DE UITVAART VAN Mgr. SCHIOPPA VRIJDAG 26 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Groote belangstelling van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten Nadat gisteren te res uur in de lijkka- mer der Internuntiatuur aan den 'Bezui- denhoutscheweg te Den Haag de eikenhou ten kist gesloten was, is het -stoffelijk overschot van den Internuntius in allen eenvoud overgebracht naar de Parkstraat, waar in de St. Jacobuskerk te acht uur de Metten werden gezongen, waarbij Deken J. M. v. d. Tuyn als agens fungeerde. Het was omstreeks zeven uur toen de kist aan den Bezuidenhoutscheweg werd ■uitgedragen. Z. H. Exc. Mgr. Micara, nun tius te Brussel, en Mgr. Arrigoni, auditeur te Brussel, die in den laatsten tijd de loo- pende zaken te 's-Gravenhage voor den thans overledene heeft behandeld, volg den in een rouwrijtuig. Ook de schat van bloemen werd naar de St. Jacobuskerk vervoerd. Deze bloemen vonden eensdeels een plaats achter in de kerk, rond de pilaren, anderdeels voor het priesterkoor aan den voet van de lijkbaar, waar ook de krans van H. M. de Koningin werd neergelegd. De katafalk was in het priesterkoor geplaatst. Aan het hoofdeinde stond de witte mij ter, aan het voeteneinde de kelk, terwijl de stola kruiselings over de baar lag. Te gen het voeteinde rust een kussen met de ordeteekenen van Mgr. Schioppa. Het fraaie kerkgebouw van wijlen archi tect ir. P. J. H. Cuypers leent zich indruk wekkend voor deze droeve plechtigheid. Een grootsche zwart-witte rouwversiering was rond het hoogaltaar in het priester koor aangebracht en de brandende was kaarsen lijnden zich voornaam langs den architectonischen opbouw. Deken J. M. v. d. Tuyn werd geassis teerd door pastoor F. M. A~ Lucassen en pastoor J. A. Annegarn, terwijl als can- tores fungeerden de kapelaans J. Duyves en J. Groen. Met Z.H. Exc. Mgr. Micara en Mgr. Ar rigoni had een aantal reguliere en seculie re geestelijken rondom de katafalk plaats genomen, terwijl het groote kerkgebouw gevuld was met een aanzienlijke schare geloovigen, die voor de zielerust van den overledene kwamen bidden. Als vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel is uit Rome aangekomen Mgr. A. Janssens, abt der Cistercienser-orde. DE H. MIS VAN REQUIEM IN DE PARKSTRAATKERK. Onder zeer groote belangstelling en met alle eerbewijzen, aan zijn hoogen rang verschuldigd, is heden het stoffelijk over schot van den Pauselijken Internuntius Z.H.Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, op de R.-K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag, ter aarde besteld. Te 10 uur ving de solemneele uitvaart plechtigheid aan in de R.-K. kerk aan de Parkstraat, waar het stoffelijk hulsel in het priesterkoor opgebaard was. Een groote schare autoriteiten, diplomaten, hoogwaardigheidsbekleeders en geestelij ken vulden het groote kerkgebouw, dat tot in de uiterste hoeken bezet was. Ook op de tusschenpaden verdrongen zich de be langstellenden, die van deze plechtige uitvaart getuigen wilden zijn. De autoriteiten en de leden van het corps diplomatique werden aan den ingang van het kerkgebouw ontvangen door eenige ce remoniemeesters, als hoedanig fungeerden de heer en jhr. mr. van Reenen, wnd. chef van het kabinet van den minister van Bui- tenlandsche Zaken, dr. van Royen, gezant schapssecretaris, jhr. A. C. van Karnebeek en mr. de Beus, gezantschapsattaché's, als mede de heeren mr. Crommelin, jhr. mr. Beelaerts van Blokland en jhr. van Swin der en, werkzaam op