STADS se NIEUWS VRIJDAG 14 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht ia den morgen van 14 Juni 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. 'Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 766.8 te Warschau. Laagste barometerst.: 748.0 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 15 Juni: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, betrok ken tot zwaar of half bewolkt, kans op re gen of onweer, later waarschijnlijk iets kouder. De depressie over de Britsche Eilanden bleef vrijwel stationnair. Aan haar Zuidzij de vormde zich een nieuwe secundaire, welke zich thans boven de Golf van Bis- kaye bevindt. Het minimum over Midden Zweden verplaatst zich verder Noordwaarts Rond deze beide depressiekernen vielen zware tot matige regens en het is er ook thans nog regenachtig of betrokken weer. Het hooge druk gebied over Centraal Eu ropa verloor in beteekenis. Het weer is er nog goed, sinds gisteren is de temperatuur in Duitschland sterk gestegen, ook in Frankrijk werd het wat warmer, evenals in Denemarken en het Noorden van ons land. Het weer blijft in onze omgeving nog zijn zelfde karakter behouden. Onder invloed van de depressie in het Westen en haar se cundaire zal de bewolking nog zwaar blij ven, de regenkansen zijn nog groot, terwijl morgen overdag nog eenige afkoeling te wachten is. LUCHTTEMPERATUUR. 18.— gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL Van Vrijdagnamiddag 9.52 uur tot Zaterdagmorgen 4.07. ■OOG WATER. Te Katwijk: Zaterdag 15 Juni voorm. 2.13 uur en nam. 2.35 uur. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Mej. P. A. van E. te O u d e-W e t e r i n g heeft aldaar mej. H. mishandeld en wel met een bezem op het linkeroor geslagen. Mej. H. riep hierop „moord!", hetgeen overdreven was, doch wel had zij een bloe dende schram aan het oor. Eerst hebben de dames elkaar met wa ter gegooid. Volgens verd. heeft zij den bezem voor zich uit gehouden om mej. H. af te weren en is deze tegen het voorwerp aangeloopen. Mr. v. d. Boom heeft de vechtlustige dame conform den eisch veroordeeld tot 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Een landbouwer te Zoetermeer J. A. S. heeft aldaar een 14-jarigen jongen mishandeld. Nadat de jongen met een zoontje van verd. was slaags geraakt, heeft S. hem met fiets en al beetgenomen, hem bij den keel gegrepen en hem op het hoofd geslagen. De eisch luidde f 40.boete subs. 40 dagen hechtenis, conform welken eisch mr. v. d. Boom S. heeft veroordeeld. H. K. te N o o r d w ij k heeft aldaar eenige zakken, die in een schuur te dro gen hingen, gestolen. Mr. v. d. Boom heeft de zaak voor on- bepaalden tijd aangehouden om een rap port omtrent K. in te winnen. De bloemistknecht A. N. Z. te A1 p h e n a. d. Rijn heeft een collega, die de begin selen van de N.S.B. was toegedaan, met een geopend knipmes bedreigd, na eerst op het „Houzee" van zijn tegenstander met een „val in zee" geantwoord te hebben. De eisch luidde f 40 boete subs. 40 da gen hechtenis. De verdediger pleitte clementie. Mr. v. d. Boom heeft Z. veroordeeld tot een boete van 25 subs. 25 dagen hechte nis. Ten nadeele van een manufacturier te Leiden heeft de handelsreiziger J. A. oplichting gepleegd voor een bedrag van f 30.