DINSDAG 11 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 UIT DE OMGEVING KATWIJK. Werkloosheid. Mannen 18 jaar en ouder: Opperlieden 25, Timmerlieden 69, Metselaars 15, Fabrieksarbeiders 4, Schil ders 2, Kuipers 34, Losarbeiders 142) Land arbeiders 106, Visschers 132, Stokers 12, Binnenschippers 7, Varensgezellen 5, Machinisten 1, Losarbeider, venter 1, Ma chinebankwerkers 5, Loodgieters 2, Tuinlie den 3, Smid 1, Molenaar 1, Bloemisten 2, Mandenmaker 1, Autogeen-lasscher 1, Mo tordrijvers 2, Broodbakker K. 1, Kok 1, Straatmakers 2, Kellner 1, Scheepmakers 6, Letterzetter 1, Chauffeurs 5, Voorslager 1, totaal 602. Vrouwen: Dienstmeisjes 17, Werksters 1, Kantoorbediende 1, totaal 621. Jeugdige werkloozen: Jongens 23, Meisjes 57. Totaal 701. Bij de werkverschaffing zijn deze week werkzaam 16 arbeidres. Geboren: Lilian Antje, d. van J. Klok en M. L. Kate Petrus Modeste, z. van P. Boekling en C. Steijger Trientje Hielke, d. van S. Brandsma en T. W. Okma Clasina Elisabeth, d. van W. van Dijk en G. Meij vogel Jaooib, z. van J. Glas bergen en J. van Duyn. Ondertrouwd: D. Berkheij en A. Remmerswaal M. van Velzen en A. Guyt C. van Duyvenvoorde en C. Varkevisser Jac. v. d. Bent en M. v. d. Plas. Getrouwd: H. Ravensbergen en E. van Duyn. Overleden: T. v. d. Plas 85 j. wede. van D. den Hollander D. L. v. d. Plas 14 mnd., z. van J. v. d. Plas en L. van Duyn. DE KAAG. Autotocht ouden van dagen. Alhier heeft zioh een commissie gevormd, die zich ten doel stelt om 3 Juli, as. een autotocht te organiseeren voor ouden van dagen. Daar dit vorig jaar uitging van de Oranjever. en goed was geslaagd, heeft genoemd comité besloten, het nu te doen op eigen initiatief. De leeftijd voor de ouderen is bepaald op 55 jaar. Enkele dames hebben zich bereid verklaard voor dit mooie doel giften in te zamelen, waarvoor de medewerking van alle ingezetenen gevraagd wordt. eHt doel der reis is om via Lisse, Noord wij kerhout, Noordwijk en Katwijk, Wasse naar en omgeving te bezichtigen. Het be looft een mooie reis te worden. De gemeenteraadsverkiezing. MoTgen zal alhier de stemming voor leden van de Gemeenteraad plaats heb ben. Aan een voorspelling van den uit slag wagen wij ons niet, ofschoon we wel eenigszins bevreesd zijn voor den uitslag en dan wel in dien geest dat de R.-K. S. P. een veer, als het er geen twee zijn, zal moeten laten vallen. Zeker is, dat we alle krachten zullen moeten aanwenden om 7 zetels te verwer ven waarmede we ten slotte tevreden zijn. Zooals bekend mag worden veronder steld is de leden van de' N. S. B. van bo ven af geadviseerd de kleine partijen, en hier dus de K. D. P. te steunen. En aan gezien de Vrijheidsbond geen lijst heeft ingediend kunnen we vrij zeker veronder stellen, dat er zijn welke dit advies zullen opvolgen. Hoevelen dit er zullen zijn we ten we uit den aard der zaak niet, doch la ten we hun aantal niet onderschatten, en onzerzijds alles in 't werk stellen alle R. K. S. P.'ers naar de stembus te doen gaan en als één man te stemmen op No. 1 van Lijst 5 den heer P. Warmerdam. Boven dien heeft ook de S. D. A. P. een lijst in gediend, waarop vermoedelijk ook meer dere kiezers, welke voorheen de vrijheids bond steunden, hun stem zullen uitbren gen. Bedenken we daarbij, dat de S. D. A. P. bij de jongste Prov. Statenverkiezing alhier 179 stemmen behaalden, dan be haalt zij met eenigen steun den kiesdeeler. Stellen we b.v. dat wederom 3739 stem men worden uitgebracht, dan is de kies deeler 289 ruim. Dat is nu wel een goede 100 stemmen boven de 197 doch in 1933 bij de Tweede Kamerverkiezing verwierf deze lijst 231 stemmen en van dit getal af is men den kiesdeeler dicht genaderd! Alle hens aan dek zij dus ons parool! Daar is echter nog iets, wat ons veront rust en wel dat men stille propaganda voert voor No. 9 van de roomsche lijst, het af tredend lid de heer C. Schrama. Waar vast staat, dat de heer Schrama de bekende verklaring, óm niet door voorkeurstemmen zich een zetel ter laten welgevallen, heeft geteekend, bewijst men noch den heer Schrama noch de