STADS NIEUWS DONDERDAG 6 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ia den morgen van 6 Juni 1935, medegedeeld door het Kom Ned. Met Inst te De Bilt Hoogste barometers!: 766.5 te Toulouse. Laagste barometers!: 746.5 te Valentia. Verwachting tot den avond van 7 Juni: Matige tijdelijk krach tige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke, later weer ruimende wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. De depressiekern, welke gisteren over het Zuiden van de Britsche Eilanden was gelegen, heeft zich vrij snel naar het Noord- Oosten verplaatst, en bevindt zich thans over Zuid-Noor wegen en Noord-Denemar- ken. Zij werd gevolgd door flinke barome- terstijgingen, vooral over Spanje en Zuid en Midden-Frankrijk, waar zich een hooge druk ontwikkelde. De hooge druk werd echter in het Wésten reeds weer aangetast door een nieuwe depressie, welke vooral op Ierland den barometer snel doet dalen. Deze depressie zal zich wel weer naar onze omgeving uitbreiden, en, na een korte op klaring, wordt het weer ten onzent op nieuw verslechterd. Over IJsland hield de hooge drukking aan. De depressies brach ten over het geheele waarnemingsgebied neerslag, hier en daar zelfs groote hoeveel heden. Aberdeen tapte 49, Avord 31, Brus sel 15 en Hamburg 15 mm. Over IJsland, Frankrijk, Denemarken en ons land werd het wat kouder, over Scandinavië steeg de temperatuur, terwijl in het overige gebied de veranderingen uiteen liepen. Over bijna het geheele waarnemingsgebied is het weer regenachtig en zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 16.3 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL Van Donderdagnamiddag 9.46 uur tot Vrijdagmorgen 4.11 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Vrijdag 7 Juni voorm. 7.23 uur en nam. 7.45 uur. Uitslagen Gemeenteraadsverkiezing WJNZATERWOUDE. Aantal uitgebrachte stemmen 256. Van on waarde 7. De kiesdeeler is 35. Lijst No. 1. (R.-K. Staatspartij) 101. W. Compeer 76 st <aftr.) herkozen, N. Disseldorp 7 st. (aftr.) herkozen, S. J. Visser 9 st. (aftr). herko zen, B. W. Bartels 8 st., A. Th. de Boer 0 st., H. J. Hens 1 st„ C. M. Rijkelijkhuizen 0 st. Lijst No. 2 (Protestanten) 148. J. A. de Bruyn 53 st. (aftr.) herkozen, P. Jansen 30 st. (aftr.). herkozen, G. Bergshoeff 22 st, gekozen, A. van der Knijff, 15 st., geko zen, J. Bulk 18 st., Joh. van Ieperen 9 st., J. Evers 1 st. Gekozen zijn dus 3 Katholieken en 4 Protestanten, zoodat de verhouding onge wijzigd is gebleven. De aftredende leden C. van Tol en R. Kroon verschijnen de volgende vierjarige periode niet meer in den Raad daar zij niet op de candidatenlijst voorkwamen. Hiervoor zullen nu in de plaats treden de heeren G. Bergshoeff en A. van der Knijff. Wij verzoeken heeren correspondenten ons den uitslag der Raadsverkiezing in hun gemeente ten spoedigste te be richten, met: aantal uitgebrachte en aantal geldige stemmen, aantal stj^vmen op iedere lijst en op eiken candidaat va* iedere lijst, namen der gekozenen, aangebrachte wijzi gingen in verhouding en samenstelling van den Raad. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen geneeskunde: mej. H» Bouma, Den Haag (cum laude), mej. E. J. van Soest, Bilthoven, de heeren L. H. O. Manuel, Leiden, N. Versteeg, Delft, Th. H. Jahsen, Oegstgeest, Djie Han Soeru Leiden, M. L. J. Vaessen, Kerkra- de, W. A. Koppejan, Den Haag, F. L. J. M. Haase, Lisse, G. van Waning, Rotter- dariij L. B. K. Kappelhof, Schiedam, W. C. Alsemgeest, Leiden, F. Hengeveld, Rot terdam, F. A. Bennink, Den Haag, W. J. Diehl, Den Haag, C. C. Peters, Den Haag, P. Loebis, Den Haag, Y. van der Wielen, Den Haag, J. van Sierenberg de Boer, Den Haag; doctoraal-examen Romaansche taal- en letterkunde (Fransch) mej. C. J. Zand- vort, Leiden en mej. L. H M. Beekman, Den Haag. Bevorderd: tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: „The compositae of the Maley Archipelago", mejuffrouw J. Th. Koster, geboren te Bandoeng. Buurtvergaderingen. Volkomen ten onrechte is door een van de sprekers van de K. D. P. ter gelegen heid van de verkiezingen voor de Provin ciale Staten betoogd, dat de R.