[fSMIIlMIlIG ISII1ST WOENSDAG 22 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT tERSTEBLAD - PAG. 2 BAROMETER. naai waarnemingen verricht ia den morgen van 22 Mei 1935, medegedeeld door het Kon Ned. Met. last. te De Bilt Hoogste barometerst.: 772.6 te Blacksod. Laagste barometerst.: 750.8 te Marseille. Verwachting tot den avond van 23 Mei: Meest matige Noor- delijke tot Oostelij- wind, afnemende be- wolking, waarschijn- lijk weinig of geen regen, iets warmer overdag. De hooge druk over de Britsche Eilan den hield stand; hij breidde zich zelfs Oostwaarts over Denemarken uit. In het Zuiden bleef de luchtdruk laag, terwijl over Duitschland de barometer daalde. Over Noord-Scandinavië passeert een vrij diepe depressie, welke aan de Noorsche kust vrij krachtigen Westelijken wind geeft Verder waait het vrij krachtig uit het Noord-Oosten langs onze kust en hét Ka naal. In het hooge druk gebied over de Britsche Eilanden en rond de Oostzee is het kalm weer. Het is bijna overal droog; slechts in Zuid-Frankrijk en langs de schs kust viel wat regen van betee ken is. De lucht is echter in het grootste gedeelte van het waarnemingsgebied zwaar bewolkt; slechts in Zuid-Scandina- vië, Polen en de Randstaten is het helder. Behalve op IJsland zijn in geheel West- Europa de temperaturen nog onder nor maal. Sinds gisteren is het vooral in Frankrijk weer kouder geworden. Voor het weer ten onzent lijkt eenige afne mende bewolking met een lichte stijging van temperatuur overdag waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 13.3 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl 13.5 gr. C. Zweminrichting Poelmeer 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS (A. Van Woensdagnamiddag 9.27 uur tot Donderdagmorgen 4.26 uur. ■OOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 23 Mei v.m. 6.46 uur en nam, 7.11 uur. i Breestraat 65 - Leiden Telefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf f 35 Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aanpassend. KAMER VAN KOOPHANDEL. W ij z i g i n g: N.V. Bouw- en Explojtatie Maatschappij „Eigen Woning". Oegstgeest, Oranjelaan 27. Overl. Dir. J. Th. Kort. N. Dir.: Wed. A. J. Kort-Kruyt, Oegstgeest De heer G. A. Schrijvers, alhier, heeft van H. K. H. Prinses Juliana een dank schrijven ontvangen voor de haar toege zonden reproducties zijner teekeningen en van de beide portretten van H. M. de Ko ningin-Moeder en van H. K. H. Prinses Juliana, welke H. K. H. met bijzondere erkentelijkheid heeft aanvaard. Het origineel van de aangeboden pentee- keningen wordt bij de fa. H. D. Sala, Nieu we Rijn 14 geëxposeerd. Bij Koninklijk besluit van 17 Mei zijn de res. tweede luitenants L. G. Roeters Steen- bruggen en H. H. Dingemans, van het 6e regiment veld-artillerie benoemd en aan gesteld bij het reserve-personeel der land macht tot reserve eerste luitenant bij hun tegenwoordig regiment. De Commissaris van Politie te Leiden geeft in overweging geen steun te verlee- nen aan de stichting „Helpt elkander", ge vestigd te Amsterdam. Door deze evangeli satie wordt uitgegeven een blaadje (prijs 0.10), genaamd ,J>raagt elkanders lasten", redacteur O. Lindiberg. Leider is Olof August Gerrit Alfred Lind- berg, geboren te Rotterdam, 18 Dec. 1890. Hij wordt bij de colportage geassisteerd door Alida Petronella Leefveld, geb. te Am sterdam, 18 Maart 1891, echtgenoote van C. W. Pieterse, die, om de liefdadigheid van het publiek op te wekken, is gekleed in ver- pleegsterscostuum. Volgens hen worden de geïnde gelden besteed voor voedseluitrei- king aan armen, hetgeen slechts op zeer bescheiden voet plaats vindt. Het grootste gedeelte der ontvangen gelden wordt voor eigen levensonderhoud gebruikt. LEIDSCHE VEREENIGING VOOR WE TENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN De Kinacultuur op Java. Gisterenmiddag heeft Dr. M. Kerbosch, Administrateur der