Reclasseering doet beroep op het Nederlandsche volk DONDERDAG 16 MEI 1935 DE LEIDDE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 Doel en werkwijze van de reclasseering Zaterdag wordt in geheel Nederland een nationale reclasseeringsdag gehouden, aan welke actie de reclasseeringsinstellingen van alle gezindten deelnemen. Het doel is tweeledig: in de eerste plaats en dit is een belangrijk sociaal motief wil men het publiek, dat voor het meerendeel wei nig of niets van de reclasseering weet, de oogen openen voor dezen onmisbaren en diep-menschelijken socialen arbeid; ander zijds is het voor de noodzakelijke uit breiding van het werk dringend noodig dat de financiën van de instellingen wor den versterkt. De reclasseering toch beleeft thans, voor namelijk als gevolg van de crisis, die de inkomsten doet slinken en de criminaliteit doet toenemen, moeilijke tijden. In tal van districten zijn geen ambtenaren meer en waar men ze wel aantreft, zijn zij met werk overladen. Hierdoor ontbreekt vaak de zoo noodige voorlichting, zoodat de rapjborteering inzake de Voorwaardelijke Ver oord eeling niet naar eisch kan geschie den, terwijl mede voor het gewone werk materieele steun e.d. de middelen goeddeels ontbreken. De inkomsten voor de reclasseering bestaan uit vrijwillige bij dragen, gelden van contribuanten, zoo ook uit regeeringssubsidie. De regeeringssubsidie is reeds aanzien lijk verminderd; vele contribuanten heb ben tengevolge van de tijdsomstandigheden hun bijdragen moeten verminderen of ge heel moeten bedanken; anderen weer zeg gen: Als de regeering steunt, behoef ik als belastingbetaler niet nog extra te steunen! Nu echter de regeering zich langzamer hand met haar subsidie terugtrekt, moet de reclasseering wil haar heilzaam werk voortgang kunnen vinden terugkeeren tot de oude bron van inkomsten. Oude contribuanten moeten opnieuw worden opgewekt; nieuwe moeten worden ge vormd. Maar bovendien is de Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen, die tot het organiseeren van den nationalen reclas seeringsdag het initiatief nam, de vaste overtuiging toegedaan dat iederen Neder lander, wien Zaterdag voor de ortho doxe Israëlieten bestaat daartoe Vrijdag de gelegenheid een speldje zal worden aan geboden, spontaan in de portemonnaie zal tasten. Men rekent er op dat Nederland in de uren der collecte een ton bijeen zal brengen; een ieder drage er toe bij dat deze verwachting niet wordt beschaamd. Ontzaglijk veel leed zal daardoor kunnen worden verzacht! Wat de reclasseering wil. Voor hen, die over de reclasseering in het algemeen wat meer zouden willen we ten, zij medegedeeld dat zij een ervarings wetenschap kan worden genoemd, zulks in tegenstelling met het strafrecht, dat aan bepaalde normen is gebonden. De reclas seering wil degenen, die met den straf rechter in aanraking zijn geweest en re- classabel zijn gebleken, terugbrengen tot een geregeld sociaal leven en recidive voorkomen. Niet alleen het individu, ook de maatschappij is derhalve gebaat bij re classeering. Sedert meer dan een eeuw is aan reclasseering gedaan, zij het ook on der verschillende vormen. Reeds in 1823 werd opgericht het Nederlandsch Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen; in 1910 kwam de Reclassee- ringsregeling, ontworpen door de Minis ters Nelissen en Regout tot stand, waar door ook andere vereenigingen gelegen heid kregen, zich voor dit werk te interes seeren. In den beginne werkten deze ver- eenigingen los van elkaar, totdat in 1912 opgericht werd de Vereeniging van Re classeeringsinstellingen. Ten dienste van deze Vereeniging werd in 1912 opgericht het Centraal Bureau gevestigd te Amster dam, Van Eeghenstraat 