DINSDAG 28 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD. - PAG. 13 De gewijzigde ziekte wet treedt 1 Juli '35 in werking. De Ziektewet gaat uit van het billijke principe, dat naast de verzekering tegen geldelijke gevolgen van ongevallen behoort te staan een verzekering tegen de gelde lijke gevolgen, die tijdelijke of blijvende ongeschiktheid tot werken wegens andere oorzaken voor den werknemer heeft. De wet kwam tot stand op 5 Juni 1913 en werd sindsdien enkele malen gewijzigd, het laatst in 1930. Thans is zij wederom belangrijk gewij zigd, welke wijziging in werking treedt op 1 Juli 1935. Bepaald is, dat alle arbeiders in den zin der Ziektewet verzekerd zijn, behoudens enkele uitzonderingen. Krachtens de ge wijzigde Ziektewet wordt onder „arbeider" verstaan, de arbeider in dienst van een onderneming. Echter vallen buiten de verzekering de loonarbeiders, wier over eengekomen vast loon in geld, verdiend in loondienst van een of meer ondernemingen, meer bedraagt dan 3000.per jaar. Daar bij wordt het over gedeelten van een jaar overeen gekomen vast loon in geld tot jaarloon herleid, waarbij een jaar op 50 weken wordit gerekend. Bij aangenomen werk moet de ar beid persoonlijk worden verricht. Het is nu echter voldoende, dat die arbeid verband houdt m et hetinde onderneming uitgeoefende bedrijf. Deze ruimere omschrijving is gekomen in de plaats van die, welke als voorwaarde stelde, dat de arbeid moest worden verlangd van arbei ders in het in de onderneming uitgeoefende bedrijf. Degene, die op deze wijze in aangenomen werk arbeid verricht in de onderneming van een werkgever, wordt met zijn hel pers geacht in loondienst te zijn van dien werkgever. Voor zoover dit niet uit een andere ver» deeling blijkt, wordt hetgeen voor dien ar beid gezamenlijk wordt genoten, geacht voor ieder een gelijk deel als 1 o o n te zijn genoten. Ook reizigers of verkoopers op provisie zijn voortaan ingevolge de nieuwe Ziektewet verzekerd, mits werken de voor één onderneming en het werk voor hen geen bijkomstig karakter draagt. Thuiswerkers in bepaaldelijk aan gewezen bedrijven b.v. kleedingin- dustrie, meubelmaker etc. zijn eveneens verzekerd, indien zij werken voor hoogstens twee werkgevers en met niet meer dan twee helpers. De helpers wor den dan ook geacht in dienst te zijn van" dengene, die als werkgever van den thuis werker wordt aangemerkt. Voorjzoover dit niet uit een andere ver-, deeling blijkt, wordt hetgeen voor dien arbeid gezamenlijk wordt genoten, geacht voor ieder voor een gelijk deel als 1 o o n te zijn genoten. De arbeid moet persoonlijk worden ver richt en verband houden met het in de on derneming van den werkgever uitgeoefende bedrijf. Alleen degenen die op burgerrech telijke arbeidsovereenkomst in dienst zijn van een publiekrechte- 1 ij k lichaam, zijn verzekerd, tenzij te hunnen aanzien een door de Kroon vast gestelde of goedgekeurde ziekteregeling is getroffen. Ambtenaren, die als zoodanig niet ver zekerd zijn, kunnen evenwel voor arbeid in dienst van een onderneming of wat met on derneming is gelijkgesteld, wél verzekerd zijn. Thans is in de wet uitdrukkelijk bepaald dat buiten den verzekeringsplicht vallen alleen de personen, die uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn met het verrichten van huiselijke of persoonlijke diensten, in dien zulks geschiedt in de huishou ding van private personen. Zoo zijn ook verzekerd o.a. personen in loondienst werkzaam bij personen, die