Gouvernements-Kina- onderneming te Tjinjiroean voor boven genoemde vereeniging en voordracht ge houden over de kinacultuur. Na door Prof. L. van Itallie te zijn welkom geheeten werd ter inleiding van de vertooning van een film, die betrekking had op de kina cultuur op Java, de voordracht gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Het is thans ongeveer een eeuw geleden, dat zoowel hier te lande als in Neder - landsch-Indië de eerste pogingen werden gedaan, om de aandacht te vestigen op het belang eener overbrenging van den kina boom uit Zuid-Amerika naar Java. Enkele tientallen jaren later is deze overbrenginug ten uitvoer gebracht. Daarmede werd op Java tevens een aanvang gemaakt met het onderzoekingswerk in het belang van de nieuwe cultuur. Een werk, dat geleid heeft tot het ontstaan onzer tegenwoordige ki nacultuur, die voor 97 pCt. voorziet in de marktbehoefte aan kinabast. Waarschijnlijk gaan wij thans een pe riode tegemoet, die van het grootste be lang zal worden voor de positie van kini ne als malaria-bestrijdingsmiddel. We zien immers, hoe deze positie bedreigd wordt door nieuwe, synthetische middelen. Het is te verwachten, dat juist in de eerstvol gende jaren door verder vergelijkend on derzoek meerdere klaarheid komen zal niet alleen omtrent de werkelijke beteeke- nis der nieuwere middelen maar ook om trent de waarde van kinine in den strijd tegen malaria. Onder deze omstandigheden was het spr. bijzonder welkom, gelegenheid te vinden, om zeer in 't kort iets te vertellen over de kinacultuur in Nederlandsch-Indië, haar wording en haar tegenwoordige beteeke- nis. De eerste kinaplant werd in 1852 op Ja va ontvangen van den Leidschen hortus. Enkele jaren later kwam Nederlandsch- Indië in het bezit van kinazaden en plan ten, door Hasskarl verzameld in Zuid- Amerika. Later werden voornamelijk door bemiddeling van den Nederlandschen con sul in Bolivië meerdere zendingen kina zaad ontvangen. Ook Britsch-Indië was in- tusschen begonnen met proeven, om een geregelde kinacultuur aan te legen met be hulp van zaden en planten, door Markham verzameld. Tusschen Java en Britsch-In dië had een uitwisseling van plantenmate- riaal plaats, waardoor het aantal kina soorten, waarover Java beschikken kon, wederom werd uitgebreid. Kon aldus reeds in de zestiger jaren Ne derlandsch-Indië beschikken over een groot aantal planten, afkomstig van diver se kinasoorten, toch zou de kinacultuur niet de groote, economische beteekenis, welke zij thans heeft, hebben kunnen be reiken, indien Java niet-door een gelukkig toeval in het bezit gekomen was van een nieuwe kinasoort, later aangeduid met den naam C. Ledgeriana. Wat was n.l. het geval? Toen er van de verschillende kinasoorten planten van zoo danige ontwikkeling aanwezig waren, dat men voldoende hoeveelheden bast kon ver zamelen, om door analyseering de waarde dier basten te kunnen beoordeelen, bleek, dat alle geïmporteerde soorten basten le verden met een zeer laag kinine-gehalte. Een uitzondering hierop vormde 'alleen C. Officinalis; maar juist deze soort was door haar langzamen groei en haar vat baarheid voor ziekten en plagen het minst geschikt gebleken voor cultuur op groote schaal. Sedert door Pelletier en Cavantou in 1820 kinine als werkzaam bestanddeel uit kinabast was afgescheiden, had de medi sche wetenschap het gebruik van kinine meer en meer leeren kennen en waardee- ren. Hierdoor was een vraag ontstaan naar basten met een hoog kinine-gehalte. Zoo als de kinacultuur er toen voorstond, kon echter aan deze vraag naar hooggehaltige basten niet worden voldaan. Het is dan ook alleszins verklaarbaar, dat onder die omstandigheden de particuliere onderne mingen er weinig voor voelden, om tot het aanplanten van kina over te gaan. Deze situatie veranderd geheel, nadat in 1872 de eerste analysen bekend werden van basteen van C. Ledgeriana, welke soort in 1865 verkregen was door