DONDERDAG 16 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 De bouw van een tweede Statendam Hot sdhijrut, dat de onderhandelingen tusschen de Directie der Holland-Amerika Lijn en de Regeering over steunverleening aan den bouw van een tweede mailschip, type Statendam, welk nieuw schip Prinsen- dam zal worden genoemd, in een verge vorderd stadium is aangeland. Binnen af- zienbaren tijd zou de regeerinigsbesljssing afkomen, circa 8 millioen voor dit doel beschikbaar te stellen. De Regeering zou zich het recht voorbehouden om te bepa len, waar de verschillende anderdeelen van het schip zullen worden uitbesteed, opdat de werkverruiming, welke hierdoor ont staat, in zoo breed mogelijken Nederland- schen kring, zal worden verdeeld. Wij kun nen een dergelijke geste niet anders dan ten volle toejuichen. Zoodra de Regeering haar steun offi cieel heeft toegezegd, zullen de onderhan delingen van de H.A.L. met de gemeente Rotterdam een aanvang nemen, daar ook Rotterdam een deel van het nieuwe schip zal hebben te financieren. Wamt Rotterdam heeft vanzelfsprekend een groot belang bij een efficienten uitbouw van deze Rotter- damsche scheepvaartmaatschappij. Deze uitbouw zorgt periodiek voor beweging in de haven met alle aankleve van dien. Het is te hopen, dat de regeeringsfinan- eieringsteun ten behoeve van de HAL, als doelbewuste welvaartspolitiek niet tot dit eene incidenteel© geval zal worden be perkt. Er is op dit gebied nog veel meer te doen. Ook de Koninklijke Hollandsche Lloyd iheeft bij voortbestaan, een gewichtige na tionale rol te vervullen. De minister van Economische Zaken heeft destijds een door deze maatschappij gedaan verzoek om steun voor den bouw van nieuwe passagierssche pen, tegelijk vrachtbooten, afgewezen en in zulke termen, dat deze weigering als vrij wel definitief moet worden beschouwd. De omstandigheden echter wijzigen zich dagelijks. Trouwens mr. Steenberghe heeft al enkele malen doen uitkomen, dat een Re geering in deze bewogen tijden een gele- genlieidspoilitiek moet voeren, zoodat het steeds mogelijk is om op beslissingen te rug te komen zonder daardoor het odium op zioh te laden, zich destijds schromelijk te hebben vergist. Doch zelfs wanneer van vergissing spra ke is, siert het ruiterlijk bekennen van een fout hem, die daarvoor durft Uit te komen, ook al bekleedt hij een gewichtige functie als minister van Economische Zaken. Wij hebben ons steeds op het standpunt gezet, dat verruiming van den Nederland- sohen afzet mogelijk is, ook in deze perio de van inSchrompelende handelsbeweging. Mits men nieuwe markten zoekt en zich niet alleen neerzet om de verloren gebie den te beweenen. Onze export is een frac tie slechts van de totale wereldbeweging en het is dus gemakkelijker een fractie met een fractie te vermeerderen dan een re latief groot percentage te doen stijgen. Van daar, dat Nederland's positie in het we reldverkeer niet als hopeloos moét worden beschouwd, tenminste, wanneer men alle krachten aanwendt om tot het gestelde doel te komen. Het is o.i. een dringende noodzakelijk heid om onze handelsvloot niet alleen op peil te houden, doch verder te vervolma ken. Wij staan niet aan de zijde van den Minister, toen hij beweerde, dat verkoop van Nederlandsche schepen geen bezwaar vormde, nu onze vloot nog steeds belang rijk grooter is dan in 1914 het geval was. Oude schepen moet men met verkoopen, doch sloopen, daar anders de eoncurree- rende Staten hun concurrentie met onze eigen schepen verzwaren. Gesloopte, niet meer doelmatige schepen dienen vervangen te worden door nieuwe en efficientere ty pes, terwijl de Nederlandsche koopvaardij vloot, in