i i t ZATERDAG 15 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 BUITENLAND VOLKENBOND. PROF. AALBERSE OVER DEVALUATIE. Devaluatie kan de redding niet brengen. De Nederlandsche regeerin gsgedelegeer- de, professor Aalberse, heeft bij de alge- meene beschouwingen over het jaarrapport van Butler op de internationale arbeidscon- ferentie een redevoering gehouden, meldt de „Msb- correspondent. Professor Aalberse kon zich niet vereeni gen met het veel te simplistische pleidooi van Butler over de theorie, dat vermeerde ring van koopkracht het beste middel is tot bestrijding van de wereldcrisis. Evenals verleden jaar meent professor Aalberse ook thans nog, dat zoowel de koopkracht-theo rie ais de tegenovergestelde theorie, volgens welke voortdurende loondaling de oplossing van het vraagstuk kan brengen, beide veel te cimplistiseh zijn. Ditzelfde geldt ook voor de devaluatie- theorie. Professor Aallberse meent, dat in eenig land, door op een bepaald oogenblik tot devaluatie over te gaan, wel voor eeni- gen tijd eenige verzachting van de moei lijkheden zal verkregen worden, de uit- voermogelijkheden worden er tijdelijk door verhoogd. Echter slechts tijdelijk, niet al leen, omdat andere landen aanstonds te genmaatregelen nemen, doch ook omdat men, om te kunnen uitvoeren, ook moet in voeren en men in de gedevalueerde munt meer moet gaan betalen, voor wat men in voert dan vroeger. Landen als Zwitserland en Nederland, die bijna alle grondstoffen uit het buiten land moeten betrekken, hebben dan ook nog steeds geen heil er in kunnen zien, de goudbasis van hun munt te verlagen. Indien thans in Nederland en Zwitserland de toestand ten aanzien van de werkloos heid ongunstig geworden is, is dit volgens professor Aalberse niet zoozeer de schuld van het vasthouden aan den gouden stan daard, doch veeleer van het feit, dat de andere staten steeds meer him grenzen voor het ruilverkeer hebben afgesloten en dat vooral kleine staten hiervan de groote moeilijkheden ondervinden. Devaluatie zou in dezen toestand geen blijvende verbetering kunnen brengen. Pro fessor Aalberse meende in dit verband nog te mogen herinneren aan de zeer ernstige waarschuwing van den Duitsdher, dr. Des- sauer, die deze enkele jaren geleden heeft gegeven, dat het muntwezen geen veld is, waarop proefnemingen mogen gedaan wor den; DlllTSCHLARD. DE LUDENDORFF-BEWEGING. Nieuwe aanvallen tegen de Kerk op een vergadering te München. Scherpe aanvallen op de Katholieke Kerk werden Donderdagavond in een te Mün- chen gehouden massa-vergadering gedaan door dr. Engel, den leider der heidensche beweging van Ludendorff. Zijn betoog wend door de talrijke aan wezige nazi's stormachtig toegejuicht. De vergadering had een semi-officieel karak ter en beteekent een hervatting van de ver volging der Katholieken in ZiukL-Duitseh- land. Onze aanval is gericht op alle Katholie ken, die hun trouw belijden aan de Kerk van Rome, verklaarde Engel o.a. en hij voegde er aan toe: Het nieuwe Duitsche Rijk wordt bedreigd door het politieke Ka tholicisme, dat de denkbeelden van een to talen staat en de theorie der rassen denk beelden die voor een zuiver en overwin nend Duitschland noodzakelijk zijn niet erkent. Toen de naam van Kardinaal Fauöiaber werd genoemd, kwamen uit alle deelen der zaal kreten los als: „Hang hem op" en toen de spreker zinspeelde op de verschillende Katholieke leiders, werd geroepen: „Stuur ze naar Rome terug". Wordt Peking heden bezet? Uit Peking wordt gemeld, dat in buiten- landsche kringen aldaar thans wordt beves tigd, dat dertien treinen met Japansche mi litairen en artillerie, in totaal een brigade, via Sjanghaikwan het gedemilitariseerde gebied van Noord-China zijn binnengedron gen. De Japanners hebben op eenige kilo meters ten Zuiden