waarborgt DONDERDAG 16 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND BELGIE. DE VOORGENOMEN CONVERSIE. De bezitters van Belgische staatsfondsen zijn gedurende twee degen in de gelegen heid geweest om bij de Belgische Nationale Bank de afstempeling te vragen van de obligaties, welke zij niet geconverteerd wenschen te zien. Gedurende deze twee dagen werd voor meer dan frs. 800.000 af gestempeld, op een totaal te converteeren bedrag van frs. 14 milliard. „TeL". Het disconto verlaagd. De Nationale Bank van België heeft be sloten met ingang van heden haar disconto te verlagen van 21/2 tot 2%. De beleeningsrente is onveranderd geble- DUITSCHLARD. HET NIEUWE BOEK VAN ROSENBERG. Het gerucht gaat, dat het nieuwe boek van Alfred Rosenberg, waarin hij zijn op den Index geplaatst boek „Mythos des 20sten Jahrhunderts" tracht te verdedigen met een minderwaardigen aanval op zijn bestrijders, moest worden ingetrokken en dat de boekhandelaren opdracht zouden hebben gekregen, alle exemplaren van het boek aan het einde der week terug te zen den. Bij informatie is evenwel van deze maatregel niets gebleken. OOSTENRIJK. OOSTENRIJKS LUCHTMACHT. Onder bevel van Starhemberg. In een bijeenkomst van den general en staf van de Oostenrijksche Heimwehr is be sloten, een eigen luchtmacht te scheppen- Deze luchtmacht zal in alle provincies wor den georganiseerd door den bekenden Oos- tenrijksch-Hongaarschen vlieger Bronovs- ky. Prins Starhemberg zal als opperbevel hebber van de nieuwe luchtmacht fungee- ren. Italië, dat de leverancier is geweest van het meerendeel van de bewapening der Heimwehr, zal vermoedelijk ook de nieuwe vliegtuigen leveren. De Duitsche veldmaarschalk von Mackcnsen is Dinsdag door Oostenrijk ge trokken op zijn reis naar Boedapest, waar hij een bezoek zal brengen aan zijn zoon, den Duitschen gezant. De reis werd per boot langs den Donau gemaakt, doch op verzoek van de Oostenrijksche regeering stopte het vaartuig niet zooals gewoonlijk te Weenen of andere Oostenrijksche stop- plaatsen. Het nieuws omtrent de reis van j von Mackensen was echter in Oostenrijk algemeen bekend geworden en op ver schillende plaatsen had zich een talrijke menigte aan de oevers'van de rivier verza meld. Een aantal Oostenrijksche nationaal- socialisten begon den veldmaarschalk toe te juichen, doch zij werden door de politie verspreid. Baders in de schilderachtige streek van Wachau vonden evenwel een oorspronke lijke methode om aan him gevoelens uiting te geven. Zij gingen zich op de oevers in groepjes van 16 a 20 leggen, waarbij iedere groep een hakenkruis van lichamen vorm de. De politie beschouwde dit evenwel ook als een landsverraderlijke demonstratie, weshalve zij er een einde aan maakte. RUSLAND. GUNSTIG RESULTAAT TE MOSKOU. Onderhandelingen over Oostpact worden voortgezet. Na afloop van de Fransch-Russische be- sprelcingen te Moskou is een communiqué gepubliceerd, waaruit blijkt, dait de onder handelingen met Duitschland en Polen over een regionaal pact voor Oost-Europa zullen worden voortgezet. Stalin, Molotof, Litwinof en Laval zijn verheugd, aldus het communiqué, over het gesloten pact voor wederzijdschen bijstand, waardoor een geest van vriendschap en vertrouwen is ontstaan. De Fransche en Russische staatslieden hebben vastgesteld, dat zij hetzelfde doel nastreven, namelijk handhaving van den vrede door organisatie van de collectieve veiligheid. Zij erkennen, dat de staten, die duidelijk blijk hebben gegeven van hun vredeswil door te trachten wederzijdsche waarborgen te vinden, vóór alles verplicht zijn, hun nationale verdediging in geen en kel opzicht te verzwakken. Stalin keurt dan ook de nationale defensie-politiek van Frankrijk goed, dat een gewapende macht heeft overeenkomstig de behoeften van zijn veiligheid, en' verklaart, volledig begrip te hebben voor deze politiek. Het communiqué stelt vast, dat het tot stand gekomen Fransch-Russische pact geenszins afbreuk doet aan de noodzake lijkheid, direct de