HET DERDE RIJK WENSCHT VREDE WOENSDAG 22 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Hitler's 13 punten. REDÉ VAN DEN FüHRER EN RIJKSKANSELIER IN DEN RIJKSDAG. - UITVOERIGE VERDEDIGING VAN DEN ALGEMEENE DIENSTPLICHT. Gisteravond te 8 uur had in de Kroll- opera te Berlijn een Rijksdagzitting plaats, waarin de Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler zijn lang aangekondigde en met spanning tegemoet geziene redevoering hield. Minister Göring opende als voorzitter de bijeenkomst en herdacht het overlijden van het rij'ksdaglid Schemm en van maar schalk Pilsoedski. Nadat de rijksminister van binnenland- sche zaken dr. Friok had medegedeeld, dat Woensdag de defensiewet (zie hieronder) zou worden afgekondigd, kreeg Hitier het woord. Hij begon met een schildering te geven van de buitengewoon moeilijke taken in het bijinenland, voor welke oplossing de nationaal-socialistische staat in Duitsch- land is gesteld, taken voor elk waarvan een eeuw noodig zou zijn. Het hangt wel van twee voorwaarden, n.L den omvang der aanwezige rust en den duur van den ter beschikking staand en tijd af, of men al deze taken van staatkundigen en economi- schen nieuwen opbouw zal kunnen verwer kelijken. Duitschland wil vrede. Voortgaande zette Hitler met klem de re denen uiteen, waarom het nieuwe Duitsch land en het nationaal-socialisme den vrede wil: Het is noch onze wensch, noch ons voor nemen vreemden volksgedeelten het volks- eigene, de taal of de cultuur, te ontnemen om hun daarvoor een vreemde, Duitsche, op te dwingen. Wij streven niet naar het verduitschen van niet-Duitsche namen. On ze leer in volksch opzicht ziet in iederen oorlog ter onderwerping en overheersching van een vreemd volk een optreden, dat vroeger of later den overwinnaar innerlijk verandert en verzwakt en daarmede in het vervolg tot overwonnene maakt Bovendien staat het bloed dat op het Europeesche vaste land sedert driehonderd jaar vergoten is buiten iedere verhouding tot het volksche resultaat der gebeurtenis sen. Duitschland aldus ging Hitier verder heeft den vrede noodig. Wanneer ik nu hoor, uit den mond van een Engelschen staatsman, dat zulke ver zekeringen niets zijn, en slechts in de on- derteekening van collectieve verdragen de waarborg gelegen is der oprechtheid, ver zoek ik den heer Eden, daarbij te willen bedenken, dat het in ieder geval gaat om een „verzeke/ing". Het is dikwijls veel ge makkelijker een naam te plaatsen onder verdragen met bet innerlijke voorbehoud van een laatste overweging achteraf om trent het nakomen daarvan op het beslis sende uur, dan tegenover een geheel volk, in volkomen openlijkheid zich uit te spre ken voor een politiek, die den vrede dient, aangezien zij de voorwaarden voor den oorlog afwijst. Wanneer ik als lasthebber en leider van het Duitsche volk voor de wereld en mijn volk de verzekering geef, dat er met de oplossing van het Saarprobleem van Frankrijk geen territoriale eischen meer gesteld zullen worden, dan is dat een bij drage tot den vrede, die grooter is, dan vele onderteekeningen onder vele pacten. Ik geloof, dat met deze verklaring, plech tig afgelegd, eigenlijk een conflict tus- schen de beide naties afgesloten moest zijn. Het nat van collectieve verdragen. Sedert eenigen tijd leeft de wereld in een ware manie van collectieve samenwer king, collectieve veiligheid, collectieve ver zekeringen enz., die allen op het eerste ge zicht een concreten inhoud hebben, maar bij nader toezien op zijn minst ruimte ge ven aan veelvuldige interpretaties. Hitier wees er in dit verband op, dat de gedachte aan collectieve samenwerking tusschen de volkeren oorspronkelijk af stamt van den Amerikaanschen president Wilson, maar dat reeds in 1919 over de collectieve samenwerking van alle volke ren met het opleggen van den vrede van Versailles aan het Duitsche volk, het dood vonnis was uitgesproken, doordat