgezet (waar door zij verhandelbaar worden), indien gedurende 14 achtereenvolgende dagen te voren, de gemiddelde koers van Kredit sperrmarken in Amsterdam hooger was dan de gemiddelde koers van de fundingsbonds aldaar. Dawes- en Young-leeningen. Nederlandsche houders van Dawes- en Young-obligatiën zullen per jaar 31/, pet. geransfereerd krijgen. Het verschil tus schen deze Zy pet. en de oorspronkelijke rente zullen zij in een speciaal soort „Sperr- marken" kunnen ontvangen (zoogenaamde Dawes- en Young-marken"), welke ver handelbaar zijn en die gebruikt kunnen worden op ongeveer dezelfde wijze als „Re- gister-marken". Stillhalte. Voor de behandeling der renten op still- haltevorderingen is eveneens een regeling tot stand gekomen, waardoor de still-halt e- crediteuren mede bijdragen tot verminde ring der lasten. Nationaliseering der vorderingen. Niet alleen voor de vorderingen uit ef fecten, doch thans ook voor die uit andere beleggingsvormen, zal een gestreng onder zoek worden ingesteld of de vorderingen onder de regeling vallen, waarbij inzon derheid zal worden gelet op de vraag of een werkelijk Nederlandsch belang bij de uitbetaling betrokken is. Omvang der regeling. Onder deze Transferovereenkomst val len de vorderingen uit rente en dergelijke opbrengsten, die tusschen 1 Juli 1935 en 30 Juni 1936 opeischbaar worden en door de debiteuren aan de Konversionskasse be taald zijn. Ook vallen onder deze regeling de vorderingen, die na 1 Juli 1933 en op of vóór 30 Juni 1935 opeischbaar geworden zijn, maar door nalatigheid van den schul denaar of door eenigerlei andere oorzaak niet vóór 1 Juli 1935 aan de Konversions kasse betaald zijn. Bedragen boven Ay pet, die in de vorige (transferregeling onbetaald zijn gebleven. Voor bedragen boven Ay pet. was in de op 30 Juni afloopende Transferregelïnig een MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Het niet uitreiken van den C. W. van der Hoogt-prijs. Zooals is gemeld, had de commissie van schoone letteren van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde mr. H. Mars man voorgedragen voor den C W. van der Hoogt-prijs, voor zijn dichtbundel „Porta Nigra", doch had het bestuur der maat schappij tegen die bekroning overwegende bezwaren, omdat Marsman in de Groene Amsterdammer van 11 Juli 1931 een arti kel heeft geschreven, waarin het bestuur der maatschappij, de commissie voor schoone letteren en de maatschappij wer den becritiseerd. Het bestuur heeft aan de commissie een nieuw advies gevraagd, het welk zij weigerde. De „Utrechtsche Courant" publiceert het verslag van een onderhoud met mr H. Marsman. „Desgevraagd zeide mr. Marsman, dat hij vier jaar geleden in de Groene Amster dammer een fel artikel had gepubliceerd, waarin hij zijn bezwaren had blootgelegd tegen de toekenning van den C. W v. d. Hoogt-prijs aan den 60-jarigen Arthur van Schendel. Hij had daarbij als zijn meening verkondigd, dat z.i. deze prijs hem bedoeld leek als aanmoediging voor jonge schrij vers. Om een kwalificatie aan het adres der jongeren voer mr. Marsman in dat ar tikel vooral scherp uit tegen de Commissie voor Schoone Letteren, daaraan verbin dend enkele critische beschouwingen aan het adres der Mij. der Nederlandscne Let terkunde. Het kwam Mr. Marsman thans als hoogst zonderling voor, dat het bestuur hem nu, om dat vier jaar oude artikel, beboet heeft met duizend gulden. Zelfs een strafrech telijke vervolging wegens beleediging zou vermoedelijk heel wat voordeeliger zijn uitgekomen. De commissie voor Schoone Letteren heeft loyaal gehandeld, doch het bestuur heeft zich, naar de feiten aantoonen, alleen door rancuneuze gevoelens laten leiden. „Porta Nigra" had den 1000 prijs gekre gen, als Marsman het maar niet had ge schreven. Dat bestuur had echter volgens Mr. Marsman alleen een bemiddelende taak bij de' verleening van den letterkun digen prijs van C. W. van der Hoogt. Deze dienende functie heeft het misbruikt om persoonlijke wraakgevoelens te voltrekken. Mr. Marsman verklaarde niet op de hoog te te zijn van den tekst van het legaat-v. d. Hoogt. Het is best mogelijk, dat juridisch het bestuur het laatste woord heeft, maar dat bestuur had moéten bedenken dat het hier niet een prijs van de eigen Maatschap pij had uit te geven, doch