No. 8108 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Zilveren regeerings-jubileum in Engeland 26ste Jaargang MAANDAG 6 MEI 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedreigt bij Toonntbetalmg: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.5# DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Infame demagogie Prof. Aalberse schrijft onder boven staand en titel in de Maasbode: In „De Maasbode" las ik uw kruiskopje, getiteld „Infame Demagogie". Daaruit vernam ik, dat de heer A. Kor ting te Amsterdam in een N.S.B.-vergade- ring te Culemborg als voorbeeld van „vette Bonzenbaantjes" zou vermeld heb ben het feit, dat „Professor Aalberse heeft ongeveer 10 baantjes, waarvan hij als mil- lionnair kan leven". Ik dank u voor de verontwaardiging, waarmee u deze „infame demagogie" te rugwijst. Nu echter dit feit, waarmee men in het geniep sinds lang colporteert, openlijk ge noemd is, meen ik goed te doen met er iets op te antwoorden. Toevallig is mij, uit ontvangen brieven bekend, welke „vette baantjes" deze heer op het oog had. Ik zal ze noemen, zooals ze me met de vraag: „is dat nu werkelijk waar?" wer den voorgelegd, met het antwoord erbij: a. Pensioen als oud-wethouder van So ciale Aangelegenheden te Leiden, sinds 1904, per jaar 3000. In een pamflet, onlangs in „De Haagsche Post" bestreden, werd dit wethouderspen sioen opgevoerd tot 6000 per jaar! De waarheid is, dat ik van 19021904 wethouder was te Leiden. Het honorarium bedroeg f 1000 per jaar. Van pensioen was in die dagen nergens nog sprake. Ook te Leiden niet. b. Pensioen of wachtgeld als Hoogleeraar te Delft van 6000 per jaar, sinds 1918.. De waarheid is, dat ik van 19161918 hoogleeraar was te Delft. In 1918 tot Mi nister van Arbeid benoemd, moest ik af treden als hoogleeraar. Van wachtgeld was dus geen sprake. Ook niet van eenig pen sioen, daar een ambtenaar, eerst pensioen gerechtigd wordt na minstens tien dienst jaren. Deze „vette baan" moet dus evenzeer gereduceerd worden tot nul. c. Salaris als Voorzitter van Centrale Commissie voor de Statistiek 6000 per jaar benevens 15 presentiegeld voor het bijwonen van vergaderingen. De waarheid is, dat ik Voorzitter ben van de Centrale Commissie voor de Sta tistiek; maar voor het uitoefenen van deze inderdaad veel werk vergende functie wordt geenerlei vergoeding betaald; zelfs geen presentiegeld. Ook deze „vette baan" moet dus weer teruggebracht worden tot nul. d. Salaris als Voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid 10.000 per jaar, plus 25 presentiegeld. De waarheid is weer, dat ik Voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid ben, maar dat ook aan deze functie geenerlei honorarium verbonden is. Alleen wordt voor vergaderingen slechts 3 a 4 per jaar een presentiegeld van 5 betaald. Ook deze „vette baan" van 10.000 per jaar moet dus teruggebracht worden tot 15 a 20 gld. per jaar! e. Salaris als lid van de Centrale Com missie voor de Drinkwatervoorziening 3000 per jaar, benevens 15 presentie geld per vergadering, terwijl deze com missie gemiddeld tweemaal per week ver gadert. De waarheid is andermaal, dat ik lid ben van de Centrale Commissie voor de Drink watervoorziening, waarvoor echter geener lei salaris of vergoeding wordt ontvangen, behalve een presentiegeld van 5 per ver gadering, terwijl deze Commissie echter gemiddeld per jaar niet meer dan 3 a 4 keer bijeenkomt. Derhalve moet ook weer deze „vette baan" van 3000 1500 4500 per jaar worden teruggebracht tot 15 a 20 gld! f. Salaris als Minister van Staat 25.000 per jaar. Dit werd me heldhaftig per anoniem en brief verweten en wordt ook in vergade ringen gecolporteerd, zelfs met bovendien de schandelijke bijvoeging, dat deze be noeming opzettelijk op 31 December 1934 was geschied, omdat de Regeering mij daardoor dat bedrag ook over het jaar 1934 nog wilde „toestoppen". De waarheid is, dat ik inderdaad op 31 December 1934 tot Minister van Staat be noemd werd, maar dat daaraan geen en kele geldelijke belooning of vergoeding verbonden is. Ook deze „vette baan" moet dus weer gereduceerd worden tot nul. Het „Millionnairs-inkomen", dat de heer A. Korting mij welwillend uit hoofde van deze „vette banen" toedacht, bedroeg dus volgens N.S.B.