inplaats van de gelijkheid van allen, de klassificatie trad van overwinnaars en overwonnenen. In het vredesdictaat van Versailles is des ondanks uitdrukkelijk vastgelegd, dat de ontwapening van Duitschland slechts voor af nioest gaan tot het mogelijk maken van de ontwapening der anderen. Door dit eene voorbeeld wordt vastgesteld hoezeer de gedachte der collectieve samenwerking juist door diegenen geschonden is, die thans de luidruchtigste voorstanders daar van zijn. Duitschland heeft de in het Vre desverdrag opgelegde verplichtingen met een waar fanatisme nagekomen, hetgeen Hitler met een reeks cijfers staafde. Aan de hand van talrijke voorbeelden wees hij er op, hoe ook in de andere staten waarschu wende stemmen niet ontbroken hebben, die gepleit hebben voor de nakoming van de ontwapeningsverplichtingen in de over- winnaars-staten. Militair heeft Duitschland volledig ont wapend en ook politiek waren wflt Duitschland betreft alle voorwaarden aanwezig voor het in werking stellen van van een .collectieve samenwerking. En zelfs aldus ging Hitier verder wanneer men rekening zou houden met de bezwaren die er toen ter tijd bestonden tegen ontwape ning zou het toch moeilijk zijn de motieven op te noemen, die aanleiding konden ge ven tot de steeds grootere bewapening. De andere landen hebben echter hun bewa pening voortdurend sterker gemaakt. Nadat niet alleen de nakoming der ont wapeningsverplichting der andere staten achterwege gebleven was, maar ook alle voorstellen inzake een bewapeningsbeper king verworpen waren, zag ik mij als voor God en mijn geweten verantwoordelijk lei der van het Duitsche volk verplicht met het oog op het ontstaan van nieuwe mili taire bondgenootschappen en na het ont vangen van de mededeeling, dat Frank rijk overgaat tot het invoeren van den tweejarigen diensttijd, de gelijkheid voor de wereld van Duitschland, welke het ge weigerd werd, op grond van het levens recht van de natie zelf, te herstellen. Niet Duitschland heeft daarmee een het opgelegde verdragsverplichting gebroken, maar die staten, die ons gedwongen heb ben tot deze zelfstandige handeling. Want de invoering van de algemeene dienstplicht en de afkondiging van de wet inzake de op stelling van de nieuwe Duitsche weer macht was niets anders dan het terugbren gen van Duitschland op een niemand be dreigend, maar Duitschland's veiligheid waarborgend niveau van gelijk recht. In het verdere verloop van zijn redevoe ring oefende Hitier critiek uit op zekere internationale onderhandelingsmethoden teneinde dan voor zoover Duitschland be trof, het volgende uiteen te zetten: Wij zullen aan geen enkele conferentie deelnemen aan het opstellen van welker program wij niet van tevoren mede deel hebben gehad. Wij denken er niet aan, wan neer twee of drie staten een verdragsge recht ontwerpen het eerste daarvan te moeten proeven. Daarmede wil ik niet zeg gen, dat wij ons niet de vrijheid voorbe houden achtearf onze toestemming en onze onderteekening te geven aan verdragen, omdat wij bij het opstellen daarvan, resp. aan de conferenties geen defl hebben ge nomen. Hitier legde er den nadruk op, dat Duitschland bjj geen enkelen Europeeschen oorlog iets te winnen heeft, dat het slechts vrijheid en onafhankelijkheid wil en daar om bereid is met al zijn buurstaten non- agressiepacten te sluiten. Wanneer wij Li- tauen daarbij uitzonderen, geschiedt dit niet omdat wij daar een oorlog wenschen, maar omdat wij geen politieke verdragen kunnen aangaan met een staat, welke de meest pri mitieve wetten van menschelijke samen leving desavoueert. Met deze uitzondering evenwel zijn wij bereid met iederen nabuirigen Europee schen staat door middel van een niet-aan- vals-verdrag en een verdrag tot het afzien van geweld bij de beslechting van inter nationale geschillen het gevoel van veilig heid te vergrooten, dat ook ons als tegen partij ten goede komt. Wij