een vrij beroep uitoefenen zooals: advocaten, procureurs, zaakwaarnemers, geneesheer en, notarissen, architecten, accountants, ten be hoeve van de uitoefening van dat beroep; of indien zij in loondienst werkzaam zijn aLs tuinman, bosohwachter of bij bouw- en andere werken, die in eigen beheer worden uitgevoerd. De verzekering duurt voort gedurende den tijd, dat ziekengeld wordt genoten en ook daarna, zoolang de ongeschiktheid tot werken wegens ziekte langer dan 26 weken duurt, of zoolang t ij d e lijke uitkeering wordt genoten krach tens de Ongevallenwetten. Het al of niet voortduren dier dienstbetrekking heeft in deze geen invloed. Verder is thans bepaald, dat de verzeke ring oök voortduurt over den tijd, dat de verzekerde tijdens zijn dienstbe trekking den overeengekomen arbeid tijdelijk niet heeft kunnen verrichten tengevolge van weersinvloeden, ge brek aan materialen en derge lijke omstandigheden. Volgens de gewijzigde Ziektewet heeft na het einde der verplichte ver zekering nog recht op ziekengeld, alsof hij verzekerd was gebleven, degene, die, terwijl hij werkloos is, voldoet aan de volgende voorwaarden: a. als de ongeschiktheid tot werken we gens ziekte optreedt binnen een maand na het einde zijner verplichte verzekering, moet hij gedurende twee maanden aan dat einde voorafgaande onafgebroken op alle werkda gen verplicht verzekerd zijn geweest, zij het ook bij verschillende uitvoeringsorga nen. Deze termijn wordt geacht niet te zijn onderbroken, indien hij gedurende niet meer dan 6 dagen niet verplicht verze kerd is geweflt. b. als de ongeschiktheid tot werken we gens ziekte optreedt binnen acht dagen na het einde zijner verplichte ver zekering, moet hij in den loop van twee maanden aan dat einde voorafgaande op ten minste 16 dagen arbeid in loondienst hebben verricht. Het komt in de praktijk meermalen voor, dat de aanspraak op ziekengeld boven twij fel vaststaat, doch dat verschil van gevoe len bestaat welk orgaan tot uitkeering verplicht is. Zulke gevallen kunnen zich voordoen, wanneer niet vaststaat in dienst van welken werkgever de verzekerde was, toen de ziekte hem trof, of dat de ziekte mogelijk een voortzetting is van een vroe gere ziekte, aangevangen in dienst van een vorigen werkgever. De werkgever wordt thans verplicht, zorg te dragen door het ophangen van een kaart, dat de verzekerden weten bij welk omgaan zij verzekerd zijn. £)e omschrijving van loon, als elke uit keering, welke de verzekerde als vergoe ding voor zijn arbeid of gedurende staking van den arbeid van zijn werkgevers ont vangt, bleef onveranderd. Alleen is thans bepaald, dat voor de premieberekening dagen, waarop niet is gewerkt met behoud van loon, als arbeidsdagen zijn aan te mer ken. Voor ziekengeld moet als dagloon worden genomen het loon, dat door een gelijksoortigen arbeider over de laatste 13 kalender- of loonweken gemiddeld per dag is verdiend. Tenslotte vermelden we nog dat geen recht bestaat op ziekengeld wegens ziekte, die een gevolg is van een bedr ijfsonge- v a 1, of van een letsel of beroepsziekte, welke met bedrijfsongeval zijn gelijkge steld, indien de arbeider tegen geldelijke gevolgen daarvan wettelijk is verzekerd. Deze belangrijke wijziging van de Ziekte wet zal zeer zeker voor vele werknemers in geval van ziekte een heilzame uitwer king hebben. BUITENLAND VAN HET VATICAAN, NEDERLANDSCHE ZIEKENHUIS DIRECTEUREN BIJ DEN PAUS. Een vonnis over de sterilisatie. Naar de „Msbd." uit