Het vuur voltooit de vernieling MAANDAG 3 JUNI 1935 DE LE5DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Het doodencijfer in Beloetsjistan stijgt tot 40.000 Nieuwe aardschokken te Quetta. DE BLIKSEM SLOEG IN. Het aantal dooden bij de aardbeving in Beloetsjistan bedraagt volgens een niet- officieele raming 40.000. Hiervan zijn alleen in Quetta 26.000 personen om het leven ge komen. De puinhoopen, welke de aardbeving te Quetta had overgelaten, zijn Zaterdag door vlammen verteerd. Daarmede is ook de laatste hoop verdwe nen, de duizenden gewonden, die onder de balken en steenmassa's van hun huizen la gen bedolven, te redden. Vrijwel machte loos moesten de weinige intijds gearriveer de redders toezien, hoe hier het vuur vol tooide, wat de aardbeving nog had ge spaard. Nadat de aarde door slechts enkele hevige schokken de dichtbevolkte inlandersstad en de Europeesche vacantiekolonie, in één en kelen puinhoop had veranderd, kwam ook de hemel in opstand. Een ontzettend on weer, van een hevigheid, zooals enkel de tropen kennen, ontlastte zich boven het ge teisterde gebied en het duurde dan ook niet lang, of een der groote Oostersche bazaars werd door den bliksem getroffen. Vrijwel onmiddellijk daarop sloegen de vlammen omhoog. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen. Het kurkdroge mate riaal der inlanderswoningen de tempe ratuur in Britsch Indië bedraagt op het oogenblik meer dan 100 graden Fahren heit brandde als stroo, zoodat het cen trum der stad weldra in een groote vlam menzee was herschapen. Van blusschen was natuurlijk geen sprake, daar met de ove rige beambten ook vrijwel het geheele brandweercorps bij de aardbeving den dood heeft gevonden. Gemiddeld heeft van elke veertien in woners van het betrokken gebied er slechts één het leven van afgebracht. Ook het doodencijfer onder de Britsche vacantiegangers en ambtenaren (naar men weet vertoeven de Europeanen in Beloets jistan tijdens de hitteperiode bij voorkeur in de bergachtige omgeving van Quetta) is veel grooter dan aanvankelijk was vermoed. Niet minder dan 200 Engelsehen zijn bij de ramp om het leven gekomen. Gevaar voor epidemieën. In allerijl is men thans bezig overal de dooden te begraven, daar het gevaar van het uitbreken van epidemieën, wegens de verzengende hitte, buitengewoon groot is. Ten einde het nijpende gebrek aan verple gend personeel te verhelpen, zijn uit La hore, dat op 800 K.M. afstand van Quetta is gelegen, met militaire vliegtuigen ver pleegsters naar het aardbevingsgebied over gebracht. Voorts komen, nu de geringe schade aan de spoorwegverbindingen intus- schen geheel is hersteld, in een eindeloozen stroom treinen uit Karatsji met levensmid delen en medicamenten aan. Gedurende den geheelen dag hebben deze treinen zich met een onderlinge tusschenruimte van slechts 100 meter naar Quetta gespoed. Op hun terugweg nemen zij de duizenden vluchtelingen mee, die in him paniekstem ming geen anderen uitweg meer weten, dan zoo snel mogelijk het gebied van de ramp te verlaten. De eerste stampvolle treinen zijn reeds weer te Karatsji gearriveerd. Zij werden te Quetta en Shikarpur letterlijk bestormd door vluchtelingen. Niet alleen waren de coupé's tot het laatste hoekje ge vuld, doch ook maakten honderden, die binnen geen plaats meer hadden kunnen krijgen, op de treeplanken de urenlange reis mee, ondanks het levensgevaar, dat hieraan was verbonden. Velen hadden te Quetta, door de macht der gewoonte gedreven, zich nog voor de loketten verdrongen,om