DINSDAG 21 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND VOLKENBOND. DE V-B.-RAAD BIJEEN. Het c ha co-conflict. Gistermiddag is de buitengewone verga dering van den Volkenbond bijeengeko men ter behandeling van het Chaco-con- flict. Alvorens hiertoe over te gaan her dacht Litwinof, in zijn hoedanigheid van Raadspresident en voorloopig president der Assemblée, de groote verdiensten van den Poolschen maarschalk Jozef Pilsoed- ski. Met eenige korte woorden sloten de Fransche gedelegeerde Massigli, de Engel - sche gedelegeerde Eden en de vertegen woordigers der andere landen zich hier bij aan. De Poolsche gedelegeerde antwoordde, dat de maarschalk nooit de noodzakelijk heid van de nauwe samenwerking met an dere volkeren uit het oog heeft verloren. De Poolsche regeering zal als bewaarster van de gedachten van den grooten doode niet ophouden getuigenis af te leggen van het groote belang van eerlijke internatio nale samenwerking, die Pilsoedski zoo na aan het hart lag. Vervolgens werd overgegaan tot behan- deling van 't Chaco-conflict. De vertegen woordigers van Guatemala en Paraguay verklaarden zich te willen onthouden. Litwinof gaf een uiteenzetting van het Chaco-conflict en zeide, dat de Assemblée de onderhandelingen te Buenos-Aires kon vergemakkelijken, maar dat niets mocht gedaan worden, dat het Volkenbonds pact kon verzwakken. De president V as con cellos sprak tenslot te den wensch uit, dat de conferentie te Buenos-Aires, georganiseerd in het kader van den Volkenbond, er in zou mogen sla gen om het Chaco-conflict bij te leggen. De vertegenwoordigers van Argentinië en Chili, de initiatiefnemers van de conferen tie, verder Aloisi en Madariaga sloten zich bij den wensch van Vanconcellos aan. Eerst na de aankomst van Laval zullen de besprekingen over het geschil tusschen Italië en Abessynië aanvangen. Dan zul len ook de andere belangrijke politieke kwesties, namelijk de likwidatie van het Zuid-Slavisch-Hongaarsche geschil en de Danzigsche verkiezingsmoeilijkheden aan de orde komen. Telegram van den keizer van Abessynië. Op het volkenbondssecretariaat is Maan dagmiddag een u'tvoerig telegram ontvan gen van den keizer van Abessynië, waarin het standpunt der Abessynische regeering met betrekking tot het conflict met Italië wordt uiteengezet. De keizer verzoekt om voorlezing van dit telegram in den volkenbondsraad. Uit Rome wordt nog gemeld, dat Italië zich verzet tegen de verkiezing van den Franschen en Amerikaanschen jurist, die door Abessynië zijn benoemd als vertegen woordigers in de verzoeningscommissie voor het Oeal-Oeal incident. Volgens het Italiaansch-Abessynische verdrag van 1928 zal een neutraal arbiter slechts worden gekozen, indien de commis sie-besprekingen niet tot een resultaat lei den. Italië is dan ook van oordeel, dat de neutraliteit eischt, dat de gewone leden der arbitrage-commissie onderdanen van de betrokken landen zyn. De Engelsche staatsman Eden heeft op dracht gekregen om te Genève bemidde lend op te treden tusschen Italië en Abessynië. BELGIE. DE ONRUST IN DE BORINAGE. De berichten betreffende de stakingsbe weging in de Belgische kolenstreek de Bo- rinage worden bepaald onrustbarend. Sinds dagen houden stakende mijnwerkers eenige mijnen bezet en men durft niet scherp tegen hen optreden. De staking is er verre van algemeen, maar dreigt zich snel uit te breiden. Op sommige mijnen zouden sowjets zijn