Een encycliekmeeting bij bliksemlicht. DINSDAG 11 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 HAZERSW OUDE. Gemeenteraad. De Gemeenteraad ver gadert Donderdag den 13en Juni 1934, des voormiddags te 10.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging van de instructie voor den keuringsveearts, Hoofd van dienst. 3. Voorstel tot wijziging van de in structie voor den hulpkeurmeester bij den vleeschekeuingsdienst. 4. Voorstel tot vast stelling van een verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting. 5. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding bedoeld in art. 101 der Lager on derwijswet, aan de bijzondere scholen. 6. Voorstel tot wijziging van de bouwveror dening. 7. Voorstel tot wijziging van de be grootingen, diensten 1934 en 1935. Afgeloopen. Zondagmorgen werden alhier een zevental wielrenners uit Den Haag door gemeente- en rijkspolitie gever baliseerd. Reeds meerdere malen had een vrij groot aantal sportmensohen door de ge meente Hazerswoude, 's Zondags 's mor gens wedstrijden georganiseerd. Daar men, zooals begrijpelijk is, ver de maximum snelheid in de bebouwde kom overschreed, maakte de politie hier een einde aan. L. T. B. Op Woensdag 12 Juni zal des avonds te 8 uur een buitengewone ledenver gadering worden gehouden der afd. L. T. B. ten huize van mej. wed. Verhaar, waar de heer A. C. Paardekooper uit Zoeter- woude een uiteenzetting zal geven omtrent de Melksteunregeling in verband met de inkrimping, welke op alle bedrijven moet worden toegepast. Niemand der leden ver- zuime deze vergadering bij te wonen, daar het in de boeren hun eigen belang is, dat zij nu al vast met deze steunregeling op de hoogte gebracht worden. HAZERSWOUDE—GROENENDIJK. Sport ver. „St. Bernard us". De leden der sportvereeniging worden herinnerd aan de algemeene jaarvergadering op Woens dag 12 Juni, des avonds te 8 uur Zomer tijd in het café van den heer D. G. v. d. Voort. Niemand der leden verzuime de belangrijke jaarvergadering te bezoeken. KOUDEKERK. Concours. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" alhier, behaalde op 2en Pinkster dag op het groot Nat. Concours te Lek- kerkerk een eerste prijs met 332 punten, met een extra prijs voor het hoogst aan tal punten van de 4e tot de le afdeeling. Tevens behaalde de directeur, de heer J. van der Kaay, te Leiderdorp, de tweede directeursprijs. Ingekomen: van Hazerswoude Hes ter de Wit van 'Berkel en Rodenrijs Wilhelmus B. Koot en gezin. van Ha zerswoude Leendert van Gaaien en gezin. van Bodegraven Helena van Velzen. van Alphen aan den Rijn Johanna van Dijk. van Rijnsburg Catharina H. Zand bergen. Van Hazerswoude Willem Wille. Vertrokken: naar Alphen aan den Rijn Hendrik Kruit en gezin. naar Giet hoorn Geesje Drost. naar Hazerswoude Cornelia Nagtegaal. naar Alphen aan den Rijn Gerrit Jan Visser en gezin. naar Leiderdorp Dirk Visser. naar Nig- tevecht Willem Visser. naar Alkemade Teunis Leenhouts en gezin. naar Ouder Amstel Everardus J. Kraan. naar Voor burg Mattheus Joh. van Velzen. naar Alphen aan den Rijn Ar ie Duiker. naar Alkemade Jan Vis. naar Hazerswoude Franciscus Zwartjes en gezin. naar Leiden Hendrikus Gordijn en gezin. naar Hilversum Hillegonda G. Haspers. NIEUWKOOP. Vergadering Zwemvereeniging rJ)e Plas'.' In hotel ,-Het Vliegende Paard" alhier kwam de Zwemvereeniging „De Plas" in le denvergadering bijeen. Uit het verslag van denpenningmeester bleek, dat er een ba tig saldo is van 61.92. Hierna wordt een nieuw reglement artikelsgewij ze voorgele zen en behandeld. De samensteller van dit reglement, de heer D. van Pijlen, had hier bij alle eer van zijn werk daar het bijna in zijn geheel en nagenoeg onveranderd werd Demonstratie te Sassenheim door het noodweer uiteengejaagd. De vier aftredende bestuursleden, de heeren J. P. Biersma, H. van der Neut, C. Twaalfhoven en G. van Koert Azn. werden met bijna algemeene stemmen weer herko zen. Besloten wordt dit jaar wederom on derlinge zwemwedstrijden te houden. In de rondvraag klagen eenige leden er over, dat de verhuurder van