SPORT SPEL De Katholieke Landenkamp Nederland-België 6-2 OPENING ZWEMINRICHTING MET PAVILJOEN TE ALKEMADE. MAANDAG 3 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 Een verdiende zege der Geel-Witten. DE BELGISCHE VOORHOEDE STELT TELEUR De vijfde kamp tusschen de landenploe gen van Katholiek Nederland en België, gisteren op het H. B. C.-terrein gespeeld is opnieuw in een verdiende overwinning der onzen geëindigd. Deze zege was ver diend, alleszins verdiend, omdat de Neder- landsche ploeg als geheel 'n uitstekende wedstrijd speelde en aldus de eer van het R. K. voetballend Nederland op fraaie wijze heeft hoogehouden. Toch mag uit deze 62 uitslag geenszins de conclusie getrokken worden, dat het een eenzijdige vertooning zou zijn geweest. Verre van dien. Het was een uiterst span nende kamp, waarin de Hollanders een meer productief spel te zien gaven. Hierin ligt het zwaartepunt van dezen kamp: de Belgische voorhoede, hoe goed somwijlen ook combineerend, schoot in de afwerking ergerlijk tekort. De voorzetten van de bui tenspelers waren veelal geen voorzetten omdat ze dikwijls achter het doel beland den terwijl het schieten over het alge meen teleurstelling opleverde, want gaar ne had ieder den Belgen een paar doelpun ten meer gegund, indien de voorhoede daar voor een meer afgewerkt aanvalsspel had laten zien. Als we dus constateeren, dat tegenover onze Geel Witte ploeg wel een minder ster ke doch geenszins te zwakke ploeg stond, dan mogen we ook gerust zeggen, dat het met het spelpeil in onze katholieke bewe ging nog heusch zoo beroerd niet gesteld is. Vergelijkingen maken met het spelpeil van ploegen uit het neutrale kamp is heel moeilijk, doch we durven gerust zeggen, dat het grootste gedeelte van den wedstrijd eerste klas-spelpeil werd te zien gegeven. Menige eerste klasser zou wenschen een dergelijke schotvaardige en succes-opleve rende voorhoede te bezitten, als wij giste ren van R. K. Nederland zagen. En de middenlinie moge misschien iets minder ge presteerd hebben, de verdediging was weer des te beter. We kunnen tevreden zijn, in alle opzichten. We zijn dit echter nog meer, indien van dezen wedstrijd zoodanigen in vloed naar eigen kring is uitgegaan, dat al onze katholieke voetballers in eigen ka tholiek verband gaan spelen en vooral niet wanneer zij iets hebben geleerd over- loopen naar het neutrale kamp, hetgeen maar al te dikwijls nog geschiedt. Dat er van dezen wedstrijd propaganda naar buiten is uitgegaan, we twijfelen er geen oogenblik aan, want juist hier in Heemstede, waar H. B. C. als eerste klasser toch al op een stevigen aanhang mag roe men, zal deze internationale ontmoeting weer velen voor eigen principieele sport- beweging gewonnen hebben. DE WEDSTRIJD. Er hing gisteren in Heemstede een echte internationale sfeer. Het was aan alles te zien, dat er iets zeer bijzonders te doen was, want vooral in de omgeving van het H. B. C.-terrein was het een drukte van jewel ste en geleidelijk aan vulden zich de ruime tribunes en staanplaatsen rond het mooie H. B. C.-veld, terwijl de junioren van het Haarlemsche en het Amsterdamsche district elkanders krachten beproefde. In een aar- digen wedstrijd wonnen de Amsterdam mers met 41. Daarna maakte men zich op voor de groo- te match. De Harmonie St. Michael, welke reeds 'n marsch rond het veld had gemaakt, speelde de Brabangonne toen de Belgen in het veld kwamen en brachten het Wilhel mus ten gehoore toen de Nederlandsche ploeg het veld betrad. Na de volksliederen liet scheidsrechter Bürger uit Düsseldorf tossen en de Belgi sche aanvoerder was de gelukkige. Veel voordeel bracht deze winst echter niet, want er was geen zon, er was geen wind, Wat er wel was: het was laf weer om te spelen, maar dit bracht beide ploegen even veel nadeel. De ploegen stelden zich