aankoop van kinazaad, dat door Ledger in Bolivië verzameld was. Het bleek toen n.l., dat men hier de beschikking had over een ki nasoort, die alle andere bekende soorten verre overtrof in kinine-gehalte van den bast. Naarmate meerdere Ledgeriana-planten onderzocht werden, vond men steeds hoo- gere gehalten aan kinine. In overeenstemming hiermede ging men steeds hoogere eischen stellen voor hoo rnen, welke zouden moeten dienen voor winning van zaad of stekken. Nadat de waarde der Ledgeriana-kina bekend was geworden, ontstond er spoedig van particuliere zijde een snel-toenemende belangstelling voor de kinacultuur. In kor ten tijd kwam een groot aantal kina-aan- plantingen tot stand. Door de Gouveraements proefaanplan- tingen was gebleken, dat de jongvulcani- sche gronden in de Preanger op hoogten van 13 tot 1600 M. b. z. het meest geschikt zijn voor de cultuur van kina. Deze erva ring heeft er toe geleid, dat het grootste deel van de particuliere kina-ondernemin gen tot stand gekomen is in het bergland van de Preanger (ca. 75 pet. van de totale Ja va-productie De selectie van hooggehaltige Ledgeri- ana's, door Moens reeds zoo tijdig en krachtig begonnen, is ook later systema tisch voortgezet en vormt nog steeds een van de meest belangrijke gedeelten van 't werk van het Kina-proefstation. Hierdoor heeft de Java-kina-cultuur reeds vroegtij dig de beschikking gehad over goed plant- materiaal, en is in latere jaren steeds be ter materiaal ter beschikking gekomen. De Ledgeriana-kinabast, door zijn hoog gehalte zoo bij uitstek geschikt voor de fa briekmatige bereiding van kinine (deze bast wordt dan ook vaak als fabriekbast aangeduid), heeft de andere soorten geheel verdrongen, met uitzondering alléén van de Succirubra-kina. C. succirubra is nog van belang, omdat van deze kinasoort basten worden verkre gen, welke gebruikt worden voor de be reiding van pharmaceutische praeparaten za. kinawijn, kina-extract, kina-tinctuur enz. Bovendien is deze kinasoort voor de cultuur van groote beteekenis, omdat de Succirubra bij uitstek geschikt is als on derstam, waarop de Ledgeriana kan ver ent worden. Daarna werd overgegaan tot het vertoo- nen van de film en waarbij nog een en an der omtrent de kinacultuur en omtrent het leven op een kina-onderneming kon wor den medegedeeld. MUZIEK. ORGELCONCERT TEN BATE VAN DE B. B. O. door Frederik de Nie. De organist der Remonstrantsche kerk had Let initiatief genomen tot het geven van een kerkconcert ten bate van de Braillebibliotheek voor de Organisten „de B.B.O.". Een schoon en liefdadig doel. Er waren vrij veel menschen, die gehoor had den gegeven aan den oproep, die organist de Nie in de plaatselijke bladen had doen opnemen, om door deelneming aan dit con cert tegelijkertijd een penningske te offe ren ten bate der Braillebibliotheek voor or ganisten, waarvan elke organist (van welke gezindte ook), muziek kan betrekken. De Nie heeft een voldoend succes gehad, wat de opkomst betreft. Toen hij zich aan 't orgel zette om het concert tevens Bach-her- denking) in te zetten met een „Passacaglio en dubbelfuga" dachten wij: de organist zal een goeden avond hebben, hij is een wer ker, memoreert goed en is rustig. Later vonden wij, dat zijn rust hem ietwat had verlaten, met name in „de Choralvorspiele", waarin hij niet zoo gelukkig was. Ook in de begeleiding vonden wij hem niet heel en al op z'n gemak, b.v. in de Aria „Schafe können sicher weiden", of was dit een doel bewuste opvatting? Op dit concert werkte de sopraanzange res Catharina Verkuil mede. De keuze van het programma was voor haar vermogen niet gelukkig. Goéd en mooi zingen is ont zettend moeilijk en vooral Bach goed en mooi te zingen. Het pad van de kunst is moeilijk en het pad naar de kunst lang. Daarom vragen wij ons af: waarom treedt mejuffrouw Verkuil nu reeds op? Wij ap- precieeren haar medewerking voor het voortreffelijk