STADS V NIEUWS ZATERDAG 11 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naaf waarnemingen verricht ia den morgen van 11 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Inst. te De Bilt Hoogste barometerst.: 777.6 te Akuyreyi. Laagste barometerst.: 753.7 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 12 Mei: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind. Gedeel telijk bewolkt. Wei nig of geen nacht vorst. Zelfde tempe ratuur. Tïet gebied van hoogen luchtdruk trekt zich geheel naar het Noord-Westen terug en nam aldaar weer in beteekenis toe. De hoogste barometerstand wordt thans op IJsland gevonden; de depressie in de Golf van Biscaye loopt op. Een krachtige Oos tenwind waait over het Kanaal en in En geland. In Duitschland en Frankrijk zijn de winden zeer zwak geworden, de depres sie in het Noord-Oosten blijft stationair. Vochtige luchtmassa's worden over Scandi navië naar het Zuid-Oosten gevoerd. Ook over onze omgeving kwam een koude-inval echter nog van weinig beteekenis. Volgens de vliegtuigwaarnemingen van Soesterberg bedraagt de dikte der koude luchtmassa niet meer dan 500 meter. In de Duitsche Middelgebergten en de Alpen werd het veel warmer. De temperatuur van 0 gra den wordt eerst op 3000 M. hoogte gevonden terwijl de atmosfeer nog uiterst droog is. Het is echter te verwachten dat de koude langs de Oostzeekusten geleidelijk in het binnenland zal indringen en de warmte zal terugdrijven. LUCHTTEMFERATU PR. 12.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 8.11 uur tot Zondagnamiddag 3.41 uur; van Zondagna middag 8.13 uur tot Maandagmorgen 3.40 HOOG W^TER. Te Katwijk: op Zondag 12 Mei voorm. 9.59 uur en nam. 10.36 uur; op Maandag 13 Mei voorm. 11.12 uur. DE MANNELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KA TH. ACTIE In het bisdom Haarlem Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent schrijft in „Sint Bavo": In Juli 1933 hebben Wij bepalingen over het mannelijk jeugdwerk uitgevaardigd, welke allereerst ten doel hadden de uni ficatie van het jeugdwerk voor jongens tot 17 jaar tot stand te brengen. Om de doorvoering van deze unificatie te bevorderen hebben Wij onlangs Onze goedkeuring gehecht aan de Statuten van de Katholieke Jongens Centrale. In deze bepalingen was het mannelijk jeugdwerk voor de jeugd boven 17 jaar nog niet betrokken. Ook dit willen Wij in de centralisiatie betrekken om deze aldus over de geheele lijn door te voeren. Wij wijzen erop, dat reeds meer dan tien paar geleden door Onzen Doorluch- tigen Voorganger uitdrukkelijk de wensch tot centralisatie is uitgesproken en begon nen is met de instelling van diocesane en gewestelijke jeugdcommissies. Later werd de centralisatie voortgezet in den vorm van diocesane-dekenale en parochieele jeugdraden. Nu in de laatste jaren de centralisatie van het mannelijk jeugdwerk van alle zij den breedvoerig is besproken en toegelicht, achten Wij den tijd gekomen om één cen trale van het geheele mannelijk jeugd werk in ons Bisdom op te richten welke centrale tevens zal zijn het orgaan voor Katholieke Actie van de mannelijke jeugd. Daarom bepalen Wij bij deze het vol gende: 1. Alle door Ons goedgekeurde vereen i- gingen voor vrije jeugdvorming van de mannelijke jeugd vormen tezamen de ..Mannelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie". Daar de Katholieke Actie is, het deelne men der leeken aan het hiërarchisch apos tolaat, is deze beweging afhankelijk van den Bisschop. 2. De „Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie" is: a. het diocesaan orgaan voor de vorming van de mannelijke jeugd tot de deelname aan het hiërarchisch apostolaat der Kerk en voor de daadwerkelijke deelname hier aan. b. de centrale van alle vereenigingen van en voor de mannelijke jeugd, waarin deze samenwerken, en van waaruit de al- gemeene en bindende leiding wordt gegeven ana geheel het mannelijk jeugdwerk. 