daarna als volgt op: België: VERRIJ CKEN (Antwerpen) DE SMEDT JACOBS (Antwerpen) (Oost-Vlaanderen) VAN OVERBEKE GAIGNAGE PEERSMAN (Antwerpen) (Antwerpen) (Oost-Vlaanderen) DE BACKER WUYTS TENGROOTE NHUIZE DE JONCK DE CEULAER (Oost-Vlaand.) (Antwerpen) (Antwerpen) (Antwerpen) (Antwerpen) Scheidsrechter O C. K. BÜRGER, Düsseldorf. GEYBELS (Weert) BEERENSCHOT d. SANDE J. KEYZER PiK (Wilskracht) (V. D.Z.) GIGENGACK (Geel Wit) POT (V. V. A.) (Lachapelle) (Leonidas) SOOMERS (R. K. T. V. V.) LINT (G. D. A.) Neder1 and Te vijf minuten over half drie brengt Beerenschot den bal aan het rollen, maar Geijbels plaatst te stevig naar den rechter vleugel, waar de bal out gaat. Na eenig terrein verkennen komt het eerste schot van Belgische zijde, doch de Jonck schiet naast. Enkele volgende Bel gische aanvallen van den rechtervleugel worden onderbroken, doch de bal wordt tweemaal achter elkaar over de zijlijn ge trapt door de Hollanders. Dan onderneemt Koning een ren op het Belgische doel, hij passeert De Smedt, doch Jacobs werd het leer corner. Na een schermutseling volgt hieruit weer een corner, waaruit Beerenschot over het doel kopt. Holland „krijgt" de leiding. De Hollanders zitten stevig op den bal en reeds na 4 minuten volgt een vinnige aanval, waarbij Beerenschot en Geybels de verdediging passeeren, eerstgenoemde schiet in, doch tegen den doelverdediger Verrycken, van wien de bal bij Geybels komt, die minstens een meter achter Beerenschot liep.... dus buitenspel. Gey bels schiet dan den bal in het doel en ieder verwacht, dat scheidsrechter Bürger het doelpunt zal annuleeren, maar.hij wijst naar het midden! Holland heeft de leiding gekregen (10). De Belgen zijn door dezen tegenslag ech ter geenszins ontmoedigd. De verdediging vooral werkt keurig. De Smedt en Jacobs doen niets voor elkaar onder en we krij gen zoo den indruk, dat Holland dezen kamp nog niet gewonnen heeft. Als De Smedt een Holle odschen aanval keurig onderschep, heefi door een kopbal, geeft Gaignage den bal door naar zijn voor hoede, maar De Ceulaer schiet naast. Dan krijgt Ten Grootehuize een fraaie kans, doch op het juiste moment voor doel gekomen mist hij den bal en de verdediging werkt weg. Een hard schot van De Backer vliegt hoog over het Holl. doel. Het spel is verbazend snel. De bal vliegt BwoeeoEL van den eenen kant van het veld naar den anderen en beurtelings zijn de voorhoeden in den aanval, zoodat de verdedigingen her haaldelijk handelend moeten optreden. Aan een nieuwen Holl. aanval neemt de geheele voorhoede deel en verscheidene schoten worden er op het Belgische doel gelost totdat tenslotte keeper Verrijcken den bal corner werkt. Dan volgt er een benauwd oogenblikje voor het Hollandsche doel, waaruit ieder de reeds lang verwachte gelijkmaker denkt te zien komen. Uit een fanatieken Belgi schen aanval lost de Backer een hard t, dat Pot op de doellijn stopt, maar hij iaat den bal vallen. Twee Belgen snellen toe, maar Pot werpt zich opnieuw op den bal en voorkomt aldus een zeker doelpunt. Beerenschot in de Hollandsche voorhoe de is de gevaarlijke man. Hij toont een bij zondere activiteit, verdeelt het spel over de beide vleugels en is er zelf steeds als eerste bij om het vijandelijk doel onder schot te nemen. Bij een zijner harde schoten vangt Verryoken het leer uitstekend en even la ter vliegt een kopbal van Beerenschot over de deklat. Het schieten der Belgen is slecht, veelal te hoog of naast het doel. In het veld zijn zij echter geenszins de minderen en vooral Geybels, die zich meer teruggetrokken heeft dan v. d. Sande heeft handen vol werk, doch het gaat hem best af. Uit een onverwacht hard schot van v. d. Sande stopt Verrycken het leer keurig en na een half uur krijgen de Belgen den eer sten corner op het Hollandsche doel te ne men. Deze wordt