BI TANDHEELKUNDIG INSTITUUT STADS NIEUWS Geheel gebit vanaf f35.- ZATERDAG 15 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht m den morgen van 15 Juni 1935, medegedeeld, door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 766.4 te la Coruna. Laagste barometerst.: 750.4 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 16 Juni: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaring. Aan vankelijk kans op regen of onweer. Weinig verandering in temperatuur. Ofschoon de depressie in het Westen minder diep werd en de hooge drukking zich vanuit het Zuid-Westen uitbreidt, blijft voorloopig het karakter van het weer nog ongestadig. Een diepe secundaire, uit Zuid-Frankrijk naar de Oostzee getrokken, heeft langs haar baan overal zware onweers regens gebracht; te Vlissingen zelfs 29 mm. In het Kanaal ligt een volgende minder diepe secundaire. In Oost-Duitschland en Polen is de temperatuur ver boven normaal en blijft het weer zonnig. In Frankrijk is merkbare afkoeling ingetreden en valt hier en daar nog regen. Ook de Britsche Eilan den hebben regenachtig weer bij normale temperatuur. In Scandinavië is het koel en buiig, in het Noorden regenachtig in het Zuid-Westen en vrij warm in Zuid-Zweden. Indien de hooge drukking uit het Zuid- Westen zich verder in Noord-Oostelijke richtingen uitbreidt, is eenige opklaring te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 15 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. ■OOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 16 Juni voorm. 2.56 uur en nam. 3.18 uur; op Maandag 17 Juni voorm. 3.40 uur en nam. 4.02 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS M. Van Zaterdagnamiddag 9.53 uur tot Zondagmorgen 4.07 uur; van Zondagna middag 9.53 uur tot Maandagmorgen 4.07 uur. Breestraat 65 - Leiden Telefoon 3620 Verdere prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. f ss==i LAND- EN TUINBOUW HET AMERIKAANSCHE EMBARGO OP NARCISSEN Oppositie tegen opheffing In de „Florists' Exchange" van 25 Mei tref fen wij een schrijven aan, dat de vereeniging van Amerikaansche narcisseikweekers heelt gericht tot den heer Lee A. Strong, hoofd van het Bureau voor Plantenquarantaine. Hierin wordt allereerst gevraagd een beslissing op 't verzoek om intrekking van de huidige import- quota. Hierom aldus is daarin te lezen werd gevraagd omdat deze onder de toen geldende bepalingen te vermijden waren, en omdat het gevaar bestond van besmetting van de gezonde Amerikaansche cultures. Nu wordt nog hetzelfde gevraagd, omdat in deze hevige depressiejaren slechts twee jaar voor „aan passing" wordt toegestaan, terwijl de Hollan ders in den goeden tijd vóór 1926 daarvoor 3 paar kregen Geschreven wordt voorts dat de besmetting een gevolg is van importaties, mogelijk door de invoerquota: gevraagd wordt de quota in te trekken, omdat dit het besmettingsgevaar zou verkleinen. Als taak van het Departement wordt naar voren gebracht het aanmoedigen en beschermen van ren Amerikaanschen tuin bouw, terwijl het handhaven der quota slechts den buitenlanders ten goede komt. Ten tweede wordt aangedrongen op een po sitieve en gedetailleerde uiteenzetting, hoe na -5 December 1936 de inspectie in de invoer haven zal plaats hebben ,omdat opnieuw be smetting van de gezonde Amerikaansche cul tures wordt gevreesd, terwijl aan deze zooveel geld en moeite is besteed om ze aan de eiscben te doen voldoen; als de inspectie niet méér efficient is dan in het verleden, wordt ze van weinig waarde genoemd. Dit wordt gevraagd, omdat de Amerikaansche kweekers verentrust worden, hun kramen verwaarloo- HET NIEUWE RECREATIEGEBOUW VAN „ENDEGEEST". De officieeJe opening. Onder groote belangstelling had gister avond de inwijding plaats van de Centrale Ontspanningszaal in het nieuwe Hoofdge bouw van de stichting Endegeest. Onder de aanwezigen merkten we op het voltallig College van B. en W. te