No. 8141 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET BEZUINIGINGSONTWERP ONTZETTENDE ONTPLOFFING IN DUITSCHLAND. 26ste Jaargang VRIJDAG 14 JUNI i*J5 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Critiek over de geheele linie. Verschenen is thans het Voorloopïg Ver slag der Tweede Kamer over het Wetsont werp tot verlaging van de openbare uit gaven. De Commissie von voorbereiding over dit wetsontwerp bestond uit de heeren Th. M. Ketelaar, jhr. mr. D. J. de Geer, ir. J. W. Albarda, J. Schouten, dr. S. F. R. Rierema, mr. C M. J. F. Geseling en mr. F. G. C. J. M. Teulings. Over de geheele linie is ernstige critiek op de verschillende onderdeelen van dit wetsontwerp uitgebracht. Met name wordt tegenover de aanpas singspolitiek van de regeering geplaatst het voeren van een constructieve wel- vaartspolitiek. Betreurd werd, dat geen maatregelen tot verlaging van de vaste lasten in dit ontwerp waren opgenomen. Vrijwel algemeen was het verzet tegen de verlaging van salarissen en pensioenen. Groote bezwaren werden geopperd tegen de vergaande machtigingen op de Kroon, welke men in strijd achtte- met letter en geest der Grondwet en als het voorpor taal van de dictatuur beschouwde. Terwijl eenerzijds deflatiepolitie een te trage aanpassing geacht wordt, zoodat aan devaluatie niet zou zijn te ontkomen werd anderzijds ten sterkste tegen even- tueele devaluatie-plannen opgekomen. Maatregelen werden in dit verband ge vraagd tegen hen, die aanvallen op den gulden ondernemen. Groote bezwaren opperden verscheidene leden tegen de voorgestelde bezuinigin gen op het onderwijs; vooral het instituut van den kweekeling met akte ontmoette velerzijds ernstige tegenkanting en van de verhooging van de leerlingenschaal vreesden vele leden een nadeeligen invloed op het onderwijs. 4J Van verschillende zijden werd er op ge wezen, dat opheffing van Kamers van Kamers van Koophandel speciaal voor de middenstandsbedrijven, die meerendeels slechts 50 cents per jaar voordeel zullen hebben van de voorgestelde verlaging der bijdragen aan het Handelsregister, ernstige nadeelen zal opleveren. Evenzoo werd van verschillende zijden bezwaar gemaakt tegen het ontworpen ca- pitulant en-stelsel; men wees er op, dat ge schiktheid voor den militairen dienst geen waarborg biedt voor geschiktheid in de vervulling van burgerlijke betrekkingen. Voorts ontmoette ook de bij de afd. binnenlandsche zaken voorgestelde ophef fing der armenraden bezwaren. De machtiging inzake coördinatie van het verkeer kon de instemming veler le den niet verwerven, terwijl ook van ver schillende zijden werd gewezen op de naar het oordeel der desbetreffende leden nadeelige gevolgen van het buiten wer king stellen der Warenwet. Wij hebben hier een greep gedaan uit een korte samenvatting gegeven van het lijvige „Voorloopig Verslag". Voldoende echter om duidelijk te laten zien, hoe de Commissie van Voorberei ding over het bezuïnigings-wetsontwerp denkt! Met groote belangstelling wordt tege moet gezien de „Memorie van Antwoord" der Regeering, en dan de behandeling in de Tweede Kamer. V Zondagsheiliging. „De bevordering der Zondagsheiliging" staat ook in het nieuwe concept alge meen beginsel-program der R.-K. Staats partij. Zondagsheiliging moet door de Over heid worden bevorderd. Natuurlijk, rekening houdend met de ge mengde en veelzijdige gezindheid der be volking. Maar dit mag niet beteekenen, dat de Overheid in dit opzicht een vlakke neutraliteit zou mogen beoefenen. Neen Zondagsheiliging moet door de Overheid positief worden beschermd! Men kan den laatsten tijd constateeren, hoe ook in vrijzinnig-godsdienstigen kring verzet rijst tegen het bestemmen van den Zondagmorgen voor spel en ontspanning, speciaal ook voor bioscoopvertooningen. A. B. Kleerekoper snelt inmiddels te hulp ter verdediging van het niet-kerke- lijke volksdeel, ojn. in dezer voege: Is het een volksbelang, dat de kerk op den Zondagmorgen een monopolie houdt of krijgt? Het zou goed zijn als men eens goed overdacht, dat één zevende deel van ons volk blijkens de laatste volks telling „geen gezindte" heeft en dat een veel grooter deel van het volk nooit een kerk bezoekt. Dit feit is er, en betreft een volksgroep, die