ZATERDAG 15 JUNI 1935 No. 8140 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargang Ceidóefie&Hi/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 m V Heidenschl Neen 't is niet te sterk gezegd, als men beweert, dat in Duitschlamd een nieuw hei dendom wordt beleden en gepropageerd in en door de Nazi-kringen. Bedroevende en ergerlijke feiten tocmen 't, helaas, zonneklaar aan! Men leze 't volgende: „De Franciskaner pater Heribertus uit het klooster te Keulen heeft dezer dagen in de katholieke kerk te Grosz Königsdorf een drietal toespraken gehouden. In zijn laatste toespraak heeft hij zich bezig ge houden met het vraagstuk van bloed en ras in verband met de huidige positie der katholieken in Duitschla/nd. Onder het op schrift „Juda, Heil!" geeft de Westdeut- scher Beobachter een overzicht en beoor deeling van deze rede. Niet bloed en ras zijn toonaangevend aldus pater Heri bertus doch alleen de liefde. Ons is een neger of mulat met een zuivere ziel liever dan een zondige ariër, omdat hij ook Gode liever is. Christus, gelijktijdig mensch en God, is als mensch uit Semitischen stam gesproten en daarom moeten wij het Semi tische ras achten! Wij geven den keizer wat des keizers is en den kanselier wat des kanseliers is; doch wij zijn burgers van een Tweede Rijk, het Hemelrijk, en Chris tus is onze leider. Christus uit "den stam Juda, Heil! Volgens de Westdeutscher Beobachter beteekent het hooger achten van negers en mulatten laster en beschimping van het eigen bloed, die getuigen van een karakter- en zedelijke verwildering zonder weerga, „waarop wij pater Heribertus en zijn vol gelingen slechts één ding te zeggen héb ben: Ga dan maar liever naar de negers en mulatten. Wellicht gevoelt hij zich be ter onder de kanibalen dan onder beschaaf de menschen". Indien pater Heribertus ge looft, voor de Joden, de aartsvijanden van Duitschlamd en van alle Christelijke volken en staten, te moeten opkomen, neemt hij plaats in het front van Juda; hij is heit, die den tegenstanders van de Kerk gelijk geeft, die Juda en Rome op één lijn stellen...." Is 't niet beschamend, dat in een be schaafd land niet aanvaard wordt al thans in theorie! dat de geestelijke waarde van een mensch niet moet worden bepaald naar bloed en ras. En, als een priester voorhoudt de ele mentaire- de grond-waarheid van het Christendom, dat niet bloed en ras toonaan gevend zijn (voor de onderlinge verhou dingen der menschen), doch alleen de lief de, dan heet zulks.... karakter- en zede lijke verwildering. 't Is droevig! De clearing Nederland- Duitschland. De financieele regeling met Duitschland is voor al onze bevolkingsgroepen van groot belang. Onze exporteurs hangen voor een groot gedeelte van een behoorlijk verloop der financieele verplichtingen met onzen Oostelijken buur af. Vanzelfsprekend ook de agrarische producten, die wat den export betreft door den exporteurs worden gefinancierd. De industrie heeft belang bij een loon enden export, handel, vervoerswezen ondervinden daarvan de bate, terwijl ook de middenstand voordee- len plukken kan, wanneer goede Duitsehe waren hier in den detailhandel aftrek vin den. Wij hebben hier vermeld de voordeelen. Waar elke medaille haar keerzijde heeft, zullen wij ook de nadeelen belichten. Som mige industriën, die hoofdzakelijk voor de binnenlandsche markt werken, zien met leede oog en een import-vermeerdering aan, dus ook die uit Duitschland. Talrijke mid denstanders voelen er weinig voor door hun concurrenten met goedkoope buiten- landsche goederen te worden overtroefd. Hierdoor