afd. Lisse van de R. K. S. P. een dienst, met toch op C. Schrama te stemmen. Zeker, we zijn het er roerend over eens dat de verdiensten als raadslid van den heer Schrama van dien aard zijn, dat hij op een vaste verkiesbare plaats had moeten staan. Maar dat is nakaarten en daar had men tijdig voor kunnen zorgen, als men destijds het politiek advies voor de tweede stemming aan zijn laars had gelapt, een advies trouwens waar vele kiezers zich evenzeer over verwonderd als aan ge er gerd hebben. Maar hoe dat ook zij, geen gepeuter met voorkeurstemmen maar al len gestemd op No. 1 Hedenavond te 8 uur wordt in het Bondsgebouw, behalve de reeds gevoerde propaganda, een groote buitengewone propagandavergadering ter opwekking gehouden, waarop wethouder P. Warmerdam zal spreken over de ge meentepolitiek. Alle R.-K. kiezers en kie zeressen komen op deze vergadering. Met hen, die onmogelijk kunnen komen, spre ken we af te stemmen op No. 1 van Lijst 5, opdat we evenals bij de Statenverkie zing 1863 stemmen behalen, waardoor we zer 7 zetels krijgen!! NOORDWIJK. Ziekenhuisfonds „St. Joannes de Deo". Genoemd ziekenhuisverplegingsfonds hield haar 12de jaarvergadering in het Juvenaat, waarbij de opkomst dezen keer goed was. De voorz., de heer A. Caspers, opende met een welkom, waarna de notulen onder dankzegging werden goedgekeurd. Uit het financieel verslag van den penningmeester mochten wij met vreugde constateeren, dat alhoewel het fonds nog voor zeer zware lasten zit en een flinke achterstand moet trachten in te halen, dit jaar met succes in deze richting is gewerkt en men zelfs met ƒ518 heeft weten in te loopen. Een flinke stap in de goede richting. De totaal ontvangsten bedroegen het afgeloo- pen boekjaar 5830.56. In totaal werden 64 patiënten verpleegd in een ziekeninrich- ting, met een totaal van 1807 verpleegda- gen. Aan ziekenhuisverpleging werd uit gegeven ƒ4639.84, voor Röitgenbestraling fota's enz. 72.50, voor vervoer per auto 398.75. Het ledental per 31 Dec. was 1451. Door de controlecommissie werd bij mon de van den heer J. de Haas gunstig rap port uitgebracht. Vervolgens kwamen en kele bestuursvoorstellen o.m. om den pen ningmeester wederom de gebruikelijke gra tificatie te verleenen, hetwelk met alge- meene stemmen werd goedgekeurd. Het bestuur had ook een voorstel ingediend om een kleine wijziging te brengen in art. 3. Dit artikel behelst het aannemen en royee- ren van leden. Het bestuursvoorstel hield in aan het artikel toe te voegen, dat als men werd geroyeerd voor schuld, doch deze binnen 3 maanden nadien volledig aanzui verde, men bij aanmelding direct weer in volle rechten het lidmaatschap kreeg. De minderheid van het bestuur en meerde ren uit de vergadering waren niet voor deze aanvulling, om reden dat nieuwe le den minstens 6 maanden lid moeten zijn willen zij recht op uitkeering hebben. Uit deze besprekingen kwam de wenschelijk- heid naar voren van een algeheele regle mentswijziging, daar het bestaande regle ment geheel gebaseerd is op verpleging in het Acad. Ziekenhuis en geen rekening houdt met andere verplegingen en andere inrichtingen. Eveneens werd de wensche- lijkheid geuit van een verzekering bij be vallingen, welke noodzakelijk in een in richting moeten geschieden. Voorts werd bepleit om meerdere klassen in de con tributie-betaling te doen opnemen, waar door de mogelijkheid zal worden verkre gen, dat hoogere uitkeeringen kunnen worden genoten om naast de verplegings- kosten' ook de operatie-, foto-kosten enz. te kunnen bestrijden. Na een breedvoerige bespreking werd besloten, dat het bestuur aangevuld met de heeren A. C. Meyer, Jo de Haas en L. J. v. d. Meer, een concept reglement zal samenstellen en dit binnen afzienbaren tijd in een algemeene vergade ring zal brengen ter verdere bespreking. Bij de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van den heer P. Smit, werd deze met algemeene stemmen herkozen. In de controle-commissie werden be noemd de heeren C. de Ridder en F. de Haas. De rondvraag werd door het indienen van een zeer vérstrekkend voorstel nog van groot belang, doch waar de vergade ring zich niet competent gevoelde om hier in een beslissing te kunnen nemen, werd deze aangelegenheid in handen gesteld van het bestuur, om in overleg te treden met het Volksbondbestuur. