DINSDAG 30 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 RECHTZAKEN ONSCHULDIG VEROORDEELD? Onlangs is melding gemaakt van nieuw licht, dat is gebracht in een brandstich tingsaffaire, n.l. die betreffende den brand in de woning van den melkhandelaar G.. te Amsterdam op 17 December 1933, in verband waarmee de melkknecht door het Hof te Amsterdam is veroordeeld tot IK jaar gevangenisstraf. De veroordeelde heeft onlangs een verzoek tot revisie bij den Hoogen Raad ingediend, welk college op dit verzoek een beschikking gaf, waar bij een nader onderzoek werd opgedragen aan het Parket van den Hoogen Raad. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad wendde zich toen tot de Justitie te Amsterdam, hetgeen aanleiding gaf tot de arrestatie van den melkhandelaar G. en demcaféhouder C. in den Haarlemmermeer respectievelijk op vermoeden van uitlok king van brandstichting en brandstichting. Naar wij thans vernemen, heeft deze herziening-aanvrage ertoe geleid, dat de Hooge Raad haar in openbare behandeling zal nemen. Deze is bepaald op 13 Mei a.s. HAAGSCHE RECHTBANK. De inbraak bij den Burgemeester van Voorschoten. De 38-jarige letterzetter W. B., tegen wien door het O. M. 3 jaar gevangenisstraf is ge- ëischt, in verband.met een in den nacht van 20 op 21 Augustus 1930 gepleegden inbraak ten huize van den burgemeester van Voor schoten, waarbij na onderzoek slechts een schaar bleek vermist te zijn, is heden vrij gesproken. Poging tot zware mishandeling. De 21-jarige student G. C. V., uit Rotter dam, laatstelijk wonende in Bingen (Dl.), heeft terecht gestaan ter zake van poging tot doodslag, doordat hij in den nacht van 5 Februari jl. op den Rotterdamscheweg onder Delft getracht heeft, een tweetal agenten van politie met een door hem be stuurde auto te overrijden, Zij konden het gevaar slechts ontkomen, door snel ter zijde te springen. V., die deswege tien maan den gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen, werd op de terechtzitting in arrest gesteld, doch eenige dagen later op verzoek van zijn verdediger, jhr. mr. Sandberg, in vrijheid gesteld. De rechtbank, heden vonnis' wijzend,' ver- oordeelde verdachte tot vier maanden ge vangenisstraf, wegens poging tot zware mishandeling. Agenten veroordeeld wegens mishandeling. De rechtbank heeft heden uitspraak ge daan in de zaak tegen den hoofdagent van politie J. B., en den brigadier van politie N. L., beiden te Voorburg, tegen wie door het O. M., ter zake van mishandeling.van een inwoner van Stompwijk ieder 8 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, is geëischt. De rechtbank veroordeelde béide ver dachten wegens mishandeling tot drie maanden gevangenisstraf, op grond, dat naar haar oordeel geen verzachtende om standigheden kunnen gelden. BARMAT PROCEDEERT. Naar men weet heeft dé civiele kamer der A'damsche Rechtbank onlangs de „Te legraaf" veroordeeld tot ƒ1500,schade vergoeding in verband met een door dit blad geplaatst voor den heer Barmat be- leedigend artikel.- Na dit vonnis heeft een zekere heer v. Nooy beslag gelegd op het den heer Barmat toekomend bedrae bewe rend als vroeger secretaris van den heer Barmat nog een vordering op hem te heb ben ten bedrage van 4000. De heer B. ont kent deze dienstverhouding. De heer Bar mat had zich derhalve tot den president van de Rechtbank gewend met verzoek in kort geding de opheffing van het beslag te gelasten. Heden beval de president ophef fing van het beslag en stelde dus. den heer B. in het gelijk, aangezien van het beweer de vorderingsrecht van den heer v. N. on voldoende is gebleken. Inmiddels heeft de heer v. N. reeds- de dagvaarding tot beta ling van deze vordering bij de volledige kamer der Rechtbank aanhangig gemaakt. