Zomer-Prijzen 1 KIPPENVOER De beperking van de Melkproductie INVULLEN VAN AANGIFTE-BILJETTEN HHAIMACHINES Karpetten koopjes VAN BRUSSEL's J. DE LA BI JE, Leiden ("WOENSDAG 29 MEI 1935 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 In verband met het feit, dat de regeling tot beperking van den melksteun eerlang, n-L op 1 Juni a.s., in werking zal treden, wordt hierbij een overzicht gegeven van de motieven, welke tot het nemen van dit be sluit hebben geleid, alsmede van het sys teem, volgens hetwelk getracht zal worden tot de zoo hoogst noodzakelijke inkrimping van de melkproductie te geraken. Noodzakelijkheid van melk- produdttebeperking. Na het intreden van den crisis-toestand: in den landbouw is onze melkveestapel, voordat tot teeltbeperking werd overge gaan, in aantal toegenomen. Aangezien echter een rundveebeperking slechts zeer geleidelijk doorwerkt en de meerdere eer der aangehouden jonge dieren in stijgende mate aan de melkgift gaan deelnemen, is thans een stijging van de melkproductie ingetreden. Aangevangen in het laatste kwartaal van het vorig jaar, kan de om vang ervan thans onrustbarend worden genoemd. Het eindresultaat is, dat ook de zuivelproductie stijgt. In het bijzonder de boter vertoont w^ek na week een aanmer kelijk hooger productiecijfer dan in de overeenkomstige perioden van 1934. Als wij daarbij dan nog bedenken, dat de export mogelijkheden naar de voornaamste afne mende landen door tarieven, contingentee- ringen en betalingsmoeilijkheden steeds geringer worden en dat de koopkracht van den binnenlandsohen consument voortdu rend daalt, dan is wel duidelijk, dat de vooruitzichten van de melkveehouderij somber moeten worden geoordeeld. Daar komt nog bij, dat de daling van de wereld marktprijzen der zuiverporducten tot een ongekend laag peil den melkprijs in de laatste maanden, ondanks de uitkeeringen uit het Landbouw-Crisisfonds, tot ver bene den de productiekosten heeft doen inzak ken. Onder deze omstandigheden moet het ontoelaatbaar worden geacht zonder meer voort te gaan met het geven van uitkeering over de verwerkte melk. Het is een eisch zoowel in het belang van het algemeen als in dat van de veehouderij, dat een krachtige poging worde gedaan om de melk- en zui velproductie meer in o veree nstemming te brengen met de hiuidieg afzetmogelijkhe den, zulks te meer, wijl met steeds grooter zekerheid komt vast te staan, dat van een terugkeer der vroegere verhoudingen, al thans binnen afzien baren tijd, geen spra ke zal zijn. Overeenkomstig de in dezen bestaande opvattingen bij de landbouwor ganisaties werd besloten om te trachten de melkproductie in te perken. Gepoogd zal thans worden zulks te bereiken met be hulp van een gewijzigde melksteunregeling. Ingaande 1 Juni as. zal de steunverlee- ning op dit product slechts plaats vinden over een bepaald percentage van de melk, daarbij uitgaande van de gemiddelde pro ductie in de beide voorafgaande kalender jaren. De eventueel nog geproduceerde overmelk zal ongesteund blijven en indien noodig met een zoodanige afdracht worden belast, dat de geldelijke opbrengst daarvan zeer gering zal zijn. Hierna mogen eenige nadere bijzonder heden volgen van de weldra in werking tre dende nieuwe melksteunregeling. Basis der beperking. De beperking van den melksteun wordt voor de veehouders gebaseerd op de pro ductie in de beide voorafgaande kalender jaren. Hierbij blijven de hoeveelheden melk, welke niet afgeleverd of