CENTMUL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT STADS NIEUWS Wie gaat er met ons naar de W ereld tentoonstelling te Brussel? Schrijft tijdig in en stelt niet uit DDE HET NU MAANDAG 20 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht te den morgen van 20 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bilt Hoogste barometerst.: 773.4 te Thorshavn. Laagste barometerst: 757. 8 te Valentia. Verwachting tot den avond van 21 Mei: Matige tot zwakke later weer toenemen de Zuidelijke tot Oostelijke of Noord oostelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt, kans op enkele regen buitjes, weinig ver andering in tempe ratuur. Sinds Zaterdag is zich de hooge druk nabij IJsland weer gaan herstellen. De de pressie, welke voor de Noorsche kust gele gen was, trekt Oostwaarts af, gevolgd door flinke drukstijgingen. Sinds Zaterdag steeg de luchtdruk over Frankrijk en later over Centraal Europa, zoodat zich ook daar een hooger drukgebied gevormd heeft. Tus- schen deze beide maxima ligt een lang ge rekt lage druk gebied, met ondiepe kern tjes over Denemarken, de Noordzee en ten Zuiden van Ierland. Rond de depressies re gent het hier en daar, in het hooge druk gebied over Centraal Europa is het rustig weer met vrij helderen hemel. Over het ge- heele gebied bleven de temperaturen nog beneden de normale waarde. In Groot- Brittannië en Ierland, ons land, Frankrijk en Zuid-Scandinavië, werd het zachter. Er mag ten onzent nog Oostelijke of Noord-Oostelijke krimpende wind verwacht worden. De kans op kleine regenbuitjes blijft bestaan; in de temperatuur komt nog weinig verandering. LUCHTTEMPERATUUR. 11.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl: 14 gr. C. Zweminrichting Poelmeer 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ex Van Maandagnamiddag 9.24 uur tot Dinsdagmorgen 4.28 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Dinsdag 21 Mei voorm. tot nam. 5.41 uur. Breestraat 65 - Leiden Telefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf f 35 Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aanpassend. BISSCHOP SCHEURT RECLAMEPLAAT STUK. Uit Parijs wordt gemeld: De Bisschop van Meaux, Mgr. Lamy richtte aan den directeur van een Verma kelijkheidsinrichting het volgende schrij ven: „Gisterenavond heb ik persoonlijk een affiche van de muur van het oude kapit tel afgescheurd,, waarop een stuk werd aangekondigd, welke titel alleen reeds een provocatie is. Ik neem alle verantwoorde lijkheid op mij van deze daad en die van anderen, die aldus op mijn raad handelen. Ik moet daaraan toevoegen, dat het mij groot leed doet uw onderneming zoo'n be- treurenswaardigen weg te moeten zien op gaan. Voor eenige dagen hebt U een stuk aangekondigd, waarvan ik de titel niet durf te schrijven. In verband met dit feit deel ik U mede, dat ik alle organisaties en vereenigingen waarover ik eenig gezag be zit, verbieden zal om van Uw zaal voor feestelijkheden gebruik te maken. In een tijd, waarin de zedelijke wedergeboorte zoozeer noodzakelijk is, doet het pijn te moeten constateer en, dat U medewerkt aan de zedelijke vernieling van de zielen. Gij volbrengt een werk, dat door een fatsoen lijk mensch en den Franschman, die be zorgd is voor de toekomst van zijn land, slechts verafschuwd kan worden. Ik protesteer als bisschop, maar ik pro testeer ook als burger en voormalig front soldaat, als 'n burger van Meaux, die be zorgd is voor de waardigheid van zijn stad.