-sche voorstelling 54.500 per jaar. De waarheid is, dat het totale bedrag, dat ik uit hoofde van deze zes „vette ba nen" ontvang, niet meer is dan 30 a 40 gld. per jaar. Veel werkloozen zouden er dus niet van kunnen bestaan, als ik ontslag nam. Ik heb me eens dit tot vroolijk slot van deze in-nare zaak de moeite ge troost dit alles te antwoorden aan iemand, die me per brief verweet „een der ergste cumulanten" te zijn. En toen ontving ik dit, ook niet zeer gekuischte, antwoord: „Ik heb u ten onrechte verwijten ge maakt; die neem ik nu terug. Maar dit wil ik u nu wel als mijn meening zeggen: dat gij stapelgek zijt, als gij al dat werk voor niets doet. Ik zou ze lekker danken". Dat is ook een opvatting. Maar misschien begrijpt men nu ook een beetje, hoe ik er toe kwam, om in Novem ber in de Tweede Kamer te spreken over de „vieze demagogie", die met het cumula- tievraagstuk door sommigen wordt gedre- V Cumulatie. Op bovenstaand artikel in de „Msbd." hebben we de bijzondere aandacht onzer lezers willen richten. Inderdaad, we kunnen het ons inden ken, volkomen indenken, dat mr. Aal berse, die ondervonden heeft, wat hij in het bovenstaande mededeelt, spreekt over de „vieze demagogie" inzake de cumu latie. Wij kunnen ons dat volkomen indenken. Maar.... in de kwalificatie van mr. Aalberse: „vieze demagogie" ligt volstrekt niet opgesloten, dat alle critiek op de cu mulatie vieze of geen-vieze dema gogie is. Gelukkig heeft mr. Aalberse zulks niet beweerd. Wij zijn en blijven van meening, dat de feitelijke cumulatie zeer terecht wordt becritiseerd, zeer verklaarbaar een ergernis is voor duizenden. Wij zijn en blijven van meening, dat het een fout is der regeering, dat zij in een op dit terrein bestaanden wantoestand niet eerder heeft ingegrepen op een wijze, die algemeen gewenscht wordt en ook inder daad, objectief bezien, gewenscht en ge- eischt moét worden! Zelfs nu nog niet heeft ingegrepen. Maar nu zal 't toch gaan gebeuren! Wij zien met groote belangstel ling de „reeds" in verren staat van voor bereiding zijnde maatregelen tegemoet. Dat dezer dagen een oud-Indisch ambte naar benoemd is tot burgemeester van Schiedam en deze bij die benoeming af stand heeft gedaan van zijn pensioen, wijst er op, in welke richting de regeering ein delijk gaan wil en gaan móet. Er zijn in het verleden, en ook in den laatsten tijd door deze regeering wel benoemingen ge daan, waardoor schrille onrechtvaardig heden werden geschapen. Deze werkelijk heid mogen noch willen wij verbloemen. LONDEN IN FEESTVREUGDE Collectief Contract Bloembollenstreek Wordt verlengd Hoewel nog niet geheel officieel, kan toch als vrijwel zeker worden bericht, dat het Collectief Contract in de Bloembollen streek zal worden gecontinueerd. Naar wij vernamen had de Kath. Pa troonsbond aangedrongen op een loons verlaging. Deze verlaging kon door de ar beiders-organisaties niet worden aan vaard. In een Zaterdag gehouden verga dering heeft de R. K. Patroonsbond zijn eisch tot verlaging van het loon laten val len, zoodat daar de twee andere werk geversorganisaties zich reeds voor verlen ging van het contract bereid hadden ver klaard de bezwaren zijn opgeheven. HET GROOTSTE FEEST DAT HET BRITSCHE RIJK OOIT HEEFT GEVIERD. De voorbereidingen. Londen viert heden het grootste feest, dat het Britsche Wereldrijk naar menschen- heugenis heeft gekend, het zilveren jubi leum van de troonsbestijging van Koning George V. Dit feest heeft al wekenlang op bijna alles in de hoofdstad van het Brit sohe Rijk zijn stempel gedrukt en vandaag staat Landen slechts in het teeken van de grootste plechtigheid, die sedert de Ko ningsfeesten heeft plaats gevonden. De stad heeft zoowel overdag als 's avonds een sprookjesachtig aanzien. Straten en huizen zijn versierd met masten, vlaggen, doeken