De voorzitter der K.v.K. voor „Rijnland' over de voorgenomen opheffing 26ste Jaargang DONDERDAG 16 MEI 1935 No. 8117 S)e Êcld^eive(2ou^<mt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij rooroitbetaliiig: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1/ GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Crediet voor den Middenstand CREDIET AAN CREDIETWAARDIGEN. Algemeen wordt beweerd, dat er in Ne derland geen behoefte aan crediet is. De bestaande grootbanken staan te allen tijde open voor behoorlijke crediet-aanvragen, terwijl de middenstandsbank en de land- bouwbanken geen enkele crediet-aanvraag zullen weigeren, wanneer deze voldoet aan de normen, die voor het verleenen van cre diet en gesteld worden. Op deze wijze tracht men de gemoederen in slaap te sussen. De genoemde stelling wordt ook gebruikt door hen, die de oprich ting van industriebanken tegenwerken. Aan nieuw industrieel crediet bestaat vol gens de tegenstanders geen behoefte, ter wijl de aanvragen, welke desalniettemin zullen worden gedaan, komen van hen, die een dergelijk crediet niet verdienen. Van daar het woord „stroppenbank" dat aan industrie-banken wordt gegeven. Ook ten opzichte van het middenstands- crediet geldt dezelfde gedachten. De mid denstand kan immers bij hun centrale bank terecht, beweert men. Wij gelooven, dat men hier van een ver keerd uitgangspunt uitgaat. Men verwart credietbevoegdheid met credietwaardig- heid. Iemand is credietbevoegd, wanneer hij zakelijk onderpand voor" het op te ne men kapitaal kan stellen. Voor de groot banken bestaat deze zakelijkheid in behoor lijk discontabele wissels (dus met meerdere goede handteekeningen voorzien) of in be hoorlijk effecten-onderpand. Blanco cre diet wordt slechts aan speciale kapitaal krachtige relaties verstrekt. Voor de Mid denstandsbank bestaat de zakelijke pand- geving, in hypotheek, terwijl in vele ge vallen ook met goede borgen genoegen wordt genomen. Effectenonderpand van de zijde der middenstanders zal wel tot de uitzonderingen behooren. Credietwaardig zijn zij, die „slechts bewijzen kunnen ge ven, dat zij hun verplichtingen stipt nako men, zonder dat onderpand wordt gege ven. Dezen kunnen over het algemeen ner gens crediet verkrijgen en wij gelooven niet te boud te spreken, dat juist deze ca tegorie domineert. Indien men een middel weet te vinden om de credietwaardigen te steunen, dan zou ongetwijfeld het produc tieve en het consumeerende vermogen van ons land belangrijk worden vergroot. O. i. besteedt men aan dit vraagstuk onvoldoen de aandacht. België heeft op deze wijze een groot aantal middenstanders kunnen helpen. Ook de kleinere industrieelen zouden over het doode punt op deze wijze kunnen worden heengeholpen. Dat vele takken van groot-industrie mo menteel nagenoeg geen crediet kunnen plaatsen, is 'n logisch verschijnsel, dat niet als tegen-argument zal mogen dienen voor ons betoog. De groot-industrie heeft te allen tijde crediet kunnen verkrijgen, vaak teveel crediet. Er heeft voor hen een soort crediet-inflatie plaats gehad met alle nare consequenties, daaraan verbonden. Meerdere groot-industrieelen hebben zich onlogisch uitgebreid; zij hebben de toe komst verdisconteerd en nu blijkt, dat zij die toekomst te gunstig hebben aange nomen. De getrokken wissels op die toe komst zijn niet prima gebleken; men heeft een verlies te incasseeren. Niet alleen heeft het crediet destijds gediend voor vergrooting van het industrieele appa raat, maar ook voor het aanhouden van groote voorraden in het buitenltnd, voor het creëeren van nieuwe debiteuren. Nu de internationale handel stagneert, is er van nieuwe transacties weinig sprake. Maar veel kleineren, die over onvoldoen de onderpand beschikken, geen vrienden als borg willen laten optreden, zouden voor hun opbouw juist nu kleinere bedragen kunnen gebruiken. De credietvoorziening ten behoeve van de credietwaardigen is een uiterst con structieve maatregel! In een vergadering te Haarlem van de Vereeniging van Directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon heeft gisteren de heer P. A. v. Aggelen, directeur van de ge meentelijke Hulpbank te Leiden, een inlei ding gehouden over „de ten dienste staan de middelen tot het verschaffen van cre- dieten en voorschotten aan personen, die thans op de openbare instellingen van ar menzorg zijn aangewezen." De heer v. Aggelen sprak over de ge meentelijke Hulpbank te Leiden, het Leidsch Borgstellingsfonds en ten slotte ook over de credietverleening aan den mid denstand. Van dit laatste gedeelte geven wij hier een uitvoerig verslag, door ons aangevuld met nog enkele bijzonderheden van meer localen aard. Het Crisis-borgstellingsfonds van het Leidsch Crisis-Comité, dat werkt naar de gedachte en het voorbeeld van het Leid- sche Borgstellingsfonds, heeft velen klei nen zelfstandigen, die door Crisis-oorzaken in moeilijkheden waren geraakt, de moge lijkheid kunnen openen voor het opnemen van een crediet. Voorkomen is kunnen worden, dat der gelijke zelfstandigen tot armoede vervie len. De voorschotten worden verstrekt door de Gem. Hulpbank. In de jaren 193219331934 werden op deze wijze 50.000 borgstellingen verleend, ruim 25.000 is hiervan afgewikkeld. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de financieele positie van den aanvrager; het Crisis-borgstellingsfonds heeft daarbij behalve juridische hulp ook de beschikking over een aantal personen uit den handel- drij venden middenstand, die het Crisis comité bij het onderzoek ter zijde staan. Deze crediet-steun wordt slechts verleend wanneer het bedrijf van den aanvrager vol doende perspectieven biedt en van zijn cre diteuren medewerking wordt ondervonden. Deze zelfde gedachte en werkwijze staat de commissie voor oogen bij een te vormen Rijnlands-borgstellingsfonds voor den klei nen middenstand. Het regeeringswaarborgfonds, thans groot 3 y2 millioen gulden heeft ten doel vergoeding te schenken aan de Nederl. Middenstandsbank wegens verliezen, door deze instelling geleden op verleende cre- dieten aan in liquiditeits-moeilijkheden geraakte, overigens volwaardige midden stands-bedrijven. Voor deze hulp komen alleen in aanmerking bedrijven, die voor 1930 zijn opgericht. Het geval wil nu echter, dat vele mid denstands-bedrijven van deze hulp ver stoken blijven, aangezien na ingesteld onderzoek blijkt, dat de zaak niet als vol waardig „middenstands-bedrijf" kan wor den aangemerkt. Bedrijven, die over een goede boekhou ding beschikken kunnen slechts in aan merking komen. Kleine middenstandsbe- drijven z. g. dwergbedrijven komen even eens niet voor deze hulp in aanmerking. De K. v. K. en fabrieken voor Rijnland heeft gezien de vele afwijzingen van de aanvragen voor regeerings-crediet en ge zien de gunstige resultaten welke het Leidsch Crisis-comité bereikt met cre- diet-hulp aan kleine zelfstandigen, een commissie ingesteld, welke thans hulp ver leent aan middenstanders in het district van den Kamer, omvattende 25 gemeenten. De Commissie heeft tot taak: a. bestaande middenstandsbedrijven, die door crisis-oorzaken in liquiditeits-moei lijkheden zijn geraakt, doch waard zijn, in stand te blijven, en die gesaneerd kunnen worden, te helpen, deze volwaardig te ma ken, opdat zij wel voor hulp van regeerings crediet via de Ned. Middenstandsbank in aanmerking kunnen komen. b. te bevorderen de oprichting van een borgstellingsfonds voor den kleinen mid denstand in Rijnland waarbij de werkwijze van het Leidsche borgstellingsfonds en het Crisis-borgstellingsfonds als voorbeeld zal kunnen dienen. Deze hulp draagt dan meer het karakter van voorschot-verleening met kleine wekelijksche of maandelijksche af lossingen. De beoordeeling van deze aanvragen moet er ook op gericht zijn of de onderne mer vakkennis en - koopmanschap bezit, terwijl ook beoordeeld moet worden of de zaak bestaansrecht heeft. In afwachting van het te stichten borg stellingsfonds voor den kleinen midden stand, zijn reeds met enkele gemeenten (plaatselijke crisis-comité's) partieele re gelingen getroffen. De