STADS NIEUWS CENTRUM. TANDHEELKUNDIG INSTITUUT DONDERDAG 16 MEI 1935 DE LEIDSCHE CUUKAm EERSTE BUD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht na den morgen van 16 Mei 1935, medegedeeld door het Kon Ned Met. lnst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 773.7 te Akureyri. Laagste barometerst.: 750.8 te Stettin. Verwachting tot den avond van 17 Mei: Matige, tijdelijk wellicht toenemende Noord-Westelijke tot Noordelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen af en toe regen of hagelbuien, mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur. De gisteren bij Schotland verschenen secundaire heeft zich sterk, in diepte toe nemend, naar Noord-Duitschland verplaatst zoodat de hooge drukking zich in het Wes ten weer geheel hersteld heeft en de koude luchtstroomen voortduren. In Duitschland is het bijzonder ongunstig weer, er valt in het Noorden zelfs sneeuw en zware re gens, terwijl in een groot gebied stormach tige winden waaien. Over de Britsche Eilanden waaien krachtige Noordelijke win den met regen op enkele plaatsen in Enge land en sneeuw op Schotland. Frankrijk en Zwitserland hebben grootendeels betrok ken lucht met regen bij het Kanaal en krachtige Noord-Westelijke wind aan de Middellandsche Zee. Ook over de Noor- sche Zee is veel neerslag gevallen, de vorst in het Noorden aam af. In Polen is de temperatuur gestegen, maar dreigt later regen. Het aanhouden van den kouden luchtstroom in Je bovenlucht en de neiging tot vorming van secundairen, moet aanhouden van het gure met af en toe neerslag, doen verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 9.5 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl: 14 gr. C. Zweminrichting Poelmeer 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL. Van Donderdagnamiddag 9.18 uur tot Vrijdagmorgen 4.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 17 Mei voorm. 2.49 uur en nam. 3.07 uur. Breesfraat 65 - Leiden Telefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf f 35.— Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aanpassend. f 1.85 per ingeschrevene bedragen. Het is goed de gevolgen van een en an der voor de verschillende groepen nader onder de oogen te zien. Ingeschrevenen die thans f2.50 per jaar betalen, zullen in d toekomst slechts f 2 hebben te betalen. Voor 2/3 der inge schreven handelszaken bedraagt de bespa ring dus slechts f50 per jaar. Ieder die ook maar eenigszins bekend is met het veelvuldige contact dat de Kamer m de vele jaren van haar bestaan met deze grootste groep ingeschrevenen gehad heeft, moet begrijpen, dat, werd de Kamer voor Rijnland opgeheven en bij Den Haag gevoegd, deze verandering voor velen uit deze groep en waarlijk niet de kapi taalkrachtigste een aanmerkelijkelijke verzwaring van lasten zou beteekenen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat dat uit den middenstand in ons district te gen dezen voorgenomen regeeringsmaat- regel spontaan ean krachtig verzet is ge rezen. Het contact met de verschillende middenstandsorganisaties is dan ook, even als trouwens met andere organisaties, van den meest prettigen aard. De Kamer te Leiden heeft meermalen kunnen ervaren dat juist deze groep nij- veren den arbeid der Kamer zoodanig op prijs stelt, dat het aan geen twijfel onder hevig is of handhaving van onze Kamer wordt door haar als eisch gesteld. Een bezuiniging voor deze minst-kapi taalkrachtige groep geeft het plan van den minister dan ook niet. Integendeel, wordt de Kamer voor Rijnland bij Den Haag ondergebracht, dan zxillen de kosten voor deze ingeschrevenen aanmerkelijk stjj- j gen. Middenstanders uit de stad Leiden, die thans, nu de contingenteering hen dwingt bijna dagelijks contact met de Ka- j mer te zoeken, kunnen