Een nieuw sportcentrum aan de Braassem WOENSDAG 29 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 HET PAVILJOEN EN ZWEMBAD TE OUDE-WETERING. Werkverschaffing, die de gemeente voordeel brengt Het is alles niet schaduw en donkerte, wat de crisis voor zich uitwerpt. Er is 'n enkel lichtpuntje aan te wijzen. Weliswaar moet men een tamelijk sterk vergrootglas in de hand nemen om het lichtpuntje in de dikke duisternis te ontdekken, maar het is er toch. Wanneer de wereld niet in de crisis was weggezakt, zouden verschillende groo- te en nuttige werken, die thans in werk verschaffing worden ondernomen, in 't ge heel niet of zeker niet zoo grootsch worden uitgevoerd. Leiden zou nog steeds delibereeren over demping van het Levendaal, de Alphena- ren zouden veel te prozaisch gebleven zijn om aan een boschpark met herten ook (maar te denken en Oude-Wetering zou wellicht nog steeds wachten op de prach tige zwem-inrichting, die het nu verkregen heeft, welke inrichting Zaterdag a.s. met eenig feestelijk vertoon zal worden in ge bruik genomen. Een „gelukkige schuld". De noodzakelijkheid van werkverschaf fing in een eertijds bloeiend tuinders-dorp als Roelof arendsveen diep betreurend, zal men, zich neerleggend bij de droeve feiten, het een „felix culpa", een geluk kige schuld van de crisis kunnen noemen, dat zulk een grootsch werk kon worden uitgevoerd. Aan het Braassemermeer is tus- schen R'veen en Oude Wetering een ideaal zweminrichting gesticht, welke tevens een centrum belooft te worden van de water sport aan deze uitgestrekte „binnenzee". Vóór in het afgeloopen najaar met de uitvoering van het zweminrichting-plan werd begonnen, hebben wij onze lezers voorgelicht over de groote dingen, die al daar te gebeuren stonden, wij op ónze beurt voorlicht door den burgemeester van Alkemade, mr. J. W. Peek, die 't initiatief tot deze werkverschaffing nam en onder wiens krachtige leiding en toeziend oog het werk tot zulk een schitterend einde is ge bracht. Wat toen nog slechts een plan was, is rru werkelijkheid geworden, en*dat komt niet vaak in 't leven voor! de wer kelijkheid is nog mooier dan men uit de eerste beschrijving had kunnen vermoe den. Deze onderneming is èn als werk verschaffing èn als een blijvend waarde vol bezit voor de gemeenschap een groot succes geworden. Een stukje van het meer afgeknabbeld. Zooals wij eertijds reeds mededeelden, heeft de gemeente Alkemade een inham van het Braassemeermeer laten dempen en ophoogen en naast het opgehoogte terrein, een groote zweminrichting doen bouwen van alle moderne gemakken voorzien. Op het terrein is een paviljoen verrezen met een heerlijk uitzicht over de wijdsche wa terspiegel, en omgeven door bosschages. Onder geleide van burgemeester Peek heb ben wij het voleinde werk in oogenschouw genomen, en wanneer men de situatie daar ter plaatse kende, staat men verwonderd over het mooie werk, dat in een half jaar tijds werd tot stand gebracht. Een nieuw watersport- centrum. Het nieuwe sportcentrum is bijzonder gunstig gelegen aan den geheel gemoder niseerd en weg van Leiden naar Oude-We tering. (Alleen op het eerste stuk, de Zijl- dijk, kan men nog open knieën en ge scheurde broeken halen!)'Er zijn verschei dene ingangen tot het terrein al naar ge lang de bedoeling van het bezoek. Autorijders vinden een ruim parkeer terrein, geheel gemaskeerd door (in de nabije toekomst!) hoog opgaand geboom te), een beschaduwd pad tusschen bloeien de rhododendrons leidt naar het pavil joen: er is nog een aparte ingang naar de fietsen-be waarplaats en de zwemlustigen moeten weer door een ander hekje binnen komen. Dat lijkt buitengewoon ingewik keld, maar voor de bezoekers is het zeer eenvoudig en praotisch. Een blank paviljoen tusschen groen geboomte. Laat ons beginnen met een bezoek aan het