en bloemen, en de domineerende kleuren zijn het koninklijke blauw en goud. Op de meeste punten heeft de stad een prachtig aanzien, de stemming der bevolking is geestdriftig en de uitbundigheid wordt slechts getemperd door de karakteristieke traditioneele Britsche waardigheid. De straten zijn versierd met honderddui zenden echte bloemen. Hooge masten met veelkleurige wimpels en vlaggen staan langs de hoofdstraten opgesteld en zijn on derling verbonden door kleurige guirlan des. Langs de route die de feeststtoet zal volgen, zijn tribunes opgericht, die de kijk- lustigen een gunstige standplaats bieden. Reeds wekenlang stroomen de bezoekers uit de verste deelen van het Britsche Rijk, uit de verre koloniën en dominions en slechts weinige landen ter wereld hebben geen vertegenwoordigers naar dit feest ge zonden. Het zijn menschen van bijna elk ras, van verschillende huidskleur, in ver schillende kleedij en verschillende talen sprekend. Gisteren en gisteravond hebben boven dien tientallen extra-ingelaschte treinen duizenden bezoekers uit de provincie naar Londen gebracht en daarnaast zijn andere duizenden met autobussen en auto's naar de hoofdstad gekomen, waar zich vanmor- I gen vroeg reeds alles concentreerde nabij de wegen, die de koninklijke stoet zou vol- gen. j Velen hebben den nacht op straat door- j gebracht. Alle hotels waren gisteravond tot de laatste plaats bezet, doch duizenden gaven er de voorkeur aan reeds des nachts een gunstige plaats te bezetten voordat de groote drukte zou aanvangen. De stad bood trouwens de laatste nachten een prachtig aanzien met zijn prachtige illu minaties, waarvan het schoonst uitkwamen de verlichting met schijnwerpers van de Westminster Abbey en de St. Paul's Ka the- j draal Zelden komt de grootse he schoon- i heid van het bouwwerk van Sir Chris to- pher Wren en de sierlijkheid van' de go- j thiek der Abbey prachtiger tot uiting dan in deze sprookjesachtige lichtgloed tegen den diepdonkeren nachthemel. Ondanks de overweldigende zondvloed van menschen heeft men kans gezien spe ciale maatregelen te treffen voor de duizen den kinderen, die zeker nog nooit een der gelijk schouwspel hebben gadegeslagen en daar misschien nooit meer getuige van zul len zijn. In de eerste plaats heeft men er voor gezorgd, dat de kleinen alles goed kunnen zien en voor het Buckingham Palace is een groote ruimte, tot op enkele meters af stand van den rijweg, die de stoet zal vol gen, voor de kinderen gereserveerd. Bo vendien is er voor gezorgd, dat de kinderen op dezen feestdag, nu zij vrij van school zijn, de melk en sohoolvoeding, die de meesten hunner op schooldagen ontvangen, niet zullen ontberen. De eerste stoeten vertrekken. Voor tien uur reeds kreeg het wachten de publiek de eerste galastoet te zien van de verschillende stoeten, die vandaag langs den weg trokken. Het was de optocht van den Speaker van het Lagerhuis, die naar de St. Paul's Cathedral trok. De Speaker was gezeten in de merkwaardige oude koets, waarvan het gebruik bij zeldzame gelegenheden een der privileges van den voorzitter van het Engelsche parlement is. De oude zware koets weegt meer dan twee ton en is vervaardigd uit zwaar eikenhout, en is vermoedelijk een product van oud- Vlaamsche houtsnijkunst. De koets heeft geen remmen en inplaats van veeren, hangt de carosserie in leeren riemen. Te ruim tien uur vertrok de stoet der minister-presidenten van Buckingham Pa- laoe om te half elf, nog voor de eerder ver trokken zware koets van den Speaker, bij de St. Paul's aan te nomen. In het eerste van de zes rijtuigen was de Britsche Eerste Minister Ramsay MacDonald gezeten, in gezelschap van zijn dochter Lshbel. In de volgende rijtuigen zaten de Eerste Minis ters van Canada, de Zuid-Afrikaansche Unie, Australië en Nieuw Zeeland, de ver tegenwoordiger van Lndië en de Eerste Mi nisters van Zuid Rhodesia en Noord-Ier- land. De volgende stoet, die bij de St. Paul's arriveerde, was die van den Lord High Chancellor of Great Britain, die vergezeld