Leiden, den Gemeente-Secretaris, Commissarissen en secr. van de Commissie van Beheer, Ge- stichts-geneesheeren, ds. Punselie, Kape laan Roest, eenige Raadsleden en hoofden van Gemeentelijke Diensten, den Rijksin specteur voor de Krankzinnigenverpleging, dr. Paymans, den directeur van het Krank zinnigengesticht te Delft, den gemeente- architect, den heer Neysingh, de aannemers, de heer en v. d. Velde en de Jong enz. Namens de Commissie van Beheer der In richtingen sprak Wethouder mr. Romijn een hartelijk woord van welkom tot de vele belangstellenden die aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven om getuige te zijn van de inwijding van deze nieuwe ontspan ningszaal. Spr. beschouwde deze opening als een 'belangrijke gebeurtenis en herinnerde daarna met enkele woorden aan het tot standkomen van dit sierlijke gebouw dat door aangename samenwerking met archi tect en bouwers hier is verrezen. Deze eerste avond staat in het teeken van de bestemming van de zaal door het geven van een uitvoering waardoor de gelegen heid is opengesteld voor kunst en spel. Hij hoopte dan dat reeds door dezen eersten avond de geestelijke waarde van het ge bouw in het volle licht moge worden ge steld. Vervolgens betuigde spr. zijn groote er kentelijkheid aan den directeur Dr. F. J. Stuurman voor zijn onvermoeide medewer king tijdens den bouw van de inrichting. Hierna sprak Dr. Stuurman woorden van groote erkentelijkheid bij het in ont vangst nemen van deze ontspanningszaal welke bestemd is tot meerdere ontwikke ling en ontspanning van personeel en pa tiënten der Stichting. Spr. dankte de Commissie van beheer voor de aangename samenwerking en bracht hulde aan den Technischen Dienst, aan den architect en de bouwers en memo reerde met groote waardeering het initia tief, indertijd genomen door oud-wethouder Reimeringen. Inzonderheid dankte spr. voor de betoon de medewerking bij de afwerking van het gebouw en het omliggende terrein waarbij het personeel der inrichting hem zoo trouw terzijde heeft gestaan. In welgekozen woorden bood de heer Valk hierna namens het personeel een tweetal bloemvazen aan alsmede eenige bloemstukken De heer K. Krui zin ga bood namens de muziekvereeniging „Willen is Kruinen" een bloemstuk aan, waarop direct een aanvang werd gemaakt met de afwerking van het rijk gevarieerde programma. Allereerst was het woord aan „W. I. K." dat op uitstekende wijze onder leiding van Br. S. Simons uitvoerden: de Feestmarsch van v. d. Glas en de Fantasie uit de Can tate Michiel Adrs. de Ruijter. Met groote belangstelling werd daarna het optreden gevolgd van de club van Voorgeest-kinderen die onder leiding van mej. M. de Wekker uitvoerden: „Bal, bal je moet de lucht in"; gymnastiek en de Kleppermarsch Daarna kregen wij: Marcheeren met va riaties en vrije oefeningen op de stand plaats door de vrouwengymnastiekclub on der leiding van Zr. A. W. Smit. Bijzonder viel in den smaak het „Vogel- spel", opgevoerd door de Voorgeest-kinde ren. Zang en costuums waren uitstekend ver zorgd. Onder de voortreffelijke leiding van mevr. dr. Stuurman heeft het Zusterkoor „Onder Ons" blijk gegeven van ernstige zangstudie. Het accompagnement was in goede handen van mej. M. de Roode. In de pauze werden ververschingen aan geboden. Na de pauze traden voor het voetlicht achtereenvolgens: de Mannengymmastiek- vereeniging „A. L. O." onder leiding van Br. W. Hoebert; de Vrouwenzangclub on- 1 der leiding van Zr. M. E. R. Timans en de j Zusters-gymnastiekclub onder leiding van mej. M. de Wekker, waarna de muziekver eeniging „W. I. K." de slotmarsch speelde. In zijn slotwoord sprak dr. Stuurman de hoop uit' dat het gebodene niet heeft teleur gesteld. Hij zelf sprak zijn groote tevredenheid uit en bracht allen die aan het welslagen hebben medegewerkt hartelijk dank, in zonderheid de leiders (sters). Venmeiden wij nog dat de prachtige Steinway vleugel voor