3. De „Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie" behartigt de algemeene belangen van geheel de mannelijke jeugd. Zij vertegenwoordigt de gezamenlijke ver eenigingen, en treedt namens haar op. Ook wanneer sommige vereenigingen gemeen schappelijke belangen hebben, worden deze behartigd door de „Mannelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie", die dan deze vereenigingen vertegenwoordigt, en namens haar optreedt. 4. Het bestuur van de „Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie" wortd door Ons benoemd, en bestaat uit de Algemeen Diocesaan Directeur van het mannelijk jeugdwerk als Onzen gevol machtigde en enkele bestuursleden, waar van de Algemeen Voorzitter als zoodanig door Ons wordt aangewezen. 5. De Algemeen Diocesaan Directeur is verantwoordelijk voor den Katholieken geest van de „Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie" in haar geheel en van de bij haar aangeesloten vereenigin gen. Hij geeft de richtlijnen aan voor de Katholieke Actie, en legt alle maatregelen op, die daarvoor noodzakelijk zijn. Hij oefent toezicht uit op de juiste naleving der bisschoppelijke bepalingen, en treft de hiertoe noodzakelijke maatregelen. 6. Het Bestuur wordt bijgestaan door een Centraal Comité, dat bestaat uit ver tegenwoordigers van de aangesloten ver eenigingen. De wijze van vertegenwoordi ging wordt door het Bestuur vastgesteld. 7. Voor het mannelijk jeugdwerk in de parochies wenschen Wij een centralisatie in denzelfden geest als dit diocesaan is vastgesteld. Wij hebben den Algemeen Diocesaan Directeur van het mannelijk jeugdwerk opgedragen hiervoor de noodi- ge aanwijzingen te geven. Ditzelfde geldt voor de districten. 8. Voor de organisaties, welke ten doel hebben de algeheele vorming van de man nelijke jeugd (zooals Katholieke Jongens Centrale, Katholieke Jonge Middenstands Vereenigingen en St. Josephsgezellenver- eenigingen) gelden de volgende bijzon dere bepalingen: 1. Aan het hoofd dezer gezamenlijke or ganisaties staat de Algemeen Diocesaan Directeur. 2. Zijn taak omvat o.a.: a. toe te zien en te bevorderen, alsmede de noodige maatregelen te nemen, dat deze organisaties haar eigen werkzaam heid krachtig ontplooien en onderling sa menwerken: alsmede dat deze samenwer king met andere organisaties en instellin gen, die hiervoor in aanmerking komen. b. het nemen van initiatief tot en het beslissen over het oprichten van vereeni gingen en instelligen voor de algeheele vorming van de mannelijke jeugd. 3. De organisaties behouden haar zelf standigheid, eigen aard en finantiën, en oefenen haar werkzaamheid uit onder lei ding en verantwoordelijkheid aan den Al gemeen Diocesaan Directeur. 4. De organisaties, haar afdeelingen en instellingen zijn aan den Algemeen Dioce saan Directeur rekening en verantwoording 'schuldig over het financieel beheer. Een raad van beheer staat hiertoe den Algemeen Diocesaan Directeur ter zijde. Nu de centralisatie ook van het manne lijk jeugdwerk is voorgeschreven, verval len de bevoegdheden van de diocesane, de kenale en parochieele jeugdraden, en gaan voor zoover deze het mannelijk jeugdwerk betreffen, over op de betreffende instanties van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie. Ned. kinderjufrouw bij de Belgische Koningskinderen. In de vergadering van Tesselschade is dezer dagen medegedeeld, dat door bemid deling van het plaatsingsbureau van de vereeniging een Nederlandsch meisje was aangenomen om dienst te doen als kinder juffrouw bij de kinderen van het Belgi sche Koninklijk paar. Wij hebben hiernaar eens geïnformeerd, zegt de „N. R. Crt.", waarbij ons in geble ken, dat de directrice van het bureau, dat te 's-Gravenhage is gevestigd, mevrouw Paquier, korten tijd geleden een verzoek heeft gekregen van een Belgische dame, die te 's-Gravenhage vertoefde, om haar eenige beschaafde