onschadelijk gemaakt en de Hollanders trekken weer ten aanval. De voorsprong vergroot. Na eenig midden veldspel zien de Belgen een vrijen trap tegen zich toegewezen. Deze wordt goed genomen en voor doel ge plaatst, v. d. Sande loopt even met den bal door en op slechts enkele meters afstand heeft hij geen moeite den voorsprong te ver gr oo ten (2—0). Er is dan nog 10 minuten van de eerste De datum van 1 Juni za'l in de gemeente Alkemade wel als een feestdag worden op- geteekend, want de gemeente heeft voor hare inwoners een zweminrichting doen stichten, zooals er maar weinige in ons land te zien zijn. Immers het bad ligt aan het zoo bij watersportliefhebbers bekende Braassemermeer, welk Meer vooral des zomers door zeer velen wordt bezocht, ter wijl des winters dit meer haar bekendheid heeft verworven door ijszeilsport. Toen we Zaterdag heel in de vroegte een kijkje waagden op de terreinen werd er nog door velen met koortsachtigen ijver ge werkt om de laatste voorbereidingen te treffen, die aan de opening van de zwem inrichting met paviljoen voorafgingen. Op de terreinen van pavüjoen en badinrichting werd de vaderlandsche driekleur geplant om te getuigen, dat over enkele uren de kroon op het werk zou worden gezet door alles officieel in gebruik te gaan nemen. Klokslag 9 uur stroomden reeds een groot aantal kinderen onder leiding van het on derwijzend personeel naar de zweminrich ting om met elkaar te wedijveren in aller lei sport- en behendigheidsspelen. De wed strijden stonden onder leiding van de Red dingsbrigade uit Oude-Wetering. De kinde ren vermaakten zich uitstekend in de pie- renibak, zoodat de zwembaden bij de jeugd zeer zeker wel populair zullen worden. Ook het weer, dat de laatste dagen zeer druilig was geweest, scheen niet onverschillig voor hetgeen dezen dag te gebeuren stond, want de Junizon liet haar gouden stralen over het mooie watervlak schijnen. Tegen den middag was het programma voor de schoolkinderen zoover afgewerkt, dat onder de pauzen van de Haarl. Red dingsbrigade de winnaars nog moesten kampen om de verdeeling der prijzen. Voor een talrijk publiek vond des mid dags om 3 uur de officieele opening plaats van de zweminrichting met het daaraan- grenzend paviljoen, dat door den heer A. C. P. Zegers naar de eischen des tijds was gebouwd. Onder de genoodigden merkten we op den inspecteur van de volksgezondheid uit Am sterdam, den Burgemeester van Boskoop, den voltalligen gemeenteraad, de voorzit ters van de zeilvereenigingen „Braassemer meer" en „de Leede", en den neer K. Hoff, voorzitter van de vereeniging voor vreem delingen verkeer uit de Kaag. De Burgemeester van Alkemade, de edel- achtb. heer Mr. J. W. Peek, hield de ope ningsrede. Spr. begon met erop te wijzen dat hoewel het werk nog niet geheel ge reed is, de datum 1 Juni de gemeente heeft gedwongen thans reeds over te gaan tot de officieele opening. Spr. heette alle aanwezi gen welkom en richtte speciaal het woord tot den inspecteur van de volksgezondheid, het als een voorrecht beschouwend, dat deze zich de moeite had getroost, naar hier te komen om bij dit plechtig gebeuren j tegenwoordig te zijn. Spr. bracht dank aan I de inspectie voor de gegeven deskundige adviezen en ging vervolgens de geschiedenis I na, welke aan de tot standkoming van dit grootsche werk is voorafgegaan. 