Orchideeën-pracht in Heemstede 26ste Jaargang VRIJDAG 26 APRIL 1935 No. 8100 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedrngt bij Toonritbetalmg: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 i GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 0.50 OIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V De vrijheid aan het volk ontnemen Er zijn in Duitsohland verordeningen uit gevaardigd, waarbij is bepaald, dat o.m. de confessioneele pers zal ophouden te be staan. Die pers is staatsgevaarlijk! De Katholieke pers is staatsgevaarlijk, omdat zij de dingen van den dag beziet in en toetst aan de eeuwige beginselen en aan de leer der Kerk, opkomt voor de vrij heden en rechten van de Katholieken, De Katholieke pers, de Protestamtsche pers, enz., zal verdwijnen! Wie dat slechts 'n paar jaar geleden zou hebben voorspeld als vrucht van het natio- naal-socialistisch bewind zou zijn weg-ge- hoond door de propagandisten voor dat be wind als een lasteraar. In Duitschland zal dus voortaan, als de berichten juist zijn, practisch alleen be staan een pers, die door Rijk en N.SJDA.P. wordt uitgegeven Men stelle zich voor, dat in Nederland alleen bladen mogen worden uitgegeven, die sohrijven. zooals de regeering het wenscht, regeeringsbladen. Neen, wij zijn geen voorstanders van een bandelooze pers-vrijheid; als in Duitschland bladen in strijd met de rechtvaardige wettën schrij ven en propageeren, het gezag als zoodanig ondermijnen, het noodzakelijk bestuur van den Staat onmogelijk maken of bemoeie- lijken, dan moet het worden toegejuicht, als een krachtige regeering daartegen ef fectief optreedt. Maar zóó onvoorzichtig enonchriste lijk is niet de geheele confessioneele pers in Duitschland, dat zij een algeheele ophef fing verdient! Dat is een tyrannieke on derdrukking van de vrijheid, getuigend van een op slaafsohe onderwerping belust be wind. Wij kunnen dit bericht haast niet ge- looven, al zijn zij van het D.N.B. Hier wordt doorgevoerd een vrijheids-beknotting, wel ke wij in ons beschaafde Europa niet meer mogelijk achtten. Daags na de Prov. Statenverkiezingen op 17 April seinde de voorzitter van de R.K. Staatspartij, mr. Goseüng, in zijn telegram van gelukwensch aan de Kringvoorzitters: „Samen blijven wij onoverwinnelijk sterk. Houdt taai vast. Een vrij Neder land blijft op ons rekenen. Een vrij Nederland-blijft op ons rekenen. Inderdaad. 't Is voor het Nederland- sche volk van het allergrootst- belang, dat daar is een in éénheid sterke RK. Staats partij om met andere pairtijen devrijheid van ons volk te bewaren en te beschermen. Wij zien in Duitschland zoo droevig dui delijk, in welk een toestand het volk wordt geleid, als het zijn vrijheid is ontnomen. Verdwazing In Duitschland zullen voortaan uitgevers van dagbladen moeten bunnen aantoonen, dat de financieele deelhebbers, de aandeel houders enz., van Arische afstamming zijn, teruggaande tot het jaar 1800. 't Is niet denkbaar, dat een volk zóó ver dwaasd is in bekrompen ras-vergoding, dat het in meerderheid met zulk 'n onzinnige bepaling instemt. 't Is niet denkbaar. Maar het volk moét zwijgen! Het tulpenfeest op de bosch-weide Record aantal bezoekers DE AARDBEVING IN IRAN. Een overzicht van de ramp. LONDEN, 26 Aprü. (V.D.). De corres pondent te Teheran van de „Daily Mail" seint aan zijn blad, dat het totaal aantal dooden en gewonden ten gevolge van de aardbeving te Iran 1372 bedraagt. Dertig dorpen werden vernield en 27 dorpen be schadigd. Wat er in Heemstede nu weer te zien is, grenst aan het ongeloofelij ke.Een zaal vol orchideeën! Reeds de naam orchidee heeft iets rijks en kostbaars en geheimzinnigs, vage voor stellingen wekkend van donkere tropische oerwouden, waar tusschen" de