het Departement van Buitenlandsche Zaken. Onder de autoriteiten, die den dienst bijwoonden, werden opgemerkt de Minis ter-president, dr. Colijn, de Minister van Justitie, mr. van Schaik, van Financiën, mr. Oud, van Defensie, dr. Deckers, van Eco nomische Zaken, mr. Steenberghe en van Sociale Zaken, profSlotemaker de Bruine. Voorts de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. van Karnebeek, de gou verneur van de residentie, luitenant-gene raal jhr. Röel, de wnd. burgemeester van Den Haag, mr. de Vries, de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Eee- laerts van Blokland, de Opperkamerheer van H. M. de Koningin, baron van Lynden, Staatsraad mr. dr. Kooien, het lid van Ge deputeerde Staten, jhr. von Fisenne, de di recteur van het Kabinet der Koningin, jhr. van Tets, de voorzitter van de Alge- meene Rekenkamer, de heer Zuyderhoff, de president van de Tweede Kamer, jhr. Ruys de Beerenbrouck, het Tweede Kamer lid, prof. Aalberse, vertegenwoordigers van tal van R.-K. organisaties op wetenschap- peuijk en practisch gebied, van de R.-K. Staatspartij, van de R.-K. Jeugdbeweging en van het R.-K. Onderwijs. Enkele minuten voor 10 uur betraden de vertegenwoordigers van H. M. de Ko ningin de Opper-ceremoniemeester, graaf Du Monceau en de adjudant van H. M., kapitein Phaff het kerkgebouw en wer den bij den ingang begroet door den Apos- tolischen nuntius te Brussel, Mgr. Micara. De nuntius leidde de vertegenwoordigers van de Koningin naar de voor hen bestem de zetels op het priesterkoor. Inmiddels had zich de vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, Mgr. Möllmann, met de geestelijkheid naar het voorportaal begeven om den Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, die mis zou celebreeren, in te halen. Precies om 10 uur verscheen de Bis schop, terwijl zachte orgeltonen door het kerkgebouw klonken, aan den ingang. Hij droeg het Bisschoppelijk ornaat: de paarse mantel met hermelijn. Nadat hij door den vicaris-generaal en de geestelijkheid was begroet en bisschoppelijken zegen had ge geven, schreed hij door het middenpad naar het priesterkoor en ving de uitvaart dienst aan. Het rechtervak van de kerk was geheel voor de Nederlandsche autoriteiten gere serveerd. Op de eerste bank hadden de Minister-president en de Ministers van Schaik, Deckers en Oud plaats genomen. Het linkergedeelte was voor de diplomaten bestemd. Hier zaten op de eerste bank de Deken van het corps diplomatique, von Adlervcreutz, de Zwitsersche, de Belgische en de Duitsche gezanten. Ook hadden in dit gedeelte de vertegenwoordigers van het Permanente Hof van Internationale Jus titie plaats gekregen. De vier bisschoppen, die de absoute me de zouden verrichten, namen op het pries terkoor plaats, tegenover de vertegenwoor digers van het vorstelijk Huis. Uitgevoerd werd de mis van Perosi, waarbij het „Dies Irae" en de gezangen bij de absoute echter op Gregoriaansche wijze gezongen werden. De plechtigheid ge schiedde door Mgr. Aengenent. Als pres- byster-assistens trad op de vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem, Mgr. Möll mann. De beide vicarissen-generaal van het aartsbisdom en van het bisdom Den Bosch fungeerden als troondiakens. De Deken van Den Haag deed dienst als diaken en de pastoor van den H. Jacobuskerk, Van A.drichem, als sub-diaken. De kerk bood een indrukwekkenden aan blik. De bisschoppelijke gewaden, de pries- terkleeden, de galacostuums van de Neder landsche autoriteiten en van de