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Verkeersovertredingen. Gisteren moest landbouwer B. te- recht staan ter zake, dat hij als be stuurder van een motorrijtuig gereden heeft op den Rijnsburgerweg te Leiden, terwijl hij zoodanig onder den invloed van sterken drank verkeerde, dat hij niet in staat geacht kon worden dit rijtuig be hoorlijk te besturen. Het gevolg was ge weest, dat hij op een zeker moment het be heer over zijn stuur kwijt raakte en daar door een lichtzuil, die stond op een vlucht heuvel nabij „Tuinlust", heeft omver ge reden. Daarna was hij over de vluchtheu vel heen gereden, was een slag gedraaid en met de achterwielen op het rijwielpad tereoht gekomen. Verdachte, die bijgestaan werd door een raadsman, ontkende, dat het door dronken schap gebeurd was, maar wijt het geval aan het springen van den achterband. Verschillende getuigen a décharge wor den in deze zaak gehoord o.a. de tramcon ducteur C. B. uit Haarlem, die dienst deed op de locale lijn LeidenHaarlem en ver klaarde dat verdachte plotseling zonder noodzaak tegen de lichtzuil was aangere den. Vervolgens worden een tweetal getuigen a charge gehoord, vader en zoon J. uit Lei- muiden. Bij J. Jr. werkte de ondervraging blijkbaar zoo op zijn zenuwen (hij had het ongeval meegemaakt en was naast den be stuurder gezeten geweest), dat hij flauw viel. De vader, die>. kastelein is te Leimuiden, moest op aandringen verklaren, dat ver dachte bij hem in de zaak was gekomen en daar, terwijl hij reeds bier elders gedron ken had, nog 3 glazen van dit vocht had ge consumeerd. Hij had daarna zijn zoon toe stemming gegeven met verdachte mee te rijden, waarop hij van den kantonrechter eén ernstige vermaning ontving wegens het weinige verantwoordelijkheidsgeval, dat hij heeft getoond om zijn kind in gezel schap van verdachte naar Oegstgeest te laten rijden. Verdachte erkent ten laatste zes glazen bier te hebben gebruikt, De ambtenaar achtte het ten laste ge legde bewezen en vroeg, gezien de ernst van het feit, een principale hechtenis van 1 maand met de ontzegging van motor rijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger houdt een uitvoerig plei dooi en vraagt verdachte te straffen met een geldboete. Na re- en dupliek bepaalt de kantonrech ter het vonnis op 8 dagen hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Mr. J. M. te 's-Gravenhage, heeft, rij dende in het Noordeinde te Leiden niet aan een stopteeken van den verkeers agent daar tér plaatse voldaan. Verdachte zegt daarentegen, dat de agent een doorrijd teeken heeft gegeven, hetgeen door de be trokken agent wordt bestreden en duidelijk gemaakt door aan te toonen hoe hij het teeken heeft gegeven. Door deze teekens komt daarentegen vast te staan, dat de agent ter goeder trouw handelende wel zeer zeker aan verdachte een doorgangs- teeken heeft gegeven. Zoowel de ambte naar als de kantonrechter sproken daarop verdachte vrij. form. Een eigenaardig geval van een aanrij ding deed zich voor bij H. T. T. v. Z. te W a s s e n a a r. Deze had op den Leidschen Weg onder Voorschoten gereden op een rijwiel. Er stond dien dag een storm wind zoodat de verdachte, die den ster ken wind zijwaarts had, op een gegeven moment, toen hij voorbij een open gedeelte tusschën twee huizen reed, door den ster ken rukwind was gegrepen en daardoor midden op den weg terecht was gekomen, juist toen er een auto passeerde. Het ge volg was een botsing zonder ernstige ver wondingen. Verdachte beroept zich op overmacht, evenzoo de verdediger van verdachte. De ambtenaar requisitoir nemend, zegt, dat het met dezen wind gevaarlijk was om te fietsen gezien het feit, dat verschillende wielrijders gingen loopen. Met wind mee of pal tegen is er niets op tegen om te