Wie gaat er met ons naar de W ereldtentoonstelling te Brussel? DONDERDAG 16 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Jeugdtooneel. Wij willen een bekentenis doen, openbaar en wel de volgende: In den tijd van onze journalistieke loopbaan hebben wij vele malen bijgewoond tooneel-uitvoeringen van dilettanten, van leeken, in patronaten e. d. En, als wij dan een verslag maakten, om onzen lezers mee te deelen, wat en hoe wij hadden genoten, hebben we niet zel den héél veel - misschien wel 'ns tè veel! - de goede bedoeling van spel en spelers geprezen, 't spel zélf .maar onbe sproken latend. Wij zeggen niet, dat het zoo altijd ging; wij hebben ook wel vanzelfsprekend goede voorstellingen van leeken-tooneel in stad en -omgeving gezien, en eerlijk kunnen prijzen; wat we dan ook graag deden. Maar dan waren het toch bijna altijd humoristische tooneelstukken. Gisteravond in de groote zaal der Leid- sche R.K. H.B.S. hebben wij gezien een spél van K.J.C.'ers uit Lisse 'n spel van zulk een ernst, dat haast ieder woord en ieder tafereel een diepen inhoud had door de voorstelling van, de herinnering aan een verheven geloofswaarheid. Het was het „Gastmaal der Kinderen", geschreven door Henri Ghéon; ingestu deerd voor een K. J. C.-uitvoering onder leiding van Anton Zweers. Het spel is op 22 April ook te Lisse gege ven en onze redacteur, die toen de uitvoe ring bijwoonde, schreef er o. m. van: „Des avonds had de opvoering plaats van het „Gastmaal der Kinderen" geschreven door Henri Ghéon. Het is een buitenge woon waagstuk geweest dit verhaal, zoo teer en broos als een kinderdroom, door K. J. C.'ers te laten uitbeelden. Er behoeft maar een tikje overdrijving in het spel ge legd te worden, en het geheele verhaal, waarin het Christuskind handelend en sprekend optreedt, loopt uit op een profa natie. Maar degenen, die deze opvoering waag den, hebben hiermede aller hart gewon nen. Het was zoo mooi, zoo rein, dat wij geen woorden voldoende vinden, om het hoog genoeg te prijzen. Het was zoo diep van zin, zoo mystiek, dat men peinzen kan tot aan zijn levenseinde, zonder het groot geheim te doorgronden, dat van dit kinder spel de kern vormde: de liefde van Chris tus tot de menschen. Henri Ghéon moet wel een godvruchtig denker en tegelijkertijd een zuiver voe lend kunstenaar zijn, dat hij aan een kin derspel zulk een diepte weet te geven, zon der dat het kinderlijke en speelsche ervan verloren is gegaan." Wij herinneren aan deze lofspraak en willen ze opzettelijk nog 'ns herhalen. Omdat ze verdiend is! De geheele zaal was gisteren gevuld met K. J. C.'ers uit Leiden en omgeving. En tijdens den duur van dit toch zoo ernstige spel was aller aandacht strak gespannen en de volle zaal was luister-stil, echt mee-levend met den zin, de strekking, de bedoeling van wat op het tooneel in spel, in een soort mysterie-spel werd vertoond. Dat is een bewijs voor de echtheid, de natuurlijkheid van het spel. De jongens deden en praatten in het spel, als waren zij in het gewone dage lij ksch leven! Dat is óók een bewijs van den goeden invloed, die de K. J. C. leiding heeft op onze jongens, op hun beschaving, hun geestes-vorming! Wij meenen, helaas, te moeten opmer ken, dat voor een talrijkgehoor van ouderen, wij niet die aandacht voor het zoo fijne, zoo subtiele spel verwachten, welke gisterenavond door het jongens-ge- hoor werd gegeven. Zeker