ZATERDAG 15 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 INTERPAROCHIEELE HOE ONS RECHT ZEGEVIERDE. Bij het langzaam maar zeker vrij-wor den der Katholieken zijn nog al eens strub belingen voorgevallen, die een helder licht werpen op het anti-pap isme uit die dagen. Het begrip „protestantsche natie" was zoo vastgeroest, dat met alle en vaak niet-ede le middelen getracht werd de Katholieken van elk terrein te weren. Ten deele geluk te dit, heel vaak echter niet. Bij elke stap nader, gebruikte de tegen stander boek, krant en spotprent. Maar de reactie kwam; kloek en frisch verschijnt in 1842 „De Katholiek", in 1846 gevolgd door „De Tijd". Twee mannen, een priester en een leek, Smits en Cramer, zijn boven den Moerdijk de pioniers geweest voor onze katholieke pers. Smits, de zoon van een Eindhovenschen arts, werd in 1838 tot priester gewijd en was al spoedig medewerker aan „De Noord- Brabander", de eenigste katholieke krant in ons land. Zooals de jeugd onstuimig is en vol van idealen, zoo gaat het er van langs. Ouderen doet hü ontstellen en het hoofd, schudden, anderen ergeren zich er aan, dat een priester aan journalistiek doet. Dat mocht niet! Maar Smits zag breeder, begreep ook de journalistiek als roeping en in de pers zag hij een machtsmiddel van enorme beteekenis. Wat er aan katholieke pers in ons land was, moet hem wel ontsteld hébben. Want behalve „De Noord-Brabander" verscheen er alleen in Limburg nog een katholieke krant. Vandaar dat de actie voor een ka tholiek dagblad boven de Moerdijk veel belangstelling had, maar ook heimelijk tegenwerking, zelfs van katholieken. In die beginperiode kreeg hij hulp van dr. Cramer, een Amsterdammer van ge boorte, die zich te Leiden had bekwaamd in de medicijnen en zijn practijk in Am sterdam uitoefende. Dolgraag wilde deze met dr. Alberdingk Thijm werken aan het langzaam opvoeren een er katholieke actie op het gebied van letteren en kunst. Doch dan kwam onverwacht de uitnoodiging om naar de redactietafel van „De Spectator" te komen, een tooneel-critisch blad, waar in zij elke kwestie hebben gezet in het zon licht van ons H. Geloof. En ze ontzagen niets en niemand, gaven publiek en spe lers de noodige critiek, oordeelden streng en bouwden zoo rustig-zeker, dat menigeen hun lijfblad een katholiek blad noem den. Was het wonder, dat deze man in het voorjaar van 1846 te Amsterdam present was, toen daar „De Tijd" werd opgericht? Geheel zijn leven was er op gericht ge weest in de hoofdstad des lands een katho liek dagblad te doen verschijnen en nu dan zou het gebeuren. Maar.... de voor naamste oprichter trok zich terug. Cramer stond voor een bijna hopelooze zaak; tot opeens de verheugende mededeeling kwam dat Smits (die nog steeds in het zuiden werkte) de door hem opgerichte courant (De Tijd) naar A'dam wilde overbrengen. Hiermee was alles gered en den 2den Juli van dat jaar kwam het eerste nummer uit, dank zij groote financieele hulp van der den. Smits en Cramer, de priester en de leek, twee van de grondleggers der katholieke pers, de stichters van een onzer grootste katholieke bladen, „De Tijd". Twee pioniers wier namen we mogen onthouden. De fijnheid en tevens de durf van hun journalistiek werk zullen we de volgende keer wat nader bezien. S. M. OMDAT KOLPING HET VRAAGT. Van de vele kerken, die Keulen telt, is er een met zeer grooten aantrekkingskracht voor de Gezellen. Daar, aan de Kolpingplatz, staat de oude Minoritenkerk, in dewelke begraven ligt de baanbreker en de wegwijzer van dui zenden Katholieke