dezen avond was be schikbaar gesteld door de N.V. C. C. Bender alhier. zen en tegen eiken prijs gaan verkoopen. In spectie alléén van een „monster" zal waar schijnlijk besmette bollen binnen brengen, die het beele land door verder besmetten. Tenslotte wordt in het adres, dat ondertee kend is door den voorzitter der vereeniging, den heer H. F. Gronen, gezegd, dat niet ge loofd wordt in de mogelijkheid om de Ame rikaansche cultures tegen ziekten te bescher men door inspectie in de invoerhaven. Zooals men ziet, wordt nog onder het voorwendsel, dat de Amerikaansche ziek zijn getracht van het embargo te redden wat te redden valt. Het is zaak om de narcissen- cultuur hier te lande absoluut gezond te hou den, opdat deze argumenten te zijner tijd met feiten weerlegd kunnen worden. „Weekbl. Bloembxult." Over het gebouw zelf kunnen wij nog het volgende vermelden. De hoofdingang van „Endegeest" is thans verplaatst. Vanaf den Endesgeesterstraat- weg komt men door het hek aan de por tiersloge, waar zich ook de centrale tele fooninstallatie bevindt. Door de gang komt men in het sousterc^in, dat bijna geheel is ingericht voor bergplaats van rijwielen. Om den hoek is de hoofdingang van de centrale ontspanningszaal, welke plaats biedt aan 600 personen, inclusief het groote balcon. De zaal is voorzien van een flinke too- neelruimte waarachter eenige kleedkamers. Tevens is door openschuiving van een raam een keurig buffet aanwezig. De verlichting is schitterend. Vanuit de achter het balcon gelegen brandvrije cabine kan het tooneel in kleuren worden belicht. Momenteel wordt nog gewerkt aan het filmtoestel. Het geheele gebouw is ruim voorzien van uitgangen, zoodat bij eenig ongeval het gebouw in enkele minuten kan zijn ont ruimd. Van den straatweg af gezien is het gebouw met den aanleg een sieraad voor de omgeving. Wij complimenteeren onzen voortreffe- lijken gemeente-architect den heer Ney- singh met de toestandkoming van dit mooie en doelmatige gebouw. Eveneens de aan nemers, en de onder-aannemers, o.w. de Oegstgeestsche firma's: v. Eygen (schil derwerk), Koelman (smidswerk en electri- sche kronen, Woestenburg (loodgieter), die allen uitstekend werk hebben afgele verd. ZOMERPOSTZEGELS. Zooals bekend, is door de Regeering be sloten om gedurende de zomermaanden een serie postzegels met toeslag uit te geven, de z.g. Zomerpostzegels. De helft van de netto-opbrengst boven de franikeerwaarde komt ten goede aan de Ne- derlandsohe Vereeniging tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Ar beidskrachten, welke het haar toekomende bedrag zal bestemmen voor het oprichten en beter outileeren van afzonderlijke werk plaatsen voor arbeiders met geestelijke en lichamelijke gebreken, zooals: blinden, doofstommen, zwakzinnigen, invaliden enz. De andere helft van de extra-opbrengst komt ten bate van de belangrijke orkesten in den lande. In verband hiermede heeft zich, op ver zoek van den Wethouder van Sociale Za ken, een klein werk-comité gevormd, dat zich speciaal met deze actie voor Leiden en Oegstgeest wil belasten. Een vast omlijnd plan is niet gereed, doch zal U ten spoedig ste worden toegezonden. Wil deze actie echter succes hibben, dan zal, naast een ruime offerzin van de inwo ners, beschikt moeten kunnen worden over een groot aantal dames, die genegen zijn daaraan medewerking te verleenen. Schrif telijk zullen daarvoor aangezocht worden, de dames die zich reeds reerder met den verkoop van weldadigheidspostzegels bezig hielden. Waar echter met de uitgifte reeds over eenige dagen zal worden begonnen, zouden wij het ten eerste op prijs stellen, indien zich reeds direct medewerksters be schikbaar zouden willen stellen. Opgave hiervoor kan plaats hebben bij den heer J. Splinter, Hooigracht 5, secretaris van het Comité, waar ook inlichtingen zijn te be komen omtrent de wijze van verkoop der postzegels. Het werk-comité voor Leiden en Oegst- geest is als volgt samengesteld: P. W. A. van Dam, voorzitter. J. Splinter Jr„ Hooigracht 5, secretaris. Th. W. Zouteriks, penningmeester. Mevr. A. Driessen-Hofman, Mevr. A. Keereweer-Rondeel, Mevr. C. Smits-de Wit, Mej. J. Knippels, leden. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Hoewel de finantiën zich nog steeds niet rooskleurig laten aanzien, is het comité toch besloten, den tocht te laten doorgaan in de hoop, dat de benoodigde gelden als nog zullen binnenkomen. Ouden van dagen worden verzocht zich op te geven Maandag 17 en Dinsdag 18 Juni, des morgens van 1012 uur, uitslui tend Breestraat 91. (Dus géén aanmelding bij de Comité-leden aan huis). Maar we kunnen niet uitgaan zonder auto's. Autobezitters, het Comité doet weer een beroep op u! Het wordt ieder jaar moeilijker om te vragen, het wordt ook steeds moeilijker om een middag vrij te maken, en uw tijd weg te schenken; doch de dames en heeren, die elk jaar hun wa gen ter beschikking stellen, weten wel hoe groot het genoegen is dat zij den oudjes bereiden. Wij vragen auto's om op Dinsdag 25 Juni te kunnen rijden. Autobezitters, geeft u schriftelijk, telefonisch of mondeling op bjj Mevrouw C. Smitsde Wit, Rapenburg 82, Tela 2605. U bespaart het comité veel moeite, wanneer u zich zoo spoedig moge lijk aanmeldt. Doe het nu! Het gironummer is nog steeds 80143. Een goed verstaander Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris B. J. J. N. Troost te Leiden: Werkplaats met boven woning, poort en erf, Oude Rijn 106, in bod 4700.kooper de heer E. van Starken- burg q.q. voor 5200. Winkel- en woonhuis en erf Morsch- straat 50, in bod 4900.kooper de heer K. F. W. van Luijken Sr. voor ƒ4920.—. Woonhuis met tuin van Assendelftstraat 39 is met gegund. Jeugd ontwaakt! Er vallen reeds verschillende symptho- nen waar te nemen van een katholiek ont waken onder onze jongeren. Emil Fiedler heeft 't woord gesproken: ,,'t groote offensief van onzen tijd". Kijk om u heen! We beginnen ontegenzeggelijk daadwer kelijke teekenen te zien van een offensief. We zien dat door de liberalistische geest weer een strijd ontvlamt.vóór of te gen Christus. De jeugdbeweging heeft over de ge heele linie Christus als haar Koning uit geroepen. Deze jeugd, die richting geeft, die een moderne „strooming" vormt in 't groote ka tholieke kamp, is zich bewust van haar offensief. Ze overziet en begrijpt haar taak: Ons leven in dienst van de katholieke cultuur. Het gros der Katholieken voelt niet voor die actie. Zij zien het nut er niet van in, terwijl zij zichzelf misschien nog nooit af gevraagd hebben of zij zelf hun leven en levensuitingen wel eenig nut opleve ren. Dit, vaak ongemotiveerd, afzijdig hou den van de katholieke actie, maakt de ka tholieke jeugd, die deze actie in zich voelt bruischen, zoo fel. Zij willen van zichzelf .en ook van andere geloofsgenoo- ten, dat ze zóó bewust, zóó vol, zoo „ge laden" zijn van katholiciteit, dat hun da- gelijksch leven, de omgang met anderen er een explosie van is. 't Moet afgeloopen zijn met de bewuste loosheid van Katholieken. 't Moet afgeloopen zijn met de half slachtigheid van Katholieken. De Katholieken moeten zich bewust zijn dat ze iets heiligs te verdedigen hebben. Iets heiligs, dat door dat afzijdig houden, door die halfslachtigheid, door anderen misschien door de Katholieken zelf ont heiligd wordt. De kern van die katholieke herleving vinden we in de jeugd! Gelukkig! Want is het niet het temperament van de jeugd dat meedoogenloos weet te beu ken op harde koppen? Is 't niet de licht-ontvlammende jeugd, die zelf de grootste moeilijkheid te over winnen heeft en toch door de overwinning een wilskrachtige actie kan beginnen. Is 't niet de altruïstische jeugd, die aan de agoistische en individualistische wereld laat zien, dat we offers te brengen héb ben! De jaren van de jeugd zjjn jaren van ongekende kracht, ze geven zich