STADS NIEUWS 26ste Jaargang WOENSDAG 29 MEI 1935 No. 8128 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19' cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 HEMELVAARTSDAG Verlangend hebben de apostelen in Zijn oogen gekekep. Rust lag er in die oogen, onwrikbare zekerheid, een hevig bemin nen, een matelooze vrede, maar daarbij iets afwezigs, dat ze niet begrepen. Wat ge beurde er eigenlijk? Alles leek onwerke lijk, het was of Hij van heel ver weg tot hen sprak, alsof er een diepe kloof lag tusschen Hem en hen, een niet te over bruggen afgrond. Zijn woorden kwamen mit een andere wereld. Zelf heeft Hij het ook zoo ervaren. Hij behoorde tot een andere wereld. Het was als een laatste spelemeien, wat Hij hier op aarde deed, een laatste vriendelijke stree ling, een zachte groet, een afscheidskus. Hij geeft hen Zijn laatste vermaning, Zijn laatste wensch, dan strekt Hij de handen zegenend uit. Ze zien toe, ze begrijpen nog niet. Dan wordt Hij plotseling vlinder licht, Hij stijgt, Hij klimt op, Hij vliegt. De aarde zinkt geruischloos weg, de hemelen neigen zich omlaag. Even ziet Hij de spra- kelooze gezichten nog en de hoofden, die zich steeds dieper naar achteren buigen. Nu is Hij hoog boven hen uit, nu ligt Jeru salem als een handvol speelgoed aan Zijn voeten. Daar ginds schittert de Jordaan als een juweelen streep, daar liggen de heuvels van Galilea, de zee, waarover de zon haar vonken spat. Daarachter de top pen van de Hermon en de Libanon, Syrië, Armenië, Klein-Azië, Griekenland! Rome! Het Westen, de oceaan! Nu ziet Hij de we reld, zooals ze werkelijk is, zoo nietig, zoo onbeduidend. Om Hem heen golft de on eindigheid: de juichende koren der zonen van God neigen zich aanbiddend voor Zijn voeten. De Vader ziet Hem aan: Hij toont Zijn handen en voeten en de robijnen kloof in Zijn zijde. Wat zou een menschentong hier nog meer kunnen zeggen? Hij is in den Hemel! Wij denken ons nu den hemel eindeloos vér af en vergeten daarbij het woord van Jezus, dat het Rijk van God in ons bin nenste is. Ja, de hemel is eindeloos veraf voor wie met een stoffelijke maatstaf re kent. Een onoverspanbare kloof. Maar wie kan zien met een geestelijke blik weet, dat de hemel overweldigend dichtbij is. We kunnen ieder oogenblik naar den hemel gaan, want de hemel sluimert met al zijn heerlijkheden in ons hart. Maar we moe ten het zien, we moeten het willen zien. Ook rondom ons heen golft de oneindigheid, maar we zullen het pas er varen, als we den moed hebben, deze we reld te zien, zooals hij is, nietig en onbe duidend. Waarom zien we dat eigenlijk niet? Om dat we aan deze nietigheid ons hart heb ben verpand en gevangen liggen in de misleiding van een ijdele waan. We denken van de dingen dezer aarde, dat ze iets zijn; we beschouwen het goud als iets gewich tigs en geven ons over aan de bedwelming der zinnen. Of we zoeken het in de boe ken, de wetenschap, het vernuft. Arme dwazen! Ontgoocheld worden we wakker uit een bedriegelijke droom. Ons hart is leeg en koud, de wereld een woestenij. Er is maar één uitweg, één redding: we moe ten Jezus volgen! Zoekt wat van omhoog is, waar Christus is, gezeten aan Gods rechterhand, smaakt wat van omhoog is, niet wat van deze we reld is. Daarom is het niet noodig, licha melijk op te stijgen. Want Jezus leeft in de diepe verborgenheid van ons hart. Wie de weg vindt naar zijn hart, zal er Jesus vinden. Hij wil het ons gemakkelijk ma ken: Hij geeft Zich aan ons op tastbare wijze, onder de brooze gedaante van brood. Maar Hij is zoo bescheiden, Hij dringt Zich nooit op, Hij vraagt, dat we ons zelf naar binnen keeren! Brandend