dóel. Bach's geniale mu ziek stelt hooge eischen en al weten wij de goede kwaliteit van het geluid te waar- deeren, wij zeiden het reeds, de weg naar de kunst en vooral naar Badh's kunst is lang en moeilijk. In de aria „Ich batte viel Bekümmernis" speelde Marie Olivier het obligaat viool. Haar muzikale opvatting was te loven, maar eerst op haar hoofd-instrument, de cello, kwam zij recht op dreef. Voor cello solo vertolkte zij Suite no. 1 in g. gr. t. Technisch heeft Marie Olivier haar talent zeer goed ontwikkeld, haar toon is klank rijk in elke laag en goed gecultiveerd. Vooral zij gezegd, dat er muziek ligt in alles v/at zij speelt. Alleen dit: neem Bach niet tè lyrisch, dat kan de karakteristiek be ïnvloeden. Tot slot speelde de organist „Praeludium en Fuga H. moll" en de Nie had dit stuk bewaard als 'n apotheose voor Bach, die in dit gtdenkjaar zoovele malen gememoreerd is in speciaal aan hem gewijde program ma's. En terecht, want 't blijkt altijd maar weer hoe uniek het talent van dezen groot meester was, hoezeer men zijn werk altijd opnieuw bewonderen moet om de vitali teit, de vaart, de grootschheid van opzet, de diepte van werking. Over het geheel mogen de executanten dus tevreden wezen over het succes van dezen avond. J. K. SPORT VOETBAL Sportman ILeidsche Bakkersgezellen. As. Donderdagavond spelen de Leidsche Bakkersgezellen een vriendschappelijken wedstrijd tegen Sportman I op het Sport man-terrein aan de Groen oordstraat, aan vang 7 uur. Deze wedstrijd staat onder lei ding van den heer D. Warnaar. WIELRENNEN SELECTIEWEDSTRIJDEN OP DE WIELERBAAN TE RIJSWIJK. Zaterdag 25 Mei 3 uur zullen door de Ned. Wielren Unie op de wielerbaan te Rijswijk weder selectiewedstrijden gehou den worden tot vorming van de nationale N.W.U.-ploeg, waaruit later gekozen wor den de aimateurrenners, die uitgezonden worden naar de wedstrijden om de wereld kampioenschappen 1935 en de Olympische Spelen van 1936. Voor deze wedstrijden zjjn alleen de baanrenners uit de provincies Noord-Hol land en Zuid-Holland uitgenood!gd. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Noyon (Fr.) afstand hemelsbreed tot het hok van den eersten prijswinnaar 301 km. 190 meter. De duiven werden om 3 uur voorin, in vrijheid ge- Koninklijke Hollandsche Lloyd Aan de Koninklijke Hollandsche Lloyd is surseance van btealing verleend Deze sur seance van betaling moet de basis vor men van den nieuwen opbouw, welke met behulp van de Regeering zal worden door gevoerd. Zooals bekend wilde de maat schappij haar passagiersschepen uitbreiden en door efficientere passagiersschepen, zoo wel het passagiers- als het goederenver keer stimuleeren. De Regeering daarente gen stond tegenover de verliesgevende mailbooten afwijzend; wilde men regee- ringssteun, dan was de onafwijsbare eisch dezen passagiersdienst stop te zetten, zich uitsluitend op het vrachtvervoer toe te leggen en te gaan samenwerken met de Rotterdamsche Zuid-Amerika lijn der fir ma van Nievelt Goudriaan en Co. De maat schappij is aan deze eischen tegemoetge komen; alle passagiersschepen der Ko ninklijke Hollandsche Lloyd zijn opgelegd, samenwerking met Rotterdam is verkregen want om de week wordt gewisseld (dan een boot van Amsterdam, dan een schip met uitgangspunt Rotterdam) terwijl om trent de vrachten een overeenkomst is af gemaakt. De voorloopige bewindvoerder zal thans hebben te beoordeelen, of een verdere loo- nende exploitatie voor de Kon. Holl. Lloyd mogelijk is, terwijl de Benas aan de uit werking van het definitieve steunplan kan beginnen. Het is aan te nemen, dat hier construc tief werk is verricht Wij laten daarbij in het midden, of de Minister ten opzichte van den passagiersdienst goed heeft ge zien. Kan de Benas bewijzen, dat het in zicht van de Regeering niet juist is, dan mag men van den Minister verwachten, dat hij zijn richting nog eventueel zal wijzi gen. Hier komen twee factoren