LJCtlT IM DUIJTfDMIi VRIJDAG 31 MEI 1935 DE LEffiSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 3 •VRAGEN OVED OH5 GELOOF Vraag 58. Waarom is de Kerk tegen cre matie (lijkverbranding)? Antwoord: Dit verbod behoort tot het kerkelijke discipline-recht. D.w.z. dat het mogelijk is, dat de Kerk het verbod opheft; dit zal echter wel niet gebeuren. Bij algemeen besmettingsgevaar is de lijkverbranding geoorloofd. De grondreden van dit verbod is de piëteit: het b e- graven van lijken was van oudsher Christel ij k gebruik, in tegenstelling met de heidenen, die hun dooden veelal ver brandden. Eenige van die piëteitsoverwe- gingen zijn: bij het uitverkoren volk der Joden, werden de dooden begraven. De Messias, Jezus Christus, onze Verlosser en Broeder, de Stichter der Kerk, heeft begra ven willen worden. Hij sprak van Zijn men- schelijk lichaam als van een „graankor rel", die aan de aarde werd toevertrouwd. (Jo. 12, 24). Ook de H. Paulus vergelijkt, als hij over de opstanding der vleesches spreekt, ons lichaam met een zaadkorrel, die gezaaid wordt (1 Cor. 15, 3744): „een vleesche- lijk lichaam wordt gezaaid, verrijzen zal een geestelijk lichaam". Het uitdrukelijk verbod tot cre matie is pas in 't jaar 1866 gekoimen, toen de vr ij metselaarsdel ij kv er bran ding propageerden als symbool v an he t o n g e lo of in hun strijd tegen de Kerk. Hun bedoeling was, goed te doen uit komen, dat zij verachting hadden voor de „verrijzenis des vleesches". (Reeds in de eerste eeuwen van het Chris tendom trouwens hadden geloofsvervol- gers de lijken van martelaars doen ver branden en hun asch in de wind ver strooien om, zooals zij dachten, de verrij zenis van het lichaam op 't einde der tij den onmogelijk te maken). Alsof het voor den Almachtigen God moeilijker ware, een verbrand lichaam ten leven te wekken, dan een, dat in 't graf vergaan is! Juist in het feit, dat de tegenstanders der Kerk (zoo bijv. ook de „vrijdenkers"-vereeni- ging de „Dageraad") bewust de crematie propageeren als loochening van onze toe komstige lichamelijke verrijzenis, vindt het kerkelijk verbod een nader bestaansrecht, naast de verwijzing naar de oude christe lijke gewoonte. In hoofdzaak komt de kerkelijke wet dienaangaande hierop neer: Het is verbo den lid te worden van eenigerlei „vereeni- ging voor lijkverbranding" en om op dracht te geven tot eigen verbranding of die van een ander na den dood. Wie voor zijn dood zijn lidmaatschap of zijn opdrachtgeving niet herroept, kan de heilige Sacramenten niet ontvangen, om dat hij dan in zijn groote ongehoorzaam heid volhardt. Vraag 59: Wat is een plebaan? Antw.: De Bischop zelf is ambtshalve eigenlijk pastoor van de kathedrale kerk van zijn Bisdom. Meestal 'echter wordt de Bisschop in de uitoefening van dit ambt vervangen, door een geestelijke, die den titel van plebaan draagt. Het is dus niet geheel juist, om te zeggen, dat een plebaan de pastoor is van de kathedraal, maar in de practijk komt het daarop neer. Vraag 60: Wat beteekenen de letters S. V. D. achter den naam van een geestelijke? Antw.: Dat deze behoort tot het „Gezel schap van het Goddelijk Woord" (in 't La tijn: Societas Verbi Divini). Dit is de Mis siecongregatie van Steyl-Uden. Eenige soortgelijke vragen geven aanlei ding, hieronder de beteeken is van een aantal andere, achter de namen van gees telijken voorkomende, letter-aanduidingen te vermelden. Op eenige volledigheid ma ken wij geen aanspraak: S. J. (Societas