-K. Staats partij geen gedachtenwisseling zou aandur ven. Dit verwijt was reeds daarom belachelijk omdat juist Leiden het geweest is dat des tijds een openbare debatvergadering tus- schen de R.-K. Staatspartij en K. D. P. heeft belegd. Men herinnere zich het tour- nooi Kasteel-Wesselingh. Dit verwijt was ook daarom ongegrond omdat zoowel het ■bestuur van de kies vereen iging als dat van „Dr. Schaepman" meermalen de gelegen heid tot gedachtenwisseling heeft geboden (waarvan dan ook rijkelijk gebruik is ge maakt) terwijl bij alle propaganda-verga- deringen voor de Statenverkiezingen vra gen mochten worden gesteld. Waarom ook niet? Wij hebben niets te vree zen en duchten geen debat. Ook nu stellen we er prijs op dit voor de zooveelste maal te bewijzen. Daarom heeft „Dr. Schaepman" beslo ten voor de verkiezingen van den gemeen teraad een vijftal z.g. buurtvergaderingen te beleggen, zooveel mogelijk in ieder stads deel. Deze buurtvergaderingen zijn toeganke lijk voor ALLE KATHOLIEKEN! Reeds nu zij medegedeeld, dat de data als volgt zijn vastgesteld: Donderdag 6 Juni. Dinsdag 11 Juni. Vrijdag 14 Juni. Dinsdag 18 Juni. Vrijdag 21 Juni. Derhalve zal VANAVOND 8 UUR de eerste vergadering plaats vinden en wel in het gebouw van den R.-K. Volksbond. Als sprekers zullen optreden de heeren Van O yen en Heemskerk. Het schijnt wel overbodig nog te moeten opwekken deze vergadering bij te wonen. Te minder, nu er, gelijk gezegd, gelegen heid gegeven zal worden met de sprekers van gedachten te wisselen. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat deze vergaderingen zich in een enorme be langstelling zullen verheugen. En dat gelijk het gemeenlijk heet in een behoefte zullen blijken te voorzien. Namens het bestuur van „Dr. Schaepman". Mr. H. F. A. DONDERS, Voorzitter. H. LOMBERT, Secretaris. BEDEVAART NAAR HEILOO. Gisteren is de 31e Bedevaart naar Heiloo gehouden. Na een H. Mis, tot intentie van de pelgrims, in de parochiekerk van Maria Hemelvaart en St. Joseph, trokken pLm. 500 pelgrims uit de stad en omgeving naar het genadeoord van Onze Lieve Vrouwe ter Nood. Een groot aantal H.H. geestelijken completeerde deze bedevaart. Tot algemeene intentie was gesteld: „De voorspraak van O. L. Vr. ter Nood om uitkomst in deze moeilijke tijden". Direct na aankomst te Heiloo werd in de ruime kapel een plechtige Hoogmis opge dragen door den Hoog Eerw. Heer Deken A. H. M. J. Homulle, met assistentie van de WelEerw. Heeren kapelaan Dorbeck en kapelaan Mudde. Door het zangkoor der Maria-Congrega- tie werd onder leiding van den heer Jan Gordijn en met een voortreffelijke orgel begeleiding van den heer Abr. Martijn ge zongen de „Missa in hon. St. Petri Urseoli" van O. Ravanello. Na de Hoogmis hield de zeereerw. heer Pastoor Nieveen v. Dijkum een predikatie. Tijdens de plechtige pro cessie op het bedevaartsterrein werd het allerheiligste Sacrament rondgedragen door den zeereerw. heer Pastaor Smitz O. F. M. Slechte weersomstandigheden waren oor zaak dat de Kruiswegoefening en predikatie anders op den Kruisberg, door den zeer eerw. heer L. Beune, niet op het bedevaarts terrein doch in de groote kapel werd ge houden. Een predikatie bij het beeld van St. Wil- librord werd gehouden door den weleerw. heer J. Lansbergen. Een plechtig Lof in