met lianen omslingerde stammen, de vreemd-ge vorm de, wonderlijk gekleurde bloemen opscho ten, omzwermd door even wonderlijk ge kleurde kolibrietjes. Zulk een stuk oerwoud op de koli brietjes en de apen na heeft knappe tuin manskunst naar de bloemententoonstelling te Heemstede overgebracht. Zwoel, zwaar en vochtig is de lucht als in de bosschen rond de Amazone of de Indragiri. Groen-bemoste rotsen verheffen zich om en-om. Tusschen de rotsen komt een breede beek aanstroomen, die zich een weg baant over een omgevallen boomstam. Palmen in al hun pracht van blad en nerf. waaieren breed-uit en beschermend over dat ideaal- landschap, dat gekleurd wordt in de zachte, warm-gloeiende kleuren van de sprookjes- bloem: de orchidee. Er staan honderden orchideeën, niet in vaasjes en bouquetten, maar uit het mos van de rotsen voortsprui tend of zich nestelend tusschen de stammen van boomen. Half-geopende roze-roode lippen „De Orchideeën", heeft de bekende Duit- sche botanicus Müller geschreven, „over treffen in architectonische schoonheid alles wat de gloeiende phantasie van een phan- tastisch kunstenaar zou kunnen bedenken". De bloem bestaat uit welgeteld zes bladen, maar de natuur heeft in die bladen, meestal in de onderlip, zulk een afwisseling ge bracht, dat de meest bizarre vormen zijn ontstaan, zooals het, ook een enkele maal in Nederland aangetroffen, Vrouwenschoentje of Cyprepedium. Maar behalve door de grillige vorm, lokken de orchideeën ons ook door hun kleur, die bij de eene soort fel en vlammend, bij de andere teer en week altijd een wonderlijke harmonie vertoont met de vorm van de kroon. Sommige orchideeën wij zullen den lezer en onszelf de onuitsprekelijke namen maar besparen zijn door een fijn penseeltje beschilderd met Hebreeuwsche letterteekens, op andere vielen, dikke drop pels bruine en paarse verf, weer andere 'zijn getijgerd en gepanterd, bespikkeld en gestreept. Er zijn orchideeën die „verbloem de" vlinders gelijken: hier ziet men een groepje, waarvan de bloem in sierlijke flarden uit de kelk naar voren treedt, daarneven staart een andere de bezoekers aan met half-geopende rozenroode lippen. Met moeite komen we ertoe, dit aardsch paradijs te verlaten, om ook het andere ge deelte van deze „vierde tijdelijke" te be zichtigen. Los uit de betoovering. Eenmaal uit de betoovering van den or chideeën-tuin los geraakt, gaat het oog ook hier weer te gast aan veel moois en veel buitenissigs. Het oerwoud blijft ons verge zellen in vele inzendingen, waarvan enkele afkomstig uit, om him platenverzamelin gen, bekende, buitenplaatsen. Zooals men weet wordt deze „tijdelijke" in beslag genomen door de zoogenaamde voorjaarskeuring der Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. Maar evenmin als bij vorige tentoonstellingen, moet men bij het woord „keuring" denken aan bloem'en op een rij. Van iedere inzending is een over- dadig-rijk landschap, gemaakt, dat, naar ge lang den aard van het tentoongestelde, in tropische of Japansche of Nederl. sfeer is aangelegd. Er zijn schitterende inzendin gen Freesia's en Rozen, Hortensia's en Azalea's, Darwin-tulpen en Varen-collecties. Alles wat tot nog in 'het bloemenpaleis ver toond is, wordt samengevat tot een bont én vroolijk geheel in deze „voorjaarskeuring". Zelfs de cactus-inzendingen (liefhebbers van dit prikkelige goedje zijn eenvoudig niet weg te slaan) hebben zich in bloem gesto ken, mooie, vreemde, zacht-gekleurde bloe- Om ter afwisseling eens met het begin te eindigen: de entrée-hal is zeer smaak vol gearrangeerd met klein-bloemige bego nia's in paars en in wijnrood. Op het tulpenfeest. Ook buiten viert de bloemenpracht hoog tij. Het is nu de tijd van de tulpen, ofschoon ook de Narcissen en Hyacinthen