—. Verd. heeft tal van veroordeelngen ach ter den rug. De eisch luidde 6 maanden gevangenis straf onvoorwaardijk. Het vonnis is conform gewezen. SPORT VOETBAL ZWEDEN—FINLAND 2—2. Gisteren vond in aanweszigheid van 15.000 toeschouwers de landen wedstrijd ZwedenFinland plaats, welke ontmoeting in een gelijk spel, 22, eindigde. Met de rust leidde Zweden nog met 10. Het was een spannende kamp, waarbij het resultaat tot het laatste moment onzeker bleef. De volgende interlandwedstrijd van Zwe den gaat tegen Duitschland op 30 Juni, eveneens te Stockholm. Te 12.20 uur begori het nummer Over- naadsche Jonge Skiff. A. Hierin startte Njord (W. L. de Walle), en Die Leythe (C. Th. Fontein). De Njordman won deze race in 1.11 min. In het nummer Overnaadsche Vier Be ginnelingen was de eerste heat tusschen Triton en Nereus uitgesteld tot morgen. In de tweede heat ging de strijd tusschen Argo, Laak en Njord. De Leidenaars had den geruimen tijd de leiding, doch op de helft der baan kwam de Laak-ploeg opzet ten om de leiding over te Jiemen. De Haag- sche ploeg liep daarna meer en meer uit en won onbedreigd in 7 min. 38.6 sec. Twee was Njord, drie Argo. In het nummer Oude Skif overnaads werd de uitslag: 1. Willem UI in 7 min. 51.2 sec.; 2. de Hoop. In het nummer Jonge Acht A werd de uitslag van de le heat: 1. Nereus 6 min. 37 sec.; 2. Amstel 6 min. 29.3 sec. 2e heot: 1. Laga 6 min. 42.2 sec.: 2. Willem HL Door deze uitslag kwam de Amstel als snelste tweede in de finale. Het nummer Oude Acht bracht in de 2e heat Njord en Laga aan den start. Het werd aanvankelijk een vinnige strijd cxm de leiding en eerst op de helft der baan kreeg Laga een geringen voorsprong. Over de helft der baan werd het een lengte. Eerst bij de laatste 500 M. spurtte Njord en slaagde er in de achterstand te verkleinen, doch het verschil was te groot om dit ge heel te niet te doen. Laga won in 6 min. 33 1/5 sec.; 2. Njord in 6 min. 35 3/5 sec. De 2e heat ging tusschen Triton en Ne reus. Tot op de helft der baan hadden de Amsterdammers de leiding. Daarna kwa men de Utrechtenaren opzetten en slaag den zij erin de leiding te veroveren. Zij wonnen tenslotte na vinnigen kamp in 6 min. 32.6 sec.; 2. Nereus in 6 min. 35.8 sec. Door dezen uitslag werd Njord dank zij een verschil van 1/5 sec. als snelste tweede in de finale geplaatst. BOKSEN DE STRIJD OM DEN WERELDTITEL. Braddock wereldkampioen. In Madison Square Garden te New-York vond gisterenavond de aangekondigde bokswedstrijd plaats tusschen Max Baer als wereldkampioen zwaar gewicht en zijn uit dager voor den titel James Braddock, wel ke ontmoeting in een gevecht over 15 ron den op punten door Braddock is gewonnen. Braddock is daarmede wereldkampioen geworden Het resultaat van dezen titelwedstrijd heeft een geheel nieuwe situatie in de boks- wereld geschapen. Imimeri voor 17 Augus tus had men reeds een match op papier te Amsterdam staan tusschen Max Baer en Max Schmeling om den wereldtitel, welke ontmoeting door het resultaat van de match te New-York thans natuurlijk geen door gang kan vinden. Dit feit is wel voor Ne derland in het algemeen en voor Amster dam in het bijzonder van het grootste be lang, immers alle reeds gemaakte plannen en gevoerde besprekingen met de Amster- damsche particulieren, autoriteiten, met het Stadion en andere instanties zijn nu waar deloos geworden. Dat Braddock van Baer heeft gewonnen moet inderdaad als een bijzonder groote verrassing beschouwd worden. Het is een resultaat, dat vrijwel nergens verwacht werd, niet in Amerika en niet in Europa. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde mej. W. A. Thomee, Oegstgeest, en de heeren A. M. Laterveer, W a s s e n a a r, G. P. C. Koolhaas, Leiden, H. Broekema, Den Haag; arts-examen eerste gedeelte mej. J. C. G. Tabingh Suermondt, Nijmegen en de heeren R. D. Tuin, Den Haag. M. Miete, Scheveningen; doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heer J. W. M. Aarts, Den Haag; doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Sterrekunde de heer P. P. Bruna, Groningen; doctoraal-examen Indisch Recht de heer Ir. Ong Swan Yoe, Oegstgeest. Bevorderd: tot arts, de heeren M. Schreuder, Lei den, R. Sterringa, Haarlem; tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: N.N.'-Dibenzyl- aethyleendiamine, de heer G. Lob, gebo ren te Brussel; idem, op proefschrift getiteld: Explosie ve stofwolken, de heer W. P. M. Matla, ge boren te 's-Gravenhage, KERKNIEUWS Pastoor Schiphorst. Naar wij vernemen, is de toestand van pastoor Schiphorst, die een achttal weken geleden bij een auto-ongeval ernstig werd gewond, en die nog steeds in het Zieken huis te Venlo wordt verpleegd, vooruit gaande. Pastoor Schiphorst, wiens toestand lan gen tijd zeer ernstig was, is nu zoover her stellende, dat hij deze week voor het eerst het bed zal mogen verlaten. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad kwam in een spoed- eischende vergadering bijeen, onder lei ding van wethouder Splinter. De agenda vermeldde, zooals reeds gemeld, als eenig punt een voorstel tot het aangaan van twee geldleeningen, elk groot 500.0000 a pari en een rente van 4 1/2 pet. Enkele leden maakten bezwaren tegen het rentepercentage. Een openbare inschrijving zou, naar de meening van den heer Van Weizen (comm.) voordeeliger zijn geweest. De heer Bosman (lib.) betoogde echter, dat de gemeente thans wel niet op voordeeliger voorwaarden zou kunnen leenen, maar waarom hebben B. en W. zoolang ge wacht? De heer Wilbrink (C.-H.) sloot zich bij het laatste betoog aan. Hij wilde nog maar een paar maanden afwachten en zien hoe de geldmarkt zich zal ontwikke len. De wethouder van financiën, de heer Goslinga (A.-R.) meende, dat wachten de gemeente wel eens duur zou kunnen uitkomen. Spr. betwijfelt of een openbare inschrijving een lager rentetype zou geven. Enkele maanden geleden waren de omstan digheden belangrijk gunstiger, maar toen was er geen geld noodig en B. en W. kun nen niet alles voorzien. Het voorstel van B. en W. werd met op één na algemeene stemmen (die van den heer v. Weizen) aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Schül Ier (S. D. A. P.) naar het sloo- pen van het oude Stadhuis. Het puin is verkocht aan Alkemade, en nu wordt het niet door arbeiders uit Leiden, maar door arbeiders uit Alkemade vervoerd. Wethou der R o m ij n zegt, dat hij het liever an ders zou zien, vele Leidsche arbeiders snakken naar werk, doch er is niets aan te doen in dit geval. De heer Wilbrink (C.-H.) uit zijn ontstemming over het feit, dat aan Sociale Dienst iemand is aangesteld, die pas half April in Leiden is komen wonen, en die geen andere relatie had over Leiden, dan dat zijn aanstaande schoonvader ook amb tenaar is aan dien dienst. Dit is ergerlijk voor vele werklooze kantoorbedienden in Leiden. Wethouder Romijn kent het ge val niet, zal er naar informeereiu mens de Mannencongregatie, de heer God- dijn namens het Leekenapostolaat, Mevr. Klein namens de Vrouwencongregatie, de heer van Hameren, als hopman der St. Jo- sephgroep, die in een gloedvolle rede ka pelaan Gudde dank bracht voor diens groo- ten ai-beid en liefde voor de jeugd, de heer H. Bank namens de proc. naar Heilo, de heer J. Janssen namens de K. J. M. V. „St. Peter Kanis", waarbij Rector L. Beune nog woorden van dank voegde als bondsmode- rator der K. J. M. V., de