STADS NIEUWS 26ste Jaargang WOENSDAG 22 MEI 1935 No. 8122 S)e £cid4eli£6oii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Hitler's vredesuiting in den Rijksdag. Hitler's lang verwachte en met spanning verbeide rede in den Rijksdag, welke door de radio in geheel Duitschland en door middel van relayeering in verschillende landen, zelfs in verschillende werelddee- len werd beluisterd, heeft weinig nieuws gebracht. Een sensationeele mededeeling werd niet gedaan. Hitler's stem klonk vaak vermoeid en heesch een bewijs, dat zijn keelaandoe ning nog niet geheel hersteld is, hoewel dat hem niet belette om meer den twee uur achtereen te spreken doch over algemeen overheerschte in de rede een sarcastische toon en een zekere verbittering om het scepticisme waarmede de wereld zijn vre- d es betuigingen bejegent. De aanwezige bui- tenlandsche diplomaten kregen menigen aanval op het diplomatieke beleid van hun regeeringen te incasseeren en dikwijls was Hitler's rede fel agressief. Wanneer wij die gedeelten, waarin de Rijkskanselier met de buitenwereld polemiseerde, stilzwijgend voorbijgaan en ons afvragen, wat nu de concrete conclusies zijn die uit het lange betoog zijn te trekken, dan is te verwijzen naar de dertien punten, waarin Hitier zijn standpunt ten opzichte van de groote inter nationale politieke problemen heeft samen gevat. Duitschland wil den vrede; daar.van kan de wereld overtuigd zijn, zegt de Führer, want ik verklaar dat plechtig als hoofd van de Duitsche regeering en openlijk voor de heele wereld, en zulk een verklaring heeft meer waarde dan ale handteekeningen on der verdragen. Als de regeering den vrede wil, wil het volk het zeker, want er is nog nooit een volk geweest, dat den oor log heeft gewild. Dat is inderdaad een belangrijke verkla ring; maar evenals het bij verdragen aan komt op den geest, waarin ze worden uit gevoerd, zoo komt het ook hier aan op de consequenties, welke er practisch uit ge trokken worden. Deze practische consequenties zijn neer gelegd in de bedoelde 13 punten. Duitschland keert niet terug tot den Volkenbond, als het geen volkomen rechts gelijkheid krijgt op alle punten; de Vol kenbond moet derhalve het Verdrag van Versailles loslaten en aan Duitschland moeten de afgenomen koloniën werden teruggegeven. Wat Duitschland eenmaal be loofd heeft te zullen nakomen zal het hou den; ook het Locarno-pact zal worden na gekomen, zoolang de andere mogendheden het ook doen. Met zijn buren wil Duitschland in vrede leven en daarom met iedereen niet-aan- vals-pacten afsluiten behalve met Litauen, met welken Staat het niets te maken wil hebben, maar verdragen van wederzijd- schen bijstand wil het niet aanvaarden met het oog op Rusland. Wat de bewapening betreft, wil Hitier geen bewapeningswedloop, maar hij wil een leger hebben, dat het land verdedigen kan tegen ieder en aanvaL Wanneer de an dere landen ontwapenen of de bewapenin gen beperken, L Duitschland bereid even ver te gaan als de anderen. Daar komt het op neer. Wij wisten het reeds en hoorden het gis teren nog eens verzekeren. Duitschland wil goed als de anderen ook goed willen. Welk land kan anders spre ken? Voor degenen, die iets meer verwacht hadden, is Hitler's rede een teleurstelling geworden. Eén ding is evenwel hoopvol: de deur voor verdere onderhandelingen om tot samenwerking te komen, is niet dicht gesmeten en speciaal op Frankrijk is een dringend beroep gedaan om zijn vrees voor eigen veiligheid te laten varen. Mogen de staten, die in de ontwapenings kwestie ervaren