een kaartje te koopen. Zij konden de reis naar Karatsji voor dezen keer echter gratis maken; de stationsbeambten zijn namelijk op enkele uitzonderingen na, allen om het leven gekomen. Trouwens in elk opzicht zijn de openbare diensten volkomen ontwricht. Zoo hébben zich Zaterdagochtend van de 60 postbe ambten er zich slechts vier voor den dienst aangemeld. De brieven worden dientenge volge ongefran'keerd verzonden. Tot de in gestorte gebouwen behoort ook het zieken huis; van de 300 zieken, die er verpleegd werden, vonden er 200 den dood. Niet minder ernstig dan Quetta is ook Shikarpur geteisterd, dat ten Zuiden van de hoofdstad aan de spoorlijn van Karatsji is gelegen. Geen gezin is er voor verliezen gespaard gebleven. Tachtig procent der hui zen zijn ingestort. Nog erger is de toestand te Kalat, ten Zuid-Westen van Quetta gelegen. Hier is niet één huis overeind blijven staan. Ook het paleis van den plaatselijken emir is in gestort. De vorst en zijn gezin konden zich echter m veiligheid brengen. Het werk van slechts drie minuten. De paar krachtige schokken, die de ver woesting tot gevolg hebben gehad, hebben in totaal Slechts drie minuten geduurd. Zij werden tusschen drie uur des ochtends en twee uur des namiddags nog door een groot aantal lichte trillingen gevolgd. Ten einde plunderingen te voorkomen, heeft de gouverneur van Beloetsjistan voor het getroffen gebied den staat van beleg afgekondigd. Koning Georg van Engeland heeft den on derkoning van Britsch-Indië een telegram gezonden, waarin hij uiting geeft van zijn medeleven met de bevolking. De koning heeft verzocht, hem voortdurend op de hoogte te houden van het verloop van het reddingswerk. Staat van beleg te Quetta. Naar Zondag uit Calcutta werd gemeld, is de brand in de hoofdstraten van Quetta ge- bluscht. Onder leiding der militaire autori teiten is men bezig met het bergen der vele honderden, die onder de puinhoopen bedolven zijn. Te Quetta is de uitzonde ringstoestand afgekondigd, aangezien men verwacht, dat roofzuchtige grensstemmen de stad zullen aanvallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden te Quetta nieuwe aardschokken ge meld. De op 6 K.M. ten Oosten van Quetta gelegen vulkaan Sharig is gaan werken en braakt lava en zwaveldampen uit. Geen Nederlandsche missionarissen getroffen. Naar ons door het Provincialaat der Franciscanen wordt medegedeeld, zijn geen Nederlandsche missionarissen het slacht offer geworden van de aardbeving in Quet ta en omgeving. De missionarissen bevinden zich veilig en wel in Karachi. iSLUTENLAND DUITSCHLAND. HET FRANSCH-RUSSISCHE PACT. Berlijns bezwaren. De Duitsche ambassadeur te Parijs, dr. Koster, heeft Zaterdag aan den Quod d'Or- say een memorandum der rijksregeering overhandigd, waarin een reeks bezwaren tegen het Fransch-Russische pact is neer gelegd. Ook aan de regeeringen te Londen, Ro me en Brussel heeft de Duitsche regeering mededeeling gedaan van dezen stap. Het memorandum geeft naar te be- voegder Fransche plaatse wordt verklaard te verstaan, dat het Fransch-Russische pact in strijd is met het verdrag van Lo carno en dat het evenals dit met Rus- sisch-Tjsecho-Slowaaksche accoord het ge val is, niet in elk opzicht wordt gedekt door de bepalingen van het Volkenibonds- statuut Naar het oordeel der Duitsche regeering kan derhalve met het Fransch-Russische en het Russisch-Tsjecho-Slowaaksche pact geen rekening worden gehouden, wanneer Duitschland zich accoord zou verklaren met de opneming van bilaterale