26ste Jaargang DINSDAG 14 MEI 1935 No. 8115 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De Tuinderij In „De Tuinderij", het officieel orgaan van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland, is een alarmeerend artikel ver schenen over de Duitsche betalingscontin genten ten opzichte van Nederlandsche groenten en aardappelen. Uit dit artikel blijken twee dingen, ten eerste de groote belangrijkheid, die Duitschland nog altijd heeft voor onze tuinderij en ten tweede het Duitsch-Nederlandsche clearing ver drag als verstorend element aan den eenen kant voor onzen export en aan de andëre zijde als uiterst gewichtig onderdeel van het Nederlandsche bedrijfsleven. Duitschland heeft momenteel groote be hoefte aan groenten en aardappelen. Het land zou dus behoorlijk van ons kunnen afnemen, maar de clearing laat niet toe, dat Nederland dezelfde hoeveelhelen naar Duitschland exporteert als in. 1934 het ge val geweest is. Want de clearing draait om het bedrag, dat wij aan Duitschland schuldig zijn en dat in guldens bij de Ne derlandsche Bank wordt gestort. Hoe meer guldens er worden betaald, hoe meer wij kunnen exporteeren. Loopt echter de Duit sche export naar ons land terug, dan heb ben wij de beschikking over minder gul dens en kunnen ook minder vorderingen op Duitschland worden geincasseerd. Er is nu al ongevear ƒ27 millioen opnieuw in Duitschland bevroren; deze kunnen slechts geleidelijk worden ontdooid door den rem nog meer aan te zetten. Vandaar dat voor het tweede kwartaal van 1935 slechts be talingscontingenten voor versche groen ten worden verstrekt tot 50 pet. van de in 1934 naar Duitschland geëxporteerde groen ten en 25 pet. voor de vroege aardappelen. In Juni 1934 ging voor ƒ506.000 vroege aardappelen naar dat land en nu is voor die maand slechts 123.000 beschikbaar. Het groote belang van Duitschland voor onze groententeelt blijkt uit het feit, dat in 1934 circa 50 pet. van alle geëxporteerde sluitkool, 61 pet. van alle uitgevoerde bloemkool, 50 pet. van de sla, bijna 69 pet. van alle geëxporteerde tomaten, 97 pet. der komkommers, 81 pet. der augurken en 50 pet. der vroege aardappelexporten naar Duitschland gingen. Nu kan hiervan slechts 50 pet. worden geëxporteerd, de rest moet elders worden afgezet, wait tot ontwrichting van de eigen en van de nog vrije markten moet leiden. Hierbij komt nog een andere factor. Ge ring aanbod van onze groenten op de Duit sche markt beteekent in dat land prijsstij ging. Onze tuinderij-exporteurs krijgen derhalve vermoedelijk meer in Hollandsch geld, dat via de clearing moet worden ver rekend. Het beschikbaar contingent is dus eerder opgemaakt bij een kleinere hoe veelheid product en daarna staat de ex port van groenten en aardappelen naar Duitschland stil! Zij, die er het vlugst bij zijn, krijgen hoogere prijzen; de laatko mers kunnen hun waren niet meer slijten. De Nederlandsche groenten- en fruitcen- trale heeft hiermede rekening gehouden, door beperkt aanbod heeft zij gezorgd, dat het voordeel der prijsstijging in handen van ons land kwam, doch daarmede is het contingent binnenkort geheel uitgeput, terwijl de Duitsche consument zich scherp heeft verzet tegen hetgeen hij noemt: „Grobe preistreiberei in Holland". Dit is dus niet een verstandige politiek. Het is volgens „De Tuinderij" meer ge- wenscht om geen prijsstijging te forceer en en tegen lagere noteeringen meer product te kunnen plaatsen. Ook de Nederl. Groen ten- en Fruitcentrale heeft dit ingezien; de beslissing door is dan ook afgekomen, dat met ingang van 15 April j.L voortaan door de Nederlandsche exporteurs geen hoogere bedragen over de clearing kunnen worden gefactureerd dan door de Cen trale telkenmale voor ieder product wordt vastgesteld. Deze prijzen dekken de kosten niet Zij geven verlies, doch het onverkochte kwan tum daalt met elke hoeveelheid, die meer naar Duitschland wordt verzonden. En niemand weet, welke afbraakprijzen zullen worden verkregen van