samenwerking met de Regeering onze lading naar alle werelddeelen moet uitdragen. De handel volgt de vlag! Maai" het bezitten van deze schepen is nog niet voldoende. De scheepvaartmaat schappijen moeten in het verkrijgen van lading gesteund worden door een goed ge outilleerd export-bureau. Zonder een der gelijk export-bureau, een nieuwe Neder landsche Compagnie, zal de opbouw van ons welvaartsgebouw uiterst moeilijk gaan. Mèt een dergelijk lichaam daarentegen zul len wij de crisis gemakkelijker kunnen overwinnen. In de „Telegraaf" van 12 Mei kwam een bericht voor onder het bovenstaande hoofd. Naar aanleiding hiervan wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat het be richt de situatie niet geheel juist weer geeft en oorzaak van misverstand kan zijn. De onderhandelingen tusschen de Regee ring en de directie van de Holland-Ameri- ka-Lijn zijn thans niet zoo ver gevorderd, dat overeenstemming is bereikt, doch er is een basis gevonden, waarop verder kan worden gewerkt bij de beoordeeling van de vraag of de bouw in Nederland moge lijk is. Wat betreft den grootén spoed, Waarop in scheepvaartkringen wordt aangedrongen, kan nog warden medegedeeld, dat aan het gereedmaken van hef bestek, waarop de werven zullen kunnen beoordeelen wat zij moeten bouwen met volle kracht wordt gewerkt en dat thans proeven worden ge nomen met betrekking tot de keuze van machine- en ketelinstailatde. KOOPT BIJ HEN, DIE StS U W DAGBLAD ADVERTEEREN UIT DE OMGEVING STOMTWIJK. Geboren: Reinier Gererdus, z. v. R. V. v. d. Helm en J. M. de Bruin. Theodorus Antonius, z. v. Th. J. Schrader en W. A. van Santen. Ondertrouwd: J. Demeijer en J. M. Oliehoek. Th. J. v. d. Ham en M. B. Rij per. Gehuwd: N. J. Vreeburg en G. J, G. Hooijmans. J. van Geest en M. C. Keij- zer. H, Roos en M. Glasbergen, VOORHOUT. Distributie gekookt rundvleesch. Be langhebbenden die voor de komende 13 we ken in aanmerking wenschen te komen voor goedkoop rundvleesch in blik alsmede gehakt in blik, kunnen zich daarvoor op geven ter secretarie dezer gemeente tot en met Zaterdag a.s. Ook zij die reeds in het bezit zijn van distributiebonnen moeten zich opnieuw voor de nieuwe kaarten ter secretarie aanmelden. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield de Tuinbouwvereeni ging Wassenaar en Omstreken haar rnaan- delijksche ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. G. van Tol deelt mede, dat het bestuur heeft gemeend een commisie in het leven te moeten roepen van 3 bestuurs leden en 3 leden om een onderzoek te doen instellen naar de reden van het den laat- sten tijd verminderd vergaderingbezoek. Voorts deelt spreker mede, dat de twee gehouden excursies naar Heemstede en wel op 16 April en 1 Mei een waar succes zijn geworden. Tachtig personen hebben hieraan deel genomen en er is voor de volle 100 pet. genoten. Tot leden der jury om het ingezondene te keuren worden vervolgens aangewezen de heeren A. F. v. Zetten, J. van den Berg en P. Zegwaard. De voorzitter deelt alsnog mede, dat het onderzoek naar de ingeleverde tuinteeke- ïiingen nog niet is afgeloopen. In de eerst volgende vergadering zal de meening van de jury worden bekend gemaakt terwijl dan de heer Galjard uit Leiden, tevens jury lid over bedoelde teékeningen een be schouwing ten beste zal geven. Hierop wordt het woord gegeven aan den heer van Drent tot het houden zijner le zing over koude kasplanten. Na aangetoond te hebben wat er onder een koude kas verstaan wordt n.