CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Wie gaat er met ons naar de W ereldtentoonstelling te Brussel? Schrijft tijdig in en stelt niet uit - DDE HET ND DINSDAG 21 MEI 1935 üE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Verwachting tot den avond van 21 Mei: Matige tot zwakke Noordelijke tot Noord Oostelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, anvankelijk nog kans op regenbuien, iets zachter overdag. Een belangrijke daling van den barome ter bij IJsland, heeft voorloopig het gevaar voor een koude-inval doen wijken. De hoo- ge drukking breidt zich over de Britsche Eilanden en Zuid-Scandinavië uit, terwijl de depressie in het Zuid-Westen haar centrum naar Spanje verplaatste, maar zich nog wel over Frankrijk kan uitbreiden De Britsche Eilanden en Scandinavië heb ben grootendeels nog bedekte lucht zonder regen van beteekenis, maar in Noorwegen is de lucht opgeklaard. Ook in Duitschland nam de bewolking af en steeg de tempe ratuur, er daar bijna geen regen gevallen. Frankrijk heeft nog zware bewolking met regen in het Westen. De algemeene toe stand duidt op afnemende regenkans en eenige stijging van temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 12.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl: 14 gr. C. Zweminrichting Poelmeer 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag van 9.26 uur tot Woensdagmorgen 4.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 22 Mei v.m. 6.00 uur en nam. 6.23 uur. Breestraat 65 - Leiden Telefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf f 35.— Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aanpassend. K. J. M. V. VOETBALTOCHT. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Zondag 26 Mei a.s. zal het door den voet balleider met zorg samengestelde Leidsche KJ.M.V.-elftal op bezoek gaan bij het Haarlemsche K.J.M.V.-team. Deze jaarijlksche wedstrijd belooft even enthousiast als gezellig te worden. „Peter Kanis" verwacht daarom gaarne vele enthousiaste dames en heeren sup porters. Vele spelers zijn gekozen uit de K. J. M. V-ers welke op zoo voortreffelijke wijze Rood Wit I dit jaar het kampioenschap bezorgden. De supporters zullen dus onge twijfeld een goeden wedstrijd te zien krij gen. Wij hopen dan ook dat vele K. J. M. V.-ers en Jonge middenstanders, dames zoowel als heeren, het enthousiasme door hun belangstelling en aanmoedigingen nog zullen verhoogen. De tocht welke pl.m. 1 uur aanvangt, wordt met autocars ondernomen; de kos ten bedragen 1.10. In verband met het huren van touring cars verzoeken wij de dames en heeren welke ons elftal willen vergezellen, zich voor 23 Mei a.s. te willen opgeven aan een der volgende adressen: A. Bergers, Haar lemmerstraat 246, L. Geyer, Botermarkt 26, H. v. Dijk, Langegracht 81. In allen eenvoud, maar uitgeleide ge daan door een groote schare bloedverwan ten, vrienden en bekenden is heden mevr. S. F. C. BackerSchulte naar haar laat ste rustplaats gedragen. Mevrouw Backer echtgenoote van den Burcht-exploitant, was 'n beminnelijk mensch, die op allen, met wie zij in het hotel-, café-restaurant-bedrijf in aanraking kwam, een sympathieken indruk achter liet. Wij weten hoe zij zonder zich op den voorgrond te dringen een werkzaam aandeel had in het drukke zakenleven van „Den Burcht", totdat een kwaadaardige ziekte haar werkzamen geest terneer sloeg. Mevr. Backer is niet meer, doch de her innering aan haar innemende persoonlijk heid zal blijven voortleven bij allen, die haar kenden. Nadat hedenmorgen in de St. Lodewijks- kerk de plechtige uitvaartdiensten waren gehouden, had te 10 uur op de begraaf plaats aan de Zijlpoort de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot plaats. De liturgische plechtigheden werden verricht door den zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers. Vele vrienden en bekenden wa ren bij de indrukwekkende