Koningin en Prinses te Brussel 26ste Jaargang WOENSDAG 15 MEI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 OIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Weer naar de stembus. Gisteren heeft in alle gemeenten de can didaatstelling voor den Gemeenteraad plaats gehad. Over het verder verloop dezer candidaat stelling geven wij elders de aan de wet ont leende voorschriften. Wij zullen nu weer spoedig ter stembus worden opgeroepen. Weer voor een belangrijke verkiezing? Ongetwijfeld ja. Wij kunnen 't ons voorstellen, dat er hier en daar eenige twijfel rijst aan de belang rijkheid dézer verkiezingen. En wij geven ook toe, dat de verkiezin gen, welke beslissen indirect over de sa menstelling van de Eerste Kamer (de ver kiezingen nl. voor de Prov. Staten) en vooral die, waarvan de samenstelling der Tweede Kamer en de vorming van de re geering afhangt, belangrijker zijn. Maar toch, men onderschatte de beteeke- nis der gemeenteraadsverkiezingen niet! Het is van groot belang, dat de katholie ke bevolking in een gemeente in den ge- meeteraad wordt vertegenwoordigd door een aantal katholieke raadsleden, dat inder daad geëvenredigd is aan de kwantiteit dier bevolking welke katholieke Raadsleden, in éénheid vereenigd, als vertegenwoordi gers der R.K. Staatspartij, de gemeentebelan gen behartigen in onderling overleg, waar noodig of gewenscht in het gemeente- en in het katholiek belang eensgezind optredend en handelend. Wij mogen de beteekenis van zulk een katholieke afvaardiging niet van geringe beteekenis achten. In zekeren zin is voor een gemeente, voor iedere afzonderlijke gemeente de ge meenteraadsverkiezing belangrijker dan de andere verkiezingen. De uitslag van een gemeenteraadsverkie zing toch geeft duidelijk, concreet, in de cij fers van het aantal gekozenen aan, hoe groot het aantal katholieken in die be paalde gemeente is; hoe groot het aantal katholieken nl. dat, ook naar buiten op tredend, in de politiek en het vele, wat daarmede direct en indirect samenhangt! een eenheid vormt, schouder aan schou der staat! Nu nu de officieele candidaatstelling heeft plaats gehad nu wórden alle mee- ningsverschillen, die zich bij de candidaat- stellingen in de partij-afdeelingen hebben voorgedaan, alle teleurstellingen ook over die candidaatstelling, die hier en daar, ook gegrond en met reden, aanwezig zijn, op zij gezet! Nu wordt de propaganda aangepakt, frisch en opgewekt, met groote activiteit, in eensgezindheid! WETSONTWERP INZAKE DE VASTE LASTEN. Naar wij vernemen, is de indiening bij de Tweede Kamer van een eerste ontwerp van wet, betreffende de vaste lasten, zeer binnenkort te verwachten. DE ENGELSCHE LUCHTVAART PLANNEN. Verdubbeling der strijdkrachten. LONDEN, 15 Mei. (V. D.). De lucht vaartcorrespondent van de „Daily- Tele graph" meldt, dat de plannen tot verster king der Britsche luchtmacht, die dezer da- zer dagen door het kabinet zullen worden behandeld, voorzien in een verdrievoudi ging van de luchtmacht in het Vereenigd Koninkrijk en in vrijwel een verdubbeling van de Britsche luchtmacht in de geheele wereld. Deze uitbreiding zou binnen twee jaar geschieden. De prinses op het Concours Hippique. Vandaag bezoek aan de Wereldtentoonstelling ONGELUK OP SPOORWEGOVERGANG. COBLENZ, 15 Med. (V. D.). Op een overweg bij Rhens is een auto, waarin vier personen zaten, gegrepen door den snel trein uit Mainz. De auto werd volkomen vernield. Twee der inzittenden werden ge dood. de beide andere zwaar gewond. De aankomst Het is jammer, dat het weer, dat de laat ste dagen wel koud, maar in elk geval zon nig was, juist gisteren zoodanig is gaan draaien, dat in den loop van den ochtend een drenzerige motregen begon te vallen, die in den namiddag zelfs overging in een aanhoudenden stortregen. Het is jammer, omdat het bezoek van de koningin en de prinses aan Brussel bij mooi weer onge twijfeld een fleuriger en kleuriger karak ter zou hebben gedragen dan thans het geval was, nu elk uiterlijk vertoon toch reeds tot een minimum beperkt was of, op