onderhandelingen voort te zetten over een regionaal pact voor Oost-Europa, met de landen, welker toe treding van den aanvang af gewenscht werd geacht, en wel in de eerste plaats Duitsch land, Polen en Tsjechoelovakije. Dit pact zal moeten omvatten non-agressie, consul tatie en het onthouden van hulp aan een aanvaller. Deze constructieve arbeid, waar van niemand zal worden uitgesloten, aldus besluit het communiqué, zal slechts succes kunnen hebben, wanneer alle belangheb bende nvrij willig en oprecht medewerken. Bij het communiqué teekent de speciale verslaggever van Havas aan, dat daaruit blijkt, dat de Fransche en de Sovjet-regee- ring het erover 'eens zijn, dat langs diplo mat! eken weg de onderhandelingen moeten worden hervat, om te komen tot een regio naal oost-Europeesch pact, dat o.a. Duitsch land, Polen en Sovjet-Rusland met elkaar zou verbinden door een pact van non-agres sie, consultatie en het niet verleen en van hulp aan een aanvaller. AMERIKA. STABILISATIE DER VALUTA'S. In verband met een door senator Tho mas opgestelde resolutie waarin een stabili satie der valuta's over de geheele wereld wordt gevraagd, zal President Roosevelt worden geadviseerd een nieuwe interna tionale conferentie voor stabilisatie der va luta's bijeen te roepen, waarbij zoowel voor het verdere gebruik van zilver als dat van goud maatregelen zullen worden genomen. Senator Thomas heeft tevens zijn instem ming betuigd met de inzichten van Morgen - thau, doch is het niet met hem eens, dat Groot-Brittannië het initiatief moet nemen. Naar zijn meening dienen de Vereemgde Staten dit te doen. „Tel." BUITENLANDSCKE BERICHTEN POLEN. PttSOEDSKTS UITVAART. Bijzetting Zaterdag te Krakau. Het Poolsche telegraaf agentschap meldt, officieel, dat Woensdagmiddag, het stoffe lijk overschot van Pilsoedski naar de Sint Janskathedraal werd overgebracht. In den nacht van Woensdag op Donderdag, Don derdag en in den nacht van Donderdag op Vrijdag zal het publiek in staat worden gesteld in de kathedraal langs de kist te defileeren. Na den plechtigen dienst zullen op het Mokotov-veld afdeelingen van het leger bij de kist een laatste hulde brengen aan het zegevierende hoofd van het leger. Vervol gens zal een rouwtrein het stoffelijk over schot overbrengen naar Krakau, waar Za terdag de nationale bijzetting zal geschie den. Bij de officieele bij zettingsplechtigheden zal Duitschland vertegenwoordigd zijn door generaal Göring. De Fransche minister van Buiten Land- sche Zaken, Laval, zal na zijn vertrek uit Moskou zijn reis te Warschau onderbreken voor de deelneming aan de plechtige diensten ter nagedachtenis aan maarschalk Pilsoedski. Vervolgens zal Laval zich naar Krakau begeven, waar hij samen met den Franschen minister van Oorlog, Pétain, de teraardebestelling van den maarschalk zal bijwonen. In de nabijheid van Krakau zal ter na gedachtenis aan den overleden vrijheidsheld een Pilsoedski-monument worden opge richt. Alle ministers hebben hiervoor reeds bedragen beschikbaar gesteld, welk voor beeld door het meerendeel der vereen i- gingen, benevens door tal van particulieren wordt gevolgd. De Poolsche Landdag zal vermoedelijk de volgende week in buitengewone zitting bijeen worden geroepen. Het Huis zal dan een besluit moeten nemen over de nieuwe kieswet. op een koker r ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. laatste dagen in Rome loopen, volgens wel ke talrijke automobielen op den weg tus- schen Rome en Ostia plotseling' en zonder eenige naspeurbare reden tot stilstand wer den gebracht zonder dat de bestuurders er in slaagden den motor weer op gang te brengen. Na een half uur ongeveer konden alle auto's weer zonder moeite starten. Men vraagt zich thans af, of Marconi ein delijk geslaagd is in wat reeds lang tever geefs wordt beproefd: het langs draadloo- ze weg buiten bedrijf stellen van de elec- trische uitrusting van machines. MONSEIGNEUR KAAS. KANUNNIK VAN ST. PIETER. Naar „Het Huisgezin" meldt, heeft de Paus mgr. Ludwig