ontstaan tegenstellingen in ons land zelf. Deze tegenstellingen worden ver groot door andere factoren. Immers in de clearing worden verrekend de bevroren oude handelsschuldende rente op de Dawes- en Youngleening, benevens ver schillende andere Duitsehe verplichtingen uit andere dan goederentransacties. Verder gaat ook de Indische handel via onze clearing. Het welslagen van de clearing hangt af van het bedrag in guldens, dat in Neder land bij die Nederlandsche Bank betaald wordt. Hoe grooter dit bedrag, hoe grooter onze export kan worden en hoe meer er voor de andere groepen beschikbaar komt, die uit de clearing hebben te putten. Het guldensbedrag, dat in ons land be taald wordt, is grootendeels afkomstig uit import van Duitsehe goederen. Dit bedrag loopt terug. Deze vermindering vindt haar voornaamste oorzaak in het feit, dat de Duitsehe industrie hoe langer hoe moeilij ker kan concurreer en door hooge kostprij zen in het eigen land en door Ersatz-grond- stoffen, welke in toenemende mate worden verwerkt. In het antwoord van den Minister van Economische Zaken aan de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Zuid-Holland wordt onder meer gezegd, dat de invloed, welke contingenteering hier te lande op de ontwikkeling van de clearing heeft, be trekkelijk gering is. Zulks moge blijken, zegt de minister, uit het feit, dat de invoercon tingenten veelal niet meer worden uitge put. De consequenties, welke hieruit volgen, betreffen hoofdzakelijk de mindere uitvoer uit ons land. Men hoede zich hier voor over drijving. De export loopt weliswaar terug, maar het valt nog mede in verhouding tot de internationale handelsbelemmeringen. In Mei 1935 bijv. bedroeg onze uitvoer 58 millioen tegen 50 millioen over April en 57 millioen over Mei 1934. Vanaf 1 Janu ari 1935 tot en met uit. Mei 1935 bedroeg de DE BURGEMEES TER VAN ALBURY. Portret van Mr. A. Waugh, Burgemees ter van Albury, ge- teekend door den portretschilder J. P. van Rooijen te Rhoon Dit portret wordt den Edelachtb. Heer Waugh aangeboden door de Bodegra- vensche schooljeugd bij zijn beloofd be zoek aan Bodegraven export 263 millioen tegen 279 millioen in de overeenkomstige periode van 1934, terwijl de cijfers voor den invoer resp. 382 millioen en 448 millioen zijn. Voor den export zullen nieuwe afzetge bieden moeten worden gezocht, ten einde het verlies aan markt in Duitschland en in Engeland ©enigszins te kiunmen compen- seeren. De eenige remedie tegen een ineen- sohrompeling van onze handelsbeweging is het in het leven roepen van een export bureau tezamen met een goed geïnfor- meerden handelsberichtendienst. Het is voor velen onbegrijpelijk, dat de Regeering hiertoe het initiatief nog niet genomen heeft, vooral, waar de kosten ervan niet bijzonder hoog zullen zijn. Toch mag men het als een ernstig feit beschouwen, dat onze uitvoer naar Duitsch land terugloopt, vooral voor die bedrijfs groepen, die het hoofdzakelijk van Duitsch land moeten hebben. Algemeene statisti sche cijfers zeggen zoo weinig. Het alge meene cijfer kan nog betrekkelijk bevredi gend zijn, maar het is een resultante van vele andere uitkomsten. Het eene resul taat kan belangrijk plus zijn en het andere sterk negatief. Voor onze welvaart hangt het maar af, welke groepen een plus ver- toonen en welke een minus. Zijn de „plus- bedrijven" sterk kapitaalsintensief en de minus-bedrijven arbeidsintensief, dan wordt de werkgelegenheid zwaar aange tast. Het is een der groote voordeelen van een goed geleid exportbureau, dat de aandacht grootendeels kan