hebben, waartoe het ver zuimen van de geboden gelegenheid leidt, thans gebruik maken van den vredeswil, welke Duitschland heeft getoond. Het onderscheid tusschen overwinnaars en overwonnenen, tusschen eerste rangs- staten en tweede rangs-staten, moet toch verdwijnen. Het is beter, dat dit spoedig geschiedt en in een goede verstandhouding. Eenheidsfront. Onder bovenstaanden titel schrijft mr. A. baron v. Wijnbergen een artikel in de „Gelderlander", waarin hij betoogt, dat er moet worden gestreefd „naar een sterk po litiek eenheidsfront van allen, die met ons strijden voor het behoud van een Christe lijke samenleving". Of de aangewezen weg daartoe is het her stel der coalitie? vraagt de heer Van Wijnbergen. En hij antwoord daarop om. als volgt: Maargesteld al de mogelijkheid, zou toch een herstel der coalitie op dit oogen'blik m. i. niet kunnen voeren tot het beoogde doel. Zeker, aan het „sterk politiek een heidsfront voor het behoud van een Christelijke samenleving", zullen de thans bestaande drie groote rechtsche volksgroepen een zeer beduidend aan deel hebben te leveren, maar ook an deren zullen moeten worden geroepen. Eenmaal de zaak zóó gesteld, zullen de volgelingen van Lingbeek en Kers ten zich voor de vraag gesteld zien, of zij de verantwoordelijkheid zullen kun nen en mogen dragen, zich aan dat een heidsfront te onttrekken. Maar ook daarbij blijve het niet. Allen tot welke groepen ook be- hoorend die op de basis staan van de leer van den Christus die het Evangelie wenschen te aanvaarden als richtinggevend voor Wetgeving en Be stuur, zullen, naar ik vertrouw, be seffen aan dat eenheidsfront hun mede werking niet te mogen onthouden. Wij zijn het volkomen eens met den hoog- geachten politicus, die hier aan 't woord is. Volkomen eens ni. met de gedachte, dat een eenheidsfront van allen, die „op de basis staan van de leer van dien Christus, die het Evangelie wenschen te aanvaarden als richting gevend voor Wetgeving en Bestuur" dat zulk een eenheidsfront een zegen zou zijn voor ons Land. Maar.... hoe kan zulk een eenheids front worden gevormd? Een herstel der coalitie „gesteld al de mogelijkheid"! merkt de heer Van Wijnbergen terloops op zou naar schrijvers meening niet vol doende zijn, om het beoogde doel te be reiken. 't Zou ook nog niet voldoende zijn, als Lingbeek en Kersten en hun volgelingen zich b\j dat eenheidsfront aansloten. Neen dat eenheidsfront moet zich veel wijder uitstrekken! Doch nu dringt zich bij ons de vraag op: Hoe is de vorming van zulk een eenheids front practisch mogelijk? 't Moet natuur lijk zijn een eenheidsfront, dat een wer kelijkheid vormt, dat ook effec tief is. Hoe is zulk een eenheidsfront practisch mogelijk? De geopperde gedachte is mooi, aantrekkelijk, maar de practische verwe zenlijking ervan is toch o.i. wel èrg moei lijk! Hoe denkt de heer Van Wijnbergen zich de uitvoering van zijn denkbeeld? Als het niet verwezenlijkt wordt door de Christusbelijders, dtan, zoo zegt hij, heb ben deze het aan zichzelf te wijten, als ook bij ons dingen zullen gebeuren, die we el ders met droefheid waarnemen. Een wel zéér ernstig venmaan! Neen, al valt ook hier te lande in tal van kringen waar te nemen een zich af wenden van Christus, gelukkig staan we er hier in Nederland nog zóó voor, dat, indien de Christusbelijders maar dan ook allen zonder uitzondering de leiding nemen om te komen tot een Christelijk eenheidsfront, er voor moe deloosheid geen plaats is. Wordt die plicht verzuimd, ja, dan zullen we wellicht in de toekomst ook