jongeren. Voor het St. Joseph-altaar rust het stof felijk overschot van den Gezellenvader, Adolf Kolping. En heel simpel staat op den grafsteen: „hij vraagt om den aal moes van het gebed." De Vader vraagt en de Gezellen zullen het geven. Niet enkel wekelijks in de ver- eeniging, maar ook dagelijks thuis. Niet alleen bij de vaste gebeden, maar zoo dik wijls mogelijk. Want Kolping verdient al ler gebed, hij toch zal zijn de voorspreker bij God voor de velen, die him trouw aan Kolping beleven dag aan dag. Dit jaar zullen we gaan naar Vader's graf en knielen en bidden met honderden broeders van ons wereldwijd gezin. Het moet worden een bedevaart, een dankbare hulde, een belofte. Op het graf van onzen Stichter zullen we ons verdiepen in de fijne Kolpingsgedachte van beroep en familie, om daarna sterker te beleven en vuriger te beminnen hetgeen deze uitverkoren priester heeft gegeven tot opbouw der maatschappij. Daartoe is noodig een goede voorberei ding door ons gebed. Om zegen deelachtig te worden en een goede opvatting te heb- UIT DE OMGEVING HELLE GOM. Geborein: Henrica Johanna Maria, d. van C. A. Duinhoven en H. C. Bakker Johannes Jacobus, z. van C. J. M. van No- belen en H. W. C. van Stein. Johan Jo hannes, z. van M. H. Luijten en W. de Vlieg Willem Cornelis, z. van J. van den Akker en A. C. Dubbis Johanna Pietronella, d. van P. de Nijs en J. Hoogendoorn. Ondertrouwd: H. Rikkers en D. de Jong H. Paase en A. C. van der Burgh P. C. Smit en P. Smits W. Möhlman en H. van Leeuwen. Getrouwd: H. Soet en A. Dimbat. Overleden: C. Vennekool, m. 84 j. Gevestigd: L. A. Bakker met vr., Wilhelminalaan 18 E. Bruijn, Stations weg 210 J. C. J. M. Campfens, Maria- straat 20 K. F. Daudeij met vr., Looster- weg III 28 G. Sijsenaar-Grem, Ambacht straat 53 B. F. Kosters, Hoofdstraat 18 H. W. Lange, idem J. C. E. van Maris, Burg. Pontstraat 4 G. O vervliet, Wilhel minalaan 47 M. G. Buckens-van Saaze, Parallelweg 147 T. A. Uitten bogaard met zuster, Patrimoniumplein 26 Th. M. van der Wiel, Weeresteinstraat 45 C. van Wijnen met vr., Van den Ende laan 7. Vertrokken: T. Claij met vr. naar Heemstede A. Hijlkema naar Drieber gen H. J. van de Ven naar Benriebroek A. Imanse-vander Veld naar Bennebroeic J. L. J. de Jong naar Amsterdam. NOORD WIJK. Personalia. Onze plaatsgenoot M. v. d. Berg slaagde resp. te Rotterdam en Amster dam voor medisch gediplomeerd voetspe cialist bij het Ned. Verband voor Pedicu res en Voetspecialisten. De heer v. d. Berg is de eerste in onze gemeente, welke een dergelijk examen met succs heeft afgelgo. NOORD WIJKERHOUT. Voetbal. Zondag a.s. (16 Juni) komt de Zeereerw. heer v. d. Eem, thans pastoor te Anna-Paulowna, voorheen Kapelaan te Noordiwijkerhout, een bezoek brengen met zijn voetbalvereeniging Z.A.P., aan onze plaatselijke Voetbalvereeniging N.V.C. Aanvang der wedstrijd om 1.30 uur N.V.C. n tegen ZA..P. II en 3 uur N.V.C. I tegen ZAP. I. Een prijs is voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. De vereeniging wel ke de meeste goals maakt is de winnaar. Wij twijfelen er niet aan of de belangstel ling zal enorm zijn, daar Pastoor v. d. Eem hier geen onbekende is, in het bijzonder voor de sportliefhebbers. DE ZELK. RJLV.V. Van Nispen. Vrijdagavond te pLm. 8.30 uur, hield bovengenoemde vereenigiing een algemeene vergadering. Doel van deze vergadering was, om de voet balvereeniging, welke tot nu toe steeds on der afdeeling was van de St. Joseph-Gezel len, ten deele vrij te maken. De Vice-Praeses, de weleerwaarde heer Kapelaan J. J. Tijp, opende