buiten landsche diplomaten maakten een bijzon deren indruk. Nadat de plechtige H. Mis van Requiem was afgeloopen en de absoute was ver richt, werd het stoffelijk overschot van den internuntius de kerk uitgedragen. Militair escorte. Op het voorplein der kerk stond de Kon. Militaire Kapel met omfloerste trommen en instrumenten, terwijl daar ook een detache ment van de grenadiers niet het regiments vaandel was opgesteld. De vijf bisschoppen namen in de voor hen bestemde rijtuigen plaats. Zij volgden on middellijk achter het eerste gedeelte van het militair escorte. Daarna volgde de eigenlijke lijkstatie. Terwijl het orgel het „In paradisum" deed hooren schaarde de geestelijkheid zich vóór de catafalik en werd de kist, vooraf gegaan door de geestelijkheid en door een aantal dragers met bloemstukken door het middenpad naar het voorportaal gedragen. Als slippendragers fungeerden de minister president dr. Colijn, in de plaats van den minister van buitenlandsche zaken, die door een lichte ongesteldheid verhinderd was de plechtigheid bij te wonen, en door de gezanten van Zweden, Zwitserland en België. Vóór de kist werd door den knecht van wijlen mgr. Schioppa het kussen met de wereldlijke ordeteekenen gedragen. Bij den uitgang der kerk nam de gees telijkheid afscheid van het stoffelijk'over schot. Onder klokgelui en treurmuziek werd daarop de kist in den rouwwagen ge plaatst, waarvan de lantarens brandden en met paars omfloerst waren. Kransen en bloemstukken werden ter weerszijden van den wagen opgehangen. De krans van de koningin werd aan de achterzijde beves tigd. Twee rijtuigen met bloemstukken volgden nog. Dadelijk achter den rouwkoets volgden de nuntius van Brussel Mgr. Micara en Mgr. Arrigoni, auditeur van de pauselijke nuntiatuur in Brussel. Daarachter reed het gala-hofrijtuig, waarin de beide vertegen woordigers van de koningin plaats genomen hadden. In het volgende rijtuig nam de mi nister-president plaats met den secretaris generaal van het departement van buiten landsche zaken. Vervolgens kwam een groot aantal volk 'koetsen, bestemd voor de leden van het Corps Diplomatique. Vervolgens kwamen de ministers van justitie, finan ciën, defensie, economische zaken en so ciale zaken, de commissaris der koningin in Zuid-Holland, de gouverneur van de re sidentie en ten slotte de waarnemend bur gemeester van den Haag. Door de straten van den Haag, waar al- lerwege groote belangstelling was, ging de stoet naar de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan, waar de ter aardebestelling plaats vond. Op de begraafplaats. Zoowel op als in de omgeving van de begraafplaats waren zeer vele belangstel lenden aanwezig. Op den doodenakker werden o.a. opge merkt de heer J. Wap. consul van Portugal, R. E. Verbeek, consul-generaal van Roeme nië, en St. John Turner, consul van Enge land, resp. als voorzitter, secretaris en pen ningmeester van de Union Amicale des Consuls a la Haye; voorts dr. Mag. J. B. Kors O.P., hoogleeraar aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen, pater fr. Basilius Schaab, provinciaal der Ned. Dominicanen, F. N. oe Charro van Kempen, voorzitter Liefdewerk Stille Armen, J. Schnebbeli, directeur van het Katholiek-Indisch Bureau; vervolgens leden van het personeel der nuntiatuur, leerlingen van het gesticht Groenestein enz. De politie onder toezicht van den waar nemend hoofdcommissaris, den heer Besse- ling, had uitgebreide ordemaatregelen ge troffen. Nog werden opgemerkt mgr. dr. Poe Is