Jesu. Hollandsch: Gezel schap van Jezus): Jézuieten; O. F. M. (Ordo Fratrum Minorum. Orde der Minderbroeders): Franciscanen; O. M. Cap. (Ordo Fratr. Minorum Capu- cinorum): Capucijnen; O. M. Conv. (O. F. M. Conventualium): Minderbroeders Conventueelen; O. P. (Ordo Fratrum Praedicatorum. Or de der Predikbroeders)Dominicanen; O. E. S. A. (Ordo Eremitarum S. Augusti- ni. Orde der priesters van den H. Augus- tinus): Augustijnen; O. S. B. (Ordo Sancti Benedicti) Benedictijnen; A. A. (Augusti- niani ab Assumptione. Augustijnsche pries ters van O. L. Vrouw Hemelvaart): As- sumptionisten; C. Ss. R. (Congregatio Sanc- tissimi Redemptoris. Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser): Redemptoris ten; O. C. R. of O. C. S. O. (Ordo Cister - ciensium reformatorum; of: strictioris ob- servantiae. Orde der hervormde Cister - ciensers of der strengere onthouding): Trappisten; S. S. (Societas S. Francisci Sa- lesii. Gezelschap van den H. Franciscus van Sales): Salesianen van Don Bosco; S. C. J. (Sacerdotes a Sacro Corde Jesu): Priesters van het H. Hart van Jezus; O. Praem. (Ordo Praemonstratensis. Orde van Premonstreit)Norbertijnen of Witheeren; S. M. M. (Societas Mariae Montfortanae. Gezelschap van Maria vereerd volgens de Zalige L. M. de Montfort): Montfortanen; S. S. J. (Societas Missionariorum a S. Jo seph): Missionarissen van den H. Joseph van Mill-Hill; M. S. C. (Missionarii Sacra- tissimi Cordis): Missionarissen van het H. Hart, Tilburg; 1VL S. F. (Missionarii a Sanc- ta Familia): Missionarissen van de H. Fa milie, Grave-Kaatsheuvel; S. M. A. (Socie tas Missionariorum ad Afros): Missiona rissen der Afrik. Missiën van Cadier en Keer; O. Carm. <Ordo Carmelitarum): ge- schoeide Carmelieten; O. C. D. (Ordo Car- I melitarum discalceatorum): ongeschoeide Carmelieten; O. S. C.: Camillianen; O. S. Cr. (Ordo Sanct. Crucis of Crucigeri): Kruisheeren; C. M. (Congregatio Missio- nis): Lazaristen; S. M. (Societas Mariae. Gezelschap van Maria:) Maristen; W. P. of P. B. (Witte Paters of Pères blancs) Witte Paters-missionarissen voor Afrika; C. I. C. M. (Congregatio Immaculati Cordis Ma riae. Congregatie van het onbevlekt Hart van Maria): Missionarissen van Scheut- Sparrendaal; C. P. (Congregatio Passio- nis): Passionisten; C. S. Sp. (Congregatio Sancti Spiritus) Paters van den H. Geest; S. s. C.C.: Paters der Heilige Harten van Jezus en Maria; S. S. S. (Societas Sacratis- simi Sacramenti) Paters van het Allerh. Sacrament (Brakkenstein). Vraag 61: Wat beteekent in het Epistel van de Uitvaartmis (1 Th ess. 4. 1218) de tekst: „Want op een teekenr op het geroep van den Aartsengel en den bazuinstoot van God, zal de Heer zelf uit den hemel nederdalen en allereerst zullen zij verrij zen, die stierven- in Christus; eerst dan zullen wij, die leven en achterblijven, met hen worden weggevoerd op de wolken, den Heer tegemoet in de. lucht. En zóó zullen wij altijd bij den Heer blijven". Antw.: Deze tekst is inderdaad niet zoo gemakkelijk te verklaren. De Thessaloni- censen, aan wie Paulus dezen brief schreef, maakten zich ongerust, dat alléén degenen, die bij de wederkomst van Christus (voor het laatste oordeel op den jongsten dag) leefden, zouden deelhebben aan Christus' triomftocht; de anderen, zij dus die vóór den jongsten dag gestorven zijn, zouden dan, minder bevoorrecht, niet in die triomf tocht déelen. Paulus wijst er op, dat de rechtvaardigen, die in Jezus ontsliepen, zullen verrijzen en na hun verrijzenis