het gedeelte, dat nergens afzet zal kunnen vinden en mis schien op de mestvaalt terecht zal komen. Bovendien zou het onverstandig zijn om de Duitsche markt, die toch weer eens voor ons land van groot belang zal zijn, aan onze concurrenten over te geven. Deze zijn maar al te happig om onze plaats te kunnen innemen, wanneer wij deze prijs geven. Het is voor ons land van vitaal belang, wanneer de bestaande regeling met Duitsch land wordt gewijzigd en voor den tuin bouw zou het een groote verbetering be- teekenen, wanneer het betalingscontingent voor dezen bedrijfstak zou worden ver hoogd. De Kamerleden Groen en Kamp- schöer hebben in deze richting tot den Minister van Economische Zaken vragen gericht en met belangstelling wordt het antwoord tegemoetgezien. B J oem ententoon stellingen Een aantal Boskoopers (B. en W., de rijkstuinbouwconsuLent, leden van het ten- toonstellingsbestuur e.d.) zijn van oordeel, dat in crisistijd een vrijwillige maatschap pelijke samenwerking op tentoonstellings- gebied niet anders kan strekken dan tot voordeel van dein Nederlandschen tuin bouw in zijn geheel, alsmede tot elk zijner samenstellende deelen en vertakkingen. Zij zijn voornemens, alle vereenigingen en cor poraties, welke op dit gebied werkzaam plegen te zijn, te verzoeken van haar prin- cipieele geneigdheid tot samenwerking te doen blijken door adhaesiebetuiging (te richten aan den burgemeester van Bos koop). De directeur-generaal van den Land bouw, de heer ir. Roeforoek, heeft zich op verzoek bereid verklaard een bijeenkomst van dergelijke strekking ten departemente van Ec. Zaken te presideeren of door een vertrouwensman doen voorzitten, ten einde langs dezen vrij willigen weg te komen tot een plan, gebaseerd op de wenschen van belanghebbenden en gesanctionneerd door de overheid. Het initiatief, door Boskoop genomen, verdient de ernstige aandacht èn de daad werkelijke sympathie van alle in de bloe menteelt en bloemenhandel belanghebben den. Wij hebben er nog dezer dagen op gewe zen, hoe nuttig het oi. zou zijn, als de „Flora" te Heemstede ieder voorjaar zou worden gehouden zij 't dan ook op bescheidener wijze zoodat de gebouwen, de aanleg enz. „permanent" zouden blijven, „permanent" althans voor de eerstvolgen de jaren. Wij zijn er van overtuigd, dat door bloe mententoonstelling de kennis van en de waardeering voor de bloemen ten zeerste wordt bevorderd en aangekweekt, en daar door ook en als vanzelf het afzetgebied voor den bloemenhandel wordt uitgebreid. £lllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllU£ 1 Zomertijd begint. Wij herinneren eraan, dat in den 5 E komenden nacht de zomertijd in- E gaat. E E Officieel worden vannacht om 2 E ss uur de klokken op 3 gezet. E Men zette dus hedenavond reeds E zijn klokken en wekkers een uur E vooruit. Z r-g| II III IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIHIIM HiiiiiiHiiiifT Minister Marchant Het Katholiek-worden van Minister Mar chant met de daaraan verbonden conse quenties wordt in verschillende kringen druk besproken. Wat mr. Marchant zelf zegt Een redacteur van het Haagsch Corres pondentie Bureau heeft zich tot den heer Marchant gewend met de vraag, of hij na dere mededeelingen kon doen over „het verrassende bericht". „Verrassend? Zegt u maar gerust, dat het een bam is, die springen zal Mijn communiqué is echter duidelijk en voorloopig heb ik geen behoefte, hier iets aan toe te voegen". Het Conr. Bur. deelt voorts nog mede, dat de stap .waartoe mr. Marchant is overge gaan, het gevolg is van een ontwikkelings proces, dat niet onlangs tot uiting is geko men, doch dat zich eerder in de loop der jaren heeft voltrokken. De overgang van minister Marchant tot het katholieke ge loof zou, naar het CJ3. meent te weten reeds in het vorige jaar zijn geschied. Minister Marchant zou zich op het stand punt hebben gesteld, dat hij over deze aan gelegenheid eerst dan zou spreken, wan neer zijn geweten hem tot spreken zou dwingen. Hij