van den Grooten Muur een kamp opgeslagen. Men verwacht naar Reuter meldt dat zich nog hedenavond een afdeeling van Tsjingwangtau uit waar 800 Japansche sol daten zijn geland, op weg naar Peking zal begeven. Japansche vliegtuigen zijn heden reeds ten Zuiden van Peking gesignaleerd. Verder wordt gemeld, dat op last van den chef van den generalen staf van het Kwan- toeng-leger, de spoorlijn PekingTienstsin door Japansche troepen volgens een vastge steld plan wordt bezet. De bezetting zal op 23 Juni voltooid zijn. In alle gebieden die thans door Japansche troepen bezet zyn, zijn organisaties der Kwo-mintang ontbonden, waarbij als reden werd opge geven, dat de Kwo-min-tang de aansticht- ster is van de anti-Japansche actie in China. CHINA. HET OPDRINGEN VAN JAPAN. Een protest van China. De Chineesche regeering heeft, naar Reuter meldt, tot de Wester sche mogend heden dringende protesten gericht in ver band met de jongste gebeurtenissen in Noord-China en speciaal geprotesteerd te gen het optreden der Japansche militairen, dat als een flagrante schending van het ne- .genmogenidhedenverdrag wordt beschouwd. De Chineesche gezant te Londen heeft de laatste dagen verscheiden bezoeken ge bracht aan het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en daarbij duidelijk te kennen gegeven, dat China geen nieuwe concessies aan Japan kan doen. Naar Reuter van Chineesche zijde ver neemt, heeft de gezant gisteren de Britsche regeering gepolst over de mogelijkheid van Britschen steun bij China's verzet tegen Japan; onlangs was een eerste demarche in die richting gedaan. Daar China niet meer bereid is de Ja pansche eischen, die volgens zijn meening steeds verder gaan, te aanvaarden, is het van oordeel, dat het thans de taak der be langhebbende mogendheden is om de Ja pansche actie te beperken. Op gelijke wijze zou ook de Amerikaansohe regeering zijn gepolst Volgens Reuter heeft de gezant te Londen echter niet de verzekering ontvan gen, waarom hij heeft gevraagd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE RAMPTEREINSDORF TOT HEDEN 45 LIJKEN GEBORGEN. Groote wanorde. De speciale verslaggever van het Duit sche Nieuwsbureau heeft gistermiddag op nieuw een bezoek aan het terrein van de ramp gebracht. Nog steeds, zoo meldt hij, stijgt rook uit de puinhoopen op en alleen ingenieurs en leden van de reddingsploe gen worden tot het centrale punt van de ramp toegelaten. Daar liggen in groote wanorde door elkaar stukken ijzer, ge sprongen ketels en groote cylinders, waar in zich zuren hébben bevonden. Het is nauwelijks te begrijpen, dat 24 uur geleden daar menschen druk aan het werk waren. Ontploffingen zijn nog steeds mogelijk en daarom zijn de strenge ordemaatregelen ook den geheelen dag gehandhaafd. Tusschen de puinhoopen bewegen zich de redders, leden van het Roode Kruis en ar beiders, die naar him omgekomen kame raden zoeken. Aan de vele standpijpen zijn brandslangen bevestigd, zoodat bij het min ste alarm direct water kan «worden gege ven. Uit de puinhoopen zijn tot ruu toe, naar de directie mededeelt, 46 lijken geborgen. Het aantal dooden is echter in elk geval hooger. Slechts achttien lijken konden tot nu toe geïdentificeerd worden. Heldenmoed. Met groote tegenwoordigheid van geest hébben de arbeiders, toen de catastrofe plaats had, alles gedaan, om een uitbrei ding van de ramp te voorkomen. Er zijn tal van gevallen van opofferingsgezindheid te vermelden. Een zeer groot gevaar vorm den eenige groote reservoirs met ontplof- fingsmiddelen, die steeds onder bewaking staan. Direct na de eerste ontploffing dron gen verscheiden arbeiders het gebouw bin nen, waarin deze reservoirs staan, om hun kameraad te redden. Op hun geschreeuw kwam de man te voorschijn, die mededeelde niet weg te willen