gemeentelijke Hulpbank verstrekt dan de voorschotten. Deze borgstellingen dienen te worden op gebouwd in samenwerking met kamers van koophandel, middenstands-organisaties, crisis-comité's, gemeente-besturen etc. De Minister van Economische Zaken heeft nauwkeurig doen informeeren via den Middenstandsraad naar liet doel der com missie en naar de reeds gunstig bereikte resultaten. Verwacht wordt, dat de regee ring financieele bijstand zal verstrekken en de oprichting van dergelijke fondsen derhalve krachtig zal steunen. Het bemid- delingswerk onder a. bedoeld zou dan te vens door dergelijke instituten dienen wor den ter hand genomen. De Commissie heeft in het district Rijnland reeds een 160 aan vragen behandeld en verschillende geval len tot gunstig resultaat gebracht, terwijl andere nog wachten op afdoening in ver band met het te stichten borgstellings fonds en de daaraan te verleenen onmis- baren steun der regeering. De Commissie, hiervoor benoemd, be staat uit de heeren H. M. Simonis, voor zitter, P. A. v. Aggelen, W. Schrandt en F. J. Groot Enzerink. De heer D. ten Cate Brouwer, Voorzitter van K. v. K. en Fabrieken voor Rijnland HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUSSEL Een schitterend avondfeest PRINSES JULIANA DANST MET KONING LEOPOLD Gisteravond heeft te Brussel ter gele genheid van het Internationale Concours Hippique in de zalen van de sociëteit Con cert Noble een avondfeest plaats gehad, waar alles wat in België aristocratisch is, zich verzameld had. Het gebeele corps diplomatique, de „bloem" van den Belgischen adel, groot-industrie en de bankwereld, de vreemde officieren die deelnemen aan het concours hippique, waaronder ook de Nederlandsche équipe, vele figuren uit de politieke wereld, enz. waren tegenwoordig. Het hoogtepunt was evenwel de tegen woordigheid van koning Leopold en konin gin Astrid, die hun vorstelijke gast, prin ses Juliana hadden meegenomen. Om tien uur deden Koning Leopold, Ko ningin Astrid en Prinses Juliana hun in trede. Bij den ingang werden zij opgewacht en eerbiedig welkom geheeten door de be stuursleden van de inviteerende sociëteiten, luitenant-generaal baron Du Roy de Blicquy, graaf Jacques d'Oultremont, de Fransche markies De Polignac, de prins De Broglie en de prins De Croy, enz. De vorstelijke personen werden binnen geleid, terwijl het symphonie-orkest van het regiment bereden gidsen onder leiding van commandant Prevost de Brabangonne en vervolgens het Wilhelmus, door alle aan wezigen staande aangehoord, uitvoerden. Na een oogenblik te hebben vertoefd in de ontvangstsalon; verschenen de Koning, de Koningin en Prinses Juliana in de groote balzaal, waar zij plaats namen op drie prachtige groote zetels. In deze zaal, over vloedig en toch zacht verlicht door vijf reusachtige kroonluchters, was een der wanden versierd met vele mooie portret ten van Koning Leopold en Koningin Ma ria Henriëtte. Verder was de zaal op bescheiden wijze met vlaggen en bloemen getooid. Prinses Juliana droeg een keurig bal kleed van witte zijde. In haar kapsel fon kelde een prachtige diadeem. Ook Konin gin Astrid was gekleed in witte zijde en was eveneens getooid met een diadeem. Koning Leopold droeg de uniform van lui tenant-generaal van het Belgische leger en het grootlint van de Leopolds-orde. Konin gin Astrid zat in het midden, rechts van haar Koning Leopold en links Prinses Ju liana. Kort nadat de vorstelijke personen had den plaats genomen, ving het bal aan. Het bal werd geopend door Koning Leo pold met Prinses Juliana met een foxtrott. Koningin Astrid danste met den Franschen markies De Polignac. Bij den volgenden dans, een foxtrott, danste Prinses Juliana met den Minister van Staat Lippens, voor zitter van den Senaat, Koningin Astrid met den Nederlandschen gezant Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en Koning Leo pold met de Markiezin de Polignac. Later liet de Prinses zich ook aan verschillende personen uit de Belgische diplomatieke we reld, onder wie graaf Carton de