zal Christus hen tezamen met hen, die nog leven, meevoeren in de hemelsche glorie. Met dat „wij die leven tot 's Heeren komst" leert Paulus niet, dat zij, tot wie hij spreekt, en hijzelf, nog in leven zullen zijn bij de komst van Christus en dat dus het einde der wereld nabij zou zijn. Christus zelf immers had gezegd, dat dag en uur van Zijn wederkomst aan geen en kel schepsel is geopenbaard: Paulus kon dit dus ook niet weten. Hij bedoelt echter met dat „wij": degenen, die tot Christus' volgelingen behooren, op dezelfde wijze waarop bijv. een katholiek, doelend op de onvergankelijkheid der Kerk, zou kunnen zeggen: „Wij zullen er nog zijn, als Lon den nog slechts een puinhoop is". Tenslotte luidt uw vraag: „moet ik uit Paulus' woorden opmaken, dat de men- schen, die tot aan den jongsten dag leven, niet zullen sterven?" U raakt hiermede een van de moeilijk ste vragen van tekstuitleg aan. Het leer gezag der Kerk heeft zich in deze niet uit gesproken, zoodat een tweevoudige mee ning onder de godgeleerden kon blijven bestaan. Vooropgezet dient dat de dood, als straf der zonde allen treft (Christus en de H. Maagd, die geen erfzonde had den hebben den dood willen ondergaan om verschillende redenen), m.a.w. dat alle menschen moeten sterven. Toch meenen sommige godgeleerden dat de menschen, die bij de wederkomst des Heeren nog zul len leven, niet zullen sterven. Zij zeggen dat daarmede de algemeene wet van het moeten-sterven niet wordt opgeheven want dat ook die menschen des doods schul dig blijven, maar dat God de straf van het sterven zelf voor hen opheft. Anderen meenen, dat ook die menschen wel dege lijk zullen sterven, maar dan dadelijk na hun dood zullen worden opgewekt ten oordeel, zoodat het min of meer den schijn heeff, dat zij niet sterven. Vraag 62: Welk verschil is er tusschen de Grieksch-Katholieke en de R. K. Kerk? Antw.: U bedoelt de Grieksch-Katho- lieken, die niet met Rome vereenigd zijn. (Er zijn óók met Rome geünieerde Grieksch-Katholieken, die een. eigen ritus hebben). Deze wonen voornamelijk in Rusland, Turkije en op den Balkan. Hun aantal bedraagt ongeveer honderd m i 11 i o e n. Deze z.g. Grieksch-orthodoxe kerk heeft zich in 't jaar 1054 onder den Patriarch van Constantinopel, Michael Cerularius, van Rome afgescheiden om al lerlei redenen, waarbij de heerschzucht der patriarchen van Constantinopel en de inmenging der Grieksche keizers in ge loofszaken tenslotte den doorslag gaven. De Pausen hebben zeer dikwijls pogingen tot verzoening gedaan; tijdelijke (helaas) verzoeningen kwamen tot stand in 1204, 1274 en 1439, alle van korten duur. Het werk der Hereeniging betreft grootendeels deze schismatieken. De geloofspunten, waarin zij voorname lijk van ons gescheiden zijn, betreffen: het Primaat van den Paus; het feit, dat de H. Geest behalve uit den Vader ook uit den Zoon voortkomt; de onbevlekte Ontvange nis van Maria en de onfeilbaarheid van den Paus. Lichtpunten in de Grieksch Katholieke Kerk zijn: de trouw aan vele ware ge loofspunten, hun prachtige Liturgie (op merking verdient dat hun priesters geldig gewijd zijn), hun Mariavereering en hun zin voor versterving en gebed. Laten wij bidden, dat zij eens tot de Moederkerk mogen terugkeeren en laten wij door ge bed en aalmoes het werk der Hereeniging steunen! Men kan vragen inzenden ter beant woording in deze rubriek bij: Mr. A. Die- penbrock, Seminarie Hageveld, Heem stede. BINNENLAND PRINSES JULIANA. Keelontsteking