63, waarvan sedert de oprichting, de heer J. Henri Ledeboer directeur is en de heer P. J. Knoop ad junct-directeur. Het doel van het Bureau is hulp te verleenen. De instellingen wer ken zelf, doch het Centraal Bureau ver leent hulpdiensten, zoo als het zoeken van werk, het uitoefenen van patronaat, het instellen van onderzoeken, het verstrekken van inlichtingen uit het uitgebreid inlich tingenmateriaal, enz. Een onjuiste meening. Soms wordt tegen het werk der reclas seering bezwaar gemaakt omdat het den schijn kan hebben dat gestraften een voor keur zouden hebben bij werkgevers boven anderen. Dit is onjuist. Steeds worden bij het werkzoeken de menschen, wier lot zich de reclasseering heeft aangetrokken, bij anderen achtergesteld. Hun delict wordt him zwaar aangerekend. Het komt echter meermalen voor dat een gestrafte zeer bekwaam is in een of ander vak en in zoodanige gevallen acht de reclasseering het zich tot plicht, alles in het werk te stel len om den werkgevers over zijn bezwaren heen te doen stappen en den betrokkene in dienst te nemen. In tal van gevallen is gebleken dat beiden daarmede gediend zijn geweest; het percentage der geslaagde gevallen is dan ook veel grooter dan menigeen zou vermoeden en kan, zeer laag gerekend, op 65 pet. worden gesteld. De in 1915 tot stand gekomen andere regeling inzake de voorwaardelijke invrij heidstelling en de invoering van het Insti tuut der voorwaardelijke veroordeeling is van enorme beteekenis voor de reclassee ring geweest, daar hierdoor het aantal ge vallen, waarmede praotisch resultaat kon worden behaald, oneindig veel grooter is geworden met het oog op de verplichte aanvaarding van hulp en steun der be trokken instellingen. LAND- EN TUINBOUW Commissie ingesteld. Om tenslotte met andere feiten op den Nationalen Reclasseeringsdag terug te komen, de uitvoering hiervan is opgedra gen aan een commissie, bestaande uit Ds. P. M. de Jong, voorzitter, prof. mr. W. P. J. Pompe, vice-voorzitter, J. Henri Lede boer, secretaris-penningmeester, Joh. Hel merhorst, adjunct-secretaris, J. E. van Eeken, ds. T. J. Hagen en mr. dr.- N. Mul ler. De leiding werd opgedragen aan den directeur van het Centraal Bureau, hierin bijgestaan door den heer Helmerhorst als adjunct-directeur. Met enthousiasme wer den de plannen uitgevoerd; zoo werden o.a. in ongeveer 300 gemeenten comité's gesticht, die zich met de voorbereiding be zig houden. Door den heer Helmerhorst en zijn staf is in deze dagen enorm veel werk ver richt; aanvankelijk op het Centraal Bu reau aan de Van Eeghenstraat; de laatste twee maanden in een door het gemeente bestuur ter beschikking gesteld leegstaand schoolgebouw aan de Marnixstraat 404, van waaruit de gansche expeditie van speldjes en ander materiaal is uitgegaan. Wat de hoofdstad betreft, komt men nog collectanten te kort. Zij, die zich hiervoor alsnog beschikbaar willen stellen, gelie ven zich te melden aan genoemd school gebouw. Ook extra giften worden op prijs gesteld; deze kunnen gestort worden op de postcheque- en girorekening 160150, ten name van den Nationalen Reclasseerings dag te Amsterdam. Een woord van Pater Patricias. In een persconferentie, belegd door de met de uitvoering van den Reclasseerings dag belaste commissie, was het vooral een uiteenzetting, van Pater Patricius van het R. K. Consultatiebureau te Helmond en bestuurslid van de Vereeniging van Re classeeringsinstellingen, die aller aandacht had. Pater Patricius zeide o.m. dat men een goed begrip dient te hebben van de sfeer, waarin de misdaad wordt geboren. De maatschappij zeide hij is voor een goed deel oorzaak dat <ïe criminaliteit toe neemt. In Helmond zijn van de 6200 ar beidskrachten