verzoek van Hare Majesteit, zoo goed als geheel ontbrak. Ware het niet vanwege de politie-motor- rijders, die, de stoet vergezelden, dan had niemand gemerkt, wie de beide dames waren in de voorste van de zes automo bielen, die gistermorgen over de Begische grens kwamen. Te Mechelen was op nog onverklaar bare wijze bekend geworden, dat de ko ningin en de prinses der Nederlanden de stad zouden passeeren. Het gevolg was, dat zich tegen half twaalf nabij de Brus- selsche Poort een vrij groote menigte had verzameld, die zich tegen twaalf uur voor het wachten beloond zag, toen eenige poli- tie-motorrijders naderden, die den stoet voorafgingen. Onmiddellijk herkende het publiek de auto met den koninklijken stan daard en de beide vorstelijke bezoeksters werden hartelijk toegejuicht. Met de hand wuivend dankte de koningin voor deze vriendelijke ontvangst. Zonder onderbrekingen werd de reis naar Brussel voortgezet, waar de stoet, onder het gejuich van het buiten de hekken wachtende publiek, te één uur precies bij het koninklijk paleis arriveerde. Kort na aankomst der hooge bezoeksters werd ten paleize de lunch gebruikt. Prinses Juliana naar het con cours hippique in de Cinqnan- tenaire Reeds geruimen tijd geleden stond vast, dat koning Leopold en koningin Astrid gis teren de opening zouden bijwonen van het internationale concours hippique, georga niseerd door de Société Royale Hippique de Belgique in de groote zaal van de Cin- quantenaire, waar de Prix du Roi verre den zou worden, die door den koning zelf zou worden uitgereikt. De koning en de koningin zouden zich in een galastoet naar de Cinquantnaire begeven. Na de vast stelling van het bezoek van de koningin der Nederlanden en prinses Juliana was overeengekomen, dat de prinses eveneens het ruiterfeest zou bijwonen. Het lag aan vankelijk in de bedoeling dat de prinses niet in de galastoet zou meerijden, doch zich per auto naar de Cinquantenaire zou begeven, waar zij kort na de officieele ga lastoet zou aankomen. Tot groote vreugde der Nederlandsche kolonie en van de vele Brusselaars, die hoopten de prinses langs den weg in den stoet te kunnen zien, is hierin op het laat ste oogenblik verandering gekomen en heeft prinses Juliana zich in het rijtuig van koning Leopold en koningin Astrid gister middag naar het ruiterfeest begeven, In het rijtuig had prinses Juliana links van koningin Astrid plaats genomen, ter wijl tegenover haar koning Leopold was gezeten. Koningin Astrid was gekleed in een zwart middagtoilet, de prinses in een licht beige middagtoilet met een groote strooien hoed. De koning was gekleed in generaalsuniform. Lans den geheelen weg werden de vor stelijke personen luide toegejuicht en de geheel Wetstraat was met Belgische vlag gen behangen, terwijl hier en daar ook de Nederlandsche kleuren zichtbaar waren. Het was bijna drie uur toen de koninklij ke stoet arriveerde voor de Cinquantenaire waar zich een groote menigte verzameld had en de politie zorg had gedragen voor een ruime afzetting. Te drie uur kondigden fanfares de komst van den koning aan en rezen de aanwezi gen van hun zetels op. Onder de tonen van de Brabangonne reed de koninklijke stoet door de groote middeningang de arena binnen. De tonen van de Brabangonne wa ren nauwelijks verklonken of de muziek zette het Wilhelmus in, dat eveneens door de aanwezigen staande werd aangehoord, terwijl de tallooze aanwezige militairen het miltaire saluut brachten. In de loge nam de prinses plaats links van koningin Astrid, terwijl de koning tusschen de koningin en prinses Clemen tine plaats nam. Met belangstelling volg den de hooge bezoekers de prestaties der meerendeels jeugdige Belgische officieren om den Prix du Roi, en het was een tref fend oogenblik toen de jonge officieren zich na afloop van het nummer voor de prijsuitreiking door den koning zelf voor de koninklijke loge opstelden en het sa luut brachten, waarna zij van het paard stegen om aan den koning te worden voor gesteld. Het hoogtepunt van den middag was echter het optreden