gaan, voordat de geheele installatie onder water was gezet. Door deze trouwe plichtsvervulling is een uitbreiding van de ramp en van het aantal slachtoffers voorkomen. Vele werklieden, die hun ateliers tijdig hadden verlaten, drongen, ondanks de rond vliegende glasscherven en steenen, waar door velen verwondingen opliepen, de an dere gebouwen binnen, om de ongelukkigen te redden, die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen brengen. Ook de bevolking en de ordebewaarders hebben blijk gegeven van groote offervaar digheid. Diegenen, die him schoenen had den moeten achterlaten, werden in de om geving van nieuw schoeisel voorzien. De menschen, die niet naar huis konden terug keer en, omdat him fietsen in de bergplaat sen waren vernield, kregen onderdak in Wittenlberg. Slagers en restauranthouders zorgden met steun van het abattoir voor eten. De loonen werden uitbetaald in de arbeidsbeurzen of in het open veld. Tegen de middag arriveerden de minis ter van Binnenlandsohe Zaken, Frick, en generaal Daluege in de fabriek. Er werd toen al weer gewerkt in de werkplaatsen, ook door een groot aantal lichtgewonden, die niet weg wilden blijven, hoewel zij toch hun loon uitbetaald hadden gekregen. Over al zijn verder menschen aan den arbeid om de aangerichte schade te herstellen. Is «Ie officieele doodenlijst te laag? Menschen, die in de buurt van de fabriek wonen, waar de ontploffing plaats vond, schatten het aantal slachtoffers veel hooger, dan de officieele opgave. Een der bewo ners verklaarde: „Er zijn minstens 500 doo den en gewonden". De autoriteiten nemen het strengste stil zwijgen in acht over de ramp en gistermor gen werden alle telefonische gesprekken van buitenlandsche correspondenten, die het aantal slachtoffers hooger schatten, dan de officieele instanties, afgebroken. BOOT MET 16 PERSONEN IN SEBERIë OMGESLAGEN. Alle opvarenden verdronken. Uit Blagowesjensk (Siberië) wordt ge- meldt, dat tijdens een hevigen storm op de er de Seja een boot met 16 personen is omgeslagen. Alle opvarenden zijn verdron ken. SLEEPBOOT GEKAPSEISD. Aan de Noorsche kust is een sleepboot gekapseisd. Vier opvarenden zijn daarbij om het leven gekomen. ORKAAN IN SOVJET-REPUBLIEK. In het district Belobeisk in de sovjet-re publiek Bosjkir heeft een orkaan, welke 28 minuten duurde, groote verwoestingen aan gericht. Ten gevolge van den hagel werd de nieu we uitzaai bijna geheel vernield. Veel vee kwam om en ook menschenlevens zijn te betreuren. Door een wolkbreuk spoelde bouwmate riaal over een afstand van 10 K.M. weg. Boomen werden ontworteld. De regee ring heeft buitengewone hulpmaatregelen voor het geteisterde gebied gelast. NOODWEER IN GUATEMALA. Boven de hoofdstad heeft zich gisteren een buitengewoon hevig on wed er ontlast, dat gepaard ging met ontzettenden regen val. Gedurende verscheidene uren waren de lichtleidingen gestoord. Bij de Sebas- tiaansbrug werd het water opgestuwd, zoo dat het over de brug sloeg en het verkeer stilgelegd werd. NIEUWE BOTSINGEN TE BELFAST. Gisteren hebben te Belfast opnieuw bot singen plaats gehad tusschen de politie en betoogers, die hadden deelgenomen aan een conferentie van de Protestantenliga van Ulster. De onruststokers wierpen rui ten in en sloegen de meubelen stuk. Ook werd van de vuurwapenen gebruik ge maakt, waarbij een politieman gewond werd. Een gearresteerde werd door de me nigte met geweld bevrijd. GEMENGDE BERICHTEN KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN WIELRIJDER AANGEREDEN. Gistermiddag tegen twaalf uiur is de landbouwer M. Hooyer uit Wekerom, die zich op de fiets bevond, op den weg nabij zijn woonplaats, bij het oversteken door een auto, die hij niet had zien aankomen, aan komen, aangereden. Hij vloog dwars door de zijruit en bekwam een