opnieuw opgetreden. Naar wij vernemen, is de keelontsteking van H. K. H. Prinses Juliana op het Loo in lichte mate teruggekeerd, evenals den vorigen keer gepaard gaande met een weinig temperatuursverhooging. BEZOEK VAN H. K. H. PRINSES JULIANA AAN BAARN. Onthulling gedenkplaat in de Koningin Emma-brug. Op Vrijdag 7 Juni des namiddags 3 uur, zal H. K. H. Prinses Juliana een gedenk plaat onthullen in de onlangs voor het ver keer geopende Emmabrug op den weg Amersfoort—Amsterdam. In deze brug zullen twee gedenkplaten worden aangebracht en wel aan weerskan ten aan de buitenzijde van de betonnen af scheiding van het wandel- en rij wielpad. De gedenkplaat, welke door H. K. H. Prinses Juliana onthuld zal worden be vindt zich aan de Baarnsche zijde van de brug. Tijdens de plechtigheid zal het woord worden gevoerd door dr. P. V. Astrio, voorzitter van het comité tot oprichting van een monument voor wijlen H. M. de Koningin Moeder, welke comité de honneurs waarneemt. Het ligt in de bedoeling om schoolkinderen langs den weg te scharen en voor belangstellenden in de omgeving eij gedeelte vrij te houden. Het groote ver keer zal eenigen tijd worden omgelegd. Vóór de officieele onthulling van de ge denkplaat is H. K. H. Prinses Juliana voor nemens een bezoek te brengen aan de Naald-Brei en Vakschool van wijlen H. M. de Koningin-Moeder aan de Torenlaan te Baarn. Dit bezoek zal streng incognito worden gebracht. Prinses Juliana zal worden toegesproken door den burgemeester, mr. G. C. J. van Reerien, en de presidènte van de school, mevrouw van Reenen-Romondt-Vis. De hooge gaste zal tenhuize van den burge meester de lunch gebruiken. BOTER-EXPORT NAAR DUITSCHLAND STOP GEZET Ook de groote coop, verkoopvereenigingen durven het niet meer aan Nederlands particuliere boterverkoopers hebben, zooals bekend, reeds eenigen tijd geleden den export naar Duitschland moe ten stopzetten, omdat de achterstand in de clearing eiken dag grooter werd. Thans bereikt ons het bericht, dat ook alle coop, boterverkoopvereenigingen, die meer dan 70 pet. van den export in handen hadden, daar mee ophouden. De meeste waren trou wens al opgehouden. En thans durft geen enkele vereeniging meer. Enkele restanten van contingenten zullen worden uitge voerd, maar deze week nog is alles afge- loopen. Men durft het niet langer te ris- keeren. Had de regeering, zoo zegt men ons, de regeling die op 24 September 1934 werd in gevoerd en helaas 13 Februari j.l. is ge ëindigd, en die zoo goed voldeed, gehand haafd, dan zou het wel gaan, want die re geling, waarbij, zooals men weet, de hef fing over een langere periode werd ver deeld, was goed. Zij heeft de regeering geen centen gekost. De heffing is compleet bin nengekomen. Thans is men genoodzaakt den uitvoer van boter stop te zetten, we gens volkomen onvoldoende garantie voor de risico's van betaling. GROENTEN IN BUS. Verpakking moet voorzien zijn van naam van verwerker. Naar het „Ned. Weekbld. voor Kruide nierswaren" verneemt, is een ministerieele beschikking afgekomen, waarbij is be paald, dat de verpakking van bewerkte of verwerkte tuinbouwgewassen moet voorzien zijn van den naam van den ver werker, zoomede van een, den verwerker aangewezen ingeslagen letter. Verder zullen de benamingen van den inhoud moeten aangeven: Soort, maat en variëteit van het product. Eveneens is volgens het blad spoedig te verwachten het Kon. besluit waarbij het verhandelen of doen verhandelen, vervoe ren of doen