gekozen. Ook bij de Belgische metaalnij verheid stijgt de ontevredenheid onder de arbeiders. De socialisten verliezen terrein aan de communistische agitatoren, nu de loonen der arbeiders niet verhoogd wor den ondanks het feit dat er vijf socialisti sche ministers in de regeering zitting heb ben. DUITSCHLAND. VON MACKENSEN WEER HERSTELD. Generaal-veldmaarschalk von Macken- sen, die weer geheel hersteld is van een lichte maagaandoening, heeft gistermid dag te Boedapest de voormalige legerchefs en generaals van het von Mackensen-leger die tijdens den wereldoorlog onder zijn commando hebben gediend, ontvangen. In aansluiting daarop ontving hij de ridders van de Maria-Theresia-orde. Woensdag zal von Mackensen weer vertrekken. RUSLAND. DE KERKVERVOLGING IN DE SOVJET-UNIE. Katholieke priesters tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. De bladen, welke Zondagochtend in Weenen zijn verschenen, publiceeren een mededeeling van het interconfessioneele en internationale hulpcomité, dat onder voor zitterschap staat van kardinaal Innitzer, over de vervolging van geestelijken in de sovjet-unie. Volgens deze mededeeling zijn te Odessa de katholieke pastoors Lorenz Wolf en Johannes Albert tot tien jaar verbanning naar Siberië en tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Hetzelfde vonnis werd in Landau bij Odessa uitgesproken tegen de pastoors An ton Hopfmann Johann Tauberger, Raphael Lorau en prelaat Joseph Kruschinsky. De veroordeelden worden naar gemeld wordt, ervan beschuldigd him half ver hongerde parochianen te hebben bijge staan met uit het buitenland ontvangen gelden. De vervolging van de Katholieke Kerk in de sovjet-unie heeft tot resultaat, dat zich op het oogenblik alleen reeds op het eiland Salowki in de Noordelijke LJszee veertien katholieke geestelijken in bal lingschap bevinden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN 800 DOODEN BIJ MIJNONGELUK TE SJANTOENG. Volgens de Sjoen Pao is het aantal der om het leven gekomen mijnwerkers te Tsjetsjoean (China) tot 800 gestegen. Men acht het buitengesloten de in de ondergeloopen mijnschacht achtergebleven mijnwerkers te redden, daar de reddings manschappen niet kunnen doordringen tot de vooraan gelegen schachten, te meer daar de gangen zijn vernield en de pom pen buiten bedrijf moesten worden ge steld. Door de mijnramp zijn voorts 3000 mijn werkers werkloos geraakt. INONDATIE BEDREIGT OKLAHOMA. Watermuur van 2 meter hoogte nadert de stad. Te Oklahoma is een waarschuwing ont vangen dat een watermassa van bijna twee meter hoogte zich langs de rivier snel in de richting van de stad beweegt. Drie honderd gezinnen moeten dienten gevolge hun huizen in het laaggelegen deel der stad ontruimen. De overstroomin gen zijn het gevolg van wolkbreuken in het gebied van Oklahoma en Texas, die door de droogte zijn getroffen. De over stroomingen hebben groote schade aange richt. In totaal werden 20 personen ge dood. Bij het instorten van een brug kwam een auto in de rivier terecht; de vier in zittenden verdronken. LUCHTVAART DE RAMP VAN DE MAXIM GORKI. Plechtige bijzetting der slachtoffers. Maandagavond zijn de slachtoffers van de ramp van het vliegtuig Maxim Gorki op plechtige wijze te Moskou bijgezet. Een zeer groote menigte heeft vandaag langs het vakvereenigingshuis, waar de urnen en lijkkisten met het stoffelijk overschot der slachtoffers stonden opge baard, gedefileerd. Meer