he kampje land waarop de kleedlokalen van de zwemver eeniging staan nog steeds vee hierop laat loopen. De voorzitter zegt, dat de eigenaar reeds is aangezegd het vee te verwijderen. Nadat nog eenige vragen over diverse pun ten zijn gesteld sluit de voorzitter de ver gadering er bij de hoop uitsprekend, dat dezen zomer van de zwemgelegenheid we derom een druk gebruik zal worden ge maakt. NOORDEN. R.K. Drankbestrijding. Kruisverbond en Mariavereeniging hielden een ledenver gadering in de St. Franciscuszaal. Het lid M. A. Bergonje brengt als afgevaardigde naar de in Amsterdam gehouden bonds vergadering een uitvoerig en interessant verslag uit. Noorden is er gesteld als voor beeld van activiteit. Het tweede Juni-nummer van de Kruis banier zal zijn een speciaal propaganda- 'blad. Besloten wordt daarvan 150 exempla ren te bestellen. De bibliotheek is aangevuld met 30 nieu- Men behoeft het programma van de En cycliek-meetings, die ieder jaar in het dis trict Leiden worden gehouden, niet meer in te zien, tenzij om te weten te komen, welke sprekers op het podium zullen tre den. Want ieder trouw bezoeker van der gelijke bijeenkomsten is tot de ervaring gekomen, dat er sedert tientallen van ja ren in de volgorde van het programma hoegenaamd geen wijziging is gebracht. Dat schijnt streng verboden te zijn! Een encycliek-meeting in 1935 en tien jaar ge leden, heeft, ondanks alles wat in dit de cennium op het gebied van massa-regie is gepresteerd, nog steeds hetzelfde ver loop. De eenige factor, die belangrijke wijzi ging waagt te brengen in het verstarde programma, is het weer, en deze factor heeft zich tijdens de encycliek-meetiing, die gisteren te Sassenheim werd gehouden, danig doen gelden. De optocht is nog goed geslaagd, maar tegen dat de meeting op het sportterrein „De Kooi" zou aanvan gen, kwam boven de zee een zwarte on weersbui opzetten, die onheilspellend gromde als een hongerige leeuw. De eerste redevoering, door pater Evo- dius van der Snoek uit Leiden, kwam er met een paar diikke regendruppels af. Het was maar beter geweest, de meeting op dat moment stop te zetten, want geweldige loodzware onweersbuien hoopten zich langs den geheelen hemel op, de bliksem slingerde zich door de donkere wolkenmas sa's als een venijnige gele slang, op de staart (bij gebrek aan een voet) gevolgd door het woedend geraas van de schermen de luchten, wegstervend in een bolderend gerommel en gedonder. Men besloot echter, dat ook de tweede spreker, de heer Angenent, zijn toespraak zou houden. Deze spreker had nog geen tien minuten gesproken, of de sluizen des hemels werden geopend rijkelijk en overdadig.... De regen stroomde neer, d)e bliksem flitste, de donder brulde hui verend door de wolkenbergen. Er barstte een noodweer los, alsof het Laatste Oor deel was aangebroken. In deze zondvloed is de meeting 1935 opgelost. Wegvluchtende, doorweekte men- schen-groepjes waren het einde van deze bijeenkomst, drie met een optocht van kleu rige vanen en vroolijk geschetter van fan fares was aangevangen. IN DE KERK De meeting-gangers hadden zich te half drie vereenigd in de statige, hooggewelfde St. Pancratius-kerk, waar zij werden toe gesproken door den weleerw. heer Rede- ker, die de bedoeling van de meeting uit eenzette: onder bekwame voorlichting een bezoek brengen aan het Arsenaal, aan de wapenplaats van onze katholieke arbeiders beweging, d. w. z. voorgelicht worden over de zendbrieven van de Pausen, waar in de beginselen, die het leven van den Katholiek moeten richiten, staam aange geven. Thans is het meer dan ooit tijd om te inspecteeren wat in deze arsenalen ligt opgeslagen, want de strijd is misschien nog nooit zoo hevig geweest. Wij hebben niet alleen te strijden tegen vijanden, maar ons ook met voorzichtigheid te keeren tegen in naam Katholieken, die niet willen strijden met de wapenrusting der Kerk. Het is daarom zoo goed, zich te bekwa men in het hanteeren der wapenen, d.w.z. we brochures, waarvan verschillende leden een exemplaar ter lezing meenemen. Dit wtrk werd steeds bijgeohuden door den se cretaris, doch op diens verzoek wordt thans een bibliothecaris benoemd en wel mej. Rie Pieterse. ZOETERWOUDE. Graalwacht. Het was op eersten Pink sterdag voor de Kruiskinderen van de Graalwacht 'n feestdag, want ze zouden de kruisjes, die ze altijd dragen moeten, ont vangen. 