de kapel, opgedragen door den weleerw. heer Friedrichs, Montfortaan, met assistentie, besloot dezen schitterend geslaagden bede vaartsdag. Vermelden wij nog, dat op de bede- va arts terrein de liederen keurig werden begeleid door eenige heeren van muziek gezelschap „de Heerlijkheid van Hoog- made." „St. Raphael". Het bestuur herinnert de leden er aan^ dat de jaarlij ksche Encycliekmeeting voor den Kring Leiden en Omstreken zal plaats hebben op 2den Pinksterdag te Sassenheim De leden, die vrij van dienst zijn, worden verzocht deze meeting bij te wonen. ST. AUGÜSTTNUS-VEREENIGING. Dioc. Ver. van R.-K. Onderwijzers. De afdeeling Leiden en Omstreken van de St. Augustinusvereeniging vergaderde gisteravond om 6.30 uur in de Jacobazaal van „Den Burcht" onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. Nadat de vergadering door den geeste lijk adviseur, prof. P. Heskes, met gebed is geopend, leest de secretaris, de heer A. Vreeburg, de notulen, die onder dank on veranderd werden goedgekeurd. De voonz. wenscht hierna den heer v. d. Krogt geluk met zijn zilveren jubilé als lid van het hoofdbestuur. Ingekomen is een verzoek om een do natie van de R. K. Muziekver. „Perosi". Door de vergadering wordt besloten om ineens een gift te schenken van 10. Een schrijven van het hoofdbestuur over de meeting der R.-K. Onderwijzers te Den Haag op 16 Jul: as. waar besproken zal worden het bezuingingsontwerp in ver bond met het onderwijs. Het schrijven dringt aan op een massale bijeenkomst. De voorz. onderstreept dit nog eens nadruk kelijk. Besloten wordt aan de deelnemers een vergoeding uit de kas te verstrekken en de werk loozen leden de geheele reis te vergoeden. Door den heer Neefjes wordt hierna veld slag uitgebracht als afgevaardigde, in plaats van den heer Paardekooper, die verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Bij punt 3 der agenda stelt het bestuur voor geen permanente commisie tot nut en vermaak in te stellen, maar voor iedere aparte gelegenheid zulk een commissie sa men te stellen. De vergadering gaat er me de accoord, dat de bestaande commissie wordt opgeheven. Later zal dan met nieu we voorstellen worden gekomen. De secr. spoort dan aan tot deelname aan <ien Dioc. Katholiekendag te Den Haag, waarvoor de leden kaarten kunnen beko men bij de penningmeesterese, mej. Doove. Het bezuinigingsontwerp en het onderwijs. Hierna is het woord aan den heer H. G. de Boer, voor zijn rede over: „Het bezuini- ginsontwerp en het onderwijs". Spr. zegt de strekking van het bezuini gingsontwerp te willen aangeven, alleen de grondgedachte van dit wetsontwerp, welke is: de volkshuishouding op de minst pijnlijke wijze zoo snel mogelijk, aan te passen aan den bestaanden toestand. Maar het doet pijnlijk aan, dat de regeering de (methode van de schroef heeft gevolgd zonder eenige constructieve politiek. Het grootste bezwaar is de seenzij digheid van dit wetsontwerp. Het tekort op de begrooting van <iit jaar is ƒ73.000.000 en in 1936 is dit wederom het geval. Voor een groot gedeelte zijn de bezuini gingen papieren bezuinigingen. Van de daadwerkelijke bezuiniging noemt spr. 15.000.000 verlaging op de departemen tale salarissen en pensioenen, dat is op het rijkspersoneel. De onderwijzers worden hier niet met name genoemd. Spr. leest hieruit, dat ook de onderwijzers van sala risverlaging uitgeschakeld zijn. De regee ring is dus tot de overtuiging gekomen, dat de onderwijzers reeds genoeg gebloed hebben. Op Buitenl. Zaken wordt slechts 200.000 bezuinigd, op Econ. Zaken 500.000, op Onderwijs echter 14.000.000. Men moet hierbij echter voor oogen hou den, dat de rijksbegrooting een eindcijfer heeft van ƒ724.000:000, waarbij ƒ145.000.000 