Rome meldt, zijn gisteren de Nederlandsche leden van het internationaal congres van ziekenhuisdirec teuren, dat dezer dagen te Rome bijeen kwam, door Z. H. den Paus in speciale audiëntie ontvangen. De H. Vader prees hen omdat zij in het sterilisatievraagstuk eenzelfde standpunt als Z. H. hadden ingenomen. De H. Vader schonk him zelf, hun families en hun werk kring van harte Zijn zegen. De doktoren waren door mgr. dr. B. J. Eras aan Z. H. den Paus voorgesteld. Inzake het standpunt der Nederlandsche ziekenhuisdirecteuren in het sterilisatie- vraagstuk, waarop de Paus doelde, kan nog gemeld worden, dat in de Zondagmorgen gehouden slotvergadering van het congres een Nederlandsche motie, ondersteund door de Spaansche afgevaardigden, tegen de Duitsche voorstellen tot sterilisatie-bespre king ter sprake werd gebracht, waarop de Duitse hers wederom hun voorstel bepleit ten als niet anti-godsdienstig en immo reel. Er heerschte een ijskoude stemming te gen hen, waarna de Nederlandsche motie met overweldigende toejuichingen werd aangenomen. Daarna hield de Italiaansche afgevaardig de een hooggestemde lofrede op de Neder landsche afgevaardigden om him motie waarvoor dr. Krone berg dankte. Daarna noodigde de Fransche Regee- ringsafgevaardigde namens zijn regeering de aanwezigen uit om het volgende con gres te Parijs te houden. Allen zouden welkom zijn, op voorwaarde, dat niet over sterilisatie gesproken werd, anders zouden de Fransche autoriteiten en de regeering afzijdig blijven. De Nederlanders werden algemeen ge complimenteerd om hun succes. BELGIE. DEVALUATIE EN PRIJSSTIJGING. Hoeveel is het index-cijfer gestegen? Terwijl het van officieele zijde vastge stelde indexcijfer een stijging van de kos ten van levensonderhoud aangeeft van minder dan 3 pct„ komt men van particu liere zijde tot heel andere resultaten, aldus de „Tel." Zoo heeft de „Indépendance Bei ge" een enquête ingesteld naar de prijs fluctuaties der levensmiddelen. Nu zijn er in België, evenals elders, twee soorten le vensmiddelen, n.l. die welke van binrien- landsche afkomst zijn en die, afkomstig uit het buitenland. Eerstgenoemde hebben se dert de devaluatie, vooral in den groothan del en den tusschenhandel, een verhooging ondergaan, die gemiddeld kan worden be cijferd op 10 pet. De tweede serie is onge veer gestegen met 20 pet. Niet alle birmenlandsche producten zijn echter met 10 pet. gestegen, voor de boter en de eieren b.v. bedraagt de stijging niet meer dan 5 pet. Om invloed te oefenen op de prijzen heeft de regeering machtiging gegeven tot een verhooging van de invoer contingenten van boter. De broodprijs is sedert de vorming van 't kabinet-Van Zeeland gestegen van 1.35 tot 1.60 francs per kilo d.w.z. bijna met 20 pet. Het rundvleesch is 10 pet. duurder ge worden en het varkensvleesch 12 pet., ter wijl de reuzel is opgeloopen met 15 pet. Het meest gestegen is o.a. de prijs van de koffie. Alle soorten hebben den invloed der devalutatie ondergaan en daar ten over vloede de voorraden in de groote havens van het vasteland zijn uitgeput, moet op een nieuwe verhooging worden gerekend. Niet minder duidelijk bemerkbaar is de invloed van de devaluatie op den prijs van de olie, die bijna met 54 pet is gestegen. Kaas is al naar de herkomst met 15 tot 20 pet. opgeloopen. De prijzen der kaassoor ten, die België uit Nederland importeert, hebben de minste verandering ondergaan, aangezien het voorjaar meestal een prijsda ling te weeg