Rapport Rijkscommissie voor werkverruiming 26ste Jaargang WOENSDAG 1 MEI 1935 No. 8104 Sk £eidóeli£6ow^a/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedreigt bij Tooroit^et^nng: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bo» betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur em verhuur, koop en verkoop: f 0.59 Pater drs. B. de Goede Directeur onzer Leidsche Katholieke H.B.S. Morgen wordt in Leiden een zilveren priesterfeest gevierd, dat ook buiten Lei den, in vele plaatsen onzer omgeving, met oprechte belangstelling zal worden mee geleefd. Het is het zilveren priesterfeest van den directeur der R. K. H.B.S., pater de Goede. De Katholieken van Leiden en omge ving bezitten een eigen H. B. S., zijn in de gelegenheid, hun zonen te zenden naar een katholieke H. B. S., welke in alle opzich ten voldoet aan de eischen, die de katholie ke ouders aan de wetenschappelijke en aan de zedelijk-godsdienstige vorming hunner kinderen kunnen stellen. Dat is de groote verdienste van den eer sten directeur der in "1927 opgerichte H. B. S. pater de Goede. Hij heeft de door hem bestuurde inrichting weten te maken tot één, die naast haar collega's mag wor den gezien! Pater de Goede heeft gestaan voor de moeilijke en delicate taak, om een katho lieke inrichting in te dringen inderdaad: in te dringen in de erkenning en waardeering van niet-Katholieken en Ka tholieken. Dat is vooral niet gemakkelijk, als, zooals in dit geval, een neutrale in richting van dezelfde soort de ge meentelijke H. B. S. te Leiden reeds lang bestaat en vruchtbaar werkt en te recht een uitstekende reputatie geniet. Pater de Goede heeft door de kwalitei ten van zijn persoonlijkheid zoowel als door die van de door hem bestuurde school INSTANDHOUDING VAN ONZE INDUS TRIE. BELANGRIJKE RESULTATEN binnen zeer korten tijd de katholieke H. B. S. geplaatst in de hoogachting van al len, die met haar in eenige relatie ko men. In den jubileerenden Directeur bezit on ze R.-K. H. B. S. een leider, die de va derlijke vriend is van de leerlingen en met wien de leeraren een prettigen, collegialen omgang hebben. Onze R.-K. H. B. S. bestaat nu haast acht jaar. Degene, die hebben gewerkt en geijverd voor haar oprichting onder wie wij op de eerste plaats moeten noe men: pastoor Beukers kunnen met groo te, met intense voldoening neerzien op het resultaat van hun initiatief en grondleg gers-arbeid. En zij zullen met vele katho lieke ouders en vele oud-leerlingen en leerlingen dankbaar en blijde meevieren het jubileum van den hooggewaardeerden Directeur, pater drs. de Goede. Pater Balduinus de Goede werd geboren 2 Februari 1885, maakte de humaniora aan het Gymnasium te Megen, trad in de Or de van de Minderbroeders te Wychen Alverna op 7 September 1903, werd pries ter gewijd te Weert 6 Maart en zag zich nog datzelfde jaar benoemd tot leer aar aan het Gymnasium te Megen. Toen de Paters Minderbroeders een H. B. S. begon nen te Heerlen, werd hij weldra n.l. in 1914 als leeraar in de Engelsohe taal daaraan verbonden. Vanaf 1917 tot 1927 was hij leeraar aan het Gymnasium te Venray. Intusschen studeerde hij aan de Univer siteit te Amsterdam en te Nijmegen, aan welke universiteit hij 5 Juni 1926 het doc- toraal-examen Engelsche taal en letter kunde maakte, waarbij hij het predikaat cum laude behaalde. Bij de opening van de H. B. S. te Lei den door de P.P. Minderbroeders werd P. Balduinus tot eerste directeur aangesteld. Onder zijn leiding werd deze school, die eerst was gevestigd in de Zeevaartschool te Leiden, overgebracht naar de Mariën- poelstraat, alwaar een nieuwe H. B. S. met klooster verrees. Sinds 2 Mei 1933 heeft hij daar leiding van klooster en school. Bij het Algemeen Kapittel van de Mii- derbroeders in 1934 werd Pater B. de Goede tot definitor gekozen. Er bestaat morgen tusschen 1 en 2 uur aan de H. B. S. gelegenheid om den zeer- eerw. pater de Goede geluk