zou vóór de opvoering de diepe zin van het spel vrij uitvoerig verklaard moeten worden. Een verklaring heeft gisteren rector Beu- ne, de districts-directeur der K. J. C. ook gegeven voordat het spel begon in een kort woord dat tot de jongens onmiddellijk sprak en hun belangstelling pakte. Onze hartelijke gelukwensch aan de K. J. C. uit Lisse met het mooie succes. Onze hartelijke gelukwensch ook aan de geheele K. J. C., aan de geheele mannelij ke jeugdbeweging, die gisteravond werd één uiting van haar godsdienstig be schavend en vormend werken gegeven zoo'n heerlijken invloed heeft op de dege lijke diepe vorming der jeugd! Als onze jeugd-organisatiis zich in vrijheid kunnen blijven ontwikkelen, met medele ven en medewerken van de daarvoor in aanmerking komende katholieken, dan dur ven we de toekomst in volkomen gerust! R.K. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN" Kerk en Staat Gisteravond hield kapelaan Dorbeck voor de leden van „Dr. Schaepman" de derde van zijn reeks lezingen over „Kerk en Staat". Spr. behandelde thans de verhou ding van beide machten vanaf omtrent 1300 tot aan de Fransche revolutie. In de 15e eeuw voltrekken zich belangrijke wijzi gingen in de maatschappelijke verhoudin gen. Het feodalisme verzwakt; de steden gaan een tijdperk van macht en econo mische bloei tegemoet; de wetenschap wordt hoe langer hoe meer domein van de leeken (humanisme); daarnaast zien we een steeds verder schrijdende zede lijke verwording. Ook bij de kerkelijke ge zagsdragers (Alexander de Vie). Verschil lende misbruiken doen opnieuw hun in trede (simonie, nepotisme). Onderlinge twisten (westersche schisma) ondermijnen mede 't aanzien en 't gezag van de Kerk. Zoo werd de 15de eeuw een wegbereider voor de hervorming. De hervorming, door verschillende vorsten gebruikt tot het nastreven van politieke doeleinden, is me de oorzaak geweest dat het toch reeds on dermijnde kerkelijk gezag in ernstige mate terrein verloor aan het staatsgezag, ook op geestelijk gebied. Spr. schetst dan de iiïvloed van het staatsgezag op het Protestantisme. Deze in vloed heeft haar terugslag gehad op de verhouding van Kerk en Staat in de ka tholiek gebleven landen als b.v. Oostenrijk en Frankrijk. Ook in deze landen ontwa ren we een streven tot beperking van het kerkelijk gezag ten bate van het staats gezag, ook in geestelijke zaken (Gallica- nisme, Jozefisme). Dit streven vond uiter aard een gunstig onthaal bij de absolute gezagsdragers van die dagen. Met een schildering van de periode aan de Fransche revolutie voorafgaande en een aanduiding van de verschillende oorzaken die opnieuw een verzwakking van het ker kelijk gezag in dat tijdperk in de hand werkten, sluit spr. zijn boeiende voor dracht. Met een geanimeerde gedachtenwisseling werd deze leerzame avond besloten. ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREEN. De sociale avond. De leden der Gez. Ver. worden herin nerd aan den socialen avond der Studie club „Petrus Canisius", hedenavond te te half negen in het Gezellenhuis. Spreker is de heer Paul de Waart, die zal behande len het onderwerp: „Wij katholieken en de N.S.B.". Zoowel spreker als onderwerp waarborgen een leerzamen avond. Aan niet-leden der St. Jos. Gez. Ver. kan, mits zij zich reeds met het bestuur hebben verstaan, toegang worden verleend. Prof. Schrieke, hoogleeraar aan de uni versiteit alhier, is door