ï. een kas met een nachttemperatuiiir van 40 gr. Fahr. terwijl overdag deze kas goed wordt ge lucht om gedurende de zonnewarmte geen te hooge temperaturen te krijgen en om een zoo gering vochtigheidsgehalte te krij gen, laat spreker ook aan de hand van door hem in een ruime sorteering medege bracht materiaal zien, hoeveel moois en schoons in een dergelijke eenvoudige kou de kan gekweekt worden, een assortiment te groot en te uitgebreid om op te noemen. Zoowel de inheemsche planten als de z.g. Kaapsche planten leenen zich daartoe bij uitstek. Ook vele mooie en rijkbloeiende klimplanten hebben volgens spreker récht op een plekje in de koude kas. Deze le zing werd met volle aandacht gevolgd en met een warm applaus beloond. Na de pauze brengt de jury verslag uit over haar bevindingen. Voor de prijsvraag 5 soorten bloeiende heestertakken van elk ten hoogste 5 tak ken en hoogstens 75 c.M. werden toege kend: le prijs G. Verlind met 28 p.; 2e pr. D. A. de Rooij met 26 p.; 3e pr. P. Kelder man met 22 p., terwijl aan de inzending van den heer P. Midavaine 20 punten wer den toegekend. Voor het puntentselsel behaalde de heer J. Anderson met Rigardia 8 punten. Hier op volgde een bespreking over de gehou den lezing. Hierna werd deze zeer geanimeerde ver gadering door den voorzitter gesloten. Gevestigd: C. E. Bauer, uit Voor burg. H. J. Claasen en vr. uit Den Haag. S. V. Cornellesse, uit Den Haag. M. W. C. v. d. Stoel geb. Hoogendoorn, uit Den Haag. S. I. W. Hoppe, uit Den Haag. A. A. Meiman, uit 's-Hertogen- bosch. J.-W. Rabevstijn en vr., uit Den Haag. A. Runge en vr. uit Den Haag. A. Siderius, uit Het Bildt. G. A. Stout uit Den Haag. C. H. Kulk geb. Baart, uit Arnhem. F. E. Baderock, uit Lei den. L. J. C. Boucher en gez., uit Den Haag. E. Duijn, uit Sassenheim E. Gorter, en vr., uit Haarlem. G. A. G. Groothofg, uit Den Haag. S. Himken, uit Duitschland. M. Kistenmaker en gez., uit Den Haag. W. H. Th. Kloppenburg en vr., uit Den Haag. E. H. Knop, uit Gelsenkirchen. T. van Loon, uit Val burg. W. J. v. d. Meulen en gez. uit N. O. I. L. Muite, uit Hillegom. J. B. P. Scheffel en vr., uit Den Haag. G. Schin kel, uit Den Haag. M. Th. Schorle, uit Bruchsal. C. Setmann, uit Den Haag. J. Wessalek, uit Den Haag. M. W. Worm, uit Rheden. M. van Zuylen, uit Rij 119b urg. Vertrokken: A. de Boer, naar Den Haag. C. H. L. V. Valter, naar Zwoller kerspel. T"red. W. Duit geb. Sterren- berg naar Voorburg. L. Rijnink en gez. naar idem. Dr. N. de Voogd naar Z.-A. J. C. de Geus naar Alphen aan den Rijn. P. van der Oest, naar Amsterdam. G. C. H. van Herten, naar Heerlen. J. A. Kip, naar Den Helder. 'C. D. v. d. Ploeg, naar Den Haag. J. P. Mouw en gez. naar Den Haag. D. Bergsma, naar Den Haag. A. H. B. Schouten en vr. naar Apeldoorn M. R. Nagengast, naar idem. A. M. Rothkrans naar Den Haag. Chr. Thone, naar Derr Haag. J. Vis, naar Leiden. Geboren: Maria Martha d. v. P. J. J. Bakker en A. P. Schoonderwoerd. Mi- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Exfcra hulp aan werkloozen 1935. Voor de verstrekikig van extra hulp van kleedinig, schoeisel, beddegoed en dergelijke aan werkloozen die uitkeering ontvangen ingevolge de steunregeling en die te werk gesteld zijn bij de werkverschaffing, is op de begrooting voor 1935 geraamd een be drag van ƒ2730.voor welke raminig als grondslag hebben gediend de voor 1934 geldende bepalingen. In dat jaar kon wor den besteed een bedrag, berekend door ver menigvuldiging van het aantal werkloozen met ƒ4.20. Ter bepaling van het aantal werkloozen werd aangenomen het gemid deld cijfer over de eerste 10 maanden van 1933 van de geheel of gedeeltelijk werk loozen of werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling ingeschre ven. De helft van het bedrag kwam voor re kening van het Nationaal Crisiscomité, in dien de gemeente een