paviljoen, dat, wanneer het door de Sierteelt-Centrale tegen een appel en een ei geleverde hout uitgroeit, in een koele, lommerrijke omgeving komt te liggen. Het is een wit houten gebouw op een stevige beton-fundeering, dat als café-restaurant wordt geëxploiteerd. Voor het paviljoen strekt zich een groot grasveld uit, om zoomd door bosschages. Vanaf 't grasveld geniet men van een rustig, ongestoord uit zicht op het meer. Twee aanlegsteigers ma ken t de waterratten gemakkelijk oim zich tusschen de landkrabben te begeven. Het belooft rond het paviljoen een heel vertoon te worden van pittige sportcos- tuums en zonnige zomer-toiletten, vooral op de wedstrijd-dagen. Op zulke hoogtij dagen van de sport bestaat er op een gras veld bij het parkeerterrein gelegenheid voor kampeeren. De bodem, waarop pa viljoen, weide, boschjes en parkeerterrein zijn aangelegd, is geheel en al aan de „woe dende baren ontworsteld" en tot 1 Meter boven de waterspiegel opgehoogd met grond, afkomstig van een, aan de ge meente Alkemade behoorend terrein in de Haarlemmermeer. Men bereikte daarmede hier de land-aanwinst, terwijl door de af graving de te hoog gelegen gemeente grond werd verbeterd. Aan de zijde van het meer, waar de golven geweldig spo ken kunnen, is een betonnen paalfundee- ring geslagen, stevig verankerd in de wal. Groot lawaai in de pierenbak. Bieden paviljoen en terras aan de voor zijde een vrije blik over het blauwe meer, rechts kan men zich amuseeren met de ca priolen, die de heeren maken in het zwem bad, en de wonderen van springkunst, die zij voor het oog van een critisch-bewon- derend publiek zullen uitvoeren. En in de pierenbak wordt ieder moment een nieuw kinderflimpje met geluid-opname afge draaid, wanneer de jongens hoog langs de glijbaan onder water schuiven en proestend en snuivend weer uit het water opduiken. Het heeren- en damesbad zijn door een schutting van elkaar gescheiden, doch de inrichting van beide is volkomen aan el kaar gelijk. Zwemmen de heeren met uitzicht op het terras voor het pavlijoen, de dames heb ben in hun zwemplaats een kostelijk vrij uitzicht op het meer, met de wuivende riet bochten en de kruivende golven. Luie menschen in het zonnebad. Aan beide zwem-afdeelingen, die 80 bij 22 M. groot zijn, is een zonnebad gelegen, waar ook gelegenheid bestaat voor gym- nastiek-oefeningen. De rijen kleedkamer tjes en de schoolkinderen-afdeeling zijn rondom dat zonnebad gegroepeeerd zijn re afdeeling zijn ongeveer 60 kleedkamer tjes. Voor voldoende toezicht en deskundig onderwijs wordt zorg gedragen. Het be hoeft eigenlijk geen vermelding, dat in een katholieke gemeente als Alkemade op de handhaving der goede zeden nauwlet tend zal worden toegezien. De tarieven zijn zeer laag gesteld, vooral voor ingezetenen van Alkemade. Het zwembad is op de eer ste plaats bestemd ter bevordering van de volksgezondheid in de eigen gemeente. Nu het zwembad geopend is, kan het ge meentebestuur met kracht optreden tegen het zwemmen langs de wegen en in be bouwde kommen; aan deze ongewenschte toestanden zal nu een eind worden ge maakt. Het water van de zweminrichting is door de Inspectie van de Volksgezondheid onderzocht en zeer zuiver bevonden. De reinigende invloed van de enorme door de zon beschenen watermassa, beperken besmettingsmogelijkheid hier tot een mi nimum. Hulde aan de tewerk- gestelden. Het geheele complex van paviljoen en zwembad is een aanwinst voor de ge meente, waarop de Venen niet weinig trots mogen gaan. Het heeft bovendien het geheele winterseizoen aan 100 man werk verschaft en een resultaat opgele verd, waarop ook de tewerkgestelden met voldoening kunnen wijzen. De burgemees ter was vol lof over de uitvoering van deze omvangrijke taak en speciaal bracht hij een pluimpje aan de timmerlieden en an dere