Minister Steenberghe heeft ontslag aangevraagd NIEUWS 26ste Jaargang MAANDAG 3 JUNI 1935 No. 8131 3k Gcid^cfveSoii^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Om meeningsverschil betreffende devaluatie Prof. Dr. Gelissen, hoogleeraar R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, als opvolger voorgedragen De minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe heeft aan H.M. de Konin gin ontslag uit zijn ambt verzocht. MINISTER MR. STEENBERGHE. Naar aanleiding van dit verzoek wordt het volgende medegedeeld: Het Kabinet was en is eenstemmig van oordeel, dat de nood van den tijd verdere aanpassing noodzakelijk maakt en dat die aanpassing moet worden nagestreefd zoo wel in het maatschappelijk leven als bij de publieke financiën. Deed zich ten aanzien van het inge diende bezuinigingsontwerp geen enkel verschil van meening voor, zulk meenings verschil ontstond wel bij de vraag, langs welken weg de aanpassing in het maat schappelijk leven moest worden nage streefd. Terwijl het kabinet in zijn grootst mogelijke meerderheid van meening was, dat beproefd moest worden, de aanpassing, en met name de verlaging van vaste lasten, door speciale maatregelen te verkrijgen, was minister Steenberghe van oordeel, dat alleen devaluatie hiertoe zal kunnen lei den. Volgens hean kan de aanpassing in het maatschappelijk leven, welke de ver dere teruggang van het bedrijfsleven moet tegengaan, onder de huidige monetaire en economische verhoudingen alleen langs den monetairen weg verkregen worden. Waar ter zake overeenstemming niet te verkrijgen was, en minister Steenberghe zioh niet kan neerleggen bij het gevoelen van de overige leden van het Kabnet, ge voelde hij zich verplicht aan H. M. de Ko ningin ontheffing uit zijn ambt te ver zoeken. Een dezer dagen is de benoeming te ver wachten van prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen, tot minister van Economische Zaken. Ver moedelijk zal de overdracht van het De- pertement aanstaanden Donderdag plaats vinden. Omtrent de loopbaan van den nieuw be noemden Minister van Economische Zaken kan het volgende worden medegedeeld: Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen werd 15 Mei 1895 te Venlo geboren en studeer de aan het progymnasium te Venlo en de H. B. S. te Rolduc, daarna aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, te Charlotten- burg en te Londen, Hij deed op 1 Januari 1917 „met lof" zijn examen voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft en promoveerde vanuit de practijk even eens „met lof" aan de Technische Hooge school te Delft (September 1925) tot doc tor in de Technische Wetenschappen. Reeds vóór zijn ingenieurs-examen was hij hoofdassistent voor de Chemische Technologie aan de Technische Hooge school te Delft, daarna bedrijfsingenieur aan de Vondelingenplaat te Schiedam, aan de Volt Metaaldraadlampenfabrieken te Tilburg en vervolgens adjunct-directeur der Superfosfaat en zwavelzuurfabrieken Coenen en Schoenmakers te Uden Veghel. Van 19201926 was" hij als hoofdinge nieur, zoowel in Nederland als in het buitenland, werkzaam in het concern Nou- ry Van der Lande. Van 19261930 was hij Directeur der N.V. Electro Chemische Industrie te Roermond, welke fabriek een dochterfabriek van Noury Van der Lan de is. Sedert Augustus 1930 is hij Directeur der N.V. Provinciale Limburgsche Electri- citeits Maatschappij en tevens buitenge woon hoogleeraar in de industrieleer aan de R. K. Handels Hoogeschool te Tilburg. Hij nam, hetzij alleen, hetzij in samenwer king met anderen, het initiatief voor de op richting van de volgende instellingen: labo ratorium voor de bereiding, uitverving en onderzoek van analine kleurstoffen aan de Technische Hoogschool te Delft (met Prof. Steger); Chemisch Technischen Raad voor de Wasscherij Industrie (met den heer Ka merbeek); Nijverheidscommissie te Roer mond (met den heer Steinweg); Economisch Technologisch Instituut aan de R. K. Han delshoogeschool te Tilburg (met Prof. Kaag en Prof. Gossens); Economisch Technolo gisch Instituut in Limburg (met Baron van Hövell tot Westerflier en Mgr. Prof. Dr. Poels); Stichting Fonds ter Bevorde ring van de Studie van het recht van den Industrieelen Eigendom (met Baron van Hövell tot Westerflier). Deze stichting heeft weer twee leerstoelen gevestigd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Tech nische Hoogeschool te Delft; Stichting Ne- derlandsch Instituut voor Electrowarmte en Electrochemie; N.V. Industriebank in Lim burg (tezamen met den Commissaris der Koningin en Gedeputeerde Staten van Limb"*"?). De heer Gelissen schreef het eerst over coördinatie zoowel in het personen- en goe derenverkeer als in het energieverkeer en bepleitte de instelling van een Energie- raad. Hij is tevens een warm voorstander van een goede en innige samenwerking met België waar hij menigmaal in zijn publica ties op aandrong. De heer Gelissen heeft zich vooral bewogen op economisch tech nisch gebied. Hij is lid van talrijke econo mische en technische commissies, zooals: de Commissie voor Industriepolitiek van den Economischen Raad; Nijverheidsorga nisatie T. N. O.; Staatscommissie Spaarbek- kenkrachtwerk; Industriecommissie Werk fonds; Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Maastricht en Omstreken; Com missaris in de N.V. tot Keuring van Elec- trotechnische Materialen (K. E. M. A.): Curator van de bijzondere leerstoelen te Utrecht en Delft. Prof. Gelissen is de grondlegger van het economisch regionalisme in Nederland. In woord en geschrift heeft hij zijn gedecen traliseerd, maar centraal (nationaal) ge oriënteerd systeem voor de mobilisatie van kapitaal en arbeid verdedigd. In verschillende gewesten, alsmede in onze groote steden, wordt hieraan thans reeds groote aandacht besteed. H. M. de Koningin benoemde hem on langs tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. V Minister Steenberghe gaat heen. Onverwacht komt het bericht betreffen de het aftreden van minister Steenberghe. Het feit zelf is teleurstellend en de mo tiveering er van verrassend. Teleurstellend is het, dat mr. Steenber ghe, die gezegenfl is met zoovele uitsteken de kwaliteiten, welke hem voor het mi nisterschap geschikt maken, die in den korten tijd van zijn ministerschap dan ook reeds sympathie had verworven uit alle partijen en uit alle kringen teleurstel lend is het, dat deze bekwame man nu reeds heengaat. Deze teleurstelling is alles zins gemotiveerd, ook al onderschatten wij geenszins de bekwaamheid van dengene, die als opvolger van mr. Steenberghe woidt genoemd. Verrassend is het bericht om de motivee ring. Mr. Steenberghe is v o o r devaluatie, de andere ministers zijn er tegen; van daar de botsing, de onmogelijkheid van samenwerking. Maar dat hei ministerie t e- g e n devaluatie is, wist minister Steenber ghe reeds voor dat hij de portefeuille aan vaardde, en bij minister Colijn had hij zich van de onverzettelijken wil, om het ingeno men standpunt te handnaven, kunnen over tuigen! Dat minister Steenberghe in het ministe- die is getreden met de hoop „bekeeringen" te zullen maken, kunnen wij heel moeilijk veronderstellen. Is dan minister Steenber ghe misschien eerst tijdens zijn ministers schap, door zijn daarin opgedane ervarin gen, zóó overtuigd voorstander van devalua tie geworden, dat hij zonder devaluatie geen uitkomst uit de oeconomische moeilijkheden mogelijk acht? Deze veronderstelling schijnt ons de eenig juiste toe. Intusschen zullen er nog wel wat nadere mededes- lingen volgen, die dit verrassende bericht opklaren. Minister Steenberghe is met ingang van 27 Juni 1934 benoemd tot