meisjes op zicht- te zen den. De bedoeling was, dat een van dezen als kinderjuffrouw zou worden aange steld. Er werd niet bij gezegd voor welke familie. Mevrouw Paquier zond eenige meisjes naar het opgegeven adres, in de veronder stelling, dat de betrekking in een diplo matiek milieu was. Een van deze werd uit gekozen en haar werd aangezegd zich naar Brussel te begeven. Daar werd zij door de zelfde dame, die haar in Den Haag had aangenomen, ontvangen en werd haar mee gedeeld, dat de bedoeling was, dat zij bij de kinderen van Koning Leopold en Konin gin Astrid zou komen, met het voornaam ste doel hun Nederlandsch te leeren. Kort na deze medeeeling, waarvan het meisje uit den aard der zaak niet weinig opkeek, verscheen de Koningin zelve ten huize van de dame, waarna met deze en het meisje allerlei bijzonderheden werden besproken. De uitdrukkelijke opdracht aan de kinder juffrouw was, dat zij met de kinderen nooit een woord anders dan Nederlandsch zou spreken. Het meisje, dat 28 jaar oud is, heeft op 1 dezer haar functie aanvaard. De halve vrije dag voor het winkelpersoneel in de vacantie-periode. De Minister van Sociale Zaken heeft de zer dagen op grond van de art. 10, zevende lid en 11, vijfde lid van het Werktijdenbe sluit voor Winkels 1932 de volgende rege ling getroffen voor het inhouden van halve vrije dagen van het winkelpersoneel gedu rende het tijdvak der vacanties. Daarbij zijn de districtshoofden der Arbeidsinspectie gemachtigd om gedurende het jaar 1935 aan hoofden of bestuurders var. binnen hun ressort gelegen winkels, die het daarin R.-K. BOND VAN H. K. W. De H. K. W. hield een goed bezochte le denvergadering in Huize „Maria" onder presidum van den heer A. Devilé. Na opening en lezing der notulen, deelde de voorz. mede, dat wederom een 5-tal nieuwe leden tot den Bond waren toege treden, waarvan enkelen ter vergadering aanwezig waren, die hij met enkele toe passelijke woorden installeerde. Door het dag. bestuur was geconfereerd met den Bondsvoorzitter over de toegezegde bijdra ge voor werkloozenzorg. Het bestuur was de meening toegedaan, dat als het hoofd bestuur, het toegezegde bedrag uitkeerde, hier vruchtbaarder mede gewerkt kon worden voor de getroffen collega's dan met de regeling door het H. B. getroffen. Waar echter het H. B. het ingenomen standpunt moest handhaven, werd besloten, geformu leerde adnvragen in te zenden. Ingekomen was een vragenlijst over het contact met de plaatselijke vakcentrales. Uit de ver gadering werd opgemerkt, of het, gezien de gedragingen ter plaatse, wel op prijs wordt gesteld, dat de H. K. W. in den R.K. Volksabond is vertegenwoordigd. Aan de gestelde vragen zal echter worden voldaan. Nog werd ter kennis gebracht een circu laire over de Werk- en Leerkampen voor jeugdige werkloozen. Deze hoogst nuttige instelling kon de voorz. ten zeerste prijzen en mochten er collega's zijn, die van deze geheel gratis gelegenheid willen profitee- ren om 14 dagen nuttige en gezellige bezig heid te hebben, dan zal het bestuur hen gaarne ten dienste staan. Ingekomen was nog de aankondiging van de te houden voorjaars-examens voor de Federatie, waarvoor eventueel formulieren bij het bestuur zijn te bekomen. Enkele andere ingekomen stukken werf- den voor kennisgeving aangenomen. Door den heer Lombert werd een min der prettige mededeeling gedaan en wel dat het getal werklooze collega's in de af- deeling toeneemt en thans 13 bedraagt. Vervolgens bracht collega Langeveld ver slag uit namens de kascommissie met het voorstel den penningmeester met lof te dé- chargeeren voor zijn keurig en acuraat be heer. Als afgevaardigden naar de Bonds vergadering op 12 en 13 Mei as. werden gekozen de heer A. Devilé en G. Kok. De beschrijvingsbrief, welke nu aan de orde werd gesteld, had een grondige bespre king te doorstaan; een verblijdend teeken, want hieruit spreekt wel het