ongeveer 3500 reeds drie tot vier jaar werkloos en de invloed daarvan is op deze menschen uiterst demoralisee- rend. De steun, die zij genieten, is alleen voldoende om hen in het leven te houden; van ontspanning is geen sprake. Dat velen van hen tot oneerlijkheid zijn vervallen zoovelen zitten in voorarrest, dat men in Helmond niet weet wat men beginnen moet! kon Pater Patricius zich best in denken, want het is uiterst moeilijk om in dergelijke omstandigheden staande te blij ven. De sociaal-economische verhoudingen zijn van dien aard dat velen op den weg der misdaad gedreven worden. Daarbij komt dat de gevangenis niet verbetert, maar verbittert. Ook de opvoeding speelt, wat het vraagstuk der criminaliteit be treft, een groote rol. Maar in ieder mensch, die gevallen is, schuilt nog iets goeds en het is de plicht der maatschappij, hem de helpende hand toe te steken. Voor dit werk is de Nationale Reclasseeringsdag in het leven geroepen. Wij vinden hierin naast een barmhartig heidsmotief, dat voor zichzelf spreekt, een sociaal motief, wijl de aandacht van het publiek op de reclasseering wordt geves tigd; tenslotte een solidariteitsmotief om dat boven politiek en religie uit het natio nale solidariteitsgevoel er door wordt aan gekweekt. De ongunst der tijden zoo besloot Pater Patricius eischt eenheid van actie. De dag van den 18den Mei moet slagen als men hem ziet in het licht van het gemeenschapsdoel van de reclassee ring! WILT U IETS WETEN? KERKNIEUWS 199. „Wat is dat toch? Hoort u het ook, meneer? Het komt, geloof ik, onder de bank vandaan. Het lijken wel muizen". De juffrouw in de andere hoek wordt doodsbleek. Vreemd toch dat zooveel men schen ook mannen bang zijn van een muis, die nog nooit een mensch kwaad heeft gedaan. „Nu hoor ik het weer". De juffrouw grijpt naar haar bagage. Ik kijk onder de bank en.ensteek mijn hand eronder en.... en.... haal er een tweedaagsch kuikentje vandaan. De juffrouw krijgt haar kleur terug: „Ach, wat een schattig diertje. Mijn ka narie is pas dood". „Astublieft, dame. Fijne grutten, zon en 's nachts een warm kruikje". Ik zie dat „schatje" al in die kanarie-kooi zitten, als het eieren begint te leggen of te kraaien. Toen het diertje in haar handtaschje een knutsch plaatsje gevonden had, zei de juf frouw: „Meneer, dat brengt geluk aan". Ik dacht, dat zal ik onthouden: Kuikens onder een spoorbank brengen geluk aan. 't Is maar zoo jammer, dat men er veel meer óp dan ónder de bank vindt Maar met dat al heeft die juffrouw een nieuw kanariepietje en ik niks. En het wordt alsmeer nikser dan niks, week in week uit. Hoe lang staat nu al niet het zelf de cijfer boven mijn stukjes? Father LEFEBER. St Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postrek. 120937. WENKEN VOOR IEDERE MAAND In moes- en bloemtuin, keuken en kelder 2de helft Mei IN DEN MOESTUIN: Allerlei zaad is aan den bodem toevertrouwd, en nu vol gen natuurlijk die bewerkingen welke moeten dienen, om de planten zoo goed mogelijk te doen groeien en te zorgen, dat het onkruid de jongeplanten niet verdrukt Hiervoor dient schoffelen, harken en hak ken. 't Liefst schoffelen we, wanneer het droog zonnig weer is, om daardoor het losgemaakte of afgeschoffelde onkruid spoedig te doen opdrogen, waarna het ge makkelijk kan worden weggeharkt. Het schoffelen neemt niet alleen het onkruid weg, maar maakt ook de bovenlaag van den grond los, waardoor de sterke uitdam ping van het water, dat onder dit laagje zich bevindt wordt tegengegaan. Op zwa- ren grond schoffelt men niet veel. Daar wordt meer met de hak gewerkt omdat de bovenste laag te hard wordt, en de schoffel er te veel over heen glijdt. Door het hakken verkruimelt