Ged. Staten van Gelderland benoemd tot bestuurslid van de Stichting Verblijf voor den Oud-Indischen Militair te Nijmegen. STOMPWIJK Een nat pak. Hedenmorgen reed de wed. Turkenburg alhier met paard en wa gen naar de kerk. Bij de thuisrit reed hei- jaar nabij de Knip te water. Het span zat danig onder de modder, maar alles liep vrij goed af, daar de inzittenden met een nat pak en den schrik vrij kwamen. Een jaar damestasschen waren zoek geraakt, i waarnaar nog wordt gedreigd. WASSENAAR Aanrijding. Op den Rijksstraatweg tegenover de Papenlaan werd gisteravond de vrachtauto van K. uit Katwijk op zij aangereden door die van H. uit Wijk aan Zee. De auto van K. werd terzijde gewor pen en werd vrijwel geheel vernield. Ga rage Riem sleepte de auto weg. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Gevaarlijk heerschap. De heer P. aan den, Schouwweg werd hedennacht gewekt door het blaffen van zijn hond. Opstaande zag hij een persoon wegvluchten. Terstond werd de politie gewaarschuwd, terwijl ijlings per telefoon ook aan de Haagsche politie en signalement werd verstrekt. Bij onderzoek bleek, dat een ruit in de wo ning van den heer P. was ingedrukt. In middels hield de Haagsche politie op den Zijdeweg nabij het viaduct den Duitscher P. P. aan, die zonder vaste woon- of ver blijfplaats in ons land vertoefde. Bij fouil leering werden inbrekerswerktuigen op hem gevonden. Hij is overgebracht naar het bureau van politie alhier. P. bleek reeds 2 vonnissen achter den rug te heb ben, terwijl hij voorts reeds eenmaal uit ons land is gezet. Vermoedelijk staat met een en ander in verband het feit, dat bij mevr. D. aan den Schouwweg een kelder raampje is'uitgenomen, waarna eenige eet waren uit de kelder zijn ontvreemd. LAATSTE BERICHTEN DE KONINGIN EN DE PRINSES UIT BRUSSEL TERUG. Om 2.25 uur hedenmiddag kwamen de koninklijke auto's op de grens van Til burg op den Goirleschen weg aan. Een auto, waarin de commissaris van po litie was gezeten, ging van hieraf de stoet vooraf, die langs den kortsten weg naar het station reed. Langs den weg stonden duizenden schoolkinderen opgesteld. Schier huis aan huis werd gevlagd. In matigen vaart ging het door de straten. De Koningin én de Prinses groetten de kin deren vriendelijk en om 2.40 uur was het station bereikt, waar de Koningin en de Prinses in den gereedstaanden Kon. trein stapten. Precies om 3 uur vertrok de trein van Tilburg naar het Loo. Dank zij de verbetering van den water weg tusschen Antwerpen en Brussel is het thans mogelijk, dat zeeschepen een bezoek brengen aan Brussel. Zoo zijn nog tijdens het bezoek van de koningin en de prinses de Nederlandsche onderzeebooten O. 13 en O. 15, beide uit den Helder, met elk een bemanning van 31 koppen aan boord, te Brussel aangekomen. Zij zullen tot 22 Mei as. te Brussel blij ven liggen. DOODELIJK ONGELUK. Op den Vermeulen weg te Bussum, is het 8-jarig jongetje Huiben met zijn fiets ge slipt. Hij wilde uitwijken voor een hem achteroprijdende auto, die beladen was met paarden en naar het concoursterrein ging. De jongen kwam onder den wagen te recht en was op slag dood- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria Johanna Alida d. v. M. P. H. Oortmeijer en A. A. M. Peeters. Johannes Jacobus z. v. J. Mooten en L. J. de Vink. Lena d. v. W. Laman en A. C v. d. Vos. Hans z. v. D. W. Teljeur en Ph. K. Verstraaten. Pieter Cornelia