handwerkslieden, die met zooveel animo en lust aan de vervaardiging van paviljoen en zweminrichting hebben ge arbeid. Hierbij had men de beschikking over de loodsen van weth. de Jong, zoo dat ook bij ongunstig weer het werk kon worden voortgezet. Om zijn waardeering voor aller arbeid te betuigen, is het gemeentebestuur voor nemens op Hemelvaartsdag aan degenen, die aan dit werk medehielpen en aan him echtgenooten, in het paviljoen een verfris- sching aan te bieden. Het heeft bij de verwezenlijking van dit stoutmoedige plan natuurlijk niet aan te genslag ontbroken. Hoewel men gerekend had voor de plemping van het stukje wa ter 15000 M.3 grond noodig te hebben, heeft het water en de drassige ondergrond 35000 M3. verzwolgen. Maar men heeft nu tevens bereikt, dat de oppervlakte van het terrein 1 M. boven de waterspiegel ligt, zoodat men voor een geringe dajing van den grond niet bezorgd hoeft te zijn. Het geheeLe plan is ook wat steviger en royaler uitgevoerd dan de oor spronkelijke opzet was. De nabijheid van het woelige meer, de open ligging voor stormen en regenvlagen maakten het nood zakelijk, wilde de aanleg ook in de toe komst zijn waarde behouden, dat de ge bouwen en afscheidingen solieder werden opgetrokken. De kosten zijn daardoor iets verhoogd (totaal, zonder werkverschaffingsloon, ƒ15 a ƒ20.000), doch het resultaat is een stevig complex, waarvoor men niet bij ieder stormvlaagje behoeft te bibberen. We kunnen de gemeente Alkemade met de tot-stand-koming van dit omvangrijke werk gelukwenschen. Voor Oude-Wete ring zal het een springplank zijn om een steeds eervoller plaats onder de water sport-centra van ons land te gaan inne men. BUITENLAND DUITSCHLAND. WEER TWEE KLOOSTERLINGEN GEARRESTEERD. Twee Franciscanen van het klooster Frauenberg te Fulda zijn gearresteerd an der verdenking van overtreding van het gelduitvoerverbod. Zij worden beschuldigd geld naar Nederland te hebben gesmokkeld. FRANKRIJK. Regeering vraagt volmachten. DESBETREFFENDE WET INGEDIEND. Energiek verzet tegen devaluatie. De regeering heeft gisteren het volgen de wetsontwerp bij het parlement inge diend: „De senaat en de kamer verleenen aan de regeering volmacht tot 31 December a.s., om maatregelen met kracht van wet te treffen, welke zij noodig acht voor de sa neering der financiën, den heropbloei van het economisch leven en de verdediging van het staatscrediet en de munt. De des betreffende decreten zullen door den mi nisterraad worden genomen en voor 31 Juli 1936 aan het parlement ter ratificatie worden voorgelegd". In de motiveering van dit wetsontwerp besprak de minister van financiën, Germain Martin, de situatie van den franc, 's lands economischen toestand, de budgetaire situa tie, de te treffen maatregelen, de kwestie van een internationale stabilisatie. Wat de situatie van den franc betreft verklaart de regeering, dat voortzetting van 'n gouduitvoer, zooals de laatste dagen heeft plaats gehad, een bedreiging zou kunnen worden voor den franc. De aanvallen van de internationale speculatie, die achtereen- volgéns de krachtige devisen van Neder land en Zwitserland tot voorwerp van haar offensief nam, heeft zich thans op den franc geworpen met als gevolg, een daling der staatsfondsen en aflossing in contanten der schatkistbons. De regeering verklaart ten aanzien van den economischen toestand des lands, dat, ofschoon ook in Frankrijk de crisis voort duurt, niets een alarm op economisch ge bied rechtvaardigt. Wat het budgetaire deficit betreft, dit vormt inderdaad de schaduwplek in het fi- nancieele beeld des lands. Het begrootings- tekort heeft den openbaren schuldenlast verzwaard en tenslotte een toestand van wantrouwen geschapen en een bedreiging voor onze munt. Spreker wees er in dit verband op, dat de jaarlij ksche lasten op den