GEMEENTERAADSVERKIEZING. Candidaatstelling. Wij herinneren er nogmaals aan, dat as. Zondag de verkiezing plaats heeft van de acht eerste candidaten op de definitieve candidatenlyst van de R. K. Staatspartij bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Allen, die van 1 Jan. 1935 lid zijn. van de afd. Leiden der R. K. Staatspartij (R. K. Kiesvereen.), hebben recht, aan deze stem ming deel te nemen! Men moét de ontvangen oproepings- kaart -meebrengen, waajrvoor in ruil men een stembiljet ontvangt. Plaat sen en uren voor de stemming zijn op de oproepingsxaart vermeld. Men stemt geldig als men één hokje zwart maakt (het advies) óf achter acht namen zet een 1, 2 enz. tot en met 8, zóó dat men een 1 plaatst achter den naam van den candidaat, die men op de defini tieve lijst no. 1 wenscht, een 2 achter den voor de 2e plaats uitverkorene, enz. tot en met 8. (Op een ingezonden vraag, wie het ad vies hebben samengesteld, zij medegedeeld, dat daarvoor Js samengesteld een advies commissie, bestaande uit de tien bestuurs leden, die niet zelf candidaat gesteld wa ren, en vijf daarin door de ledenvergade ring aangewezen andere leden. Deze com missie heeft een vergadering gehouden en als resultaat harer besprekingen, het be kende advies gegeven). R.-K. VROUWENBOND. De sluiting van het winterseizoen. Gisteravond vergaderde de afd. Leiden van den R.-K. Vrouwenbond in de Kleine Stadszeal. Ongeveer half negen opent de presidente, mevr. J. MandersVermeulen, met een woord van welkom en den chr. groet. Spr. zeide, dat deze avond een bij zondere avond was als sluitingsavond van het seizoen, waarover het bestuur zeer te vreden is. Spr. aeelde vervolgens mede, dat de vlaggen der onderafd. in de tweede helft der vergadering zullen worden inge wijd daar de geest. adv. de eerste helft der vergadering niet aanwezig kan zijn. Voorts dat het zangkoor „Ruim Baan" dezen avond op vroolijke wijze aardige liedjes zou ten gehoore brengen. Dan deelde de presidente mede, dat de diocesane voor jaarsvergadering zal gehouden worden op 20 Mei in Leiden. Alle leden hebben op dien dag vrije toe gang tot de vergadering. Binnen 14 dagen zal er vervolgens een excursie worden gehouden naar de Brem- berg. Daar deze boomgaard ongeveer over 14 dagen het mooist is -moet binnen 2 we ken deze tocht worden gemaakt. De vervoerkosten alleen bedragen 2.50. De bedoeling is eerst naar Breda te gaan en vandaar naar Princenhage in het Lies bosch. Nadere mededeelingen hierover zul len nog volgen. Hierna werden door de secretaresse mej. S. van Deene de notulen der vorige verga dering gelezen, welke onveranderd onder dank werden goedgekeurd. Hierna was het woord aan „Ruim Baan", dat begon met de zeer lofwoardige poging om de leden het lied der Roomsche Vrou wen het Vrouwenbondslïed te leeren, wel ke poging een prachtig resultaat had. Hier na werd de zanguitvoering voortgezet on der leiding en met pianobegeleiding van mevr. N. Booyen uit Wassenaar. Het begon met een alleraardigste klep- permarsch waarbij de kleintjes met klep pers de pianomuziewk begeleidden en iutus schen nog een aardig liedje zongen. Hierna volgde „Als ik vroolijk ben", van Aral Spoel, en „Als het zomer wordt" van P. J. Kuipers, welke laatste, een zeer vroo lijke en vlotte wijs zeer goed insloeg. Alleraardigst was ook „Harlekijntje" van J. P. Wiertz, dat door een der meisjes met een harlekijn in de hand, gezongen werd. Ook na de pauze werden aardige liedjes ten gehoore gebracht, waarvan vooral „De uit Maastricht, generaal-magister van Din- ter uit Uden, S. F. Lauwerens namens'de R.K. reclasseering, Père Jacques uit het klooster Normandië, Dom Puniet de Par- rys en Dom Verberae, beiden uit Ooster hout, F. N. V. Quant namens den hoofd- raad van de St. Vincentiusvereeniglng, Henry Asselin, pers-attaché bij het Fran- sche Gezantschap, J. C. J. Asselberghs na mens het bestuur van de Leo-Stichting, Graaf Ch. A. V. Oberndorff. Te ruim een uur kwam de rouwstoet bij de begraafplaats aan. Tijdens het binnen treden van de officieele vertegenwoordi gers, die zich in den stoet bevonden, speelde de Kon. Mil. Kapel op de begraafplaats we der treurmuziek. De bisschop van Haarlem, Mgr. Aenge nent, verrichte de absoute en werd daarbij geassisteerd door de pastoors Groll en Ver meulen. Terwijl het stoffelijk overschot van den ingang der begraafplaats naar de kapel werd gedragen, fungeerden de minister president en de gezanten van Zweden, Zwitserland en België wederom als slip pendragers. Even zoo geschiedde, toen na de plechtigheid in de kapel de kist naar de arcade werd gedragen, waar in afwachting vain de bijzetting in het priestergraf de kist voorloopig werd geplaatst. De vijf bisschop pen liepen ook op de begraafplaats voor de kist. Langs den weg op het kerkhof stonden de militairen opgesteld en brachten de laatste eerbewijzen bij het voorbijtrek ken van de stoet. Nadat de gebruikelijke plechtigheden in de arcade waren verricht, speelde de Kon. Militaire Kapel de „Imno Pontifice", waarmede de indrukwekkende plechtigheid ten einde was. verkeersagent" groot succes had. Mevrouw Booyen heeft zich dezen avond een zeer goede volkszangleidster en een be kwaam accompagnatrice betoond. Zij zal met „Ruim Baan" zeker nog zeer veel goeds bereiken. Na de pauze was ook de geest, adv., prof. A. Cleophas. die eerst nog een andere ver gadering had bijgewoond, ter vergadering verschenen. Door hem werden na de pauze de vaan dels der onderafdeelh.gen ingewijd, die door de verschillende bestuursleden ge dragen werden. Prof. Cleophas sprak daarna een bijzon der hartelijk en opwekkend woord over de vaandels als symbolen van den geza- menlijken arbeid. Hierna wees hij nog op het karakter van dezen sluitingsavond, welke hem bijzonder getroffen had. In het gezamenlijk zingen, aldus prof. Cleophas, ligt voor de Kath. vrouwen een taak. Het is een middel om de menschen vroolijker en blijer te doen zijn. Spr. hoopte, dat er in het volgende seizoen meerdere dergelijke avonden zou den worden gegeven. Ook mevr. Manders feliciteerde de on- derafdeelingen met deze mooie vaandels, waarachter allen, zich vol ijver zouden scharen. Vervolgens dankte zij hartelijk de heer en mevr. Booyen voor dezen schoo- nen avond, waarna mevr. Booyen een twee tal bloemstukken, een van „Ruim Baan" en een van den R. -K. Vrouwenbond in ont vangst had te nemen. Hierna werd deze laatste zeer geslaagde bijeenkomst op de gebruikelijke wijze ge sloten. Het bestuur verzoekt ons nog mede te deelen, dat de excursie naar de Brémberg bepaald is op Donderdag 2 Mei a.s. De excursie zal alleen bij voldoende deelna me minstens 20 doorgang kunnen vin den. Waar voor deze zeer interessante excursie de kosten slechts 2.50 bedragen, vertrouwt het bestuur echter, dat meer dan 20 dames zich hiervoor zullen opgeven vóór Dinsdag a.s. bij de presidente Mevr. J. Manders Vermeulen, Oegstgeesterlaan 12. Het ver trek is ev. bepaald op 2 Mei des morgens half acht vanaf de Papengracht. ST. LIDUINA-PROCESSIE