fiet sen maar met een krachtigen zijwind is dit niet goed mogelijk. Het is een noodtoestand, waarin ver dachte zichzelf heeft begeven en waar door hij zich niet op overmacht kan beroe pen. Hij acht daardoor bewezen, dat de schuld bij verdachte lag en vorderde een boete van '15. subs. 5 dagen. De raads man van verdachte zegt in zijn pleidooi, dat hier wel duidelijk overmacht aanwe zig is. Zoowel aanrijder als aangeredene konden aan dit geval niets doen, daar het hier een krachtige windvlaag betrof, die niet geheel en al voorzien kon worden. Hij concludeert daarom tot vrijspraak. Na re en dupliek bepaalt de kantonrechter, dat de schuld bij verdachte lag en dadelijk uitspraak doende veroordeelde hij hem tot 10.— subs. 5 dagen. Ongemerkt vet in voorraad gehad. W. V. slager te Voorschoten, heeft een zekere hoeveelheid gesmolten vet aan wezig gehad zonder dat dit vet voorzien was, van een merk. De hoeveelheid bedroeg pLm. 8 pond. Verdachte voert aan, dat hij het vet voor- eigen - gebruik had, waarop de ambtenaar vraagt waarom hij het dan in zijn slaapkamer verstopt had onder een laken. Dit is toch geen plaats voor het be waren van vet voor huishoudelijk gebruik. Eisch 20 sübs. 10 dagen met verbeurd verklaring van het in beslag genomen vet. Uitspraak - conform. Ongedekte aardappelen in voorraad gehad. H. F. v. d. M. te K a t w ij k, die zelf niet was vérschénen, maar een gemachtigde uit Rotterdam had gestuurd, moest terecht staan voor het feit, dat hij tot tweemaal toe (op verschillende dagen evenwel) een groote hoeveelheid aardappelen heeft la ten vervoeren zonder dat deze aardappe len voorzien waren van een geleide-biljet. Den eenen dag had verdachte 's morgens een hoeveelheid van pl.m. 45 zakken laten vervoeren zonder dat de zakken geplom beerd waren, 's Middags van denzelfden dag" had hij no.< zulk een vracht vervoerd nu wel voorzien van geldige papieren. Dit geval had zich op een anderen dag nog eens voorgedaan, 's Morgens ongedekt en 's middags voorzien van papieren en ge zegelde zakken. J. de B., ambtenaar der Akkerbouwcen- trale, had met een collega den voorraad van verdachte gecontroleerd (opgeslagen in zijn pakhuis te Katwijk). Zij waren tot de conclusie gekomen, dat er pl.m. 28.000 K.G. aanwezig was geweest waarvan van pl.m. 21,000 K.G. kon wor den aangetoond, dat de heffing betaald was. Van de overblijvende 7000 K.G. kon dit niet. Deze 7000 K.G. waren in beslag genomen en later door verdachte terug ge kocht. Verdachte was niet georganiseerd, wat toendertijd nog niet bekend was. Daar de zaak nogal ingewikkeld lijkt, daar de raadsman zegt, dat verdachte niets wist van het vervoer der aardappelen, wordt de zaak 14 dagen 'aangehouden, om den verdachte met bevel daartoe te ver plichten alsdan aanwezig te zijn. STADSNIEUWS BUURTVEREENIGING „EENSGEZIND HEID". Voor jaars-f eestavond. De buurtvereeniging „Eensgezindheid" heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal haar Voorjaars-feestavond gehouden. Een aantrekkelijk programma had een groot aantal buurtbewoners naar de zaal ge lokt, die dan ook zoo goed als geheel ge vuld was met een eensgezinde schare en niemand zal van die gang naar de Bree- straat spijt hebben gehad. Het programma zag er niet alleen aantrekkelijk uit, maar was het ook inderdaad. Het werd ingeleid voor voorzitter W. F. v. d. Broek, die een woord van welkom sprak, speciaal tot de verschillende genoodigden en tot de mede werkenden. Spr. deelde daarna mede, dat op 6 Augustus a.s. een tocht wordt gemaakt met een aantal groote touringcars naar Groenendaal via IJmuiden en op den terug weg met een rondrit door Wassenaar. Na dit openingswoord werd door een keurige en fleurige groep op het tooneel, door de heele zaal ondersteund, het