heer J. v. Hete- ren namens het Ziekentriduum, de heer Smit als penningmeester van het groeps- comité St. Joseph en tenslotte een „klein Duympje" namen de misdienaars, die zei- de, dat de laatsten de eersten zullen zijn. Allen deden hun woorden van een ge schenk in couvert vergezeld gaan. Hierna bracht de Deken in herinnering dat kapelaan Gudde den volgenden mor gen om 7 uur de H. Mis zou lezen. Hij be val allen aan deze H. Mis bij te wonen en te communiceeren met een gebed voor den vertrekkenden kapelaan. Hierna nam Kap. Gudde het woord. Hij begon met hartelijken dank te betuigen aan den Deken voor diens welgemeende woor den. Ik verlaat Leiden noode, zei kapelaan Gudde, vooral omdat ik in de pastorie mijn beste vrienden achterlaat. Deze leemte zal moeilijk worden aangevuld. Hartelijk dankte kapelaan Gudde voor deze ondervonden groote vriendschap. Hierna bracht hij vervolgens de heele rij van sprekers een voor een dank voor hun hartelijke woorden, waarbij hij vooral de congreganisten er nog eens op wees, dat zij vooral moeten streven naar zelfheiliging en de jeugd aanspoorde om echte Roomsche kerels te worden. Spr. hoopte tenslotte, dat het werk dat hij hier begonnen is, tot groo- ten bloei moge komen, dat allen prettig zul len samenwerken in deze mooie parochie en dat men hem in het gebed niet zou vergeten. Hierna namen allen met een handdruk en een vriendelijk woord afscheid van den vertrekkenden kapelaan. DE LUSTRUMFEESTEN. De hengelwedstrijd. ZOMERPOSTZEGELS. T'en behoeve van sociale en cultureele doeleinden zullen voortaan jaarlijks z.g. zomerpostzegels worden uitgegeven in de frankeerwaarden 1 y., 5, 6 en 12 y2 cent en met een verkoopprijs van resp. 3, 8, 10 en 16 cent. De netto opbrengst boven de frankeer- waarde komt ditmaal voor de helft ten goede aan de Ned. Vereeniging tot bevor dering van de arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.), die de opbrengst zal besteden voor het scheppen van werk gelegenheid en het verbeteren der sociaal- economische positie van die onvolwaardi- gen, die in het gewone bedrijfsleven geen plaats kunnen verwerven. De andere helft van de netto-opbrengst komt dit jaar ten bate van de belangrijke orkesten in ons land. De voorstellingen op de zegels zijn in overeenstemming met het doel der uit gifte: twee zegels resp. van 1 cent en 6 cent, herinnerend aan het sociale doel, geven de beeltenissen van resp. H. D. Guyot (17531828) die door de stichting van de eerste Nederlandsche doofstommeninrich- ting in Nederland en prof. F. C. Donders (18181889) de wereldbekende physioloog en oogheelkundige, die als hoogleeraar te Utrecht werkzaam, een der grondleggers werd der nieuwere oogheelkunde. De beide andere zegels, van 5 cent en 12 y2 cent, brengen het cultureele doel der uitgifte in beeld en dragen de afbeeldingen van de toonkunstenaars Alphons Diepenbrock (18621921) en J. Pzn. Sweelinck (1562 1621). De zegels, welke zijn uitgevoerd in plaatdruk, zijn vervaardigd naar ontwer pen van den kunstschilder W. A. van Ko nijnenburg te 's-Gravenhage en gegraveerd bij de Firma Enschede te Haarlem. De kleur van de nieuwe zegels is: ly cent rood, 5 cent sepia, 6 cent donker groen en 12 y cent blauw. De afmetingen zijn dezelfde als die van de crisispostzegels. De zegels van 5 en 6 cent zullen 17 dezer op de postkantoren verkrijgbaar zijn, die van 1 en 12 y cent eenige dagen later (vermoedelijk 21 Juni). De termijn van verkrijgbaarstelling loopt tot en met 31 December 1940. WATERPOLO DE ZIJL 5H.Z.P.C.