NAAR SCHIEDAM. Op Maandag 29 April zal voor de derde maal de Leidsche St. Liduina-Processie naar Schiedam worden gehouden onder leiding van den zeereerw. heer Th. M. Beukers. Vele geestelijken uit stad en om geving zullen aan deze processie deelne men en we kunnen niet anders dan de Katholieken vurig aansporen mede hun liefde te toonen ten opzichte van deze Ne derlandsche heilige. Het programma voor deze bedevaart be vat de volgende bijzonderheden. Tot 29 April worden in de St. Lodewijks- kerk 's avonds in het Lof van half acht, de Novene-oefeningen gehouden ter eere van de H. Liduina. Gedurende de Novene kan men schrifte lijk intenties opgeven aan de Pastorie, Breestraat 139. Vertrek Station Leiden 8.53 uur. In den trein: a. Na het vertrek: 1) één tientje om Gods zegen over de bedevaart af te smeeken; 2) één tientje tot uitbrei ding van het geloof in ons vaderland; 3) lied: „Wij juichen in de glorie". b. Na den Haag: 1) één tientje voor onze zieken; 2) één tientje om uitkomst in deze benarde tijdsomstandigheden; 3) lied: „In de hooge hemelkringen". Aankomst te Schiedam: Ordelijk, bij wijze van processie (maar niet openlijk biddend) wandelen naar de St. Liduina- kerk (ongeveer een kwartier gaans). Om tien uur Hoogmis in de St. Lidüina- kerk, opgedragen door den zeereerw. pas toor Ign. Meijer, tot intentie van de pel grims; predikatie door den zeereerw. Rec tor L. Beune'. Vóór de Hoogmis: offeren van de pro cessie-kaars. Na de Hoogmis: lied: „O Liduina, H. Maagd". Van 121 uur gemeenschappelijke kof fietafel in de gezellige zaal van Restaurant Corner House, Rubensplein. Alleen de hou ders van een deelnemerskaart hebben toe gang en zij ontvangen gratis een lunch met koffie of melk. Van 13 y2 uur Filmvoorstelling in de bovenzaal van Restaurant Corner House. Eerst zal gegeven worden een Natuurfilm, daarna de hoogst indrukwekkende film: Bedevaart naar L. Vrouw van Lourdes; wij zien het vurig geloofy en het groote Godsvertrouwen van de pelgrims bij de aangrijpende smeekingen, zooals wij die kennen van ons Zieken-Triduum. Van 45 uur plechtig Lof in de St. Lï- duina-kerk, gecelebreerd door den zeer eerw. pastoor G. Klaverweijden, met pre dikatie door den weleerw. pater J. v. d. Snoek O.F.M. 1. Novene-gebeden (9de dag); processie met de relikwieën, waaronder lied „O Li duina, H. Maagd; 3. Ave verum; 4. preek; 5. Regina coeli; 6. Tantum ergo. Het Lof door allen mee te zingen. Na het Lof re likwie-vereering, waaronder lied: „Weer in vreugdevolle zangen". Om half zes vertrek station Schiedam. In den trein: 1. één tientje voor ons en onze huisgenooten tot geduld in tegenspoed en lijden en tot vurige liefde voor het Al lerheiligst Sacrament des Altaars; 2. één tientje tot dankbaarheid voor het welsla gen der bedevaart. AGENDA LEIDIN. Vrijdag, R. K. Ver. Handelsreizigers „St. Christoffel". Vol ksbonds gebouw, 8.30 uur. Vrijdag, Ledenvergadering „St. Raphaël", R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag, stemming candidaten R. K. Staatspartij voor den gemeente raad. (Zie oproepingskaart). Zondag, Excursie Reisvereeniging voor Katholieken naar Heemstede, ver trek Korevaarstraat, 11 uur. Maandag, feestvergadering R. K. Esperan- toclub En Pacen, Harmonie, 8 uur. Dinsdag, Eerste Societeitsavond Katholie ke Reisvereeniging, Harmonie, aanvang 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van D i n s d a g 23 tot en met Zondag 28 April a.s. waargenomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telefoon 