van Liefde verwacht Hij ons daar, Hij legt Zijn arm om ons hoofd en heet ons welkom met een hemelkus! Bij Jesus zijn, dat is in den he mel zijn: met Jezus leven is een hemel op aarde! Maar de sleutel van den hemel is het Kruis. Een sleutel, die feilloos den hemel opent, maar die onze zwakke menschheid met angst vervult. Laat ons toch niet bang zijn! Jezus zelf ging ons voor naar het Kruis, Hij vervult ons met Zijn goddelijke kracht! Het wil er niet terstond bij ons in en het lijkt ons eigenlijk een sprong in een af grond: onze zwakheid niet meer te tellen in het vertrouwen op de kracht van Hem. Laat ons daarom ook dit niet vergeten: We hebben een Moeder, die Deur van den he mel wordt genoemd. Zij heeft op Golgotha onder het kruis gestaan; zij weet er alles van. Het is zoo uiterst eenvoudig. Wie vol komen haar kind willen zijn, zullen het ondervinden. Zij zal hen vast in haar ar men nemen, veilig en zoet, en hen, door strijd en lijden heen, den Hemel binnen dragen, bij Jezus, haar God en haar Kind. Pater VAN ROOIJEN, Zoeterwoude, 29 Med '35. Kruisheer. „De opmarsch" Thans zal geregeld iedere veertien dagen verschijnen het propagandablad van de R. K. Staatspartij „De Opmarsch". Wij roepen deze uitgave het welkom toe! Er kan moeilijk tè veel voorlichting worden gegeven, tè veel propaganda wor den gemaakt. De voorlichting moet popu lair zijn, naar de bedoeling van het blad, de propaganda inslaand en pakkend. Het nummer, dat hier voor ons ligt, vol doet aan deze eischen. De korte artikeltjes, waarbij wordt gebruik gemaakt van beeld statistiek en illustratie, zijn vlot geschreven en heel duidelijk en klaar. Eén opmerking willen wij. echter maken. Het blad zorge er voor, niettè „po pulair" te zijn! Deze opmerking dringt zich bij ons op, naar aanleiding van een kaartje, waarop in iedere provincie het percentage noodlijdende gemeen ten wordt aangegeven. En dan staat naast de grafische voorstelling, naast de beeld statistiek deze opmerking: ,,'t Meest waar Rood en Vrijzinnigheid regeeren!" Deze voorlichting is laten we zeggen: tè „populair"! Het percentage van noodlijdenden ge meenten in de eene provincie kan niet zonder meer worden vergeleken met dat in de andere - provincie de oecono- mische toestanden zijn niet in alle provin cies dezelfde. En, vervolgens, mag Rood en Vrijzinnig heid (bedoeld: Liberaal) niet in één adem worden genoemd in verband met het finan cieel beheer der gemeenten. De beginselen en practijk der liberalen eenerzijds en so ciaal-democraten anderzijds te dezen op zichte zijn wel eenigszins verschillend! Op dit ééne na, bevalt dit nummer van „De Opmarsch" ons uitstekend. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Wij worden zakelijk. Vroeger dachten we slechts sporadisch aan de mogelijkheid om een avondzitting te vermijden; thans dreigt het genus avond zittingen uit te sterven. Van op-den-kop-af zes weken was de agenda-stof voor de raadsvergadering van Maandag opgepot en op het laatste nippertje kwamen er nog wat interpellaties bij en toch werd het onmogelijk geachte werkelijkheid: alles werd in een middagzitting afgedaan. 