men de bovenste grondlaag en ook hierdoor wordt de uit droging sterk verminderd. Na het schoffe len of hakken wordt, zooals ik zei, de grond geharkt om 't onkruid te verwijde ren, en vooral is dit noodig, als er regen verwacht wordt. Dan toch zou het onkruid spoedig vast wortelen en de moeite ver- geefsch zijn geweest. Harken schijnt een eenvoudig werk, en is trouwens niet moeilijk. Goed en netjes harken, zoodat de bovenste grondlaag goed gelijk ligt, en er geen hoogten en laagten voorkomen, valt evenwel niet mee, indien men dit werkje niet gewoon is. Beginners in 't vak weten er van mee te spreken. De hark dient met beide handen flink te worden vastgehouden en niet met één hand, ter wijl ze bij het werk door de andere hand heen schuift, en aldus een heen en weer- gaande beweging maakt. Er groeien vrij wat onkruiden tusschen onze planten. Een der meest onaangename is zeker wel het kweekgras, dat zich door middel van den wortelstok zoo gemakke lijk ontwikkelt, en onzen tuin er onooglijk doet uitzien. Bij het spitten kan men dat zooveel mogelijk met een vork of greep uitschudden, doch in den zomer is steeds schoffelen het eenige middel de sterke ont wikkeling in den tuin tegen te gaan. We kunnen er hier niet verder op ingaan. Over de bestrijding van onkruid vooral op 't ge bied van den landbouw, zijn verschillende werkjes geschreven. Is het mooi zacht weer, dan verlokt ons dit, om de boontjes, die in den bak getrok ken zijn, buiten uit te planten. Een gedeel te is reeds ter plaatse gezet, en we willen hopen, dat de nachtvorsten ons geen par ten spelen. Op die wijze kunnen we reeds vroeg boonen plukken op den kouden grond. De afstand, waarop men de rijen legt, is zeer verschillend, 't Hangt dikwijls sa men met plaatselijke gewoonten. Men dient evenwel rekening te houden met de algemeen ontwikkeling der verschillende variëteiten, want forsche groeiers zitten spoedig met doe bladeren in elkaar, wan neer men ze te dicht zet, en het gevolg hiervan is het zoogenaamde „smeulen", een schimmelziekte, die optreedt, wanneer vocht en warmte samen hun invloed op de planten doen gelden. De jonge peulen beginnen te rotten en de oogst wordt be langrijk minder. Beter is het, de afstand wat te vergrooten tusschen de rijen, zoo dat de wind er zoo nu en dan eens tus- schendoor kan spelen, waardoor de planten gemakkelijker opdrogen. In den tuin staan de schorseneeren, snijbieten en meer dere gewassen reeds boven den grond, en kan er met het uitdunnen van enkele reeds een begin gemaakt worden. Bij deze bewer king nemen we zooveel planten uit de rijen weg, dat er ruimte voldoen tusschen de blij vende planten is, om zich goed te kunnen ontwikkelen. Deed men dit niet, dan zou den ze, om licht en lucht strijdende, zeer tegen elkaar opgroeien, waardoor een ge deelte door de sterkste verdrongen zou worden, en deze misschien ook nog niet eens tot hun recht zouden kunnen komen. De snijbiet, die nu reeds groot genoeg is, dunnen wij bijv. uit tot ze op afstanden van 15 cM. van elkaar komen te staan. Als onze groenten zich ontwikkelen, dan komen er ook weer verschillende plagen, die het bestaan of de verdere ontwikkeling der gewassen bedreigen. Eén er van is de Slakkenplaag. Daarom willen we hier even melding maken van een Slakkenbestrij- dingsproef, genomen, volgens het verslag van Landbouwproefvelden in Zeeland, te Kloetinge en te Zierikzee. Bij J. J. Bak ker te Kloetinge werd een proef genomen met het uitstrooien van kainiet-kopersul faat in verhouding 20:1. In den avond van 3 Juni werd het zoutenmengsel uitgestrooid tusschen rijen bloemkool, aardappels, boo nen en bloemplanten: plm. 2 kilo per Are of 100 vierk. meter. Door het mengsel