brengt. De Fransche, Zwit- sersche en Italiaansche producten zijn ge stegen in verhouding tot de stijging van de wisselkoersen dezer landen. Belgische groenten in blik zijn 12 pet. duurder ge worden in verband met de plotselinge stij ging der tinprijzen. Gedroogde vruchten zijn 40 pet. geste gen, maar de prijsstijging der vischcon- serven bedraagt niet meer dan 20 pet. als gevolg van de Belgisch-Amerikaansche re geling, alsmede de concurrentie uit tal van landen. Macaroni en vermicelli is 15 tot 20 pet. in prijs gestegen. Dit is mede een gevolg van de concurrentie der Fransche bedrij ven. Een heel belangrijk bedrijf te Outre Quievrain, dat het monopolie had voor de Belgische markt, is er geleidelijk door zijn concurrenten uitgewerkt. De Belgische fir ma is nu overgegaan tot een tegenaanval op haar concurrenten en heeft om daarbij te slagen de helft van het uit de devalua tie voortspruitende verlies voor haar re kening genomen. De detailprijzen hebben nog niet overal gelijke verhoogingen ondergaan. Over het geheel zijn hier de prijsstijgingen niet zoo groot als in den groothandel. In de grootste steden heeft de regeering aandrang uitge oefend op de leiders der groote levensmid- delenbedrijvcn, der coöperaties en der groote magazijnen om de prijsstijging tot het uiterste minimum te beperken. De uitwerking van deze interventie doet zich in de groote centra dermate gevoelen, dat de kleine winkeliers absoluut niet in staat zijn hun prijzen aan te passen aan die der groothandelaren, daar zij hierdoor het risico zouden loopen failliet te gaan. Hun situatie is uiterst moeilijk en de belas tingen, die zij moeten betalen aan de schatkist, zullen dan ook niet hoog moeten zijn. Buiten de groote plaatsen geven de prijzen een veel belangrijker stijging te zien dan in de groote steden. Daar de wereldprijzen, zoowel voor le vensmiddelen als voor grohdstoffen, een duidelijke neiging vertoon en om op te loo pen, kan men de conclusie niet ontloopen, aldus de „Indépendance Beige", dat de ge matigdheid der prijsverhoogingen, die men thans in België kan opmerken, groot ge vaar loopt zich in den loop der komende maanden niet te kunnen handhaven, o-- DUITS0KLAND. DUITSCH—BRITSCHE VLOOT- BESPREKINGEN OP 4 JUNI De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen zullen 4 Juni a.s. te Londen beginnen. De Duitsche delegatie o.a. bestaande uit von Ribbentrop, admiraal Schuster, een kapi tein en een secretaris, vertrekt Zondag uit Berlijn. Men wijst er op, dat de Britsch-Duit sche vlootbesprekingen een zuiver consul tatief karakter zullen hebben en dat de Egnelsche delegatie van experts geen ern- kcl lid van de regeering zal bevatten, SPANJE. GROOTE BETOOGINGEN IN SPANJE Vijftigduizend leden van de jeugdorga nisatie der rechtsche katholieke partij der volksactie heeft bij het klooster van Ucles een bijeenkomst gehouden, welke onder leiding stond van minister Gil Robles. De minister van Arbeid Salmon hield een rede, waarin hij zeide, dat Spanje een tijdperk van sociale rechtvaardigheid noo- dig heeft en dat de volksactie bereid is daarvoor te zorgen. In Valencia hield de oud-premier Azana een rede, waarin hij een beroep deed op alle linksche republikeinen om een ge meenschappelijk program te aanvaarden, dat ook op den steun der socialisten kan rekenen. Voorts deed hij een aanval op de pre miers Lerroux en Samper, vooral wat be treft hun economische politiek. Tijdens de katholieke demonstratie heeft nog een