duidelijkst het medeleven door de leden en hoewel de afgevaardigden een vrij mandaat kregen, zullen zij zeker een goed inzicht gekregen hebben van de wenschen en verlangens der afdeeling. Voor de rondvraag der Bonds vergadering werd den afgevaardigden nog opgedragen in bespreking te wilen bren gen de rechtspositie van de bedienden bij de firma's V. en D. en Simon de Wit om een goed inzicht te verkrijgen over de meening van het hoofdbestuur. Na de gebruikelijke rondvraag, welke geen bijzonderheden opleverde, dankte de voorzitter voor de opkomst en de zeer leer zame besprekingen van dezen avond en sloot met den chr. groet. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergadert Donderdagmiddag te 2.30 uur, in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda vermeldt om.: Benoeming van een Commissie tot On derzoek der Geloofsbrieven van de nieuw- gekozen leden der Kamer, de heeren: D. Parmentier, te Leiden en J. C. van der Meer te Noordwijk, Rapport der Commis sie. Installatie der nieuwbenoemde leden. Mededeeling van den Voorzitter naar aan leiding van een ingekomen bericht inzake combineeren van de Kamer van Koophan del te Leiden met die te 's Gravenhage, Gouda en Delft. Verkiezing Voorzitter der Afdeeling Grootbedrijf Onder-voorzitter der Kamer door de Afdeeling Grootbe drijf. Verzoek om steun ten behoeve van een te Leiden te houden tentoonstelling ter gelegenheid van de opening der vernieuw de veemarkt. Verzoek om steun van de Vereeniging Mathesis Scientiarum Genitrix (aangehouden in de vorige vergadering). werkzame personeel een vacantie van een week of langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende ten hoogste 14 weken te vergunnen, dat in die winkels arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid verrichten in afwijking van het bepaalde bij de artike len 3, eerste lid en 5 van het Werktijden besluit voor Winkels 1932, met dien ver stande, dat, behoudens in de gevallen, waar in krachtens dit Werktijdenbesluit een lan gere arbeidsduur is toegestaan, niet langer arbeid mag verricht worden dan: adoor mannen en vrouwen gedurende ten hoogste 9'A uur per dag en 581/s uur per week; b. door jeugdige personen van 16 jaar of ouder gedurende ten hoogste 9*4 uur per dag en 55 uren per week; een en ander met inachtneming van onderstaan schema: Inhouden van den hal ven vrijen dag per achterblijvende winkel bediende geduren de ten hoogste: 2 personen 6 werkdagen vacantie 1 week, 9 werkdagen vacantie 2 weken, 12 werkda gen vacantie 2 weken; 3 personen: 6 werkdagen vacantie 2 weken, 9 werkdagen vacantie 3 weken, 12 werkdagen vacantie 4 weken; 4 personen: 6 werkdagen vacantie 3 we ken, 9 werkdagen vacantie 4 weken, 12 werkdagen vacantie 6 weken; 5 personen of meer: 6 werkdagen vacan tie 4 weken, 9 werkdagen vacantie 6 we ken, 12 werkdagen vacantie 8 weken. K. J. V.-LEEKENSPEL. De opvoering van het leeken-spel „Het Gastmaal der Kinderen" van Henri Ghéon vangt as. Woensdagavond aan te 8 uur in de aula van de R.K. H.B.S. aan de Mariënpoelstraat. Alleen, maar dan ook alleen jongens van de K. J. V. worden er ver wacht. Leiders worden verzocht, zoo mogelijk, morgen op den Doe-dag het getal der jon gens op te geven. RECTOR L. BEUNE. De Stille Armen der St. Vineentins- vereeniging. Aan huis gebracht N.N. 5. In April ontvangen: I B. 5.— Giro B. H. 5.— Onder weg ontvangen 2. En op Maandag 5 Mei i. d. Ge hoorzaal bij het Jubileum der Maria-Congregatie 42.97 A Hartelijk dank daarvoor en dait de Goede God de gevers zegene. JAC. CREYGHTON, President bijz. raad der St. Vine.