overeenkomstige bij drage gaf. Kort geleden is de regeling voor het ver leen en der hierbedoelde hulp voor 1935 ontvangen. Voor dat jaar is de Rijksbijdra ge aan het Nationaal Crisis-comité zooda nig verhoogd, dat de voor deze steunverlee- beschikbare som meer dan verdub beld is. Thans kan besteed worden een bedrag, berekend dóór vermenigvuldiging van het aantal werkloozen met 10.waarbij geldt, dat als aantal werkloozen wordt aan genomen het gemiddelde cijfer over de eerste 10 maanden van 1934 van de werk loozen als werkzoekenden bij de plaatselij ke organen der arbeidsbemiddeling inge schreven. Dit cijfer bedraagt voor deze ge meente 631. Voor 1935 is dus beschikbaar 6310.—. Het Nationaal Crisis-comité draagt hierin bij 79 pet., indien de gemeente 21 pet. vo teert. Het gemeentelijk aandeel is derhalve gelijk aan dat van 1934. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. den Raad in overweging beschikbaar te stellen 21 pet. van het bedrag dat voor 1935, voor extra-hulp aan werkloozen, die uitkeering ontvangen ingevolge do steun regeling en die te werk gesteld zijn bij de werkverschaffing, kan Worden besteed, zulks overeenkomstig de circulaire van het Nationaal Grisiscomité van 30 Maart 1935 C 87. Eindexamen H.B.S. De eindexamens der Ohr. H.B.S. alhier zijn bepaald op 27 28, 29 Juni en 1 Juli as. Verkooping. De thee- en speeltuin „Zo- merlust" aan Gouwsluia met huis, garage en schuren in bod staande op f 9450.be woond door den heer Hooijmans, werd af gemijnd op 90.door den heer J. Straat hof te de Bilt. Gevallen. In de Hooftstraat kwam een dochtertje van de G. te vallen doordat een jongen, genaamd Gr., haar een duw gaf. Het meisje kwam zoodanig te recht dat zij een armbreuk bekwam. Nadat dr. M. de eerste huLp had verleend, moest zij zich voor verdere behandeling naar een zieken huis te Leiden begeven. HAZERSWOUDE Rectificatie candïdaatstelling. Het aan tal candidatenlijsten. ingediend voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, behoort te worden aangevuld met de volgende: Gemeentebelang: 1. J. W. van Vliet; 2. A. N. van Exter; 3. G. Rijkaart; 4. L. C. v. d. Geest; 5. L. P. van Veen; 6. D. Raap horst. Vrije lijst: (Prot. arbeiders): 1. Jac. Loo- mans; 2. Adr. Ofwegen; 3. A. van Luyk. De gemeenteraadsverkiezing heeft plaats op 19 Juni a.s. KOUDEKERK. Rectificatie candidaatstelling. Door een fout ter zetterij zijn in de opgave van de candidaatstelling voor den gemeente raad, eenige lijsten uit de gemeente Ha- zerswoude tusschengevoegd. Wij geven hier de rectificatie: Chr. Hist. Unie: 1. A. van Egmond (aftr.), 2. J. van der Sterre (aftr.), 3. W„ van Veg- ten, 4. A. van Weelden, 5. M. Maat, 6. F. van Veen, 7. G. P. de Jong, 8. J. D. Corto, 9. T. de Lange, 10. E Rollema. Gemeentebelang: 1. C. M. Oppelaar, 2. R. A. Meijer, 3. A. Kuiper, 4. Mevr. J. M. v. d. Doolv. d. Harst, 5 Dorrepaal Gzn. NIEUWKOOP. De Middenstanders in feestvergadering bijeen. Gisteravond was in café Wilden burg een vergadering belegd voor de leden van de R. K. Middenstandsvereeniging, welke een feestelijk aanzien had en tevens een propagandistisch karakter droeg. Alle georganiseerde middenstanders waren pre sent, misschien om de festiviteit, misschien ook omdat de vrouwen mochten medeko- men, waaraan deze getrouw gevolg gege ven hadden. Na een toepasselijk woord van inleiding chael Johannes Maria z. v. J. H. Spruyt en F. R. v. d. Geest. Overleden Arie Krijn 64 j. echtgen. van C. Mos. Anna Koedam 24 j. ongeh. Bernardus Theodorus Petrus Maria Ra demaker 51 j. echtgen. van E. C. M. Smit huis. Ondertrouwd: G. J. de Joncheere en jkvr. M. G. v. d. Does de Bije. J. C. Janzee en