ongeluk plaats gehad. Een vracht auto, waarin betoogers hadden plaats ge nomen, is namelijk omgeslagen, waarbij een persoon werd gedood en verscheiden verwondingen opliepen. AMERIKA. Een échec voor Roosevelt NIRA-CODES NIET VERBINDEND VERKLAARD Uitspraak van het hooggerechtshof Naaf uit Washington gemeld wordt heeft Roosevelt's herstelpolitiek gisteren een tweeledig en zwaar échec geleden. In de eerste plaats heeft het hoogge rechtshof der Vereenigde Staten in een gisteren gewezen arrest met algemeene stemmen de bepalingen der wet op de N RA.. (Nat. Recovery Action, d.i. actie voor het Nationaal Herstel) ongeldig ver klaard, waarbij aan deze organisatie het recht wordt gegeven, codes voor de af zonderlijke industrieën op te stellen en te doen naleven. Het hooggerechtshof stelt zich op het standpunt, dat de betreffende bepalingen (vervat in hoofdstuk 3 der N.R.A.-wetge ving) een ontoelaatbare overdracht van bevoegdheden op het uitvoerend gezag in houden, waardoor zij in strijd zijn met de constitutie der Vereenigde Staten. Hoofdstuk 3 zegt namelijk, dat op ver zoek van bonden van industrieelen den prehident een code kan worden voorgelegd voor de ordening der industrie, ten einde te komen tot een toestand van „faire concur rentie". Hecht de president aan zulk een code zijn goedkeuring, dan w.ordt hij voor den geheelen betrokken tak van industrie verplicht, zoodat inbreuken op de bepa lingen strafbaar zijn. Het hooggerechtshof verklaart, dat de bedoelde bevoegdheid tot overdracht niet genoegzaam is omlijnd en gedefinieerd. Bij de beslissing van het bof zijn om streeks 500 arbeidscharters betrokken. Het hof heeft in ditzelfde verband te vens beslist, dat transacties, die slechts van indirecten invloed zijn op den handel tusschen de- staten der Unie, onder con trole staan van de betrokken staten. Door deze beslissing wordt aan de N.R. A.-wetgeving in zeker opzicht haar gehee len juridischen grondslag ontnomen. Wel ke gevolgen zij voor de practijk zal heb ben, kan uiteraart thans nog niet worden beoordeeld. Van het standpunt van presti ge beschouwd, heeft de regeering echter nog nimmer een zóó ernstigen tegenslag te boeken gehad als thans door deze beide beslissingen. De tweede zaak, waarin het hof giste ren in hoogste instantie arrest heeft ge wezen, had betrekking op de Frazier-Lem- ke-wet, de moratoriumwet voor de land- bouwhypotheken. Ook deze wet is door het hooggerechtshof in strijd met de constitu tie verklaard. Krachtens de bepalingen van deze wet, die een der hoeksteenen vormt van de „New Deal", wordt het den noodlijdenden farmers mogelijk gemaakt, verlenging van de op hun bezittingen rustende hypothe ken te verkrijgen, wanneer zij als gevolg van de economische crisis niet in staat zijn, aan hun rente, en amortisatieverplichtin gen te voldoen. Het hof was van oordeel, dat de wet de eigendomsrechten te sterk aantast, waardoor zij indruischt tegen de bepalingen der grondwet. BUITENLANDSGHE BERICHTEN ZANDREGEN TE GRAZ. Zaterdag werd te Graz een eigenaardig natuurverschijnsel waargenomen. In eeni- ge wijken van Graz en in de omgeving der stad viel plotseling een dichte zandregen neer. Men neemt aan, dat het zand door den sterken wind, welke in den nacht op Zaterdag woei, uit Afrika is aangevoerd. VERSCHROEIENDE HITTE EN BRITSCH-INDIc. Sedert korten tijd wordt het gebied van Madras door een hittegolf geteisterd, die reeds vele doodelijke gevallen van zonne steek en het uitbreken van tal