nog een woordje meespreken. „Het hoogtepunt van den bloei der bloembollenvelden", schreef ons de heer V o o r s, architect der tentoon stelling, „is de bloei der tulpenvelden. Dan is het bollenland op zijn fraaist. Om twee redenen. Ten eerste, omdat de kleuren en schakeeringen bij geen enkele bloem een zoo volmaakte va riatie te zien geven als bij tulpen het geval is, en ten tweede omdat de tul pencultuur de grootste oppervlakte van de bloembollenvelden beslaat. Geen wonder, dat Flora 1935 deze fei te bevestigt. De aanblik van de bloem bollenstreek tijdens den tulpenbloei wordt verstoord door de kunstmatig heid in de ligging der velden, door de bebouwing enz. Het toeval, of de velden langs de wegen, liggen, speelt een te groote rol. Op Flora zijn die bezwaren er niet; integendeel, daar is de klaterende schoonheid der tulpenkleuren gevat in het eenige natuurlijke kader, dat de ze schoonheid verlangt: het rustige ga zon en de statige boomgroepen van het natuurpark. De tulpenweelde. Weelde van tien duizenden tulpenbloemen." Zelfs een zwaarmoedig of door zorgen ge kwelde mensch zal zich verblijd en opgehe ven voelen bij den aanblik van de weide in Groen endaal, die nu één vroolijke kleu- renwemeling is. Welk een tinten en nuan ces! En welk een zoete, maar in 't geheel niet scherpe of mierse geuren zweven over het terrein. Wie het nieuwste van het nieuwste op het gebied vaji tulpencultuur wil zien, moet eens aandacht wijden aan de reusachtige open kas. Het nieuwe is niet altijd beter, maar hier ziet men toch vele tulpen-novi teiten, die ons treffen door hun heerlijke ongewone kleuren, om maar niet te spre ken van de verbeterde groei- en broei-wij ze, die aan onze leeken-ervaring ontsnapt. Na de tulpentuin alle eer te hebben aan gedaan, maken we nog even een slippertje naar het bosch, om de Narcissen te bewon deren, daarbij opmerkend, dat in de rots en stadstuintjes mèt den dag meer lieftal lige bloempjes zich openen. De „Flora" is nu op een hoogtepunt ge komen: de tijdelijke binnenshuis is schitte rend, en de buitententoonstelling ligt in volle lentepracht voor den bezoekers open. Het aantal bezoekers is gestegen tot 253.237, waartegenover in dezelfde termijn van 1925 staat een aantal van 161224. Men is thans op 1925 56 3/4 pet. vooruit. Flink zoo. De 4e Flora is heden geopend door den Burgemeester van Heemstede Jhr. van Doorn, voorzitter van het Eere-Comité der Flora. Vóór hem spraken ter inleiding de voor zitter der afd. Haarlem van de Maatschap pij de heer Bouwer, en de heer T. J. T. Noyon, vice-voorzitter van het Hoofdbe stuur der Maatschappij. (De heer Jhr. van Tets, voorzitter, is ongesteld). DE KONINGIN OP DE „FLORA". H. M. de Koningin heeft hedenmiddag op haar doorreis van Den Haag naar het Loo een onofficieel bezoek gebracht aan de internationale bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede, waar juist de vierde tijdelijke tentoonstelling in het z.g. Bloe menpaleis was geopend. HET 350-JARIG BESTAAN DER MARIA-CONGREGATIES. Aam die leden van de Maria-Congregaties wordt ter kennis gebracht, dat de toe gangskaarten tot de geestelijke herdenking van het 350-jarig bestaan der Congregatie in de Stadsgehoorzaal op 6 Mei a.s., gratis verkrijgbaar zijn bij de volgende adressen: Voor de Maminen-Comigregatie St. Petrus parochie bij den heer N. Goddijm, Witte Singel no. 101a en voor de nieuwe Mon- Père-parochie bij den heer E. Duym, Kooi- park 10. Voor de Vrouwen-Congregatie St. Petrus- parochie bij mevr. A. Sormaini-Deckers, Breestraat 150 en voor de nieuwe Mon- Père-parochie bij mevr. Klein-Heemskerk, Sophiastraat no. 27. Voor de Jongens-Congregatie St. Petrus parochie bij den heer Rosdorff, Hoefstraat no. 65, voor de parochie Hartebrug bij den heer J. Kampenhout, Haarl.straat 80 en voor de nieuwe Mon-Père-parochie bij den heer A. Warnaeu Heerengracht 126. Voor de Meisjes-Congregatie St. Petrus- parochie bij mej. M. Laken, Breestraat 163, voor de Hartebrug-parochie bij mej. v. Lu- beek, Stille Rijn no. 7 en voor de nieuwe Mon-Père-parochie bij mej. M. v. Teijlin- gen, N. Rijn 109a. Tevens bestaat er gelegenheid tot plaats bespreking a 10 ets. op Zondag 28 April en Zondag 5 Mei a_s. 