in getal sterkte minstens de derde is na de Protestanten en de Katholieken. Wie durft nu de stelling aan, dat deze aan zienlijke groep het bijeenkomen op Zondag naar haar geestelijke behoef ten moet worden belet, zoodra de kos ters him sleutels te voorschijn halen, om vast een der groote kerkdeuren te openen? Is d a t een volksbelang? Of eischt veeleer het volksbelang, dat ook deze aanzienlijke volksgroep haar geestelijke behoeften naar eigen in zicht bevredigt? Wij, Katholieken, zijn niet tegen het nemen van ontspanning op Zondag, ook niet tegen het beoefenen van een of andere sport of het bijwonen van een film-ver tooning. Maar: ergerlijke oppervlakkigheid is 't, om daarin te zien het dienen, het bevredi gen van, het voldoen aan de „geestelijke" behoefte van het volk! Het volk, dat daar voor zijn „geestelijke" behoeften bevrediging en voldoening vindt, heeft geen geestelijke behoeften in den echten, diepen zin, in de hoogere be- teekenis van het woord. Dat moest toch iemand als A. B. K. erkennen! HAGELKAMP IN DE HAARLEMMERMEER. Schade ongeveer een millioen. Het wordt eerst thans ruchtbaar, dat de hagelbui van Tweeden Pinksterdag in een gedeelte van de Haarlemmermeer een reus achtige schade heeft aangericht. De vernie ling strekt zich uit over meer dan 3000 HA. In het uitgestrekte gebied tusschen den Kruisweg, Hoofdweg en Lisserweg ver klaarde de burgemeester van Haarlemmer meer aan een verslaggever van de „Tele graaf" zijn bedrijven waar vrijwel de geheele oogst is vernield zonder eenige overdrijving vernield. Tarwe, erwten, boo- nen, gerst, haver geen gewas is gespaard! Hier minder, daar meer maar over de geheele linie. Hedenavond komen de drie landbouw organisaties op het raadhuis te Hoofddorp bijeen om te zamen met het gemeentebe stuur te overleggen. De bedoeling is een commissie te benoemen, die de schade dient op te nemen en er bij de regeering op aan zal dringen, dat er steun worde verleend. Die taxatie moet direct gebeuren, anders vervallen wij in de fout van Nieuwveen, waar indertijd de schade te laat is opgeno men, zoodat de verdeeling van het steun/be drag moeilijkheden opleverde. Het ongelukkige is, dat in deze streek de boeren niet tegen hagelschade verzekerd zjjn. De schade beloopt volgens deskundige berekeningen ongeveer een millioen. SPRINGSTOFFABRIEK TE REINSDORF IN DE LUCHT GEVLOGEN. GROOT AANTAL DOODEN ÉN ZWAAR GEWONDEN HET BEDRIJF WAS IN VOLLEN GANG. Te Reinsdorf nabij Wittenberg is gister middag een springstoffenfabriek in de lucht gevlogen. Meer dan honderd personen zijn bij dezen ramp gedood en sedert gistermid dag is men bezig met het bergen van de lijken en de gewonden. De ontploffing vond plaats op een oogen- blik, dat alle werklieden in de fabriek waren. De fabriek verschafte werk aan eenige honderden arbeiders. Men vreest, dat allen gedood of zwaar gewond zijn, aan gezien vrijwel de geheele fabriek werd ver nield. De ontploffing was zoo hevig, dat verscheidene kilometers in de omtrek de ruiten sprongen. De ontploffingsramp heeft plaats gehad in de fabriek van de firma Westfaelisch- Anhaltinische Sprengstoff-Fabrik (Wasag). Men heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kunnen vaststellen. Na de eerste ontploffing ontstond een brand in den loop waarvan nog verdere ont ploffingen zich voordeden. De laatste ont ploffing geschiedde om 6 uur. Eerst tegen 8 uur kon men doordringen tot de plaats van de brand. Alle beschikbare ambulances zijn gere- quireerd, alle doctoren uit het district Wit tenberg zijn naar de plaats des onheils ont boden. Rijksweer, SA, SS en Arbeidsdienst zijn behulpzaaom -bij het oipruimingswerk. De geheele streek is afgezet. Onder geen beding wordt een particulier cup dit gebied toegelaten. De dooden en gewonden zijn voor het meerendeel afgrijselijk verminkt, zoodat men den bloedverwanten der slacht offers niet toestaat hen te zien, hetgeen aanleiding geeft tot hartverscheurende too- neelen, wanneer de politie vrouwen, moe ders en kinderen van slachtoffers verwij dert uit de gehouwen, waar zij liggen. 