schedelbasisfrac- tuur, verschillende hoofdwonden en voorts een enkel- en vermoedelijk ook een wervel- fractuur. In ernstigen toestand is het slacht offer naar het Juliana Ziekenhuis te Ede vervoerd. ONGEVAL IN DE RDAMSCHE HAVEN. Stoker verdronken. Toen gisteravond de sleepboot „Wingi" ligplaats ging nemen bij de voormalige werf van Piet Smit aan den Kreekweg te Rotterdam, wilde de 42-jarige stoker I. Eikenhout overspringen op een andere sleepboot, nog vóór het eerste vaartuig vast lag. Hij sprong mis, geraakte te wa ter en zonk, vermoedelijk doordat de schroef van de sleepboot een sterke beroe ring in het water veroorzaakte. De politie heeft geruimen tijd in de om geving gedregd en het gelukte haar ten slotte, het lijk van den stoker op te halen. De man, die gehuwd was, woonde in de Zwijnenstraat te Rotterdam. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Gistermiddag is te Apeldoorn de 20-jari- ge schippersknecht R. Sempel van de loop plank naar een motorboot in het Apel- doornsoh-Dierensche Kaneel gevallen en verdronken. SLEEPSCHIP OMHOOG GEVAREN. En doormidden gebroken. Het op weg naar Selzaete zijnde Belgi sche sleepsohip Paula Jean is op een mid delplaat bij Terneuzen geloopen en om hoog gevaren en blijven zitten. Assistentie wordt verleend door een zevental sleep- booten, doch deze zijn niet in staat geble ken het schip weer vlot te trekken. Daar het water vallende is, verkeert het schip in een niet ongevaarlijke positie, daar kans op breken niet uitgesloten is. De „Paula Jean" die ongeveer 1400 ton meet, is geladen met steenkolen. Nader wordt gemeld, dat het schip gis teravond omstreeks zeven uur gescheurd en doormidden gebroken is. Het water is in den roef en in de achterste ruimen door gedrongen. De firma v. d. Tak en Co. zal vandaag trachten het schip vlot te krijgen. In verband hiermede is het bergingsvaar tuig „Phyllis Hudson" ter plaatse aange komen. Getracht wordt de lading die uit pufkolen bestaat, te bergen en het water uit het schip te «pompen, waardoor het lek gedicht zal kunnen worden. De opvarenden zijn in veiligheid. DE ONTHULLINGEN UIT OSS. Wederom een misdrijf waarvan niets bekend was. Nadat P. de B. gistermorgen in de mare chausseekazerne te Uden den moord op zijn neef Gerrit had bekend, heeft hij nog een bekentenis afgelegd over een misdrijf van de bende, dat nooit ruchtbaar is geworden, meldt het „Vad.". De bandieten hadden indertijd van welin gelichte zijde bericht ontvangen dat de landlbouwer v. d. Elzen, wonende op de buurtschap de Hoeve te Uden, veel geld in huis zou hebben en onmiddellijk werden plannen gesmeed om hem er van te ont doen. Daar het ter plaatse vrij dicht be bouwd is, achtte men het gevaarlijk om de familie v. d. E. te overvallen en het com plot besloot daarom den meer en meer ge- bruikelij'ken weg te volgen en een naburig huis in brand te steken. Het was dan vrij wel zeker, dat de bewoners hun buren zou den gaan helpen en yvan die gelegenheid zou men gebruik maken om binnen te slui pen en de buit te bemachtigen. Het plan zou worden uitgevoerd door P. de B., de Ceel, de Rut en de jonge Toon de Soep. Op Zaterdagavond 17 Februari van het vorige jaar begaf het viertal zich naar Uden, waar men de boerderij van De Groot, die dicht bij de hofstede van v. d. Elzen was gelegen, in vlammen zou doen opgaan. De brand werd door de Ceel gestookt en in een minimum van tijd' brandde de boerde rij als een fakkel. Het gezelschap had evenwel pech. In de eerste plaats verlieten niet alle leden van het gezin v. d. Elzen het huis, om naar den brand te gaan kijken en bovendien zetten de vlammen de omgeving in zulk een zee van licht, dat men onmogelijk het huis on gemerkt kon binnensluipen. Toen kort na het uitbreken van den brand bovendien de marechaussee