11/2 jaar geleden werd met de eerste besprekingen aangevangen en in Augustus 1934 kon men met het werk beginnen. Met de uitvoering der plannen werden verschillende voor- deelen beoogd, welke thans, nu het werk zijn voltooüng nadert, ook inderdaad zijn bereikt. Op de eerste plaats werd gescha pen een voldoend rentegevend werkver schaffingsobject, terwijl op de tweede plaats tot stand kwamen twee zwembaden met uitgestrekt terrein, hetwelk een centrum voor de watersportliefhebbers belooft te worden. Bovendien is het een groot voor deel dat thans paal en perk kan worden gesteld aan het zwemmen langs wegen en dijken, hetwelk nog al eens tot gegronde klachten aanleiding heeft gegeven. Speciaal voor Alkemade, welks oppervlakte voor een groot deel uit water bestaat, is het zwemmen noodzakelijk voor de inwoners, zoodat het beoefenen van de zwemsport zooveel mogelijk moet worden bevorderd. Spr. wees op de moreele voordeelen, welke van het zwemmen uitgaan en haalde daar bij aan de woorden eens door Min. de Vis ser ten aanzien van de waarde der licha melijke oefening gesproken n.l. dat een behoorlijke lichamelijke ontwikkeling op het geheele organisme van de jeugd een zoo gunstigen invloed kan uitoefenen, dat daardoor alle intellectueele, moreele en physische krachten worden gediend en dat in één woord door lichamelijke oefening paedagogische hygiënische, sociale en na tionale winsten worden behaald. En wan neer spreker dan deze woorden tot de zijne wil maken, dan moet hij met groote erken telijkheid getuigen van zijn dankbaarheid voor al degenen, die op de een of andere wijze tot de stichting hebben bijgedragen. Spr. brengt hier openlijk dank aan alle autoriteiten en publiekrechterlijke lichamen voor de ondervonden medewerking en steun. Meer dan 100 officieele stukken zijn noodig geweest om een beroep te doen op alle medewerking. Ofschoon spr. niet bij machte is ieder afzonderlijk te danken, wil hij een uitzondering maken voor de arbei ders, die hier dag in dag uit aan dit werk hebben gearbeid. De moeilijkheden waren groot want wat soms den eenen dag werd opgebouwd, werd den naderen dag door de natuurkrachten afgebroken. Spr. prees den goeden geest en de goede verstandhouding onder de arbeiders, want zij hebben met grooten ijver en toewijding hun werk ge daan. Bovendien hebben zij hun vakken nis en arbeidskracht in dienst van de over heid gesteld, waarvoor spr. hen erkentelijk heid en hulde betuigt. Moge aldus de Burgemeester op Uw arbeid Gods bes ten zegen rusten en mogen binnen afzien- baren tijd gij allen wederom opgenomen worden in het productieproces. Hierna richtte de Burgemeester zich tot wethouder de Jong om ook hem een bij zonder woord van dank te brengen voor de wijze waarop hij met de gemeente heeft medegewerkt door beschikbaarstelling van zijn werkplaatsen. Spr. heeft zich meerma len afgevraagd of hij niet teveel heeft ge vergd van de bereidwilligheid van den wethouder en hij hoopt dat de heer de Jong met voldoening op de totstandkoming van het werk zal neerzien. Zich richtend tot Foto Slegtenhorai. den exploitant, den heer Zegers, prijst spr. diens initiatief, om in tijd van enkele maanden een gebouw neer te zetten ge heel passend bij de omgeving en voldoen de aan alle redelijke eischen. De watersport gaat dan ook in deze gemeente een nieuwe toekomst tegemoet. Mogen de inwoners van Alkemade een en ander weten te waar- deeren en er het hunne toe bijdragen tot verdere bloei van de zwem-, zeil- en ijs- sport. Hiermede verklaarde de Burgemeester de zweminrichting voor geopend, waarna Mevr. Peek de vlag op het paviljoen heesch. Onmiddellijk daarna vond een demon stratie plaats door leden van de Haarl. Red dingsbrigade, welke stond onder de be kwame leiding van den heer Schmidt, di recteur van het sportfondsenibad te Haar lem. Op aangename wijze leidde de heer Schmidt het programma in. Allereerst kre gen we te zien diverse zwemslagen, ver volgens reddingsgrepen, waarna we wer den vergast op een komische pantomine van deze brigade, welke bij de aanwezigen de lachlust danig powekte. Ook uit dit nummer bleek weer de prachtige zwem kunst van deze brigade en we brengen een eeresaluut aan een drietal jeugdige leden, die ons op keurige wijze lieten zien, hoe zelfs kinderen volwassen