niet door den veehouder zelf tot zuivelproducten ver werkt zijn, buiten beschouwing. Dit betreft dus voornamelijk de melk, gebezigd voor veevoederdoeleindien. Verder zal de be perking in al die gevallen, waarin dit mo gelijk blijkt, berekend worden over de ge leverde hoeveelheid melkvet in kg., aan gezien dit feitelijk de eenige juiste basis is, die evenwel helaas niet algemeen doorge voerd kan worden. Gemiddeld percentage der beperking. Het (gemiddeld) beperkingspercentage voor het geheele land is vastgesteld op 11 pet., uitgaande van de gemiddelde melk productie in de jaren 1933 en 1934, waarbij dan nog een reserve komt van 0.45 pet. met het oog op de toewijzing van melk aan nieuwe ontginningsbedrijven en voor eventueele tegenvallers. Juister is het dus te zeggen, dat in het eerste beperkingsjaar in totaal gesteund zal worden een hoeveel heid melk, overeenkomende met 89 pet. van de gemiddelde melkproductie in 1933 en 1934. De vaststelling van dit noodzakelijk ge achte beperkingspercentage heeft plaats gevonden op grond van een zoo nauwkeu rig mogelijk opgezette raming omtrent de vermoedelijke zuiverpositie in dit jaar en na ernstige overwegingen omtrent de voor uitzichten van den afzet van zuivel- en melkproducten in den komenden tijd. Bij de beoordeeling van deze beperking moet wel bedacht worden, dat de huidige melkproductie die van voorgaande jaren aanzienlijk overtreft, zoodat voor vele be drijven en zelfs voor geheele gebieden de beperking aanmerkelijk mper zal dienen te bedragen dan het genoemde percentage. Beperkingsjaar. De beperking van den melksteun zal aan vangen op 1 Juni a.s., waardoor het eerste beperkingsjaar zal eindigen uit. Mei 1936 Deze datum is met opzet gekozen teneinde te bereiken, dat het beperkingsjaar met de twee melkrijke maanden April en Mei ein- wenschte vermindering van de voor de digt. Op deze wijze toch wordt een onge- meeste streken reeds te geringe winter meik-productie zooveel mogelijk voorko men. Verwacht mag worden, dat de vee houders, waar een geleidelijke beperking gedurende het geheele jaar practisohe be zwaren oplevert, maatregelen zullen kun nen treffen om de productie in April en Mei te verlagen. De melksteunbeperking per jaar berekend. De melksteunbeperking wordt over een vol jaar berekend en niet over kortere pe rioden. Dit besluit is genomen op grond van de overweging, dat de veehouder zoo veel mogelijk vrij gelaten dient te worden in de keuze van het tijdvak of de tijdvak ken, waarin hij de beperking voor zijn be drijf wil doorvoeren. Het aantal factoren toch, dat hierbij voor de verschillende be drijven van invloed is, is zoo talrijk en zoodanig gevarieerd, om daarbij nog de persoonlijke inzichten der bedrijfsleiders buiten beschouwing te laten, dat het niet wenscthelijk geacht moet worden in dezen verder in te grijpen dan strikt noodzake lijk is. Wel is het een algemeen belang voor de veehouderij, dat de wintermeik-produc tie althans niet worde verminderd. Maat regelen om deze eventueel aan te moedi gen zijn nog in overweging. Differentiatie der melksteun beperking. In overeenstemming met een daarom trent gegeven advies door de Centrale Landbouw-Organisaties zal de beperking van den melksteun gedifferentieerd worden toegepast. Zoo zullen b.v. de akker bouw en gemengde bedrijven sterker worden be perkt dan de specifieke weidebedrijven, terwijl ook nog weer onderscheid zal wor den gemaakt in de beperking van de dis tricten