't Is wel 'n schoone gedachte van onze vrouwelijke Jeugdbeweging 't oude volks gebruik, 't dragen van 'n kruisje door de vrouwen, weder in eere te herstellen. Blij en opgetogen kwamen 20 kruiskinde ren voor Deken Jonckbloed om met 't kruisje van de Graal geteekend te worden tot Kruiskind. Deken Jonckbloed wenschte de kinderen geluk met de ontvangen kruis jes. Nu hebben jullie zichtbare kruisjes ge kregen, maar in 't latere leven zullen er onzichtbare kruisjes komen. Zorgt er echter voor dat jullie geen kruisje voor je ouders worden! Hierna werd thee geservererd en wer den er aardige tooneelstukjes opgevoerd, zoodat de vele belangstellende moeders en enkele vaders nog 'n uurtje aangenaam geamuseerd werden. (Linkerhelft van het bord: wit; rechter helft: rood e rood doorge- streeptexwar- teP) Aande rechterzijde De Unieer- der straat a verboden. in de kennis van de goede beginselen, om te bereiken, dat degenen, die in de war zijn gebracht door verkeerde leerstellin gen, weer worden ingelijfd in het katho lieke organisatie-leven. Het moet echter niet alleen blijven bij kennis der beginse len; wij moeten ook als echte Katholieken leven. De Paus heeft in de encycliek ge schreven, dat al de" ellenden en rampen, die tegenwoordig de samenleving teisteren, veroorzaakt worden doordat de menschen zich van God hebben afgekeerd Tot God zullen wij moeten terugkeer en. Alleen als wij ons in ootmoed tot Hem wenden mo gen wij uitkomst verwachten. Wij-zeiven moeten tot God terug kee ren, tot God, die Liefde is, om dan anderen voor onze beginselen te winnen, door ons voorbeeld en ons gebed. Veel en veel meer zouden wij Katholieken kunnen bereiken, als wij door onze dagelijksche gedragingen aan onze beginselen uiting gaven. Spr. besloot met op te wekken de genade van den H. Geest af te smeek en, om als voor beeldige Katholieken te kunnen leven. Dan zullen ook wij er toe kunnen bijdra gen orde en welvaart aan de geheele maat schappij terug te geven. OP HET TERREIN Na een kort Lof nam vanuit de kerk de optocht een aanvang. De belangstelling voor deze stoet die bijna het geheele dorp passeerde, was groot. De marsch volvoerd zijnde, verzamelde de meeting-gangers zich op het Kooi-ter rein. De belangstelling was, tengevolge van de rnweers-dreiging, slechts matig Onder de aanwezigen waren de zeereerw hoog geleerde heer prof. Cleophas, de beide ka pelaans der parochie en de heer Bader, wethouder. De heer J. W. Kortekaas, voorzitter van de afd. Sassenheim van den R.K. Volks bond, verwelkomde hen, die hij noemde 't actiefste en krachtigste gedeelte van den kring Leiden van de katholieke arbeiders beweging. Deze meeting bedoelt te zijneen propaganda-tocht, om te propageeren de geest van de zendbrieven des Pausen. Spr. verwelkomde bijzonder de permanente commissie voor de encycliek-meetings en de afdeelingsbesturen, de geestelijkheid en den heer wethouder. Spr. noemde de op tocht uitstekend geslaagd; daarvan is groo- te propaganda uitgegaan en dat is juist het voornaamste doel van deze meeting. Het is een groote propaganda geweest voor de beginselen, door den Paus in de encyclie ken voorgestaan, de beginselen van recht vaardigheid en naastenliefde, de beginselen van een ware en oprechte solidariteit. REDE VAN PATER VAN DER SNOEK Hierna was het woord aan dien weleerw. pater Evodius van der Snoek, kapelaan aan de Hartebrugskerk te Leiden. Daar zijn wij dan met honderden te sa men, aldus ving spr. aan, om op dit blijde herdenkingsfeest God te danken voor de groote zegeningen door de beide encyclie ken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" aan de wereld geschonken. Beide geven de, richtlijnen aan, volgens welke naar Christus' leer in den chaos der te- woordige maatschappij weer ordening, in