Minister van Eco nomische Zaken. Mr. Steenberghe werd in 1899 te Lei den geboren. Hij studeerde te Utrecht en promoveerde in 1920 als doctor in de rechts geleerdheid. Na zijn promotie werd hij juridisch ad viseur bij de N.V. v. Puijenbroeks Textiel Mij. te Goirle, waar hij een jaar later in de directie werd opgenomen. In tal van colleges en organisaties had hij voor zijn benoeming tot minister zitting. Zoo was hij voorzitter van de Alg. R.K. Werkgever svereeniging, voorz. van het R.K. Verbond van Vakvereenigingen en van de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid en lid van den Raad van Toezicht der R.K. Handelshoo geschool te Tilburg. Mr. Steenberghe is officier in de Oranje- Nassau-orde. STADS DE K.J.C. Over „Het gastmaal der kinderen", van Henri Ghéon, hebben wij al twee keer ge schreven bij de uitvoering in Lisse cn bij de eerste uitvoering in de H.B.S.-zaal te Leiden. Gisterenavond heeft weer een uitvoering plaats gehad in de H.B.S. alhier. En er was veel belangstelling, van geestelijken uit Leiden en omgeving, en van vele leeken. Dat aan het einde van den avond de zeereerw. heer Rector Beune hulde bracht aan twee personen, den nog jeugdigen grij zen geestelijken Herder van Lisse, Pastoor Thomarm, en den directeur van de K.J.C. te Lisse Kapelaan Kuiper was allen uit 't hart gegrepen! Waarlijk, Kapelaan Kuiper kan trotsch zijn op zijn K.J.C.'ers uit Lisse! Zooals de zen dit spel uitvoeren, zoo natuurlijk, zoo „echt", zoo door-leefd, beantwoordt het aan de hoogste eischen voor een spel van jeugdige leeken. Hoewel de knappe regisseur, A. Sweers, die een eclatant succes heeft met de uit voering van dit spel dezen avond niet tegenwoordig was, ging de uitvoering toch uitstekend, dank zij den Lisseschen leiders van de K.J.C. Nu wij een herhaling bijwoonden van „Het gastmaal der kinderen", trof ons de diepe zin van dit spel een soort mysterie-spel nóg meer; alles in dit spel is gespannen om dezen kern: als wij in een vertrouwelijken omgang met God „royaal" zijn, alles geven, wat Hij wenscht, al schijnt 't ons soms toe, dat Hij te veel vraagt, dan zullen wij ons waarachtig gelukkig gevoe len, blij en rein als kinderen, en dan wordt dat door Hem heerlijk beloond! En deze zoo diepe Christelijke levensbeschouwing wordt uitgedrukt en uitgebeeld in een eenvoudig spel, dat jeugdige personen ongedwongen, dat kinderen kinderlijk spelen Ghéon heeft ons hier een meestelijk too- neelspel gegeven. Dit erkennen wij ten volle. Toch komt door dit spel bij ons zoo sterk naar voren het verlangen, dat er ook 'ns zou kunnen werden opgevoerd een lee ken-too nee ls pel dcor K.J.C.'ers, met even sclioone en verheven strekking, maar dan: een uitbeelding van het dagelijksch leven rondom ons heen. Het „materiaal" van., spelers is er! PROF. DR. IR. GELISSEN. Dat dit „materiaal" er is, toont aan, wat de vorming -an de K.J.C. beteekent! Rector Beune mocht hierop zeer terecht de aan dacht vestigen. De K.J.C. mag zich verheugen in een grooten groep degelijke leiders, frissche en krachtige jongemannen al moet dit aan tal nog grooter worden! en op suc cessen in haar werk voor de vorming, de echte, katholieke, levens-volle vorming van de mannelijke jeugd. Wie niet geestdriftig sympathiseert met het Katholieke Jeugdwerk in onzen tijd is een slapend lid van de Kerk; van de Kerk, die apostolisch is, wier taak het is, uit te breiden het Rijk van Christus! Wij moeten het jeugdwerk steunen. Dat is niet een liefhebberij, welke wij kun nen doen of nalaten, dat is plicht. En daarom verheugen wij er ons zoo over, dat de K.J.C. in Leiden het voor een overgroot deel der Katholieken zoo gemak kelijk heeft gemaakt, hun sympathie óók te toonen door financieelen steun. Opge richt is ni. een R.K. Jongensjeugdfonds, dat 5 cents contributie per week vraagt. De K.J.C. moge verzekerd zijn van een groot, zéér groot aantal donateurs! DE R.