vaan dellied gezongen. Voor de pauze trad twee maal met groot succes op de heer C. Spaan derman, de eerste maal met een liedje en een praatje en daarna met een transforma- tieschets „De blijde inkomst van den nieu wen burgemeester", waarbij de clowneske uitbeelding van verschillende dorpstypen de zaal daverend heeft,doen lachen. Veel bijval had ook het tableau „Droomland", dat door eigen krachten der Vereeniging werd uitgevoerd en waaraan uitnemende zorg was besteed. De proloog werd goed ge zegd door den heer G. Brussel, terwijl de muzikale begeleiding bij Mej. Riet v. d. Broek en den heer Frgns Simons in goede handen was. De pauze bracht een verloting en een uit gebreide tombola, terwijl na de pauze de tooneelclub „Entre Nous" optrad met een vlot gespeelde klucht in twee bedrijven „Henkie". waarom hartelijk is gelachen. Een gezellig bal onder leiding van den heer Anton de Groot besloot den zeer ge slaagden avond. Het Jazz-gezelschap „Tem po" verzorgde uitstekend de entre-act mu ziek. MUZIEK. GEMENGD KOOR „SURSUM CORDA". „Christus" van Franz Liszt. Op Donderdag, 9 Mei, voert S. C. liet ora torium „Christus" van Liszt uit. „Christus" van Liszt?...." Nooit van gehoord, zullen velen zeggen, als ze niet in de muziekge schiedenis hebben gelezen, dat Liszt een oratorium van dien naam heeft geschreven. Want het werk is in Duitschland weinig en in ons land nimmer uitgevoerd, ofschoon het reeds ruim 70 jaar oud is. En wat men niet kent, wat men niet eert. Het werk heeft blijkbaar den tijd van ontstaan niet meegehad. Men voelde in Liszts dagen het toepassen van oeroude melodieën in Middeleeuwsche tonaliteit als iets archaisch, vooral in Duitschland en Ne derland. Sinds de wereld den doop der Fransche muziek heeft ondergaan, die in Debussy en die na hem kwamen met toepassing van moderne middelen nog zoo sterk op de tra ditie steunt van het Gregoriaansch, is dat anders geworden. Ook is de tijd voorbij, dat men van Protestantsche zijde in Liszts oratorium wellicht een eenzijdig Katholieke mentaliteit meende te ontdekken. Ook in dat opzicht in de wereld wat ruimer en breeder geworden, althans in Holland. Daarom verheugt het ons zeer, dat Anton van der Horst, die er speciaal werk van maakt, oude vergeten schoonheden uit de muziekliteratuur aan het licht te brengen, zijn oog heeft laten vallen op dit origineele en zeer mooie oratorium, dat hij om zoo te zeggen dit werk heeft herontdekt, en Leiden voor Nederland de primeur van een allereerste uitvoering krijgt. En voor „Sur- sum Corda" is het een evenment. Wij zullen hier van het werk geen over zicht geven. Dat vindt men in een over zichtelijke en fraaie toelichting van het reeds verschenen tekstboekje. Enkele op merkingen mogen volstaan. Liszt heeft in het bijzonder zijn aandacht gewijd aan een groote verscheidenheid van koorsatzen, zoo verscheiden als wij anders in een dergelijk werk niet plegen te ontmoeten. Onder deze zijn oude, zeer oude, tot dusverre verge ten e en tegelijkertijd zeer vele die tot de melodiek der 19de eeuw behooren. Zelden of nooit gebruikte naast meer algemeen e, eenvoudige, primitieve, die op de grens van spreken en zingen staan en zeer gecompli ceerde. Soms wordt in de koren van „Chris tus" stamelend gedeclameerd, dan weer zijn ze streng thematisch en fugatisch geschre ven. Terwijl ter eene zijde aan de instru mentatie de grootste zorg is besteed, en er prachtige, illustratieve tusschenspelen in voorkomen, zijn ter andere zijde vele ko ren a oapella geschreven. Allerlei schijn bare tegenstrijdigheden doen zich voor. Doch de kunst berust op tegenstellingen, die zich verbinden tot hoogere eenheid. Wij koesteren dros van de uitvoering van dit werk hooge verwachtingen. S. C. heeft, onder