van de 140 Alge- rij nsche Spahi's van het 6e Spahiregiment te Compiègne in Noord-Frankrijk. De fraaie staaltjes van ruiter-behendigheid ontlokten ook den koninklijken bezoekers herhaaldelijk applaus, doch het indrukwek kendst waren de woeste ruitercharges, en masse uitgevoerd met zwaaiende sabels en knallende geweren, onder schelle kreten van de schilderachtig in rood en blauw ge- kleede woestijnruiters, die af ert toe ge heel gehuld waren in htm wijde, hoog op waaiende witte burnoes. Terwijl de koningin de middaguren ten paleize doorbracht en uitrustte van de vermoeienissen van de reis, heeft de Ne derlandsche gezant te Brussel, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer namens Hare Majesteit gistermiddag te twee uur een krans met de Nederland sche kleuren gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. De koningin en de prinses naar Laeken Na de terugkeer van prinses Juliana van het ruiterfeest in het paleis hebben de ko ningin en de prinses zich gistermiddag te gen vijf uur per auto en bijna zonder ge volg naar Laeken begeven, waar de ko ningin op de cripte van wijlen koning Al- bert in de koninklijke kerk van Laeken een krans heeft neergelegd. De koningin en de prinses hebben daar na gedurende eenigen tijd zonder eenig gevolg gewandeld in de serres van het koninklijke park, waarna zij per auto naar het paleis te Brussel terugkeerden. Diner ten paleize Gisteravond bood de Belgische koninklij ke familie haar gasten ten paleize een diner aan, dat een besloten karakter droeg en waarbij slechts aanzaten de leden van de hofhouding en de diplomatieke leden der Nederlandsche legatie te Brussel. De Brusselsche avondbladen brengen uitvoerige verslagen van de aankomst der Nederlandsche koningin en kroonprinses, met veel foto's, waaronder uit de jeugd van prinses Juliana en zelfs uit de jeugd van de koningin. Algemeen toont de Belgi sche pers zich zeer verheugd over het be zoek der Nederlandsch vorstinnen, spreekt zij haar deelneming uit over de droeve verliezen, die het Nederlandsche vorsten huis verleden jaar heeft geleden, en wijst zij op de hechte vriendschapsbanden tus schen België en Nederland, die door dit bezoek opnieuw bevestigd worden. Koninklijk bezoek aan het Ne derlandsche pavilloen op de wereldtentoonstelling Het was heden een groote dag voor de Nederlandsche deelneming op de wereld- tentoonsteling te Brussel. Het bezoek van de koningin aan het Nederlandsch pavil loen is een gebeurtenis geworden, die ook van beteekenis was voor de wereldtentoon stelling zelf, aangezien koningin Wilhel- mina de eerste regeerende vorstin is, die na de officieele opening der tentoonstel ling door het Belgische vorstenpaar, de tentoonstelling met een bezoek vereert. Op aangename wijze wordt hierdoor de aandacht gevestigd op de bescheiden doch keurige Nederlandsche inzending, die bij de bezoekers der wereldtentoonstelling een goede reputatie geniet, en des te aangena mer is men er daarom in Belgische kringen door getroffen, dat de koningin Donder dagmorgen, voor zij naar Nederland terug keert, ook het Belgische hoofdpavilloen zal bezoeken. Desondanks heeft hedenmorgen het ko ninklijk bezoek aan het Nederlandsche paviljoen, evenals het geheel verblijf te Brussel, een zeer eenvoudig karakter ge dragen en was de koningin ook ditmaal wars van alle uiterlijk vertoon. Het tentoonstellingsbestuur had, in over leg met den leider der Nederlandsche deelneming, reeds tijdig de noodige maat regelen genomen. Tentoonstellingspolitie en Brusselsche politie hadden reeds tegen tien uur de omgeving van het Nederland sche pavilloen, dat natuurlijk den gehee len ochtend voor het publiek gesloten bleef, afgezet. Slechts de leden der Nederland sche kolonie en andere genoodigden, die voorzien waren van een oranjekaart, wer den binnen de afzetting toegelaten en mochten zich opstellen voor de groote sta tietrap. Op het bordes zelf werd voorloo- pig eveneens niemand toegelaten, en voor het bordes stonden de ruim honderd leer lingen opgesteld van de Prinses