z. v. J. de Horn en C. Zaal. Pieter Johannes z. v. H. J. van Rijn en M. H. v. Noort. Nicolaas z. v. Th. v. d. Meer en T. Epping. Dina d. v. D. Sloos en E. B. J. de Jong. Ondertrouwd: A. Collee jm. 25 j. en H. Eggink jr. 28 j. Gehuwd: J. J. Blansjee jm. en G. Fuchs jd. H. J. Blikman jm. en M. L. C. O. F. C. L. Meijer jd. M. Brouwer jm. en M. C. Compier jd. A. de Bruijn jm. en W. G. Helversteijn jd. H. P. C. Creygh- ton jm. en J. A. M. E. Berbee jd. C. C. Honsbeek jm. en J. Nieuwkerk jd. Th. Maaskant jm. en M. Devilee jd. H. A. Ruben jm. A. Geskus jd. I. Siere jm. en M. Schlagwein wed. P. C. Sloos jm. en F. v. Zijp jd. C. E. Spruijt jm. en S. H. Frank jd. H. J. Verlind jm. en H. J. Pi ket j.d. W. F, v. d. Wijngaard jm. en J. C. M. Kromhout jd A. Heemskerk jm. en A. de Rijk jd. W. J. Hofman jm. en J. C. G. Punselie jd. Overleden: J. J. E. Metz z. 27 j. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Te Arnhem is aangehouden een 31-jarige Duitscher, die vroeger te Voorburg woon de. Hij vervoegde zich aan een klooster, waar hij zich valschelijk uitgaf voor een theologisch student met ziekteverlof. Op deze wijze wist hij giften los te krijgen. De politie vermoedt, dat de Duitscher ook elders dergelijke oplichterijen heeft ge- OPLICHTING VAN STEUNGELDEN. Vanmorgen is te Amsterdam een arbei der gearresteerd, deel uitmakend van de ploeg Federatieleden, die onlangs zijn ge arresteerd, die de gemeente voor een zeer j hoog bedrag (pl.m. 2000) aan steun zou hebben opgelicht. De man is in het politie bureau ingesloten. DE MOORD IN DEN IJPOLDER. In de geruchtmakende zaak van den moord in den IJpolder, waarin de Officier van Justitie mr. Bosch wegens doodslag e„en gevangenisstraf van 15 jaar had gere- quireerd, heeft de rechtbank heden een inlocutoir vonnis gewezen waarin herope ning van het onderzoek werd bevolen. De stukken werden weer in handen van den rechter-commissaris gesteld Er zal een onderzoek worden gesteld naar aanleiding van de gevonden kogels. De zitting zal na een onderzoek van den rechtercommissaris worden voortgezet. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen zal onveilig zijn tot Katwijk op Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22, Donderdag 23 en Vrijdag 24 Mei, van 10.30 uur tot 14.30 uur, wegens het schieten met geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet eerder toegankelijk is, voordat de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn in genomen. Op 25-26 MEI en 1-2 JUNI a.s. Een prachtige reis met eerste klas bediening tegen den laagsten prijs Officieel is de Brusselsche wereldtentoonstelling geopend. Nog wordt er door vele handen gearbeid aan de laatste afwerking en wanneer ons reisgezelschap naar Brussel zal vertrekken zal de prachtige expositie in volle glorie te zien zijn. Wij hebben de reis reeds uitgestippeld, wij hebben de tentoonstelling bezocht en kunnen U dus in deze wereldstad-op-zich een goede ge leide meegeven, opdat U van het meest interessante het best en het langst zult kunnen genieten zonder uw tijd te verliezen met zoeken. Wij stellen ons voor des Zaterdags 25 Mei en 1 Juni om 1 uur van onze bureaux te vertrekken en Zondagavond laat terug te keeren. De kosten van deze mooie reis zijn 12.50 (verhoogd met 1. voor administratieve onkosten). Deze week nog zullen wij het geheele programma bekend maken. Inschrijvingen voor de eerste reis