dan 100.000 personen hebben den overledene de laatste eer bewezen. Stalin, Molotow, Kaganowitsj en Ordsjonokidse hebben den geheelen dag de eerewacht ge vormd van de verongelukte kameraden. Tijdens de plechtige uitvaart cirkelde boven het Vakvereenigingshuis 'n eskader vliegtuigen. Vóór de bijzettingsplechtigheid werden nog eenige toespraken gehouden. Een imposant stuk werk. De „Maxim Gorki" was een imposant stuk werk, aldus lezen wij in „Het Vlieg veld." Het ontwerp was gemaakt door het Centrale Aero-Hydrodynamische Instituut te Moskou, waar als technisch leider ir. A. N. Toupolev den scepter zwaait. Het toestel was een vrijdragende eendekker, uitgerust met acht motoren van 800 pk. elk, dus 6400 pk in totaal. Volledig belast woog het 40.000 kg. Er was zitplaats voor 70 personen. Plan was de „Maxim Gorki" voornamelijk te ge bruiken voor propagandistische doelein den, als vlaggeschip van een geheel pro- paganda-luchteskader. Om zoo goed mo gelijk aan dit doel te beantwoorden, werd het toestel geheel als propaganda-bureau ingericht. Het werd uitgerust met een krachtige radio-installatie, verder met een stel sterke luidsprekers, die de aan boord van het vliegtuig uitgezonden mondelinge propagandaleuzen tot over een oppervlak van 6 a 8 km.2. verstaanbaar konden ma ken, terwijl door middel van een optisch systeem, afbeeldingen tegen het hemeldek konden worden geprojecteerd. Ook een he- melschrift-installatie behoorde tot de uit rusting, zoomede een inrichting om licht letters te doen ontsteken tegen de onderzij de der geweldige vleugels. Het krachtigste propaganda-middel waar over de „Maxim Gorki" beschikte, was een drukkerij, waarin gedurende den tocht dui zenden propaganda-geschriften konden worden gedrukt. Luchtfoto's, genomen ge durende de vlucht, konden aan boord van het vliegtuig worden ontwikkeld, daarna geclicheerd en vervolgens als illustratie materiaal gebruikt worden in de aan boord te drukken „luchtkrant". Pakketten van deze „luchtkrant" werden aan parachutes boven de steden afgeworpen. De „Maxim Gorki" was verder voorzien van een tele fooncentrale, apotheek, buffet, slaapplaat sen, toiletten etc. De K.N.I.L.M. slaat haar vleugels uit. UITBREIDING DER INDISCHE LUCHTLIJNEN. Nieuwe vliegvelden in aanleg. Omtrent den stand van zaken en de toe komst van de K. N. L L. M., heeft de heer E. Enthoven, de voorzitter van den Raad van Bestuur, enkele belangwekkende bij zonderheden verteld, waaruit duidelijk blijkt van hoe groot belang het vliegwe- zen voor Indië is geworden. Nadat de K. N. I. L. M. zich in de eerste jaren van haar bestaan geconsolideerd en de voorgenomen lijnen tot stand had ge bracht, trad in 1931 de.toestand in, dien men toen nog als acute crisis beschouwde. Het bestuur van de K. N. I. L. M. meende toen een wyze politiek te volgen door eenerzijds de bestaande lijnen zoo efficient mogelijk te maken, anderzijds uitbreidin gen van het net voorloopig achterwege te laten. Deze politiek heeft ten gevolge gehad, dat niet alleen de middelen der K. N. I. L. M. volkomen intact zijn gebleven, maar dat ook een bedrijfsreserve gevormd is kunnen worden, die haar, nu de toestand niet meer als een tijdelijke crisis is te beschouwen, in staat stelt zich aan te passen aan de tijdsomstandigheden en de verdere uit breiding van haar luchtnet ter hand te nemen. Zoo werd dezer dagen de nieuwe lijn SoerabajaBaliMakassar geopend, voorloopig