zou deze gedragslijn gekozen hebben om het kabinet in deze toch reeds zoo moeilijken tijd nieuwe zorgen te be sparen. Ook voor de ambtenaren uit de onmid dellijke omgeving van het departement was de mededeeling van 's ministers overgang een volkomen verrassing. Tenslotte verneemt het C.B. nog, dat de echtgenoote van den minister niet tot de Katholieke Kerk is toegetreden; echter kan met zekerheid gezegd worden, dat alle ge ruchten, die de verklaring van 's ministers veranderde levensbeschouwing meen en te moeten zoeken in zijn huiselijke omstandig heden, alle grond missen. (Deze pertinen te tegenspraak van bedoelde booze geruch ten is verblijdend). Niet uit de politiek? Tegenover een verslaggever van de „Te legraaf", die den minister vroeg, of zijn besluit ook inhield, dat hij lid wordt van de R.K. Staatspartij, antwoordde deze, dat dit niet onmogelijk is, doch dat hij daarover nog gteen beslissing genomen heeft. De mi nister zeide, dat dit de toekomst betreft en „die ligt in de schoot der goden verbor gen". Het blad heeft den minister voorts ge vraagd of zijn besluit beteekende, dat hij zich uit het politieke leven terugtrekt. De minister antwoordde daarop ontkennend met deze bewoordingen: „Neen, zwijgend door het leven gaan ligt niet in mijn aard". Wordt het ontslag als minister aanvaard? Mr. A. M. Joekes, voorzitter van de Vrij zinnig-Democratische Kamerfractie, die nog geen bericht had ontvangen van de uittre ding van mr. Marchant uit den Bond, heeft verklaard, dat mr. Marchant hieraan te recht de consequentie heeft verbonden, dat hij onder deze omstandigheden niet het ambt van minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan blijven vervullen. Het „Handelsblad" acht het „waarschijn lijk", dat het kabinet aan de Koningin zal adviseeren, voor de plaats van mr. Mar- ohant een man te zoeken, „die de vrijzin nig-democratische beginselen is toege daan". Minder positief laat zich de „Avondpost" uit: „Een andere vraag is echter of de Konin gin het ontslag zal aanvaarden. Het hoofd van staat ziet zich hier ongetwijfeld voor een moeilijke beslissing geplaatst, waarbij uiteraard de minister-president als forma teur van het kabinet zijn advies zal hebben uit te brengen". De „Maasbode" schrijft bet volgende: „Dat minister Mareharut uit zijn stap de consequentie trok, ontslag te vragen, pleit voor zijn fijn gevoel en zijn inzicht.» Of Hare Majesteit het gevraagde ontslag zal verleen en? Uit de overgang van den bewindsman naar de Katholieke Kerk behoeft het ver- leenen van het ontslag niet even consequent te volgen als de aanvrage daarvan. Het moment, terstond na de indiening van het bezuinigingsontwerp, waarin „Onderwijs" een ruim aandeel had, dat scherp zal wor den aangevochten, valt wel zeer ongele- Allerlei gissingen» De redacteur van de „Tijd" uit Den Haag seint om.: In parlementaire en departementale krin gen heeft de overgang van minister Mar chant tot het Katholicisme en de conse quentie, welke hij daaraan verbond, diepen indruk gemaakt. Men bewondert in den heer Marchant voor alles den moed, die hem tot deze daad bracht. Want er behoort ongetwijfeld groote moed toe, om zich op den leeftijd van dezen minister te werpen op de studie van een geheel nieuwe levensopvatting, zich los te maken van een traditie, waar men zoo geheel mede vertrouwd is, en al les, ook een functie als de zijne, achter te stellen bij het leven naar een nieuwe over tuiging. Wat den heer Marchant tot de waarheid van het katholicisme heeft gebracht, waar hij het Heilig Doopsel ontving en wanneer, dat alles gist men slechts. De Minister zelf acht het niet wenschelijk over deze intieme bijzonderheden van zijn zieleleven nadere mededeelingen te verstrekken. En hoe gaarne men ook tot eigen leering of tot sterking van andieren een blik zou willen werpen op het proces, dat zich hier afspeel de, men respecteert geheel en al zijn ver langen tot zwijgen. Uiteraard verdiept men zich te Den Haag ook in