-ver. Rijnsburgerweg 149. Giro 71164. Leiden ontbreekt. Men schrijft ons: „Als Leidenaar op de tentoonstelling „Mooi Nederland" te Amsterdam rondwan delend, heb ik natuurlijk naar de verte genwoordiging van onze stad gezocht, maar ongekende verbazing, de twee sleutels wa ren niet te vinden op deze tentoonstelling. Durft Leiden in over gr bote bescheidenheid zich niet meer tot Mooi Nederland te re- kenenen of heb ik verkeerd gekeken?" Visch voor den Leidschen Hout. Indertijd is door den Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken aan de Leidsche Houtcommissie aangeboden, zoodra de vij vers gereed waren, hierin gratis edel kar pers uit te zetten. Door verschillende om- standigheden is hier nog niets van geko men. Vandaag nu zijn door de Heide Mij. honderd stuks 2-jarige edelkarpers en 25 goudwinden gezonden, welke hedenmiddag zijn uitgezet. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 2759. J. G. van der Steen, Leiden, Haarlemmerstraat 186. Vleeschhouwerij, spekslagerij, en fijne vleeschwaren. Uittr. S.: J. G. v. d. Steen, d.d. 6 Mei 1935. Wijz. handelsn. in: M. Dijk stra. 3628. De Leidsche \Yol- en Sajethandel „De Ster", Leiden, Nieuwe Rijn 41. 'Vest. fil.: Leiden, van Baerlestraat 4, cLd. 14 Dec. 1934. 552. Firma L. van Dam. Leiden, Lange Koppenhinksteeg 6. Groothandel in kaas. Vest. fil.: Dordrecht, Vriesestraat 47 o.d. naam „De Magneet". Amsterdam, Merca torplein 10, o.d. naam „Mercator". Aan den raad dezer gemeente is door het raadslid H. v. Weizen het volgend schrijven gericht: Ondergeteekende verzoekt den raad hem in de eerstvolgende Raadszitting gelegen heid te geven de navolgende vragen aan het College van Burgemeester en Wethou ders te richten. 1. Is het aan Burg. en Weth. bekend, dat aan de aannemers van de werken in de Gemeente Leiden, welke in werkverschaf fing worden uitgevoerd, opdracht is gege ven, minder loon te betalen aan arbeiders, die door gebrek aan routine niet in staat zijn een behoorlijke arbeidsprestatie te le veren. 2. Zoo ja, is het College van B. en W. be reid aan den Raad mede te deelen, hoeveel arbeiders dat mindere loon hebben ont vangen, alsmede een overzicht te geven van de uitbetaalde loonen. 3. Indien het in vraag één bedoelde juist mocht zijn, is het College dan niet van meening, dat aan deze arbeiders gedurende een bepaalden tijd een toeslag op het naar de meening van den aannemer verdiende loon verstrekt moet worden, waardoor de betrokkenen aan het bedrag komen, dat gelijk is aan het loon, dat bij een 48-prige werkweek in uurloon kan worden verdiend. 4. Is het College van B. en W. bereid van Gemeentewege aan de arbeiders, die door den Dienst van Sociale Zaken of Maat schappelijk Hulpbetoon worden aangewe zen voor het werk in de werkverschaffing, kleeding en schoeisel te verstrekken, in dien zij daartoe een aanvraag indienen? De Leidsche Processie naar Kevelaer zal dit jaar vertrekken Dinsdag 20 Augus tus en terugkeeren Donderdag 22 Augustus. Gistermiddag is de 5-jarige D. W. uit de Gortestraat in het Levendaal te water ge raakt. De 23-jarige G. Devilee uit de Kraaierstraat en 18-jarige J. J. Bavelaar uit de Langestraat sprongen gekleed te wa ter en slaagden er in den jongen op het droge te brengen. Door den E. H. D. werd de knaap naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd ter observatie. Hedenmorgen te 7.40 uur is de 63-jarige vischkooper B. P. uit de St. Aagtenstraat door een hond omvergeloopen, waardoor hij vermoedelijk het rechter heupbean heeft gebroken. Door den E. H. D. werd de man naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Aangifte van leerlingen voor bet Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van leerlingen voor het Gymnasium des Dins dags en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H. B. Scholen der Dinsdags van 1112 uur voorm. en Vrijdags van 23 uur nam. 2756 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRLJEN, Secretaris. Leiden, 11 Mei 1935. AGENDA LEIDKN. Dinsdag. Tweede Sociëteitsavond Reisver- eeniging voor Katholieken, „Har monie", te 8.15 uur. Woensdag, R.