vervoeren van opgeweekte droge erwten, z.g. regenerees en het in voorraad hebben daarvan anders dan voor gebruik ter plaatse, wordt verboden. VACANTIEWEER Uit den lezerskring komen in dezen tijd van het jaar vfagen naar de perioden, waarin het weer zoo gunstig mogelijke kansen voor de vacantie biedt. Over het al gemeen bestaan daarover geen uitgewerkte statistieken en dikwijls zou het noodig zijn vrij bewerkelijke statistieken uit te werken om de vragen te kunnen beantwoorden. Evenwel beantwoord ik altijd gaarne zulke vragen en voor zooverre mogelijk zet ik daarvoor de noodige statistieken op. In en kele gevallen is dit echter niet mogelijk maar geven de beschikbare gegevens meestal wel de gelegenheid een inzicht te krijgen in hetgeen met een vraag bedoeld wordt. Dit laatste is thans het geval met een vraag betreffende de kansen om in den tijd tusschen einde Juni en begin Augustus de minste kans te heibben op ZW-wind met regen. Het antwoord op die vraag lijkt mij van algemeen belang. Rangschikken wij de door De Bilt gepu bliceerde gegevens over de normaal-ge middelden voor de frequentie van wind richtingen over geheel Nederland gerekend naar de hoofdrichtingen ZW, NW, NO en ZO dan zijn 100 windrichtingen als volgt verdeeld: ZW NW NO ZO Stil Juni 30 33 23 13 1 Juli 36 33 18 12 1 Augustus 40 29 15 15 1 Wij zien hieruit, dat de frequentie van ZW-winden nogal toeneemt van Juni tot Augustus ten koste van de Oosten- en Noordoostenwinden, hetgeen nog iets duide lijker blijkt, wanneer wij alleen de fre- quentiecijfers voor de ZW-winden naast die van de Oostelijke winden zetten. Wij krijgen dan: Juni Juli Augustus Zuidwest: 30 36 40 Oost: 16 12 12 Er bestaan in ons land echter lokale ver schillen die niet geheel over het hoofd kun nen worden gezien. Wij kunnen ze niet al len weergeven omdat dit ons te ver zou voeren. Het grootst zijn wel de verschillen tusschen Groningen en Maastricht. Zij blij ken uit het volgende staatje: Groningen Maastricht ZW O ZW O Juni 25 20 35 18 Juli 31 15 41 15 Augustus 38 25 45 16 Maastricht, dus laten wij zeggen het Zui den van ons land, heeft minder Oostelijke winden dan Groningen en meer Zw-winden. De ongunstige verhouding geldt het meest voor Juni. De regenfrequentie weerspiegelt die van den wind slechts in geringe mate. Juni heeft normaal 59 mm regen op 11 regenda gen, Juli 71 mm op 13 dagen en Augustus 79 man op 14 dagen. Met het voortschrijden van den zomer worden de weersomstandig heden dus voor den vacantieganger voort durend ongunstige?:. in dit werk van nationale Katholieke cul tuur allicht dienstig zijn te weten, dat reeds thans gelegenheid bestaat het gebouw te bezichtigen. Deze mogelijkheid zal uiteraard voor groote groepen van personen niet meer be staan, wanneer de monniken in de Priorij hun intrek hebben genomen, hetgeen over eenige maanden het zal geval zal zijn. De bezichtiging kan geschieden op de beide Pinksterdagen, alsmede op de Zater dagmiddagen en Zondagen. Men gaat tot de kom van het Dorp Egmond-Binnen, waar de Priorij ligt aan den Vennewater- scheweg. Voor de voltooiing van de Priorij ont breken nog de benoodigde geldmiddelen. Teneinde dit tekort zooveel mogelijk te ver kleinen, is ter plaatse een offerbus aange bracht,waarin de bezoekers hun giften, hoe klein ook, kunnen storten. Bedoeld offer busje wordt in de aandacht van alle Vrien den van Egmond aanbevolen. TELEFOONVERKEER BIJ DE SPOORWEGEN Nieuwe automatische centrales te Amsterdam