te wenschen. Een dezer dagen verscheen bij de lands drukkerij het derde verslag van de Rijks commissie van Advies voor werkverruiming over het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 No vember 1934. Aan dit verslag is toegevoegd het thans ook officieel gepubliceerde rap port inzake de reorganisatie van het vis- scherijbedrijf te IJmuiden waaruit wij in het begin van het jaar vele gegevens mochten publiceeren. Op sobere wijze geeft het verslag een overzicht van de werkzaamheden, die de commissie in de afgeloopen drie jaren heeft verricht. Werkzaamheden, die, ondanks dat er weinig van bekend is, en er slechts wei nig van wordt gepubliceerd van buitenge woon veel belang zijn voor het Neder- landsche bedrijfsleven. Deze commissie tim mert niet aan den weg en houdt zich be zig onder leiding van haar voorzitter, de heer Charles J. I. M. Welter met practisch uitvoerbare projecten. Het verststrekkend en misschien het minst oogenblikkelijk te verwezenlijken plein was dat voor de LJmuider visscherij Tot een van de voornaamste terreinen waarop de activiteit van de commissie zich kon richten behoort in de eerste plaats de bevordering van het gebruik van producten der Nederlandsche nijverheid. In het alge meen wordt deze activiteit gedragen door de idee, dat de ontwikkeling van de in- dustrieele bedrijven voor onze volkshuis houding in hooge mate noodzakelijk is. In ettelijke bijeenkomsten heeft men steeds weer gewezen op de nadeelen, verbonden aan het feit, dat zoowel de overheid en de onder haar ressort eerend e instellingen, als mede particulieren, nog steeds, hetzij uit sleur, hetzij uit onbekendheid, of voor oordeel, bleven voortgaan meermalen op drachten in het buitenland te plaatsen, welke door de eigen industrie op bevredi gende wijze zouden kunnen zijn uitge voerd. In den loop der laatste jaren heeft i de opvatting om eigen industrie, indien het mogelijk en juist is, boven buitenlandse he te verkiezen, ten gevolge van de economi sche omstandigheden, aan beteekenis ge wonnen. Immers niet meer be teekent zij nagenoeg uitsluitend het bevorderen van het betrekken van producten der Neder- landsche industrie ter vergrooting van de werkgelegenheid, maar vaak is thans van het al of niet verleenen van opdrachten het voortbestaan van belangrijke takken van nijverheid in groote mate afhankelijk. De talrijke maatregelen, in het buitenland ge nomen, ten gunste van de eigen industrie hebben aan de Nederlandsche nijverheid een belangrijk deel van den afzet ontno men; de vermindering van het aantal be stellingen door Nederlandsche bedrijven en instellingen hebben den toestand nog ver ergerd. Zoo heeft de commissie deze jaren niet zelden haar bemiddeling verleend voor het verkrijgen van opdrachten voor onder nemingen, voor welker voortbestaan deze opdrachten van het grootste belang waren. Mede onder den druk van de economische omstandigheden heeft het streven der com missie van verschillende zijden meer en meer steun ondervonden. Ook werd de commissie bij haar arbeid gesteund door dat de minitsers van binn en landsche za ken en waterstaat tot de provinciale- en gemeentebesturen, onderscheidenlijk tot de besturen der waterschappen, de hoofden van de onder het departement van water staat ressort eer ende diensten en bedrijven en de spoor- en tramwegmaatschappijen aanschrijvingen richtten, waarbij aan deze besturen onder het oog werd gebracht dat, waar mogelijk, aan voortbrengselen der na tionale nijverheid de voorkeur moet wor den gegeven. Het resultaat van dit alles was dat de commissie thans in staat is, in haar rap port, een tamelijk uitvoerige lijst van op drachten te kunnen publiceeren, die mede, dank zij haar bemoeienis voor den Neder- landschen industrie werden behouden. Men moet hier wel bij opmerken, dat men ten opzichte van buitenlandsche producten niet steeds zonder meer tot het aanschaffen van Nederlandsche