kon den de slakken de gewassen niet bereiken, en den volgenden morgen werden ver scheidene dieren gevonden. Met het oog op het natte weer achtte mn het gewenscht het middel nog eens aan te wenden op 8 Juni; dit had evenveel succes als den eersten keer. Te Zierikzee werd de proef genomen door de Ver. van Oud-leerlingen van Tuinbouw-wintercursussen. Hier wer den stamsuikerboonen verbouwd, omgeven door aardbei- en groentebedden. Per 40 vierk. meter werd bijna 3 K.G. van het mengsel in den avond van den 23sten Juni breedwerpig uitgestrooid; den volgenden morgen bleken een groot aantal slakken gedood te zijn. Later werd geen schade meer ondervonden. De conclusie van het rapport luidde: „Het middel heeft bij beide proefnemers best voldaan". Vraag: Welke is de kortste weg van Noordwijk over Arnhem naar Nijmegen. Wat voor moois en bezienswaardigs is er in beide plaatsen? Antwoord: Noordwijk, Voorhout, Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, ScherpenzeeL Renswoude, Ede, Ginkel, Arnhem, Eist, Lent, Nijmegen. Bezienswaardigheden in Arnhem zijn o.m. Groote Kerk op de Markt (spitsbo genstijl 1452); marmeren monument voor Karei van Egmond, laatste hertog van Gelder 1538 en zijn standbeeld in zijn eigen wapenrusting; gebeeldhouwde preek stoel uit de 17e eeuw, Stadhuis, Koning- straat (bijgenaamd het Duivelshuis, eind 15e eeuw gebouwd als woonhuis voor Maerten van Rossem) Sted. Museum van Oudheden en Kunst, Utrechtscheweg. Sabelpoort, laatst overgebleven poort uit de 14e eeuw. St. Walburgkerk, go- thisch uit 1421. Gouvernementsgebouw, Groote Markt, Museum Ned. Heidemaat schappij Sickeszplein (1012 en 24 uur). Aquarium Ned. Heidemaatschappij, Zij- pendaalscheweg, (912 en 24 uur). Ned. Openlucht Museum, Schelmscheweg, Kon. Mil. Invalidenhuis Bronbeek, Velper- weg. Burger's Dierenpark, Schelmsche weg. „De Steenen Tafel", uitzichttoren aan den Apeldoornschen weg. Verdere in lichtingen kunt u bekomen bureau V.V.V., Stationsplein B, Arnhem, waar u tevens gegevens kunt bekomen over mooie uit stapjes in de omgeving. Voor Nijmegen kunnen we noemen: Groote Kerk (St. Stevenskerk), Prot. kerk, gothisch begonnen in 1272. voleindigd 14e en 15e eeuw, toren in renaissance-stijl, her bouwd 1593; graf van Catherina van Bour bon 1469. Waag en Vleeschhal, Groote Markt, 1612, gebouwd door de Keyzer. Stadhuis, Korte Burchtstraat, in 1554 in renaissancestijl gebouwd, voorgevel met standbeelden van Roomsche Koningen en Duitsche Keizers; in de Vierschaarzaal (vestibule) renaissance zetels (dagelijks te bezichtigen van 104 uur, 10 ct. per per soon). Museum van Oudheden, in de Mariakerk op het Mariënburg (werkdagen 104 uur, Zondag 123 uur, 10 ct. per persoon). Rijks-Museum G. M. Kam. Valkhof, herhaaldelijk verwoest. Ruïne, Koor eener Romaansche Kapel door Fre- derik Barbarossa in 1155 gebouwd; Karo lingische Kapel, enz. Belvédère, bij het Valkhof, gebouwd in 1646, gerestaureerd in 1887. Mooie parken met gelegenheid voor uitstapjes in de omgeving. Vraag: Welke is de kortste weg van Nieuwe Wetering naar IJmuiden? Hoe veel K.M? Antwoord: Nieuwe Wetering, Leegh- water, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Ben- nebroek, Haarlem, Santpoort, Velsen, IJmuiden. Afstand 35 K.M. Vraag: Als men naar Brussel wil per fiets, zijn daarvoor dan nog bijzondere formaliteiten noodig? Welke is de kortste en mooiste weg van Warmond naar Brus sel? Hoeveel K.M? Zijn er nog ponten of veren en wat bedragen de kosten daar van? Antwoord: Voor uzelf heeft u een pas of bewijs van Nederlanderschap noo dig, of een toeristenkaart (deze laatste aan te vragen bij het Belgisch consulaat te Amsterdam, Vondelstraat 87). Voor uw rijwiel heeft u, zoo