nog ter plaatse verscheen, achtten de brandstichters het raadzaam maar spoedig den aftocht te blazen. De be huizing van De Jong is tot den grond afge brand en tot heden was de oorzaak onop gehelderd gebleven. Juist op tijd ingegrepen. Naar wij vernemen blijft B. uit Veghel nog steeds ontkennen, dat hij P. en G. de B. destijds opdracht heeft gegeven tot brand stichting in zijn bakkerij te Megen. De po litie heeft met de arrestatie van B. juist op tijd ingegrepen, want de aangehoudene had reeds maatregelen getroffen naar el ders de wijk te nemen. Uit alles blijkt, dat hem na de bekentenissen van de Ossche misdadigers de grond te Veghel te warm onder de voeten werd. Twee dagen voor zijn arrestatie had hij zijn hotel Veghel aan derden verhuurd. WOEDENDE SCHIPPERS. Schip van concurrent met steenen bekogeld. Teneinde het bevrachten van schepen tegen lagere tarieven, dan voor de bevrach- tingscommissie ingesteld, te voorkomen, hebben de schippers in het gebied van de bevrachtings-commissie Nijmegen eenige weken geleden een eigen controle-dienst in- Donderdag is het daarbij tot een incident gekomen. De controle-boot arriveerde nJ. Donderdagavond bij de steenfabriek „De Vlietberg", onder de gemeente Ubbergen, waar een schipper ligplaats had, dien men er van verdacht vracht te hebben aangeno men beneden den prijs. Eenige schippers begaven zich van de controle-boot aan land ai een van hen wilde de loopplank van het bedoelde schip opgaan teneinde van den schipper inlichtingen in te winnen. Deze bleek echter niet van plan iemand op zijn schip toe te laten. Hoe het verloop van zaken nu precies geweest is, staat nog niet vast, maar in elk geval werd door het gedrag van den schipper de woede van de schippers aan den wal opgemerkt, die ver volgens het schip met steenen bekogeld hebben. Vooral de kajuit, waarvan de ruiten en paneelen werden vernield, moest het daar bij geducht ontgelden. Thans heeft de poli tie dit geval iin onderzoek. „Tel.". MOORDAANSLAG TE ALBLASSERDAM. Het slachtoffer niet levensgevaarlijk gewond. Donderdagavond omstreeks halfzeven heeft de 60-jarige H. D., zonder beroep, wonende te Alblasserdam een aanslag ge pleegd met een geladen revolver op den 32-jarigen P. G. V., van beroep veekoop man, wonende te Willige Langerak. Enkele voorbijgangers zagen den vee koopman met bloedend hoofd uit het huis van D. vluchtten. V. was bij D. op bezoek. Er was een ruzie en een handgemeen ont staan om een geldkwestie. Plotseling trok D. een revolver en schoot op V„ die niet levensgevaarlijk in den rug werd getroffen. Deze vluchtte door het raam omdat de deur gesloten was en liep daarbij nog eenige wonden op. Het slachtoffer had de revol ver, die hij aan D. had weten te ontrukken, in de hand en zette het op een loopen. Bij het raadhuis wist men hem te grijpen en zij brachten hem, geheel overstuur in het raadhuis, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dr. A. de Haan constateerde dat V. geen levensgevaarlijke verwonding had opge- loopen. De burgemeester heeft den dader, die in middels was gearresteerd, een verhoor afge- genomen. De dader bekende volledig. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam gesteld. De revolver waarmede de aanslag is gepleegd, is in be slag genomen. Het slachtoffer is per auto naar rijn woning vervoerd. „Vad." gtoge® oPSe6p0°T^ «rtot S-\ dut' wW,W OS'"*"»8- o«ten\ 1300.GESTOLEN. Naar eerst thans bekend wordt is een dezer dagen in den laten avond in de wo ning van den gehuwden mijnwerker O., wonende Stationsstraat te Beek (Limburg) een som gelds ontvreemd ten bedrag van 1300.Dit bedrag, dat deze zorgvolle huisvader met groote opofferingen heeft vergaard ten einde binnenkort een zaak te kunnen beginnen, was in contanten in huis bewaard en opgeborgen in