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT. Processie. Op Zondag 23 Juni a.s. zal in het St. Bavogesticht wederom de jaar- lijksohe processie worden gehouden. De K. J .C. van de parochie van den H. Jozef te Haarlem zal aan deze processie in de open lucht op de prachtige terreinen van het Gesticht deelnemen. De jongens zullen onder trommelslag en hoorngeblaas en het medevoeren van vlaggen van het station Noord wij kerhout naar het St. Bavogesticht marcheeren. Taptoe. Zaterdagmiddag stond Noord wij kerhout in het teeken van het kample ven in verband met de opening van het 6e Pinksterkamp door de groep Ooest van de V ierkantclub te Amsterdam. Om 7 uur arri veerden 2 bussen met het bestuur en ver dere belangstellenden uit Amsterdam aan het kamp op de terreinen van de Boekhorst, gelegen aan den Heeren weg, eigendom van Baron van Hardenbroek. De officieele ope ning van dit 6e Pinksterkamp geschiedde door den groepchef van de club den heer A. G. Arentshorst Jr. Hierna bestond gele genheid het kamp te bezichtigen waarvan een groot gebruik werd gemaakt De harmonie „De Harpe Davids", alhier maakte een muzikale rondwandeling door het dorp hetgeen heel wat menschen op de been bracht en arriveerde om ongeveer half negen aan het raadhuis, waar het zwart van de menschen zag, zoodat het verkeer omgeleid moest worden. Intusschen was de groep Oost van de Vierkantclub met 10 tamboers, 6 hoornbla zers, drummer en bekkenslager voorau ook aan het raadhuis aangekomen, waar de ont vangst door den Burgemeester plaats vond. Het bestuur werd aan den Burgemeester voorgesteld, waarna ZijnEdelAchtb. eenige hartelijke woorden van welkom sprak. De groepsleider, de heer Zilver bedankte den Burgemeester voor zijn hartelijke ontvangst en voor de volle medewerking welke de Vierkantclub had ondervonden om het 6e Pinksterkamp in te richten en dezen avond te houden. Met medewerking van den band van de Vierkantclub groep Oost Amsterdam en van de Muziekvereeniging „De Harpe Davids" had hierna de aangekondigde tap toe plaats, waarna de afmarsch naar het kamp plaats vond. Aldaar heeft nog gespro ken de weleerw. heer D. S. J. van Noort te Noordwijkerhout, waarna de jongens zich om het kampvuur schaarden. RIJNSBURG. Groen ten veiling. De Veiling Tuin bouwproducten Rijnsburg hield haar jaar vergadering in de zaal van den heer J. J. Verbree. De voorzitter, de heer S. Sohone- veld, heette allen hartelijk welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote be langstelling voor deze vergadering. De se cretaris, de heer Jac. Kromhout, las notu len en jaarverslag. Spr. deed in het jaar verslag vooral uitkomen de vele moeilijk heden, waarmede de tuinbouw in het al gemeen te kampen heeft en de zeer talrijke voorschriften en bepalingen, waarmede de veilingen overstelpt worden en waarmede men rekening moet houden. De aanvoer was in 1934 ongeveer 50.000 hooger dan in 1933. Dit als gevolg van het meer verplicht veilen. De totaalomzet bedroeg f 146.066.10. Het rapport van de accountant der vereen i- ging gaf geen aanleiding tot op- of aanmer kingen. De veilingmeester werd décharge verleend. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren K. van Delft en Nic. Zand bergen Wz., werden met groote meerder-' heid van stemmen gekozen. De voorzitter stelde zich niet meer herkiesbaar. Als be stuurslid werd in zijn plaats gekozen de heer D. van Egmond Nic.z. De functies zul len onderling worden verdeeld. Dan deelde de voorzitter mede, dat de veilingmeester, de heer Jac. Kromhout, zioh om verschil lende redenen genoopt had gezien als vei lingmeester te bedanken. Het bestuur be treurde dit besluit ten zeerste, doch moest dit besluit om de renen van den heer Krom hout eerbiedigen. Het bestuur beval als veilingmeester aan, en dan voorloopig voor een jaar, de heer