door hun temperament geheel en aL Wie kan een enthousiaste, overtuigde en overtuigende jeugd weerstaan? Jeugd strijdt en valt aan! Jeugd gij overwint! Maandag 17 Juni zal de herhaalde aan val op de verwordende wereld beginnen. De Maria-Congregatie van de St. Petrus parochie te Leiden legt dan voor de tweede keer plechtig de belofte af: een jaar Lang 't stille strand en alle plaatsen waar de goede zeden worden overtreden n i e t te zullen bezoeken. Zij stellen zich, tintelend van strijdlust, onder bescherming van Maria. Zij zal hen helpen pal te staan tegen 't moderne strand-gedoe. Zij zijn, zooals dr. Carl Son- nenschein zoo juist zegt: bewust anti-mo dern. 't Aantal van deze „bewust anti-moder nen" is nog te klein. Ze vormt slechts een overtuiging en nog geen macht. Sluimerende jeugd ontwaakt! Jeugd sluit u aan bij hen, die vlammen van geestdrift voor 't katholieke ideaal. Jeugd laat ons samen sterk zijn, laat ons samen een macht vormen; toe jeugd neem met ons Het kruis in de vuist Tot davert onze zegekreet. CONGREGANIST. DE A~S. GEMEENTERAADS VERKIEZING. De heer H. Lombert in de Romanuszaal. Gisteravond werd in de Romanuszaal de derde van de reeks buurtvergaderingen ge houden ter voorbereiding van de gemeen teraadsverkiezingen. De voorzitter, Mr. Donders, opende met den Chr. groet en gaf vervolgens het woord aan den inleider, den heer H. Lombert. Spr. wijst er allereerst op, dat bij gele genheid van de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten van de ruim 3 millioen uit gebrachte stemmen de R. K. Staatspartij er ruim 1 millioen op zich heeft vereenigd. Dit wijst erop, dat het katholieke kiezers volk in overgroote meerderheid volslagen afkeerig is van zelfs iedere gedachte aan vaandelvlucht. Het is niet aan te nemen, dat zich in zoo korten tijd een wijziging in deze mentaliteit zou voltrekken en spr. ziet dan ook met vertrouwen de uitslag van de as. gemeenteraadsverkiezingen te gemoet Ook bij deze verkiezingen gaat het in de eerste plaats om de doorvoering van de R. K. beginselen op staatkundig terrein. Men denke aan de handhaving van het ge zag, de behartiging van de openbare orde en de goede zeden, de uitvoering van de woningwet, de onderwijswetten enz. Alle maal zaken waarbij de beginselen ten nauwste betrokken zijn. Tegenover de demagogische beweringen van de S. D. A. P., dat in Leiden door het rechtsche bewind de belangen van de ar beidende klasse niet voldoende worden be hartigd, wist spr. aan de hand van gedetail leerde cijfers van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1935 erop, dat de finan- cieele mogelijkheden van Leiden daadwer kelijk zeer beperkt zijn. Geen rekening houden met deze mogelijkheden zal de AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Ledenvergadering „St. Raphael", R. K. Volksbond, 8 uur. Vrijdag, St. Christoffel, Café „De Har monie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: Nieuwzwaag, Polak, Renaud en Winkler. De Zondagsdienst te Oegatgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, teL 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 11 tot en met Zondag 16 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg, teL 807; E. B. de Metz, Korevaar- straat ól, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, teL 274. meest ernstige gevolgen speciaal voor de arbeidersbevolking na zich slepen. Spr. richt zich vervolgens tot de politieke tegenstanders. In de eerste plaats tot de S. D. A. P. Deze partij slaat de laatste ja ren een meer gematigden toon aan, ook op godsdienstig terrein. Dit is echter slechts te beschouwen als tactiek, ingegeven door de vrees voor de fascistische stroomingen van het oogenblik. Zuiver een uitiliteitshouding, geen wezenlijke frontverandering, hetgeen spr. aan de verschillende recente voorbeel den overtuigend aantoont. Aan de z.g.n. ommekeer van de S.D.A.P. dient dan ook geen geloof te