Kaas, den voormaligen leider van de Katholieke Centrumpartij in Duitschland, tot kanunnik van de St Pie terskerk benoemd, als opvolger van mgr. Hinsley, die wegens zijn benoeming tot aartsbisschop van Londen kort geleden uit Rome naar Engeland is vertrokken. Mgr. Kaas vertoefde sedert de nationaal- socialistische partij het hem in 1933 vrij wel onmogelijk maakte in Duitschland te blijven, te Rome, waar hij thans tot de ge noemde functie geroepen is. De vijf ling wordt steeds rijker. De vijfling van de familie Diorme te To- ronto, mag zich thans reeds verheugen in het bezit van een kapitaal van 150.000 dol- I lar. Tegen den tijd, dat de kinderen erover mogen beschikken, dat is wanneer zij acht- j tien jaar zijn, zal dit kapitaal waarschijn lijk aardig zijn aangegroeid. Voor het jaar 1936 zal een kalender wor- den vervaardigd met de beeltenis van de j vij fling. De opbrengst van het zoo juist ge- toekende contract tusschen de voogden van j de babies en een groote drukkerij zal het fonds ten bate van de vij fling waarsohijn- lijk binnen een jaar met een bedrag van on geveer 35.000 dollar doen stijgen. BINNENLAND Volgens een bericht uit Nowosibirsk is op een rivier een veerboot gezonken, waar op zich 21 arbeiders bevonden. Zeventien hunner zijn verdronken. CYCLOON IN BENGALEN. Een doode en vele gewonden. Het district Sarisabari, niet ver van de stad Maimansing in Bengalen, is gister avond door een hevigen cycloon geteisterd. Van een school, een hoofdbureau van poli tie en een postkantoor werden de daken geheel afgerukt. Een schuur, waarin een groot aantal mensohen een veilig heenko men had gezocht, stortte in. Een man werd gedood en talrijke andere personen werden meer of minder ernstig gewond, een veer boot heeft zware averij opgeloopen. Tal rijke telegraafpalen vielen om, zoodat de verbinding met het geteisterde gebied is verbroken. 66 MILLIOEN FRANCS VERDUISTERD? Nieuwe affaire te Parijs. De vroegere president van een groote Parijsche levensmiddelenfirma, Defradas, is wegens fraude en misbruik van vertrou wen met eenige zijner intieme medewerkers in staat van beschuldiging gesteld. Het verduisterde bedrag zou in totaal 66 mil- lioen francs bedragen. EEN NIEUWE VINDING VAN MARCONI? Een geheimzinnig officieel communique. Te Rome is in hooge mate de belangstel ling opgewekt door een officieel commu niqué waarin wordt medegedeeld, dat se nator Marconi op het fort van Boccea (na bij Rome) eenige experimenten heeft ver richt in tegenwoordigheid van Mussolini, in diens kwaliteit van minister van Oorlog, generaal Baistrocchi, onderstaatssecretaris van Oorlog en een aantal militaire inge nieurs. Er wordt niets in gezegd over den aard der experimenten, doch men neemt aan, dat ze van militairen aard zijn. De belangstelling is bovendien aanmer kelijk verhoogd door geruchten die de DE SIGARENINDUSTRIE. VERDERE MECHANISATIE TIJDELIJK VERBODEN. Naar wij vernemen, hebben de betrok ken Ministers besloten te bevorderen aan de Staten-Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijk te snelle verdere uitbreiding van de mechaniseering in de s ig ar enindustrie Het ligt niet in het voornemen het ge bruik van bestaande machines te verbieden, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe oompleet- en bosjesmachines af hankelijk te stellen van de toestemming van de Regeering. In verband hiermede zal de Arbeidsin spectie dezer dagen beginnen met een in ventarisatie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de verschillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het in gebruik stellen van com pleet- en bosjes-machines na 15 Mei 1935 aan een toestemming worde gebonden. Deze wet zal dan slechts voor een bepaal den tijd gelden; in welke periode de Regee ring de gelegenheid zal hebben het vraag stuk grondig te onderzoeken en overleg te plegen met belanghebbenden, zonder dat intusschen ernstige verstoringen van het technisch productie-apparaat en daarme de van de arbeidsmarkt kunnen optre den. ONS DISCONTO VERLAAGD. Thans 4 procent. Met ingang van 16 dezer zal, blijkens mededeel ing der Necler landsche Bank, het rentetarief als volgt zijn vastgesteld: Wisseldisconto. 