't Is zakelijk en economisch. Eenige belangrijke besluiten, zooals bijv. het 'beschikbaar stellen van gelden voor de vernieuwing van de Rijnbrug, werden zon der discussie of hoofdelijke stemming ge nomen. De eigenlijke agenda leverde zoo doende weinig stof tot bespreking, uitge nomen het laatste punt n.l. een voorstel om de vermakelijkheidsbelasting te verlagen ten .behoeve van de vijfdaagsche kermis op het Schuttersveld tijdens de a.s. Lustrum feesten. Deze belasting, welke in 1931 voor ker misvermakelijkheden werd vastgesteld op 5.per etmaal per 25 M2 ingenomen op pervlakte, was aldus bepaald met het oog op de één-daagsche kermis van 3 October. Thans komt er een vijf-daagsche kermis waarvoor de belasting dus vijfmaal zoo hoog zou zijn, doch de inkomsten zeker niet vijf maal 't bedrag van 'n gemiddelden 3-Octo- berdag zouden halen Gevolg: de houders van caroussels, hippodromes en andere kennis- heerlijkheden weigeren in te schrijven en de Lustrum-commissie is in last, want uit de kermis moeten de baten vloeien ter tegenmoetkoming in de kosten van de lustrumviering. B. en W. zien in, dat de be lasting voor een vijfdaagsche kermis te hoog is en derhalve stellen zij verlaging voor. Zoo beschouwd is het voorstel dus heel normaal en zeer begrijpelijk. Maar nu gaat men aan het denken ert zich herinneren dat de kermis 20 jaar ge leden is afgeschaft, omdat men een derge lijk volksvermaak allerminst kon goed keuren. Is het kermisvermaak in dien tijd veredeld? Geenszins. Waarom moet de gemeente dan nu mede werken om dit volksvermaak, dat nog steeds als minderwaardig wordt beschouwd, te doen slagen? - Er zit inderdaad iets geks in. Op de zware tijden kan men zich moeilijk beroepen, want die pleiten juist tegen het doen van nuttelooze uitgaven. Het geld moet rollen; goed, maar dan is het toch niet onver schillig waar het heen rolt. De middenstan ders, die zoo gaarne leven in de brouwerij zien, mogen wel bedenken, dat het geld dat op de kermis wordt weggegooid, niet in hun zakken terecht komt. Ongetwijfeld zal een Lunapark vreemdelingen trekken, die ook elders wat verteren, maar zal dat opwegen tegen de gelden, die aan den Leidschen middenstand zullen worden onthouden door ingezetenen, die op de kermis de bloemetjes eens buiten gezet hebben? Er zit dus een vreemde kant aan deze zaak; maar daarbij moet men toch ook in het oog houden: lo. dat de lustrumcommissie waarschijnlijk niet zoo'n grootsche lustrumviering had kunnen organiseeren, als zij niet had mogen reke nen op de inkomsten van een Luna-park; 2o. dat Leiden voordeel zal hebben van deze lustrumfeesten in hun geheel; 3o. dat <le vergunning nu eenmaal reeds verleend was door B. en W en 4o. dat de belasting inderdaad niet voor een vijfdaagsche ker mis berekend was. Deze overwegingen zul len vele raadsleden bewogen hebben om met B. en W. mee te gaan, hoewel zij geen voorstander zijn van een kermisvermaak, dat vloekt met den ernst van den tijd. De twee interpellaties over de arbeids voorwaarden bij de werkverschaffing aan het Levendaal en de Oegstgeesterlaan be haalden weinig resultaat, en konden dat ook niet behalen, omdat de gemeente ge bonden is aan de rijksregeling. De commu nist bleek bovendien slecht ingelicht en de heer v. Stralen kon weinig anders zeggen dan: de gemeente moet protesteeren. Het Rijk pleegt zich echter weinig te bekom meren om protesteerende gemeentebestu ren. Wij keuren het besproken rouleerings- systeem ten sterkste af om redenen, dezer dagen in ons blad aangegeven. Tot slot: een interpellatie, die niet werd toegestaan, maar toch gehouden werd. Het was de bekende kwestie van het doen ver wijderen van een kruisbeeld uit een stem- locaal op verlangen van een kiezer. B. en W. hebben ongetwijfeld gelijk, wanneer zij meenen, niet ter verantwoor ding te kunnen worden geroepen in deze kwestie. Maar aan den anderen kant heeft o.i. de raad toch wel het recht, om een der gelijk voorval te bespreken en daarbij de voorlichting van B .en W. te vragen daar de raad niet alleen de voorzitters en de leden van de sterrubureaux benoemt, maar ook de stelokalen aanwijst. De