nog als wekelijksche proef- dienst. Door de Bataafsche Petroleum Mij. wor den thans vliegvelden in Balikpapan en Tarakan aangelegd, terwijl het Gouverne ment bezig is aan een vliegveld te Marta- poera (Bandjermasin). Wij verwachten, aldus de heer Enthoven dat deze vlieg velden einde van het jaar gereed zullen zijn en hebben de noodige maatregelen ge troffen om alsdan een wekelykschen dienst SoerabajaBandjermasinBalikpapan Tarakan te beginnen. Ook deze dienst wordt voorloopig als proefdienst ingesteld. De K. N. I. L. M. hoopt dezen dienst door te kunnen trekke.n naar de Philippijnen, die een knooppunt van allereerste beteeke- nis in het internationale luchtverkeer be loven te worden. Voorts ligt het in de bedoeling van de K. N. I. L. M., haar vliegdienst ook tot Sabang uit te breiden. Het vliegveld in Sa- bang is op het oogenblik nog niet groot genoeg voor onze verkeersvliegtuigen. Geen verbinding met Australië. De K. N. L L. M., heeft in samenwerking met de K. L. M. getracht,, een verbinding met Australië tot stand te brengen, maar kon daarvoor geen toestemming van de Britsche regeering krijgen. Wij hopen voegde de heer Enthoven hieraan toe nu eenmaal de Australiërs die lyn geregeld bevliegen met de Quantas Empire Airways, dat ook wij, in samenwerking met de K. L. M., de verbinding van Indië met den groo ten nabuur in afzienbaren tijd tot stand kunnen brengen. Wij zijn daartoe gereed en zoodra de- toestemming wordt verleend, kunnen wij beginnen. De K. N. I. L. M., begon in 1928 haar be drijf met 5 drie-motorige Fokker F. VH B-vliegtuigen voorzien van Siddeley-Lynx motoren. Deze toestellen waren toen het nieuwste op vlieggebied. Dit is gebleken een buitengewoon gunstige greep te zijn geweest. De evolutie heeft inmiddels in den vlieg tuigbouw niet stil gestaan; integendeel, en wij zijn reeds sedert eenige jaren bezig geweest om te bestudeeren welk type der nieuwste toestellen het meest voor de K. N. I. L. M. in aanmerking zou komen. De beslissing is ten slotte gevallen ten gun ste van de Douglas D C 2. De K. N. I. L. M. blijft aldus door de groote opvoe ring der snelheid en doordat grooter comfort aan de passagiers, zal worden ge boden, geheel up to date. Voorloopig zijn drie Douglas D C 2 machines besteld, die per 1 Augustus op de lijnen gezet zullen kunnen worden. In tusschen hebben ook de watervliegtui gen een verdere groote ontwikkeling on dergaan en op het oogenblik is de aan schaffing van één groot Amerikaansch watervliegtuig als proef, in studie. VLIEGTUIG VERNIELD IN NED.-INDIë. „Kolibri" neergestort, bestuurd door Elckerbout. Aneta seint uit Soerabaja: Tijdens den vliegdag op het vliegveld Darmo, welke door de Soerabajasche vliegclub Zondag was georganiseerd, is het sportvliegtuig de .Kolibri", bestuur-d door den heer Elcker bout, chef-instructeur van het marine vliegkamp Morokhembangan, neergestort. De machine is vernield. De vlieger klaag de over pijnen in den rug en is in het zie kenhuis opgenomen. Het ongeluk geschiedde bij het maken van een bocht toen plotseling de motor af sloeg, waarna het vliegtuig neerkwam op een open plek tusschen de heuvels. De „Kolibri" stortte neer ten aanschouwe van veel publiek dat met ontzetting en onder het slaken van angstkreten het in cident aanschouwde. Ook de echtgenoote van den heer Elckerbout was aanwezig. De heer Elckerbout vliegt reeds vijftien jaar. Gedurende den afgeloopen