naar voren. De eerste factor is: „samenwerking". Dit ligt niet alleen in de lijn van den Minister, maar ook van het wereldgebeuren. De Ne- derlandsche individueele aard, gepaard met den ouden vrijhandel heeft geleid tot tal van met elkander concurreerende on dernemingen met een gelijke doelstelling en het ligt in de natuur der dingen, dat daaraan geleidelijk een einde moet wor den gemaakt. In de eerste plaats moet het algemeen belang de richtsnoer worden en niet dat van den enkeling. Verzet het al- gemeene Nederlandsche belang zich tegen versnippering, welnu, dan moet aan die versnippering een einde worden gemaakt. De tweede factor is de positie van den schuldeischer in het particuliere leven ook wanneer de Staat ingrijpt. De surseance van betaling is ingesteld om te beletten, dat nieuw toevloeiende middelen besteed worden voor den dienst der bestaande schulden en zeer terecht. Het bewijst echter een tegenstelling tus schen staats- en particuliere schulden, al hoewel de basis van beide soorten gelijk zou moeten zijn. Wanneer de Staat en wij kunnen niet genoeg herhalen, dat deze gedachte gezond moet worden genoemd aan particulieren steun verleent, dan wil zij deze niet besteed zien ten behoeve van de crediteuren. Deze schulden zijn ont staan in een andere periode, hebben dus het risico te aanvaarden van het geleden verlies. Goed. Moet deze redeneering dan ook niet worden toegepast op de verplich tingen van den Staat? De schuldeischers van den Staat hebben geleend in andere tijden dan de huidige. Nu moeten wij al les er op zetten om ons volk voor sterke verarming te behoeden, zoodat wij de ana loge situatie van den Kon. Holl. Lloyd hebben. Wij hebben een toenemend per centage van de staats inkomsten op te brengen ten behoeve van de ki vroegere tijden ontstane schuldenlast en daardoor kwijnt ons bedrijfsleven en dat van In- dië, daarom moeten wij tal van kostbare dingen overboord werpen.... daarom moeten wij tornen aan gedane beloften als salarissen, pensioenen en is het" met die verhoudingen toelaatbaar, dat de nomi nale waarde van de staatsobligaties onver anderd blyft! Heeft de Regeering door haar geste ten opzichte der Kon. Holl. Lloyd niet erkend, dat ook de schuld eischers uit een vroegere periode offers in dit geval zware offers hebben te brengen? Men zal dan zeggen: „ja, maar de Staat geeft dan ook nieuw kapitaal en zij kan dan ook bepaalde eischen stellen", doch brengen de belastingbetalers dan ook niet elk moment nieuw kapitaal naar de schatkist meestal vergaard uit de geringe inkomsten van de massa? En mag dat nieuwe geld dan dienen om de bezitters van de oude obligaties voor de verliezen te vrijwaren, die ook de Staat heeft geleden en nog steeds verder lijdt? steld met Z.W. wind. De eerste vogel werd om 121649 uur geconstateerd en vloog dus met een gemiddelde snelheid van 1172.7 meter per minuut, de laatste prijs winnaar werd om 123545 uur geklokt. In concours stonden 162 vogels, de prij zen werde als volgt behaald. F. Ie Mair, Voorschoten 1, 7, 22 en 24; G. A. v. Adrichem idem 2, 4, 5, 6, 21, 25 en 28; G. v. d. Krogt, Veur 3; J. Verhoeven Voorschoten 8, 19 en 30; B. Verstegen id. 9, 17 en 29; W. Klink, Zoeterwoude 10 en 15; J. Caspers, Stompwijk 11; L. C. Jan- son idem 12 en le overduif; J. v. d. Burg, Voorschoten 13 en 14; Gebr. Köhnt, Veur 16 en 23, H. Querreveld, Voorschoten 18 en 31; A. v. Klaveren, idem 20; J. H. v. d. Elskamp idem 26; H. v. d. Meer, Veur, 27; A. Oudshoorn, Voorschoten 32. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. INGELEVERDE GELDIGE LUSTEN VAN CANDEDATEN. De Voorzitter vam het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Leiden maakt bekend, dat van alle hoofdstembureaux de mededeeling is ontvangen, welke geldige lijsten van candidaten voor die verkiezing zijn ingeleverd. 