kunnen slechts geschieden tot en met Dinsdag 21 Mei en voor de tweede reis tot en met Maandag 27 Mei a.s. Bij inschrijving moet het volledige bedrag worden voldaan. Men kan zich mondeling of schriftelijk voor een der beide reizen opgeven bij: Adm. „DE LEIDSCHE COURANT", Papengracht 32 Leiden. Giro 103003. Schrijft tijdig in. iH TELEGRAMMEN Opper-Beieren zijn op de officieele naam borden opschriften aangebracht: „Joden worden hier niet gewenscht". Dat dit wordt gedaan met medeweten en goedkeu ring van de verantwoordelijke instanties, blijkt uit een rede van de Bëiefsche mi nister van Binnenlandsche Zaken, die Zondag j.l. op een boeren vergadering ver klaarde, dat het hem verheugde deze op schriften te lezen. TREEDT BONDSKANSELIER SCHUSCHNIGG AF? WEENEN, 16 Mei. V. D.) In de kringen der oppositie wordt beweerd, dat Bonds kanselier Schuschnigg op een Heimwehr- vergadering, die binnenkort zal plaats hebben, zal aankondigen, dat hij afstand doet van het Bondskanselierschap ten gun ste van majoor Fey. Verder doen geruch ten de ronde, dat restauratie van de Habs- burgers tegen het einde van dit sjaar waar schijnlijk zou zijn. Effectenkoersen Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V.S LEIDEN ABESSTNIE'S BEROEP OP DEN VOLKENBOND. Het standpunt van Engeland. LONDEN, 16 Mei. (V. D.) Volgens de Engelsche meening maakt het besluit van Italië en Abessynië om het conflict voor te legen aan een verzoeningscommissie, het onnoodig, dat de Volken bondsraad, die Maandag bijeenkomt, het nieuwe beroep van Abessynië op den Bond behandelt. Daarentegen meldt de correspondent te Addis Abeba van de „Daily Telegraph", dat de keizer een onmiddellijk ingrijpen van den Bond eisoht, daar Italië weigert, de verzoeningscommissie in staat te stel len tot een algeheele herziening der grens verdragen. Uit Rome wordt gemeld, dat de mobili satie in geheel Abessynië voortdurend voortgang vindt. Volgens berichten uit Berlijn is het Abessynische consulaat let terlijk belegerd door Duitschers, die in Abessynischen militairen dienst willen treden. Zij zijn echter allen geweigerd met het stereotiepe antwoord, dat Europeanen niet in dienst worden genomen. TERECHTSTELLING IN DUITSCHLAND BERLIJN, 16 Mei. (V. D.) Op de binnen plaats van de strafgevangenis Berlijn- Ploetzensee is vanmorgen terechtgesteld een zekere Arthur Orlowsky, die ter dood was veroordeeld wegens roofmoord op een 81-jarige vrouw. HET ANTI-SEMITISME IN BEIEREN. MüNCHEN, 16 Mei. (V. D.) Zooals reeds gemeld, neemt het anti-semitisme in Beie ren de laatste weken weer een groóteren omvang aan. Op bruggen, bij tramhalte's en op andere in het oog vallende plaatsen zijn de laatste dagen duizenden plakkaten aangebracht met opschriften zooals „ste riliseer de Joden" en „de Joden werpen het volk in een oorlog en profiteeren daarvan". In het kantoor van een Jood- sche firma, welker directeur gedurende den wereldoorlog in het Duitsche leger heeft gediend en drie maal gewond werd, zijn tot twee keer toe de ruiten ingewor pen, terwijl in een der winkelstraten vele spiegelruiten zijn vernield, doordat ze be streken zijn met chemische middelen. Bij den toegang tot tientallen dorpen in 16 Mei 1935 V.K. Heden II Industrie: Alg. Kunstz. Unie 28'/8 Berkels Patent 47 43% Calvé Delft c. v. A 60% 591/2 Küchenm. Acc. Ned. Ford 256 255 Philips Gem. Bez 2427/s 2458/4 Uni Lever 960/g 968U Petroleum: 