telefoneeren of per- I soonlijk in ons gebouw aan den Stations weg op ieder uur van den dag de ge- wenschte inlichtingen zonder verlies van tijd verkrijgen, zullen op hooge kosten worden gejaagd. Middenstanders uit de omgeving, die op marktdagen de stad Lei den bezoeken, grijpen deze gelegenheid aan de door hen gewenschte inlichtingen te vragen. Moet men in Den Haag aanklop pen, dan is óf een telefoongesprek óf een reis naar Den Haag noodig. De besparing van 50 cent per jaar is omgeslagen in een financieel nadeel van beteekenis. Op economische gronden moet dus voor deze groep een samenvoeging met Den Haag ernstig worden ontraden. Zal de tweede belangrijke groep, die f 5 of f 10 per jaar betaald en nu slechts f 2.50 of f 5 per jaar behoeft op te bren gen, bezuiniging van eenige beteekenis on dervinden bij aansluiting bij de Kamer in Den Haag? Niemand is er die het gelooft. Hoeveel ingeschrevenen hebben niet een paar maal per jaar met de Kamer te doen? Het aantal inlichtingen aan de Kamer ge vraagd is nog steeds stijgende. Moet men slechts eenmaal per jaar naar Den Haag en rekent men zijn verlies aan tijd, dan is ook voor deze groep middenstanders het voortbestaan van de Leidsche Kamer nood zakelijk, willen zij niet op hoogere kosten gebracht worden. De werkzaamheden der Kamer nemen steeds toe. De Kamer is hoe langer hoe meer een schakel geworden in de economische organisatie van het land. Straks krijgt de Kamer een taak bij de uit voering van de wet op de uitverkoopen en het afbetalingsstelsel. De groote bedrijven die f20 of f30 per jaar betalen, zijn belangrijk geringer in aantaL Velen van deze, hoofdzakelijk fa brikanten, hebben evenwel zeer dikwijls met de Kamer te doen. Op het legaliseeren van handteekeningen het afgeven van certificaten van oorsprong voor exportzendingen, wenscht men meest al te wachten. De deur van onze Kamer staat altijd open. Zal dit ook het geval zijn bij grootere Kamers? Zal men daar de zelfde vlotheid betrachten al hier? En als het moet iemand helpen als de kantooruren afgeloopen zijn? Het Bureau van de Leidsche Kamer ver gadert eiken Zaterdagmiddag al 13 jaar achter elkaar. Zakenlieden uit het district der Kamer bespreken regelmatig allerlei onderwerpen met het Bureau. Zal een der gelijk gemakkelijk en eenvoudig; doch vruchtbaar contact ook in de toekomst mogelijk zijn? Zelfs al zou het Handelsregister als fi liaal van 's Gravenhage, te Leiden geves tigd blijven, iets wat blijkbaar ook over wogen wordt, dan nog zou de Kamer als Kamer van Koophandel verdwijnen. Daar mede zou evenwel de bezuiniging tamelijk wel illusoir worden. De Leidsche en Rijn- landsche industrie en handel hebben ech ter een eigen vertegenwoordigster noodig. De Kamer als Kamer dient daarom te blijven bestaan. Dit ter inleiding,. Komt de bezuiniging tot stand, dan zal de Leidsche Kamer van haar inkomen cir ca f7500 moeten missen, maar ik acht mij gelukkig u de verzekering te kunnen ge ven. dat ook dan nog de Leidsche Kamer haar taak zal kunnen blijven vervullen, vullen. Zeker, drastische bezuinigingen zul len moeten wordent oegepast. Het geven van subsidies zal niet meer mogelijk zijn. De Kamer zal haar bijdragen aan diver se nuttige instellingen moeten stopzetten. Winkelweken, kleine tentoonstellingen in het district tot bevordering van het wel vaartspeil georganiseerd, zullen van finan- cieelen steun in de toekomst verstoken zijn. Eveneens zullen eenige salaris-verla gingen van het personeel noodig. zijn. Veel wat er in de 13 jaar van haar be staan door de Kamer dikwijls met zeer weinig geld. doch met veel toewijding is gesteund en geschraagd, zal alleen komen te staan. Het is op grond van het vorenstaande, dat ik in uw midden wil verklaren met groot