*' NA DE VOETBALMATCH NEDERLAND —ENGELAND. Engelsche perste mm en over het Nederlandsch elftal. «Het beste amateur-team ter wereld". Ook de meeste Maandagochtendbladen bevatten min of meer uitvoerige beschou wingen over de voetbalmatch Nederland Engeland, die Zaterdagavond te Amster dam met een 01 overwinning der Engel- schen is geëindigd. Zelfs de „Times", die in zijn uitvoerige sportrubriek gewoonlijk weinig ruimte aan voetbal wijdt en van tevoren met geen let ter melding had gemaakt van de ontmoe ting tusschen het Engelsche en het Neder- landsche elftal, bevat hedenmorgen een nabeschouwing over den wedstrijd, waar in o.a. wordt gezegd: „Engeland speelde over het geheel goed, doch de Hollanders toonden door hun te genstanders in bedwang te houden tot een zoo kleine overwinning, dat zij waarschijn lijk het beste amateurteam in de wereld hebben." Het blad schrijft verder: „Met een wei nig meer vastheid tegenover het doel zou Holland minstens een gelijk spel hebben kunnen force^ren. De voorhoede deed te gen het einde krachtige aanvallen en alleen een slecht schot voorkwam, dat Wels ge lijk maakte. Nadat driemaal schitterend geplaatst was, miste Wels de gemakkelijk ste kansen. De laatste maal geschiedde dat in de laatste minuut, toen alleen de waak zaamheid van Hibbs, die uitliep en de bal wegwerkte, de situatie redde. Holland ver toonde mooi spel, vooral toen het in de eerste hel/t tegen een krachtigen wind in speelde. Evenals met het Engelsche team het geval was, komt de grootste eer toe aan de verdediging, aan Halle, Andriessen en Caldahove. De held van het spel was Halle. Van alle hoeken werden schoten naar hem toé geknald, doch hij wist ze te houden in schitterenden stijl. Ook het spel peil was goed, wanneer men er rekening mee houdt, dat de wedstrijd werd gespeeld in een stortregen op een bodem, die op een moeras begon te lijken. Pas tegen de laat ste 15 minuten werd het tempo minder en zelfs toen wisten de Hollanders, die voor amateurs schitterend getraind zijn, zich nogmaals op te werken, tot een laatste sen- sationeele poging om te winnen". Het blad schrijft tenslotte dat de Durt- sche scheidsrechter Dr. Bauwens een ge makkelijke taak had, aangezien er in de eerste helft slechts een vrije schop was, het weinige wat hij te doen had deed hij echter goed." Wat de „Daily Mail" ervan schrijft De „Daily Mail" meldt reeds in den kop boven de beschouwing over den wedstrijd, dat de belangstelling te Amsterdam zoo groot was, dat er ondanks den regen 15 a 18 pond* sterling voor een plaats werd be taald. Het is de vraag of er ditmaal kaar ten vor den prijs van 18 a 15 gulden zijn verkocht zoodat 18 pond in elk geval wel overdreven zal zijn. Het blad toont zich voorts eenigszins verbaasd, dat de Neder landsch e toeschouwers ook de mooie staal tjes voetbal van de Engelsche tegenstan ders wist te apprecieeren en toe te juichen. Tenslotte heeft de correspondent van het blad gehoord dat Prinses Juliana die vol gens hem voor de eerste maal een voetbal wedstrijd zag, gezegd zou hebben: „Ik houd van voetbal en ik moet het nog eens zien". Pas als de schrijver over den wedstrijd zelf schrijft, komt hij op hem vertrouwd i terrein en maakt hij geen verdere blun- j ders. Hij noemt Leo Halle de held van het veld en schrijft verder: „Ik aarzel niet het Nederlandsche elftal het beste amateur-elftal ter wereld te noe- men. Robert Glendenning, de voormalige Engelschespeler, die het elftal getraind heeft, tot het merkwaardige peil van vaar- dgiheid, is door de Engelsche officials ge- j feliciteerd met het prachtige resultaat, dat hij bereikt heeft. De spelers controleerden den bal, die glipte op het doorweekte grasveld, met verwondering wekkende snelheid en fijne behendigheid, en zij wisten hem laag te houden met nauwkeurig berekende zorg vuldigheid. Zij toonen tevens het begrip van den beroepsvoetballer voor de juiste opstelling voor het opvangen van passes, en de nauwkeurigheid waarmee zij den bal kopten, was een les voor menig En- gesch speler. Doch evenals bij andere con tinentale teams kon hun aanval het ge makkelijkst gebroken worden als de tijd daar was voor een beslissend schot". Het blad schrijft tenslotte, dat hoewel er zelden ernstig gevaar voor Engeland be stond, de Engelschen vooral in de tweede helft dikwijls erg in het nauw zaten. De schrijver heeft dan ook den indruk, dat men de Engelsche overwinning het meest dankt aan de backs Male en Hapgood en aan den spil Barker. Het oordeel van de „Morning Post". De „Moming Post" wijst op de groote be langstelling, die er in Nederland voor deze match bestond en Is ervan overtuigd, dat ondanks den regti. .iet. Stadion uitverkocht zou zijn geweest, indien het tweemaal zoo veel plaats had geboden. Over den wed strijd schrijft het blad: „Ondanks den regen, die gedurende den geheelen wedstrijd neerstroomde is men het eenparig erover eens, dat het een fijne wedstrijd was. Het leek echter alsof de Hollanders meer gehandicapt werden door den natten grond dan de bezoekers. De Britten waren beter wat Samenwer king en combinatievermogen betrof, doch men kan niet zeggen dat de Engelschen een voortdurende meerderheid toonden. On danks de verschillende gevaarlijke Britsche aanvallen, waardoor het Hollandsche spel in het algemeen een meer defensief karak ter droeg dan dat der Engelschen, was er een zeker gebrek aan productief vermogen in de Britsche rijen. Het Engelsche team was niet zoo steak en efficient als men hier verwachtte, wat tevens veroorzaakt werd door het prachtige werk van den Ne derlandsch en doel verdediger, en het schit terend spel van Caldenihove, een van de Nederlandsche backs, en het werk van de Nederlandsche middenlinie. Bovendien toonde de Nederlandsche voorhoede een verrass enden geest en ondernamen zeer j snelle aanvallen. Gedurende de eerste speelhelft slaagden de Hollanders er in him tegenstanders in bedwang te houden on- I danks de betere technische kwaliteiten der Britten, speciaal van de Britsche backs i Hapgood en Male. De Britsche overwinning met 01 wordt ook hier als verdiend be- i schouwd en beschouwt men in Nederland als zeer bevredigend, aangezien het Neder- I landsche team, dat geheel uit amateurs be- 1 staat, tegenover het beste team van Europa stond." UH de „Daily Telegraph". De „Daily Telegraph" schrijft, dat het van Engelsch standpunt bezien weinig be vredigend is, dat een amateurselftal op het continent het Engelsche elftal kan dwingen met een 10 overwinning genoegen te nemen, en nog wel op een loodzwaar veld, wat als een ideale conditie voor Engeland beschouwd mag worden. De Nederlandsche amateurs zijn veel betere voetballers, dan men in Engeland ooit heeft geloofd. Zij zit ten snel op den bal en weten daar een ver standig gebruik van te maken. Indien Ne derland gelijk had gemaakt zouden zij de onderscheiding van een gelijk spel in de eerste internationale match tusschen ama teurs en professionals zeker verdiend heb ben. Het blad prijst Halle, Galdenhove en Anderiessen, die gemakkelijk een positie bij het Engelsche League-voetbal zouden kun nen innemen. Het blad prijst tenslotte de groote sportiviteit van het publiek, dat ook de Engelsche successen hartelijk toejuichte. POSTDUIVEN „De Snelvlieger" (Leiden). Wedvlucht vanaf Noijon (Frankrijk), af stand 303 K.M. Duiven gelost 8 uur Zuid westen wind betrokken lucht. Uitslag als volgt: W. C. van Mark 1; J. M. A. Lek 2, 4, 9, 13, 16 en 17; L. v. d. AGENDA LEIDEN. Dagelijks, Poppententoonsteüing In het Nutsgebouw, 29.30 uur. Dinsdag. A. R. K. A_, ledenvergadering Den Burcht, te 8 uur. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Christoffel" in „Harmonie", Breestraat, 8.30 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. Nieuwendijk 3, 14 en 15; A. P. v. d. Voort 5, 6, 8, 10, 11 en 12; H. Flandrijn 7. Eerst geconstateerde vogel 12.24.22. Laatst geconstateerde vogel 12.50.48, „De Witpen" (Nieuwveen). Wedvlucht van Noyon (N.