worden gericht op de in dustriën met arbeidsintensiteit. Niet, dat de andere bedrijven moeten worden ver waarloosd, integendeel. De kracht moet echter in andere richting worden gezocht. DE KONINGIN ONTHULT HET VAN HEUTSZ-MONUMENT TE AMSTERDAM. Het op het fraaie Olympiaplein te Am sterdam verrezen monument, grootsch en waardig van opzet, gewijd aan den grooten Nederlander, die zoo een belangrijk aan deel heeft gehad in de totstandkoming van de twee-eenheid NederlandNederlandsch Indië: den generaal Joannes Benedictus van Heutsz, is hedenmiddag, in tegenwoor digheid van ongeveer twee duizend genoo- digden, door Hare Majesteit de Koningin, die vergezeld was van Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana, onthuld. Het was een plechtigheid, die, mede door de hooggestemde en belangwekkende, met kracht van overtuiging uitgesproken her denkingsrede van onzen minister-president Z. Exc. Dr. H. Colijn, op allen, die haar van naby gadesloegen, grooten indruk heeft gemaakt en ongetwijfeld evenzeer de tienduizenden in ons land, die haar dank zij de radio hebben beleefd, diep zal heb ben ontroerd. Ook de bevolking van de overzeesche gewesten was niet vergeten, aangezien door de Phohi de rede van Dr. Colijn werd uitgezonden. Reeds des morgens arriveerde de Lands vrouwe met de haar vergezellende leden der hofhouding per auto aan de grens der gemeente, bij Diemen, waar zij verwel komd werd door den burgemeester der hoofdstad, dr. W. de Vlugt en den hoofd commissaris van politie, den heer H. J. Versteeg. Voorafgegaan door een motor met zijspan van de verkeerspolitie en door de auto's van genoemde functionarissen, reed de Koninklijke stoet, die eveneens door motoren met zijspan geflankeerd en gesloten werd, in vrij snelle vaart via Weesperzijde en Berlagebrug over den Amsteldijk, de Stadhouderskade, de Nas- saukade, de Rozengracht en de Raadhuis straat naar den Dam. Er was langs den geheelen weg tal van bewoners hadden, in navolging van het voorbeeld, wat de openbare gebouwen be treft, de driekleut of het oranje, blanje, bleu uitgestoken veel belangstelling van de zijde der burgerij en herhaaldelijk steeg, bij het passeeren van den stoet, een spontaan gejuich op. De grootste drukte concentreerde zich uiteraard op den Dam, waar de politie een gedeeltelijke afzetting had voltrokken. Toen de auto's dit histo rische plekje grond opzwenkten, gaf het publiek op enthousiaste wijze uiting aan zijn vreugde en het gejuich verstomde eerst toen Hare Majesteit, die buigend en wuivend uiting had gegeven aan haar dank voor dit huldebetoon, het Paleis, op welks toren op dat oogenblik de Konink lijke Standaard werd geheschen, was bin nengegaan. Ook H. K. H. Prinses Juliana, die, komende van Leeuwarden, waar zij enkele dagen heeft doorgebracht, eerst la ter per auto arriveerde, werd een harte lijke ontvangst bereid. Van twee uur af kreeg de aanwezigheid van de Koningin en haar dochter een offi cieel karakter. Tegen tweeën kwam er beweging in de menigte bij het Paleis, op de kleine steen tjes klonken korte bevelen, de eerewacht, reeds van half elf betrokken door de ma rine, presenteerde het geweer en vlak daarop verschenen, terwijl de menigte in een daverend gejuich losbarstte en met hoeden en handen gezwaaid werd, de Ko ningin en de Prinses aan den ingang van het Paleis. Vriendelijk naar alle kanten groetend namen de vorstelijke personen in de calèche plaats, een palfrenier klapte het deurtje dicht, de jockeys trokken de teugels van de vier prachtige paarden aan en daarop zette de stoet, voorafgegaan