producten adviseerde, maar i wel degelijk prijsverschil, kwaliteit en j eventueel andere factoren en technische voorkeur in aanmerking nam. I Het derde hoofdstuk van het rapport, dat handelt over maatregelen tot instandhou- I ding, uitbreiding en oprichting van indus trieën is o.i. het meest interessante deel. De commissie ging n.1. over tot overleg tus schen bepaalde ondernemingen als op drachtgevers eenerzijds en de producenten van bepaalde voortbrengselen, welke voor die ondernemingen noodig zijn, anderzij cis. Het doel van dit overleg is, zooveel moge lijk vast te stellen hoeveel van bepaalde producten over een zekere periode benoo- digd is, teneinde ie producenten hiervan in staat te stellen hunne productie hierop beter in te richten en de gelegenheid hier door te verkrijgen hunne productiekosten te verlagen. Aan de doorvoering van ver schillende maatregelen, die voor onze in dustrie van belang zijn, zooals credietver- strekking, exporteredietgarantie, subsidie verstrekkingen, en beschermende maatre gelen heeft men blijkens het rapport met meer en minder succes medegewerkt. Maar moge de bevordering van het ge bruik van Nederlandsch fabrikaat zoo ook de contingenteeringen of een der overige hierboven genoemde maatregelen voor vele ondernemingen van groote beteekenis zijn geweest, zoo zullen toch verscheidene tak ken van industrie, naar de commissie meent, op den duur slechts kunnen blijven bestaan, indien een reorganisatie in die bedrijfstakken wordt doorgevoerd. Deze reorganisatie zal in de eerste plaats moe ten bestaan in het tot stand brengen van een samenwerking tusschen de verschillen de ondernemingen in den zelfden tak van bedrijf, waarbij regelingen worden getrof fen, onder meer aangaande de verdeeling van de productie en de bepaling van de prijzen van het product; uiteraard zal hier mede vaak een rationalisatie in de afzon derlijke ondernemingen gepaard moeten gaan. Bovendien zullen verscheidene on dernemingen zich op de productie voor de binnenlandsche markt, in plaats van op die voor den export moeten gaan instellen en daartoe eventueel de noodige veranderin gen in haar technische uitrusting moeten I aanbrengen. J Op grond van vorenstaande heeft de I commissie nadat zij uit enkele takken van bedrijf verzoeken om bijstand had ontvan gen, en naar haar oordeel afdoende hulp alleen door een reorganisatie als vorenbe doeld zou kunnen worden verschaft, ge meend te moeten bevorderen, dat tot zulk een reorganisatie zou moeten worden over gegaan. Van enkele dezer bemoeiingen geeft het rapport een overzicht. Zij strek ken zich uit over de draadnagelindustrie, schroefboutenindustrie, gieterijen, glasin dustrie, teerverwerkende industrie, scheeps bouw, IJmuider visscherij bedrijf en houten kistjes voor groenten- en vruchtenveilin gen. Ook heeft men aandacht besteed aan het verkrijgen van nieuwe producten. In het slotwoord schrijft men: Het stemt de commissie tot groote genoegdoening, dat haar uitsluitend op nationaal belang ge richt streven meer en meer erkenning be gint te vinden en dat vooral de direct be langhebbenden bij de Nederlandsche indus trie, werkgevers zoowel als werknemers haar in ruime mate vertrouwen hebben ge schonken. In zeer broeden kring wordt thans wel ingezien, dat voor de toekomst, geen spra ke zal kunnen zijn van een welvaartspeil voor ons volk, dat het vóór de intrede van de crisis bereikte peil ook maar in de verte nabij komt, tenzij met inspanning van allen en aller krachten gestreefd wordt naar het zooveel en zoo goed mogelijk in stand hou den van ons industrieel productieapparaat. Dit inzicht is uiteraard voor de commis sie een groote steun geweest bij haar arbeid, zooals het haar een aansporing is geweest en zal blijven om met de mate harer krach ten en met de haar ter beschikking staande bescheiden middelen mede te werken aan de instandhouding van dezen gewichtigen pijler van het