leiding van Van der Horst aan de prachtige koren, waarvan wij noemen dat op de Geboorte van Christus, het Stabat Mater speciosa, de Zaligsprekin gen, het Benedictus, het Stabat Mater dolo- roas, en de Paaschhymne, zeer veel zorg be steed. Het wordt bijgestaan door de vo caalsoliste Ankie van Wickevoort-Cromme- lin, Tine de Lorme. Kees Smulders en Max Kloos, wier naam en verdiensten overal bekend zijn. Hennie Schouten verzorgt de orgelpartij, terwijl het instrumentale deel van de oompositie verder aan het Utrechtsch Sted. Orkest is toevertrouwd. Na aille moeite die er aan wordt be steed, mag men dan ook een voortreffelij ke uitvoering verwachten, die naar wij ho pen, door een zeer talrijk publiek op prijs zal worden gesteld. TOONEEL. Madeleine's Misdaad. Ver. Rot- terdamsch Hofstad Tooneel N.V. Het blijspel van de Franschen Georges Berr en Louis Verneuil, waarmede gisteren avond de serie abonnements-voorstellingen in den Schouwburg werd besloten, is een heerlijke satyre op de Fransche jury-recht spraak. Op sommige oogenblikken is het geen hekeling meer van werkelijk bestaan de uitwassen, maar een wat dolle farce, die het vermoeden wekt, dat het den Franschen niet te doen is geweest om „lachend de waarheid te zeggen", maar veeleer om wat er belachelijk is in de Fransche rechterlijke macht uit te buiten en op te blazen tot een klucht. Hoe het zij, het is in ieder geval een vermakelijk spel en het R'damsch Hofstad Tooneel heeft zeer goed begrepen, dat het op de kluchtige zijde den nadruk moest leggen, wat de acteurs en actrices dan ook braaf gedaan hebben. Zoo was het slot van de abonnementsserie een lachsucces. De titel zou eerder een drama kunnen aanduiden. Inderdaad is er een misdaad gebeurd en niets meer of minder dan een moord. Zelfs wordt een onschuldige jonge dame verdacht en voor den rechter ge bracht. Het wonderlijke van deze historie is echter, dat de jonge dame in kwestie geens zins wanhopig is door dezen gang van za ken, doch integendeel het „fortuintje" met beide handen aanvaard en zelfs „bekent". Zij. verkeert nl. als onbekend schrijfstertje met haar vriendin, een even onbekende ad vocate, in zeer kommervolle omstandighe den en deze geruchtmakende affaire zal haar beroemdheid geven! Zij speculeert daarbij op het bekende zwak van de Fran sche jury voor revolver-schietende knappe jongedames. Het loopt inderdaad op rolle tjes; zij wordt vrijgesproken en is voortaan een „gevierde moordenares", haar vriendin is een beroemde pleitbezorgster, de rechter van instructie, die zoo spoedig de „ware" dader vond, krijgt promotie; kortom allen zijn tevreden, behalve de echte moordenaar, die zich zijn aandeel in de eer ziet ontgaan. Hij kan er echter niets meer aan doen; die zaak is juridisch afgedaan, beweert de ge promoveerde rechter van instructie. Maar ^mo/vrd wil terech staan, dan kan hij kiezen uit een heele collectie onopgehelderde moordzaken! Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees vond in de rol van succesvolle „moordenares" een kolfje naar haar hand. terwijl Louis Gimberg als rechter van instructie een prachtig geslaagde charge gaf van den man, die uit gebrek aan zwaarte naar boven komt. Verder zagen wij Cor v. d. Lugt Melsert in een ongewone situatie, nl. als mislukte maar echte moordenaar, terwijl wij de verschillende andere op 't programma voorkomende acteurs en bloc konden waar- deeren in het vermakelijke stelletje jury-le den in het derde bedrijf. Er is hartelijk gelachen en er was veel applaus. In Leiden gevestigd. A. M. Aalders, verpleegster, J. de Witt- straat 12 J. A. v. Benten, dienstbode, Haarlemmerstraat 299 S. C. Bolderdijk, dienstbode, Cobetstraat 43 J. Budding, glazen wasscher, Musschenbroekstraat 8a W. A. Collier, bacterioloog, Stationsweg 35a C. W. Coppoolse, natuurk. ass., H. Rijndijk 42 G. M. B. Derksen, verpleeg ster, Decimastr. 