met gelijksoortige bedrijven in dien zin, dat de gebieden in deze districten met bedrijven, die een meer aangepasten kleineren) veestapel hebben, in mindere mate tot de beperking zullen hebben bij te dragen. Bij de vaststelling der differentiatie tus- schen deze gebieden werd uitgegaan van de zes groepen van landbouwgebieden, die in ons land voorkomen, zijnde: le. Zeeklei met akkerbouw en gemengd bedrijf; 2e. Rivierklei met gemengd bedrijf; 3e. Weidestreken; 4e. Zandgronden; 5e. Veenkoloniën en 6e. Tuinbouwgebieden. Deze groepen zijn weer onderverdeeld in rubrieken, bij welke splitsing met twee factoren rekening werd gehouden, n.l.: le. het aantal melk- en kalfkoeien per 100 ha. grasland; 2e. de verhouding tusschen het aantal melk- en kalfkoeien in Mei/Juni 1930 ten opzichte van het aantal in Juni 1934. Op deze wijze werden de verschillende beperkingspercentages verkregen voor de groepen van landbouwgebieden en voor de provinciën. De vastgestelde beperkingspercentages vertoonen het volgende beeld: 1. Gemiddeld voor het geheele land: tusschen 11 en 11.45 pet.; 2. Per provincie: van 10,8 tot 17,5 pet.; 3. Per landbouwgebied: van 7,5 tot 25 pet; 4. Per gemeente: van 6 tot 30 pet.; 5. Per bedrijf: van 5 (resp. 2J4) tot 40 pet. Verder werd besloten om de kleine be drijven slechts de helft te beperken van de aan soortgelijke grootere bedrijven op te leggen percentages. Een klein bedrijf is in dit verband een bedrijf met maximaal 3 melk- en kalfkoeien en maximaal 5 ha. grond, terwijl de exploitant zijn hoofdbe roep in den landbouw moet hebben, dus landbouwer dan wel land- en tuinbouwar- beider moet zijn. Verdere uitvoering der differentiatie. Hierbij spelen een belangrijke rol de Landbouw Crisis-Organisaties der provin ciën, die de beperkingen in de provincie distri'bueeren, waarbij de plaatselijke- of districtscommissies van advies dienen. Zij mogen per gemeente de beperking doen varieeren van 6 tot 30 pet. en per be drijf van 5 tot 40 pet. Ook mogen zij voor stellen in een uniform beperkte groep ge bieden splitsing aan te brengen, terwijl zij mede mogen voorstellen beperking van het eene landbouwgebied naar het andere over te hevelen. De veehouder krijgt mededeeling van de hoeveelheid melkvet resp. melk, die hij ge steund zal krijgen, alsmede van de vast gestelde basisproductie voor zijn bedrijf. Eens per maand en, wanneer het steuncon- tingent reeds voor een belangrijk gedeelte is geleverd, bovendien tegen het einde per 14 dagen zal aan den veehouder mede deeling worden gedaan van de aan hem toegewezen hoeveelheid te steunen melk vet resp. melk en van de door hem reeds verwerkte of afgeleverde hoeveelheid „steunmelk", opdat door den betrokkene tijdig maatregelen tot beperking der pro ductie kunnen worden getroffen. Stand der werkzaamheden. Momenteel zijn de werkzaamheden in zake de melksteunbeperking zoover gevor derd, dat de opgaven der veehouders ver zameld zijn. Eveneens zijn grootendeels binnen de opgaven der zuivelfabrieken omtrent de geleverde hoeveelheden melk. De opgaven der Zuivelcontrole-afdeelingen van de Zuivel-Centrale omtrent de melk productie van zelfkazers en zelfkarners worden thans samengesteld. Aan de hand. van de voorloopige gegevens wordt thans door de Landbouw-Crisis-Organisaties der provinciën een snellere methode gevolgd om voor de veehouders vast te stellen de te steunen hoeveelheid melk. Deze snel lere vaststelling bleek noodzakelijk, doch zal uiteraard