by ons dingen zien gebeuren, die we elders met droefheid waarnemen, maardan zal men geen verwijt mogen richten tot hen, die ze aandoen, maar tot de Christusbelijders, die, toen het nog tijd was, het noodige niet heb ben gedaan. Dat de heer Van Wijnbergen nu ook 'ns verklare, hoe dat noodige dus het door hem bedoelde eenheidsfront kan worden tot stand gebracht. Dat is toch van belang! Er dringt zich wel bij ons een veron derstelling op omtrent de bedoeling van den hooggeachten schrijven, gebaseerd op een eenigen tijd geleden door hem ge schreven artikel; maar dat men deze ver onderstelling liever niet tot basis van een beschouwing maakt, zal toch wel de instemming hebben van den schrijver zelf. De aanstaande „Studenten feesten." Eind Juni zullen in Leiden de „studen tenfeesten" plaate hebben de „studen tenfeesten", eigenlijk de lustrumviering van één der studentenvereenigingen, het Leidsch Studentencorps. Die viering zal weer plaats hebben op ouwerwetsche wijze, zooals in den goeden ouden tijd, toen er geen crisis en geen ma laise of iets dergelijks bestond! Wij staan aan de zijde van hen, die in zulk een feestviering veel goeds zien, om de bijkomstige omstandigheden. Natuur lijk, in de veronderstelling, dat die feest viering ook op zich zelf behoorlijk is. Die bijkomstige omstandigheden zijn hierin ge legen, dat er werkverruiming komt, dat er veel geld rolt, dat anders waarschijnlijk niet zou rollen. En verder, dat Leiden door velen zal worden bezocht en beter worden gekend en daardoor wij hou den zooveel van onze stad, dat wij niet aarzelen 't te zeggen! en daardoor óók meer worden gewaardeerd! Wij zijn dus niet tegen de bedoelde lustrum-feesten; wij zien er in vele voor- deelen, vele belangen voor de Leidsche ge meenschap. Maar wél moet de eisch worden gesteld, dat er bij die viering rekening wordt ga- houden met, dat de aandacht der organisa toren en feestvierenden gespannen blijft ap het feit, dat er veel nood en veel armoe de is in dezen tijd In verband hiermede willen wij er b.v. op wijzen, dat ons het houden van een vijfdaagsohe kermis zooals men dat van plan schijnt te zijn in dezen tijd niet gewenscht schijnt! Niet, omdat de menschen in dezen tijd geen geld zouden mogen uitgeven ook al kunnen zij 't slecht missen! voor 'n ontspanning; wij behooren niet tot die zwartkijkers en egoïsten, die voor de kleine beurzen zoo goed als élke ontspanning als luxe, als overdaad willen beschouwd zien! Maar, omdat zoo talrijken, voor wie toch eigenlijk op de eerste plaats het kermis- pleizier bestemd is, in dezen tijd geen geld bezitten, niet in staat zijn, om daarvan te profiteeren, terwijl zij het zoo gaarne zou den willen; en zoo velen anderen in de „naaste gelegenheid" worden gelokt en gedreven, om, als er kermis is, geld uit te geven, dat zij onttrekken aan de bevredi ging hunner eerste levensbehoeften, dat zij later met leed en pijn zullen missen. Dit zijn eenige redenen, waarom wij met het element „kermis" tijdens de a.s. „stu dentenfeesten" en nog wel een kermis gedurende vijf dagen! niet kunnen sym- pathiseeren. Misschien denken anderen er anders over en kunnen dezen ook voor hun, van het onze afwijkende standpunt redenen aanvoeren. Zoo ook dit jaar. Nadat de temperatuur op 6 Mei nog zes graden Celsius boven de nor male was geweest, kwam 'n zoo sterke da ling, dat zij den volgenden dag reeds twee graden onder de normale was, een daling dus van 8 graden, wat in ons klimaat heel veel is. Wel volgde hierop een herstel maar reeds den llden was de