Juliana- school te Brussel en de Marnixschool te Antwerrpen, die de koningin en de prinses bij aankomst zouden toezingen. Voor de ontvangst der hooge gasten was vrijwel het geheele Uitvoerende Comité aanwezig, o.a. oud-minister mr. dr. T. J. Verschuur. Ontvangst op de tentoonstelling Bij aankomst van de koningin begon het carillon op den toren van het Nederland sche paviljoen het Wilhelmus te spelen. Onder gejuich van de menigte, die zich langs den weg had opgesteld, reed de stoet den korten afstand van de ingang naar het Nederlandsche paviljoen. Het pu bliek zette het Wilhelmus in, toen de ko ningin uit de auto stapte. Aan den voet van de statietrap werd zij ontvangen door den commissaris-generaal der Neder landsche deelneming, mr. dr. Verschuur en den adjunct-commissaris-generaal mr. v. Romburgh. Terwijl de koningin en prinses Juliana met haar gevolg het paviljoen be traden, zetten 150 kinderen onder leiding van den heer Zeijlstra, onderwijzer aan de Nederlandsche school te Brussel, het Wil helmus in en hoog klonken de stemmen der grootendeels wel zeer jonge kinderen. De koningin zeide: „Dank jullie wel, kin- ders, voor het zingen". Vervolgens werden aan H. M. voorge steld de heeren H. F. R. Snoek en W. C. J. v. Dussèldórp, leden van het''Uitvoerend Comité, waarna de koningin en de prinses door mevr. Tjarda v. Starkenborgh, echt- genoote van den Nederlandschen gezant en mevrouw v. Boetselaar, echtgenoote van den gezantschapssecretaris, alsmede mr. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, werden bgroet. Het gezelschap werd daarna naar de eere-zaal geleid, waar de Nederlandsche gezant te Brussel, een 40-tal personen, w.o. de Nederlandsche consuls in de voornaamste Belgische ste den aan de koningin en de prinses voor stelden. Hierna begon het gezelschap zijn rondgang door de tentoonstelling. Terwijl de koningin den linkerkant van de zaal bezichtigde, bleef het toegelaten publiek aan de rechterzijde geschaard. Toen de koningin de couloir der Indische afdeeling bezichtigde, schaarde het publiek zich aan den linkerkant van de groote zaal, waarna H.M. de rechterzijde bezichtigde. Voor de meeste maquettes en voorstellingen toonde de koningin groote belangstelling. Zij on derhield zich met tal van leiders van in zendingen, die haar belangstelling had den opgewekt. De koningin werd rondge leid door mr. dr. Verschuur en de prinses door mr. v. Romburgh. In de koloniale afd. werd deze taak overgenomen door prof. Ie Cosquino de Bussy, directeur van het Han delsmuseum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam en dr. Uhtermark, eveneens van het Koloniaal Instituut. Ook de oud minister van Koloniën, mr. Koningsbergen, was hierbij aanwezig. In de Indische af deeling werden de koninklijke gasten ont vangen door prof. L. A. v. Royen en den heer G. E. Haagens, terwijl hier tevens de vertegenwoordigster mevr. Niclas geb. Gron aan de koningin werd voorgesteld. De prinses spreekt met Indië Vooral voor de industrieele afdeeling toonde de koningin veel belangsteling, evenals de prinses, die langdurig vertoefde bij de vitrine met vliegtuigmodellen der Fokker-fabrieken, welke haar groote be langstelling inboezemden. Nabij de kolo niale afd. bevindt zich de stand van de P.T.T. met de glascabine van waaruit ge sprekken met Ned. Indië kunnen worden gevoerd. Wij zagen de prinses met haar hofdame freule de Brauw eenigen tijd in gesprek met ir. Damme, directeur gene raal der P.T.T. en even later namen de prinses en haar vriendin in de cabine plaats. Een zuster van freule de Brauw, mevr. Schimmelpenninckgeb. de Brauw woont sinds korten tijd in Batavia en zoo wel de prinses als freule de Brauw hadden zich hieromtrent uitgelaten bij het bezoek aan den P.T.T. Onmiddelijk werd een ver binding met Batavia aangevraagd en even later waren de prinses en freule de Brauw m druk gesprek met Indië gewikkeld. Na enige minuten verliet de prinses de ca bine, waarna freule de Brauw nog ruim 10 minuten in gesprek met haar zuster bleef en opgewonden de