overeenkom- ten in het multilaterale nonagressiestelsel, zooals door Duitschland was aanbevolen. Een Fransche weerlegging. In goedingelichte Fransche kringen wordt hier tegen aangevoerd, dat het Fransch-Russische pact in geen enkel op zicht een bres slaat in het verdrag van Lo carno. De tekst van het Fransch-Russi sche pact verschil slechts weinig van dien van het Fransch-PooLsche pact, op welks bepalingen van Duitsche zijde nimmer cri- tiek is geoefend De consequenties van het Rransch-Rus- sische pact (aldus verklaart men te Pa rijs) zijn zelfs minder rigoureus dan die van het verdrag met Polen, aangezien laatstgenoemde overeenkomst voorziet in een automatische interventie door de mede- onderteekenaars. Door het FranschRussische accoord volkomen gebaseerd is op het mechanisme van Genève en het er bij gevoegde proto col de draagwijdte nauwkeurig vaststelt, terwijl de beslising wordt overgelaten aan den Volkenbondsraad, is het niet in strijd met de bepalingen van het Volkensbonds- statuut. Wat het door Duitschland ingediende ont werp van een luchtpact aangaat, wordt thans vernomen, dat Duitschland wenscht dat zulk een pact door de vijf Locarno- mogendheden zal worden onderteekend en dat in dit opzicht alle bilaterale verdragen uitgesloten zullen worden. DE DEVIEZENOVERTREDINGEN. Kerkelijke controle op de kloosterfinaneiën Naar de „Essener Nationalzeitung" meldt is het Duitsche Episcopaat van plan om bij het Vaticaan gedaan te krijgen, dat de ad ministratie van de Duitsche kloosters in de toekomst onder controle en oppertoezicht van de Duitsche bisschoppen gesteld wordt. Dit plan vindt natuurlijk zijn oorzaak in de uiterst pijnlijke deviezenvergrijpen, die in de vorige weken aan het licht gekomen zijn. Overigens was dit een punt, waar over al jaren tusschen het Episcopaat en de kloosters oneenigheid bestond. Het Vaticaan heeft over deze kwestie nog geen mededeelingen gedaan en het is nog onbekend of het zich bij het Episco paat zal aansluiten. NEDERLANDSCHE DEVIEZEN- OVERTREDER PLEEGT ZELFMOORD. De Nederlander J. Bus, die wegens over treding der deviezenvoorschriften was ge arresteerd, heeft in den nacht van Maan dag op Dinsdag verleden week, na zijn tes tament te hebben gemaakt, te Papenburg, waar hij zich in voorloopige hechtenis be vond, een einde aan zijn leven gemaakt. FRANKRIJK. HET NIEUWE MINISTERIE. Caillaux minister van financiën. Palmade heeft de portefeuille van finan ciën geweigerd. Caillaux, voorzitter van de financieele Se naatscommissie is minister van financiën geworden. Caillaux heeft in een onderhoud met zijn voorganger Germain-Martin verklaard, dat hij vastbesloten is de huidige goudpariteit van den franc te handhaven. Hij zal mee- doogenloos alle speculaties tegen de munt eenheid bestrijden evenals elk streven van voorstanders van devaluatie. Dinsdag zal in de kamer de regeerdngs- verklaring worden voorgelezen, welke kort zal zijn. De minister-president Bouisson zal de kamer verzoeken haar stem uit te brengen over het wetsvoorstel inzake de volmachten, zonder artikelsgewijze behan deling. Volgens een verklaring van den voorzit ter van de financieele commissie, Malvy, zou de regeering de z.g. urgentie-procedure kunnen eischen. De financieele kamercom missie zou dan tijdens een korte pauze van de kamerzitting bijeen komen, om haar fiat aan de volmachtenwet te geven, zoodat daarna de kamer onmiddellijk tot stem ming kan overgaan. Volgens hardnekkige geruchten in se naatskringen zou de ex-minister voor de begrooting, Aibel