den strijd der standen weer vrede, in den bitteren nood van millioenen weer uit komst en verbetering moet terugkeeren. Beide encyclieken stellen het Evangelie van den Koning der eeuwige liefde, Chris tus onzen Heer, midden tusschen de dwa lingen van liberalisme en socialisme en geven het christelijk solidarisme als de eenige oplossing der maatschappelijke nooden. „Rerum Novarum"! riep spr. uit. Meer dan veertig jaar is het geleden sinds d'it onvergankelijk document werd uitgezon- zen maar de inhoud, de blijvende leering is voor alle tijden, ook voor de wereld van onzen tijd. „Rerum Novarum" heeft de leer der Kerk omtrent de verhouding tusschen den mensch en den arbeid klaar als de dag in het juiste licht gesteld; zij heeft er aan herinnerd dat de mensch niet enkele menschen, maar de mensch, ook meest eenvoudigen arbeid verrichtende werkman de heerschappij voert over de aardsche goederen. In dankbaar herdenken Door dit onaantastbare beginsel voorop te stellen en door daar verder op voort te bouwen is Leo XITI geworden de grootste geestelijke en sociale leeraar van den ar beidersstand. Sinds den dag, waarop de Christus zijn woord sprak: „Ik heb mede lijden met het volk" is er geen stem ge hoord op aarde die zoo vaderlijk, met zulk een diepe en innige liefde jegens hen die zwoegen en lijden, ten beste sprak voor het volk als de stem van Paus Leo XIII. Dat is de verklaring van het heerlijk feit, waarom de katholiek georganiseerde ar beiders telken jare opnieuw met zooveel eerbied en geestdrift en dankbaarheid Leo's „Rerum Novarum" herdenken Maar onze eerbied en dankbaarheid geldt ook, aldus spr., in niet mindere mate den tegenwoordig roemrijk-regeer enden Paus Pius XI. Hij heeft de taak van Leo XIII voortgezet in de magistrale encycliek „Quadragesimo Anno", die zich richt tot de moderne wereld met een wetenschappelijk inzicht dat eerbied afdwingt bij de geleer den en tegelijk met een verrassenden prac- tischen blik op de nooden onzer dagen, die de bewondering heeft van alle werkers op sociaal terrein. „Quadragesimo Anno" doet een nieuw licht opgaan over de donkere problemen die de zwoeeende menschheid op dit oogenblïk met angstige spanning vervullen. Slechts langzaam en geleidelijk zal de leer der nieuwe encycliek verstaan en in practijk gebracht worden. Maar de weg is nu gewezen voor ons Katholieken en niet voor ons alleen! Daarenboven „Quadragesimo Anno" is meer dan een uitleg of een aanvulling van „Rerum Novarum". Er zijn nieuwe, angst wekkende problemen sinds Leo XIII ge rezen. En Pius X aarzelt niet de nieuwe problemen in het hart te vatten, en met al het gewicht van zijn verheven en we reldomvattend leeraarsambt de oplossing voor te stellen. De geestelijke nood der jongeren De beide groote gedachten der nieuwe encycliek „Quadragesimo Anno" zijn: „her vorming der maatschappelijke instellingen" en „vernieuwing der zeden". Het laatste onderwerp zou spr. dezen middag behan delen. We leven in een moeilijken tijd. Hebben de werkenden het veelal slecht, met de werkloozen is het schier hopeloos. En naast deze stoffelijke nood staat als grootste tragiek van dezen tijd de diepe geestelijke nood staat als grootste tragiek van dezen tijd de diepe geestelijke nood vooral der jongere arbeiders. Want al is de stoffelijke nood nog zoo dringend, hier zoowel als in het buitenland, toch is de geestelijke ellende van de jonge genera tie, die tengevolge van de gebeurtenissen der laatste jaren, het geloof aan een recht vaardige wereldorde verloren heeft, hon derdmaal grooter. Op dit oogenblik wordt aan de zedelijke sterkte en het geloof der thans rijpende jeugd dikwijls heldenmoed gevraagd om te midden der huidige chaos haar laatste greintje idealisme te bewaren. Bij deze materieele en geestelijke ellen de van duizenden is het de zware gewe tensplicht van allen aan wie God een be stuursfunctie heeft gegeven om te gaan tot de grenzen van het mogelijke ten einde den noodtoestand te verlichten. Dat is de voorziening voor het oogen blik. En de oplossing voor de toekomst? De