cel verliet, toen de koningin de afdeeling naderde, die op gewekt van de gelukkige draadlooze ont moeting op de hoogte werd gesteld. Te ongeveer kwart voor 12, terwijl hét toren-carillon opnieuw begon te luiden, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hitiers rede uitgesteld tot volgende week (2de blad). Mussolini duldt geen inmenging in het conflict met Abessynië. (2de blad). De V. S. zijn volgens Morgenthau bereid tot internationale valuta-stabilisatie. (2de blad). BINNENLAND. Het bezoek van Koningin ea Prinses aan Brussel (1ste blad). De a.s. Diocesane Katholiekendag voor het Bisdom Haarlem. (2de blad). Een verbetering aan de Diesel treinen aangebracht. (1ste blad). OMGEVING. Candidaatstelling voor de gemeentera den. (2de blad). verliet de koningin met haar gevolg het hoofdgebouw en begaf zich naar de naast het Nederlandsche paviljoen gelegen Ju- lianahoeve, de Wieringermeer-boerderij, die geheel voor de afdeeling zuivelindustrie is ingericht. Terwijl dé koningin hier kor ten tijd vertoefde, begaven de in het pa viljoen toegelatenen zich naar buiten naar den achterkant van het Nederlandsche pa viljoen, waar de hof auto's reeds stonden te wachten. Het was ruim 12 uur toen de koningin de Juliana-hoeve verliet, om naar het koninklijk paleis terug te keeren. Op nieuw ging er een levendig gejuich uit de wachtende menigte op. Bij den ingang had den zich een 15-tal Javanen opgesteld, die zich op het tentoonstellings terrein bevon den. Zij maakten met gekruiste armen een diepe slamat voor de koningin en de prin ses. Voorafgegaan door motorpolitie keer de de koninklijke stoet langs den gewonen weg naar Brussel terug. Lunch ten paleize Hedenmiddag vond in het koninklijk paleis een lunch plaats, waaraan o.a. werd deelgenomen door koning Leopold en ko- nigin Astrid, koningin Wilhelmina en prin ses Juliana met gevolg, terwijl tevens wa ren genoodigd de Nederlandsche gezant te Brussel en diens echtgenoote, de Belgi sche minister-president v. Zeeland, de commissaris-generaal der Nederlandsche afdeeling op de wereldtentoonstelling mr. Verschuur, mevr. Verschuur, de leider der Nederlandsche ruiter-equipe op het inter nationaal concours hippique te Brussel, majoor Camerlingh Helmont en baron Sir- tema v. Grevestins van het Nederlandsche ruiter-equipe en oud-ordonnans, officier van H. M. de koningin. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. LONDEN, 15 Mei. (V. D.). De corres pondent van de „Daily Tel." seint, dat het schijnt, dat men ten aanzien van de beves tiging van den vrede in Oost-Europa be langrijk gevorderd is bij het lange onder houd, dat Laval en Stalin hebben gehad. Volgens het blad maken de drie Oostzee- staten hun houding jegens het pactplan afhankelijk van de houding van Duitsch- land. De Fransche minister van buitenland- sche zaken schijnt meer besloten te zijn het plan tot de beveiliging van den Europee- schen vrede tot uitvoering te brengen dan zijn voorganger Barthou. In tegenstelling tot Barthou zou Laval streven naar een breed gefundeerde Europeesche regeling, waarbij ook Duitschland betrokken zou zijn. Laval zou de Sovjet-regeering op de hoogte hebben kunnen stellen van het feit, dat Polen bereid is, onder bepaalde be langrijke reserves toe te stemmen in La vai's plan voor een multilateraal Ooste lijk non-agressiepact, dat geen clausule betreffende wederzijdsche bijstand zou be vatten, maar voorzien zou in overleg bij een aanval en in den plicht tot weigering van het verstrekken van oorlogsmateriaal, grondstoffen en levensmiddelen aan een aanvaller. Laval zou verder hebben voorgesteld, dat onmiddellijk na zijn terugkeer te Parijs de Fransche en de Russische regeeringen te gelijkertijd met een overeenkomstig plan voor den dag zouden komen. Ten slotte zijn de voorwaarden van Po len volgens de „Daily Telegraph": Duitsch- land's toetreding tot het pact, bij legging van de Wilna-kwestie tusschen Polen en Litauen en het niet deelnemen van Tsje- cho-Slowakije.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1