en Utrecht Op 3 Juni a.s. zullen twee belangrijke telefooncentrales der Nederlandsche Spoor wegen, n.l. die in het hoofdgebouw te Utrecht en die in het Centraal Station te Amsterdam in dienst worden genomen vol gens het automoatische systeem. Hiermede zal een belangrijke verbetering der telefo nische gemeenschap bij de Nederlandsche Spoorwegen verkregen zijn, daar deze bei de centrales de hoofdcentra van het tele foonverkeer vormen. Leeuwarder boternoteering De commissie-noteering voor Nederland sche boter is Woensdag vastgesteld op 38 cent per K.G. LETTEREN EN KUNST EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE MAJESTIC FILM. Lou Bandy in de hoofdrol. Onder regie van Haro van Peski begin nen aanvang Augustus de opnamen van een nieuwe film, waarin Lou Bandy de hoofd rol zal vervullen. De rolprent wordt onder medewerking van Will Tuschinski vervaardigd naar een idéé van Walter Schlee, onder productie leiding van Willem Hartog. Deze nieuwe Majestic film wordt in Ne derland uitgebracht door de N.V. Filma. MINISTER OUD EN MR. MARC HA NT'S BEKEERING. Minister Oud is, zooals men weet, een der eersten geweest, die de houding van mr. Marchant laakten, omdat deze enkele maanden zijn toetreding tot de Katholieke Kerk had verborgen gehouden. Zooals we reeds meedeelden, maakte de „Utr. Crt." in dit verband de opmerking, dat dit bezwaar van mr. Oud toch wel een zonderlingen indruk maakt. Het Utrechtsche blad knoopte daaraan de vraag vast: hoeveel jaren "heeft Minister Oud zelf zijn lidmaatschap van de Loge dan al verheimelijkt? Uit het „Bulletin van het Grootoosten der Nederlanden", jaargang 1929, kan men in het Overzicht van de jaarverslagen der Lo ges over het werkjaar 1927'28 op blz. 186 lezen, dat Br.: Mr. P. J. Oud in de Loge „LTnséparable" het woord heeft gevoerd over Karl Marx, en op blz. 196, dat Br.: Oud in de loge „Kennemerland" het onder werp: „Vrijhandel of Bescherming" behan delde. Het reeds genoemde „Bulletin" jaargang 1924 zegt op blz. 102: „Wij hebben te too- nen en er voor uit te komen, dat wij Vrij metselaren zijn, tenzij bijzondere omstan digheden dit onraadzaam zouden maken". Oud-minister Marchant heeft in zijn Ver weerschrift de reden genoemd, welke hem noopte zijn bekeering voorshands niet openbaar te maken. De loge erkent voor haar leden, dat er omstandigheden kunnen zijn, die het on raadzaam zouden maken openlijk te be kennen, dat zij vrijmetselaren zijn. Toch meende mr. Oud den heer Mar chant een gedragslijn te moeten verwij ten, welke de loge zelf voor haar leden als practijk huldigt. De grief van Minister Oud komt daar door toch wel in een heel eigenaardig licht te staan. DE SPELLINGKWESTIE Boekdrukkers verlangen een definitieve uitspraak van de regeering Dinsdag werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boek- drukkersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. Behalve de gewone huishoudelijke pun ten werden verschillende vraagstukken be treffende het vereenigingsleven bespro ken. Daarbij kwam duidelijk naar voren, dat de crisisomstandigheden het drukkersbe- drijf ernstig hebben getroffen. Deze moei lijke toestand wordt nog verscherpt, door dat nog steeds geen definitieve beslissing is genomen in de spellingkwestie. De vergadering besloot dan ook met al gemeene stemmen een dringenden wensch aan de regeering ter kennis te brengen, waarin de Federatie zegt, dat, in verband met het aftreden van minister Marchant, vooral in uitgeverskringen