-ADSP. 0—7. Gisteravond vond bovenstaande wed strijd plaats in de Zweminrichting „De Zijl". Zooals uit het resultaat blijkt was H.Z.P.Z. overwegend sterker. De gasten waren uiterst snel en wisten zich steeds op het juiste moment vrij te maken. Toch was de Zijl, waarin eenige jonge spelers debu teerden, niet zooveel zwakker als de uit slag zou doen vermoeden. De door haar ondernomen aanvallen werden echter bijna alle door slecht plaatsen onderbroken. En kele schoten hadden echter een beter lot verdiend, maar het gelukte de Zijl niet de eer te redden. De rust brak aan met den stand 04. Daarna kwam de Zijl wel iets meer in den aanval, wat niet wegnam, dat de Zijl-keeper nog driemaal werd gepas seerd, zoodat het einde van dit genoegelijke partijtje aanbrak met 07. De aangewezen scheidsrechter kwam niet op. De heer G. Lecontre, voorzitter van H.ZP.C„ werd echter bereid gevonden den wedstrijd te leiden, hetgeen hij tot ieders genoegen deed. WIELRENNEN Landenwedstrijd. De Nederlandsche Wielren Unie is er in geslaagd een landenwedstrijd Nederland Duitschland tot stand te brengen. De eer ste ontmoeting zal plaats vinden op Zon dag 23 Juni a.s. op de wielerbaan te Kre- feld. Voor Nederland zullen de navolgende amateurs uitkomen: A. van Vliet, J. C. Peperkamp, J. J. v. d. Vijver, B. Leene, N. Buchly, H. Ooms en P. Bovendeaard. Het programma is gelijk aan het offi- cieele programma van de Olympische Spe len, t.w. 1000 M. tijdrace, 100 M. sprint, 2000 M. tandem en 4000 M. inhaalwedstrijd. ROEIEN ROEIWEDSTRIJDEN „HOLLANDIA". Vandaag zijn op den Rijn nabij 's Mole- naarsbrug de j aarlij ksche roei wedstrijden van „Hollandia" aangevangen. De belang stelling was op den morgen van den eersten dag vrij gering, mede gevolg van het feit, dat de wedstrijden eerst te 12 uur aanvan gen. Het eerste nummer, strijd der Jonge Twee A verviel, doordat Argo zich in de eerste heat terugtrok. AFSCHEID KAPELAAN L. GUDDE. In de parochiezaal aan de Maria Gij zen- steeg had gisteravond het afscheid plaats van kapelaan L. Gudde wegens diens be noeming tot kapelaan te Amsterdam. Met vele parochianen en afgevaardigden van parochieele en andere vereenigingen waren daar aanwezig de hoogeerw. deken A. H. M. J. Homulle en alle kapelaans der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, alsmede de zeereerw. heer Rector L. Beune. De bijeenkomst werd geopend door den hoogeerw. Deken, die herinnerde aan het nog niet zoo lang geleden gehouden af scheid van kapelaan Nieveen van Dijkum. Nu zijn er geen „gemengde gevoelens" zoo als bij kapelaan Nieveen van Dijkum, met wien wij ons toch ook verheugden omdat hij Pastoor was geworden, nu is er, aldus de Deken, alleen droefheid omdat wij een goeden vriend kwijt raken. Was hij voor ons allen een goede vriend, ook in de pa rochie is er droefheid om zijn heengaan, hij heeft zoo hard gewerkt en onder God's zegen zoo veel tot stand gebracht. Zijn be noeming te Amsterdam, aldus de Deken is een promotie, maar er zijn van die pro moties, waar de mensch niet op gesteld is. Wij verliezen hem hier als priester en als vriend. De Deken herinnert aan zijn immer van groote vriendschap getuigende omgang met zijn voorgaande pastoors en ook met hemzelf. Als broeders waren zij samen. Daarom is het jammer, dat er nu een hiaat komt. Dat is een offer, maar wij onderwerpen ons aan het gezag. In ons hart, aldus wendde de Deken zich tot kap. Gudde, en in de harten van velen zal een leege plaats blijven om uw arbeid voor de jeugd, om degenen, die gij bijstond aan ziekbed en sterfbed; en