de politieke gevolgen van minister Marchant's overgang tot het Katholicisme. De uitersten vormen daarbij: aan den eenen kant zij, die meen en, dat er niets zal veranderen; aan den anderen kant zij, die meen en, dat het geheele kabinet hier mede aan het rollen is gebracht. De eersten voeren als argument aan, dat de Vrijzinnig Democraten, die thans reeds, vergeleken bij hun sterkte in de Kamer, een relatief te grooten invloed in het kabi net deden gelden, na den uitslag der jongste Statenverkiezingen niet veel aanspraak mogen maken op herstel van dien invloed, terwijl de katholieken, die zich sterker dan de Vrijz.-Democraten handhaafden, met een portefeuille meer, niet over het paard zul len worden getild. Tegen deze opinie valt aan te voeren, dat de positie van den heer Marchant als ka tholiek minister blijvend te scheef zou zijn om hem of den formateur aanlokkelijk te lijken. Zij, die het andere uiterste meenen, bou wen hun oordeel op de heele politieke con stellatie van het oogenblik. Nu het, zeggen zij, steeds waarschijnlijker wordt, dat de Katholieken en de Socialisten het bezuini gingsplan der regeering niet willen aan vaarden, vraagt men zich af, wat er gebeu ren zou, wanneer deze beide partijen sa men het plan afstemden. Moeten zij samen een regeering vormen? Dat kan niet anders dan tot groote moeilijkheden leiden, zoo groote, dat men naar verluidt het de bat liever niet afwacht, en reeds tevoren, buiten het parlement om, een crisis in de regeering voorspelt, een crisis, die quasi als uitgangspunt neemt het aftreden van minister Marchant. Hiertegen zou men kunnen opmerken, dat een dergelijke wijze van de politieke moeilijkheden uit den weg gaan, een weinig eervollen terugtocht van het kabinet zou vormen. Tusschen deze beide groepen staan zij, die een eenvoudig vervangen van den aftreden de door een nieuwen minister verwachten. Men noemt daarbij den door mr. Marchant zelf benoemden directeur-generaal, wiens groote invloed op de onderwijs-politiek van den heengaand en bewindsman overbekend was. De vraag blijft echter of deze ambte naar, die in zijn vaste positie van thans de touwtjes van de politiek reeds stevig in de hand hield, haar zou verruilen voor het be trekkelijk wankele, in ieder geval minder duurzame ambt van minister, waarvan het opvangen van de parlementaire debatten hem nieuw kan zijn. Het eenig verstandige lijkt ons op dit moment: de dingen, die komen, rustig tege moet zien. Uit het politieke leven van Minister Marchant. Mr. H. P. Marchant is geboren den 12den Februari 1869 te Deventer. Hij promoveer de te Leiden in 1894 op de dissertatie „Be grip en gevolg van beleediging naar bur gerlijk recht" en was vele jaren advocaat en procureur, eerst te Deventer, daarna te 's-Gravenhage. In Deventer was hij ook lid van den gemeenteraad en wethouder; het zelfde later te 's-Gravenhage. In 1900 koos het toenmatige district Deventer hem in de Tweede Kamer waar hij tot 1933 zitting heeft gehad, tot zijn optreden als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in het tweede kabinet-Colijn. Hij was voorzitter van de vrijz.-dem. Tweede Kamerfractie, die in 1925 het eerste kabinet-Colijn heeft doen vallen door te stemmentegen den post voor het ge zantschap bij den Paus. De zeven v.-d. stem men, de eenige ten aanzien waarvan twijfel bestond omdat de v.-d. fractie tot dusver steeds vóór het gezantschap had gestemd, gaven den doorslag bij een stemmenver houding van 52 tegen 42. De heer Marchant heeft toen een verkla ring afgelegd, waarin het volgende voor kwam: „Mijnheer de Voorzitter! Mijn fractie heeft, gelijk ik meermalen heb betoogd, de vraag, of een gezantschap bij den Pauselij ken stoel moest worden ingesteld en ge handhaafd, als een vraag beschouwd van zuivere opportuniteit. Deze beschouwing zal de hare blijven. „Thans is echter, met name door de rede voering van den leider der katholieke frac tie, aan de beslissing, waarvoor de Kamer is gesteld, een politieke