temperartuur op nieuw onder de normale gedaald. Van 11 14 Mei daalde de temperatuur 2 graden en kwam daarmede evenzooveel graden onder de normale te liggen. Van 15 tot 21 Mei bleef het, hoewel de thermometer weer langzaam steeg, te koud. Op 14 Mei was de temperatuur zoo laag als zij in de laatste veertig jaren niet op dien datum is geweest. Dit was dus reeds een tempe- ratuur-record. Zoo'n enkele koude dag karakteriseert natuurlijk niet den graad van koelheid van de lente, wel echter doet dit de gemiddel de temperatuur van een reeks van de koud ste dagen, in dit geval van de dagen 1020 Mei. Hiervan bedroeg de gemiddelde tem peratuur 8.6 graden Celsius (41 gr. Fahren heit). Het is nu merkwaardig om deze gemid delde tempartuur te vergelijken met die van gelijksoortige perioden in andere ja ren. Voor zulk een vergelijking komen slechts de jaren 1908, 1923 en 1928 in aan merking, die met 1935 de eenige zijn sedert 1891, die in dezen tijd zooveel koud weer brachten. \£an deze vier spant 1935 de kroon met 8.6, tegen 1902 met 8.7, 1923 met 9.1 en 1928 met 9.2 (49 gr. F.). Wij kunnen dus zeggen, dat sedert 1891 slechts eenmaal, n.1. 33 jaar geleden, zulk een koude periode is voorgekomen als nu van 1020 Mei. Wel een merkwaardig re cord op weerkundig gebied. Voor den komenden zomer zegt dit niets. In 1902 was Juni droog en warm met veel heete dagen. Juli en Augustus waren te koel, Juli regenachtig, Augustus zeer nat. In 1923 was Juni zeer koel, met weinig zon en veel regendagen, Juli zeer warm met zonnige, droge, heete dagen in de eerste helft, Augustus koel en regenachtig en in 1928 was Juni zonnig en koel met veel re gendagen, Juli iets te warm met veel zon en weinig regen, Augustus normaal en standvastig van temperatuur, zonnig zon der geheel heldere dagen en veel regen dagen. DU NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. r VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De lang verwachte rede van Hitler in den Rijksdag. De duur der actieve dienstplicht in Duitschland vastgesteld op 1 jaar. (2de blad). Het beroep van Abessynië op den Vol kenbond. (2de blad). De mijnstaking in de Borinage. (2de blad). BINNENLAND. Gelden uit het Werkfonds 1934 voor openbare werken (2de blad). De a.s. Diocesane Katholiekendag te Den Haag. (2de blad). Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Gem .Ber. 3de blad en Laatste Be- rnchten). Roofmoord te Hassum door Nederlander gepleegd? (Gem. Ber. 3de Blad). DE PRINSES ONGESTELD. Een lichte keelaandoening. H. K. H. de Prinses, die momenteel op het Huis ten Bosch vertoeft, heeft een lich te keelaandoening met een weinig ver hoogde temperatuur. In verband daarmede is H. M. de Ko ningin hedenmorgen naar het Loo vertrok ken om zich in te richten op eenige dagen langer verblijf in Den Haag, waarheen H. M. hedenavond weder terugkeert. (Vanmorgen vóór 8 uur passeerde H.M. per auto Leiden). DE KOUDE MEIMAAND. HET WAS IN VEERTIG JAREN NIET ZOO KOUD. Nu het weer over het algemeen iets ver beterd, hoewel nog te koel is, en de groot ste koude voorbij schijnt te zijn, kunnen wij een terugblik werpen op de periode van buitengewoon koel weer, die wij van 11 tot 20 Mei gehad hebben, en er als het ware de balans van opmaken. In de eerste plaats moet worden opge merkt, dat deze koude-periode past in de lente van 1935, die reeds in de maand April over het algemeen te koel weer heeft gegeven. Wel kwamen van 46 Mei mooie, warme dagen yoor maar zooals wel meer gebeurt, na zulke zomerachtige dagen in het begin van Mei komt er een