van branden tot gevolg heeft gehad. Te Goentoer registreerde men dezer da gen een temperatuur van vijftig graden Celsius in de schaduw, een hitte, welke in geen tien jaar is voorgekomen. Gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop worden vooral gemeld uit Bezwada en Chi- rala. Een brand te Goentoer vernielde tach tig huizen in de visscherswijk, waardoor een duizendtal visschers dakloos is gewor den, terwijl te J ach ars in de nabijheid van Berhaimpoer zestig huizen in vlammen op gingen. CORRUPTIE BIJ EMISSIES IN DE SOVJET-UNIE. Ernstige vergrijpen in tal van steden. In de geheele Sovjet-Unie zijai ernstige onregelmatigheden aan den dag gekomen bij de uitgifte van leeningen en is overtre ding van de leeningwet geconstateerd. De commissie voor controle van partij en staat heeft aan alle partij-instanties en autoriteiten strenge instructies doen toeko men, waarin tevens wordt medegedeeld, dat scherpe maatregelen tegen de schuldi gen zullen worden getroffen. In genoemd schrijven wordt o.a. gezegd, dat op grond van het door de controle-commissie verza melde materiaal is gebleken, dat in vele steden van de Sovjet-Unie de plaatselijke overheid gepoogd heeft eigenmachtig en in strjjd met de wet leeningen uit te geven ten einde aldus de groote Sovjet-leening, waaraan thans gewerkt wordt, te sabotee- ren. Hierbij zijn ernstige vergrijpen tegen de wetten der Sovjet-Unie aan het lioht gekomen en derhalve is bevolen, dat de schuldigen ten strengste zullen worden ge straft. GEHEIMZINNIGE AANSLAG OP FRANSCH BURGEMEESTER. De burgemeester van Sens, André Dupe- chez, is het slachtoffer geworden van een mysterieuzen aanval, waaromtrent nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn. De burgemeester had zich s* avonds naar een op 12 K.M. afstand gelegen plaatsje bege ven en is des morgens dood op den straat weg gevonden. Op zijn schouder was de lidmaatschapskaart van de rechtsche or ganisatie Croix de feu, waartoe het slacht offer behoorde, gespeld en over de foto strepem gehaald. „HOUTPRJNS" VAN TACOMA ONTVOERD. Geheimzinnige vrouw in het spel? Zooals reeds gemeld, is het negenjarige zoontje George van den houtkoning Weyer- hauser, die bekend staat als de Rockefeller van het Weeten, op weg van school naar huis te Toe oma (V.S.) ontvoerd. In den brief van den ontvoerder, waarin een losgeld van 200.000 dollar wordt ge vraagd, staat als handteekening „De Egoïst". Men vermoedt, dat zich onder dien naam de beruchte bandiet Alvin Karpis verbergt, die reeds bij vele ontvoeringen betrokken is geweest. Er wordt vijf dagen respijt gegeven voor de betaling, waarvoor uitvoerige instructies worden vermeld. De ontvoerder heeft hierbij speciaal gelet op de bij de Lindberghzaak opgedane ervarin gen. Er worden namelijk nieuwe bankbil jetten gevraagd, waaronder zich geen goud- certificaten mogen bevinden. Zondag stonden duizenden bewoners van Tacoma voor de villa van de familie Weyer- hauser aan de Puget Sound de verdwijning van den jongen George te bespreken, toen uit een der vensters een groot wit laken werd gehangen. Dit was het met den ont voerder afgesproken teeken, dat de familie bereid was te onderhandelen. In den loop van den nacht zouden twee familieleden de villa hebben verlaten, om met den ontvoer der te spreken. De politie, die direct op de hoogte was gesteld, ontplooit als gebruikelijk nog niet haar volle activiteit, daar zij den ontvoerder de kans wil laten het kind ongedeerd te rug