plechtigheid tegenwoordig. VAN ONZE ADVERTEERDERS. NIEUWE ZAAK S. GOTTENBOS. Het saneeringsplan in de binnenstad is ook voor sommige zakenmenschen een noodgedwongen aanleiding tot verplaat sing hunner zaken. Zoo heeft de heer S. Gottenbos, die ge durende 22 jaar in het pand v. d. Werff- straat 68 een zaak in melk, boter, kaas en eieren heeft gedreven, nu zijn zaak ver plaatst naar de overzijde, perceel 33. Dit pand is echter onder bekwame leiding van den heer M. E. "Groenewegen geheel her bouwd en een keurig ingerichte aan de eischen des tijds voldoende winkel is hier van het resultaat geworden. Het electro- technisch bureau van Bergen Henegouwen verzorgde de electrische verlichting, het schilderswerk was in goede handen bij de heeren R. Gottenbos en D. Kerkvliet, zoo dat het geheel een uitstekend aanzien heeft gekregen. We twijfelen er dan ook niet aan, of de omwonenden en later de nieuwe bewoners in de gesaneerde binnenstad zullen trouwe klanten van den heer Gottenbos zijn. OUDERMIDDAG LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Zondag werd de haifjaarlijksohe ouder middag der L. Buitenschool gehouden. Dank zij de Meizon, die volop in de wind- beschutte leskuil scheen, kon de bijeen komst buiten plaats vinden. Door de directrice der school werden de aanwezigen welkom geheeten. Al mocht over een slechte opkomst ook nu niet ge klaagd worden, toch was het te betreuren, dat niet alle ouders aan de uitnoodiging ge hoor gaven, daar steeds meer blijkt dat wil het verblijf in de Katwijksche lucht een zoo groot mogelijk resultaat opleveren samenwerking tussohen verplegend en on derwijzend personeel eenerzijds en de ouders anderzijds een gebiedende eisch is. Verschillende sprekende staaltjes werden gegeven van mee-' en tegenwerking der ouders, een tegenwerking niet uit onwil maar uit niet-hegrijpen geboren en daarom kunnen de besprekingen van zoo groot nut zijn en de lengte der kuur aanmerkelijk bekorten. Uitvoerig werd behandeld de tuberculose als volksziekte, hoe groot het besmettings gevaar is, hoe ernstig de ziekte en wat ge daan kan en moet worden om het opgroei end geslacht hiervoor te behoeden. In het begin der 20ste eeuw zien we in de bestrij dingswijze een algeheele omkeer komen en aan deze veranderde inzichten dankt de Buitenschool oorspronkelijk haar bestaan. Dank zij de zeer gunstige resultaten op de eerste scholen verkregen, duurde het niet lang of het aantal breidde zich in alle lan den uit. Nederland kreeg zijn eerste Bui tenschool in 1908 in den Haag, de Leidsche dateert uit 1922. Over de resultaten kunnen we kort zijn. Bijna allen hebben zelf kunnen constatee- ren, van hoe gunstigen invloed 't verblijf hier is op de kinderen. Ter illustratie wer den verscheidene voor de buitenschool heel gunstig afstekende cijfers gegeven van het aantal verzuimde schooltijden op de ge wone en op de Buitenscholen. Ook de ge tallen van gewichtstoename zijn veelzeg gend. Met een opwekking tot ernstige samen werking werd dit eerste gedeelte besloten. De ouders bezichtigden vervolgens het terrein, nuttigden in een der lighallen voor kopje thee, toonden veel belangstelling voor het werk hunner kinderen in de lokalen klaargelegd en maakten een druk gebruik van de gelegenheid tot het spreken der on derwijskrachten. Daarna verzamelden allen zich weer tot het aanhooren van de enthousiaste rede van den heer Schippers over het onderwijs aan de Buitenschool. Hoe we te doen heb ben met zwakke kinderen, die allereerst voor hun gezondheid naar Katwijk komen, maar van hoe groot belang het onderwijl daarbij is, Hoe juist de onderwijsmethoden er zooveel toe bijdragen om het kind van een zwak afhankelijk wezentje op te voe den tot een zelfstandige persoonlijkheid, die zelf zijn weg door het leven kan vin dien omdat hij geleerd heeft den weg te zoe ken en de moeilijkheden te overwinnen. In aanmerking genomen het kleine aantal les uren zijn de resultaten van het onderwijs meestal goed te noemen en daarnaast ne men de kinderen, die dag in, dag uit met de natuur, haar vogels en haar bloemen in aanraking komen, nog iets anders mee, waardoor ze hun vrijen tijd later liever bui ten, in het vrije veld zullen doorbrengen dan in de bioscoop. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat binnenkort het groote nuf der Bui tenscholen zoo zeer zal worden ingezien, dat ze ais paddestoelen uit den grond zul len verrijzen. Plantsoen-Concert. Donderdag 23 Mei a.s. zal, des avonds 8 uur precies, het eerste concert van dezen zomer gegeven worden van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Vereenl- gingen. Dit eerste concert zal verzorgd wor den door de Harmonie-kapel „Werkmans Wilskracht", directeur de heer G. Dik. Evenals vorige jaren zullen, gedurende dit concert, stoelen te huur zijn tegen den geringen prijs van vijf cent. Men wordt be leefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Mocht door het slechte weer het concert afgelast moeten worden, dan zal dit vanaf 's avonds zes uur bericht worden j door de bekende borden, welike geplaatst I zijn aan het politiebureau Zonneveldstraat, Politie Posthuis Steenstraat, Postkantoor Breestraat en aan de verschillende Brug wachtersposthuizen. Het concert wordt ge geven in het Plantsoen (Musis Sacrum). Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3020. J. v. d. Luyt en Zonen, Oegstgfest, Wijtenbachweg 12. Ex peditie, sleeperij, handel in zand, tuin- grind, kolengruis en zeeschelpen. Uittr.. Venn.: J. v. d. Luyt Sr., d.d. 1 Mei 1935. 497. Boekhandel du Pon, Leiden, Haar lemmerstraat 81. Uittr. E.: D. A. van Hans- wijk, Leiden, d.d. 13 Mei 1935. N.E.: G. van HanswijkBakker, Leiden (H.V.). Opheffing: 1338. Hillenaar en Co., Leiden, Korte Schoolsteeg 4. Koffiehuis- houders. Vereff.: J. A. Volkers, Leiden. Nieuwe inschrijvingen: 6612. „De Spijkerbak", Leiden, Korte School steeg 4. Café. E.: J. A. Volkers, Leiden. 6613. Jan J. Alkemade, Sassenheim, Hoofdstraat 112. Bloembollenkweekerij, -handel en -export. E.: J. J. Alkemade, Sassenheim. Personen uit Leiden vertrokken. Mas Agoes, Den Haag, A. v. Buerenstr. 213 I. Appel, Duitschland J. A. M. E. CreyghtonBerbee, Leiderdorp, Koning straat 27 E. W. Beth, Amersfoort, Troei- stralaan 2 D. Boelee, Den Haag, Heem- sterhuisstraat 28 E. J. H. ten Bosch, Sas senheim, Weltevreden 12 W. A. Collier, Oegstgeest, Oranjelaan 32 H. P. C. Creyghtan, Leiderdorp, Koningstraat 27 J. P. Falck, Den Haag, Laan Copes van Cattenburch 143 H. K. Fuchs, Duitsch land P. A. Gans en Fam., Den Haag, aan boord G. Geerts, Sneek, Bloemstraat 2 P. v. d. Grijp, Zeist, Oranje Nassauplein 19 A. J. Hering, Hillegersberg, Klei weg 74a P. J. Huihoven, Venray, Minde- broedersklooster M. Jeltema, Ban doeng J. A. Kling, Gouda, Kruideniers- straat 3 P. N. Kriek, Delft, Wijnhaven 21 S. A. Kuipers, Buchenbaoh H. J. Lang, Den Haag, Wilgstraat 57 E. W. C. Langezaal, Valkenburg Z.H., Valkenb. straatweg 52 D. E. van Leer- sum, Rotterdam, Frederikstraat 156a C. E. E. Lely, Bussum, Gr. Hertoginnelaan 22 J. M. A. van Lubeek, Dreumel, Hoog- schestraat 319 G. R. E. Mantingh, Den Haag, Dr. v. Welylaan 2 J. Mark en Fa milie, Katwijk, Kon. Emmastraat 2b H. de Minjer en Fam., Den Haag, Volke- rakstraat 25 F. N. Mulder, Groningen, Radijsstraat 63a A. M. OstenMulock Houwer, Klappa Kampit E. M. L. J. de JongNoordman, de Bilt, Wilhelmi- nalaan 2 J. C. G. HofmanPunselie, de Bilt, Waterweg 1 H. Rosthöfer, Oegstgeest, Laan van Oud Polgeest 18 J. Rupke, Rotterdam, Kralingscheweg 284282 J. Schuohhard, Arnhem, Velper- plein 7 E. Sissingh, Den Haag, Emants- straat 4 T. v. d. Sluis, Zevenhoven, no. 175 A. Polak—de Smitt, Amsterdam, Beukenplein 8 A. Spaanderman en Fam. Katwijk, 3e W. Taatsstraat 17 E. M. W. v. d. Stok, Schóoten Belg., Gr. sin gel 202 