voor het onderwijs, waarvan weer 95.500.000 voor het lager onderwijs. Het is dus begrijpelijk, dat het vooral op het lager onderwijs gezocht wordt. Spr. concludeert, dat men in de komen de jaren steeds deze post van 95.500.000 zal ontmoeten. Willen dus geen vitale be langen worden geschaad, dan zal het moe ten komen tot een algeheele reconstructie van het onderwijs. Waar de opleiding aan de Universiteiten ongebreideld doorgaat, met het gevolg, dat (massa's academici geen emplooi kunnen vinden, is 't irebegrijpelijk, dat hier zoo goed als niet is ingegrepen. Dit is vérgaande een zijdigheid en daarom zijn wij gerechtigd te protesteeren. Spr. laat dan de bezuinigings maatregelen bij het L. O de revue passee- ren. De U. L. O.-schaal wordt verhoogd, maar dit is volgens spr. niet het ergste, er ger is, dat de regeering het in haar hand ■wil hebben van het U. L. O. af te voeren, die leerlingen, die een bepaalde klas dou- ■bleeren. Dit is een daad, aldus spr., welke niet getolereerd kan worden. Bovendien wil de regeering den inspec teur mede laten bepalen wie toegang zal hebben tot de U. L. O.-school. Hier wordt aan den inspecteur een onomschreven macht gegeven, waardoor de vrijheid van het bijzonder onderwijs wordt aangetast. Hier wreekt zich het feit, dat aan het de partement van Onderwijs geen enkele Kat-h. hoogere ambtenaar is. Spreker be handelt dan artikel 28. De verhooging der Jeerlingenschaal is voor het Kath. onder wijs niet zoo ernstig. Erger is de inscha keling der kweekelingen. En als deze be paling wordt doorgevoerd zal binnen niet al te langen tijd 2/3 van de onderwijzers niet hoofdonderwijzers door kwee kelingen zijn vervangen. Men dient zich. dit goed voor oogen te stellen. De kweeke- ling zal krijgen een acte van benoeming en van ontslag, voor hem zal dezelfde rege ling gelden als thans voor de onderwij zers gelden, met uitzondering, dat hij geen wachtgeld krijgt, als de gemeenten dit niet vrijwillig geven. Deze nieuwe kweekeling zal gelijk staan met den onderwijzer, alleen niet wat be treft het salaris, dat wordt bepaald op 500. De onderwijzers zijn te bankvast geble ven en de gedachte, dat zij toch thuis zijn is misschien mede aanleiding geweest tot deze opvatting van de regeering. Spreker zet dan uiteen, wat deze kweekeling wacht Hij zal moeten wachtentot er een va cature komt, wat zeer dikwijls aan een school in geen jaren zal geschieden. De kans om de plaats van een onderwijzer in te nemen is er, maar wie weet na hoeveel jaren eerst. De statistiek wijst uit, dat de R.-K. leer krachten over het algemeen nog jong zijn. Dan zullen er bovendien nog meer be zuinigingen komen. Een volgende Minis ter zal zeggen: het gaat niet aan, dat van menschen, die dezelfde arbeid verrichten de een 500 en de andere 2000 verdient. Dit gevaar bestaat werkelijk, daar deze maatregel alleen bij het L. O. genomen worden zal. Als bet waar is, dat in ons land het L. O. zooveel kost, waarom on- dérzoekt men dan de oorzaak niet eens daarvan? Hoe komt dat dan, dat het on derwijs in andere landen minder kost? Is het onderwijs in Nederland zooveel beter? Spr. zou dit niet durven beweren. Maar dan dient er een behoorlijke reconstructie te komen. Ons onderwijs is historisch gegroeid. Maar is het enderwijs zoo vast gebaseerd, dat het niet veranderd worden kan? Spr. gelooft dit niet. Maar een mogelijke re constructie is nooit serieus overwogen. En daarom is het hier nooit tot een bezuini ging door een goede reconstructie geko men. Het gemiddelde salaris van den onder wijzer was 1900. De kweekeling krijgt 500. Dat :s een besparing van 1400 per onderwijzer. Werden 7000 onderwijzers vervangen door kweekelingen dan geeft dit een besparing op de salarissen van 10.000.000. Spr. wijst vervolgens op de wijziging in de schoolgeldfcepalmgen en vooral op de vervroegde pensioeneering. Wat dit laatste betreft zal vervroegde pensioeneering het zwaarst wegen bij het Kath. onderwijs, daar de groote gezinnen der R.