beteekenis gegeven van verre strekking. Wij zien ons gesteld voor de geheel andere vraag, of de samen werking der drie rechtsche groepen als re- geeringsmeerderheid zal worden bestendigd, al is moeilijk te verklaren, waarom deze ge wichtige consequentie niet uitsluitend af hankelijk wordt gesteld van de houding, welke leden der meerderheidspartijen te genover het amendement aannemen". M.a.w. zooals zijn partijgenoot mr. Oud het in zijn „Om de democratie" uitdrukte: „De vraag, waarover het gaat, is nu niet alleen, of het gezantschap zal blijven, maar ook of de Coalitie zal worden gehandhaafd. De Coalitie voert een naar vrijzinnig-de mocratische opvatting voor ons volk ver derfelijke politiek". En om deze Coalitie uit elkaar te slaan, stemden de v.-d. tegen het gezantschap bij het Vaticaan, d.w.z, voor het amendement- Kersten. Het eerste projectiel. Aan de socialistische pers komt de „eer" toe, het eerste projectiel te hebben gewor- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Abessyimche nota aan den Volkenbond inzake bet conflict met Italië. (2de blad). Laval te Moskon. (2de blad). BINNENLAND. De Koningin en de Prinses zijn heden te Brussel aangekomen. (1ste blad). Van 1 Juli af wordt de Huizer zender buiten bedrijf gesteld. Er wordt dan via de Kootwijksche zender uitgezonden. (2de blad). Bij een brand in een garage te Noord- horn is een chauffeur in de vlammen om gekomen (1ste blad). Dubbele moordaanslag te Assen. De dader gearresteerd (1ste blad). LEIDEN. De candidaatstelling voor den Gemeente raad (1ste blad). pen naar den tot het Katholicisme overge- ganen Minister. In een beschouwing in de socialistische pers lezen we: Men begrijpt nu ook beter hoe het mogelijk was, dat de vrijzinnig-demo cratische minister zoo hardhandig het openbaar onderwijs kon aantasten en het bijzonder onderwijs 'buiten schot laten. Deze insinuatie isde eerste, die de heer Marchant na zijn overgang tot het Katholicisme moet incasseeren! Brand in Garage Monteur in de vlammen omgekomen. Hedenmorgen te ongeveer vijf uur is brand ontstaan in de garage van den heer Oosterhuis te Noordhorn (Groningen). De 22-jarige monteur Tj. Duister winkel was vannacht te omstreeks drie uur met de wagen thuisgekomen. Hij heeft deze in de garage gezet en heeft vervolgens zijn slaap plaats, boven de garage gelegen, opgezocht. Na het ontdekken van den brand heeft men nog pogingen in het werk gesteld, den jongeman te redden, doch men vond het bed leeg. Vermoedelijk heeft de monteur oen brand bemerkt en nog getracht zich te redden, hetgeen hem evenwel niet is ge lukt. Het geheel verkoolde lijk werd later in de garage gevonden. De garage brandde geheel uit. Men neemt aan, dat zelfontbranding van de auto oorzaak van den brand is. Dubbele moordaanslag te Assen De dader gearresteerd. Hedennacht is te Assen een dubbele moordaanslag gepleegd, waarbij 2 perso nen ernstig werden gewond. Omstreeks 12 uur reed de opperwacht meester van de marechaussee la Croix met zijn auto langs het Noord-Willemskanaal, ter hoogte van de Asser Silo zag hij een man in nachtgewaad loopen. Bij onderzoek bleek deze te zijn J. K., die daar met zijn. woonschuit lag. Hij vertelde den opper wachtmeester, dal in zijn woonschuit een J dubbele moordaanslag was gepleegd. Zeke re K. V., gedomicilieerd te Meppel, was, terwijl de bewoners sliepen, het schip bin nen gedrongen en heeft zoowel J. R. als da bij hem wonende vrouw. Ch. v. S. uit Rot-' terdam met een mes bewerkt. De vrouw kreeg daarbij diepe snij wonden in de hals, terwijl J. R. sneden over zijn gezicht opliep en diepe hals wonden bekwam. Ook zijn duim werd vrijwel geheel afgesneden. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhel- mina-Ziekenhuis te Assen vervoerd. .De opperwachtmeester zette onmiddellijk den dader na en slaagde erin hem te arres teeren. Het bleek, dat de dader van den moordaanslag vroeger met de vrouw heeft geleefd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1