schuldendienst tot drie milliard gestegen zijn en verklaar de, dat het onmogelijk was, deze lasten ver der uit te breiden en dat derhalve, tegelijk met maatregelen tegen den gouduitvoer, maatregelen tot opheffing van het begroo- tingsdeficit noodzakelijk zijn. De regeering verzet zioh energiek tegen devaluatie. Devaluatie, meent zij, zou misschien den openbaren schuldenlast verlichten, maar hoe lang dat het geval zou zijn is dubieus en de aldus geschapen situatie zou tenslot te een algemeene verarming der natie tot gevolg hebben zonder het budgetair pro bleem op te lossen. Wat de internationale kwesties betreft, is de Fransche regeering volkomen bereid, aan plannen tot stabilisatie haar steun te verleenen; zij wil eveneens medewerken aan de uitbreiding van den internationalen handel. De Fransche regeering is van meening, dat pogingen in die richting thans overal een veel gunstiger ontvangst zouden vin den dan ooit in deze crisisperiode het geval is geweest. Nogmaals betoogde sperker, dat de ver derfelijke speculatie van de jongste weken de oorzaak is geweest van de onrust, die zich van het land heeft meester gemaakt. Een votum van het parlement, aldus de minister, getuigend van den vasten wil, om de munt en het staatscrediet te handhaven en uitbreiding te geven aan onze economi sche activiteit, zal de openbare meening geruststellen en haar terugbrengen tot het juiste begrip onzer financieele situatie. Nadat vervolgens Leon Blum het woord had gevoerd om te verklaren, dat hij te gen toekenning van volmachten aan de re geering was, werd de zitting tot Donderdag a.s. verdaagd. Franseh disconto 2 pet. verhoogd. De Bank van Frankrijk heeft, zooals gis teren reeds gemeld, haar disconto van 4 tot 6 pet. verhoogd, de beleeningsrente op goud van 5 y, tot 7 pet., op effecten van 41/, tot 6 y2 pet. Donderdag LI. heeft de Bank van Frank rijk haar disconto van 2 y tot 3 pet. ver hoogd; Zaterdag d.a.v. heeft de Bank, toen de speculatie tegen de franc zich van deze waarschuwing niets aantrok, haar disconto andermaal verhoogd met een vol procent tot 4 pet., en daar de spanning op de wis selmarkt bleef bestaan, heeft zij thans een zeer drastische verhooging afgekondigd. Sedert 1926 heeft de Bank van Frankrijk niet meer een dergelijk hoog discontotarief gehandhaafd. Uit deze verhoogingen blijkt duidelijk, dat de Bank vast besloten is tot verdedi ging van haar devies; daarmede de waar den van den president der Bank, Tannery, in het jongste jaarverslag metterdaad handhavend. In dit verslag heeft de president gezegd: „Wij zijn besloten, overtuigd te handelen in den geest van de overgroote meerderheid des lands, de frans te verdedigen tegen iederen aanval, van welken aard en tot welk doel ook". HONGARIJE. GOEMBOES WEL RECHTSGELIJKHEID. Hongarije wil het Duitse he voorbeeld niet volgen. In het huis van afgevaardigden te Boe dapest vonden gisteren de debatten plaats over de begrooting van het ministerie van landsverdediging. Minister-president Goemboes verklaarde naar aanleiding van gemaakte opmerkin gen, dat hij in samenwerking met den mi nister van buitenlandsche zaken alles zal doen, om rechtsgelijkheid te verkrijgen, zonder welke geen blijvende vrede mo gelijk is. Een noodzakelijke voorwaarde voor de deelneming van Hongarije aan eenige Europeesche conferentie is de rechtsgelijk heid, welke het land zoo spoedig mogelijk door de groote mogendheden verzekerd moet worden. Hongarije wil op dit gebied reeds daar om niet het voorbeeld van Duitschland vol gen, omdat het lid van den volkenbond is. Het vertrouwt op de rechtvaardigheid van den volkenbond en het zou zeer pijnlijk zijn, indien het eveneens zijn toevlucht zou moeten nemen tot willekeurige maatrege len. Hongarije gevoelt zich vernederd, om dat het nog steeds een deel van zijn