Gardey, rapporteur van de senaats-commissie voor financiën, tot mede helper van Caillaux benoemd worden in het ministerie van financiën. De huiszoekingen bij banken en instellin gen, die van speculatie verdacht worden, worden nog steeds voortgezet. Een onder zoek is o.a. ingesteld bij de „Solidarité fran- gaisé', die den oproep publiceerde, dat „het vaderland in gevaar is" en het volk opzette tot massa-protesten. Ook tegen een agent schap van fotoreportage dat Vrijdag j 1. aan de bladen een foto zond van een koers- lijst van aandeelen, vergezeld van opmer kingen, als zou de ministercrisis een aan merkelijke daling van de Fransche waar den tengevolge hébben gehad, is 'n vervol ging ingesteld wegens ondermijning van het staatscrediet. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ZWITSERLAND. REFERENDUM VERWERPT SOCIALISTISCH VOORSTEL. Gisteren heeft in Zwitserland een refe rendum plaats gehad over het z.g. Crisis initiatief, een sociaal-democratisch voor stel, om in de grondwet nieuwe bepalingen op te nemen ter bestrijding van de crisis. Het voorstel had o.a. ten doel een loons verlaging voor werknemers te verhinderen. Van de groote politieke partijen hadden de Vrijzinnig-Democraten en de Katholiek- Conservatieven zich tegen het voorstel uit gesproken, de Sociaal-Democraten ervoor. In de gisteren gehouden volksstemming heeft het Zwitsersche volk zich over het crisis-initiatief uitgesproken en het ver worpen. De tegenstanders van het voorstel waren van meening, dat de voorgestelde wijziging in de grondwet het economisch leven dreigde de socialiseer en en een deva luatie zou meebrengen van den Zwitser- schen franc. AMERIKA. AANSLAG OP PRESIDENT TERRA VAN URUGUAY. De president van Uruguay, Gabriel Terra, is bij een aanslag op zijn leven, gewond. De aanslag had plaats, terwijl de presi dent een feest in het hippodroom te Monte video bijwoonde, ter eere van president Vargas van Brazilië, die op het oogenblik een bezoek aan Uruguay brengt. Lange dagen lange wegen langen tijd achter elkaar aan het stuur'n warme dag dorst'n paar biertjes PAS OP!! D£n dreigt de slaap en; in Morpheus' armen bent u meestal veilig, maar niet achter het stuur! TWAALF MENS CHEN IN DE WOLGA VERDRONKEN. Op de Wolga is gisteren een ongeluk ge beurd, waarbij twaalf menschen om het le ven zijn gekomen. In de nabijheid van een spoorbrug is een motorboot, waarmede 28 personen werden overgezet, omgeslagen. Slechts zestien der opvarenden gelukte het, zich te redden; twaalf personen verdronken. Tot dusverre •heeft men nog slechts van één hunner het lijk kunnen bergen. Het agentschap Tass meldt, dat de be stuurder van de motorboot, die eerst een maand dienst deed, niet het geringste be grip had van het besturen van een boot. De geredden hebben medegedeeld, dat door de opvarenden van het passeerende schip „Birjoesa" geen pogingen zijn gedaan om de drenkelingen te redden. Kapitein en bootsman van dit schip zijn in arrest ge steld. ERNSTIGE BOTSING TE WEENEN. Vijf dooden en vijf zwaargewonden. Een particuliere auto, die met tien in zittenden van een wijnfeest kwam, is te Weenen in volle vaart in botsing gekomen met een tramwagen. De auito werd geheel verbrijzeld en vijf der inzittenden waren op slag dood. De vijf overige werden zwaar gewond opgenomen. OVERSTROOMINGEN IN NEBRASKA. Voor millioenen dollars schade aangericht. In het Zuid-Westen van Nebraska heb ben overstroomingen plaats gehad. Men vreest, dat vele personen verdronken zijn. De schade loopt in