's namiddags tusschen 12 en 2 uur in de vestibule van de Stadsge hoorzaal. Er is een grooter aantal leden, dan er plaatsen beschikbaar zijn. Ten einde teleur stelling te voorkomen is het dus raadzaam zich zoo spoedig mogelijk van kaarten te VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De prijsverhooging in België ten gevolge van de devaluatie (3de blad). Alle confessioneele bladen in Duitsch land moeten verdwijnen. (3de blad). Keert Koning George naar Griekenland terug. (3de blad). BINNENLAND. Uitvaart en begrafenis van Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa. (1ste blad). Ingaande 6 Mei wordt het mengpercen- tage van boter in margarine verhoogd van 15 op 25. (2de blad). De Iersche regeering gaat vijf fabrieken bouwen voor de bereiding van alcohol uit aardappelen; er zal een menggebod voor de benzine-iraporieurs worden ingesteld; de commercieele en technische leiding zal be rusten bij Nederlandsche deskundigen in Ierschen staatsdienst. (4de blad). DE MOLEN „DE STIER", GAAT VERDWIJNEN. De wieken moeten eraf. Naar wij vernemen heeft de eigenaar van de molen „De Stier" op de Houtmarkt, al hier, van 't gemeentebestuur een aanschrij ving gekregen, dat van de oude slanke mo len de wieken moeten worden verwijderd evenals de balie of omloop, terwijl de ron de kop moet worden vervangen door een platte. Er zou dus alleen een soort schoor steen of peperbus overblijven. Dit voorschrift heeft de gemeente gege ven, omdat de molen gevaar voor de om geving zou opleveren en men grondt dit op het feit, dat onlangs een stuk hout van den omloop naar beneden is gekomen. De eige naar is thans met de gemeente in onder handeling door wie het sloopingswerk zal moeten worden bekostigd. Het is inderdaad duidelijk, dat er iets aan den molen moet gebeuren, maar het valt te betreuren, dat er geen weg gevonden kan worden, om in- De feestavond zal door muziek en zang worden opgeluisterd. De feestcommissie bestaat uit de navol gende personen: de Hoogeerw. heer A. H M. J. Homulle, eere-voorz.; de Weleerw. heer L. Gudde, voorz.; E. Duym, secr., A. Warneau pemningm. plaats van tot afbraak tot restauratie te ko men. De molen „De Stier" heeft reeds vanaf 1687 in het stadssilhouet een voorname plaats ingenomen. De hooge slanke molen heeft voor het stadsbeeld, hoe vervallen hij ook is, nog steeds groote beteekenis. Leiden kan haar moeilijk missen. Het is een stukje typisch stadsschoon, dat wij noode zouden zien verdwijnen. En voordat men radicaal tot het knotten van deze schoonheid overgaat, zouden wij wel willen, dat er ernstige pogingen in het werk wer den gesteld om „De Stier" voor Leiden te behouden. Daarover zijn vroeger dikwijls onderhandelingen gevoerd, waarbij ook de Vereen. „De Hollandsche Molen" zich met de zaak heeft bemoeid. Steeds zijn die on derhandelingen op niets uitgeloopen. De gemeente, die eigenaresse is van den' grond, voelt niets voor restauratie van den haar niet toebehoorenden molen, en de eigenaar, die bovendien electrische drijf kracht bezigt, heeft geen geld om de res tauratie te bekostigen, zelfs niet om den molen gedeeltelijk te sloopen, zooals ge vraagd wordt. Te verwachten is, dat de gemeente de kosten daarvan nu zelf zal dragen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1