v. d. Haak, die door zijn werkzaamheden bij den heer Kromhout volkomen op de hoogte is van het veiling wezen en de werkzaamheden. Dit voorstel werd z .h. st. aangenomen. De heer Krom hout dankte hierna voor den steun die hij van het bestuur en de leden steeds had mo gen ondervinden gedurende 22 jaar. Ver volgens dankte hij den afgetreden voorzit ter, die-31 jaar aan de veiling verbonden was geweest. Door applaus gaf de verga dering te kennen hiermede in te stemmen. Na lange discussies over de vraag of ver plicht veilen moet worden doorgevoerd, werd tenslotte hiertoe besloten. Vervolgens werdten eenige huishoudelijke aangelegen heden der vereeniging besproken, alsmede verschillende circulaires over rooien en vervoeren van vroege aardappelen. Hisrna sluiting dezer zeer geanimeerde en goed bezochte vergadering. SASSENHEIM. Concours. Het Ghr. Fanfarecorps „Crescendo", directeur W. Smolders, be haalde gisteren op he nationaal concours, uitgeschreven door de Fa. Albert Heijn te Zaandam, de eerste prijs met 372 punten oin de Superieure afdeeling Fanfare en de 2de prijs met 174 punten in den Eere-wed strijd. WARMOND. R. K. Staatspartij. Vrijdagavond kwam de afd. Warmond der R. K. Staatspartij bij een tot het houden van een buitengewone algemeene vergadering in Hotel de Zon. De voorzitter opende de vergadering, waarbij hij een woord van dank bracht aan allen, die er toe hadden bijgedragen de stem ming op zul'k een keurige wijze te doen slagen, daar de verloren zetel van 4 jaar geleden thans" weer teruggewonnen was. Een bijzonder woord sprak hij vervolgens tot de aanwezige gekozen raadsleden, waarbij hij naast de gelukwensch ook den wensch uitsprak, dat het hun gegeven Zou zijn hun beste krachten in dienst der ge meente te stellen. Een luid applaus volgde op deze woorden. Alvorens men overging tot punit 2 der agenda, vroeg wethouder Zwetsloot het woord. Hij bracht den voorzitter dank voor zijn sympathieke woorden aan het adres der gekozen raadsleden gericht en zeide mede namens zijn collega's de beste krach ten voor het welzijn der gemeente te zul len aanwenden. Hierna ging men over tot afwerking van punt 2 der agenda, bestuursverkiezing, we gens aftreding van het geheele bestuur, uit genomen de heer W. den Dunne. Bij eerste stemming bleek, dat met meerderheid van stemmen waren gekozen de heeren H. van Hulst, G. G. van Elburg, C. M. van Stijn Jr., J. van Moorsel en B. Moerkerk. De heer van Hulst wilde echter geen bestuursfunc tie aanvaarden, de heeren J. v. Moorsel en B. Moerkerk namen deze voorloopig aan, ter wijl de heer G. G. van Elburg definitieve toezegging deed. Gezien het vergevorderde uur, besloot men geen tweede stemming te houden en nadat hiervoor van gedachten gewisselt was, werd besloten dit op een volgendè ver gadering te doen, waarbij de thans gekozen heeren de leiding op zich zullen nemen. Hierna dankt de heer A. Vesluys ook na mens het bestuur den voorzitter en pen- ningmeesteresse voor alles wat zij voor de vereeniging hadden gedaan, waarna slui ting. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT RECHTZAKEN STEEKPENNINGEN AANGENOMEN. De Rechtbank te Amsterdam heeft twee ambtenaren van de Centrale Slagerij, een onderafdeeling van het Gemeentelijk Le- vensmiddelenbedrijf, die gedurende ge- ruimen tijd steekpenningen hadden aan genomen in de uitoefening van hun func tie, ieder de maximumstraf van drie maan den gevangenisstraf opgelegd. De Recht bank overwoog, dat het algemeen belang zich door een leverancier der gemeente geld vordert dat streng wordt opgetreden te gen een ambtenaar in openbare functie, die laat uitbetalen. Tegenwoordig alle 13 leden. Voorzitter: de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met het gebruikelijke gebed. De secretaris doet voorlezing van de no tulen der vorige vergadering, die onver anderd worden gearresteerd. Naar aanleiding van de voorgelezen no tulen ontspint zich een vrij scherp dispuut tusschen den voorzitter en den heer van Parera, verband houdende met het riool aan de Havenstraat. Het onweer dreef echter