kwestie kwam nu ter sprake bij de rondvraag en er ontstond een kleine discussie niettegenstaande het regle ment van orde steeds aldus wordt verstaan, dat over onderwei*pen, bij de rondvraag in het midden gebracht, geen discussie is toe gestaan. Ook volgens de meening van B. en W. heeft een kiezer niet het recht een verandering in de aankleeding van een stemlooaal te eischen. Dat is ook onze mee ning en wij achten het onrechtmatige op treden van dezen kiezer bovendien een zeer laakbaar feit, ingegeven door de grofste onverdraagzaamheid. Dat de heer v. Eek, die zich anders zeer wel op de on derlinge verdraagzaamheid weet te beroe pen, het optreden van dezen kiezer goed keurde, heeft ons ten sterkste verwonderd. Mr. H. G. Nieuwe hoogleeraren aan de Leidsche Universiteit. De benoeming van prof. Hertzsprung en dr. J. H. Oort. Zooals gisteren reeds gemeld in een ge deelte onzer oplage zijn bij Koninklijk Be sluit benoemd in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit al hier, om onderwijs te geven in de sterren kunde tot gewoon hoogleeraar, tevens di recteur van de Sterrewacht, dr. E Hertz sprung, thans buitengewoon hoogleeraar en adjunct-directeur van de Sterrewacht, en tot buitengewoon hoogleeraar dr. J. H. Oort, thans lector. Ejnar Hertzsprung werd den 8sten Octo ber 1873 te Kopenhagen geboren, studeer de aldaar, vanaf 1892 aan de Metropoli- taansche school en later aan de Technische Hoogeschool aldaar voor scheikundig in genieur, Na in 1898 het diploma te hebben behaald, was hij een tijdlang werkzaam in de acetyleen-industrie, te Petrograd en te Berlijn. Sinds 1902 hield hij zich te Kopenhagen bezig met het doen van astronomische on derzoekingen, vooral betreffende het pho- tografeeren en classificeeren van ster ren. Als gevolg daarvan werd hij in 1909 be noemd tot buitengewoon hoogleeraar te Göttingen. In November van hetzelfde jaar werd hij tegelijk met den diretceur der Sterre wacht te Göttingen, prof. K. Schwarz- schild, te Potsdam benoemd aan het astro- physisch observatorium, waaraan hij tien jaar verbonden is geweest. In 1912 was hij gedurende vier maanden werkzaam op de Mount Wilson Observa tory in Californië. Sinds 1919 is hij gewoon lid van de Deensche Academie van We tenschappen. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot adjunct-directeur van de Sterrewacht te Leiden en gedurende de afwezigheid van den nu overleden directeur, prof. de Sitter, trad hij op als waarnemend direc teur. Het jaar daarop volgde zijn benoeming PROF. DR. E. HERTZSPRUNG. tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leid sche Universiteit, om onderwijs te geven in de sterrekunde, welk ambt hij den 3den Juli aanvaardde. Tal van verhandelingen, gepubliceerd in het Zeitschrift für wissenschaftliche Pho- tographie, Astronomische Nachrichten, Bul letin astronomique, Astrophysical Journal, enz., betreffende verschillende gebieden der physische astronomie, verschenen van zijn hand. In het bijzonder heeft hij zich beziggehouden met de verschillende toe passingen van de photografie op astrono misch gebied, en met de theoretische astro- physica. PROF. DR. J. H. OORT. J. H. Oort werd den 28en April 1900 te Franeker geboren. Op driejarigen leeftijd vertrok hij met zijn familie naar Leiden, waar hij ook de H. B. S. heeft bezocht. In het jaar 1917 wend hij ingeschreven als student in de wis- en natuurkunde aan de universiteit van Groningen, waar hij zich vooral ander leiding van den beroem den sterrekundige prof. Kapteyn aan de sterrekunde wijdde. Zijn doctoraat-exa men in de wis- en natuurkunde deed hij in 1921. In den herfst van dat