-K. onder wijzers de malaise het zwaarst zullen voe len. Spr. bepleit de openstelling der mo gelijkheid tot vervroegde pensioneering voor iedereen. Als dit hier geschiedde, zou de werkverruiming grooter zijn zonder on- noodige slachtoffers te maken. Ten slotte behandelt spr. den aanval op de pensioenen. Uitzonderingsgevallen daar gelaten, betreft dit Nederl. pensioenen, die niet hoog zijn, omdat soms de betrokkene een klein aantal dienstjaren had. Van al deze pensioenen zal 10 pet. worden gekort. Bovendien blijkt niet uit dit wetsontwerp of de pensioensgrondslag onaangetast zal blijven. Want velen hebben de hoogere premie betaald, en het staat niet vast, dat deze grondslag riet zal worden aangetast. Spr. komt tot de conclusie, dat dit wets ontwerp eenzijdig is, dat de regeering het onderwijs, speciaal hét L. O. heeft aange grepen en dat het ergste is het inscha kelen van de kweekeling. Vervolgens, dat de vrijheid bij het U. L. O. in 't gedrang komt en dat een verlaging van de pensioe nen uiterst aanvechtbaar is. Spr. besluit met de wensch, dat men zal komen tot een reconstructie van het on derwijs en het zijn de onderwijzers, die heirtoe het initiatief zullen moeten ne men. Spr. hoopt, dat door eendrachtige samen werking de ernstigste gevaren zullen wor den bezworen, waarvoor enkele lichtpun ten aanwezig zijn. Spr. dringt er daarom ten slotte op aan, dat allen het congres in Den Haag zullen bijwonen, want alleen bij groote deelname zal er van het Congres een groote en sterke invloed op de regeering ikunnen uitgaan. Op deze rede volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarbij de heer de Boer tal van vragen te beantwoorden had. Na de rondvraag volgde sluiting met ge bed. RONDVAART OVER DE MEREN. Volgens een advertentie voorkomende in dit blad is de Reederij van der Schuyt weer vornemens een aanvang te maken met de Rondvaart over Kager- en Bras emer meren per s.s. „Tosca". Ter nadere oriënteering omtrent prijs enz. verwijzen wij naar deze advertefrtie. DE BRAND IN DE BESCHUITSTEEG. Het laatste slachtoffer van den brand in den morgen van Paasch-Zaterdag in de Beschuitsteeg, de hoofd-agent van politie Uittendaal, die al dien tijd in het Diaco- inessenhuis is verpleegd, hoopt as. Zater dag dit ziekenhuis te verlaten. De heer Uittendaal is in zooverre hersteld, dat hij sedert enkele dagen weer een wam leling dn de stad kan maken. Akte-examen L. O. Aan de Gem. Kweekschool alhier zijn voor het eind-examen le groep geslaagd de dames: A. M. Buys, P. C. Nijkiel, A. van Noord en M. Vlaardingerbroek, allen alhier en J. M. Buningh, te Voorburg. Afgewe- Handelsregister K. v K. Opheffing: 6443. L. van Bergen, Lei den, Haarlemmerstraat 218a. Grossier in rund-, kalfs-, varkens- en lamsvleesch. W ij z i g i n g e n: 213. Firma C. van Wie- ringen Jr. Alphen aan den Rijn, Brugge- straat 3. Boekhandel, drukkerij. Overl. Venn.: C. van Wieringen, d.d. 30 Mei 1935. 6312. Eerste Leidsche Begrafenis en Cre matie-onderneming. Leiden, Hooge Rijn dijk 3. Wijz. handelsn. in: Eerste Leidsche Begrafenis en Crematie Onderneming H. Lambooy HPzn. AGENDA LEID RN. Donderdag, R. K. Reclasseermgsvereeni- ging, zitting Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. Donderdag. Ver. „Sancta Veronia", Tot Steun aan Stille Armen. Zitting van 35 uur bovenzaal Vincen tiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. De avond, nacht en Zondagsdienst der opotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Juni (1ste Pinksterdag) as. waargenomen door de apotheken G. A. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. y. Driessen, Mare 110, tel. 406. Maandag 10 Juni (2den Pinkster-r dag) neemt waar apohteek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telet 523. Beide diensten worden voor Oegstgeest waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telef. 274. Kalmte bij Examens. Een goed begin is het halve werk. Mijnhart's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. LAND- EN TUINBOUW BIJNA 403.000 KOMKOMMERS OP EEN DAG ONVERKOCHT De gevolgen van de Duitsche betalingsmoeilijkheden De Kring van Veilingvereenigingen in het gebied Rotterdam, BerkeL, Pijnacker, Loosduinen, enz, heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat tengevolge van het ontbreken van .Zahlungsgenehmigungen voor kom kommers, Zaterdag jJ. op de genoemde veilingen niet minder dan 402.990 stuks komkommers onverkocht bleven, terwijl het gedeelte dat nog werd verhandeld ge- middel slechts ƒ1.50 per 100 stuks op bracht, hetgeen 20 pet is van den kostprijs van in deze maand aangevoerde komkom mers. Hierbij moest bovendien nog rekening worden gehouden met het feit, dat de prij zen voor bloemkool en tomaten slecht prijs zijn, eveneens als gevolg van het ge heel of gedeeltelijk stopzetten der export naar Duitschland. De toestand aan de veilingen in genoem den Kring, wordt dan ook hopeloos ge noemd, en indien niet spoedig ingrijpen plaats heeft, zullen tal van arbeiders ont slagen moet worden, en zal stopzetting der intensieve bedrijven moeten volgen. De tuinders zullen niet meer aan hun za- kelijke verplichtingen kunnen voldoen. Het bestuur van den Kring dringt daar om met klem bij den Minister aan ten spoedigste maatregelen te nemen, b.v. door niet meer de renten van de Neder- landsche vorderingen op Duitschland af te trekken. Ook wordt gevraagd zoo mogelijk een uitvoerverbod van geld naar Duitschland uit te vaardigen, teneinde genoemde tuin bouwstreek mede op deze wijze voor on dergang te behoeden. Ook te Pijnacker. Door het bestuur der Coop. Gr oen ten- veil ingvereeniging „Pijnacker en Omstre ken". is een telegram aan Minister Colijn gezonden, waarin erop gewezen wordt, dat de toestand voor de landbouwers thans wel de allerslechtste is. De prijzen zijn voor alle producten ontoereikend en zijn zoodanig, dat thans in den tijd der volle productie het werkloon nog niet kan wor den betaald. Er wordt verder in gezegd, dat iedere duizend ramen werk geven aan één werkman en dat, indien niet spoedig wordt ingegrepen, binnen enkele weken het aantal werkloozen voor deze gemeente met enkele honderden zal toenemen. „Rres." RECHTZAKEN HAAGSCH KANTONGERECHT. De Wassenaarsche architect P. N. de B. stond hedenochtend voor het kanton gerecht terecht, terzake van het feit, dat hij te Wassenaar met de ramen van door hem gebouwde huizen de door de bouw verordening van die gemeente vastgestelde rooilijn heeft overschreden. De heer De B. zeide, dat hij, voor de hui zen gebouwd werden, de teekening ervan aan een ambtenaar van woningtoezicht heeft getoond. Deze heeft het ontwerp goed gekeurd en hem er niet op gewezen, dat voor het overschrijden van de rooilijn een vergunning van B. en W. van Wassenaar vereischt was. De ambtenaar van het O.M. hield reke ning met 'het feit, dat bedoelde ambtenaar van woningtoezicht verd. niet gewaar schuwd heeft. Dit disculpeerde hem echter niet geheel. Spr. vorderde een boete van 1 subs. 1 dag hechtenis, conform welken eisch de kantonrechter De B. heeft veroor deeld, met de opdracht, de gemaakte fout te herstelen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2