20 M. J. v. Dorsten, Rijnsburgerweg 154 A. F. J. Dusée en fam., fabr. arb., v. Limburg Stirumstr. 6 W. Dijk, J. de Wittstraat 45 A. v. Dijk, dienstbode, Wassenaarscheweg 6 D. M. v. Dijk en fam.( analyst, G. Doustr. 29a G. v. Gessel, dienstbode, Haarlem- merstr. 23 C. A. v. d. Griend, verpleeg ster, Oegstgeesterlaan 29 E. A. C. Grijm, Lijsterstraat 15 H. Hendriks en fam., corveeër, R. Visscherstr. 9 C. Houtman, dienstbode, H. Rijndijk 29 W. F. Jans sen en fam., Roodenburgerstr. 17 F. Kappelhof, verkoopster, Oegstgeesterlaan 29 C. M. M. Keereweer, Plantsoen 29 Wed. M. v. DijkKuivenhoven, Lammen- schansweg 34 M. Labree, verpleegster, de L. de Kanterstr. 43 G. Landwehr, monteur, Heerengracht 69 M. Hollv. Leeuwen, Aloëlaan 20 E. J. Letteboer en fams electrotechn., Magd. Moonstr. 16 Wed. M. I. RibbiusLosecaat Vermeer, Rijnsburgerweg 31c A. v. Staveren Marees en fam., H. Rijndijk 170c J. R. P. Meyer, kantoorbed., Gortestr. 55 J. M. G. Molendijk, verpleegster, Oegstgees terlaan 16 G. A. Penning, Rijnsburger weg 94 E. Post, fabr. arb., St. Jorissteeg 21 G. Pot, breister, Formosastraat 46 J. M. Rademakers, Lijsterstraat 32 F. Rempt, Rijnsburgerweg 140 J. W. v. d. Reijden, kantoorbed., Hoogewoerd 76 P. A. Rodenburg, melklooper, Borneostr. 2a J. G. J. v. d. Sluis, Rijnsburgerweg 124 N. v. Slijpe, dienstbode, Rijnsburger weg 31c K. G. F. Steller en fam., zen deling m. v„ Oegstgeesterlaan 27 A. M. Tanis, verpleegster, Oegstgeesterlaan 20 S. E. Timmers, Rijnsburgerweg 31 M. v. Trigt, Rijnsburgerweg 31 F. H. Vel- zel en fam., tuinman, Rijnsburgerweg 111 W. P. Verwaal en fam., beambte N.S., Spieghelstr. 47 C. J. Vin ju en fam., ambt. N.I.S. Mij., Kagerstraat 14 A. M. Roosehv. d. Waals en fam., H. Rijndijk 47a P. L. Ward, zendeling, W. Rozen straat 32 A. Wessendorp, slager, Morsch- weg 98 C. Wiersma, onderwijzeres, Stadhouderslaan 11 M. A. de Winter, dienstbode, Vondellaan 9 A. S. de Wit, Oegstgeesterlaan 27 K. Wüstkamp, dienstbode, Janvossensteeg 63. Uit Leiden vertrokken. A. v. Beek en fam., Amsterdam, Sassen- hemnstr. 72. G. JongkindBinnendijk, Arnhem, Bakenb.weg 237. C. Bosman, Alkemade, B 476. W. J. Cator, Tokio. M. M. Demepint, Utrecht, Gildtstr. 24bis. J Dezsi, Hilversum, Orionlaan 21. M. v. Diggele, Alphen aan den Rijn, Nieuwstr. 24. J. v. Ees, Oegstgeest, Duinzichtstr. 29. Wed. M/ StaphorstFasseur, Lei derdorp, v. d. Doeslaan 35. W. A. Foek- king, Alphen aan den Rijn, Hoorn 86. E. M. Gerlings, Den Haag, Nassauplen 40. F. G. H. Gerlings, id., id. J. J. Gijp, Den Haag, Krayenhofstr. 17. F. Heij broek, Den Haag, Zijdelaan 26. E. H.' Karsten, Eist, Dorpstr. J. M. Kortekaas, Voor hout, Jac. v. Beierenw. 49. M. Koster, Haarlem, Witetr. 28. W. F. v. d. Laken en fam., Breda, Anjelierstr. 8. A. Lens en fam., Amsterdam, Heerenmarkt 61. G. R. J. van Mantgen en fam., Oegst geest, Rijnzichtweg 58. J. Maters, Huis- sen, de Hoeve. M. Meulenberg, Den Haag, Vlamingstraat 30. L. C. Muntz en fam,, Haarlem, Cremerpl. 15. R. M. A. Nieveen van Dijkum, Egmond a. d. Hoef. T. G. Ramp, Noordwijk, Beethovenweg 5. A. Ras, Urk, Wijk 5 31. C. M. v. Renswouw en fam„ Voorschoten, Leidsche- weg 243. A. J. v. Roessel, Amsterdam, Mauritskade 28. J. Schriebl, Amsterdam, Kalverstraat 22-26. D. W. J. Strotmann, Noordwijkerhout, Maria-Stichting. J. B. Thate, Warnsveld. W. S. J. Wiersma Vermeer, Breda, Ginnekenweg 136. M. v. d. Wetering, Zalt-Bommel, Atropenstr. 10. G. Wiersma, Breda, Ginnekenweg 136. Wed. C. M. Verbij—Zaal en fam., Den Haag, J. Maetsuyckerstr. 