een letterkundi gen prijs, door een derde uitgeloofd. Deze derde maakt daarbij gebruik van de dien sten der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Wat gebeurd is, zou mr. Mars man willen noemen „De wraak der la keien". Naar het „Hbld." verneemt, is prof. dr. J. de Vries afgetreden als voorzitter van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde in verband met de beslissing in zake den Van der Hoogt-prijs. uitkeering voorzien, welke als gedeeltelij ke amortisatie van de hoofdsom zou die nen. Deze regeling is op grond van de on gunstiger geworden deviezen-situatie in Duitschland, die inmiddels een regeling van het Nederlandsch-Duitsche betalings verkeer door een clearingverdrag noodza kelijk maakte, niet tot uitvoering gebracht kunnen worden. Thans is overeengekomen, dat in plaats daarvan Nederlandsche schuldeischers voor de nog steeds openstaande bedragen boven Ay pet., Holland-mark en'en/of „Kredit sperrmarken" (die verhandelbaar zijn), kunnen ontvangen, doch tot geen hooger rentebedrag dan 6 pet. in totaal. Dollar-coupons, vervallen in het eerste halfjaar van 1934. Nederlandsche houders van dollar-cou pons, vervallen in het eerste halfjaar 1934, die 30 pet. in contanten en 70 pet. aan ge nationaliseerde scrips hebben ontvangen, kunnen deze scrips inwisselen tegen: „Holland-marken", tot een bedrag gelijk aan de nominale waarde der scrips en/of „Kreditsperrmarken" (welke verhandel baar zijn) tot de nominale waarde der scrips. Eventueel kunnen zij betaling uit de clearing verkrijgen in guldens tot de te genwaarde van de helft der nominale waarde der scrips, onder afstand van de andere helft; deze betaling kan slechts dan geschieden, indien in de herfst of het laat ste gedeelte van 1935 een belasting van de clearing met deze bedragen toelaatbaar blijkt. Verwisseling van beleggingen. De mogelijkheid van verwisseling van verschillende soorten beleggingen onder ling, mits aan zekere eischen wordt vol daan, is verruimd. Technische uitvoering. De technische uitvoering is, voorzoover de uit effecten voortspruitende vorderin gen betreft, opgedragen aan de Vereen i- ging voor den Effectenhandel, en voorzoo- ver de niet in effecten belichaamde vorde ringen betreft, aan den Postchèque- en Gi rodienst. Hieromtrent zullen, zoodra alle desbe treffende uitvoeringsmaatregelen vastge steld zullen zijn, nadere mededeelingen worden gedaan. DE VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. N.S.B.-leden, te verkiezen bij besluit van den leider. „Bij besluit van den Algemeen Leider van 12 Juni 1935" zoo lezen wij in het orgaan der N.S.B. „zijn aangewezen om zitting te nemen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal: 1. het lid M. graaf de Marchant et d'An- sembourg te Amstenrade, gewestelijk com missaris der N.S.B. in de 3e inspectie; 2. het lid mr. A. J. van Vessem te Utrecht rechtskundig raadsman der N.S.B.". En nadat van beiden een levensbeschrij ving gegeven is, lezen wij nog: „Het woord is nu aan onze Statenleden in de provinciën Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Noord-Holland en Fries land, wier eerste taak het zal zijn de eer ste N.S.B.-ers in de Eerste Kamer te bren gen. „Wij twijfelen er niet aan of zij zullen er een eer in stellen juist deze bekwame kameraden de him aangewezen plaats te doen innemen". SPOORWEGTEKORTEN HOOGER. De Staat moet ruim 32 millioen bijpassen. Het dóór de Nederlandsche Spoorwegen in 1934 geleden verlies bedraagt 30.798.146 waarvan voor rekening van de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij komt 22 y pet. of 17.110.090. Ingevolge art. 8 (2) der Overeenkomst 1920 H. S., nader gewijzigd bij overeen komst 1931, H. S. moet de Staat der Neder landen een bedrag van 18.010.091 uitkee ren. De winst- en verliesrekening sluit dan met een winst van 900.000. Van het door de Spoorwegen in 1934 ge leden verlies komt voor rekening van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 18/40 H of 13.688.073. Ingevolge Art. 8 (2) der Overeenkomst 1920 S. S. moet de Staat der Nederlanden een bedrag van 14.408.073 uitkeeren. De winst- en verliesrekening sluit dan met een winst van 720.000. In totaal zal de Staat dus over 1934 een bedrag van 32.418.163 moeten uitkeeren, tegen 28.690.971 