werd door den Sergeant-at-Arms, de Purse- bearer en de Trainbearer, hoogwaardig heids bekleeders in schilderachtige oude cos- tuums, waarschijnlijk nog overgeleverd uit de middeleeuwen, evenals him ambt zelf, waaromtrent niemand eigenlijk het juiste kan mededeelen. Inmiddels arriveerden per auto verschil lende leden van de Koninklijke Familie, die niet in den feeststoet zouden meerijden, per auto voor de St. Paul, herhaaldelijk toegejuicht door de menigte, indien zij her kend werden, hoewel dat niet altijd het ge val was. De volgende stoet werd alleen gezien door het publiek, dat zich had opgesteld aan het Oostelijk gedeelte van de route, in de nabijheid van de city. Het was de stoet van den Lord Mayor van Londen, die bij een dergelijk officieel bezoek van den Ko ning aan het gebied van de City. een zeld zame plechtigheid heeft te vervullen, die ongeveer 600 jaar oud is en plaats vindt bij de historische Temple Bar. De Temple Bar is de grens van de city en staat aan het begin van Fleet Street, de Londensche krantenstraat. De traditioneele beteekenis van de aanwezigheid van den Lord Mayer op deze plaats beteekent, dat zelfs de Ko ning van Engeland de City van Londen niet kan betreden, zonder de toestemming van den vertegenwoordiger der burgerij. Dit wordt gesymboliseerd door het over handigen door den Lord Mayor van het met paarlen bezette zwaard aan den Ko ning als een symbool van de onafhankelijk heid van de City. De Koning raakt het ge vest aan en geeft het zwaard terug aan den Lord Mayor, die het weer in de fraai bewerkte schede steekt. Deze plechtigheid staat bekend als de Ceremonie van het Zwaard. De leden der Koninklijke Familie arriveeren. Kort na de aankomst van den Lord Mayor voor den Temple Bar kwamen de eerste stoeten van de Koninklijke Familie in het gezicht. Het was de stoet van den Hertog van York met zijn gezin. In het eerste rij tuig zaten de Hertog en de Hertogin van York met hun beide dochtertjes, de Prin sesjes Elisabeth en Margaret. Het populaire jonge gezin werd langs den geheelen weg daverend toegejuicht. In denzelfden stoet VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het zilveren regeeringsjubileum van den koning van Engeland. (1ste blad). De mishandeling van de Rome-pelgrims door Berlijn ontkend. (4de blad). De Fransche minister-president Flandin heeft een auto-ongeluk gehad. (4de blad). Het vermiste Duitsche vliegtuig in het Fichtl-gebergte verpletterd gevonden. 7 dooden. (Luchtv. 4de blad). BINNENLAND. Er is nog geen oplossing gebracht in het conflict in het Mijnbedrijf. (4de blad). Het collectief contract in de bloembollen streek wordt verlengd. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. 1ste blad). Doode en gewonden bij verkeersongeval len (Gem. Ber., 3de blad). Tal van branden, o-m. groote bosch- en heidebrand (Gem. Ber., 3de blad). Leidersdag der St. Joseph's Gezellen te Noordwijkerhout. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. HOCKEY: Nederland wint van Zwitser land, doch wordt door Duitschland te Brus sel geklopt (2de blad). VOETBAL: Overwinningen van Kerk- rade en Kolping; gelijke spelen van Teijlin- gen en Leiden. Ajax en Velocitas win nen voor het kampioenschap K.N.V.B.; 8. C.H. en H.S.C. eerste klassers; U.V.S. slaat Fortuna (2de blad). ZEILEN: Uitstekende voorjaarswed strijden op de Kaag (2de blad). raden ook de Hertog en de Hertogin van Kent, die pas korten tijd van hun huwe lijksreis terug zjjn. Het geluid van het gejuich was nauwe lijks in de verte verstorven, of de stoet van de Prins van Wales naderde, geëscorteerd door de lijfwacht van den Prins. De Koning en de Koningin. De geestdrift stijgt echter tot een top punt, als de stoet met de koets van de Ko ning en de Koningin nadert. De koninklijke stoet wordt voorafgegaan door afdeelingen van de Royal Horse Artil lerie en het corps draganders, wier unifor men de fraaiste en meest bewerkelijke zijn van de vele fraaie uniformen van de Brit-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1