zijn evenwel niet in staat deze verdragen aan te vullen met verplichtingen in zake huLpverleening, welke voor zoover betreft onze wereldbe schouwing, politiek en zakelijk voor ons on aanvaardbaar zijn. Het nationaal socialisme kan het Duitsche volk niet oproepen voor de handhaving van een systeem dat in on zen staat als onze meest vinnige vijand wordt beschouwd, n.L het bolsjewisme. Met betrekking tot Oostenrijk verklaarde de Rijkskanselier, dat de Duitsche regee ring de met Oostenrijk ontstane spanning des te meer betreurt, daar daardoor een storing is ingetreden in onze vroeger zoo goede betrekkingen met Italië, een staat, waarmede wij overigens geenerlei belan gentegenstellingen hebben. Hitiers dertien punten. De Duitsche Rijksregeering staat tegen over de actueele problemen op het volgen de standpunt: 1. De Duitsche Rijksregeering verwerpt de op 17 Maart door den Volkenbond aan genomen resolutie. Niet Duitschland heetft het verdrag van Versailles eenzijdig ge schonden, doch het dictaat van Versailles werd in de bekende punten eenzijdig ge schonden en daanpede buiten werking ge steld door die mogendheden, die er niet toe konden besluiten de door Duitschland ge- eischte ontwapening op de bij het verdrag vastgestelde wijze te laten volgen. De door dit besluit van Genève Duitsch land toegebrachte nieuwe discrimineering maakt het de regeering van het Duitsche Rijk onmogelijk, in dit instituut terug te keeren, aleer de voorwaarden voor een werkelijk gelijke rechtspositie van alle deelnemers zijn geschapen. Deze rechtsrmogelijkheid moet zich uit strekken tot alle functies en alle bezits rechten in het internationale leven. 2. De Duitsche Rijksregeering heeft zich harerzijds ten gevolge van de niet nakoming der ontwapeningsverplichtingen door de andere staten losgemaakt van de artikelen welke een discrimineering van de Duitsche natie beteekenen. Zjj verklaart hiermede plechtig, dat deze hare maatregelen uit sluitend betrekking hebben op het Duitsche volk moreel en zakelijk discrimineerende en medegedeelde punten. De Duitsche re geering zal derhalve de andere, op de sa menleving der naties betrekking hebbende artikelen, met inbegrip van de territoriale bepalingen onvoorwaardelijk respecteeren en de in den loop der tijden onvermijdelijke herzieningen slechts ten uitvoer leggen langs den weg van een vredelievende over eenstemming. 3. De Duitsche Rijksregeering is niet voornemens een verdrag te onderteekenen, dat haar niet na te komen toeschijnt, zij nage te accepteeren, zoomede ten slotte van zal evenwel ieder vrijwillig onderteekend verdrag, ook wanneer het is opgesteld voor zij aan het bewind is gekomen, scrupuleus nakomen. Zij zal derhalve in het bijzonder alle uit het verdrag van Locarno voort vloeiende verplichtingen zoo lang nakomen als de andere partners hunnerzijds eveneens bereid zijn dit pact te handhaven. De Duitsche regeering ziet in de respec teering van de gedemilitariseerde zone een voor een souvereinen staat buitengewoon moeilijke bijdrage tot de pacificatie van Europa. Zij meent ©r op te moeten wijzen, dat de voortdurende vergrooting der troe pencontingenten aan de andere zijde geens zins beschouwd zullen worden als een aan vulling op dit streven. 4. De Duitsche Rijksregeering is te allen tijde bereid deel te nemen aan een systeem van collectieve samenwerking voor de ga rantie van den Europeeschen vrede. 5. De Duitsche Rijksregeering is van meening, dat de organisatie van een Euro- peesche samenwerking niet kan tot stand komen in den vorm van eenzijdig opge- de voorwaarden. 6. De Duitsche Rijksregeering is princi pieel bereid niet aanvalspacten te sluiten met haar afzonderlijke nabuurstaten en deze te completeeren door alle bepalingen, welke streven naar een isoleering van de oorlogvoerenden en een localiseering van den haard van oorlog, in het bizonder ten aanzien van de levering van materiaal en wapens in tijd van oorlog of vrede. 