in 1933. PRINSES JULIANA IN FRIESLAND. Op haar rijtoer door het Oostelijk ge deelte van de provincie Friesland is Prin ses Juliana enthousiast door de bevolking ontvangen. Hoewel het bezoek een onof ficieel karakter droeg, waren de bewoners van de plaatsen, waar H. K. H. passeerde, niet die meeiaing toegedaan en hebben Prinses Juliana een allerhartelijkste ont vangst voorbereid. Te elf uur stond op het Hofplein te Leeuwarden een groote menigte opgesteld," welke de Prinses lang en luide toejuichte. Overal langs den Groninger straatweg stond de plattelandsbevolking H. K. H. op te wachten. In Berghum leek het een waar Oranje feest. Overal hingen de vlaggen uit, waar onder zeer veel oranje. Luid werd H. K. H. toegejuicht. In Nijega bracht men haar op andere wijze hulde. Men had hier vloer kleed en over den weg gelegd om zoo zijn aanhan kelijkheid te betuigen. In Drachten was de schare nauwelijks te houden. Men drong tusschen den politie auto en den koninklijken auto iii en wist van geen wijken. De koninklijke auto was gedwongen te stoppen en op dit moment werden door een meisje bloemen aan de Prinses aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankte H. K. H. voor zooveel trouw en liefde. Zonder moeite kon de auto daarop Drach ten verlaten. De bevolking was thans te vreden gesteld. Te Duurswoude werd in het bosch en kele oogenblikken gepauzeerd, waarna de tocht voortgezet werd naar Gorredijk. Overal stonden enthousiaste scharen langs den weg. In huize Oranje Woud werd de thee ge bruikt. Burgemeester J. J. G. S. Falkena van Heerenveen in ambtsgewaad sprak de Prinses toe. Het geheele dorp was ver sierd met rood-wit-blauw en oranje-vlag gen. Tenslotte ging de tocht over Akrum naar Leeuwarden. Hier werd overal langs den weg de Prinses hulde gebracht. Heden gaat de weg over Franeker en Harlingen via den afsluitdijk naar Am sterdam. KROONPRINS ÏBN SAOED OP SCHIPHOL. i Begeleid door den heer A. Plesman heeft kroonprins ïbn Saoed van den Hed- jaz Vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan Schiphol. Hier werd de Arabische prins ontvangen door burgemeester de Vlugt. De kroonprins bezichtigde den tech- nischen dienst van de K.L.M. en de han gars, waarbij hij veel belangstelling toonde voor de F 22 (Papegaai) en het Douglas- vliegtuig „Oeverzwaluw", dat Zaterdag naar Indië vertrekt. Met de drie-motorige F 12, de „Ibis", on derging de Arabische kroonprins de lucht doop met een korte rondvlucht over Am sterdam. Om even na half één vertrok de kroon prins van Arabië weer van Schiphol, na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn opgetogenheid over hetgeen hem en zijn gevolg geboden was. De Arabische gasten vormden een schil derachtige groep in het landelijk tafereel van het vliegveld Schiphol. De slanke fi guur van den kroonprins was gekleed in witte onder-burnoes met bruin overkleed en met zijn Arabisch hoofddeksel was hij een markante figuur, die de algemeene aandacht trok. Zijn assistent, directeur van buitenland- sche Zaken, en de lijfarts waren op gelijke De verlaagde melksteun Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat uit de kringen der veehouders te gen de wijziging in de melksteunregeling wordt geprotesteerd. Het feit, dat slechts gemiddeld 89 pCt. van de hoeveelheid melk wordt gesteund, die in vroegere jaren was afgedragen, zal wel een enorme vermeer dering van administratie met zich brengen, maar heeft practisch slechts tot gevolg, dat er niet meer steun wordt genoten dan ver leden jaar. Want voor deze 89 pOt. is de steun verhoogd, zoodat deze precies even veel bedraagt als het vorige jaar voor alle geleverde melk werd genoten. Zou een veehouder dus evenveel melk produceeren als verleden jaar het geval was, dan krijgt hij precies evenveel steun als toen uitgekeerd. Alleen wordt die steun nu verrekend over 89 van, de 100 liter, en voor de laatste 11 liter krijgt hij de markt prijs. Dit zal den man stellig niet afschrik ken, want hoe laag die vrije prijs ook is, hij blijft toch in ieder geval hooger dan het weinig je, dat hem deze laatste 11 liter kost, en dat uitsluitend wordt 'bepaald door een beetje meer veevoeder, dat hij moet koopen. Met y cent per liter vrije prijs wordt daar nog aan verdiend, wanneer de berekening der