sou- vereiniteit mist. Anderzijds begint zijn ge duld ten einde te loopen, daar het niet kan inzien, waarom deze eenzijdigheid van den toestand, welke den Europeesch en vrede in gevaar brengt, nog steeds kunst matig wordt gehandhaafd. Hongarije eischt derhalve de invoering van den algemeenen distplicht met 't maxi mum van tweejarigen diensttijd en een ge lijke bewapeningsmogelijkheid als de klei ne entente. Verder eischt het toestemming voor de invoering van luchtafweer- en luchtstrijdmiddelen voor het Hongaarsche leger. Ook na de inwilliging van deze eischen zou Hongarije nog steeds een kleinere weermacht hebben dan de kleinste der sta ten van de kleine entente, doch dit is niet het meest belangrijke punt van deze kwestie. Hongarije eischt moreele genoegdoening voor de vijftien jaar geduld, welke het ge oefend heeft en voor de nauwkeurige nale ving van de het land opgelegde verplichtin gen. RUSLAND. ZESHONDERD RUSSEN GEDEPORTEERD Met hun gezinnen naar Centraal-Azië overgebracht. Op aanwijzing van het Volkscommissa riaat voor binnenlandsche zaken (OGPOE), is aan ruim 600 personen te Leningrad, Charkov, Kiejev, Kalium en Gorki de ver blijfsvergunning in deze steden ontnomen wegens hun „burgerlijke afstamming". Zij hebben bevel gekregen om binnen zeven dagen met hun gezinnen te vertrekken. Nieuwe woonplaatsen in Centraal-Azië zijn hun aangewezen. Een deel der uitgeweze nen heeft ondanks de burgerlijke afstam ming belangrijke functies bij de Sovjets be kleed. AMERIKA. HET N. R. A.-éCHEC. Verwarring in de V. S. De uitspraak van het Hoogste Gerechts hof inzake de ongrondwettig-verklaring der N. R. A. heeft zeer groote verwarring en onzekerheid gesticht. Men vreest, dat de werkgevers van deze gelegenheid gebruik zullen maken de loonen te verlagen en de werktijden te ver lengen, hetgeen zonder twijfel scherpe ar beidsconflicten tot gevolg zou hebben. Aan den anderen kant hebben enkele industriee- len verklaard, dat de arbeidsvoorwaarden voorloopig ongewijzigd zullen blijven voort bestaan. Donald Richberg heeft een oproep ge richt tot werkgevers en arbeiders en er op aangedrongen de arbeidsvoorwaarden te handhaven. Men neemt aan, dat president Roosevelt zich door dezen onverwachten tegenslag niet zonder meer zal laten ontmoedigen en integendeel zal trachten een beroep op het Congres en de bevolking te doen. Inmiddels heeft de federale regeering or der gegeven, dat alle gerechtelijke vervol gingen tegen overtredingen van de bij de National Recovery Act vastgestelde codes moeten worden gestaakt. Men helt vooralsnog over tot de meening, dat het Congres bereid zal zijn president Roosevelt te steunen in zijn pogingen de moeilijkheden geschapen door den thans ontstanen toestand uit den weg te ruimen, daar het Congres immers pas met den pre sident tot een compromis is gekomen ten aanzien van de verlenging van de Nira met 21 y. maand. De vakvereenigingen schijnen evenmin voornemens te zijn paragraaf 7 a van de N. R. A. zonder strijd prijs te geven. Indien de industrie van plan zou zijn terug te kee- ren tot de loonen en de werktijden, welke voor de instelling van de N. R. A. gelden, zal men tot staking overgaan De leider van de Mijnwerkersorganisatie, John Lewis, en die van de Vereenigde Tex tielarbeiders, hebben dat duidelijk te ken nen gegeven. Lewis verklaarde, dat de mijnwerkers op 17 Juni in staking zouden gaan, tenzij de nieuwe bepalingen zouden worden inge trokken. De president van de Textielarbeiders Fe deratie heeft bepaald, dat de leden in 18 staten, indien noodig, het werk moeten neerleggen, terwijl John Green, de leider van de zeeliedenorganisatie met een alge meene staking heeft gedreigd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN VERWOESTINGEN IN AMIENS. Regenhoos vernielt spoorlijnen, wegen en huizen; vijf