4 (4J4%) Promessendisconto 4 J4 Rente voor beleen ing van Effecten 4^% (5 Rente voor beleening van Goederen 4yt% (5 Rente voor voorschotten in Rekening-Courant 4 (5 BIERVERBRUIK IN 1934 AFGENOMEN. Vermindering van 8 pet. per hoofd der bevolking. Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek mededeelt, hebben de brouwerijen in 1934 1.512.000 H.L. bier afgeleverd, te genover 1.609.000 H.L. in het vórige jaar. Hare afzet met binnenlandsche bestem ming (1.429.000 H.L.) is wederom niet on belangrijk achteruitgegaan (met 103.00 H.L. op 7 pet.). Het gebruik van binnen- en buitenlandsch bier per hoofd der bevol king daalde met 1.5 liter (of plus minus 8 pet.). VERLAGING ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Met ingang van 1 October? Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat de aangekondigde verlaging van den accijns op het gedistilleerd 1 October a.s. zal ingaan. JAARVERGADERING VAN DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Gisteren werd te Rotterdam de 53ste jaarvergadering gehouden van den Cen- tralen Raad der „Hanze" in het Bisdom Haarlem. Om negen uur gisterochtend verzamel den zich de katholieke middenstanders, die uit het heele bisdom waren samengekomen in de dekenale kerk van St. Laurentius, waar de zeereerw. heer Mol, geestelijk ad viseur van de Rotterdamsche afdeeling, de H. Mis opdroeg Voor het geestelijk en tij delijk welzijn der Bondsleden. Hierna begaven de afgevaardigden en le den, waarvan vele getoond met het Hanze- insigne, naar de zaal van het „Bristol"-Ho- tel Coomans, waar tegen tien uur de ver gadering werd geopend door den voorzit ter, den heer E. J. Stumpel, die, nadat al len aanwezigen het Bondslied hadden ge zongen, het woord nam tot het verwelko men van de aanwezigen en tot het hou den van enkele inleidende beschouwingen. Spr. wees in den aanvang van zijn rede op den groeienden steun, dien de midden stand van burgerlijke en kerkelijke over heden mag ondervinden vooral ook van de laatste. Als jongste bewijs hiervan noemt hij een verklaring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aan rector Bots, een verklaring, die spreker gemachtigd is thans in het openbaar mede te deelen. Zij luidt: „In dézen tijd coöperaties oprichten is strijdig met de liefde en daarom onge- wenscht." Met luide instemming begroette de ver gadering deze verklaring. De voorzitter spoorde de leden aan met zulk een steun in den rug krachtig samen te werken met het hoofdbestuur, opdat door de organisaties al het mogelijke kan beproefd worden, vóór de hulp van de overheid waarom men vaak al te snel vraagt wordt ingeroepen. Spr. wees daarbij op de werking der commissies van bijstand, waarin de afdee ling Amsterdam een voorbeeld geeft. Met applaus huldigde de vergadering de heeren De Wolf uit Purmerend, jubileerend voorzitter van het fonds U. B. O., en Lan- geveld, administrateur van den Bond. De vergadering vereen igde zich met huldete- legrammen aan H. M. de Koningin en aan Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, de heer Peters, onderstreepte de woorden van den voorzitter gewijd aan de commis sie van bijstand, waarin de goede bestuur der zijn persoon en zijn ervaring ten dien ste van zijn leden stelt en zoo veel goeds kan verrichten. Een tweetal aanwezige leden werd ver volgens aangezocht zorg te dragen voor de notulen van deze vergadering. Nadat van bestuurswege eenige mededeelingen waren gedaan, bracht de secretaris, de heer Th. M. Dresné, een verkort jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het jaar 1934 bracht voor den midden stand geen wijziging ten goede. De omzet ten liepen nog steeds verder terug, terwijl vooral de vaste lasten slechts in een zeer langzaam tempo konden verminderen. Ka pitaal-vermindering bleef doorgaan en tal van bedrijven kwamen dan ook in finan- cieele moeilijkheden. De verwezenlijking van het Ordenings- Saneerings- en Beschermingsprogram, des tijds tot behoud van het gezonde midden- standsbedrijf ontworpen, werd door de Haarlemsche organisatie naar krachten be vorderd. Door het Centraal Hanze-bureau werd nog een rapport uitgegeven, dragend als to- tel: „Kan de diocesane Bond. en zoo ja, in hoeverre, canvreet medewerken aan de verwezenlijking van het O. S. B.