-Frankrijk). Afstand 321 km. In concours 29 duiven. Los te 8 uur. Aankomst eerste duif 12.27 uur en achtste 12.41 uur. 1. Fr. Vermeulen, 2, 3, 4, 5 en 6 W. v. Leeuwen, 7. L. P. Becker en 8. C. van Leeuwen Op 25-26 MEI en 1-2 JUNI a.s. Een prachtige reis met eerste klas bediening tegen den laagsten prijs Officieel is de Brusselsche wereldtentoonstelling geopend. Nog wordt er door vele handen gearbeid aan de laatste afwerking en wanneer ons reisgezelschap naar Brussel zal vertrekken zal de prachtige expositie in volle glorie te zien zijn. Wij hebben de reis reeds uitgestippeld, wij hebben de tentoonstelling bezocht en kunnen U dus in deze wereldstad-op-zich een goede ge leide meegeven, opdat U van het meest interessante het best en het langst zult kunnen genieten zonder uw tijd te verliezen met zoeken. Wij stellen ons voor des Zaterdags 25 Mei en 1 Juni om 1 uur van onze bureaux in een of meer comfortabele autocars te vertrekken en Zondagavond laat terug te keeren. De kosten van deze mooie reis (1ste klas restaurants en hotel) zijn 12.50 (verhoogd met 1.voor administratieve onkosten). Inschrijvingen voor de eerste reis kunnen slechts geschieden tot Woensdag a.s. vóór 12 uur v.m. en voor de tweede reis tot en met 27 Mei a.s. Bij inschrijving moet het volledige bedrag worden voldaan. Men kan zich mondeling of schriftelijk voor een der beide reizen opgeven bij: Adm. „DE LEIDSCHE COURANT", Papengracht 32 Leiden. Giro 103003. HEEREN-CONGREGATTE PAROCHIE „ST. PETRUS". Tot heden zijn er 75 nieuwe leden aan genomen voor het Liefdewerk Arme nieuwe kerken; dat beteek ent ons met af trek van onkosten voor verspreiding Bis schoppelijk Weekblad „St. Bavo" een vaste jaarlijksche bijdrage van 225. Reeds eenige maanden geleden is in onze congregatie opgericht een sectie voor lee- ken-apostolaat in onze parochie. Binnen enkele maanden zullen alle parochianen van de St. Petrus een circulaire hebben ontvangen, door een der leden van deze sectie bezorgd. Wat wij U vragen is dit: Leest deze circulaire aandachtig. Na de zoo welgeslaagde viering van het 350-jarig bestaan van de Mar ia congregatie in Nederland hier ter stede, waarvan gij het verslag natuurlijk hebt gelezen in de Leidsche Courant, rekenen wij er op, dat nog vele heeren van de St. Petrusparochie zullen toetreden tot lid van onze Maria- congregatie. Het Bestuur. DIOC. RJL VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De voorjaarsvergadering. Hedenmorgen te half elf ving in de kleine Stadszaal de voorjaarsvergadering aan van den Dioc. R.K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. De presidente mej. Toos Post, opende de vergadering met den chr. en Eucharisti- schen groet, waarna mevr. Manders, pre sidente der afd. Leiden, namens de ont vangende vereeniging, een welkomstwoord sprak, waarin zij tevens den wensch uit sprak, dat de te nemen besluiten mogen zijn in het belang der Katholieke vrouw in het bijzonder, maar in 't algemeen in het belang van het geheele Katholieke leven. Mej. Post dankte de Leidsche afdeeling voor de gezellige ontvangst te Leiden, waaraan de Bond nog steeds bijzonder aangename herinneringen bewaart van vo rige bijeenkomsten. De presidente wierp vervolgens een te rugblik over het afgeloopen jaar en zette vervolgens uiteen wat voor de toekomst op het programma staat betreffende te voeren acties en het kamende winterprogramma. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Na de ingekomen stukken deelde de pre sidente een en ander mede over de Katho lieke actie, o.m. naar aanleiding van den te Tilburg gehouden cursus. Als resultaat daarvan zal thans door de Federatie van het Episcopaat een schrijven worden ver zonden met het verzoek den Katholieken Vrouwenbond te willen aanwijzen als den bond voor de Katholieke Actie. In verband daarmede hoopt spreekster, dat het Epis copaat in verband hiermede ook het werk van het Leekenapoetolaat zou herzien. Verder bracht de presidente nog ter sprake de wensch vain de Graal om meer onderling contact te zoeken, waarbij de Graal verzocht in haar kring spreeksters over de vrouwenvraagstukken te krijgen. De presidente zegt hierbij dit idee gaarne aan de afdeelingen aan te bevelen. Tenslotte vestigde de presidente nog de aandacht op het rapport over „Vrouwen arbeid", op verzoek der Federatie samen gesteld door enkele dames. De jaarverslagen. De secretaresse, mej. L. C. M. Heeren, bracht vervolgens het verslag over 1934 uit. Hoewel het ledental over het algemeen iets terugliep, gevolg van