S. B. Boender. W. Knoop en C. G. van As. S. Veersma en H. Rochat. J. P. J. C. van der Bilt en E. W. de Bruijn van Melis Mariekerke. G.ehuwd: D. van Donk en T. M. C. Mulder. A. Verharen en E. F. Menzel. A. J. Romyn en E C. v. d. Velde. door den voorzitter, den heer P. Kuijf, hield de bekende Middenstandspropagan dist, de heer J. Mol, een korte doch pittige rede, waarbij hij de gelegenheid aangreep om eveneens het propagandavuur op te wekken bij de aanwezige dames. Ook de Geestel. Adviseur, Pastoor Blóm, die een gedeelte van den avond meemaak te, hield een kernachtige, van waardeering getuigende speech, welke eveneens insloeg. Verder werd de avond gevuld met voor drachten, spelletjes, zangnummers, enz., waarbij het muzikale gedeelte bij onzen Nico van den Haak goed verzorgd bleek. Het was een uiterst gezellige avond, welke aan het voor de middenstanders zoo hoogst noodige saamhoorigheidsgevoel, vooral in dezen tijd, niet weinig zal hebben bijgedra gen* ZOETERWOUDE. De Post. Met ingang van morgen Ss de derde postverzending voor Zoeterwoude Dorp weer ingevoerd. Deze geschiedt vanaf kantoor Zoeterwoude omstreeks half twee namiddag. Arbeiderswoningbouw langs den Schen- kelweg. Naar we vernemen is bouwver gunning gevraagd voor het bouwen van 20 arbeiderswoningen langs den Schenkelweg. Indertijd werd een zelfde vergunning ge vraagd in verband met twteede hypotheek, welke bouw echter niet tot stand is geko men. Fok- en Contrölevereeniging. De Fok- en Controléveroeniging Zoeterwoude's Glo rie te Zoeterwoude heeft Vrijdag 10 Mei haar algemeene jaarvergadering gehouden in het Patronaat. De voorzitter, de heer Kompier, opende de vergadering, heette de aanwezigen (van harte welkom en wijdde eenige woorden van waardeering aan het overleden be stuurslid, den heer Jac. v. Leeuwen Az. Spr. schetste in het kort de groote ver diensten van den overledene die vanaf de oprichting als penningmeester heeft gefun geerd en hoopt dat zijn nagedachtenis bij de leden in eere zal blijven. De notulen der vórige vergadering wer den zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was er een -van Ir. Verhoeven, in verband met een te hou den vérkoopdag van boventallige stier kalveren. Uit de toelichting, welke dit schrijven vergezelde, bleek dat door de zwaardere eisch, welke gesteld wordt aan de vaders der kalveren, in onze vereeniging voor dezen verkoopdag niet veel exempla ren beschikbaar zijn. 't Geschikte materiaal is inmiddels opgegeven. Hierna deed de voorzitter de mededee- ling, dat na het overlijden van den pen ningmeester de secretaris door hem als waarn. penningmeester is aangesteld. De boeken en bescheiden werden door een commissie nagezien en in orde bevon den, waarna 't financieel verslag, hetwelk sloot met een nadeelig saldo van 3.74, werd goedgekeurd. Bij de begroeting werd de omslag per koe wederom op 2.25 vastgesteld en het salaris van den controleur geregeld, waar na de begrooting werd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de perio diek aftr. voorzitter bij acclamatie herko zen. In de vac. Jac. v. Leeuwen werd de be- stuurscandidaat, de heer Q. Onderwater, tot penningmeester gekozen met op een na al gemeene stemmen. Ten gerieve van den penningmeester werd besloten een loopen- de rekening bij de Boerenleenbank aan te gaan. Uit het jaarverslag van den controleur blêek, dat het gemiddelde van alle gecon troleerde koeien is geweest 3519 K.G. melk met een gem. vet van 3.45% en 121.3 K.G. botervet in gem. 303 melkdagen, welke cijfers van melk en botervet Iets lager zijn dan het vorig jaar. Den controleur werd een woord van dank gebracht voor het uitge breid en duidelijk samenstellen. Bij de rondvraag werd door een der leden voorgesteld een adres te richten aan den bond van fokvereenigingen „De Rijnstreek" in verband met de zwaardere eisch ten aanzien van boventallige stierkalveren, welke eisch voor onze contrölevereeniging een leelijke sta-in-den-weg is. De heer On derwater hoopt door zijn beste krachten aan de vereeniging te wijden zich 't in hem gestelde vertrouwen waarig te maken. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en de gevoerde besprekingen, beveelt de cöntrole-vereeniging ten zeerste aan en sluit de vergadering. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. De Raad kwam in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Hoeks door ernstige ongesteldheid verhin derd is tegenwoordig te zijn. De voorzitter hoopt dat de ziekte nog een gunstige wen ding mag nemen, opdat de heer Hoeks nog gelegenheid krijgt in deze zittingsperiode aanwezig te kunnen zijn. De voorzitter doet mededeeling van een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen op het invoeren eener weg- of straatbelasting, verhoogiing van het schoolgeldtarief voor het gewoon lager on derwijs, verhooging van de hondenbelas ting, alsmede van de rechten voor het vol trekken van huwelijken, terwijl voorts een nieuwe verordening op de heffing van se cretarie-leges wordt noodig geacht. Ten einde aan deze wenschën te voldoen, heb ben B. en W. de daarvoor noodige verorde ningen ontworpen. De voorzitter geeft echter eerst het woord aan de commissie, die de begrooting heeft onderzocht om daaromtrent rapport uit te brengen. De heer Linschoten, sprekende namens de commissie, zegt dat zij zich met het door B. en W. gevoerde beleid over het algemeen vereenigen kan, hetgeen echter niet wil zeggen, dat in alle onderdeelen met dit beleid accoord wordt gegaan. Zoo b.v. zou de commissie meer spoed betracht willen zien met het uitbreidingsplan, de verbetering van de Brugstraat en de aan vulling der politieverordening. Het is wel wenschelijk, dat de huidige Raad deze za- 'ken nog kan afdoen, aangezien dit college de voorbereidende werkzaamheden voor het uitbreidingsplan heeft behandeld en het niet zeker is dat de nieuwe raad uit dezelf de personen zal bestaan. Wat de begroo ting betreft, heeft de commissie den in druk, dat hoogere colleges in de samen stelling daarvan de hand hebben gehad. Deze voorstellen hebben B. en W. zeker noodgedwongen aanvaard om erger te voor komen. De commissie kan deze houding van B. en W. begrijpen en wil dan ook dit college zooveel mogelijk steunen om do ge meentelijke huishouding zoo goed mogelijk door de crisis heen te helpen. De commissie is het niet eens met het door den voorzitter gegeven overzicht om trent de vermindering in opbrengst der di verse belastingen over 1934 en 1935, In ver band met de uitkeering .van het Rijk. De voorzitter heeft zich daarin een goede pleit bezorger voor de rijksbelangen getoond door te berekenen, dat wij van het Rijk 6000 meer ontvangen dan het Rijk ons dóór verschillende belastingen heeft afge nomen. De commissie Js door berekening juist tot een tegenovergestelde conclusie gekomen en wel dat tegenover een meer dere rijksbijdrage van 7640 Jn de werk lozensteun een bedrag van 10.165 staat; dat het rijk ons aan diverse belastingen afneemt, zoodat ten slotte de gemeente 2535 minder ontvangt, welk bedrag wij nu moeten dekken door opbrengst straat- belasting, verhooging schoolgeld, honden belasting en leges-rechten. Van de steeds elk jaar weer gewijzigde rijksuitkeeringen wordt de gemeento de dupe en dus niet de gemeente, maar het rijk is verantwoor delijk voor het omhoog gaan onzer belastin gen