de vergadering met den christelijken groet. Hierna voor lezing van de notulen, dooT den secretaris C. v. d. Vossen. De geestelijke adviseur memoreerde hierna, dat toch alle leden on derling met elkaar moesten medewerken, om steeds de goede clubgeest te handha ven en te versterken. Er werd een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt werd samengesteld: voorzitter: weleerwaarde heer J. J. Tijp; vice-voorzit ter: F. v. d. Ploeg; secretaris: J. Nederstigt; 2de secretaris: P. Klinkenberg; penning meester: C. de Winter; terrein-commissaris: J. v. Elk; commissaris-contributie: J. Op dam. Hierna rondvraag. Er werd besloten dat het bestuur der St. Joseph-Gezellen-Ver eeniging zal fungeeren als kascontrole. Hierna sluiting. ben wat we in Keulen hebben te doen. Kolping, de sterke practicus, de fijne menschenkenner, de durvende idealist, de felle apostel, hij zal voor ons meer ideaal worden dan tot nu toe. Hij bidde voor ons, om vruchtbaar werk. En wij bidden voor hem, onzen neld, omdat hij het vraagt SEVERUS. MEDEDEELINGEN. De Liedertafel houdt Woensdagavond jaar vergadering, welke te half negen begint. Natuurlijk zijn alle leden er bij tegen woordig. „Dr. Nolens", onze propagandaclub, houdt ook Woensdagavond, doch te kwart over negen, haar jaarvergadering. Ook daar pre sent! De Keulsche reis op 13 en 14 Juli moet natuurlijk goed geregeld worden. Daar om wordt den deelnemers verzocht de htm toegezonden vragen spoedig te beantwoor den. MAANDVERGADERING tiER GEZELLEN. Maandagavond te half negen is de maan- delijksche bijeenkomst voor de afd. Gezel len. Laat elkeen zijn plicht verstaan! Dien avond zal o.m. een verslag gegeven worden over onze spaarkas, welke enkele dagen geleden door een tweetal leden is gecontroleerd. DISTRICT LEIDEN. Voor de te vormen biljartcompetitie zijn alle Senioren vol interresse. Maarde secretaris van ons district wacht nu ook op de opgaven. Zorgt dat dezen vóór 1 Juli in Leiden zijn. VOORSCHOTEN. JUBILEUM VAN DE ZILVERFABRIEK. Het honderd-jarig bestaan herdacht. Aan den vooravond van het 100-jarig be staan van de bedrijven van de N.V. Zil- verfabriek „Voorschoten" en N.V. Ko ninklijke Begeer verzamelden zich Vrij dagavond omstreeks half zes Commissaris sen, Directeuren van de Kon. Ned. Edelme- taalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos met hunne dames en het personeel van bo vengenoemde maatschappijen (dochteron dernemingen van de K. N. E. B.) in den tuin achter huize „Berbice" te Voorscho ten, teneinde den heer Carel J. A. Begeer, directeur-generaal der K.NE.B. en presi dent-commissaris van de N.V. Zilverfabnek op eenvoudige, doch hartelijke wijze te huldigen. Nadat de heer A. Leinse, voorzitter van het comité uit het personeel, een kort ope ningswoord had gesproken, en allen wel kom had geheeten, werd in de eerste plaats het woord gevoerd door een van de oud sten van het personeel der zilverfabriek, de heer M. Verhoog. In zijn rede bracht de heer Verhoog den heer Begeer in het bij zonder dank voor de reorganisatie en mo derniseering van de zilverfabriek, die na de fusie der bedrijven Begeer, van Kem pen en Vos onder diens leiding tor stand kwam. Hierdoor is het bedrijf in staat nu door de tijdsomstandigheden de vraag naar goedkoopere artikelen grooter wordt, goedkoope zilveren artikelen ie vervaardi gen en daarnaast artikelen in Plate en Alpacca te produceeren, die in kwaliteit en prijs de concurrentie met andere fabrie ken kunnen doorstaan. Vooral het laatst genoemde maakte het mogelijk, dat