drenkelingen uit het water kunnen redden. Tusschen de nummers van de reddings brigade vonden de eindwedstrijden plaats voor jongens en meisjes, welke wederom stonden onder leiding van de Oude-Wete- ringsche reddingsbrigade, daarbij bijge staan door een staf van dames en heeren. Na nog een nummer schoonspringen vond door den Burgemeester van Alkemade de prijsuitreiking plaats aan de winnaars van de verschillende wedstrijden. De Burgemeester bracht een woord van dank aan de Haarl. Brigade voor haar keurig werk en haar zustervereeniging van hier wist het gepresteerde zoodanig te prijs te stellen, dat zij aan drie kinderen van de brigade een herinnering aan dezen dag aanbood, evenals aan den heer en Mevr. Schmidt. Nadat dit gedeelte van het programma v/as afgewerkt, werd onze aandacht ge vraagd voor de zeilwedstrijden, uitgeschre ven door de zeilvereeniging Braassemer meer. Wegens het late uur werden de wed strijden bekort teneinde deze den volgenden dag voort te zetten. Om 7 uur vond in het paviljoen een ge meenschappelijk diner plaats, waaraan ruim 60 gasten deelnamen. Een keurig band zorgde dat de feeststemming er spoedig in zat en de taak van den tafelpresident, dr. van der Bijl, uit Oude-Wetering werd hier door den zeerste vergemakkelijkt. Met een geestig speechje van den dokter werd de tafel geopend, waarna Mr. Peek een kort woord tot de gasten richtte, daarbij nog maals zijn groote voldoening uitsprekend over het succes van dezen dag. Verschillen de sprekers voerden nog het woord, waarna met een gezellig bal het feest werd besloten. Gemeentebestuur en exploitant kunnen over dit begin tevreden zijn. helft te spelen. De Belgen zitten er dade lijk even goed op en forceeren een corner. Een keurige kopbal van Gaignage is er het resultaat van, de bal verdwijnt in den lin kerhoek-, doch Pot is er handig bij en voor komt erger. De Belgen scoren tegen. Toch geven de Belgen den moed niet op. Na een algemeen opdringen krijgt Ten Grootehuize het leer voor de voeten, hij dribbelt op het doel af en hoewel Lint hem poogt het leer af te nemen, zet hij uitste kend door om tenslotte Pot het nakijken te geven (21). Nu is de beurt weer aan de Hollanders. Razend snel verplaatst zich het spel, zoo stug zelfs, dat de Volendammer Koning wat te langzaam is. Weer een Hollandsch succes. Na den afgeslagen Hollandschen aanval komen de Geel-Witten dadelijk weer terug, v. d. Sande en Hol spelen even samen op den rechtervleugel en met een formidabel schot doorboort de rechtsbuiten het net van het Belgische doel. (31). Velen twijfelden eraan, of de bal werkelijk „gezeten" had, doch het bleek, dat de bal inderdaad een gat in het net had geboord. Of het schot nu zóó hard was geweest, of het net te strak gespannen en te slecht? De scheids rechter stelde er jammer genoeg geen on derzoek naar in, doch het was overduide lijk dat de bal in het doel was verdwenen. Onveranderd breekt de rust aan en toen hadden wij evenals de spelers, voor wie de rust eigenlijk bedoeld is, gelegenheid op verhaal te komen, want die eerste helft was inderdaad het aanzien volkomen waard geweest. Ten Grootenhuyze vervangen. Na de rust blijkt de Belgische midden voor, die even voor de rust geblesseerd was, vervangen door Heirbout (Oost-Vlaande ren). Als het spel hervat is, volgt er weer eenig terrein-verkennen, maar de aanvallen vol gen elkaar weer spoedig op en de Belgen krijgen dan den eersten corner in de twee de helft te nemen. Het leer wordt echter weggewerkt. Een Holl. aanval volgt, Ko ning schiet den bal met een scherpen voor zet voor het doel, waar Hol te laat toeloopt, zoodat de bal achter gaat. Een nieuwe corner op het Holl. doel wordt achter geplaatst en uit een corner op het Belg. doel kopt Geybels over de deklat.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9