economisch bouwwerk, dat onze volksgemeenschap in de afgeloopen decenniën heeft opgericht. BINNENLAND DE DIEF, DIE EEN DIEF VING. Aldus luidt de titel van ons nieuw feuilleton, waarmede wij heden een aanvang maken. De titel spreekt reeds voor zichzelf, maar wij mogen gerust het vermoeden uiten, dat de lezers nog wel zelden zulk een spannende geschiedenis tus schen een misdadiger en een ex-mis dadiger zullen hebben gelezen. Het is een achtervolging tusschen beiden in optima forma, spannend in iedere regel en verrassend van het begin tot het einde. En wij verheugen ons deze spannen de geschiedenis aan onze lezeressen en lezers te kunnen aanbieden. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. I VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Overval door Nazi's op Duitsche Rome pelgrims (2de blad). Het nieuwe heidendom in Duitse hl and (2de blad). nitler heeft weer keelpijn (2de blad). ROMAN A-LEIDSTERS. Cursus in het Centrale Graalhnis te Scheveningen. Zooals bekend is zal op Zaterdag en Zon dag 4 en 5 Mei een weekend gehoudden worden in het Centrale Graalhuis voor Ka tholieke Actie, te Scheveningen, voor Ro- mana-leidsters. Daaromtrent kunnen de volgende bijzon derheden worden medegedeeld: Het weekend zal beginnen Zaterdagmid dag 4 en 5 Mei een weekend gehouden prof. A. M. A. Vollaerts zal de inleiding houden: „Het Apostolaat van de Moeder". Pastoor J. B. W. M. Möller zal spreken over „De Katholieke Huwelijksmoraal". De titel van de lezing van kapelaan Aug. Leesberg luidt: „De Moederschapsidee voor de Jeugdleidster". Mej. M. van Zeist, Vrouwe vam Naza reth, spreekt Ver„Problemen van de moeilijke jaren", terwijl mej. L. Smits zal behandelen: „Hoe kunnen wij het best lei ding geven aan onze meisjes". GRAALLEIDSTERSCURSUS TE DEN HAAG. Zooals steeds het geval is met de ver schillende cursussen en week-ends van de Graalbeweging, stond ook de gedachte, waarop de Paaschcursus voor Graalleid- sters, die van 25 tot 28 April in het Cen trale Graalhuis te Scheveningen gehouden werd, gebaseerd is, in een bepaald tee- ken, n.l.: „De jonge vrouw zal slechts dan in deze zeer bijzondere tijdsomstandigheden in vloed kunnen uitoefenen, apostel kunnen zijn, als ze zich vormt tot een sterke per soonlijkheid, een mensch van héélheid en van volledige overgave aan haar taak". Reeds onmiddellijk bij den aanvang, Vrijdagmiddag 25 April, werd deze ge dachte van heelheid in het brandpunt der belangstelling geplaatst. In de laatste voordracht van Vrijdag avond werd gesproken over de gevaren, die in dezen tijd dreigen. Op den tweeden dag werd gesproken over de vier „revoluties", die een jonge vrouwenbeweging in onzen tijd mogelijk maken: de roeping van alle leeken tot het Apostolaat, de buitengewone mogelijkhe den voor de vrouw in dezen tijd, de bui tengewone kansen van de Katholieke Kerk in dezen tijd, en de toename van de we reldomvattende verkeersmiddelen. In de middaguren werd aan de leidsters gelegenheid gegeven reeds onmiddellijk de daad bij het woord te voegen door zich tien aan tien aan een aantal practische taken te wijden. De Weleerwaarde heer H. de Greeve sprak des Zondagsmorgens over het So- briëtaswerk: „Heeft de vrouw nog een taak in de Drankbestrijding?" Na den propagandatocht door Den Haag, werd de middag verder gewijd aan de be- J sprekingen van enkele practische plannen I voor de komende maanden. Dir. Vollaerts hield onder het Lof de slot- HET DREIGEND CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF. Wij vernemen, dat de minister van Wa terstaat op zjjn departement een langdu rig onderhoud heeft gehad met den chef van het 'staatstoezicht op de mijnen, om alsnog tot middelen te geraken een con flict in het mijnbedrijf te voorkomen. I Evenals het aanbiddingsuur, dat door de geheele groep op alle drie dagen des avonds gehouden is, werd ook het Lof gecelebreerd met de intentie zich te vereenigen met het