velen die anders noodwendig zouden zijn ont slagen, werk konden behouden en dat zelfs de laatste tijd het aantal werklieden aan merkelijk kon worden uitgebreid. Hoewel de tijdsomstandigheden een groo te feestviering niet toelaten, mocht, aldus de heer Verhoog, dezen dag toch niet on opgemerkt voorbijgaan en hij greep deze gelegenheid aan om den heer Begeer, na mens het personeel hartelijk geluk te wen- schen met dit jubileum en hem door mid del van den oudste in dienstjaren van het personeel, de heer Midderham een oor konde in bronzen doos aan te bieden, waarin de gevoelens van het personeel in enkele woorden zijn neergelegd. Hierna richt de heer Verhoog zich met enkele har telijke woorden tot dr. M. R. J. Brink- greve, directeur van de N.V. Zilverfabriek „Voorschoten". Spreker bracht dr. Brink- greve dank voor alles wat hij voor het be drijf en het personeel heeft gedaan en bood hem als herinnering aan dezen dag een door Geurt Brinkgreve ontworpen en uitgevoerde gietpenning aan. Hierna werd het woord gevoerd door den heer W. Kreeft, namens het .personeel van de N.V. Kon. Begeer, die begon met de na gedachtenis te huldigen van den oprichter van de firma Begeer, den heer Bastiaan Begeer en den 'voorzetter daarvan, den heer Anthonie Begeer om daarna hulde te brengen aan diens zoon den heer Carel J. A. Begeer, den tegenwoordigen directeur, voor zijn energie en werkkracht. Spreker herinnerde er aan dat de heer Begeer hoe wel aan den top staande toch nimmer van af dien top op anderen neerziet, doch zich steeds plaatst temidden van zijn mede werkers. Als blijvende herinnering bood spreker den heer Begeer een penning aan. Hierna richte hij zich tot de directeur van de Kon. Begeer, den heer Jhr. ir. A. C. von Weiier, die hij dank bracht voor de pret tige wijze van samenwerking van het be drijf, waarbij hij de hoop uitsprak dat deze samenwerking nog vele jaren mag voortbestaan. Den heer von Weiier werd evenals den heer Begeer als herinnering een penning aangeboden. Namens het personeel van de N.V. Dutch Chain Works bracht de heer Oosterhuis de gelukwenschen over, waarbij hij een blij vend aandenken overhandigde. Vervolgens sprak nog de heer H. Ger ritsen, namens het personeel van de Hoofd maatschappij en alle andere dochteronder nemingen van de K.N.E.B. Nadat ook hij den heer Begeer gelukgewenscht had, bood hij een album aan met de handtee- ke'ningen van allen, die hartelijk wenschen dat zij nog vele jaren onder den heer Be geer als directeur van de Edelmetaalbe- drijven mogen werken. Hierop nam de heer C. J. A. Begeer het woord om dank te zeggen voor de treffen de bewijzen van vriendschap die hij heeft mogen ondervinden. In zijn rede bracht de heer Begeer o.a. naar voren dat hij zich bij de fusie van de bedrijven van Kempen, Begeer en Vos als in een nieuw uniform voelde gestoken en dat vanaf dit oogen- blik voor hem alleen de combinatie be stond en dat hij al zijn krachten had in gespannen om elk bedrijf zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen. Spreker be sloot zijn rede zichtbaar ontroerd, met een beroep op al zijn medewerkers om hand in hand en man aan man te werken om de schuit in deze moeilijke tijden door de branding heen te brengen. Tenslotte spraken nog dr. M. R. J. Brink greve en jhr. ir. A. C. von Weiier die bei den dank brachten voor de blijken van vriendschap hen op dezen dag door het personeel gebracht. De heer Leinse-sloot deze bijeenkomst met een woord van dank aan allen die door hun aanwezigheid blijk van belangstelling