5001500 slachtoffers? Het Deutsche Nachrichten Büro deelt mede, dat bij de verschrikkelijke ramp in de fabriek van ontplofbare stoffen te Reins dorf ongeveer 50 dooden zouden zijn te be treuren. Tot dusverre waren 20 dooden ge borgen. Volgens het Duitsche bureau zouden er tot dusverre 73 zwaargewonden en onge veer 300 lichtgewonden geteld zijn. Volgens een ander bericht evenwel, moet gevreesd worden, dat het aantal dooden minstens 500 zal bedragen. Het aantal slachtoffers ligt vermoedelijk tusschen 500 en 1500. De enorme, hoog opschietende vlammen zijn kilometers ver in den omtrek zichtbaar als een luguber teeken van den verschrik- kelijken ramp. Onder de bevolking spelen zich vreeselijke tooneelen af. Behalve ge noemde 5001500 dooden zijn er nog een zeer groot aantal gewonden. Rouw in Duitsehland. Te 22.15 gisteravond is over alle Duit sche zenders mededeeling gedaan van de vreeselijke ramp te Reinsdorf. Ten teeken van rouw werden de uitzendingen 5 minu ten gestaakt. Daarna werden wijzigingen gébracht in het muzikale programma, zoo dat alleen ernstige muziek ten gehoore werd gebracht. Dr. Ley, de leider van het Duitsche Ar beidsfront, heeft order gegeven, dat bij alle gebouwen van het Arbeidsfront de vlag halfstok moet worden geheschen. Verder is vijf dagen rouwfloers voorgeschreven. Het Duitsche Arbeidsfront heeft onmiddellijk een bedrag van 50.000 Mark beschikbaar ge steld. Nadere bijzonderheden. Een speciale verslaggever van het Duit sche Nieuwsbureau deelt het volgende mede over de ramp in de fabriek voor ontplof bare stoffen. Toen de eerste ontploffing kort voor drie uur plaats had, was de uitwerking in het op een afstand van 8 K.M. gelegen Witten berg buitengewoon hevig. In de naaste omgeving van de fabriek en zedjEs in de straten aan de zijde van Reins dorf werden de spiegerulten van verschil lende groote zaken vernield; van de hoogere verdiepingen vielen hier en daar glas scherven, waardoor eenige voorbijgangers werden gewond. De verwarring werd nog vergroot, doordat verschillende paarden verschrikt door het geweld van de ontplof fing op hol sloegen. Beschadigd werden overigens bijna alleen oudere gebouwen in de buitenwijk aan den kant van Reinsdorf. De eerste ontploffing had verscheidene branden tengevolge, waarna van tijd tot tijd nieuwe ontploffingen volgden. Reeds na 20 minuten kwamen de eerste gewon dentransporten uit de fabriek. Het scheen hier hoofdzakelijk arbeiders te betreffen, die door gesteente of machinedeelen ge kwetst waren. Alle particuliere auto's der stad werden gcrequireerd, alle dokters, ook uit verdere omgeving, opgeroepen. Toen het ziekenhuis overvol was, zijn andere gewon den in particuliere woningen opgenomen. De gewonden, die vervoerd konden worden, werden getransporteerd naar naburige ste den, gedeeltelijk zelfs naar Halle. Men stelde er hoogen prijs op, de familie leden zoo spoedig mogelijk van het gebeur de in kennis te stellen. Dit was ^eer moei lijk, daar het grootste deel dezer familie leden op betrekkelijk grooten afstand van de fabriek woont. Zooals altijd bij derge lijke gebeurtenissen deed een menigte val- sche geruchten de ronde, doch de autori teiten konden de bevolking geruststellen en haair er van overtuigen, dat voor haar geen gevaar meer bestond. In den loop van den middag sloten de Wittenbergsohe za ken hun deuren. De speciale verslaggever meldt verder, dat bij een eerste bezichtiging van het ter rein des onheils bleek, dat niet de gansche fabriek doch slechts een deel door de ramp is getroffen. In de overige deelen is slechts materieele schade aangericht. Het bedrijf als geheel zal geen ernstige onderbreking ondergaan. Ook in den laten avond was het gebouw en de omgeving nog in een dichten rook gehuld, waarin nu en dan vlammen zichtbaar waren. Na de eerste ontploffing werd onmiddel lijk opgetreden door de faibrieksbrandweer, die ook den gewonden de eerst hulp ver leende. Zeer spoedig waren ook de brand weren uit Wittenberg en omgeving aanwe zig, evenals ziekendrager en SA. en S.S.