u geen waarborgsom aan de grens wil storten, een douanekaart noodig (aan te vragen Bureau Kon. A. N. W. B., Parkstraat 18 Den Haag, kosten 0.40, leden A.N.W.B. gratis). Route: Warmond, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, overva ren naar Dordrecht, Willemsdorp, Moer dijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roosen daal, Esschen, Maria ter Heide, Merxem, Antwerpen, Contich, Mechelen, Eppeghem, Brussel. Afstand 180 K.M. De kosten der ponten bedragen niet meer dan 10 a 25 cent. Wij ontvingen eenzelfde vraag betref fende de route Alphen ad. RijnBrussel. Voor zoover AlphenRotterdam betreft is de route dus anders. Voor het overige zie vragensteller hierboven. Ook automo bilist heeft natuurlijk bewijs van Neder landerschap noodig. Vraag: Welke plaatsen passeert men van Leiden over Utrecht, Arnhem, Apel doorn, Amersfoort, Amsterdam, Leiden? Hoeveel K.M? Hoe is de route van Arn hem direct naar Amersfoort en hoeveel K.M? Antwoord: Leiden, Koudekerk, Al phen, Bodegraven, Woerden, Kamerik, Harmeien, Oudenrijn, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Rens woude, Ede, Ginkel, Arnhem, Woeste- hoeve, Apeldoorn, 't Loo, Millingen, Voort huizen, Hoevelaken, Amersfoort, Soest, Baarn, Laren, Naarden, Muiden, Amster dam, Halfweg, Haarlem, Bennebroek, Hil legom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Lei den. Afstand 285 K.M. De tweede gevraagde route is: Arnhem, Ginkel, Ede, Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Amersfoort, enz. Volgens deze route is het aantal K.M. Leiden ArnhemAmersfoortA'damLeiden 258 K.M. Vraag: Bestaan er Leidsche R. K. Korfbalclubs of handbalclubs? Antwoord: Dergelijke specifieke clubs bestaan er niet. De spelen worden echter bij genoegzame deelname wel be oefend in de jeugdbeweging. Vraag: Hoeveel bedragen de successie rechten voor echbgenoote en kinderen? Antwoord: Voor 1000 2H pet. (in de gevallen dat deze som niet is vrijgesteld) voor ƒ10002000 3 pet.; voor ƒ20005000 3J4 pet.; voor ƒ500010.000 4 pet. enz. tot 7 pot. tot bij een verkrijging van meer dan 500.000. Vraag: Hoe groot moet een nalaten schap zijn om met successierechten belast te zijn? i Antwoord: Voor kinderen en de echtgenoote bedraagt over het algemeen het erfdeel, dat vrij is van successierech ten, 1000.voor andere wettelijke erfge- ƒ300.voor andere erfenissen af 100.-^ Vraag: Behoort de inboedel brj het overlijden van den man tot zijn nalaten schap als hij in gemeenschap van goederen gehuwd is? Antwoord: Bij het overlijden van dien man houdt de vrouw de helft als haar aan deel in de gemeenschap over. De andere helft (dus ook de helft van den inboedel) behoort tot de nalatenschap. Wanneer de vrouw te zamen met anderen dan kinderen of verdere afkomelingen uit een vroeger huwelijk erft, is zij bevoegd den inboedel geheel of gedeeltelijk tot zich te nemen (zulks in mindering op haar erfdeel). Vraag: Moeten getrouwde kinderen hun tweede moeder volgens de wet onder houden? Antwoord? Neen, een wettelijke on derhoudsplicht bestaat er niet voor een tweede moeder, die zelf geen kinderen heeft MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 MeL Groentenveiling. Kom kommers f 3.608.40, bloemkool I f 9 14.40, bloemkool II f 2.?0—10.40, savoye- kool f 2.005.60, pieterselie f 0.401.00, prei f 0.502.50, radijs f 0.502.00, krop salade f 1.105.70, selderie f 0.701.60, uien 6080 cent, wortelen f 2.6014.00, rabarber 3080 cent, per 100 kg.: kroten gek. f 23, snij boonen f 5566, stamboo- nen f 6265, peulen f 3952, postelein f 69, spinazie f 47, tomaten A f 48 50, B f 56, C f 42, wortelen f 1.00—5.60, andijvie f 818. Melkveiling. Week van 19 tot en met 25 Mei. Consumptiemelk le