Paus geeft in zijn encycliek „Quadra gesimo Anno" twee afdoende middelen aan tot herstel der doodzieke maatschappij: ordening van het bedrijfsleven door mid del van bedrijfschappen met publiek-rech- telijk karakter onder de algemeene leiding van den staat. Vernieuwing van den Christelijken geest. Maar dit herstel der sociale orde moet worden voorafgegaan door een vernieu wing van den christelijken geest, waarvan zoovelen jammerlijk zijn afgeweken. Want wat is de oorsprong van al deze kwalen? vraagt de Paus. Magistraal en als in een bliksemflits staat daar zijn antwoord: „de al te groote bezorgdheid voor de vergan kelijke dingen". Hoe men ook zoekt daar ligt de wortel van alle huidige kwalen van het economische en sociale leven, en alleen een terugkeer tot het Evangelie kan de oogen der menschen, die zich blind staren op de voorbijgaande goederen dezer we reld, daarvan afwenden en naar den hemel richten. Of is het niet zoo? Onderschept de rook der fabrieksschoorsteen en niet voor velen, patroons en arbeiders, het uit zicht naar Gods sterren? Overklinkt de klank van het goud niet den zang der eeuwigheid die toch moet worden gehoord in elk menschenhart? Is dit niet de tijd die de menschheid naar God moet terugvoeren? Spreekt de matelooze ellende van onze dagen nog niet luid genoeg? Zien wij nog niet in dat de ontredderde maatschappij opnieuw dient te worden opgebouwd op den grondslag van de hernieuwing der zeden? Niet het Christendom maar de Chris tenen faalden. Maar heeft het katholieke geloof dan niet gefaald, is het niet onmachtig geble ken bij der tijden nood? Neen, het Chris tendom heeft niet gefaald; maar de chris tenen zijn te kort geschoten. Niet het christendom is in den nood der tijden te zwak bevonden, maar juist omdat niet naar zijn beginselen geleefd werd, daarom en daarom alleen is de menschheid den on dergang nabij. Daarom moet de Paus klagen in zijn „Quadragesimo Anno" dat het huidig maat schappelijk economisch leven van dien aard is dat het voor een ontzaglijk aantal menschen de grootste beletselen vormt, om dat eene te behartigen, dat noodzakelijk is, de eeuwige zaligheid. Het kapitalisme, met onverbiddellijke gestrengheid door den paus in „Quadrage simo Anno" gebrandmerkt, heeft de we reld op economisch en geestelijk en gods dienstig gebied ten ondergang gevoerd. Nu is het onze tijd! Over het moderne heidendom van kapitalisme en socialisme moet de christelijke beschaving weer ze gevieren! De arbeider mag niet terug naar de slavernij. Indien er van een gezonde democratie nog iets terecht komt, indien wij willen behouden wat door hard werken aan ar- beidsverheffing verkregen is, indien de arbeider niet zal teruggestooten worden in een erger slavernij dan hij ooit gekend heeft; indien rust en vrede en welvaart en vooruitgang weer zullen terugkeeren in onze maatschappij, dan zal het alleen zijn door de waarheid, door de liefde, door het recht van onze beginselen, dan zal het al leen zijn door de beginselen van „Qua dragesimo Anno". Als het alles-overheerschend middel ter verbetering wijst de Paus hier aan het herstel van den christelijken geest in heel het maatschappelijk leven. Waarom stelt de Paus deze eischt? Omdat elke poging tot herschepping der maatschappij zal blij ven afstuiten op het bederf der zielen dat R. K .Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 culmineert in een aardsch gezind leven, los van iedere eeuwigheids-gedachte en ieder streven naar God. De toestand is zoo geworden, dat we steeds duidelijker zien dat de wereldge schiedenis ongeveer driehonderd jaar lang gemaakt werd zonder de Katholieke Kerk en dikwijls tegen de Kerk. En wat het meest kwetsende is: de Kerk wordt geduld en zelfs erkend, maar alleen op een terrein dat naast de wereld ligt. In zuiver wereldsche zaken, in politiek en economie, in bedrijf en bankwezen heeft men zich geheel aan de leiding der kerk onttrokken, heeft men zich volslagen los gemaakt van iedere ondergeschiktheid aan de eeuwige wetten van den Koning der sa- menleving.Christus onzen