Wiart, oud-minister-president en gewezen gezant van België in Den Haag, alsmede aan ver schillend. Nederlandsche officieren, deel uit melkend van het équipe, dat aan het con cours hippique deelneemt, voorstellen. Om half twaalf begaven Koning Leo pold, Koningin Astrid en Prinses Juliana zich naar het speciale koninklijke buffet. Alleen de ambassadeurs, de Nederland sche gezant en andere gezanten en zaakge lastigden, de aanwezige Belgische Ministers en voorzitter van Kamer en Senaat, eenige bestuursleden van het Concert Noble en hun dames werden eveneens tot dit buffet toegelaten. Omstreeks half één keerden de Vorste lijke personen met hetzelfde ceremonieel als waarmede zij gekomen waren, naar het Kon. Paleis terug. „Vad." TWEEDE BEZOEK VAN H. M. DE KONING AAN DE WERELD TENTOONSTELLING. Het heeft bij de Belgen groote voldoe ning gewekt, dat de Koningin, alvorens uit Brussel te vertrekken, ook nog eenige Bei- te Leiden en de heer Mr. H. J. M. Knol, accountant te Leiden hebben zich bereid verklaard hunne medewerking te verlee nen. Mr. A. J. Romyn, advocaat en procureur te Leiden, staat de Comm. met juridische adviezen ter zijde. gische afdeelinigen van de Wereldtentoon stelling heeft willen bezoeken. Te 10 uur vanmorgen arriveerden de ko ninklijke auto's voor het paviljoen van den commissaris-generaal der tentoonstel ling. Ondanks het late uur, waarop de prinses het bal der Belgische aristocratie had ver laten, was ook prinses Juliana aanwezig. De vorstelijke personen waren slechts ver gezeld van een klein gevolg. Zij werden verwelkomd door den commissaris-generaal van den Burg, dein minister van land bouw, van Isacker, den burgemeester van Brussel, Max, en de overige leden van het comité. Nadat deze aan de Koningin waren voor gesteld en men het paviljoen had bezich tigd, begaven de hooge gasten zich per auto naar het paviljoen der Belgische Kongo. Hier had de politie voor een afzetting ge zorgd, doch terwijl men verwachtte, dat de auto het voorplein zou oprijden tot voor het bordes, gaf de koningin den wensch te kennen voor het voorplein uit te stappen ten einde de daar opgestelde beelden te kunnen bezichtigen. Het gaf eenige con sternatie bij de politie, terwijl.ook de hee ren, die de koningin aan den ingang van het paviljoen hadden willen ontvangen, zich over het voorplein haastten om H. M. te verwelkomen. Het geheele bezoek kreeg daardoor een informeel en prettig karakter. De koningin werd verwelkomd door den minister van koloniën Rubbers, de oud-mi nisters Charles en Arnold en door mgr. Roelens, apostolisch vicaris in de Belgische Kongo. Aan den ingang van het paviljoen boden de dochtertjes van minister Rubbens een ruiker orchideeën aan. Het bezoek aan het paviljoen duurde ongeveer vijftien mi nuten. De auto was inmiddels tot voor het bordes gereden, doch toen de koningin het paviljoen verliet, bleek het, dat zij alvorens te vertrekken nog het terzijde van het pa viljoen gelegen Kongo-panorama van den schilder Bastien wilde bezichtigen. Tot wanhoop van de politie-afzetting begaf de koningin met haar gevolg zich te voet daar naar toe doch zijzelf nam het zeer gemoe delijk op en de schrik der Brusselsche po litie was dan ook spoedig geweken. Na eenigen tijd kwam de koningin te voet naar den ingang van het paviljoen terug waar zij afscheid van de Belgische heeren nam en haar bewondering uitsprak, voor hetgeen men haar getoond had. Aan een verzoek om nog eenige andere gebouwen te bezichtigen kon zij niet voldoen. Te ruim 11 uur vertrokken de auto's naar DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Prinses Juliana bezoekt met koning Leo pold en koningin Astrid een bal. (Ie blad). Pilsoedski's uitvaart. (2de blad). Gunstig resultaat van de Fransch-Russi sche onderhandelingen te Moskou. (2de blad). BINNENLAND. Het disconto verlaagd. (2de blad). Wettelijke maatregelen inzake de macha- niseering in de sigarenindustrie. (2de blad). het koninklijk paleis, vanwaar de koningin en de prinses te kwart voor twaalf, na af scheid van de Belgische