spoedig af en toen de hemel was opgeklaard kon de ver gadering rustig haar verloop hebben. Diverse ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Onder deze be vond zich de Koninklijke Bewilliging op de verordening ingevolge de winkelsluitings wet, krachtens welke diverse winkels in het zomerseizoen des Zondags mogen ge opend zijn. Over een kasgeldleening. Naar aanleiding van het besluit van Ge deputeerde Staten tot goedkeuring van het kasgeldleeningbesluit van 160000 merkt de voorzitter op, dat de tijden sinds het sluiten van de vorige kasgeldleening wel veranderd zijn. Toen werd geleend tegen een rente van 2 pet., thans kon zelfs tegen een rente van 5 pet. de kasgeldleening niet bij particulieren worden ondergebracht. Daarom is geleend bij den Staat der Ne derlanden. Het Departement van Finan ciën was aanstonds bereid tegen een ren tevergoeding van 5 pet. per jaar de ge meente te hulp te komen. De leening is aangegaan tot 1 Juli as. Dan kan een aan merkelijk deel der kasgeldleening verval len, daar de gemeente dan verschillende vorderingen kan innen. De heer A. H. v. Noort vraagt waarom de gemeente thans zoo moeilijk aan kas geld kon komen. De heer v. d. Berg Verdegaal meent, dat de verhooging van het disconto van de Nederlandsche Bank hier de oorzaak is. Die heeft het disconto verhoogd om goud afvloeiing te voorkomen. De voorzitter meent, dat dit niet geheel juist is. Kasgeldlleeningen kunnen op het moment moeilijk worden gesloten, ook niet tegen hooge rente, omdat de onrust op de valutamarkt aanleiding geeft het goudhamstering. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin dit college alvorens de begrooting 1935 goed te keuren ver langt, dat de posten schrijf- en bureau behoeften en druk- en bindwerk te samen met ƒ160, en de post reis- en verblijfkos ten met 100 zullen worden verminderd. De voorzitter merkt op, dat het geen be zwaar ontmoet om aan het verlangen van Ged. Staten te yoldoen. Daar op dit gebied de laatste jaren de grootst mogelijke zui nigheid is betracht, zijn de uitgaven op deze posten belangrijk onder de raming bleven. Dat B. en W. eigener beweging nog niet hebben voorgesteld om deze posten te verlagen, is uitsluitend te wijten aan de omstandigheid, dat B. en W. nog wel een enkele post willen hebben, waar iets over blijft om het tekort op een anderen post te dekken. Met een al te scherp opgestelde begrooting is het niet gemakkelijk te bestu- Bij acclamatie wordt besloten aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te vol doen. De bezoldiging der politie. In behandeling komt thans de verorde ning regelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de gemeente veldwachters. De heer Pading vraagt op de betrokken organisaties zijn gehoord en of bij het ontwerpen der verordening door B. en W. is gehandeld in overeenstemming met het advies der organisaties. Voor de betrouw baarheid van het politiecorps is naar spre- ker's meening, een behoorlijke bezoldiging noodzakelijk. De voorzitter zegt, dat omtfent deze aan gelegenheid met de organisaties overleg is gepleegd. De organisaties waren echter evenals het gemeentebestuur gehouden aan den inwrikbaren eisch van den minister, dat de salarissen van de politie verlaagd moesten worden. Het ergst was dit wel voor den chef van politie wiens wedde met 300 moest worden verminderd, terwijl dat der gewone veldwachters met 100. omlaag ging. Getracht is daarin compen satie te vinden, door toekenning van een kindertoeslag van het eer?te kind af van 3 pet van den pensioensgrondslag, waarte gen op het Departement geen bezwaren bestaan. Tevens is de diplomatoelage en de toelage voor diploma met aanteekening van resp. 25 en 50 op 50 en 100 ge bracht. Spreker geeft den Raad in overweging om de verordening thans goed te keuren zooals zjj door B. en W. wordt aangebo den. Dienovereenkomstig wordt by acclama tie besloten. Op voorstel van B. en W. wordt de ver ordening op de hondenbelasting gewijzigd in dien zin, dat teruggaaf van de helft der belasting mogelijk is, als iemand voor 1 Juli