J. Taffijn, Den Haag, v. d. Berg straat 6 J. Vroegrijk, Hazerswoude, D 142 N. .Wildschut en Familie, Voorburg, v. Naeltwijckstraat 8. In Leiden gevestigd. A. Alms, dienstbode, Gangetje 1. J. G. Antvelink, Roodborststraat 49. J. H. Bakhuis Rozeboom en fam., monteur, Me- ielstraat 22. C. Belusa, dienstbode, Morschsingel 1. J. A. Blanken, Hooge- woerd 171. J. J. G. VeenhofBruintjes, J. de Wittstraat 29. J. v. GelderenCor- nelisse, J. W. Frisostraat 19. W. A. Couzy en fam., inspect, v. politie, Lange- brug 103. C. M. Hansen, 'dienstbode, Bakkersteeg 22. M. Hartog, dienstbode, L Morschweg 75. A. R. CoelenHeijnis, landarbeider, Bosch en Gasthuispolder. G. J. Hogerwerf, Diefsteeg 9a. A. J. Hu- depool, Levendaal 155a. H. Kasteelen en fam., fruitkoopman, Spieghelstraat 20. C. H. v. d. Klugt, dienstbode, Hoogstraat 3 M. C. Koek, dienstbode, J. de Wittstraat 57. H. C. Landheer ,Zeemanl. 21. J. H. van Leeuwen, H. Rijndijk 25. Th. J. G. M. v. Leuwen, techniker, Heeren gracht 86. M. Lijklema, verpleegster, v. d. Brandelerk. 5. M. J. v. Maanen, dienst bode, Hooigracht 39. W. Matze en fam., kruidenier, Hoogewoerd 102, C. C. v. d. Meer en fam., onderwijzer, Kapteynstraat 21. G. Meijer, dienstbode, Hoogewoerd 109. A. J. Mies, kapster, Stationsweg 29a G. Olivo, ijsverkooper, Boerhaavestr. 12a. Wed. J. Dietzv. Rose en fam., R. Visscherstraat 40a. Wed. A. Prins Vis serSeret, Terweepark 3. C. M. Slin gerland, dienstbode, Groenhovenstraat 24. A. B. Slot, arbeidster dekenfabr., Hee- rensteeg 21. B. Soet, winkelbed., Wil lemstraat 11. F. M. M. Sporre en fam., handelsreiziger, v. Baerlestraat 6a. D. Verboon, kaaskoopman, Vrouwensteeg 6. A. M. Verstraten, kellner, Oude Rijn 24a. B. J. Vinju, Stationsweg 45. J. E. Vis, dienstbode, Plantage 24. C. Visser, J. v. Gooyenkade 38. J. B. P. Vreeburg, Lijsterstraat 1. H. v. d. Waal, ass. pren tenkabinet,' Hoogl. Kerkgr. 20. E. Waas dorp, dienstbode, Hoogl. Kerkgracht 22. C. P. Walrave, dienstbode, Stadhoudersl. 35. Wed. J. H. VosZwier, Rijnsb.weg 111. B. Zijlstra, dienstbode R. en Schie- kade 16. ZIE VERDER STADSNIEUWS (AGEN DA GEMEENTERAAD) IN HET 2DE BLAD. ACADEMIEMIEUWS LEIDEN. Geslaagd: taalkundig doctoraal examen Indologie de heer K. E. O. von Bose, Voorburg; candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren A. W. Kist, Leiden; M. H. van Hoogstraten, Den Haag; A .A. Kimball, Den Haag. doctoraal examen Geneeskunde mej. H. C. Haillo, Oegstgeest; de heer P. J. C. Romme, Zevenbergen. Chineezen-drama te Utrecht. In het Chineesche restaurant aan de Lichte Gaard te Utrecht kregen twee in wonende Chineesche bedienden heden morgen ruzie, voor zoover men kon na gaan, ov?r sigaretten. Zij zijn daarbij tot een handgemeen overgegaan, waarop de eene Chinees den ander met een hakmes heeft gedood. Het slachtoffer werd gevon den met een ingeslagen schedel en een diepe snede in den hals. De dader sprong na zijn daad uit het dakraam en werd dood opgenomen. Bij den val uit het raam kwam de man terecht op een jongedame die juist op een rijwiel passeerde. Het meisje bekwam daarbij lichte verwondingen en is naar de klinie ken overgebracht. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. DUITSCHERS BIJ DEN PAUS. „Ook anderen zullen tot t martelaarschap geroepen worden". Z. H. de Paus ontving gisteren 2^0 Duit se he pelgrims, dit uit München, Keulen, Freiburg im Breisgau gekomen waren ter bijwoning van de plechtigheden ter gele genheid van de canonisatie van de Engel- sche martelaren John Fisher en Thomas More. In een toespraak tot deze pelgrims zeide de H. Vader, dat de tijden ernstig zijn, „Ook anderen zullen tot het martelaarschap ge roepen worden, niet het martelaarschap des bloeds misschien", zoo zeide hij, „maar het martelaarsschap van een leven, dat ver vuld is van moeilijkheden, in den weg ge steld aan de vervulling der plichten, op gelegd' door God en de H. Kerk". LETTEREN