jaar werd hij te Groningen aangesteld als assistent van prof. Van Rhijn, die in genoemd jaar prof. Kapteyn als hoogleeraar was opgevolgd. In den herfst van 1922 werd de heer Oort aangesteld als assistent van de Yale sterrenwacht in Amerika. Hij bleef met onderbreking van een reis naar Holland 2 jaar in Amerika. In 1923 maakte dr. Oort een reis naar de voornaamste sterrewachten in Amerika, o.a. naar de Mount Willson, de Lake en Harvard Observatory. In den zomer van 1924 werd hij benoemd tot conservator aan de sterrewacht te Lei den. Den lsten Mei 1926 promoveerde hij aan de universiteit te Groningen tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld „The stars of high velo city". Op 17 November van hetzelfde jaar werd hij toegelaten als privaat-docent aan de Leidsche universiteit. Hij aanvaardde deze functie met het geven van een openbare In verband met den Feestdag van O. H. Hemelvaart zal onze courant morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Fransche regeering vraagt financieele volmachten. (2de blad). De Hongaarsche premier Gömbös eischt rechtsgelijkheid voor de landsverdediging. (2de blad). Verwarring in de Ver. Staten naar aan leiding van het échec der N. R. A.-codes. (2de blad). BINNENLAND. Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Geim. Ber., 3de blad en 1ste blad). Nadere bijzonderheden omtrent de opge helderde misdaden te Oss en omgeving. (Gem. Ber., 3de blad). Een uiteenzetting betreffende de beper king van de melkproductie. (2de blad). OMGEVING. Het nieuwe sport-centrum aan het Braassemermeer (2de blad). LEIDEN. De benoeming van de hoogleeraren Hertzsprung en Oort. (1ste blad). Het Sportfondsenbad zal achter het Acad. Ziekenhuis verrijzen. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het contract tusschen Euwe en Aljechin geteekend. (3de blad). De bouw van het Feyenoord-stadion ge gund. (1ste blad). De Zwaluwen verloren met 31 den wedstrijd tegen Reading (3de blad). les over niet-liehtgevende materie in het sterrenstelsel. Tijdens zijn verblijf in Amerika werd dr. Oort met dr. J. Schilt van de Leidsche sterrewacht bekroond met den Bachiene- prijs voor de beantwoording van prijs vraag door de Bachiene-stichting, op ster- rekundig gebied uitgeschreven. Van zijn hand verschenen verder tal van bijdragen in het „Bulletin of the astrono mical institutes of the Uetherlands", ter wijl hij ook eenige bijdragen leverde voor in Amerika uitgegeven wetenschappelijke publicaties. Begin 1929 is prof. Oort een professoraat aangeboden in Amerika en wel een z.g. Willson-professorship, een hoogleeraars- stoel, welke geopend kon worden uit de nalatenschap van wijlen prof. B. W. Will son. Het was toen de eerste maal, dat deze leerstoel bezet werd. Een jaar later, namelijk in 1930, werd uit Amerika andermaal een beroep op dr. Oort gedaan, namelijk hem werd feen leer stoel in de sterrekunde aangeboden aan de Columbia University, doch andermaal bleef dr. Oort voor Leiden uhouden. Toch liet dr. Oort dc.^ merikaansche Uni versiteiten niet geheel en al in den steek: in Augustus en September 1932 werkte hij aan de Perkins Sterrewacht te Delawaha (Ohio) en aan de Harvard Sterrewacht te Cambridge (Massachussets) en gaf daar eenige colleges. Prof. Oort is tezamen met prof. Hertz sprung een van de trouwste medewerkers van wijlen prof. de Sitter geweest. Prof. dr. Oort is een kleinzoon van wij len den beroemden Leidschen hoogleeraar in de theologie prof. dr. H. Oort, den oud testamenticus en bijbelvertaler, den „pa triarch van het modernisme", die in 1927 overleed.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1