- mannen, die het terrein afzetten. Tot nu toe 26 dooden geborgen. WITTENBERG, 14 Juni. (V.D.). Op de plaats van de ontploffing te Reinsdorf is het opruimingswerk in vollen gang. Te Wittenberg was vanmorgen de rust terug gekeerd. Als teeken van rouw zijn alle bioscopen en plaatsen van ontspanning ge sloten en ook de sportvereenigingen hebben hun wedstrijden voor Zondag a.s. afgelast. Alle zaken, die na het ongeluk hadden ge sloten, zijn weer geopend, doch in alle stra ten ziet men met planken dichtgespijkerde etalages en beschadigde daken. Glazenma kers en dakdekkers zijn reeds weer aan het werk om de schade te herstellen. Volgens de laatste mededeelingen zijn tot nog toe 26 dooden geborgen. Een groot aantal licht gewonden heeft het werk reeds hervat. In de eerste opwelling van schrik hebben vele bewoners hun bedden naar buiten gehaald en den nacht in de open lucht doorgebracht. In de straten van Wit- tenburg ziet men vele menschen die ver bonden zijn. Het zijn licht gewonden, die weer uit de ziekenhuizen zijn ontslagen en thans van hun schrik bekomen. DE OORZAAK VAN DE RAMP. REINSDORF, 14 Juni. (V.D.). Omtrent de oorzaak van de ontploffingsramp te Reins dorf deelt de speciale verslaggever van het D, N. B. het volgende mede: Door een be drijfsongeval in de springstofafdeeling, waarschijnlijk in de wascherij voor rest- producten, ontstond brand. Deze brand was oorzaak van een dan volgende ontploffing. Door deze eerste ontploffing werden door het wegspringen van stukken nieuwe ont ploffingen en branden veroorzaakt. Hedenmiddag werd door een gedeeltre van de arbeiders in de chemische fabriek weer normaal gewerkt. Men neemt aan, dat bij het opruimingswerk behalve de 26 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITEMLAND. Ontzettende ontploffing in een spring stoffenfabriek te Remsdorf bij Wittenberg. Honderden dooden en gewonden. (1ste blad). Torgler in vrijheid gesteld. (2de blad). Tragische dood van een Franseh minis ter. (2de blad). Ontspanning in ItaliannschAbessynisch conflict (2de blad). BINNENLAND. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. (1ste blad). Bezoek van Prinses Juliana aan Fries land. (2de blad). Loting lichting dienstplicht 1937. (1ste blad). Uiteenzetting van het bloembollen-sanee- ringsplan. (3de blad). OMGEVING. De afd. Hillegom van „Bloembollencul tuur" heeft, bij de behandeling van den beschrijvingsbrief der Alg. Vergadering, de motie, door deze afdeeling ingediend, ver worpen! (Omgeving, 3de blad). Naar aanleiding van de samenvoeging der gemeenten Veur en Stompwijk in de nieuwe gemeente Leidschendam geven wij een historisch overzicht. (4de blad). reeds gevonden lijken nog een ongeveer evengroot aantal zal worden gevonden. Van de zwaar gewonden bevinden zich 73 in de ziekenhuizen. Wanneer en waar de teraardebestelling der slachtoffers zal plaats vinden, is nog niet bekend. Een groot aantal verongeluk ten is afkomstig uit de noodlijdende gebie den van het Ertsgebergte en Thüringen. De begrafenis der slachtoffers zal bijzonder plechtig geschieden in aanwezigheid van rijksvertegenwoordigers en van partij-ver tegenwoordigers. LOTING DIENSTPLICHT LICHTING 1937. Hedenmiddag te 2 uur had in de Rol zaal op het Binnenhof te '-sGravenhage de jaarlijksche loting plaats voor de lichting 1937. Uit de bus werd getrokken No. 557, dat in de registers van Amsterdam voor de lichting 1934 bleek overeen te komen met den naam van Max Blom, geb. 25 April. Voor den dienstplicht lichting 1937 ko men dus in alle gemeenten in aanmerking degenen, wier naam gelijkluidend is met of in alfabetichse volgorde volgt op dezen DE „NACHTEGAAL" HEEFT OPONTHOUD TE BAGDAD. Werktuigkundige ongesteld. Het IncLië-vliegtuig „Nachtegaal", dat Woensdag ji. naar Batavia vertrokken is, heeft oponthoud tengevolge van een plot selinge ongesteldheid van den werktuig kundige, den heer P. B. Blek, die te Bagdad in het ziekenhuis moest worden opgeno men. De „Koetilang", op weg van Batavia naar A'dam, die vandaag volgens het reis schema tot Jodhpur zou vliegen, heeft op dracht de reis voort te zetten. Bij aankomst te Bagdad zal de werktuigkundige van de „Koetilang" aan boord van de „Nachtegaal" overgaan. De „Oeverzwaluw", die Zaterdag van Schiphol naar Batavia vertrekt, neemt een reserve-werktuigkundige mee om de bemanning van de „Koetilang" te Bagdad weder voltallig te maken, waarna dit vlieg tuig de reis naar A'dam voortzet. De K.L.M. hoopt zoodoende het oponthoud tot een mi nimum te beperken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1