nacht heeft hij goed geslapen doch hij blijft kla gen over pijnen in den rug. De doktoren konden nog niet vaststellen of hy inwen dige kneuzingen had bekomen dan wel dat er bloedingen zijn geweest. Heden zijn Röntgenfoto's genomen. Het geheele onderstel van de „Kolibri" is vernield, terwijl het landingsgestel ge kraakt is; ook de vleugels zijn stuk. Het toestel zal niet gerepareerd worden. BINNENLAND J. B. v. DUK t In den ouderdom van 79 jaar is over leden de heer Johannes Baptist van Dijk, oud-lid van de Tweede Kamer. De heer v. Dijk is geboren te Amsterdam 4 Maart 1856. In 1918 is hij lid van de Tweede Kamer geworden, als afgevaardigde der R. K. Staatspartij. Hij was de mede-oprichter en oud-voor zitter der Alg. R .K. Werkgeversver. en is ook vele jaren lid geweest van den Ge meenteraad van Amsterdam en van den Raad van toezicht op Rijksverz. Bank. Sedert 1929 was de heer van Dijk woon achtig in het R. K. Gasthuis te Oisterwyk. Hoewel zich bewegende in het zaken leven, wist hij toch tijd te vinden voor studie, en als vrucht van die studie zijn van zyn hand verschenen: Schaapman be grepen? Lamenmais. De vrijmaking der Engelsche Katholieken. Joseph van Görres en de Kerk van Duitsoh'land in zijn tijd. St..Franciscus en zijn tijd. Op veelzijdig terrein heeft de heer v. Dijik zijn gaven nuttig gemaakt, zijn talent gegeven in den dienst van het goede. De overledene was ridder in de Orde vam den H. Gregorius den Groote. NIEUW LID EERSTE KAMER. In de zitting van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. H. Smeenge, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Westpolder (ge meente Uilrum), thans lid der Tweede Ka mer. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE ,J)E GRAAL" Door de vele aan/vragen van buitenstaan ders en aangemoedigd door het succes van de laatste cursussen is de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal'" er toe overgegaan een nieuwe reeks van cursussen samen te stellen, die toegan kelijk zijn voor alle meisjes en jonge vrou wen, dus ook voor haar, die geen lid zijn van de Graalbeweging. De eerstvolgende van deze cursussen, die in den vorm van een week-end gehouden worden in het Centrale Graalihuis voor Ka tholieke Actie te Scheveningen, zal plaats hebben op 1 en 2 Juni as. voor Sociale en Charitatieve Werksters. Sprekers(sters) zyn: Rector J. F. A. Bots, Professor Dr. A _M. A. Steger, Mejuffrouw M. vam Zeist e.a. De stof van den curusus „Het Apostolaat van de Moeder" blijkt in breede kringen belangstelling te wekken. Vandaar dat de cursus van 23 en 24 Maart nog eens gege ven zal worden en wel 22 en 23 Juni a.s. De kosten zyn zoo laag mogelijk gesteld om zooveel mogelijk Katholieke Jonge Vrouwen in de gelegenheid te stellen er ge bruik van te maken. Nadere bijzonderheden drukken wij hier onder af in het programma. 12 Juni Cursus voor Sociale en Chari tatieve Werksters. 2223 Juni Cursus over „Het Apostolaat van de Moeder". Cursus voor Sociale en Charitatieve Werksters. Zaterdagmiddag 1 Juni: 5 uur Kennis making en theedrinken. 6 uur De Zeer- eerw. Heer Directeur A. M. A. Vollaerts- „De grondslag van ons werken". 7 uur Sou per. 8 uur De Zeereerw. Heer J .F. A. Bots: „Wat be teekent maatschappelijk werk voor onze hedendaagsche cultuur". 9.30 uur Ge zellig samenzijn. 10 uur Avondgebed. Zondag 2 Juni: 8.30 uur H. Mis in de eigen kapel. 9.30 uur Ontbijt. 