-pro- gram?" Het resultaat van de actie begint reeds merkbaar te worden. Tal van bedrijven trachten door verticale bedrijfsorganisatie ordening te krijgen. Gesteund echter door de Bedrijfsraden- wet-Verschuur, moeten ook de bedrijfsge- nooten zelf de handen aan den ploeg slaan en zich voldoende voorbereiden op de mo gelijkheden tot bedrijfsordening met be hulp van de overheid. Met belangstelling wordt thans gewacht op wat door B. en W. van Amsterdam zal worden gedaan ten aanzien van de orde ning in bepaalde middenstandsbedrijven. Waar ook in enkele andere plaatsen le vensmiddelenraden waren opgericht, werd door het Centraal Hanzebureau een rap port uitgegeven behelzende „doel, oprich ting, samensteling en werkwijze" van deze raden. Iedere maand verscheen "n bondscircu- laire, waarin steeds weer nieuwe actie punten werden aangekondigd. Deze met warmte geschreven maand-circulaires ge ven den plaatselijken besturen nieuw voed sel voor de activiteit in hun afdeelingen. Van meer dan één zijde mocht het Hoofd bestuur vernemen, dat steeds met belang stelling de bondscirculaire wordt tegemoet- gezien. De maandelijksche vergaderingen van het Hoofdbestuur, voorafgegaan door die van het dagelijksch bestuur, waren steeds van beteekenis, zoowel door het aantal als door den aard van de behandelde onder werpen. Een kleine groep bewees, dat ook in de afdeelingen volop actief leven heerschte. Na een overzicht van de mutaties en de werkzaamheden in de verschillende bonds organen eindigt het verslag met een op recht dankwoord aan den geestelijken ad ij viseur, wiens bezielende medewerking het hoofdbestuur voortdurend aanmoedigt. Den secretaris werd voor dit verslag dank gebracht. Voor een vacature in den Middenstands- raad ontstaan door het bedanken van den heer Struycken, had het bestuur den voor zitter, den heer Stumpel, aangesteld. De vergadering koos den heer Stumpel met 388 stemmen tegen 88 op den heer Erftemeyer. Staat het Comité van actie voor het mid- denstandsbedrijf reeds in de belangstelling van alle leden, was een volgend punt van de agenda. De voorzitter wees er op, dat dit comi té door de drie landelijke middenstands bonden in 1934 is opgericht. Het comité heeft sindsdien voor den middenstand eenige drukwerk, folders en étalagekaar- ten laten verschijnen, terwijl verschillen de objecten nog in voorbereiding zijn. Mas sa-actie met zoo mogelijk massa-resultaat is het doel van het Comité. Maar daarvoor is noodig massa-medewerking. Wil de mid denstand ook naar buiten zoo krachtig mo gelijk naar voren treden, dan is dit Co mité daarvoor het geëigende middel. Spr, dringt daarom aan qp de krachtigst moge lijke medewerking met dit Comité, in haar bewerking van de massa. Het H.B. ver trouwt, dat het Comité zal ondervinden, dat de Haarlemsche Hanze dit Comité weet te waardeeren. Namens de afdeeling Leiden werd in overweging gegeven, dat het Comité ook even groote aandacht zou willen schenken aan den industrieelen middenstand. Ook zou het goed zijn, dat modellen van het geen men wil verspreiden tevoren ter ken nis van de leden werden gebracht. De afdeeling Noord wij kerhout vroeg om niet te spreken van „koopt bij den middenstand" maar „koopt bij den ge- organiseerden middenstand." De voorzitter zegde toe deze wenschen ter kennis van het Comité te zullen bren gen. Aan de orde werd hierna gesteld de be handeling van de afdeelingsvoorstellen. De praeadviezen van het hoofdbestuur werden, al dan niet eenigermate gewijzigd, aangenomen. Pater Alexander O.M.Cap. kreeg