nog geen definitief karakter hebben. Verhooging zal in bepaalde ge vallen kunnen plaatsvinden, vermindering practisch niet, zoodat voorzichtigheid ge boden is. De. Zuivel-Centrale heeft een bureau „Erkenningen" ingesteld, waar de melk handelaren in het land buiten het wette lijk aangewezen gebied in het Westen ge registreerd worden. Op 1 Juni zullen de zelfslijtende veehouders en die, welke aan bedoelde slijters en melk inrichtingen melk leveren, zoowel als genoemde distribuanten gehouden zijn nauwkeurig administratie te voeren omtrent de geleverde ontvangen en verkochte melk. De regeling van de con trole op de uitvoering over het geheele land is thans voorbereid. Beperking van het zelfkarnen. Teneinde een clandestiene verwerking van de in de toekomst komende ongesteun de overmelk zooveel mogelijk tegen te gaan, zal een karnverbod worden uitge vaardigd, waarna in het algemeen slechts die veehouders een vergunning tot kar nen zullen bekomen, die kunnen aantoo- nen, dat zij dit bedrijf reeds voor de in werkingtreding van de Crisis Zuivelwet (10 Juli 1932) uitoefenden of wier bedrijfs omstandigheden tot het verleenen van dis pensatie van het verbod aanleiding geven. Wijzigingen in afzet of verwerking van de melk. Het streven is erop gericht om den vee houders zooveel als maar eenigszins mo gelijk is hun bedrijfsvrijheid te laten. Het is echter met het oog op het welslagen van de regeling noodzakelijk, dat de wijze van afzet of verwerking van de melk steeds geheel kan worden gevolgd. In verband daarmede zal dan ook als- een verplichting worden voorgeschreven, dat van wijzigin gen in afzet of verwerking, hetzij van de geheele melkproductie, hetzij van een ge deelte daarvan, steeds zoo vlug mogelijk en in ieder geval binnen een week opgave moet worden gedaan aan de afdeeling Zuivelcontrole, die het betrokken bedrijf onder toezicht heeft. Controle op de uitvoering. Deze zal in hoofdzaak berusten bij de Nederlandsche Zuivel-Centrale en de uit voeringsorganen daarvan, n.l. de z.g. Zui velcontrole-afdeelingen (d.z. de Boter-, Kaas- en Melkproductencontrolestations) en de Consumptiemelkafdeeling van ge noemde Centrale. Daarnaast zal in dezen ook hulp worden verleend door de afdee ling Technische Controle van den Cen- tralen Crisis-Controledienst, terwijl de provinciale Landbouw Crisis-Organisatie hierbij in bepaalde gevallen eveneens een rol vervullen. Consumptiemelklevering. De vaststelling van de consumptiemelk- leveringen in het wettelijk aangewezen gebied in het Westen des lands, zoowel in het verleden als in de toekomst kan met behulp van de aldaar bestaande regeling nauwkeurig gevolgd worden. Voor de vaststelling van dezen vorm van melkafzet in de basisjaren en voor een effectieve controle op deze leveringen in de toekomst buiten genoemd wettelijk aangewezen gebied is noodig wettelijke aanwijzing van geheel Nederland als con- sumptiemelkgebied. Deze aanwijzing zal eerdaags afkomen. In verband daarmede dienen al diegenen, die zich buiten het wettelijk aangewezen gebied in het Wes ten des lands bezig houden met den détail- handel in melk, zich ten spoedigste te richten tot het bureau „Erkenningen" van de Nederlandsche Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Afwijkende regeling voor bepaalde gebieden. Bij wijze van proef is goedgevonden, dat voor de geografisch goed afgescheiden ge bieden Zeeland, Goeree en Overflakkee en Zuid-Limburg bij de uitvoering der melk