1651/2 Kon. Olie 172l/o Perlak 887/8 90 Rubber: A'dam Rubber 100 lOöl/a Deli Bat Rubber 61% 647/g Vico 105% Serbadjadi 54 Scheepvaart: Oude Vaart N. Scheepv. Unie 32% 317/g Oude Boot Mijnbouw: 45 Boeton Alg. Explor. Mij 172% 175 Suiker: 176*/4 H.V. A'dam 180 Vorstenlanden 191/2 18 Java Cultuur 92 91% N.I.S.U. 91S/4 91 Tabak: Deli Mij. 123% 125 Senembah 131% 136 Deli Bat Tabak 128% 134% Oostkust 28i/2 271/2 Am. Fondsen: 25 Am. Smelting 26 Anaconda '87l6 Ass. Gas en Elec 6/l6 Bethlehem Steel 155/8 167/s Cities Service 78 Central Public. Continental Oil 117l6 12 Oen. Aviation 2% 23/4 Lnt Nickel 165/8 17 Kennec. Copper 11% 12 Milwaukee 7i6 Va ld. Pref. Keesport Tin PI. 67% 68 North American 8 S Nevada 5 Shell Union £>9/ic 5 Unit. St Leather 35/i6 3-74 Union Pacific 53% 7g Wabash Va United St Steel 5°/l6 6U/l6 Tidew. Aas. Oil l»7/l6 1*9/16 BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurc. Lido: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 15 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 18818 stuks. Prijzen: kippeneieren wit f 1.802.20, bruin f 2.102.40, eenden eieren f 1.501.90 per 100 stuks, hanen 25 tot 27.5 cent per stuk WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7.21 Berlijn 59.371/2 New York1.475/8 Parijs 9.72 Brussel 24.95 Zwitserland 47.69 Milaan 12.15 Madrid 20.20 Oslo36.221/2 Kopenhagen32.20 Stockholm 37.171/-, Weenen Praag 6.16 Boedapest Prolongatie 2 1/2 pet. BEURSOVERZICHT De disconto-verlaging van de Ned. Bank en de divident-uitkeering van 7 K pet. door de Kon. Olie gaven de Amsterdamsche beurs vandaag een krachtige steun. Vooral het laatst genoemde feit maakte een uit stekenden indruk, omdat men er een bewijs in meent te zien, dat een internationaal bedrijf, waarin milliarden guldens zijn belegd, een verbetering heeft ondergaan. Dit verklaart dan ook, dat de vaste stem ming niet tot Kon. Olies beperkt bleef. De verlaging van het disconto wijst uit, dat normale toestanden op de geldmarkt terug- keeren, waarvan het zakenleven niet an ders dan voordeel zal kunnen plukken. De handel had eenige uitbreiding onder gaan. In Kon. Olies vonden ruime omzetten, plaats; de eerste koers stelde zich 9 pet. hooger, waarna zich een lichte reactie vol trok. De Amerikaansche oliesoorten waren gevraagd en hooger onder leiding van Shell Unions, die tot 5 15/16 verbeterden. Van de Industrieelen traden Unilevers op den voorgrond. Deze zetten een fractie hooger in, doch vertoonden later eenige neiging tot reactie. Philips golden ruim 1 pet. hooger. Aku's waren gedrukt en daalden thans tot beneden 27 pet. Voor Rubbers bleef de be langstelling bestaan in verband met de vaste koers van het product. Amsterdam Rubbers zetten 3 pet. hooger in, waarop later een lichte daling volgde. De minder courante soorten boekten kleine winsten. Suikers lagen flauw, speciaal H. V. A.'s, die 4 pet moesten prijs geven. Tabakken wa ren verdeeld. Oude Deli's golden 3 pet hooger. Scheepv. waren nauwelijks prijs houdend. Amerikanen trokken aan. Duit sche obligaties openden flauw, doch herstel den zich, Belgische en Deensche obligaties waren nagenoeg prijshoudend. De Neder landsche obligatiemarkt lag vast, vooral voor de 4 pet. leeningen Nederland en Ned. Indië. De geldmarkt was ruim, de prolon gatie noteerde 2.5 pet. het particulier dis conto daalde tot 3 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3