worden gehecht. Bij voortduring dient ook gewaarschuwd tegen de socialistische bewering, dat alle goeds wat op sociaal gebied is berenkt, is te danken aan hun actie. Het tegendeel is het geval. Onze geheele sociale wetgeving is voor een groot deel tot stand gekomen ondanks het verzet van de S. D. A. P. Ook de eer die deze partij met betrekking tot den toekomst in som mige vreemde landen voor zich opeischt steunt niet op de feiten. Spr. richt zich vervolgens tot de K. D. P. Het z.g.n. democratisch eenheidsfront, dat deze partij voorstaat is volslagen in strijd met politieke verhoudingen, zooals ze hier te lande principieel zijn gegroeid. Zoodanig front is practisch evenmin te verwezenlij ken. Het geheele streven voor zoodanig front beteekent niet anders dan het propa- geeren van een holle leuze. Trouwens de door de K. D. P. meest begeerde partij in zoodanig front, de S. D. A. P., wenscht aller minst samenwerking met deze Katholieke disidenten. Him streven is dan ook tot on vruchtbaarheid gedoemd. Ook met betrek king tot de as. gemeenteraadsverkiezingen. Ernstig dient ook gewaarschuwd te wor den tegen de wijze, waarop de KD.P. de Katholieke Staatspartij meent te moeten bestrijden. Deze getuigt allerminst van eer bied voor het Kerkelijk gezag en in dit opzicht valt een merkwaardige, zij het ook pijnlijke, overeenstemming te constateereai tot de Katholiewe democraten en de Katho lieke fascisten. De cijfers der tot nu toe gehouden raads verkiezingen bewijzen opnieuw, dat er voor de KDP. positief niets te bereiken valt; hoogstens iets negatiefs. Tegenover dit alles wekt spr. de aanwe zigen in een enthousiast slotwoord op om den 26sten Juni ais één man te stemmen op no. 1 van lijst 1. Na eenige gedachtenwisseling sluif de voorzitter mr. Donders de vergadering met den Christel ijken groet. „GEEN IJDELE WOORDEN"! Maar 't is wel brutaal! De K. D. P. zal een vergadering houden ter voorbereiding van de gemeenteraads verkiezing, waarop een spreker van elders. En in haar orgaan wordt tot deze verga dering uitgenoodigd de R.-K. Staatspartij te Leiden. Wij hopen, zoo schrijft men, dat de verzekering van de prop.club „Dr. Schaepman", dat men geen debat vreest „geen ijdele woorden zullen zijn". Wat die Leidsche corr. in „Onze Vaan" schrijft, zuilen wij niet noemen „ijdele woorden", maar 't is wel brutaal! Groote politieke vergaderingen met de bat zijn maar al te vaak groote schreeuw- vergaderingen. Zakelijke, kalme gedachtenwisseling kan nuttig zijn. Wat heeft nu „Dr. Schaepman" in Leiden gedaan? Er zijn vijf „buurtvergaderingen" uitge schreven; op deze bijeenkomsten kan in kleinen kring, na een inleiding, de politiek in verband met de as. gemeenteraadsver- kièzing worden besproken. Vrij en franc. Deze „buurtvergaderingen" zijn toegan kelijk voor alle Katholieken. Daar zijn er drie gehouden en er zullen er de vol gende week nog twee zijn. Op de eerste zijn enkele K. D. P.'ers in debat gekomen. Maar, zoo zeiden ^j, zij hadden 't te laat geweten; anders hadden ze iemand van buiten Leiden laten komen, om te debatteer en. Terecht merkte de voorzitter van „Dr. Schaepman" op, dat 't niet de bedoeling is, om voor deze bijeen komsten debaters „huren". Ais degenen, die in den gemeenteraad willen gekozen worden, om de gemeente politiek te hervormen in democratischen zin! niet in kleinen kring, „onder ons", hun meening kunnen uiteenzetten en ver dedigen! Op de volgende buurtvergaderingen zijn de heeren niet meer verschenen. En dat heeft dan de brutaliteit, om „Dr. Schaepman", op welker bijeenkomsten zij, hoewel volkomen vrijen toegang hebbend, zelf blijkbaar niet willen of niet durven komen, uit te noodigen op een propagan da-vergadering! 't Is brutaal! Niet altijd, gelukkig, heeft een brutaal mensch de halve wereld; zelfs geen vijf en dertigste deel van den Leid- schen gemeenteraad!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2