toonden. NOOTDORP. Staatspartij. De R.K. Staatsparty afd. Nootdorp herinnert de kiezers eraan, dat a.s. Woensdag 19 Juni de verkiezing plaats heeft voor de leden van den Gemeenteraad. Belanghebbenden wordt erop gewezen, dat de lijst der R.K. Staatspartij lijst num mer 2 is. Elk lid der R.K. Staatspartij en ook elke stemplichtige R.K. kiezer of kiezeres stemt nummer 1 vain lijst 2, vóór den naam A. C. van der Helm. Eerst dan is uw stemplicht een goede plicht. SASSENHEEVL Ringslang. Op den tuin van de kweeker Karremans aan de Teylingerlaan is dezer dagen een ringslang aangetroffen welke de lengte had van 1.07 M. Het dier is door genoemde tuinder gedood, omdat hij geen kans zag deze geheel ongevaarlijke vreem deling levend te vangen. Het dier is opge stuurd om geprepareerd te worden. Ver moedelijk is de aanwezigheid van dit vreemde dier te wijten aan den toevoer van Deensch hout, hetwelk gebruikt wordt voor bollenikdsten. Bloembollencultuur. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Sassenheim van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur in Hotel „Het Bruine Paard". De voorzitter, de heer G. Vlasveld, opende met een kort woord en besprak de schitterende successen, welke de afdeeling Sassenheim op de Internationale Bloemententoonstel ling „Flora" te Heemstede dit voorjaar be haald heeft. Vervolgens worden afgevaardigden ge kozen voor de 177e Algemeene (buitenge wone) vergadering. Hierna geeft de voor zitter de beschrijvingsbrief der 117e Alge meene Vergadering in behandeling. O.a. komt daarop voor „De motie-Hillegom" waarin wordt voorgesteld de staking van de Saneeringsmaatregelen in het Bloembol- lenbedrijf. Het praeadvies van het Hoofdbestuur der Alg. Vergadering ontraadt de aanneming van deze motie. De heer J. van Reisen acht het tijdstip verkeerd hierover te spreken en stelt voor te wachten tot het seizoen is afgeloopen, mede in verband met de exportmoeilijkhe den met Duitschland acht hij het wachten tot September meer gewenscht. De voorzit ter onderstreept dit. De heer H. van Zon neveld wenscht in het algemeen iets op te merken over de Exportheffing, welke, naar verluidt, zal worden gehandhaafd. Hij acht dit onbillijk voor den exporteur. Het per centage van 2y2 pet. lijkt niets. De kwee ker moet daar ook tegen zijn, want het is ook zijn belang, dat de exporteur blijft bestaan en zoo is zijn bestaan niet moge lijk. Spr. licht dit nog toe met een enkel voor beeld en stelt tevens voor te wachten tot September met bespreking. De voorzitter merkt op, dat de eerste opmerking van den heer Van Zonneveld op de Algemeene Vergadering ter sprake zal worden gebracht. Hierna komt het voor. stel in stemming om tot September a.s. te wachten met de beslissing om tot ophef fing der saneering te komen. Voor dit uit stel zijn er 56 en tegen uitstel 6 leden. Vervolgens komt de motie-Hillegom in bespreking. De heer Van Zonneveld merkt op,-dat Hilliegom gisteravond de motie-Hil legom verworpen heeft. Is het niet mogelijk dat de Algemeene Vergadering nu niet ge houden zal worden? Het is een geweldige kostenbesparing. Misschien zijn andere af deeling en ook tegen de motie-Hillegom. De heer A. Bergman, lid van het Hoofdbestuur, deelt mede, dat de kosten ongeveer 500 per vergadering bedragen. Tevens komt het voorstel van de Afd. Limmen ter tafel, welke een amendement op de motie-Hillegom is, om alleen de teelt- regeling te houden. Over beide punten wordt niet gestemd in verband met de uit spraak in het begin der vergadering ge daan, om ml. te 'wachten met