en de regeering is de schuldige als onze gemeente tót de noodlijdenden zou gaan behooren. De voorzitter beantwoordt in het kort deze rede. De bouwverordening in de vórige vergadering besproken, moest eerst worden vastgesteld, wil het uitbreidingsplan voort gang kunnen hebben. De verbetering van de Brugstraat is een moeilijk probleem in verband met den financieelen toestand en het samenstellen eener geheel nieuwe pö- litie-verordening is een omvangrijk werk. Met dé berekening door de commissie ge maakt inzake het verschil tusschen de in komsten over 1934 en 1935 gaat spr. ac- coord. Het is juist dat wij door mindere ontvangst van door het Rijk ingehouden belasting in moeilijkheden zijn gekomen. Het is echter verschillend van welk stand punt men dit beziet. Men moet niet verge ten, dat hét Rijk door de werkloozensteun voor groote uitgaven komt. Daaróm zijn maatregelen getroffen om de daaruit voort vloeiende lasten naar evenredigheid te ver- deelen. Het Rijk beziet deze zaken vanuit een centraal standpunt. Spr. heeft willen duidelijk maken, dat het rijk bij wat het ons heeft ontnomen daarvoor in de plaats geeft een hoogere uitkeering in den werk loozensteun dan vorig jaar. Juist omdat wij nu de maximum rijksbijdrage van 99% vra gen, wordt geëischt dat wij onze belastin gen tot in den top zullen opvoeren. Nadat verschillende leden alg. beschou wingen hebben gehouden, komt aan de or de: Wijziging tarief schoolgeld voor het L. O. Ged. Staten willen dit tarief zoodanig verhoogd zien, dat bij een belastbaar inko men van 3009 een bedrag van 30 aan schoolgeld verschuldigd is. In aansluiting daaraan zijn ook de andere schalen van het tarief verhoogd. Z.h.s. conform besloten. Wijziging tarief Hondenbelasting. Ged. Staten willen deze belasting voor een hond eerste klas van 4 op 7.50 brengen en voor een hond tweede klas van 1 op 2. In afwijking hiervan stellen B. en W. voor deze tarieven respectievelijk op 5 en 2 te bregen, aangezien de vrees bestaat, dat bij een belasting van 7.50 velen hun hond zullen wegdoen en aldus het eindbedrag van het kohier eer lager dan hooger zou worden. Na discussie aangenomen. Wijziging secretarie-leges en rechten voor het voltrekken van huwelijken. Wordt con form het voorstel vastgesteld. Vaststelling verordening inzake heffing wegbelasting. Ged. Staten willen voor deze belasting heffen 5% op de gebouwde eigen dommen. De voorzitter licht toe, dat uit een gemaakte berekening blijkt, dat met een heffing van resp. 3 en 1% kan worden vol staan, aangezien laatstgenoemde percenta ges juist zooveel zullen opleveren, dat de 70% van de jaarlijksche kosten van onder houd van straten en rioleering, alsmede de kosten van verlichting, bedoeld in rat. 280 der gemeentewet daardoor worden gedekt. De heer Koning vindt deze belasting on rechtvaardig tegenover degenen, die bouw grond van de gemeente hebben gekocht. Spr. kan zich. dan ook met dit voorstel niet vereenigen en stelt dan ook een motie voor om B. en W. uit te noodigen een onderhoud met Ged. Staten aan te vragen, om de groote bezwaren, welke voor onze gemeente tegen deze belasting bestaan aan dit College ken baar te maken. De motie van den heer Koning wordt niet gesteund, omdat verzet toch niet baat, waarna het voorstel van B. en W. met 5 tegen 1 stem, die van den heer Koning, wordt aangenomen. Hierna volgt artikelsgewijze behandeling der begrooting, waarna de begrooting met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Gewone dienst aan inkomsten en uitgaven 96.438.66, Kapitaaldienst: inkomsten 23.511.79, uitgaven 7351.75. Batig slot 16.160.04. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11