steunbeperking een afwijkende regeling wordt toegepast. Men heeft n.l. den wensch te kennen gegeven de regeling aldaar toe te passen via de melkkoeien. Voor het bo ven een zeker vastgesteld aantal gehou den stuks melkvee zal de veehouder een bepaalde afdracht verschuldigd zijn. Het is niet mogelijk dit in verschillende op zichten minder soepele systeem elders toe te laten. Verdere maatregelen, verband hou dende met de melkbeperking. Gelijktijdig met het inwerkingtreden van de melksteunbeperking op 1 Juni 1935 zal het bedrag van de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk worden vastgesteld op basis van 2.95 ct. per k.g. melk met een vetgehalte van 3,2 pet. Deze uitkeering stemt overeen met 77.70 ct. per k.g. boter en 92.5 ct. per k.g. melk vet. Om de uitkeering voor de boeren bij de geringere hoeveelheid melk, die wordt ge steund, gelijk te doen blijven, zou een ver- hooging van 2,56 tot 2,88 moeten zijn vast gesteld. Daar de uitkeering op 2.96 ct. is bepaald, is derhalve een verhooging van den steun aanwezig. Door deze verhooging zullen de uitgaven van de afdeeling Zuivel van het Land bouw Crisisfonds de inkomsten gaan over treffen. De aanwezige reserve, alsmede de z.g. „zuivelpot", gevormd uit de heffingen voor de INKOMSTEN- en VERMOGENSBELASTINGEN ■mm vanaf TWEE GULDEN te tarnen, mam ACCOUNTANTSKANTOOR D. SEIJDELL - LEIDEN BREESTRAAT 58* naast de Stadsgehoorzaal TELEFOON 3598 Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 G. H. KLEINHANS Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. - TELEFOON 1455 Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTR. 222 Verlovings- en Huwelijkskaanten Vlugge levering Lage prijzen moet gij koopen in een zaak met vertrouwen. Gritzner, Minerva, Kaijzer, Haid-Neu, Veritas, zoowel Hand, Inlaad Salonkast Meu bels. Nieuwste modellen tegen de laagste prijzen. Reparatie aan alle merken. Het oudste en vertrouwdste adres v.h. WESTDORP Co,, Morschstraat 41 De 3 Eenen heeft U steeds wat anders aan te bieden, steeds goedkooper, en dan de volle garantie op de kwaliteit, want daar komt het op neer. Ze kunnen U koopjes aanbieden, maar ten rolle er voor instaan, dat doet de 3 Eenen! Pracht wollen Holtap Karpetten, 12 Els, 13.90, 15.90, het beste van 22.90 voor 16-90. Goedkoopere soorten 6.90, 7-90, 8.90, 10.40. Maar wij hebben nog veel meer, Kom U eens zien. Wij hebben honderden Holtap Karpetten. Verder ons Behangsel, ruim 350 soorten In voorraad. 3145 De 3 eenen heeft altijd wat anders. Ill Haarlemmerstraat III borduuratelier C. DONCKER BREESTRAAT 159 - TELEFOON 851 WIJ MAKEN b Ajour (breed en gewoon) Plissé Smal-feston Borduurwerk Applicatiewerk Knoopsgaten Stofknopen 3124 IN IEDERE UITVOERING I Laat bij ons van Uw zware veeren bedden lichte 3-deelige matrassen maken, ook kapokma trassen kunnen wor den bijgevuld, alles in één dag gereed Gebr. BRIEER, Hoogewoerd 71 TELEFOON No. 1721 FEESTSRAGAZIJN haarlemmerstraat 267 5e huis vanaf' Pelikaanstraat Steeds de nieuwste "Voordrachten Grootste sorteering Mutsen, Slingers, Feestliederen, Serpentines, Confetti, Bruidszakjes enz. enz. op den uitvoer van zuivelproducten naar gecontingenteerde landen, maken dezen maatregel mogelijk. De noodtoestand in de veehouderij gebiedt thans de reserves aan te tasten. De loop van de inkomsten van het Land- bouw-Crisisfonds voor den zuivel en de bedrijfstoestand zullen in de toekomst over een verhooging of verlaging van de uitkee ring moeten