klas f 4.50, 2e klas f 4.25, 3e klas f 4.00. Prijs voor over- melk geleverd op regeeringscontract in- georganiseerd overleg week 19 tot 25 Mei 2.75. ROELOF AREND S VEEN, 15 Mei. Groen tenveiling. Bloemkool 1215 cent per stuk, postelein 8 cent, andijvie 6 cent per kg., aardbeien 1520 cent per doosje, sla f 1.004.50 per 100 krop, peulen f 2.10 3.70, snijboonen f 2.603.20 per 10 pond. BOSKOOP, 15 Mei. Bloemenveiling. Rozen per bos van 1 Ostuks: Golden Ophe lia 1525 cent, Marcel Royer 1220 cent Hadeley 4070 cent, Claudius Pernet 15 30 cent, Columbia 1530 cent, Butterfly 2035 cent, Mac Keiler 1525 cent, Wilh. Kordes 3045 cent, Mme. Jules Bouché 2035 cent, Rosalandia 2040 cent, Flo- rex 3055 cent, Ellen Poulsen 3060 ct. Steward 4060 cent, Hoover 2540 cent Edith Helen 3055 cent, Aug. Noack 16 32 cent Els Poulsen 4070 cent. Gloria Mundi 4060 cent, Briarcliff 1525 cent Ingar Ohlson 3050 cent, Calla 3045 cent, Rhododendron 1830 cent, Lathyrus 712 cent, Iris 8 cent, Leeuwenbekken 2540 cent, Violieren 3040 cent, Acer 30 cent, Clematis Durandi 35 cent, Clema- tis Prins Hendrik f 1.702.00, Clematis l'Azurotem 5080 cent, Hortensia per st 2540 cent. TER AAR, 15 MeL Centrale Veiling. Spinazie pei kg. 3 -5 cent, postelein 36 cent, bloe.nxool 314 cent, snijboonen per 10 pond f 2.953.35, stek f 2.10, peulen f 2.303.45, stamprincesseboonen f 3.65, radijs f 1.402.00, peen per bos 1112 cent, sla f 1.203.80, vellen 10—22 cent komkommers 511 cent, aardbeien 13 19 cent, raapstelen f 1.10, prei f 1.00, sel derie f 1.00, rabarber f 1.102.00. KATWIJK a. d. RIJN, 15 Mei. Groenten- veiling. Radijs per 100 bos 6075 cent, spi nazie per 100 kg. f 2.304.50, waschpeen per kist van 20 kg. f 1.001.10, prei per 100 bos f 1.301.70, raapstelen per 100 bos f 0.601.05, kleine uitjes per 100 bos 35 45 cent, sla per 100 f 0.103.50. LOOSDUINEN, 15 Mei. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 94 aanvoerders verkocht, om in de week van 20 tot 27 Mei dagelijks t eleveren 21700 liter melk. Prijs af boerderij f 4.50 en melk voor industrie f 3.203.30 per 100 liter. VINKE VEEN, 15 Mei. Groentenveiling. Peulen 4852 cent per kg., tomaten a 35 cent, B 25 cent, C 22 cent en CC 6 cent per pond, bloemkool 314 cent per stuk, krop sla 1014 cent per 10 krop, vellen 31 cent per kist, aardbeien 5058 cent per pond, aardbeien 1118 cent per doosje, rabarber 35 cent per bos, spinazie 4—6 cent en postelein 46 cent per kg., peen 9 cent per bos, radijs 610 cent per 10 bos. VOORSCHOTEN, 15 Mei. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren f 2.102.50, een deneieren f 2.102.30 en ganzeneieren f 67 per 100 stuks, hanen 4460 cent, kippen 61 cent, duiven 2021 per stuk. VEUR, 15 Mei. Groentenveiling. .Eng. komkommers le soort f 9.2010.10; 2e soort f 6.507.00; 3e soort f 5.206.10. Gele komkommers le soort f 9.1011.20; 2e soort f 7.308.50; 3e soort f 5.106.20. Kropsla le soort f 1.504.90; 2e soort f 1.001.30; Stoofsla f 4.09—7.00; Peen f 11.50—14.60; Bloemkool le soort f 9.1012.30; 2e soort f 6.508.90; uitschot f 3.205.10. Tomaten (mid.) f 21.20—23; gr. ronden f 22.50—23.80; 2e soort f 21.0021.90; 3e soort f 14.80 16.50; bonken f 21.00—23.00. Andijvie f 1.80 6.30; Andijvie per K.G. f 0.140.16. Spi nazie per 4 K.G. f 0.15—0.25. Postelein f 4.10 5.30. Rabarber f 4.006.00. Snijboonen f 0.58—0.64. Radijs f 1.20—2.00. Prei f 1.40 2.50. Selderie f 0.801.30. Aardbeien f 0.56—0.81. VEUR-LEIDSCHENDAM, 15 Mei. Vrije Veiling. Op de heden gehouden vrije vei ling in Café „Het Eiland" werden aange voerd: 15817 kippeneieren f 2.002.40 per 100 stuks. Kippen f 0.400.85; Konijnen f 0.201-55; Duiven f 0.080.16 per stuk.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12