door de rijtuigen van den hoofdcommissaris, naast wien inspecteur Vermeijden had plaats genomen, en van den Burgemees ter, en geëscorteerd door bereden politie, zich in beweging. Het gejuich op den Dam werd weldra overgenomen door de vele belangstellenden op den N.Z. Voorburgwal en ook langs de verdere route naar het Vondelpark, waar de stoet door den ingang aan de Van Eeghenlaan binnentrok, ont brak het huldebetoon der bevolking aller minst. Aan den ingang van de op 18 Mei j.l. officieel geopende, door het bekende Co mité „Practisch Werken", ingerichte Rho dodendron- en Azalea-tentoonstelling „Kleurenpracht" hadden het bestuur en andere autoriteiten zich opgesteld. De bur gemeester stelde den voorzitter van het Vondelpark, Mr. Ch. P. van Eeghen, den voorzitter van het comité, dr. M. de Har- togh, alsmede den voorzitter van het ten toonstellingscomité en secretaris van „Prac tisch Werken", ir. J. A. Josephus Jitta, aan de beide vorstinnen voor. De heer Josephus Jitta, die zoo veel voor de tot standkoming van de expositie heeft ge daan, was de eer te beurt gevallen, de Koningin te mogen rondleiden; wat de Prinses betreft, geschiedde dit door een der andere leden van het Comité „Prac tisch Werken". Na een kort bezoek waren de verdere uren gewijd aan de bijzondere plechtigheid van dezen middag: de onthulling van het Van Heutz-monument. Opnieuw klonk het gejuich der menigte, toen de stoet door be- vlagde straten naar het Olympiaplein trok. Het was het Uitvoerende Comité, be staande uit de heeren luit.-generaal H. N. A. Swart, voorzitter, C. G. Vattier Kraane, secretaris, W. C. Bonebakker, penning meester, F. M. L. baron van Geen, J. B. van der Houven van Oordt, dr. J. G. Ko ningsberger, mr. dr. M. S. Koster, mr. W. Suermondt Lzn. en Th. J. Veltman, dat de Vorstelijke personen aldaar welkom heette. Terwijl de eere-wacht van de Koloniale Reserve het geweer presenteerde, schreden Koningin en Prinses, met het gevolg, naar de Koninklijke tribune, aan welker vlag- gestok de Koninklijke Standaard in top werd geheschen. Toen, nadat allen hun plaatsen weer hadden ingenomen, klonk, warm en gedragen over het plein het „Wilt heden nu treden" door Apollo, ge volgd door de hymne van Jac. Denijs, op muziek gezet door P A. Zwijssig, ter na gedachtenis van den genereel Van Heutsz. Het was vervolgens, nadat de woorden „Eer, hem dankbaar toegewijd" verklon ken waren, dat de voorzitter van het Uit voerende Comité der Commissie tot huldi ging van de nagedachtenis van generaal J. B. van Heutsz, luit.-generaal H. N. A. Swart, het spreekgestoelte beklom voor het uitspreken van zijn inleidende rede. Vervolgens besteeg onze Minister-Pre sident, Z.Exc. dr. H. Colijn, het spreekge stoelte, voor het uitspreken van zijn her denkingsrede. Als bij tooverslag stonden alle aanwe zigen van him plaatsen op, toen Hare Ma jesteit zich van haar zetel verhief en, naar voren schrijdende een knop indrukte, wel ke op een tafeltje was geplaatst. Op het zelfde oogenblik viel het reusachtige doek weg, dat de middenpartij met het groote hoofdbeeld van het monument tot nu toe aan het gezicht onttrokken had en ver toonde zich het geheele kunstwerk in al zijn schoonheid aan de toeschouwers. Eer biedig luisterde men naar de eerste strophe van het „Wilhelmus", dat na deze onthul ling door „Apollo" op prachtige wijze ten gehoore werd gebracht en men blééf staan, toen de Koningin op het verhoogde gedeel te aan den rand van den vijver een krans neerlegde: hulde van een Vorstin aan de nagedachtenis van een Harer grootste on