2957 Herinnerd wordt, dat binnen vier dagen na heden de gemachtigde der onderteeke naars van lijsten deze tot een groep kunnen verbinden door een daartoe strekkende ge meenschappelijke verklaring, schriftelijk bij het centraal stembureau in te leveren. Formulieren voor deze verklaringen zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Op Dinsdag, 28 Mei a.s„ des middags 12 yK uur, zal het centraal stembureau in het gemeentehuis een voor de kiezers toe gankelijke zitting houden, ten einde de lijs ten te nummeren in de volgorde door het lot aangewezen. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 22 Mei 1935. AGENDA LEIDEN. Dagelijks, Poppententoonstelling in het Nutsgebouw, 29.30 uur. Donderdag Herwonnen levenskracht, jaar vergadering, gebouw R. K. Volks bond, te 8 uur. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Christoffel" in „Harmonie", Breestraat, 8.30 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 20 tot en met Zondag 26 Mei as. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Wiskunde de heer G. Gouds waard, Dordrecht. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Meineed. In hooger beroep heeft terecht gestaan de 28-jarige landarbeider J. N. W. uit Leiden, die door de Haagsche Recht bank, wegens meineed is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. W. had op 16 October 1933 in een straf zaak tegen zekeren J. L. Bakker, voor den Leidschen Kantonrechter onder eede ver klaard, dat B., die zich te verantwoorden had wegens een overtreding van de Crisis Zuivelwet, niet in strijd met die wet consumptiemelk had vervoerd over den Wassenaarscheweg om deze af te leveren aan een particulier, doch dat die melk was vervoerd over den Rijnsburger weg en dat de melk bestemd was voor de kalveren van zijn (verdachtes) vader. Evenals voor de rechtbank werd in deze zaak gehoord een dame aan wie de melk is afgeleverd en die verklaarde dat B. o. a. haar melk leverde en dat zij daarbij de gewoonte had een pan op een stoel neer te zetten. Volgens de verklaringen door verdachte destijds voor den kantonrechter afgelegd, zou die pan daar neergezet zijn om er melk voor de kalveren van zijn vader in te doen. Verdachte zeide, niet opzettelijk te heb ben gelogen. Tijdens de behandeling van de zaak tegen B. voor den kantonrechter stond hij op de publieke tribune en werd hij toen plotseling als getuige naar voren geroepen. Hij was toen zoo in de war, dat hij niet goed wist wat hij verklaarde. De hierboven genoemde B. verklaarde, dat hij destijds in dienst was van verdach tes vader. Vroeg in den morgen bracht hij melk bij de eerste getuige. Op 14 Sept. 1933 werd hy aangehouden door den contro leur van de Crisis Zuivel Centrale. Bij die gelegenheid heeft getuige de pan met melk over het land uitgestort. President: Dat is dan juist de omge keerde volgorde: de melk moet juist van het land komen. Getuige had geen vergunning voor ver voer van consumptiemelk. Toen hij deswe ge gedagvaard wend, beweerde hij, dat de melk voor de kalveren van verdachte's va der bestemd was. Verdachte had hem toe gezegd, dat hij deze verklaring als getui ge zou bevestigen. Getuige is deswege met 3 weken hechtenis gestraft. De vader van verdachte had toegezegd, de opgelegde boe te te betalen, doch liet dit achterwege. Hierna wend als getuige a decharge ge hoord de vader van verdachte die op de vra gen van den verdediger, mr. J. Weijl uit Leiden, verklaarde, dat hij zijn knecht B. verboden had, verder melk aan particulie ren te leveren. B., die een oogje op een dienstmeisje van de eerste getuige had, ging echter wel door met het afleveren van melk. Toen B. met een geldboete was ge straft, heeft hij tot get. gezegd: „geef mij de centen maar, dan kan ik een race-fiets koopen; ik ga toch zitten". Een volgende getuigen a décharge ver klaarde, dat de verdachte tijdens zijn ver hoor door den kantonrechter hoogst zenuw achtig was en voortdurend snikte.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2