koninklijke fami lie te hebben genomen, per auto naar Til burg vertrokken. Hier wachtte de konink lijke trein, waarmee de vorstelijke perso nen zich naar het Loo zullen begeven. SURCéANCE VAN BETALING VOOR DE KON. HOLL. LLOYD. De Kon. Holandsche Lloyd deelt aan het persbureau Vaz Dias mede, dat de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam heden ochtend aan de Mij. op haar verzoek voor- loopige surséance van betaling heeft ver leend. De eerste aanleiding tot deze in grijpende maatrégel is een onlangs ge heel onverwachts ontvangen mededeeling van den minister van economische zaken, dat de bestaande financieele regeling niet kan worden gecontinueerd. Hoewel de raad van commissarissen schriftelijk en de directie en commissarissen te zamen mondeling de regeering hebben gewezen op de ernstige gevolgen, welke een sur séance van betaling heeft, is het niet mo gelijk gebleken deze te vermijden. Geen bezuiniging Wel meer moeilijkheden voor de betrokkenen Organisaties, belang hebbenden en Gemeentebestu ren moeten zich uitspreken Hedenmiddag te half drie kwam de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in het gebouw der Kamer onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer bijeen. Installatie nieuwe leden. Na opening der vergadering en goedkeu ring der notulen werd een commissie be noemd tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden der Kamer, de heeren: D. Parmentier, te Leiden en J. C. van der Meer, te Noordwijk. De Commissie adviseerde tot toelating der nieuwe leden, waarop zij binnengeleid en door den voorzitter met een toepasselijk woord werden geïnstalleerd. Opheffing der Kamer? Het voornaamste punt van de agenda was de bespreking naar aanleiding van een in gekomen bericht inzake het combineeren van de Kamer van Koophandel met die te 's-Gravenhage, Gouda en Delft. De heer ten Cate Brouwer zeide naar aanleiding hiervan het volgende. Op 4 Mei heeft de minister van Econo mische Zaken aan onze Kamer medege deeld, dat Zijne Excellentie het voornemen heeft om de wegens inschrijving in het Handelsregister op handel en nijverheid drukkende lasten te verlagen. Deze bijdra ge, geregeld in artikel 19, le lid van de Handelsregisterwet 1918 (Staatsblad 493) en laatstelijk gewijzigd bij de wet van 2 Juli 1934 (Staatsblad 347) vastgesteld op f2.50, f5, f10, f20, f30, f50, f100, f200, f 300, f 400 en f 500, zouden in de toekomst bedragen: f 2, f 2.50, f 5, f 10, f 15, f 25, f 50, f 100, f150, f200 en f250. In de toelichting zegt de minister, dat de tijdsomstandigheden het noodig maken ook de lasten die de Handelsregisterwet oplegt, te verlagen. Een adres van den Nij- verheidsraad heeft eveneens doze verlaging bepleit. In totaal zal dan door deze vermin dering rond 4 ton worden bespaard. De verlaging van deze bedragen, zoo merkt de minister op, zal tot een zoodanige daling van de inkomsten der Kamers lei den, dat een aantal van deze Kamers zich niet langer financieel zal kunnen bedrui pen, weshalve maatregelen in voorbereiding zijn om het aantal Kamers aanzienlijk te verminderen. In een nader officieel schrijven, gericht aan de Kamers van Koophandel, wordt dan o.m. aangegeven dat de Kamers van Koophandel te Leiden, Gouda en Delft met de Kamer van Koophandel in Den Haag tot één Kamer zullen worden ver- eenigd. Dze berichten gaven mij aanleiding u het volgende mede te deelen. Blijkens het jaarverslag onzer Kamer over 1934 zijn bij de Kamer in Leiden in geschreven 3978 in het district gevestigde zaken. 9 daarvan betalen per paar f 50, 100 f 30, 115 f20, 239 f10, 602 f5, en niet minder dan 2909: f2.50 per jaar; slechts 4 zaken betalen f 100, terwijl firma's die f?20CI, f 300, f 400, of f 500 per jaar betalen, in ons district niet te vinden zijn. Uiteraard is daardoor de bezuiniging, welke handel en nijverheid in ons district ten deel valt, slechts zeer gering. De ge middelde verlaging over alle groepen zal voor het district Rijnland dan ook slechts

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1