derdanen. Ook H. K. H. Prinses Juliana legde een krans aan den rand van den vijver neer, waarna dit Koninklijk voorbeeld gevolgd werd door kransleggingen namens de re geering, de familie van generaal van Heutsz, het Comité van Heutsz, de Kolo niale Reserve, als vertegenwoordigster van het Indische leger, en ten slotte namens de Kon. Ned. Marine en het Nederlandsche leger. Naast deze kransen rijden zich vele an dere. Opnieuw was het luitenant-generaal Swart, die na deze plechtigheid het spreek gestoelte bekloon en het monument aan het DU NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. BUITENLAND. Prof. Aalberse spreekt rich te Genève uit tegen devaluatie. (2de blad). Een protest van China tegen het opdrin gen van Japan. (2de blad). De ramp te Reinsdorf. (BuitenL Ber. 2de blad). BINNENLAND. De onthullingen te Oss duren voort. (Gem. Ber„ 2de blad). Belgische sleepboot door midden gebro ken. (Gem. Ber„ 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Bij de Hol land ia-roeiwedstrijden verbe terde de Laak gisteren een baanrecord. (3de blad). Luit. van Schalk werd gisteren bij het concourshippique te Amsterdam gewond. (3de blad). gemeentebestuur der hoofdstad overdroeg. De laatste rede bij deze plechtigheid was die van den Burgemeester, dr. W. de Vlugt, die het monument met groote dankbaarheid voor zijn gemeente aanvaardde. Inmiddels had de stoet van rijtuigen rich weer geformeerd. Terwijl de eere-wacht van de Koloniale reserve opnieuw de eerbe wijzen bracht, verlieten de Koningin en de Prinses de Koninklijke tribune. Toen de stoet zich in beweging zette klonk over het gamsche plein gejuich; gejuich dat zich voortplantte langs de route, welke de rij tuigen namen naar de grens van de ge meente. Aan de Hantveldtsche brug stapten de Vorstinnen met het gevolg over in auto's, welke naar Het Loo reden. Amsterdam had een gebeurtenis beleefd, welke in de her innering van allen, die er getuige van mochten zijn, tot in lengte van dagen zal blijven voortleven! KERKNIEUWS H.H. WIJDINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op Zaterdag 15 Juni in de Kathedrale Kerk „St. Bavo" te Haarlem de volgende H. H. Wijdingen toegediend: De Wijding van het H. Priesterschap aan de Weleerw. Heeren: A. Groen en C. A. M. Snelders. Beiden zijn theologanten van het Seminarie Warmond. Vervolgens de Wijding van het Subdia conaat aan de Eerw. Heeren: G. A. Beek, J. J. Betjes, A. F. J. L. van der Boog, J. Breed veld, F. St. P. van Buchem, F. A. van der Burg, A. W. A. Danckaarts, Th. G. Drost, H. A. W .van Egmond, B. A. Em- mel'kamp, C. J. Graaf, Fr. Grenit, H. L. Groeneveld, H. J. Heesterbeek, J. A. M. ten Hengel, J. J. He tem, G. J. Hoogervörst, G. Jongkind, H. J. Kooyman, P. J. Kraakman, W. J. F. de Lange, J. G. Louter, P. J. M. Matthijsen, W. J. J. J. M. van Niekerk, J. de Nijs, G. van der Poel, J. J. M. A. M. van Rek, A. A. A. Rikkers, H. J. A. Roo- sen, Th. J. M. Ruiter, A .A. M. Sanders, J. A. M. Schmidt, C. Stet, S. M. M. Steur, N. Tromp, W. G. Vet, M. J. Wenners, A. A. M. Wentholt, C. P. de Wit, M. J. M. Wuys- ter. Allen zijn theologanten van het Semi narie Warmond. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. B e v o r de r d: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „De lagere dieren als studie object bij de vergelijkende Physiologie Patho logie en Toxicologie", de heer C. M. Wijkmans geboren te Leiden. Geslaagd: candidaatsexamen rechtsgeleerdheid mej. E. G. E. Hoogkamer, Den Haag; de heer J. Wiar- da, Den Haag.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1