de millioenen dollars. Nader wordt gemeld, dat de vrees bestaat dat een groot aantal personen verdronken doordat de Republican-River en andere ri vieren in Zuid-West Nebraska buiten haar overs zijn getreden. Een aantal steden zijn vernield, veel vee is in de golven omgeko men. OVERSTROOMINGEN IN STIERMARKEN Uit Stiermarken komen nog steeds be richten binnen omtrent verwoestingen aan gericht ten gevoilge van overstroom in gen in het midden Enns-daL Een arbeider is verdronken toen een hoeveelheid van 1000 kubieke meter hout door de woedende ele menten werd meegesleept. In de nabijheid van Klein-Reifling werd eveneens een groote hoeveelheid hout door het water medegesleurd met het gevolg, dat in de nabijheid van Steyr het water tot onge kende hoogte werd opgestuwd. Enkele dee- len van laatstgenoemde stad staan reeds blank. GEWELDIGE BRAND IN HET DUSSELDORFER HAVENKWARTIER. In het havenkwartier te Dusseldorf Za terdag heeft een reusachtige brand gewoed, die alleen dank zij het bijna bovenmensche- lijke werk der brandweer bedwongen kon worden. De brand was ontstaan in een der groot ste opslagkelders, dicht bij de haven gele gen, en waarin ongeveer 35.000 K.G. hars en 20.000 K.G. vet waren opgeslagen. De brandweer was met al haar materiaal ter plaatse, terwijl van den kant van het wa ter nog met een tweetal drijvende motor brandspuiten aan het blusschingswerk werd deelgenomen. Indien de brand zich uit breidde, bestond er groot gevaar, dat een belangrijk gedeelte van de havendepots verloren gingen. Het vuur verspreidde ge weldige rook, die in dichte wolken over de stad trok. De brandweermannen konden niet anders werken dan met rook- en gas maskers op. Na enkele uren blusschen leek de toestand onhoudbaar. Alle blusch-appa raten had men reeds in het vuur moeten achterlaten. Tenslotte besloot men als laat ste middel te probeeren om den kelder ge heel vol water te pompen. Alle brandspui ten, zoowel het rijdende als het drijvende materiaal werkten samen op volle kracht en pompten met een capaciteit van 900.000 liter in het uur, de kelder vol. Het dienst- vrije personeel van de brandweren was door een alarm opgeroepen. Na enkele uren arbeiden gelukte het tenslotte het vuur op deze manier te verstikken. EEN DRAMA IN DE WOESTIJN. Op 22 Med j.l. waren vanuit Agadez in Fransch Afrika vier personen per auto naar den Hoggar vertrokken. Toen men na eeni- ge dagen niets meer van hen vernomen had, ging men hen opsporen en na veel moeite vond men de auto op een woestijn pad, dat niet meer gebruikt wordt. Onder de wagen twee der touristen, broodmager en half waanzinnig van hitte en doast. De beide anderen hadden ge tracht te voet ergens heen te komen, maar waren in de woestijn van dorst omgeko men. Hun lijken zjjn gevonden. Het zijn een 25-jarige Engelsche, weduwe van een vlie ger die pas een maand geleden gestorven is en een in Zwitserland wonende Engelsch- man, vader van drie kinderen. R. K .Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 DE K XVffl OP HAAR LANGSTE TRAJECT. Twintig dagen voor den boeg. Zaterdag is volgens het reisplan Hr. Ms. K XVIH vain Mauritius vertrokken voor het langste traject van de geheele reds. Van Mauritius gaat de reis namelijk naar Fre- m an tie op de Westkust van Australië, dat een afstand is van 3520 zeemijlen of twintig dagen. Den 21 en Juni wordt Fremantle be reikt en dan komt de laatste afstand naar Soerabaja, waar 12 Juli het eindpunt wordt bereikt, na 22.710 zeemijlen te hebben af gelegd. GEORGE WEYERHaUSER