sterke af koeling en een lange tijd van koel weer. EEN KRUISBEELD UIT EEN STEM- LOCAAL VERWIJDERD! De heer Lombert heeft den Raad om toe stemming verzocht tot het stellen van de volgende vragen in de vergadering van Maandag, 27 Mei as.: lo. Is het aan Burgemeester en Wethou ders bekend, dat bij de verkiezing voor le den van de Provinciale Staten op Woens dag, 17 April ji. in het stemlokaal, geves tigd in de Gymnastiekzaal van de Roomsch- Katholieke School aan de Hasebroekstraat (district 22) een kiezer, alvorens zijn stem plicht te willen vervullen, den' eisch heeft gesteld, dat één in deze zaal aan den wand hangend kruisbeeld zou worden verwij derd? 2o. Is het aan Burgemeester en Wethou ders bekend, dat de voorzitter van bedoeld stembureau aan dien eisch van bedoelden kiezer heeft voldaan en last heeft gegeven dat kruisbeeld te verwijderen? Indien op de sub 1 en 2 gestelde vra gen een bevestigend antwoord moet wor den gegeven, zijn Burgemeester en Wet houders dan niet van oordeel, 3a. dat de kiezers ten eenenmale alle recht missen aanmerkingen te maken op de zich in de stembureaux bevindende beel den, platen of voorwerpen, van welken aard ook? b. dat de voorzitters van de stembu reaux geen gevolg mogen geven aan even tueel door kiezers in dit opzicht te stellen eischen? 4o. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid aan de voorzitters en leden van de stembureaux instructies te geven, dat in het vervolg soortgelijke eischen vasn kie zers onvoorwaardelijk behooren te warden afgewezen? LEIDSCHE UNIVERSITEIT. V ertegen woordigingen. Bij de van 2529 September a.s. te hou den herdenking van het 300-jarig bestaan der universiteit te Budapest zal de Leid sche Universiteit vertegenwoordigd wor den door Prof. Dr. F. M. Th. Böhl. Prof. Dr. B. D. Eerdimans zal de Leidsche Universiteit vertegenwoordigen bij het van 2329 Septembr a.s. te Rome te houden Oriëntalisten Congres; terwijl Prof. Dr. L. van Italiie haar vertegenwoordigen zal bij het van 30 Juli6 Augustus as. te Brussel te houden 12e Int. Pharmaceutische Con- KOLPINGS-BOYS. Naar HollandBelgië. Zooals bekend mag worden geacht, heeft op het prachtige H.B.C.-terrein te Heem stede op Zondag 2 Juni a.s. de voetbalwed strijd R.-K. HollandR.-K. België plaats. Het bestuur van Kolpings-Boys stelt zich voor een grooten fietstocht te houden naar dezen wedstrijd en rekent daarbij niet al len op alle voetballers, maar op alle Ge zellen, zoodat een flinke deelname ver wacht wordt. De toegangsprijzen zijn zeer laag ge steld, zoodat dit voor niemand een bezwaar kan zijn. Voor senioren vanaf 50 ct., junio ren 25 cent. Leden van Kolping-Boys en Gezellen! Zondag 2 Juni allen per fiets, voorzien van onze Kolpingsvlag naar Heemstede. Kaarten vanaf heden bij den huismees ter verkrijgbaar. Zondag speelt het eerste elftal tegen O. D.V. te Nieuwkoop voor de eerste ronde van den Leidsche Courant-Beker. Ge reisd wordt per autobus. Wij rekenen op vele supporters. Uur van vertrek wordt Zaterdag bekend gemaakt. Dr. C. H. Dee. Maandagavond is na een langdurig lijden te s-Gravenhage in den ouderdom van 73 jaar overleden dr. C. H. Dee, oud-conrec tor van het gymnasium te Gorinchem. Dr. Dee was bekend als kunstschilder en wel om zijn bijzondere opvatting van het schilderen van bloemen. Mede op het ge bied van muziek bezat hij vele begaafd heden. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vrijdag a.s. te kwart voor twaalf op de begraafplaats „Groenesteeg" alhier.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1