uit de gemeente vertrekt of als de hond voor 1 Juli wordt opgeruimd. De voorzitter merkt op, dat door de vrij aanmerkelyke verhooging der hondenbe lasting deze bepaling noodzakelijk is ge worden. Diverse kleine wijzigingen worden aan gebracht in de begrootingen 1934 en 1935. Daar het resteerende deel der agenda in geheime zitting zal worden behandeld, stelt thans de voorzitter de openbare rondvraag aan de orde. De heer L. M. v. Noort vraagt, waarom men het bestraten van de Harmstraat ge staakt heeft. Het is hard noodig, dat wordt doorgegaan. De geurende haven. De voorzitter zegt deze aangelegenheid met den gemeente-opzichter te zullen be spreken. De heer J. v. d. Berg Verdegaal merkt op, dat het den laatsten tijd langs de ha ven van Schipperssloot bij den uitlaat van het riool gruwelijk stinkt. Er wordt thans wel gebaggerd, maar dit is niet afdoende. Beter is om de uitlaat van het riool zoo ver mogelijk in de Schippersloot te bren gen. Ook de heer van Parera meent, dat hier naar afdoende verbetering moet worden gestreefd. De voorzitter zegt, dat de klacht van den heer v. d. Berg Verdegaal gegrond is. Spr. heeft ter plaatse persoonlijk ook van den stank genoten. B. en W. zijn begonnen 'met het voorste gedeelte van de liaven uit te laten baggeren. Dit is niet afdoende dat weten B. en W: ook wel maar het moest toch geschieden. Verder zyn B. en W. doen de te onderzoeken hoe ten deze een meer afdoende oplossing kan worden gevonden. In principe hebben B. en W. reeds besloten op de begrooting 1936 een post te doen brengen ten einde de Schippersloot tot aan de Leidsche Vaart machinaal te -doen uitbaggeren. Mogelijk kan deze post nog op de begrooting over 1935 komen. Een der raadsleden merkt op, dat dit bag geren beter door werkloozen kan geschie den. De voorzitter merkt op, dat een groot baggerwerk om de beste resultaten te krij gen machinaal moet gebeuren. Bij de ver wijdering van de bagger kunnen evenwel een aantal werkloozen worden te werk ge steld, Het komt spreker intusschen voor, dat het wenschelijker is het werk in be hoorlijk dagloon in werkverschaffing te doen verrichten. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in geheim comité ter behandeling van de volgende punten van de agenda: Reclames tegen belastin gen. Vaststelling van het kohier der electri- citeitsbelasting Heeren weg c.a. Vaststel ling van het kohier rioolbelasting. Vaststel ling van het kohier wegenbelasting. Wetenschappelijke Berichten DE ENCEPHALITIS. Naar wij vernemen heeft prof. dr. Al- dershoff, hoogleeraar bij de medische fa culteit te Utrecht, onlangs in een weten- schappelijken kring te Leiden mededee- lmg gedaan van de resultaten van een door hem ingesteld onderzoek met betrek king tot de encephalitis (hersenontste king), aan welke ziekte de patiënten in den regel komen te overlijden. In deze mededeeling heeft de Utrechtsche hoogleeraar uiteengezet, hoe het hem ge lukt is, door huid-enting de encephalitis over te brengen van dier op dier. Dit re sultaat, dat tot dusver in medisch en kring onbekend was, sluit de mogelijkheid in zich, dat door verder experimenteel on derzoek belangrijke conclusies zullen kun nen worden getrokken ten opzichte van en cephalitis bij den mensch. De wijze van overbrenging dezer ziekte was tot dusverre niet bekend. De onderzoe kingen van prof. Aldershoff hebben der halve een belangrijken weg geopend, waar langs men hoopt te kunnen komen tot ver dere belangwekkende onderzoekingen die pespectieven kunnen openen voor de gene zing van de encephalitis bij den mensch. „Utr. Dagbl." FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: K. van Veen, tuindersknecht, Roelof- arendsveen. Cur. mr. C. H. E. Nord Thomson, Leiden. A. Berg, bloembollenhandelaar, Sas- s e n h e i m. Cur. mr. C. J. Goudsmit, Lei den. Opgeheven: M. C. Plaum, A 1 p h e n. D. Heemskerk, Rijnsburg. Mevrouw koop een paar veters van me voor uw man. Ik ben niet ge trouwd. Nou... dan brengt U alvast wat mee in het huwelijk. (Moustique).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11