gevreesd wordt, dat door het huidige ministerie in een of anderen vorm zal worden teruggekomen op hetgeen er inzake de spellingkwestie is geschied. In verband hiermede is een merkbare aarzeling ontstaan bij het verleenen van nieuwe opdrachten. Deze aangelegenheid is wederom oorzaak van grootere werkloosheid in het grafische vak. Zjj spreekt den dringenden wensch uit, dat de regeering op korten termijn in deze definitief van haar meening doet blijken. VERKOOP SLAOLIE NIET BENEDEN BEPAALDEN PRIJS. Ter bescherming van afzet van natuurboter. Ten einde den afzet van natuurboter te beschermen is, naar het „Ned. Wbld. voor Kruidenierswaren" verneemt, door de spijsolieconventie op last van den regee- ringscommissaris voor de melkveehouderij bepaald, dat slaolie niet beneden bepaalde prijzen mag worden verkocht. Deze mini ma zijn voor heele flesch 65 cent, helve flesch 40 cent, losse slaolie 75 cent per ki logram of 70 cent per liter. Elke ontduiking door kortingen, ge schenken of door combinatieverkoop met andere artikelen is verboden. Alle slaolie, die nog zal worden aange troffen, niet voorzien van de door de cri- sis-zuivelcentrale voorgeschreven controle- merken, zal op grond van zeer binnenkort te verwachten regeeringsmaatregelen in beslag genomen kunnen worden. Die zich niet aan de minimum-verkoop-prijzen houdt, zal van den verkoop worden uit gesloten. STEUN VOOR GERST EN VELDBOONEN Ten aanzien van de steunverleening voor gerst en veldboonen van den oogst 1935 maakt de Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij be kend, dat voor de telers, die van die ge wassen niet meer dan 1 H.A. verbouwen, een andere regeling is getroffen dan in 1934 het geval is geweest. De opbrengst van bedaelde perceelen gerst of veldboonen kan worden vastge steld door schatting van het te velde staan de gewas. Een verzoek tot zulk een schatting moet door belanghebbenden vóór 8 Juni 1935 zijn ingediend bij de Landbouw-Crisis- Organisatie van het betreffende gewest. Wanneer een dergelijke aanvrage niet vóór dezen datum is ingediend, zal de te ler zich dienen te onderwerpen aan de voorgeschreven dorschcontrole, waarvan de kosten in de daarvoor in aanmerking komende gevallen te zijnen laste worden gebracht. Ook kan de Landbouw-Crisis- Organisatie indien naar haar oordeel daar toe aanleiding bestaat, zonder dat een ver zoek van den teler is ingekomen, de op brengst vaststellen door middel van schat ting van het te velde staande gewas. NIEUW GEMEENTEMUSEUM TE 'S GRAVENHAGE Woensdagmiddag is aan de Stadhouders laan te 'sGravenhage het nieuwe gemeen te-museum geopend in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten. Zestien jaar geleden was den bouwmeester Berlage op dracht gegeven, om het museum te ont werpen. De burgemeester van den Haag, mr. Monchy, eerde in zijn openingsrede de nagedachtenis van den grooten kunstenaar, wiens dochters en schoonzoon ir. Stasser bij deze plechtigheid tegenwoordig waren. Ook de oud-burgemeester van den Haag, jhr. Van Kamebeek, voerde het woord. De vertegenwoordiger van den minister van O. K. en W., mr. G. A. van Poelje, deelde mede, dat het de regeering behaagd had, om dr. van Gelder, directeur van het mu- selm, de museummedaille in goud toe te kennen. BENEDICTIJNER PRIORIJ TE EGMOND-BINNEN. De bouw van de Benedictijner Priorij te Egmond-Binnen is reeds ver gevórderd. Het zal den talrijken, die belang stellen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9