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telefoon 85, en C. van Zijp, Wil- helminaparkt 8, Oegstgeest. DOODELIJK ONGELUK OP HET GALGEWATER. Schipper tegen brug geslagen. Hedenmorgen te 8.15 uur voeren enkele schippers in het Galgewater. Op 'n gege ven oogenblik misten zij een hunner, den 20-jarigen N. v. d. Wees uit Rijswijk, die op 'n schuit van v. d. W. uit Delft voer. Het bleek, dat hij met het hoofd tegen de spoor brug was gekomen en te water was ge slagen. Hoewel het slachtoffer dadelijk uit het water was gehaald, bleek hij bewuste loos. De E.H.D. constateerde een schedel breuk, terwijl gedurende anderhalf uur getracht is de levensgeesten weer op te wekken. Zonder resultaat evenwel. Het stoffelijk overschot is daarna naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. UITVOERING „EMTéGEëS". De Leidsche H.B.S.-Vereeniging „Ernté- geës" had eenige jaren geen uitvoeringen meer gegeven, doch heeft thans de oude traditie weer opgevat. Gisteravond werd in de groote Stadszaal een uitvoering gegeven, zooals dat vroeger gebruikelijk was, een uitvoering waarvan de eventueele baten ten goede zouden komen aan het Leidsche Crisis Comité. In het voor-programma hadden muziek nummers en zang, begeleid door allerlei tokkel- en snaarinstrumenten, alsmede schermdemonstraties en gymnastiek-oefe- ningen e«n plaats gekregen en de presta ties, die op het gebied van schermen en turnen ten beste werden gegeven, verwier ven met recht een daverend applaus. Een mooien strijd gaf het moment te zien, waarop gymnastiek- en» schenmleeraar den degen met elkander kruisten. De hoofdschotel van den avond vormde evenwel de opvoering van het tooneeLspel „Dicky", een vermakelijke detective-ge schiedenis in 4 bedrijven, naar het Fransch bewerkt door mevr. Ranucci-Beekman. Dit spel dateert nog uit het beginstadium van de detectieve-spelers-stroom, die de laatste jaren over de planken is gegaan. Het is een ingewikkelde en geestige ge schiedenis, met grappige onverwachte wen dingen en natuurlijk een idyllische draad er doorheen. Er is om dit spel, dat onder regie van A. W. Mennes, door de jeugdige acteurs en actrices vlot werd gespeeld, hartelijk ge lachen. ANTI-CHINEESCHE HETZE. Door Leidsche studenten. In het „Indologenbiad", het orgaan der Indologenvereeniging te Leiden koont het navolgende gedicht voor: Chinezen, Chinezen, Overal Chinezen en half- en kwart-Chinezen. In Delft en in Dordrecht, in Leiden en Utrecht en in Amersfoort; Ze planten zich voort met elke andere soort. Ze dringen ons weg naar de rand van de duinen; en we schuilen in gaten als kaninefaten en infanteriesoldaten. Hollanders! Germanen, Europeanen! Beperk ze en vang ze als konijnen en hang ze die gele Chinezen van Peiping cn Yang-tze! Tegen dit stuk heeft de Sarekat Perana- kan Tionghoa Indonesia, de vereeniging van in Indonesië geboren Chineezen, een ver ontwaardigd protest doen hooren. Lustrumf eesten-S tadsversiering. In de vergadering van het zich uit be woners gevormde Comité tot versiering der Haarlemmerstraat van Hartebrug tot Ha ven is een bestuur gevormd bestaande uit de heeren: N. A. van Wijk, voorzitter; Tj. van Norden, secretaris; F. Donkers, pen ningmeester, met de heeren M. de Vries, Hoogendoorn, Elshof, Bergers, v. Gastel, Demmenie en v. Helvert als comitéleden. Besproken is een voorloopig plan, het welk nader behandeld zal worden in een algem. vergadering op Donderdag 2 Mei. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2