Heer. Ook zware schuld bij de Katholieken. En hier is ook zware schuld bij katho lieken! Ook onder ons zijn er die wanke len tusschen Christus en de heidensche we reld en met een zeldzame handigheid die beiden willen verzoenen. Maar vroeg of laat blijkt telkens weer opnieuw dat de beginselen van Christus en de beginselen van de wereld buiten God niet te verzoe nen zijn; vroeg of laat komt men dan voor de keus wezenlijk katholiek denken en handelen of afvallen. Terug dan naar Christus in ons maat schappelijk leven. Nieuwe vormen in de economische verhouding der menschen zijn noodzakelijk; maar nog meer is er behoef te aan nieuwe menschen bezield met Christus' geest. En nu wil ik u nogmaals voorhouden dat vaderlek en tevens zoo menschkundig woord van onzen H. Vader: „wil dus de menschelijke samenleving genezing vin den dan zal die alleen gebracht kunnen worden door terug te keeren naar een le ven volgens de christelijke beginselen". De taak zal zwaar zijn, de tegenstand groot. Negentien honderd jaar geleden stonden de Apostelen voor een zwaardere opgaaf. Maar door de kracht van den geest Gods hebben zij de toenmaals hei densche wereld doen neerknielen aan de voeten van den Koning der eeuwigheid. Uw plicht. In onze tijden heeft de Kerk de kerste ning der wereld, die wederom heidensch is geworden, naast de priesters ook opge dragen aan de leeken-apostelen onzer ka tholieke arbeidersbeweging. Begrijpt dan uw taak en doet uw plicht in deze gewel dige tijden. En dit is uw plicht: door woord en voorbeeld mee te helpen opbou wen een christelijke maatschappij: die Gods rechten erkent, waar de menschen elkander beschouwen als kinderen van denzelfden Hemelschen Vader, eene maat schappij, waar wordt geleefd en gewerkt naar de oude leuze: geloofd zij Jesus Christus. Ja, deze hernieuwing der maatschappij in Christus moet volgens Pius komen door middel van het leekenapostolaat. Letter lijk schrijft de Paus: ,,de aangewezen apos telen onder de arbeiders, zijn de arbeiders zelf; eveneens moeten de apostelen onder de industrieele en handelskringen uit die kringen zelf voortkomen". Moge de R. K. Arbeidersbeweging tal loos velen van deze leeken-apostelen voort brengen. Menschen bij wie er geen tegen stelling is tusschen leer en leven; tot wie niet door ongejoovigen kan worden ge- zegt: „geneesheer genees u zelf". Menschen die de liefde van Christus uitdragen in een wereld van broedertwist en klassen-tegen stelling en haat tusschen de volkeren. Sterke mannen zijn noodig. Sterke mannen zijn heden noodig in iederen kring en op elk gebied. Alleen ke rels van karakter kunnen nog deze weerld van slapheid en halfslachtigheid redden. Maar sterke mannen die niet steunend op ruwe lichaamskracht, maar sterk door de hooge persoonlijkheid, door flinkheid van karakter, door diepen godsdienstzin, door zedelijken zielekracht. Zij zijn de aange wezen mannen die zullen bewerken de zedelijke hervorming uit de ellende van dezen tijd. Zegenen wij God, die ons plaatste in dezen tijd, om dit heerlijk program van „Quadragesimo Anno" van deze machtige Encycliek van onzen grooten Paus „over het herstel der maatschappelijke orde en hare vervolmaking volgens den wet des Evangelies" ieder naar de mate van zijn talenten, krachten en maatschappelijke po sitie" als leekenapostelen in onzen moder nen tijd te helpen doorvoeren tot heil onzer gezegende Kerk, maar tot heil ook van heel de menschelijke samenleving. EEN OVERHAASTE AFTOCHT! Daarna was het woord aan den heer Ant. J. M. Angenent, districtsbestuurder, die na een korte inleiding de moed opgaf om tegen de donder óp te spreken. Het grootste gedeelte van het auditorium had intusschen reeds het hazenpad geko zen, terwijl de Sassemsche jeugd een droog plekje had gevonden onder het planken podium van den spreker, waarbij het nog al vroolijk en luidruchtig toeging. En zoo eindigde met een vuurwerk en een waterfeest deze meeting, die in de an nalen geboekt zal staan als de „Unvollen- dete" van Sassenh®'"™.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8