de tijdsomstan digheden, mag het afgeloopen jaar toch re den tot verheuging geven. Het ledental be droeg op 31 Dec. 1934 10.500. Een nieuwe afdeeling werd opgericht te Hem en Venhuizen, verschillende afdeelin gen jubileerden. Verschillende acties uit het afgeloopen jaar werden gememoreerd, waarna het ver slag met applaus werd goedgekeurd. Het finantieel verslag, uitgebracht door mevr. M. J. Koenen-Koelman, gaf aan in komsten een bedrag van 9223.23, aan uit gaven 8864.41, zoodat er een saldo is van ƒ358.32 (vorig jaar ƒ146.34). Nadat over verschillende posten der re kening en over het kapitaalbezit door en kele afgevaardigden vragen waren gesteld, werd de penningmeesteresse décharge ver leend voor het gehouden beheer en haar alsmede aan de secretaresse door de pre sidente dank gebracht voor het werk, dat zij hebben verricht. Door mej. M. Berger werd hierna ver slag uitgebracht over het Koning Christus Fonds. De actie breidt zich steeds meer uit. Af- neemsters waaien voornamelijk Vrouwen bond, Graal en Missievereenigingen. Tevergeefs werd gepoogd de actie uit te breiden tot Duitschland en Engeland. Thans wordt contact gezocht met Ned-- Indië. In het afgeloopen jaar werden 103616 insignes verkocht. Met dezen verkoop wordt een dubbel so ciaal doel beoogd, nJ. versterking voor de kas der plaatselijke liefdadigheid en boven al van het Rustfonds, dat beoogt verlich ting te brengen aan lijdenden in eigen so cialen kring. Naar aanleiding van. dit verslag werd op- gesnerkt, dat zoovele malen de verkoop van Christus-Koning-insignes niet op den feest dag mag worden gehouden, omdat dan voor andere dingen gevraagd wordt, waarop de presidente er op wees, dat het feest van Christus Koning alleen de dag is voor dezen verkoop. De presidente dankte mej. Berger har telijk voor hetgeen zij voor deze actie ge heel alleen heeft gedaan en voor de wijze waarop zij geen lid van het bestuur zijnde de belangen van den Vrouwen bond behartigt. Hierna volgde het verslag van het Fonds voor Rustbehoevenden, dat thans vijf jaar bestaat. Het aantal leden bestaat uit 204 en 2 donateurs. Uitgezonden werden 15 le den met 323 verpleegdagen. Het verslag maakt voorts melding van nieuwe bepalin gen welke gemaakt zijn om misbruiken bij dit Fonds te voorkomen. Nadat mevr. Manders, presidente der Leidsche afdeeling, namens de kascommis- sie gunstig" verslag had uitgebracht over het gehouden beheer van kas en fondsen, werden de functionarissen ontslagen van haar beheer. De bestuursverkiezing. De bestuursverkiezing, welke hierna werd gehouden, had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden mej. L. C. M. Heeren (Den Haag), mevr. M. J. Koenen- Koelman (Haarlem) en mevr. V. Schlüter- De Nijs (Middelburg) werden herkozen. Voorstellen. Het dagelijksch bestuur stelde vervol gens voor: a. Korte cursussen te organiseer en voor verzorging van den kleuter. b. Een maand vast te stellen van alge- meene propaganda tot het werven van leden voor den Vrouwenbond. Ten aanzien van het eerste punt merkte de presidente opr dat de animo voor de moederscursussen gaat afnemen, mede ten gevolge van de omstandigheden. Daarom wilde het bestuur thans een proef nemen met het organiseeren van een cursus voor kleuterverzorging, voorzoover betreft ge zondheidszorg en ziekteverzorging. De do cente hiervoor is voor de afdeelingen vrij, doch zij betalen hiervoor 15 aan de Ixxndskas. De docente, mevr. Peters, licht hierbij toe, dat de leeftijd voor de kleuters 26 jaar bedraagt. Het minimum aantal deel nemers is 20. Verschillende afgevaardigden voerden over dit voorstel het woord, waarbij door enkelen ook werd aangedrongen op uit breiding van den cursus tot b.v. opvoed kunde, terwijl anderen van meening waren, dat dergelijke cursussen niet noodig zijn, vooral niet waar het Wit Gele Kruis werkt. Met slechts enkele stemmen tegen werd besloten een proef te nemen voor één jaar. Hierna werd gepauzeerd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2