te zenden. Daarop zal wel mede van invloed zijn, dat de vader J. P. Weyer- hauser, wiens vermogen op 300 millioen dollar wordt geschat, liever zijn kind te rugziet dan den ontvoerder. Hij heeft eeni- ge advertenties in de plaatselijke bladen gezet, welke onderteekend zijn met den naam „Percy Minnie", welke in den brief is vermeld. Een daarvan luidde, dat de va der een andere methode wenscht om met den ontvoerder in contact te komen en een einde te maken aan den angst eener moe der. Ondanks het verzet der ouders heeft de politie toch reeds eenige maatregelen ge nomen. Het briefje, waarin het losgeld werd gevraagd, is in beslag genomen. Daarop zouden vingerafdrukken zyn. ge vonden, welke thans worden onderzocht. Tien rechercheurs van de federale poli tie zijn per vliegtuig uit San Francisco en Seattle aangekomen. Uit hun eerste onder zoek is reeds gebleken, dat de vorige week in de omgeving van de villa een zeer mooie, donkerharige vrouw is gezien, die vermoe delijk contact onderhield met drie mannen in een auto, van wie er een de eene siga ret na de andere aanstak. Bisschop Aruthur Huston heeft van alle kansels een boodschap laten voorlezen, welke luidt: „Doe den jongen geen leed. Zend hem terug naar zijn bedroefde ouders. Gij hebt iets vreeselijks gedaan, doch het is thans nog mogelijk het leed te verzach ten van een vader en moeder". CONCURRENTIE IN SNELLE ECHTSCHEIDINGEN. Florida wil Reno deze „industrie" afsnoepen. Gouverneur „Dave" Scholtz van Florida, heeft een nieuwe wet op de echtscheidingen geteekend, die het mogelijk maakt, dat reeds na een verblijf van 90 dagen in den staat, in plaats van een jaar, zooals tot dus ver, een eisch tot echtscheiding kan wor den ingediend. De geestelijke vader van de wet, Frost, uit Jacksonville, ziet in de wet een middel om de zeer winstgevende echtscheidingszaken, die thans te Reno en Little Rock (Arkan sas) worden behandeld, naar Florida te trekken. Zijn tegenstanders noemen de wet echter een smet op den goeden naam van Florida. De wet is door het Huis van Afgevaardig den met een zeer geringe meerderheid, na melijk 45 tegen 42 stemmen, aangenomen. KOOPT BIJ HEN, DIE !H UW DAGBLAD ADVERTEERIN BINNENLAND PRINSES JULIANA HERSTELD Met H.M. de Koningin naar Het Loo vertrokken De koningin en prinses Juliana zijn gis teravond zes uur van het paleis Huis ten Bosch per auto naar Het Loo vertrokken. Hieruit blijkt, dat de prinses hersteld is van haar lichte ziekte. MONUMENT VOOR DE KONINGIN MOEDER. Naar de „Tel." verneemt, heeft het comité voor een monument voor H. M. de Konin gin-Moeder te Amsterdam, waarvan wet houder J. ter Haar Jr. voorzitter is, beslo ten, het ontwerp van den beeldhouwer C. Zijl te doen uitvoeren en dus geen prijs vraag uit te schrijven. DRIE TON AAN TARWESTEUN Gedeeltelijke dekking voor 1934 De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw Crisis Fonds aan de Vereeniging Centrale Tar- we-Organisatie een bedrag van ƒ300.000 uitgekeerd zal worden tot gedeeltelijke dekking van de oogst 1934, voorzoover be treft het tijdvak van 1 September 1934 tot en met 31 Maart 1935. Mr. G. C. J. D. KROPMAN NAAR DE EERSTE KAMER? Naar de ..Tel." verneemt, heeft de R. K. Statenfractie van Noord-Holland besloten mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam. Candida at te stellen bij de aan staande verkiezingen voor de Eerste Kamer. Zijn verkiezing kan verzekerd worden ge acht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13