-K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Jaarvergadering Katholiek Leiden, „Turk" te 8.15 uur. De Zondagsdienst der Huisartsen te Led den wordt waargenomen door de doktoren: v. Alphen, Hovens Gréve, Kors, Meijboom en Simons. te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- I genbolz. TeL 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Ma a n d a g 6 tot en met Zondag 12 Mei as. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. Het overzicht der vervoeropbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij N.V. gedurende April 1935'34 (ongecontroleerd) geeft de vol gende cijfers: Totaal opbrengst 1935 307.121, 1934 294.631. BIOSCOPEN. Trianon. Een nieuwe Harold Lloyd „De Stroo man". Natuurlijk een dwaas verhaal. Want Harold Lloyd is opgevoed in China, waar zijn vader zendeling is. En onder het ge juich en gewuif Van vele Chineezen ver trekt hij naar Amerika om zich daar een vrouw te zoeken. Dat is voor iemand als Harold Lloyd geen gemakkelijke taak, die dan ook nogal wat voeten in de aarde heeft. Want Harold (Ezechiel Cobb) komt in Amerirca aan, wordt op de candidaten- lijst voor de verkiezingen van een burge meester geplaatst engekozen. En dan oegrnt het feest. Want in zijn stad is corruptie aan de orde van den dag. Op alle mogelijke manieren wordt hij tegen gewerkt, men probeert hem geld af te per sen, beraamt aanslagen tegen zijn leven, kortom probeert zijn gemoedstoestand te ondermijnen, totdat hij, de wanhoop nabij, zich om raad en bijstand wendt tot zijn vriend in de Chineesche kolonie. De voor ouders van de Chineesch-Amerikanen von den reeds lang voor de politici er aan dach ten, de meest perfecte methoden uit om hun medemenschen dwars te zitten en hier leert Ezechiël, hoe hij zJn tegenstanders op de beste wijze schaakmat kan zetten. Er is een meisjeeigenlijk zijn er twee. De eene tracht een complot tegen hem te smeden, de andere maakt hem eerst belachelijk om hem tenslotte, wanneer hij er genoeg van krijgt en het bijltje er bij neer wil leggen, aan te sporen door te gaan met zijn nobel werk. Hij besluit dan de stad van alle misdadige elementen te zuiveren, gebruikt Cluneesche trucs tegenover Ame- rikaansche methodes en bestrijdt de onder wereld met vernuftige Chineesche folterin gen, terwijl hij tenslotte als overwinnaar uit den strijd te voorschijn treedt. Dit alles vertelt deze film in smakelijke scènes, Hoewel wij toch niet aan den in druk ontkomen, dat Harold Lloyd een beetje tam geworden is. Het is niet meer zoo daverend als voorheen. De onthoof dingsscène aan het einde, is wel het beste deel van deze film als Harold Lloyd-film en is bijzonder goed geslaagd. In ieder geval is het een film, waarbij men zich bijzonder goed amuseeren kan. Voor de pauze gaat er een zeer spannen de politiefilm „Alarm in den nacht", waar in men kennis maakt met het leven van een misdadigersbende, welke door politieman nen en een politiehond ontmaskerd wordt. Vooral gaat een prachtig journaal waar in de Brusselsche Wereldtentoonstelling en een mooie film van de Engelsche Konings feesten. Luxor. De hoofdfilm, welke deze weck in het Luxor-Theater wordt gegeven: „Waar zijn onze kinderen?" laat tot in alle details zien welke afmetingen het kwaad der jeugdige zwervers, dat Europa Slechts kende na de Bolspewistische revolutie, in Amerika heeft aangenomen. Amerika, waarvan men denkt, dat het in ailes wat beschaving betreft, alle andere werelddeelen voor is, komt hier leelijk achteraan. De zwerversplaag van Amerika komt in deze film we! sterk tot uitdrukking. Bij dui zenden trekken de jongens en meisjes door de verschijnende staten, veroveren als het ware goederentreinen om zich te laten ver voeren, slaan hun kampementen op, waar hun goed lijkt. De slechte tijden, de roman tische verlangens der aankomende jeugd en de zucht naar wijde verten mogen wél als de voornaamste oorzaken beschouwd wor den van dezen zwerverstrek, die voor de

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2