TERUG. Hij vertelt zijn ervaringen. De ontvoerde 9-jarige George Weyerhau- ser, uit Tacoma, bijgenaamd de „hout- prins", is Zaterdag aan zijn ouders terug gegeven. Sedert den moord op Lindbergh's baby heeft geen misdaad zooveel beroering in Amerika gebracht als de ontvoering van den jongen George Weyerhauser. En al heeft dit geval dan ook een gelukkigen af loop gehad en verheugt iedereen zich over de vreugde der ouders, die met 200.000 dol lar hun kind hebben moeten terugkoopen,- toch eischt de openbare meening, dat er nu eindelijk krachtig een einde wordt ge maakt aan de willekeur der bandieten. Van haar kant heeft de politie dan ook al haar krachten gemobiliseerd, om de misdadigers op te sporen. De berichten over de lotgevallen van den millionnairszoon nemen de hoofdplaats in de Amerikaansche bladen in en zij geven tal van interessante bijzonderheden over zijn wedervaren. De in Issaquah wonende boer Boni fas, al dus de bladen, werd Zaterdagochtend bij het krieken van den dag door een luid kloppen op zijn deur gewekt Toen de man slaapdronken de deur opende, stond buiten in den regen een klein vuil jongetje. Op de knorrige vraag van den ouden man, wie hij was, antwoordde de jongen doodkalm: „Ik ben George Weyerhauser!' Bonifas wreef zich de oogen uit, doch hij wist al spoedig, dat hij hier niet met een misplaat ste graip te doen had. Dagelijks had hij foto's van den ontvoerden jongen in de kranten gezien, zoodat er voor hem geen twijfel over bleef* of hij had inderdaad met den ontvoerden millionnairszoon te doen. De tien kinderen van Bonifas, die inmid dels waren opgestaan, begroetten den jon gen Weyerhauser hartelijk en eerst werd door allen een stevig ontbijt gebruikt In middels had Bonifas de politie gewaar schuwd. Hij zette den jongen in zijn ouden auto, doch reeds had het nieuws zich als een loopend vuurtje verspreid. Op de grens van het stadje wachtte een 65-jarige journalist van een plaatselijk dag blad den boer op en vroeg hem of hij met den jongen wat mocht praten. Zij reden daarop langs een omweg verder om de politie-auto's, die in allerijl naar de woning van Bonifas waren vertrokken te ontwijken en onderweg hoorden zij den jongen over alles, wat hem was wedervaren. Naar de zoon van den houtkoning vertel de, had men hem aan handen en voeten ge bonden, maar, zei hij, het deed me geen pijn. Op den morgen van zijn vrijlating werd hij uit de schuilplaats gehaald en in den autokoffer geduwd. Zoo reed de jon gen achter op den wagen der bandieten naar een plaats op den hoofdweg naar Is saquah, waar hij werd vrijgelaten en naar de boerderij wandelde. Groot waren de opwinding en vreugde in de ouderlijke woning, toen de jongen was teruggekeerd, dien men reeds had doodge waand. De moeder omhelsde haar zoon voortdurend en de vader greep in stille ontroering telkens weer de hand van den jongen, alsof hij zich wilde vergewissen, dat hij niet droomde. Aanvankelijk hield George zich zeer kordaat, doch spoedig kwam de reacatie. Hij werd zenuwachtig en was niet meer in staat op de vele vra gen te antwoorden. KERKNIEUWS Deken van Rooy ongesteld De hoogeerw. heer deken B. M. J. van Rooy te Gouda, die reeds eenige dagen on gesteld is, is ter observatie in het St. Jo zef Paviljoen aldaar opgenomen. Naar wij vernemen kan geen bezoek worden toege laten. „Msbd." EclIniT, waar blijft driemaal verdraaid, m'n koffie?! Die staat al tien minuten op lafeL..... onder uw baard. fSinrolicus)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6