10.30 uur Martha van Zeist, Vr. v. N.: „Hoe moeten we maatschappelijk werkster zijn". 12 uur Koffiedrinken. 1 uur Diner. 3 uur Profes sor Dr. A. M. A. A. Steger; „Het werkter rein van het meisje en de vrouw op chari tatief gebied". 4.30 uur Theedrinken. 5.30 uur De Zeereerw. Heer Pastoor W Möller: „De Pausen en de sociale orde". 7 uur Sou per. Sluiting. Cursus over „Het Apostolaat van de Moe der". Zaterdagmiddag 22 Juni: 5 uur Kennis making en theedrinken. 6 uur De Zeer eerw. Heer Directeur A. M. A. Vollaerts: „Natuurlijk en bovennatuurlijk moeder schap". 7 uur Souper. 8.30 uur Miriam Meer- tens, Vr. v. N.: „De bijzondere taak van de moeder in het Rijk van Christus". 9.30 uur Gezellig samenzijn. 10 uur Avondgebed. Zondag 23 Juni: 8.30 uur H .Mis in de eigen kapel. 9.30 uur Ontbijt. 10.30 uur Martha van Zeist, Vr. v. N.: „De hoogste taak". 11.30 uur Koffie. 1 uur Diner. 2.30 uur Mevrouw N. van Gla'bbeek, voorzitster van de Diocesane R. K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom Utrecht: „Hoe maakt een meisje zich gereed voor het Huwelijk". 4 uur Theedrinken. 4.30 uur De Weleerw. Heer S. Linthorst: „Man en vrouw". 6 uur Souper. Sluiting. De kosten voor deelname bedragen 3.50 per week-end, logies inbegrepen. Het adres, waar U zich voor deze week ends kunt opgeven, is: Mejuffrouw D. Bouwman, Cursus-Depar tement, Centraal Graalhuis voor Katholieke Actie, Oude Scheveningsoheweg 90, Sche veningen. Opgave tot deelname voor het eerste week-end t/m 29 Mei. Voor het tweede week-end t/m 19 Juni. Gironummer 135784, Centraal Graalhuis, Scheveningscheweg 90, Scheveningen. Tele foonnummer: Den Haag, 555733. Het Centrale Graalhuis voor Katholieke Actie is vanaf het Station te bereiken met lyn 8. ,4>E HOOGE VEL UWE". In verscheidene bladen zijn ten aanzien van de financieele consequenties der over dracht van het landgoed „De Hooge Ve- luwe" beschouwingen verschenen, die ver warring dreigen te brengen. Van de meest bevoegde zijde vernemen wij thans het vol gende: Vastgesteld zij, dat het landgoed niet het eigendom was van den heer KrölLer, doch van de N.V. Wrn. Müller en Co. In deze laatste omstandigheid school een gevaar voor het verdere lot van het natuurmonu ment, omdat op de vennootschap de plicht rust voor de geldelijke belangen harer aan deelhouders te waken, en die belangen uit den aard der zaak niet gebaat konden zijn met een opgerept instandhouden van het natuurmonument als eigendom der ven nootschap. Wilde het voortbestaan ervan verzekerd zyn, dan diende het in veiliger handen over te gaan. Tot dit doel is een stichting >rHet nationale park De Hooge Veluwe" in het leven geroepen, die het landgoed van de vennootschap heeft gekocht. De stich ting heeft de hiervoor noodige geldelijke middelen, zooals reeds werd medegedeeld, verkregen doordat een gedeelte van het restant van 'het saldo der Nederlandsche Uitvoer Mij. in liquidatie haar als rente dragende hypothecaire geldleeniing ver strekt is. De voorwaarden, waaronder dit is geschiedt, verzekeren het voortbestaan van het natuurmonument en zijm openstelling voor het publiek. Tegelijkertijd heeft de Kröller-Müller- stichting haar uitgebreide en zeer belang rijke kunstverzameling, welker waarde nog slechts weinige jaren geleden op verschei dene maliioenen getaxeerd werd, aan het Rijk geschonken zonder daaraan de voor waarde te verbinden van het tot stand bren gen van het voor die verzameling op De Hooge Veluwe