7. De Duitsche Rijksregeering is bereid toe te stemmen in de aanvulling van het pact van Locarno met een Luchtpact en op dit punt in onderhandeling te treden. 8. De Duitsche Rijksregeering heeft de mate van uitbreiding der nieuwe Duitsche weermacht bekend gemaakt Zij zal daar van onder geen omstandigheden afwijken. Zij ziet noch te land, noch in de lucht, noch ter zee in de vervulling van haar program ma's eenige bedreiging van een anderen staat Zij is evenwel op ieder tijdstip bereid in haar bewapening die beperkingen toe te passen, welke eveneens door de andere sta ten worden aangegaan. De beperking van de Duitsche bewapening in de lucht tot het niveau van pariteit met de verschillende andere groote mogendheden in West-Euro pa maken op ieder oogenblik mogelijk een maximum vast te stellen, waartoe ook Duitschland zich bindend wil verplichten. De beperking der Duitsche marine met 35 pet. der Engelsche marine ligt nog 15 pet. beneden de totale tonnage der Fran- sche vloot. De Duitsche Rijksregeering verklaart: deze eisch is voor Duitschland definitief en permanent. Duitschland heeft noch het voornemen, noch de noodzaak, of de midde len over te gaan tot een bewapeningswed loop ter zee. De Duitsche regeering heeft het oprech te voornemen alles te doen om tot het Britsche volk en den Britschen staat een verhouding te vinden en te behouden, wel ke een herhaling van een tot nu toe eeni gen strijd tusschen beide naties voor altijd zal verhindenren. 9. De Duitsche Rijksregeering is bereid actief deel te nemen aan alle pogingen, welke zouden kunnen leiden tot practische beperking der bewapeningen. Zij gelooft, dat evenzoo als de toepassing van dum-dum verboden ook het gebruik maken van an dere bepaalde wapens verboden kan wor den en daarmede ook practisoh te verhin deren is. De Duitsche Rijksregeering acht de ge dachte vliegtuigen af te schaffen, dooh het bombardement bestaanbaar te laten, on zinnig en niet effectief. Zij is voor het ver bod van werpen met gas-, brand- en ont plofbare bommen buiten een eigenlijke strijdzone. Indien het bom men werpen als zoodanig evenwel als een barbaarschheid welke in strijd is met het volkenreoht zou worden gebrandmerkt, dan zal de bouw van bom menwerpers derhalve spoedig als overbodig en doelloos, van zelf worden gestaakt. 10. De Duitsche Rijksregeering is bereid toe te stemmen in iedere beperking, welke zal leiden tot een terzijde stelling van de juist voor den aanval geschiktste zwaarste wapenen. Deze wapenen zijn artillerie van het grootste kaliber en de zware tanks. Met het oog op de ontzaglijke verster kingen dér Fransche grens zou een derge lijke internationale afschaffing der zwaar ste aanvalswapenen Frankrijk automatisch in het bezit stellen van een volkomen vei ligheid. 11. Duitschland verklaart zich bereid toe te stemmen in iedere beperking van het ka liber der artillerie, der slagschepen, krui sers en torpedobooten, terwijl de Duitsche Rijksregeering eveneens bereid is iedere internationale beperking der scheepston- BUITENLAND VOLKENBOND. ABESSYNIE'S BEROEP OP GENEVE. Het Volkenbondsprestige in gevaar. In het telegram, dat de keizer van Abes- synië heeft gezonden aan den secretaris generaal van den volkenbond, wordt er op gewezen, dat Italië reeds van voor Septem ber 1934 af troepen, militaire vliegtuigen, tanks en oorlogsmateriaal van allerlei soort aan de grens concentreert, zonder dat van Abessvnische zijde eenige provocatie is ge schied of door middel van een mobilisatie van menschen of materiaal hierop eenig antwoord is gegeven. Na het incident van Oeal Oeal heeft Ita lië met alle middelen geprobeerd zich aan zijn internationale verplichtingen te ont trekken en een onpartijdig onderzoek te verhinderen van de geschillen, welke he laas tussahen Abessynië en Italië zijn ont staan en door middel van bedreigingen