beslissen. De uitkeering voor de melkveehouderij zou zeker verbeteren, indien men erin slaagde de waarde der ondermelk te ver- hoogen. Plannen daartoe zijn bij de Cri- sis-Cuivel-Centrale in overweging en zul len aan den Minister worden voorgelegd. Vermoedelijk zullen in den loop van den zomer hierover nadee» mededeelingen kun nen worden gedaan. Uit het voorgaande moge ten duidelijkste blijken, dat het de Regeering ernst is alles in het werk te steloln om de positie van het veehoudersbedrijf te verbeteren. Daar tegenover mag en moet geëischt worden algeheele en loyale medewerking van alle veehoudersveehouders om de maatregelen inzake de productiebeperking ten volle te doen slagen. Bij overtredingen zal met alle kracht en volle gestrengheid worden ingegrepen, ten einde te voorkomen, dat de goed willenden gedupeerd zouden worden door de minder scrupuleuze elementen. Moge in de toe komst blijken, dat de Nederlandsche vee houders algemeen beseffen, dat zij eensge zind achter deze in de eerste plaats in hun belang getroffen regeling dienen te staan. voor Fransch, Duitsch, Engelsch van Mei tot 31 Augustus BERLITZ SCHOOL TURFMARKT 3 Mijn GEBROKEN VOER is eeu prachtkwaliteit dat U voor f 3.20 per 50 kilo franco elk dorp wordt toegezonden. Des- verkiezend wordt een baaltje doppen gegeven. 837 PLUIM VEEVOEDERFABRIEK NED. OOST-INDIE ZEVEN KINDEREN VERDRONKEN. Motorboot bij rondvaart omgeslagen. Aneta seint uit Garoet. Bij een excursie waarna 70 schoolkinderen onder leiding van vijf goeroes (Imheemsche onderwij zers) deelnamen, is tijdens een rondvaart met motorbooten op het meer Bagendit bij Garoet, een der booten omgeslagen. Ze ven kinderen zijn verdronken. De oorzaak van het ongeluk was overbelasting van de boot. De kwestie aan wie dit ongeluk te wijten is wordt onderzocht. LAND- EN TUINBOUW SCHEUREN VAN GRASLAND Door den heer van der Sluis waren aan den minister van Econ. Zaken eenige vra gen gesteld betreffende het nemen van wet telijke maatregelen om tegen te gaan, dat bij pachtcontracten door de verpachters het scheuren van grasland wordt verboden In zijn antwoord daarop deelt minister Steenberghe mede, dat het scheuren van grasland in verschillende gevallen slechts mogelijk is met toestemming van den eige naar op grond van in contracten vastge legde pachtvoorwaardgen. De mogelijkheid, dat verpachters de ge vraagde toestemming tot scheuren hebben geweigerd, toegevende, moet de minister mededeelen, dat hem over de hoegrootheid van het aantal verpachters, dat aldus heeft gehandeld, thans geen gegevens te dienste staan. Over de gevallen, dat enkel uit onwil der verpachters, niet tot scheuren kon worden overgegaan, staan uiteraard evenmin ge gevens ten dienste, maar dit aantal zal, naar mag worden aangenomen, niet groot zijn. Maatregelen op dit punt tegen de ver pachters zouden, om de belangen van beide partijen zuiver tegen elkander te kunnen afwegen, moeten steunen op zeer ingewikkelde of zeer kostbare regelingen en daarbij het scheurvraagstuk slechts ten aanzien van verpachte gronden tot oplos sing brengen. De minister meent zich vooralsnog te moeten onthouden een wettelijke verplich ting, als bedoeld te leggen op een deel der grondeigenaren, waarvan wellicht de mees ten niet ongenegen zijn op redelijke voor waarden toestemming tot scheuren te ver leenen. TAXE-MELK De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 4^ cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7