ontworpen museumgebouw. Dienaangaande is o.p het rijk geenerlei ver plichting komen te rusten. Wel zou de Kröller-Müller-Stichting zelf blijven stre ven naar de verwezenlijking van dat denk beeld, hetzij volgens het bestaande plan van prof. v. d. Velde, hetzij volgens een een voudiger opzet. Mocht het haar of anderen later geluk ken het voor bouw en exploitatie van dat museum noodige kapitaal te verkrijgen, dan zal een voor den museumbouw bestemd doel beschikbaar wanden gesteld, en zal ook het rijk medewerken tot de ovedbrengiing en blijvende tentoonstelling aldaar van de kunstverzameling. Zoolang dat geval zich evenwel niet voordoet, zal de collectie el ders worden gehuisvest. Omtrent de wijze, waarop dit zal geschieden, bestaan nog geen bepaalde plannen en kunnen dus nog geen mededeelingen worden gedaan. De Kröller-Müllerstichting heeft verder op zich genomen ook tot een sluitende jaar- lijksohe exploitatie van „De Hooge Veluwe" mede te werken. Zy heeft voor den tijd van tien jaar het landhuis St. Hubertus gehuurd voor 5000 per jaar en de jacht binnen het zg. Groobe Raster gepacht voor 3000 per jaar. Bovendien heeft zij voor dezelfde periode verbonden om in een mogelijk exploitatie tekort bij te dragen maximaal 12.000 per jaar. Met het oog op deze laatste verplichting is een bedrag van 150.000 in handen van den liquidateur van de N.U.M. gestort, die gemachtigd is daaruit eventueele tekorten tot de aangegeven grens aan te zuiveren. De eindsom is, dat zoowel natuurmonu ment als kunstverzameling blijvend voor ons land behouden zijn zonder dat daarvoor offers van eenige beteekenis van de zijde van het rijk behoeven te worden gebracht. In tegendeel ziet dit zijn eigen bezit ten zeerste vermeerderd door de begiftiging met kunstcollectie. Geen van de personen, die als bestuurslid van „De Hooge Veluwe" of van de Kröller-Müllerstichting aan deze zaak medewerken, ontvangt daarvoor in eenigen vofm eenige financieele tegemoet koming. Naar wij vernemen is mr. Mar ah an t, oud-minister van Onderwijs, door het be stuur van de stichting „De Hooge Veluwe" aangewezen als voorzitter. Mr. Marchant heeft de besprekingen en onderhandelingen, welke aan de oprichting van de stichting voorafgingen, geleid. DE ZINKFABRIEK TE BUDEL STOPGEZET. 600 arbeiders zonder werk. Gisteren is de zinkfabriek te Budel stop gezet, waardoor 600 Nederlandsche en Bel gische arbeiders werkloos zijn geworden. Ten behoeve van 26 arbeiders, die genoe gen hebben genomen met de loonsverlaging van 10 pet., wordt een oven in gebruik ge houden. Voor de bewaking en de handha ving van de orde is een groot aantal ma rechaussees te Budel ingekwartierd. Tot dusverre is de rust echter niet verstoord. HET MIJNCONFLICT. Brief rijksbemiddelaar onaanvaardbaar. De gezamenlijke besturen van de vak bonden in de mijnindustrie hebben gister ochtend vergaderd ter bespreking en for muleering van een antwoord op de brief van den rijksbemiddelaar. Met de inhoud van deze brief kon geen der bestuurders zich vereenigen. Allen achtten deze inhoud onaanvaardbaar. Tot een definitieve beslissing is men evenwel nog niet gekomen. As. Woensdag zullen de besprekingen worden voortgezet R'darasche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aan sluiting aam het mailschip „Sibajak" word Woensdagochtend 22 Mei te 7.40 uur in dei Haag (Holl. Spoor) verwacht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6