bespreking voor al of niet opheffing der saneering. Bij de rondvraag brengt de heer H. van Zonneveld de vereeniging „De Tulp" in herinnering en raadt aan van deze vereeni ging lid te worden, om zoodoende mede zeg gingsschap te krijgen in de besprekingen welke het bestuur houdt met de Sierteelt- Centrale. De voorzitter deelt tenslotte mede, dat, in samenwerking met andere afdeelingen in de omtrek, stappen zijn gedaan tot be houd van de Kamer van Koophandel te Leiden. Hierna sluiting. TER-AAR. Woningbouwvereeniging Ter-Aar. In het Café v. d. Akker werd de leden-jaar- vergadering gehouden van de woningbouw vereeniging „Ter-Aar", onder praesidium van den heer C. Kroon. Zooals gewoonlijk bij deze bijeenkomst het geval is, was we derom de belangstelling der leden uiterst gering. Na opening door den voorzitter en voorlezing der notulen, volgt het uitgebreid, zakelijk jaarverslag, waaruit wij het vol gende ontleenen: De j aarlij ksohe inspectie is gehouden, herstellingen die noodzakelijk waren zijn uitgevoerd, daarbij tevens reke ning houdend met het percentage van on derhoudskosten, dat vanwege het Rijk is vastgesteld. Door verlaging van de rente voet der aninuiteiten boven 4 pet., werd dit voorstel omgezet in de vermindering der huurprijzen. Met het oog op de vele ach terstallige schulden van huur, ontstaan door de crisisomstandigheden, heeft het be stuur maatregelen genomen, welke een be vredigend resultaat hebben afgeworpen. Ook hebben de uitgaven in de salarissen een herziening ondergaan en een vermin dering van 180.moest worden gevonden, zulks in verband met een schrijven van den Minister, dat 4.85 per woning gere kend, teveel was uitbetaald. Het financieeele gedeelte, dat tevens ver zorgd wordt door den secr„ trekt wel bizon der de aandacht. De balans in activa en passiva geeft een totaal bedrag aan van ƒ118.150.22. De exploitatierekening brengt het volgende verlies uit: le complex 255.05, 2e 899.67, 3e 1006.95. De boeken en bescheiden, reeds gecontroleerd door dein Rijksaccountant, zijn ook nog nage zien en in orde bevonden door de commis sie van controle. De voorz. dankt den secr.-perai. voor z'n beide keurig uitgebrachte verslagen. De aftredende bestuursleden D. v. d. Hoorn, J. W. Kelder, en A. C. van Zwieten zagen KALENDER DER WEEK FEEST DER AT JiHIK-H bil lUOyjL'iS DRIEëENHEID. ZONDAG 16 Juni. Feestdag v. d. Aller heiligste Drieëenheid. le Zondag na Pink steren. Mis: Benedicta sit Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. le Zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Wit. 't Verheven Geheim der Allerheiligste Drieëenheid, één God in drie Personen, kunnen wij met ons zwak menschenver- stand niet begrijpen. Brengen wij het heer lijk offer van ons geloof, vandaag vooraL Eer en wij door een echt katholiek geloofs leven den Vader, den Zoon en den H. Geest, de Allerheiligste Drieëenheid en onverdeel de Eenheid. N.B. Vanaf heden wordt niet meer ach ter de Initroitus, Offertorium en Communio „Alleluja" gezegd en in plaats van twee Alleluja's met verzen wordt weer gebeden de Graduale en één Alleluja met vers, om dat gisteren de Paaschtijd geëindigd is. MAANDAG 17 Juni. Mis v. d. le Zondag na Pinksteren: Domine. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Hei ligen); 3e naar keuze v. d. priester. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Groen. DINSDAG 18 Juni. Mis v. d. H. Ephrem, Diaken, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Gloria. 2e gebed v. d. H. Marcus en Mar- cellianus, Martelaren. Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Wit. De H. Ephrem van Syrië bleef uit nede righeid diaken. Bijzonder vereerde hij de H. Maagd als de Onbevlekte. Door zijn bij zonder duidelijke geschriften heeft hij vele ketterijen bestreden, waarom Paus Be- nedictus XV z.g. hem heeft verheven tot kerkleeraar, wiens feest door de geheele Kerk wordt gevierd. WOENSDAG 19 Juni. Mis v. d. H. Julia na van Falconniëri, Maagd: Dilexisti. Glo ria. 2e gebed v. d. H.H. Gervasius en Pro- tasius, Martelaren. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit De H. Juliana, meer Engel dan mensch, verviel door haar harde levenswijze in een maagziekte. Zij kon niets geen voedsel meer verdragen. Wonder van geduld en blijmoedigheid klaagde zij alleen hierover, dat zij de H. Communie niet kon ontvangen. Gedreven door haar groot verlangen ver zocht zij een priester de H. Hostie op haar borst te leggen. Nauwelijks was dit ge schiedt of de H. Hostie verdween en Julia na stierf met een glimlach op het gelaat. DONDERDAG 20 Juni. Feestdag v. h. Al lerheiligst Sacrament. Dag van devotie. Mis: Cibavit. Gloria en Credo. De Sequens „Lau- da Sion". Prefatie van Kerstmis (ook Vrij dag en Zaterdag). Kleur: Wit Herdachten wij op Witte Donderdag de Instelling v. h. Allerheiligst Sacrament, vandaag vieren wij het bezit van de H. Eucharistie. „Er is geen volk, dat zijn go den zóó dicht bij zich heeft als onze God tegenwoordig is bij ons" zegt de H. Thomas van Aquine in de Kerkelijke Getijden. Richten wij onze oogen op den verborgen God onzer altaren. Laat Hij zijn onze Dage- lijksche Spijze, opdat .Christus in ons en wij in Christus één, deel mogen hebben aan de vrucht van het Verlossingswerk: het eeuwig leven. (Graduale; Alleluja-vers en gebed). VRIJDAG 21 Juni. Tweede dag v. h. H. Sacramentsoctaaf. Mis: Cibavit (als op het feest). Gloria 2e gebed v. d. H. Engelmun- dus, Belijder (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom)3e v. d. H. Aloysius, Belijder. De Sequens is in gelezen H. Mis niet verplich tend. Credo. Kleur: Wit In de dagen v. d. H. Willibrordus heeft de H. Engelmumdus het H. Evangelie ge predikt in Kennemesrland. Den 21en Juni 1591 stierf te Rome op 23- jari'gen leeftijd, als slachtoffer van zijn naastenliefde aan de pestlijders betoond, de H. Aloysius, toonbeeld van zuiverheid. Als negenjarige knaap legde hij de gelofte af van eeuwige zuiverheid, gedreven door een groot verlangen Maria in hare deugden na te volgen. Paus Benedictus XIII heeft de heilige jongeling aan de katholieke jeugd als beschermer gegeven. ZATERDAG 22 Juni. Derde dag v. h. H. Sacramentsoctaaf. Mis: Cibavit Gloria. 2e gebed v. d. H. Paulinus, Bisschop en Belij der; 3e v. d. Vigilie v. d. H. Joannes de Dooper. De Sequens als gisteren. Credo. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Uit liefde voor Christus deed de H. Pau linus afstand van al zijn rijkdommen om te beoefenen de armoede van Christus, hem dierbaarder en kostbaarder dan de geheele wereld. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Feestdag v. d. H. An toni us van Padua, Belijder: In medio (zie 13 Juni). Gloria. 2e gebed v. d. H. Theophilus van Corte, Belijder. Credo. Kleur: Wit VRIJDAG. 2e gebed v. d. H. Aloysius. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. zich met algemeene stemmen herkozen, en tot leden van de verificateurscommissie werden benoemd C. W. v. d. Hoorn Jzn., en H. VoLgering, als plaatsvervangers Ant. v. Rijn en C. J. Vermeulen, Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14