een blik ken trommel. Tijdens de afwezigheid van het gezin moet de diefstal door een goede bekende zijn gepleegd. Toen de bewoners thuis kwamen vonden zij de voordeur ge opend. Echter is op het geld niet direct acht geslagen, zoodat de diefstal eerst la ter ontdekt is. De sleutel van de geldkist was geborgen in een nevenvertrek en is wederom op dezelfde plaats gedeponeerd. De geldkist zelve was onder kleeren e.d. verborgen. Men heeft nog geen aanwijzin gen omtrent den dader of de daders. JACHT OP EEN BERUCHT MISDADIGER. Nu de politie door de arrestatie van V., geboortig uit Beek, te Maastricht en van S. te Lutterade, welke beiden zijn opge sloten in de strafgevangenis te Roermond, volkomen zekerheid heeft gekregen, dat de 36-jarige J. H. te Beek, de dader is van talrijke diefstallen, welke gedurende den laatsten tijd zijn gepleegd in Zuid- en Mid den-Limburg, maakt zij in samenwerking met de marechaussee sedert eenige dagen ijverig jacht op dit gevaarlijke sujet. De gearresteerden hebben als medeplichtigen van J. H. een bekentenis afgelegd. J. H., die een zwerver is, is den laatsten tijd een gevaarlijk individu geworden. Hij wordt door de politie tevens verdacht van de en kele maanden geleden te Geleen gepleeg- den overval met berooving en van de al daar en in tal van andere Limburgsche plaatsen gepleegde kerkdiefstallen. J. H., die nog slechts enkele maanden geleden wegens zijn actieven smokkelhan del het verblijf, aldaar is ontzegd, wordt thans, in de veronderstelling, dat hij om deze reden gezocht wordt, door tal van ge zinnen in bescherming genomen, bij welke hij in schuren, stallen enz. nachtverblijf krijgt. Aangezien de man, zooals gezegd, aan tal van andere delicten debet is, rekenen de politie-autoriteiten op de medewerking van de bevolking. J. H. slaapt geregeld in de open lucht, in de veldgewassen. Overal ziet men hem op duiken, doch in zijn schuwheid weer even snel verdwijnen. Alle huiszoekingen bij nacht en ontij bleven tot heden vruchte loos. De opsporingen worden echter met kracht voortgezet. Te bevoegder plaatse worden gaarne mondelinge of schriftelijke aanwijzingen omtrent den gezochte inge wacht. KUNSTSCHILDER GEARRESTEERD. De politie in Den Haag heeft gisteren een kunstschilder gearresteerd, die sinds 1933 reeds gezocht werd wegens verduistering van een belangrijk bedrag ten nadeele van een vriend. De vriend, die te Amsterdam woont, was, aldus de „Telegraaf", destijds met zijn auto naar Frankrijk gereisd. Onderweg kreeg hij een auto-ongeluk, waardoor de auto zoo ernstig vernield werd, dat de man besloot den wagen te verkoopen. Toen hij den wagen had verkocht en naar Nederland te rugkeerde, kreeg hij na verloop van eeni- gen tijd moeilijkheden met den A.N.W.B., die den douanen waarborgen geeft, dat auto's, die de grens overschrijden, ook weer in ons land terugkeeren. Toen nu de Am- sterdamsche toerist zonder auto te Den Haag terugkeerde, eischte de A.N.W.B. van hem de garantiesom van ongeveer 4000. De Amsterdammer voelde er weinig voor een dergelijk hoog bedrag te betalen en vond een vriend bereid naar Frankrijk te gaan om daar den kapotten wagen weer terug te koopen. Deze kreeg een belang rijke som mee, doch liet weken na zijn ver trek niets meer van zich hooren. Later bleek, dat de z.g. vriend al het geld had opgemaakt en naar den ouden auto zelfs niet had omgekeken. Er werd een aanklacht tegen hem inge diend, met het gevolg, dat de kunstschil der is aangehouden. Hij werd naar Amsterdam overgebracht en in het bureau aan het Leidscheplein op- POLITIE-STOPTEEKENS Voot verkeer. Voorverkeer, dat Voor verkeer, dat den agent den agent van voren en achteren dat den agent ean achteren nadert. van voren offert. nadert.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5