leedwezen van het plan van den mi nister te hebben kennis genomen. Het plan, aangediend als bezuinigingsplan, geeft in ons district geen bezuiniging. Moet echter de bezuiniging tot stand komen, dan zal, zooals reeds gezegd, de Leidsche Kamer met de beperkte middelen, die haar over blijven. echter in staat zijn de door de wet aan haar opgedragen taak te vervullen. Maar men late de Kamer van Rijnland als Kamer intact. Een aansluiting bij Den Haag is voor het han deldrijvend en industrieel leven in Rijn land onmogelijk. Bij de instelling der Kamers is men uit gegaan van het beginsel dat de districten zooveel mogelijk een economisch-geogra- phisch geheel moesten omvatten. De uit werking van dit beginsel is nuttig geweest en zoo zijn de grenzen der Kamers na rijp overleg tot stand gekomen. De Kamers kregen hierdoor een speciaal karakter, een speciale taak. De Kamer te Leiden behar tigt daardoor de speciale belangen, die in haar district gelden. Wordt het district Rijnland samengesmolten met Den Haag, een Kamer die geheel andere belangen te verzorgen heeft, dan gaat het voordeel, dat bij de totstandkoming van de grenzen der Kamers gewogen heeft, geheel verloren. Kan Leiden met zijn aloude tetxiel-nij- verheid, kan Rijnland met zijn bouwmate- rialenindustrie, zijn land- en tuinbouw, zeevisscherij, de behartiging zijner belan gen niet het allerbeste toevertrouwen aan een Kamer in het hart van het district Rijnland gevestigd? Het is mij dan ook een volkomen raad sel hoe men er toe kan komen Leiden bij Den Haag onder te brengen. De bedoeling welke destijds voorzat bij de instelling der j Kamers wordt door deze samenvoeging ge heel veronachtzaamd. Leiden en Den Haag behooren economisch-geographisch in het geheel niet bij elkaar. Moet de Kamer voor Rijnland, die sinds 1816 bestaat, worden opgeheven? Moet het persoonlijk contact, dat door Bureau en leden in de afgeloopen 13 jaar met alles wat er hier op economisch gebied werkt en streeft, tot stand is gebracht, nu met één pennestreek worden vernietigd? Moet het vele en omvangrijke geheel belanglooze werk van de 26 leden onzer Kamer nu op deze wijze beloond worden? Kan een Kamer in Den Haag het werk der Leidsche Kamer geheel overnemen? Is een dergelijke centralisatie mogelijk zon der ernstig schade te doen aan de belan gen van de ingeschrevenen? Heeft de Nijverheidsraad bij haar advies met het vorenstaande voldoende rekening gehouden en heeft de Nijverheidsraad, zoo vraag ik mij verder af, wel voldoende auto riteit om in deze voornamelijk gewestelijke kwestie, een juist oordeel te vellen? Heeft inzonderheid de Nijverheidsraad voldoende kennis van wat op de Bureaux der verschillende Kamers van Koophandel voor arbeid ten behoeve van handel en nijverheid geschiedt? Is het niet opmerke lijk dat enkele groote centraal landelijk georganiseerde organisaties opheffing van tal van Kamers van Koophandel schijnen te wenschen en dat er allerwege door de locale organisaties tegen wordt gepro testeerd? Wanneer de Nijverheidsraad den omvang der werkzaamheden der Kamer van Rijn land in de afgeloopen 13 jaar eenigszins kende, zou hij met meer omzichtigheid dan thans tot het opheffen van de kleinere Kamers hebben geadviseerd. Te betreu ren is het dat de regeering de Kamers ge heel onkundig heeft gelaten met haar plannen. Aan de Kamers is geen enkele vraag voorgelegd. Hierover heerscht dan ook terecht in breede kringen groote ont stemming. Ik heb hiermede, mijne heeren, gezegd »vat mij op het hart lag. Wenscht men de Kamer voor Rijnland te behouden, dan zal het verlangen daartoe in de eerste plaats moeten uitgaan van alle organisaties, be langhebbenden en Gemeentebesturen in ons district. Deze allen hebben een lange reeks van jaren onzen arbeid