-K. WIJKVERPLEGING. Wij ontvingen een kort en bondig jaar verslag van de R.-K. Vereeniging tot Wijk verpleging over 1934 een model voor alle jaarverslagen! Het veel-mededeelend jaarverslag luidt in zijn geheel: Veel nieuws valt niet te vermelden. Het werk van de Wijkverpleging eischte dit jaar weer meer arbeid, maar het is niet noodig te melden, dat de Zusters dit met een vanzelfsprekende toewijding verricht hebben. In den geest van de karakteristie ken eenvoud, de Bredasche Congregatie eigen, heeft iedere wijkzuster haar plicht gedaan voor God en ter liefde van den lij denden evenmensch. Haar stille werken vindt u in onder staande cijfers. Neemt u er eens nota van, dan ziet u, dat uw gave goed besteed is! Aan het Wijkgebouw van de Boerhaa- vestraat werd een Zuster toegevoegd voor de Hoogtezon-behandeling. Bijzonder erkentelijk blijft de R.-K.Wijk- verpleging het gemeentebestuur voor de handhaving van de onmisbare subsidie. De hulp en voorlichting van de Genees- dige Dienst kunnen we niet anders dan ten zeerste waardeeren. Hier volgt het overzicht der werkzaam heden: Binnen de Wijkgebouwen: Oostdwars- gracht 5609. Verplegingen aan 1348 perso nen. Boerhaavestraat 7105. Verplegingen aan 1160 pers. Middelstegracht 6848. Ver plegingen aan 858 personen. Buiten de wijkgebouwen: Oostdwars- gracht 9883. Verplegingen aan 585 pers. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Duitsche episcopaat is van plan om de administratie der Duitsche kloosters on der zijn toezicht te nemen. (2de blad). Een Nederlandsche deviezen-overtreder pleegt zelfmoord. (2de blad). Referendum in Zwitserland. (2de blad). De aardbeving in Beloetsjistan eischte 40.000 dooden. Een brand te Quetita voltooi de de verwoesting. (2de blad). BINNENLAND. Minister Steenberghe heeft zijn ontslag verzocht. Meeningsverschil in het mi nisterie betreffende de devaluatie. (1ste blad). In het bloembollenbedrijf is oppositie tegen de „saneering". Men wil gesaneerd wok-den door de saneering af te schaffen. (2de blad). Oud-minister Cohen Stuart overleden. (2de blad). Nog meerdere bijzonderheden en een nieuwe arrestatie inzake de misdadigers- bende te Oss. (Gem. Ber., 4de blad). Jongen in zee bij Hoek v. Holland ver dronken, Kanovaarder te Voorburg en marinier te Hellevoetsluis. (Gem. Ber., 4de blad). De moord te Schiermonnikoog. (Gem. Ber., 4e blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: De R. K. Landen wedstrijd HollandBelgië, te Heemstede gespeeld, is door de Hollanders met 62 gewonnen; Kolping verslaat S.D.O.U.C. De strijd van P.S.V. en Go Ahead om het Kampioen schap K.N.V.B.; Roermond eerste klasser, Willem II degradeert; het tournooi om den Moorman-beker door Gouda gewonnen; het Leidsch elftal wint den van Spall-be- ker. (3de blad). PAARDENSPORT: Fraaie successen van Luit. Greter te Aken. (3de blad). HANDBAL: Duitschland verslaat Hol land met 152. (3de blad). ROEIEN: De inschrijvingen voor Hol- landia. (2de blad). Boerhaavestraat 7758. Verplegingen aan 626 pers. Middelstegracht 11470. Verplegin gen aan 624 pers. De 3 Wijkgebouwen samen 48673. Verple gingen aan 5201 personen. Daarenboven: 1405 Hoogte-Zon-behandelingen. Namens het bestuur van de R.-K. Vereeniging tot Wijkverpleging. DEKEN A. H. M. J. HOMULLE, Voorzitter. KAPELAAN W. J. V. HESSING, Secretaris." Voor het doctoraal-examen Germaansche taal- en letterkunde (Duitsch) is aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen geslaagd on ze oud-stadgenoot de weleerw. pater H. W. M. Jansen O.F.M. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bu reau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel, voor logé's enz. van vreemde na tionaliteit.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1