EN KUNST IVANS t Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 68 jaar overleden mr. dr. J. van Schevi- ohaven, als schrijver van speurder-romans bekend onder den schuilnaam Ivans. Jakob van Schevichaven werd den 20en Juni 1866 te Sneek geboren, promoveerde te Amsterdam in de rechten, was directeur bij verschillende levensverzekering-maat schappijen, daarna van het Bureau Colonial International en ten slotte van het Crisis- in-en-uitvoer-Jbureau. Zijn dissertatie in 1888 ging over het: Wettelijk karakter van het contract van levensverzekering, en vele publicaties over assurantie-vraagstukken staan op zijn naam. Zijn juridische scherpzinnigheid heeft zioh echter nog op andere wijze productief weten te maken Onder het pseudonym Ivans werd Van Schevichaven schrijver van oorspronkelijke Nederlandsche detective- VISCHAKTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter bekoming van visch- akten voor het seizoen 1935-1936, vanaf heden gratis ter Gemeent.e-Secretarie (Ra penburg 12) verkrijgbaar zijn. Mr. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. AGENDA Dagelijks, Poppententoonstelling in het Nutsgebouw, 29.30 uur. Dinsdag. A. R. K. A., ledenvergadering Den Burcht, te 8 uur. Donderdag Herwonnen levenskracht, jaar vergadering, gebouw R. K. Volks bond, te 8 uur. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Christoffel" in „Harmonie", Breestraat, 8.30 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 20 tot en met Zondag 26 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. romans iin een tijd, dat dit genre nog zoo goed als onbekend was in ons land, en hij oogstte ea: aanstonds veel succes mee. Een vijftigtal van deze romans zijn van zijn hand versohenen, alsmede vijf jongensboe ken. Ook vijf tooneelstukken heeft hij ge schreven, welke alle vertoond zijn. „N. R. Ct." NED. OOST-INDIE SLOEP IN EEN SCHROEF GERAAKT. Aneta seint uit Muntok: Bij aankomst van het s.s. „Ophir" te Muntok, is een sloep, welke op Muntok thuishoorde, in de schroef geraakt en vernield. Hierbij kwa men acht Inlanders om het leven. Slechts één van de opvarenden werd gei-ed. Er waren verder geen gewonden. MOORD OP KAMPONGHOOFD. Daders door vrouw van het slachtoffer aangezet. Aneta seint uit Batavia: Het ondei*zoek inzake den moord op het kamponghoofd van Pesing leverde een verrassende oplos sing. De Inlandsche daders, die gevat zijn, verklaarden, dat zij door de vrouw van het kamponghoofd waren gehuurd om haar eigen man uit den weg te ruimen. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW 3AGSLA0 ADVERTEEREN Op 25-26 MEI en 1-2 JUNI a.s. Een prachtige reis met eerste klas bediening tegen den laagsten prijs Officieel is de Brusselsche wereldtentoonstelling geopend. Nog wordt er door vele handen gearbeid aan de laatste afwerking en wanneer ons reisgezelschap naar Brussel zal vertrekken zal de prachtige expositie in volle glorie te zien zijn. Wij hebben de reis reeds uitgestippeld, wij hebben de tentoonstelling bezocht en kunnen U dus in deze wereldstad-op-zich een goede ge leide meegeven, opdat U van het meest interessante het best en het langst zult kunnen genieten zonder uw tijd te verliezen met zoeken. Wij stellen ons voor des Zaterdags 25 Mei en 1 Juni om 1 uur van onze bureaux in een of meer comfortabele autocars te vertrekken en Zondagavond laat terug te keeren. De kosten van deze mooie reis (1ste klas restaurants en hotel) zijn 12.50 (verhoogd met ƒ1.voor administratieve onkosten). Inschrijvingen voor de eerste reis kunnen slechts geschieden tot Woensdag a.s. vóór 12 uur v.m. en voor de tweede reis tot en met 27 Mei a.s. Bij inschrijving moet het volledige bedrag worden voldaan. Men kan zich mondeling of schriftelijk voor een der beide reizen opgeven bij: Adm. „DE LEIDSCHE COURANT", Papengracht 32 Leiden. Giro 103003.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2