te bereiken, dat Abessynië compensaties en verontschuldigingen zou aanbieden voor vergrijpen, die het niet heeft begaan, daar toch duidelijk is, aldus het telegram, dat Italië een essentieel gedeelte van het Abes- synische gebied onrechtmatig bezet houdt. Indien Italië beschuldigingen heeft in te brengen tegen Abessynië of tegen zijn re geering, is Abessynië bereid te gelegener tijd en plaatse daarop te antwoorden. Ita lië heeft thans tot leden van een arbitrage- oommissie twee ambtenaren van zijn regee ring benoemd. Deze wijze van optreden zou ieder onpartijdig onderzoek moeilijk, zoo al niet onmogelijk maken. Bij het huidige standpunt van Italië is een overeenstemming langs diplomatieken weg volgens een werkelijk onpartijdige procedure niet mogelijk en zal het dan ook niet zijn. Abessynië heeft Italië reeds de benoeming medegedeeld van twee arbiters, die geen Abessyniërs zijn en Abessynië heeft hier mede het zijne willen doen, om een spoedi ge, onpartijdige afwikkeling van het ge schil te bewerkstelligen. Abessynië eischt pertinent, dat de raad voor de afwikkeling van het geschil zorg draagt en den militairen maatregelen van Italië, welke abusievelijk defensief worden genoemd, een halt toeroept. Indien Italië de scheidsrechterlijke inter pretatie van het verdrag van 16 Mei 1908 en de behandeling van alle incidenten, welke zich sedert 23 November in de buurt van de grens tusschen Abessynië en So- maliland hebben voorgedaan, van de hand wijst, eischt Abessynië van den volkenbond, dat deze zichzelf met het geschil zal be moeien en op grond van art. 15 van het volkenbondspact zal overgaan tot een diep gaand onderzoek. BELGIE. MIJNSTAKING BREIDT ZICH UIT. Stakers richten barricades op. De staking in het mijnbedrijf rond Char leroi en in de Borinage heeft zich meer toe- de beperking van de tonnage der duikboo- ten of ook tot him volledige afschaffing in geval van een internationale regeling. 12. De Duitsche Rijksregeering is van meening, dat alle pogingen door interna tionale of multilaterale verdragen een meer effectieve ontspanning tusschen verschil lende staten te bereiken, vergeefs zullen moeten zijn zoolang niet door geschikte maatregelen een vergiftiging van de open bare meening der volken door onverant woordelijke elementen in woord en ge schrift, in cinema en theater op doeltref fende wijze wordt voorkomen. 13. De Duitsche Rijksregeering is te al len tijde bereid toe te stememn in een in ternationale overeenkomst, welke op effec tieve wijze alle pogingen tot inmenging van buiten af in andere staten onmogelijk maakt. Zij moet evenwel eischen, dat een dergelijke regeling internationaal zal gel den en alle staten ten goede komt. Daar het gevaar bestaat, dat in landen met regeeringen, welke niet door het alge meen vertrouwen van het volk worden ge dragen, binnenlandsche geschillen door be langhebbende zijde maar al te gemakke lijk als buitenlandsche inmenging kan wor den genoemd, schijnt het noodzakelijk het begrip „inmenging" internationaal nauw keurig te definieeren. Ten slotte verklaarde Hitier als leider der natie en als kanselier van het Rijk geen twijfel te kunnen laten over de mogelijk heid den vrede te handhaven. De volken willen den vrede. Het moet de regeerin gen mogelijk zijn den vrede te bewaren. Ik geloof, aldus besloot Hitier, dat het her stel van de Duitsche weermacht een ele ment van dezen vrede zal zijn. Duitsch land heeft niet het voornemen zijn bewa pening tot in het oneindige op te voeren. DE DEFENSIE-WET. Dienstplicht van 1 jaar. Voor de Rijksdagzitting was onder voor zitterschap van Hitier een Rijksdagzitting gehouden, waarin beraadslaagd werd over de door den Rijksweerminister ingediende defensiewet, welke werd aangenomen. Ver der werd een wet aangenomen inzake wij ziging van de wet op het Rijksminister- schap, volgens welke algemeen actieve sol daten minister kunnen