Missentriduum in Lourdes, ter gelegenheid van de sluiting van het H. Jaar. „Tijd". ONGEMERKTE BIGGEN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat na 11 Mei as. door haar geen ongemerkte biggen meer zullen worden ingenomen. OLIEBOLLENVERKOOP IN DEN HAAG. Een oliebollenverkoop, die gisteren in de Residentie ten bate van het Haagsche Crisis Comité is gehouden, heeft een bedrag opgebracht van 11.147.20. AMSTEL BIERBROUWERIJ. Hoogere winst ondanks daling bierverbruik In het jaarverslag der Beiersche Bier brouwerij „De Amstel" wordt er op ge wezen, dat de zomermaanden van 1934 voor de bierbrouwerijen niet gunstig wa ren, terwijl ook de verdere vermindering van de koopkracht een nadeeligen invloed oefende op het gebruik. Dat desondanks een netto-winst kon worden behaald, die nog grooter was dan in het voorafgaande jaar, n.l. 574.222 te gen 567.123, is te danken aan de conser vatieve reserveerings- en afschrijvingspo- litiek, die steeds is gevoerd. De uitkeerin- gen zijn onveranderd, met name 9% pet. op de gewone, 6 pet. op de pref. aandeelen en 350.op de winstbewijzen. De voortgaande inkrimping van den bierafzet kan slechts door aanpassing van de detailprijzen aan de tegenwoordige koopkracht worden gestuit. Wegens de overaccijnzing van het bier kan zonder medewerking van de regeering, aldus wordt betoogd, niets worden bereikt. Naar bekend heeft de regeering ter ge legenheid van de publicatie van het bezui- nigingsontwerp juist blijk gegeven van haar voornemen tot verlaging van den ac cijns op bier en gedistilleerd. CH. DE HESSELLE OVERLEDEN. In het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen is gisteravond na 'n kortstondig lijden, in den hoogen ouderdom van 80 jaar overleden de heer Ch. de Hesselle, oud-burgemeester van Heerlen. Wijlen de heer Hesselle was apotheker en vierde in Juli van het vorig jaar zijn vijf tigjarig jubileum als zoodanig. Op 1 Octo ber 1890 werd hij bij K.B. tot burgemees ter van Heerlen benoemd. Onder zijn beheer breidde het toenmalige dorp Heerlen zich door het aanleggen van betere verkeerswegen en vooral door de aansluiting van zijn gemeente aan de spoorlijn SittardHeerlenHerzogenrath in verband met de. ontgonnen kolenmijnen, meer en meer uit. Op 1 April 1911 nam de overledene zijn ontslag. Hij was gedurende vele jaren lid van de Provinciale Staten, voorzitter van het Scheidsgerecht van de mijnen, voor zitter van de Vroedvrouwenschool, de Am bachtschool en M.T.S. en mede-oprichter en commissaris van de vroegere Heerlener Bank, thans Amsterdamsche Bank. De heèr de Hesselle was voorts plaatsvervangend - kantonrechter en tijdens den oorlog vice- consul van OostenrijkHongarije. De overledene was Officier in de Orde van Oranje Nassau en drager van verschil lende buitenlandsche ordeteekenen. ECHOPUT GESLOTEN. Naar men ons uit Apeldoorn bericht zal de Echoput, een der meest bekende attrac ties voor het toeristenbezoek aan de Ve- luwe op order van den Rijkswaterstaat met ingang van Woensdag 1 Mei voor bezich tiging gesloten worden. De befaamde Echoput te Apeldoorn werd indertijd op last van koning Lode wijk ge graven ter voorziening in de behoefte aan water op Hoog-Soeren. De pachter, de heer Bos, heeft verzocht de put tot Augustus open te houden, doch hierop is afwijzend beschikt. Thans is een request aan den minister van Waterstaat gezonden met hetzelfde i verzoek. Van verschillende zijden wordt in i Apeldoorn gepoogd, de put voor het pu- j bliek open te houden, aangezien deze at- I tractie jaarlijks vele vreemdelingen trekt. „Hbld." - Bezoek aan de „Flora". Gistermiddag hebben minister mr. dr. L. Deckers, mr. dr. C. J. Frederiks, secre taris-generaal van het departement van Binnenl. Zaken, generaal Snijders en jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, oud-ge zant bij den Heiligen Stoel, de „Flora" bezichtigd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1