bui ten de agenda om het woord tot het uit spreken van een rede over de kernvorming in de middenstandsorganisatie. Pater Alexander schetste als doel der kernvorming: naar het voorbeeld van Christus het eigen leven opvoeren tot de bovennatuurlijke volmaaktheid om langs dezen weg den weg der zelfheiliging de maatschappij te verbeteren. Het gaat met deze kernvorming nog lang niet naar wensch. Goed geteld wer ken thans onder de middenstanders in het bisdom Haarlem zeven clubs, waarvan twee in Amsterdam. Spreker heeft zijn oorspronkelijk enthou siasme reeds vervangen door nuchteren realiteitszin, doch blijft stuwen naar de verwezenlijking der geestelijke elitevor ming in onze standsorganisatie. Bij de voortgezette bespreking der af deelingsvoorstellen oefent de president, de heer Stumpel, instemmend met de afd. Leiden, scherpe critiek uit op het Rijks- inkoopbureau, dat een acht- a tien mil- lioen per jaar leveranties aan den midderv- stand onttrekt, en haar eenvoudig bla meert doordat het van de suggestie uit gaat, dat de middenstand haar distributie ve functie niet naar behooren kan vervul len: Jjeidschendam vulde aan met even eens te protesteeren tegen het Centrale Verkoopbureau van de gemeenten. Leiden stelde vervolgens de vraag of niet beter, terwille van een goedkooper en meer effectief werkende centralisatie het diocesane Hanzebureau kan worden gecom bineerd met het nationale. De contributie zou dan minder kunnen worden. Het be stuur had de mogelijkheid van dit laatste reeds in zijn praeadvies ontkend daar het werk van 't diocesane bureau toch moet worden gedaan. Amsterdam ontkende ook de wenschelijkheid van een lagere contri butie. Hoe meer middelen het bestuur ter beschikking staan, hoe grooter activiteit het in het belang der middenstanders kan ontplooien. Nadat meerdere afdeelingen een organisatorische liefdesverklaring je gens het diocesane bureau hadden afge legd, trok Leiden na door den voorzitter nog herinnerd te zijn aan het woord van wijlen Mgr. Ariëns „Centralisatie is de dood" zijn voorstel in. Nadat de voorzitter nog eens den nadruk had gelegd op de onvereenigbaarheid van het lidmaatschap der standsorganisaties en de N. S. B. verkreeg Rector Bots, de bondsadviseur, het woord. Rector Bots huldigde de werkkracht van den voorzitter, den heer Stumpel, in 't be lang van den middenstand en wees er op, hoe thans èn het stoffelijke èn het geeste lijke doel der organisatie zichtbaar een steun vindt in den geest des tijds. Men keert zich steeds meer af van het indivi dualisme, zoekt aanéénsluiting en zoekt verdieping. Spr. waarschuwt ook tegen een scheiding van deze beide doeleinden, die slechts onderscheiden mogen worden. Wij moeten de groote fout der negentiende eeuw, die alle sferen van het denken split ste, vermijden. Voor ons ligt het geestelij ke niet als een oase in de woestijn van het stoffelijke. Dit laatste kan evenzeer een ideaal zijn, wanneer men het slechts weet te zien als een middel om in den hemel te komen. De heer Jan Bakker wekte nog op tot grootere activiteit in de afdeelingen en tot samenwerking met het Centraal Bureau. De secretaris beantwoordde een aantal schriftelijke vragen en daarna vereenigde het gezelschap van ruim tweehonderd man van uit Bristol naar het Gezellengebouw aan het Stationsplein voor een bezichtiging van de Tentoonstelling van de Slagerspa troons en de resultaten werden bewonderd van den onder de Rotterdamsche slagers gehouden vakwedstrijd. INSCHRIJVING VOOR DIENSTPLICHT. Wordt zij vervroegd voor lichting 1937? Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Minister van Defensie aan de burgemees ters bericht, dat het, in verband met het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet, gewenscht is, rekening te houden met de mogelijkheid, dat de alge- meene inschrijving voor den dienstplicht voor de lichting 1937 niet in Januari 1936, doch reeds in October 1935 gehouden zal worden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6