172. UIT DE OMGEVING HEDEN: ZOETERMEER EN ZEG WA ART EÉN Zoo js het dan voor de laatste maal, dat deze beide plaatsnamen ter aanduiding van de nog niet vereenigde gemeenten aan het hoofd van een plaatselijk bericht in ons blad zal verschijnen. Om klokslag 12 uur van den 30sten April toch houden deze gemeenten op te bestaan om tegelijkertijd „te worden herboren als één gemeente Zoetermeer. 't Is een lange weg, welke tot dit resul taat heeft geleid. Het is nu bijkans vier jaren geleden, kort na het overlijden van den vorigen burgemeester, dat in een ge combineerde Raadsvergadering de wensch naar voren kwam het vraagstuk der ver eeniging in studie te nemen welk verlan gen aan heeren Gedeputeerden werd ken baar gemaakt. Het daaruit voortvloeiende nadere over leg leidde tot een opdracht aan onzen te gen woordigen burgemeester om na te gaan welke gevolgen een vereeniging zou heb ben en om zijn bevindingen in een rapport vast te leggen, opdat de Raden zouden kun nen beoordeelen, of vereeniging al dan niet wenschelijk was. Juist drie jaar gele den, 't was in Mei 1932, werd het rapport aangeboden. Het vond een gunstig onthaal en leidde beide Raden, na ampele bestudeering er van, dan ook tot het be sluit om de vereeniging bij heeren Gede puteerden aanhangig te maken. Dat Col lege kwam eveneens tot de conclusie dat vereeniging wenschelijk was te achten en gaf opdracht de commissies uit de gemeen ten te doen verkiezen en het advies daar van in te winnen. Deze beide commissies waren men zal zich dat nog wel herinneren, niet bei den van hetzelfde oordeel als de Raden. Zegwaart was met groote meerderheid vóór de vereeniging, terwijl in Zoetermeer's commissie na een zeer geanimeerde verga dering de beslissing met 4 tegen 3 tegen samenvoeging uitviel. Gedeputeerde Staten hebben uit dit re sultaat echter niet de conclusie getrokken, dat de vereeniging niet tot stand mocht komen. Integendeel dat College heeft kort daarna het voorstel tot vereeniging bij den Minis ter van Binnenlandsche Zaken ingediend. Deze heeft daarin aanleiding gevonden een wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Zoetermeer en Zegwaart den Staten-Gene- raal aan te bieden. Dat wetsontwerp, opge nomen in Staatsblad 1935 No. 206 is thans tot wet verheven. Zooals reeds in dan aanvang is gezegd is de datum van vereeniging bepaald op 1 Mei. Verkiezingen voor de nieuwe Raad, welke 11 leden zal bevatten, zullen binnen kort worden uitgeschreven. Totdat de nieuwe Raad in functie zal zijn getreden, blijft de Raad van het tegenwoordige Zoe termeer voor de nieuwe gemeente bestaan totdat het nieuwe College zal zijn opgetre den. Wij zijn overtuigd, dat het meerendeel der inwoners der nieuwe meer dan 5000 zielen tellende gemeente met de tot standkoming der grootere gemeente is in genomen en vertrouwen, dat hun optimis me, dat hun bereidheid om het gemeente leven in groote verband te zien niet zal worden beschaamd. De moeilijkheden van een gemeentebestuur in deze kommervolle tijden zijn wij ontveinzen het ons niet groot. Maar een gezamenlijk dragen en oplossen daarvan is een taak, die veel aan trekkelijks heeft en bevrediging zal schen ken aan allen, die geroepen 'en verkozen worden daaraan mede te werken. Wij hopen, dat zij, die van samenvoeging geen heil verwachten, zullen pogen nu de beslissing is gevallen en de gang van zaken niet meer is te keeren ook het goede voor onze gemeenschap daaraan te zien en door opbouwende critiek het hun ne en toe bij zullen dragen om het alge meen belang te dienen. Wij spreken de wensch uit, dat deze be langrijke mijlpaal in de geschiedenis der gemeenschap ZoetermeerZegwaart onder Gods zegen de aanvang moge beteekenen van een verdere regelmatige bloei van het nieuwe Zoetermeer en de stage vooruit gang har er nijvere ingezetenen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13