regeering goed is en de steun voldoende opbrengt om alle vaste lasten van het bedrijf te bestrijden. Erger wordt het voor die veehouders, die meer melk produceeren dan in de af- geloopen jaren, en dit is voor het groot ste deel onzer melkproducenten het geval. De Crisis Zuivelcentrale heeft er in haar eerste driemaandelijksoh rapport aan de Staten-Generaal reeds op gewezen, dat er zoo een abnormaal groot aantal kalveren was, dat binnen enkele jaren aan de melk productie zou "gaan deelnemen. Welnu, die jaren zijn thans verstreken, de kalveren zijn koeien geworden, die zelf reeds heb ben gekalfd, en de melkplas is er. Men heeft blijkbaar in regeeringskringen geen mogelijkheid gezien, ondanks alle afslach tingsmaatregelen, om dezen melkstroom tijdig te keeren. Wanneer thans 89 pCt. van de ten vorigen jare gesteunde hoeveelheid melk wordt gesteund, en de veehouder pro duceert 10 pCt. meer dan verleden jaar, dan worden van elke 110 liter slechts 89 gesteund, en dan wordt de gemiddelde prijs van alle melk lager dan verleden jaar het geval was, ja, dan ontvangt hij, gezien de uitserst lage vrije melkprijs, nauwelijks meer dan verleden jaar het geval was. Dat is een groote tegenvaller voor hen, die gehoopt hadden nu eindelijk eens*uit de zorgen te komen, nadat zij jarenlang huil jong vee hadden gevoederd en opge fokt, zonder er eenig profijt van te heb ben. De kans om bet hoofd eindelijk eens boven water te krijgen is verkeken; onze veehouders zijn door de crisismaatregelen nooit uit hun zorgelijk bestaan verlost, zoo- als met andere groepen landbouwers wèl het geval is geweest, en voor de toekomst deze mogelijkheid afgesneden. Men behoeft echter niet te denken, dat deze maatregel den melkstroom zal helpen indammen. Hoe men de zaak ook wendt of keert, het blijft voor den veehouder het minst onvoordeelig om zooveel mogelijk melk te produceeren, tenminste in bijna alle gevallen. En zeker nu, in de zomer maanden, zoolang het vee in de wedde is, bestaat er, practisch gesproken, zelfs geen mogelijkheid om de melkproductie te ver minderen. De koeien in de wei op gras rantsoen te stellen is nog niet voorgeschre ven, en zou ook met alle controleurs van de crisisorganeri niet door te voeren zijn. De 11 pCt. vermindering in vergelijking met verleden jaar, of wel 20 en meer pro cent in vergelijking met de huidige pro ductie, moeten dus in de wintermaanden warden gevonden, wanneer het vee toch, met krachtvoer zelfs, al minder melk geeft dan 's zormers. Dat zou dus een verminde ring zijn gedurende de stalmaanden van misschien wel de helft, als men op het pro- ductiepeil van verleden jaar minus 10 of 11 pCt. wil afdalen. Het is de vraag, of men een dergelijke vermindering kan be reiken, ails men in het geheel geen kracht voer geeft in de wintermaanden, de vraag erbuiten gelaten, dat zulks om andere re denen niet mogelijk is. Wat uit de kringen der deskundigen reeds herhaaldelijk, van het begin af, is betoogd, blijkt thans weer overduidelijk: Het is onmogelijk den melksttroom te be perken beneden het maximum, dat de be staande veestapel naar physieke mogelijk heid kan voortbrengen. Het volgende jaar zal er weer meer melk worden geprodu ceerd dan dit jaar, als geen natuurrampen O. algemeen bankroet der veehouders dit verhinderen. De oplossing van het melkvraagstuk kan nooit gezocht worden langs den weg van vermindering der melkproductie, maar uit sluitend op den weg van vermeerdering van het boterverbruik in het binnenland, en zoo mogelijk van den export van zuivel producten. Prijsverlaging in het binnenland is dus de eerste vereischte voor iedere op- wijze gekleed, terwijl de leden van de lijf garde zwarte burnoesen droegen. De heeren genoten blijkbaar van het zit je op het terras van Schiphol, terwijl de muziek gebroadcast werd van den ver keerstoren. Zij volgden het komen en gaan van Fokkers, Douglas-machines en buiten- landsche vliegtuigen, waaronder ook de 4-motorige F 22 „Lappland" uit Zweden. Van Schiphol begaven de Arabische gasten zich weer in hofauto's naar Am sterdam, naar de Nederl. Handel Mij., waar de lunch gebruikt werd. Vandaar keerde men terug naar Den Haag, om met den trein van 5.26 naar Brussel te vertrekken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6