zij, die aan dezen priester dank verschuldigd zijn, danken hem tot in de eeuwigheid. Ik dank u dan, aldus de Deken, uit naam van de geheele parochie voor alles waarmee gij allen in geestelijken en ook tijdelijken nood hebt bijgestaan. Gij zult blijven voortleven in onze har ten, in de harten der parochianen, die nog lang over u zullen spreken als een goede priester en in wier herinnering gij zult blij ven voortleven. Hierna kwam een heele rij sprekers ka pelaan Gudde hulde brengen voor zijn arbeid in parochie, voor vereenigingen en organisaties en hun dank betuigen nu hij zal heengaan. Het eerst sprak de heer H. Peters namens het Kerkbestuur. Vervolgens kapelaan B. Dorbeck, die kapelaan Gudde dank bracht voor hun heerlijke samenwerking van vele jaren. Spr. zeide, dat kapelaan Gudde als zijn eerste socius altijd in zijn herinnering zou blijvesn, omdat hij steeds zoo'n goede socius geweest is. Samen heb ben wij, aldus spreker, heel wat lief en leed gedeeld, ook in ons beider persoonlijk leven. Onze altijd prettige samenwerking is voor een belangrijk deel te danken aan Kap. Gudde. In Amsterdam zal men spoe dig gewaar worden, welk een aanwinst kapelaan Gudde beteekent, wij weten wat wij in hem verliezen. Spreker dankte hem tenslotte hartelijk en wenschte hem het beste in zijn nieuwen werkkring. Hierna spraken de heeren v. d. Top namens de collectanten, de heer Duym na Zooals wij reeds eerder meldden, zal on der auspiciën van de Lustrumcommissie van het L. S. C. ter gelegenheid van het a.s. 360-jarig bestaan der Leidsche Hooge- school op Woensdag 3 Juli in het Rijn- en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) een hengel wedstrijd worden gehouden. De wedstrijd zal aanvangen des voor- middags te 9 uur en zal ly uur duren. Alle deelnemers moeten om kwart voor acht op het Kaasmarkt-terrein aanwezig zijn, vanwaar gezamenlijk met de muziek van Ulrich's Kapel voorop naar de Wilhel- minabrug zal worden gemarcheerd. Er zal gevischt worden om het zwaarste gewicht aan visch, zijnde maatvisch. Als aas ma£ alleen deeg, brood of aardappel gebruilu worden. Bij de voorbereiding van dezen wedstrijd heeft de commissie uit het L. S. C. veel medewerking ondervonden van de zijde van den Leidschen Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. De gelegenheid tot inschrijving bestaat uitsluitend a.s. Maandag en Dinsdag', des avonds van 810 uur aan het adres Bree- straat 41. VANAVOND in de Romanuszaal, te 8% uur, „buurtver- gadering", toegankelijk voor alle katho lieken. Inleider der besprekingen is de heer H. Lombert. Akte examen L. O. Aan de Gemeentelijke Kweekschool al hier zijn voor het eindexamen akte L. O. geslaagd de heeren J. A. J. Franke, H. J. van Hattum, B. A. Horikx, P. J. Nieboer, D. Plu, allen te Leiden en L. van Gogh, Den Haag. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen. 6619 N.V. Modehuis v/h H. Mack, in oprichting. Leiden, Breestraat 131-133. Venn.: L. D. M. Timmerman, Wassenaar; Wed. Timmerman- Ween ink, Wassenaar; J. Timmerman, Bus- sum en I. Timmerman, Leiden. 6618. Gebr. C. en L. Meeuwissen, (B.P.). Sassenheim, Rusthoflaan 12. Aannemers bedrijf. Venn.: C. Th. Meeuwissen en L. J. Meeuwissen, Sassenheim. 6620. Handels Associatie Breedek. Alphen aan den Rijn, Stationsstraat 22. Import van Z. Afrikaansche producten, agentuur- en commissiehandel. E.: W. Schram, Alphen aan den Rijn. Leidsche Arbeidsbuers. Op den 13den Juni 1935 waren 3743 (v.j. 3000) werkzoekenden ingeschreven. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2