gadegesla gen. Alleen zij zijn in staat een antwoord te geven op de vraag of het behoud van de Kamer van Koophandel voor Rijnland hier nuttig en noodig is of niet eveneens aan sluiting bij de Kamer van Koophandel in Den Haag voor het district Rijnland in ieder geval moet worden voorkomen. Zij zullen ter bevoegder plaatse op duidelijke, niet te misvatten wijze hunne meening moeten kenbaar maken. Met vertrouwen zie ik het antwoord op de door mij gestelde vragen tegemoet. RECHTZAKEN Tenslotte stond eveneens wegens heling subs, schuldheling terecht de Leidsche melkslijter H. J. v. H. verdacht een deel van de door B. van de dieven gekochte margarine van B. gekocht te hebben. B. had gezegd, ermede op te passen, daar de herkomst der margarine niet in de haak was. De eisch tegen v. H. luidde 50. boete subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 28 Mei a.s. INGEZONDEN STUKKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. De stoffeerder D. S. uit Leiden stond in hooger beroep terecht van een vonnis van de Rechtbank waarbij hij terzake van medeplichtigheid aai diefstal en heling is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. In September van het vorig jaar was ze kere B bij hem gekomen met de mede- deeling dat h^j van plan was bij verdachte's patroon in te breken. Om dit gemakkelijk j te kunnen doen had hij een sleutel van i het pakhuis noodig. S. liet zich overhalen j en verschafte de sleutel. Toen de inbraak gelukt was kreeg verdachte f 25.als be looning. S. zeide veel spijt van zijn misslag te hebben en vroeg om een voorwaardelijke veroordeeling. De advocaat-generaal zeide. gezien den ernst van het misdrijf dit verzoek niet te kunnen ondersteunen en vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. van Gorkum deed een goed woordje voor den jongenman, die aanvankelijk niet van plan was aan dit misdrijf mede te wer ken, doch ten laatste was gezwicht voör den herhaalden druk op hem uitgeoefend. Het Hof zal 29 dezer arrest wijzen. HAAGSCHE RECHTBANK. De Leidsche metaalbewerker J. M. H., de voeger W. S. en de loswerkman J. v .d. Z., beide laatsten eveneens te Leiden, stonden wegens diefstal in vereeniging, nJ. van 24 kistjes margarine, voor de Haag- j sche Rehtbank terecht. Als getuige werd gehoord de bedrijfs- leider van een melkinrichting te Leiden. Get. verklaarde, dat op 6 Maart j.l. uit een I molen, waarin margarine was opgeborgen, 24 kistjes werden vermist, tezamen voor een bedrag van ongeveer 100. De verdachten bekenden. Jhr. mr. Van Asch van Wjjck, het O.M. j waarnemend, vorderden, rekening hóudend met het verleden van de verdachten, tegen H. 4 maanden, tegen S. 6 maanden en tegen I Z. 8 maanden gevangenisstraf. De raadsman van de verdachten Z. en S. verzocht oplegging van voorwaardelijke straffen. Uitspraak op 28 Mei as. De Leidsche smid A. S. stond vervol gens terecht wegens diefstal van marga rine, gepleegd in vereeniging met de 3 ver dachten uit de vorige zaak; subs, was de zen verdachte heling ten laste gelegd. De verdachten uit de vorige zaak, als getuigen gehoord, verklaarden, dat verd. daadwerkelijk heeft deelgenomen aan den diefstal van de margarine uit de molen. De officier van Justitie vorderde wegens diefstal in vereeniging tegen S., die nog nimmer is veroordeeld, een gevangenis straf van 4 maanden. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 28 Mei as. Voorts stond terecht P. F. B., boekdruk ker te Leiden, terzake van heling van een gedeelte van de door de verdachten uit beide vorige zaken gestolen kistjes mar garine. Nadat deze de margarine hadden gestolen, hebben zij deze naar het huis van B. gebracht, die van te voren had toege- j zegd de margarine te zullen koopen- De dieven hebben evenwel gesproken van smokkelwaar, niet van gestolen goed. Zij verklaarden aan verd. niet te hebben ge zegd, dat de margarine van diefstal af komstig was. De officieir van Justitie eischte een boete van f 50.subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 28 Mei as. 1 Vrouwen Vredesgang 1935. Wij zijn thans bijna aan den vooravond van den dag, die voor de Vredesgedachte in het algemeen en voor de Vredesbewe ging onder de vrouwen in het bijzonder van zoo groote beteekenis is. Zaterdag 18 Mei om half drie des mid dags zal van het Malieveld te den Haag een onafzienbare stoet van vrouwen uit alle deelen van het land zich op weg be geven naar de plaats van samenkomst, waar vooraanstaande personen uit de Vre desbeweging haar zullen toespreken. Met treinen en trams, versierd met witte vlag gen, zullen de duizenden vredesgezinde vrouwen uit alle richtingen, onverschillig van welke politieke of religieuze overtui ging, naar de residentie stroomen om ge tuigenis af te leggen van haar verlangen naar Vrede en veiligheid, om den volke te toonen, dat zij niet mede schuldig wen schen te worden aan het ontketenen van een nieuwen wereldbrand, om te zeggen, dat zij niet willen medewerken aan de systematische ontwrichting en verguizing van alles wat goed, natuurlijk, schoon en verheven is. Zij weten immers maar al te goed, dat het er niet in de eerste plaats cm gaat een goed vaderlander te zyn; wij dienen vóór alles mensch te zijn! Laat toch iedere vrouw, welke dien naam waardig is. zich niet langer laten verblinden door valschen schijn en fraai klinkende leuzen! Laat toch iedere vrouw en vooral iedere moeder, die het ernst is met haar taak in het leven, weigeren te vernietigen en te dooden, maar beschermen en opbouwen! Laat toch iedere vrouw eindelijk besef fen, dat het haar plicht is, al is het nog zoo gering, haar medewerking te geven aan het Vredeswerk! De Vrouwen Vredesgang biedt hiertoe een uitstekende gelegenheid. Er worden geen groote offers van u ge- eischt. Er wordt alleen maar van u ge vraagd u te scharen achter de witte vlag, met de velen, die zich reeds hebben ver- eenigd. Voor eenmaal moogt gij uw huisvrouwe lij ke plichten verzaken om die van de moeder beter te vervullen! Tooi u daarom a.s. Zaterdag met de witte bloem, symbool des Vredes, en voegt u bij ons! Doch denkt er vooral aan, dat er van het moment, waarop de witte Vredesvlag wordt geheschen, niet meer gesproken mag worden. Ons z w ij g e n d protest is de beste demonstratie tegen oorlog en geweld! Leidsche vrouwen, die zich nog niet als deelneemster hebben opgegeven, kunnen dit alsnog doen aan de volgende ad;tessen: Mevr. van Noort, Tomatenstraat 12a, Tel. 3318; mevr. Nieboer, Kagerstraat 20, Tel. 1028; Mej. A. A. de Kier, Zoeterwoudsche Singel 32, Tel. 422. Geldelijke bijdragen tot dekking van de noodzakelijk te maken onkosten zullen ook gaarne worden ingewacht. De blauwe Vredestram vertrekt om 1 uur 26 van het station te Leiden. Men kan aan alle gewone haltes instappen. Het Plaatselijk Secretariaat. Het nieuwe, pakje AGENDA Dagelijks, Poppententoonstelling in het Nutsgebouw, 29.30 uur. Donderdag. Jaarvergadering Katholiek Leiden, „Turk" te 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting in het gebouw der St. Vincentius-Vereeniging, Hoog- landsche Kerkgracht 32. Dinsdag. A. R. K. A., ledenvergadering Den Burcht, te 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maa ndag 13 tot en met Zondag 19 Mei a. s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807; E. B. de Metz, Kore- vaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest tel. 274. SPORT BILJARTEN BILJART-COMPETITIE. Kring Lisse. Het resultaat van de tweede klasse is als volgt: Voorhout I met 32 punten kampioen, LUTO V 28, VIOS II 