worden. Hitier heeft vervolgens een verordening uitgevaardigd, waarbij de duur van de ac tieve dienstplicht bij de 3 afdeelingen van de weermacht wordt gelijkelijk vastgesteld op 1 jaar. gespitst In totaal wordt in een vijftiental schachten gestaakt 5000 mijnwerkers sta ken. Gisteravond bezetten 200 mijnwerkers te Farciennes een derde schacht en richtten barricaden op. In den loop van den nacht is gendarmerie aangekomen. De mijneigenaars hebben besloten de mijnen, waar gestaakt wordt te sluiten. Nog enkele mijnen bezet De mijn te Farciennes, welke door de ar beiders was bezet is gisteren weer ont ruimd. Incidenten worden niet gemeld. Vier mijnen worden nog steeds door de arbeiders bezet gehouden. FRANKRIJK. FLANDIN VRAAGT VOLMACHTEN. In verband met financieele saneering. Verwacht wordt dat de minister-presi dent Flandin in verband met de financieele saneering van het staatsapparaat speciale volmachten zal vragen. Deze volmachten moeten de mogelijkheid scheppen ingrij pende hervormingen bij decreet van den raad van state ten uitvoer te doen leggen. De Raad van State zal derhalve de con trole over de handelingen van de regee ring in eerste instantie oefenen. Het Parle ment zou deze decreten dan in de nieuwe zitting, welke in November a_s. aanvangt moeten ratificeeren. Inzake de hervorming van het verkiezingsstelsel wil de regeering de Kamer volkomen vrij laten, al zijn de premier en verschillende andere ministers voorstanders van evenredige vertegenwoor diging. ENGELAND. REORGANISATIE VAN HET KABINET. De politieke besprekingen over een reor ganisatie van het Britsche kabinet worden krachtig voortgezet. In parlementaire kringen gelooft men nog steeds, dat de premier MacDonald en de vice-premier Baldwin van functie zullen verwisselen. Op die wijze zou het MacDo nald mogelijk zijn, zich meer aan de bui tenlandsche politiek te wijden. Tevens wordt het steeds meer waar schijnlijk, dat Eden sir John Simon als mi nister van buitenlandsche zaken zal opvol gen. OOSTENRIJK. PRESIDENT MIKLAS BEGENADIGT 18 NAT.-SOCIALISTEN. Bondspresident Miklas heeft aan acht tien na tionaal-socialisten, die door het hoog gerechtshof ter dood waren veroordeeld, gratie verleend. BUITENLANDSCHE BERICHTEN AUTOBUS MET 23 PASSAGIERS GEKANTELD. Zes personen gedood en zeventien ernstig gewond. Nabij het plaatsje Aguilares in de Braxi- liaansche provincie Tucuman is een auto bus met 23 inzittenden, die terugkeerden van een voetbalwedstrijd, omgeslagen. Zes passagiers kwamen om het leven. De ze ventien overigen moesten meer of minder ernstig gewond naar het ziekenhuis wor den vervoerd. DADERS VAN OVERVAL OP SNELTREIN GEARRESTEERD. In den nacht van 11 op 12 Mei werd, zooals gemeld, op den sneltrein Breslau- Dresden een roofoverval gepleegd, waarbij den bandieten 52.000 M. in handen is gevallen. Vrijdag 17 Mei is de uit Brieg afkomsti ge voornaamste dader, Fritz Schuller, op zijn vlucht te Strehlen gearresteerd. De medeplichtigen van dezen man zijn thans bekend. Het zijn zijn broeders Willy, Erich en Hermann Schuller. In een officieel communiqué deelt de politiepresident van Breslau mede, dat de vier gebroeders reeds herhaaldelijk ge straft zijn. Hun signalement wordt ge publiceerd, terwijl een beroep wordt ge daan op de bevolking, behulpzaam te wil len zijn bij de opsporing van deze misda digers. LUCHTVAART HET EERSTE DOUGLAS-TOESTEL NAAR INDIE. De Koetilang vertrekt Donderdag is. Donderdagmorgen, 23 Mei as. zal het K. L. M.-vliegtuig de Koetilang van Am sterdam naar Batavia vertrekken. Dit is het eerste Fokker-Douglas toestel, bestemd voor de Indië-route, dat thans als zooda nig in gebruik wordt genomen. De bemanning van het vliegtuig zal be staan uit de heeren: J. B. Scholte, eerste bestuurder; C. M. Schrey, tweede bestuur der; F. Naber, werktuigkundige en P. M. Pestman, tadiotelegrafist.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6