soldaten omgekomen. Een regenhoos is gisternacht in de om geving van Amiens neergekomen. Zij vorm de een stroom, die met groot geweld naar de stad vloeide, de lage wijken overstroom de, den oogst, wegen, spoorlijnen en 15 ar beiderswoningen vernielde. In een fabriek, waar 900 weefgetouwen werden verwoest, bedraagt de schade tien milioen; eenige honderden arbeiders zullen twee (maanden lang werkloos zijn. De brandweer en de soldaten konden slechts met moeite de op de daken ge vluchte bewoners redden. Het schietter rein van het garnizoen staat onder water; men vreest dat vijf soldaten zijn verdron ken. Het gebeurde wordt als een ware ramp beschouwd. AUTO DER KIDNAPPERS VAN DEN ;„HOUTPRINS" IS GEZIEN. Omtrent de ontvoering van den jeugdi gen George Weyerhauser zijn thans nieuwe bijzonderheden bekend geworden, die mis schien een vingerwijzing voor de politie zullen blijken te zijn. Men heeft in het platgereden gras nabij een weggetje, dat de ontvoerde jongen na schooltijd meestal volgde, een zakdoek gevonden, met de let ter G. gemerkt. Het doekje bleek inder daad het eigendom te zijn van George Phi lip Weyerhauser. Ook hebben verschillende getuigen de politie medegedeeld, dat zij 'n verdachten auto hebben gezien, die misschien met dit ontvoeringsgeval in verband staat. Zoo heeft een jongen verteld, dat hij een Se dan-auto had gezien, waarin een jongen zat, die op George Weyerhauser leek. De overige inzittenden, drie mannen en een vrouw, hadden hem naar den weg naar Lake Crescent gevraagd. Verschillende an dere personen verklaren ook een soortge lijke wagen te hebben gezien, gemerkt met een nummerplaat, gelijk de auto's in Californië hebben. De politie zoekt thans langs alle hoofdwegen van de Noord- Westelijke Staten naar genoemden Sedan wagen. Thans wordt de tekst gepubliceerd van de instructies, welke de ontvoerders met de onderteekening „Egoist", aan de ouders hebben doen toekomen. Het epistel luidt als volgt: „Aan wien het aangaat: 1. 200.000 dollar contant. 2. 100.000 dollar in biljetten van 20 dollar. 3. 50.000 dollar in biljetten van 10 dol lar. 4: 50.000 dollar in biljetten van 5 dol lar. 5. Al deze biljetten moeten bankpa pier van de Federale Reserve Bank en on gemerkt zijn. 6 De nummers dezer biljetten mogen niet door u genoteerd worden. Wordt het geld ontvangen en blijken de biljetten ge merkt te zijn, dan is alles afgeloopen. 7. De politie, het ministerie van Justitie of een detectivebureau mogen niet gewaarschuwd worden. 8. Dat gij dat toch, dan is alltes af geloopen. 9. Zorg, dat het buiten de kranten blijft. 10. Dit is een zakelijke aangelegen heid; hanedlt u eveneens zakelijk. 11.Wij geven u vijf dagen om het geld op te nemen. U handelt verstandig, als u er voor zorgt. 12. Plaats over vijf dagen, of wel zoo dra gij het geld bijeen hebt, onder de ru briek „Vraag en Aanbod" een advertentie in de „Seattle Post Intelligencer", luidend: „Wij zijn klaar", en onderteeken het met „Percy en Minnie". 13. Bedenk, dat het geld in onze han den moet zijn, alvorens wij het kind los laten; merk het dus niet. 14. De politie kan ons niet grijpen; zorg er dus precies voor onze instructies op te volgen. 15. De bankbiljetten moeten al in cir culatie zijn geweest. Wees voorzichtig. 16. Denk er aan, dat u niet probeert, ons goudcertificaten in handen te spe len. 17. U krijgt bericht, waarheen u zich hebt te begeven. Als het zoover is, zorg er dan voor, dat niemand u volgt, daar gij zelf door ons gevolgd zal worden van het oogenblik af, waarop ge uw huis verlaat. ZONDAG WORDT RUSTDAG IN TURKIJE. De Nationale Vergadering te Ankara heeft het wetsontwerp aangenomen, waar bij de Vrijdag als rustdag wordt vervan gen door den Zondag, met invoering van den Engelschen Zaterdag. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5