27, LUTO LV 27, Voorhout II 23, LUTO VI 176 en OG Hl met 16 punten. De uit deze competitoe voortvloeiende nederlaagwedstrijden zullen binnenkort te Voorhout worden gehouden in café Welgelegen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: taalkundig doctoraal-examen Indologie de heer F. J. Asperslagh, Leiden. DE MASKERADE VAN HET LEIDSCHE LANDJUWEEL. Een schoone belofte. Het is in Juni precies 25 jaar geleden, dat de laatste Maskerade, als hoofdmo ment van een Lustrumviering, door Lei- dens straten trok. Nu, een kwart eeuw la ter zal er op den lsten Juli wederom een Maskerade plaats vinden. Weliswaar zal deze, zooals wij in een volgend artikel nader hopen uiteen te zetten, op een an dere basis staan, als dat vroeger het geval was, doch dat wat eertijds een Maskerade kenmerkte zal ook nu weer bestaan. De Landjuweel-Maskerade speelt in het midden der zestiende eeuw. Zij stelt voor den plechtigen intocht der Rederijkers kamers, die in Leiden een Landjuweel, Rederij kers-wedstrijd komen houden. De stoet zal bestaan uit zes verschillen de Kamers. Aan het hoofd van iedere Ka mer staat een Keizer, die een soort eere voorzitter is. Voorts heeft elke Kamer haar hoofdman, gildebroeders, vaandeldra gers, stadsbodes, gilde-bodes, zotten en narren. Behalve de zes Kamers bestaat de stoet uit een groep tooneelspelers, die 's anderen daags het Spel van den Vos Reynaerde zullen opvoeren; voorts eenige verkleede muziekkorpsen en speellieden. Een praalwagen, waarop Pallas Athena, rijdt met de Leidsche Kamer mede. Het verloop der Maskerade moet men zich als volgt denken. Uit verschillende deelen der stad begeven de Kamers zich naar den molen „De Valk" aan den Rijns- burgersingel, waar het algemeen punt van samenkomst zal zijn. De Leidsche Kamer begeeft zich vanaf Noordeinde langs den Haagweg, Morschstraat, Steenstraat en dc Binnenvestgracht derwaarts. De tweede groep begeeft zich naar de plaats van samenkomst via Heerenstraat, Doezastraat, Rapenburg-Oostzijde, Kort Rapenburg, Prinsessekade en Turfmarkt. De derde groep, komende van den Hoo ge Rijndijk volgt onderstaande route: Plantage, Hooge woerd, Gangetje, Boter markt, Vischmarkt, Aalmarkt, Apothekers- dijk, Prinsessekade, Turfmarkt en Bees tenmarkt. Terwijl de vierde groep vanaf de Zijl poort via de Haven, Oude Singel en Nieu we Beestenmarkt naar den molen „De Valk" zal trekken. Al deze routes zijn nog slechts voorloopig. Op „De Valk", alwaar de Leidsche Ka mer het eerst is aangekomen en zich heeft opgesteld, heeft een officieele ontvangst plaats. Het ligt o.m. in de bedoeling, dat daar door de vaandeldragers der verschil lende Kamers een plechtige vendelgroet zal worden gebracht. Na afloop van deze begroeting wordt de stoet geformeerd en begeeft men zich in optocht door Leidens straten. De te volgen route zal nader worden bekend gemaakt. Aan het groote enthousiasme der bur gerij is het te danken, dat vrijwel alle straten, waardoor de Maskerade trekken zal, schitterend versierd zullen zijn. Wat van de plannen bekend is belooft, dat Lei den geenszins voor eenige Vlaamsche of Hollandsche stad, waar eertijds een Land juweel werd gehouden, zal onderdoen. Stel u iets mooiers voor: een prachtig gecostumeerden optocht, op een stralen- den Julidag, die door de feestelijk versier de straten eener oude stad trekt! Katholiek Leiden. De jaarvergadering, welke hedenavond om 8.15 uur in den Turk wordt gehouden, is niet alleen voor bestuursafgev„ doch voor de geheele besturen der aangesloten organisaties. Elk bestuurslid heeft daarvoor een be schrijvingsbrief ontvangen- Bij de poliite zijn inlichtingen te beko men omtrent een bok, welke gisteren op de Veemarkt is achtergebleven-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2